SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Przeciek bet-at-home

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Po wybuchu paniki związanej z wypowiedzią Jacka Kapicy z 22.10.2014 roku, dotyczącą postępowań toczonych przeciwko 24636 graczom, na forach internetowych amatorów zakładów bukmacherskich zawrzało. Wśród licznych rad co robić, pojawiały się również domysły na temat źródła informacji organów ścigania. Dziś już wiadomo, że przeciek nastąpił z polskiego banku Pekao SA z konta bukmachera bet-at-home. Historia przelewów nie jest jednak wystarczającym dowodem do ukarania podejrzanych graczy!

  bet-at-home-reklama-zakopane.jpg Reklamy bet-at-home na turnieju skoków narciarskich w Zakopanem 2010,
  GazetaKrakowska.pl

  Wstęp

  12 grudnia 2014 późnym wieczorem otrzymałem od informatora SureBety.pl (dziękuję!) link do postanowienia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie w sprawie uchylenia tajemnicy bankowej jednego z graczy[1].

  Wnikliwa lektura tego trudnego, prawniczego tekstu, doprowadziła do wyciągnięcia kilku interesujących wniosków.

  Działania prokuratora

  Sąd Okręgowy dnia 26.08.2014 odmówił Prokuratorowi ujawnienia tajemnicy bankowej jednej z osób podejrzanych o złamanie postanowień ustawy hazardowej.

  Prokurator zaskarżył wyrok Sądu Okręgowego, ale Sąd Apelacyjny w Szczecinie utrzymał postanowienie w mocy. Pełne postanowienie Sądu Apelacyjnego z dnia 17.09.2014 brzmi tak:

  Nie sposób mówić o choćby uprawdopodobnieniu występowania przesłanek czynu z art. 107 § 2 k.k.s., skoro brak jakiejkolwiek informacji o tym, czy dysponent wskazywanego konta podejmował się udziału w jakichkolwiek grach losowych lub zakładach wzajemnych, a także czy działania te wykonywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Posiadanie konta w polskim banku nie może być utożsamiane z działaniem na terytorium tego kraju tym bardziej, że przestępstwa dokonano przez sieć Internet, z którą gracze mogli się łączyć teoretycznie z każdego miejsca na świecie.

  Źródło przecieku

  Opublikowane postanowienie dotyczyło ujawnienia wyciągu z rachunku bankowego jednej z osób, której dane pojawiły się przy okazji badania historii konta posiadanego w polskim banku Pekao SA przez zagranicznego bukmachera bet-at-home.

  Zgodnie z przypuszczeniami graczy, źródłem "przecieku" okazała się historia rachunku bankowego od dnia 1 stycznia 2009 r. do dnia 24 kwietnia 2012 r. austriackiej spółki "bet-at-home.com Entertainment GmbH".

  Z treści materiału dowodowego, zgromadzonego (…) w początkowej fazie postępowania przygotowawczego wynika, że dokumentacja spółki zawierała dane personalne osób, na konta których dokonywane były wpłaty. Dodatkowo uzyskano informację, że firma b.-a.-h. c. E. G., która organizowała gry losowe w sieci Internet, posiada w banku P. Oddział w W. rachunek bankowy.

  Bukmacher ten posiada rachunek w polskim banku i dane każdego, kto robił przelew z lub na jego konto są w posiadaniu odpowiednich służb. Czyżby było to te 24636 graczy, o których wspominał Jacek Kapica? Najprawdopodobniej tak.

  Jak wynika z treści postanowienia Prokurator miała dostęp do historii rachunku konta:

  (…) w zażaleniu skarżąca wskazała, że organy ścigania dysponowały historią rachunku firmy b.-a.-h. c.E. G. od dnia 1 stycznia 2009 r. do dnia 24 kwietnia 2012 r.

  Oznacza to, że dane każdego gracza, który w tym okresie robił przelewy bankowe do bet-at-home, są również w posiadaniu Prokuratury.

  Niewystarczające dowody do wszczęcia postępowania

  Wygląda jednak na to, że opierając się wyłącznie na historii rachunku konta bankowego, nie można wszcząć postępowania z uwagi na niewystarczające dowody uczestnictwa w grze na terytorium Polski. Jak uzasadnia Sąd Apelacyjny:

  zaniechano podjęcia próby uzyskania informacji o ewentualnych zagranicznych grach losowych i zagranicznych zakładach wzajemnych od uczestników gier i zakładów, wskazanych w dokumentacji spółki bet-at-home.com. Na obecnym etapie postępowania nie sposób mówić o choćby uprawdopodobnieniu występowania przesłanek czynu z art. 107 § 2 k.k.s., skoro brak jakiejkolwiek informacji o tym, czy dysponent wskazywanego konta podejmował się udziału w jakichkolwiek grach losowych lub zakładach wzajemnych, a także czy działania te wykonywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Posiadanie konta w polskim banku nie może być utożsamiane z działaniem na terytorium tego kraju tym bardziej, że przestępstwa dokonano przez sieć Internet, z którą gracze mogli się łączyć teoretycznie z każdego miejsca na świecie.

  Posiadanie rachunku bankowego w polskim banku i korzystanie z niego, a nawet robienie przelewów do bukmachera nie stanowi dowodu uczestniczenia w grze na terytorium Polski. Gracz może zatem korzystać z usług polskich banków, może również grać u zagranicznych bukmacherów przez Internet nie będąc fizycznie w Polsce. 

  Po stronie organów ścigania leży zatem udowodnienie, że podejrzany korzystał z Internetu w Polsce w celach hazardowych u bukmacherów zagranicznych nie posiadających licencji.

  Czas i miejsce przestępstwa

  Ponadto, jak zauważył Sąd Apelacyjny, należałoby również wskazać czas i miejsce uczestnictwa w grze:

  Postanowienie o wszczęciu postępowania przygotowawczego określa bowiem zakres przedmiotowy uruchomionego postępowania. Konkretyzuje w sposób opisowy czyn zabroniony (elementy znamion przestępstwa) oraz czas i miejsce jego popełnienia, a nadto zawiera kwalifikację prawną tego czynu.

  Tajemnica bankowa

  Dowód w postaci wyciągu bankowego z konta gracza nie stanowi dowodu uczestniczenia w grze, nie dowodzi również czasu i miejsca uczestnictwa w niezgodnej z prawem grze, a zatem złamania ustawy hazardowej. Ponadto dowód w postaci wyciągu bankowego nie może być podstawą do wszczęcia postępowania. Uchylenie tajemnicy bankowej musi być uzasadnione czymś więcej niż podejrzeniami organów ścigania. Z tego powodu Sąd nie wyraził zgody na uchylenie tajemnicy bankowej:

  Prawo bankowe ma wyjątkowy charakter, a więc prokurator powinien wykazać, że w sprawie zachodzi sytuacja szczególna, tzn. udzielenie zgody przez sąd na tym etapie postępowania jest konieczne do osiągnięcia celów postępowania karnego. (…) W treści art. 106b ust. 1 cyt. ustawy sformułowanie prowadzący postępowanie oznacza, podobnie jak zwrot toczące się postępowanie w art. 105 ust. 1 pkt 2 lit. b, wymóg tego, aby postępowanie toczyło się już w chwili wystąpienia z żądaniem udostępnienia informacji i niedopuszczanie do sytuacji, w której żądano by ich w celu gromadzenia dowodów uzasadniających mające dopiero nastąpić wszczęcie postępowania o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe…
  instytucja zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej ma charakter gwarancyjny, co oznacza, że zgody na ujawnienie danych objętych tajemnicą bankową można udzielić jedynie wówczas, gdy jest to niezbędne dla realizacji celów toczącego się postępowania.

  Trudność udowodnienia winy

  Zatem organy ścigania, aby rozpocząć postępowanie, muszą posiadać inne dowody złamania ustawy hazardowej. Funkcjonariusze musieliby zatem dysponować dokumentacją firmy bukmacherskiej i w niej odszukać historię zakładów gracza (czas), zlokalizować IP komputera (miejsce), z którego stawiane były zakłady i/lub posiadać nagrania z monitoringu niezbicie dowodzące obecności gracza w Polsce w chwili stawiania zakładu.

  Jednak odkąd mamy otwarte granice, możemy się przemieszczać po terytorium UE bez wiedzy służb granicznych i nasza wizyta za granicą w celu postawienia zakładu nie musi być odnotowana przez służby graniczne.

  Organ ścigania nie ma prawa zatem zaczynać postępowania od sprawdzenia konta bankowego potencjalnego gracza, łamiąc tym samym podstawowe prawa obywateli:

  Prokurator (…) zaniechał choćby próby uzyskania informacji bezpośrednio od osób wskazanych przez spółkę. (…) W konsekwencji, prokurator starając się pozyskać wnioskowane dane, pominął kardynalne prawa przysługujące obywatelowi, w tym ochronę jego prywatności i co najmniej przedwcześnie wniósł o zwolnienie z tajemnicy bankowej we wskazywanym przez siebie zakresie.

  Z tych słów wynika, że Prokurator powinien zacząć od wezwania osób, których dane posiada i zapytać czy grali oni nielegalnie przez Internet.

  Odwoływanie się przez Prokuratora do Sądu Apelacyjnego jest aktem desperacji, bo jak powiedział Jacek Kapica: nie mamy narzędzi do ścigania graczy.[potrzebne źródło podobnej wypowiedzi]

  Rola bet-at-home w sprawie

  Organy ścigania otrzymały dostęp do konta bukmachera w wyniku innego postępowania, nie związanego z karaniem graczy. Pozostaje jednak fakt, że bukmacher przez ponad 3 lata od wprowadzenia ustawy hazardowej posiada rachunek bankowy w Polsce. Działaniem tym świadomie naraża swoich polskich graczy, korzystających z przelewów bankowych, na sankcje karne i/lub skarbowe ze strony polskich urzędów.

  Poprosiłem o komentarz bukmachera. Nie otrzymałem odpowiedzi.

  Dodam, że to nie jedyny bukmacher, który tak postąpił. Wielu nadal ma w Polsce konta bankowe i udostępnia możliwość wpłaty przez Przelewy24.

  Podsumowanie

  Czy gracze w tej sytuacji mogą spać spokojnie?

  Ci, którzy nie korzystali z rachunku bankowego do zasilania konta u bukmachera pewnie tak.

  Ci, którzy robili przelewy do bet-at-home między 1 stycznia 2009 r. a 24 kwietnia 2012 raczej też. Wydaje się mało prawdopodobne, żeby można było graczom cokolwiek udowodnić. O ile sami się nie przyznają do popełnienia przestępstwa.

  Prawa autorskie

  Surebety.pl zastrzegają sobie wszelkie prawa do interpretacji postanowienia. Wszelkie cytaty tego artykułu mogą być publikowane jedynie z podaniem źródła informacji jakim jest strona SureBety.pl.

  Literatura

  [1] Orzecznictwo Sądu Apelacyjnego w Szczecinie - Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 17 września 2014, str. 48-53

  Zobacz też:
  Portfele internetowe
  Najlepsze Bonusy
  Ranking wiarygodności bukmacherów

  Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (83)  • anonim IP: 37.7.***.***
   02-09-2015 19:59 (śr)

   Dostałem wyrok bo poddałem sie dobrowolnie karze. 600 zł plus 130 zł koszty sadowe. Razem 730 zł

   Teraz żałuje że sie poddalem dobrowolnie bo serio nie miałem pojecia ze to nielegalne.

   Sprawa aktualna i prawdziwa.

   144 126 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 159.255.***.***
   05-06-2015 18:48 (pt)

   Wczoraj byłem wezwany poraz drugi na przesłuchanie... I żęby nie przeciągać mogłem dobrowolnie poddać się każe i miałęm zapłacić 600 zł plus 5000 zł lub sprawa sądowa... wziąłem sprawę sondową bo będę się ostro tłumaczył

   154 169 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 109.243.**.***
   21-03-2015 12:00 (sob)

   ale tu sa tumany, przepraszam za szczersoc, ktos se jaja zrobil ze mieli wydruki gier a tu panika hehe a ja bylem na przesluchaniu i pokazali mi zdjecie jak wysiadam z UFO i dostalem mandat 500 zl, czekam na komentarze w stylu ... "ale skad mieli Twoje zdjecie z UFO ???? wow, pewnie Kapica ma wszedzie kamery itp "

   ludzie podzcie powazni, nikt nie mial zadnych wydrukow, pewnie jakis urzedas Kapicy zrobil se wpis dla jaj a mlodzi z gimbazy juz panikuja

   200 188 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (179)
   21-03-2015 10:16 (sob)

   Wkleilem tem komentarz bah i zapytalem sie jakim cudem udostepniaja wyciagi z gier oto odp z bah:

   Dziękujemy za kontakt z nami.

   Uprzejmie informujemy, że polskie prawo traktujące o zakładach sportowych i grach losowych nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej, co prowadzi do niedopuszczalnego ograniczenia swobody świadczenia usług i dyskryminuje zagranicznych usługodawców, takich jak np. bet-at-home.com
   W związku z tym polska ustawa nie ma zastosowania.
   bet-at-home.com posiada ważną na zakłady sportowe, pokera, kasyno, która została wydana przez państwo członkowskie Unii Europejskiej – Maltę i na tej podstawie może oferować legalne usługi na terenie Polski.

   Nasz serwis nie udostępnia żądnych informacji innym instytucjom.

   W przypadku kolejnych pytań jesteśmy do dyspozycji

   184 184 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (179)
   21-03-2015 10:07 (sob)

   Jakim cudem mieli wydruki z obstawienia BAH???????????????????????

   To mnie mega ciekawi........Co napisali do Bah i im dali tak tj jak wplacilo sie z wlasnego konta to maja wszystko!!!!!!

   Ja od 2007 roku nie wplacalem ani grosza bo czemu mam czekac 2 dni na przelew???????

   174 176 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 89.71.**.***
   20-03-2015 20:48 (pt)

   Siemka. Własnie wróciłem z przesłuchania. Sprawa wyglada tak ze poszedłem w roli świadka i jak powiedziałem ze kilka razy zagrałem. Zapłaciłem z banku kase i raz chyba wtypłaciłem na konto z BAH i z roli świadka zostałem z miejsca podejrzanym.

   Nie grałem często ale zdarzało sie wpłacac po 50 zł raz na kilka miesiecy.

   Dobrowolnie poddalem sie karze i prawdiopodobnie skonczy sie to na 600 zł kary i koszt spraw sądowych które nie powinny przekracac 150 zł

   Pan z urzedu celnego mial moje wydruki z obstawiania z BAH wiec radze mówic prawde bo potem to weryfikuje.

   Szkoda troche, sam nie wiedzialem nawet ze to nielegalne. Jedyny wiekszy minus ze bede mial w aktach ze jestem karany niestety

   ==============

   widać, że jesteś jakimś nastolatkiem,ktory niedawno odebrał dowod z urzedu,---> typowa ofiara........ bez komentarza........

   Odpowiedzi: 1
   173 193 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 31.1.***.***
   19-03-2015 14:24 (czw)

   Siemka. Własnie wróciłem z przesłuchania. Sprawa wyglada tak ze poszedłem w roli świadka i jak powiedziałem ze kilka razy zagrałem. Zapłaciłem z banku kase i raz chyba wtypłaciłem na konto z BAH i z roli świadka zostałem z miejsca podejrzanym.

   Nie grałem często ale zdarzało sie wpłacac po 50 zł raz na kilka miesiecy.

   Dobrowolnie poddalem sie karze i prawdiopodobnie skonczy sie to na 600 zł kary i koszt spraw sądowych które nie powinny przekracac 150 zł

   Pan z urzedu celnego mial moje wydruki z obstawiania z BAH wiec radze mówic prawde bo potem to weryfikuje.

   Szkoda troche, sam nie wiedzialem nawet ze to nielegalne. Jedyny wiekszy minus ze bede mial w aktach ze jestem karany niestety

   Odpowiedzi: 2
   177 185 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 95.141.**.**
   18-03-2015 01:20 (śr)

   Szanowni!

   Jak już ktoś wspominał, istnieje pewne podejrzenie dotyczące niezgodnego z prawem sposobu pozyskania danych graczy w toku postępowania prokuratorskiego. W terminologii prawnej określa się to mianem "owoców zatrutego drzewa" i w niektórych systemach prawnych udowodnienie, iż organy ścigania posługiwały się takimi dowodami w sprawie, automatycznie powoduje ich odrzucenie. W praktyce oczywiście żadna osoba oskarżona w sprawie (a trzeba przyznać, iż zgodnie z prawem, naruszenie art. 107 kks jest przestępstwem, a nie wykroczeniem) nie otrzyma informacji na temat toku postępowania prowadzonego w tej sprawie, gdyż zapewne padnie stwierdzenie, iż sprawa jest w toku, a więc brak jest przesłanek do ujawnienia sposobu działania organów ścigania. Trudno więc będzie udowodnić, iż faktycznie doszło do naruszenia prawa w trakcie takiego postępowania, a więc gracz nadal będzie winny. Równie winny jest bukmacher, który mając sobie za nic przepisy polskiego prawa, pozostawił graczy na pastwę losu, trzymając otwarty w polskim banku rachunek bankowy.

   Powiedzmy sobie otwarcie, że polskie prawo nie należy do zbyt przejrzystych, zaś kwestie związane z tzw hazardem, stygmatyzacja graczy i penalizacja wielu zjawisk związanych z grami losowymi powoduje, że środowisko graczy powinno w sposób jasny i przejrzysty, oraz wypowiedziany "jednym głosem" zagwarantować sobie udział w tworzeniu systemu prawnego, który zapewni możliwość odpowiedzialnej gry, co wiązać się będzie także z niemałymi wpływami budżetowymi po likwidacji "szarej strefy". Środowisko graczy jest skrajnie rozproszone i nie posiada swej silnej i prężnej reprezentacji, zaś środowisko bukmacherów działa w związkach, które bronią ich działalności. Spróbujmy może wyrównać ten trend i także zacznijmy się zrzeszać, dzięki czemu będzie można skuteczniej reagować na negatywne zjawiska dotyczące środowiska, zyskamy reprezentantów, być może także pomoc prawną, czy psychologiczną dla osób faktycznie uzależnionych od gier losowych...

   Obecnie Sejm proceduje zmiany w ustawie hazardowej, które mają usystematyzować rynek gier losowych w internecie, dopuszczając do obrotu także podmioty zagraniczne, oraz faktycznie legalizując grę realizowaną z ich pośrednictwem.

   Tutaj znajdziecie Państwo przebieg ostatniego protokołowanego Komisji Finansów Publicznych i Komisji Kultury Fizycznej i Sportu : http://orka.sejm.gov.pl/Zapisy7.nsf/wgskrnr/FPB-443. Posłowie (ale nie tylko) wymienieni z imienia i nazwiska wypowiadają się dosyć dobitnie, jaki jest cel planowanej nowelizacji (dane dotyczą tzw druku seujmowego nr 3108). Proponuję, aby wszyscy zainteresowani zapoznali się ze sprawą. Być może warto będzie w jakiś sposób przedstawić Sejmowi opinię środowiska graczy ?

   Odpowiedzi: 1
   179 178 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top