SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Słownik tradingu

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Podobnie jak na giełdzie akcji, giełda zakładów ma swoje słownictwo. Warto poznać podstawowe pojęcia, które swoje źródła mają właśnie na giełdach akcji.

  Byki

  Byki to termin pochodzący z giełdy papierów wartościowych i oznacza grupę inwestorów, którzy liczą na wzrosty. Kupują akcje, aby sprzedać je po wyższej cenie. Nazwa pochodzi z charakterystycznego sposobu atakowania przez byki rogami z dołu do góry. Ich oponentami są niedźwiedzie.

  Niedźwiedzie

  Niedźwiedzie to termin pochodzący z giełdy papierów wartościowych i oznacza grupę inwestorów, którzy liczą na spadki. Sprzedają akcje, aby kupić je po niższej cenie. Nazwa pochodzi z charakterystycznego sposobu atakowania przez niedźwiedzie łapami z góry na dół. Ich oponentami są byki.

  Punkt podparcia

  Palec wskazuje najniższy punkt na wykresie Punkt podparcia to pozycja,
  którą warto zająć, ShutterStock

  Punkt podparcia jest terminem pochodzącym z giełdy papierów wartościowych. Oznacza kurs poniżej (powyżej) którego wartość rynkowa nie powinna spaść (wzrosnąć).

  Jeśli natomiast punkt podparcia zostanie przełamany i mniejsze (większe) kursy zostaną przyjmowane, to zwykle wiąże się to z gwałtownym spadkiem (wzrostem).

  Przykład punktu podparcia

  Kurs na gości w meczu Sevilla - Real Madryt dnia 07.05.2011 1,5h przed meczem wynosi 1,93 na Betfair 1,92 w Pinnacle Sports 1,93 w SBObet. U pozostałych bukmacherów mają wartość 1,90 lub mniej. Goście potrzebują punktów. Gospodarze grają o nic, dlatego spadki kursów są na gości.

  W tym przypadku punktem podparcia na betfair była wartość 1,91. Ponad 10,000€ było oferowane na LAYu. Poza tym u bukmacherów można było dostać wyższy kurs, czym na pewno sugerowali się gracze.

  Punktem podparcia jest kurs, po którego przyjęciu możemy zagrać surebet u któregoś z bukmacherów gdzie są sensowne limity. Poniżej takiej wartości kurs nie powinien spaść dopóki bukmacher nie zmieni kursu.

  Na 30 minut przed rozpoczęciem spotkania na betfair pojawiły się duże spadki z 1,91 do 1,85 w ciągu 1-2min, potem do 1,80. Okazuje się, że SBObet zmieniło kurs na 1,80 przesuwając tym samym punkt podparcia niżej. Po 10-15min kurs na betfair ustalił się na wysokości 1,78-1,80 a bukmacherzy którzy nie zdążyli na czas dostosować kursów otrzymywali surebety (1,91 bwin; 1,85 betsson; 1,90 scandic). Mecz zakończył się wynikiem 2-6.

  Pozycja otwarta

  Pozycja otwarta to sytuacja, w której gracz podlega ryzyku. Może zatem być stratny w przypadku niepomyślnego zakończenia meczu.

  Pozycja zamknięta

  Pozycja zamknięta to sytuacja (zwykle tylko na giełdzie zakładów), w której gracz skontrował zakład realizując stratę lub zysk.

  W tradingu zwykle dąży się do pozycji zamkniętej, w której gracz zarabia (lub przynajmniej nie traci) bez względu na wynik spotkania.

  Pozycję można również zamykać stawiając zakład u bukmachera, więc nie jest to jednoznaczne z greenbookiem.

  Greenbook

  Greenbook jest sytuacją gdy możemy tylko zyskać niezależnie od rezultatu spotkania. Przykładem może być postawienie dwóch zakładów w meczu Baghdatis - Dimitrov:

  Greenbook na meczu Baghdatis - Dimitrov
  Przykładowy greenbook

  Pojęcie greenbook jest stosowane prawie tylko i wyłącznie do giełdy zakładów, zaś surebet do zdarzeń, w których jedna z opcji jest stawiana u bukmachera.

  Tick

  Co to jest tick?

  Tick jest najmniejszą wartością między dwoma sąsiednimi kursami na standardowym rynku giełdy zakładów (nie dotyczy na przykład rynków Handicap Azjatycki).

  Dla giełdy betfair tick ma wartość:

  Niebieskie schodki w górę i zielone w dół obok ludzików Tick to najmniejsza różnica
  między kursami, ShutterStock
  • 0,01 dla kursów 1,01 do 2,00
  • 0,02 dla kursów 2,02 do 3,0
  • 0,05 dla kursów 3,05 do 4,0
  • 0,1 dla kursów 4,1 do 6,0
  • 0,2 dla kursów 6,2 do 10,0
  • 0,5 dla kursów 10,5 do 20,0
  • itd rośnie aż do kursu 1000

  Na powyższym rysunku świetnie widać, że między kursem 1,22 a 1,23 jest tick o wartości 0,01 , a pomiędzy 5,3 i 5,4 nie da się wstawić wartości pośredniej, dlatego dla tych kursów tick ma wartość 0,1.

  Dlaczego to pojęcie jest ważne? Ponieważ handlując kursami trzeba wiedzieć, że wartości kursów na giełdzie przyjmują wartości skokowe (skończony zbiór wartości) a nie ciągłe (dowolna wartość, np. 5,27).

  Zarabianie na ticku

  Schodki z plików banknotów dolarowych Wystarczy 1 tick różnicy kursu,
  aby dobrze zarabiać, ShutterStock

  Zarabianie na ticku to elementarna metoda zarabiania na tradingu. Polega na sprzedaniu niskiego kursu i kupieniu kursu o 1 tick wyższego.

  W pokazanym wyżej meczu Dimitrov utrzymał swoje podanie i zawodnicy zeszli na 2–minutową przerwę. Kurs wzrósł do 1,22 (ok. 10.000€ wystawione tuż po) i pojawił się słaby popyt po kursie 1,23 (ok. 3000€).

  Wystawiłem zatem 50€ po 1,22. Natychmiast po przyjęciu tej kwoty wystawiłem, że przyjmę 50€ po 1,23.

  Opisana metoda nosi nazwę: gra na 1 tick. Przy stawce 50€ wartość 1 ticku to 0,5€. Jest to 1%, bo różnice między kursami wynoszą 0,01.

  Gracze dobierają sobie stałą kwotę (może zależeć od wysokości kursu). Zabawa polega na uzbieraniu jak największej ilości ticków. Po nabraniu wprawy zwiększa się stawki, dlatego warto zacząć od najmniejszych stawek.

  Ważne jest też na jakiego zawodnika zbieramy ticki żeby nasza wygrana została zrealizowana. Jeśli chcemy zysk niezależny od wyniku spotkania, dobieramy odpowiednio stawki albo robimy w pewnym momencie greenbooka.

  W przypadku gdyby mój kurs 1,23 nie został przyjęty, a następny gem miałby się rozpocząć byłbym zmuszony się odstawić po 1,22 wychodząc "na zero". Gwarantowała mi to duża podaż po kursie 1,22.

  Zostawianie "otwartej pozycji" w takiej sytuacji to podejmowanie ryzyka. Gra na 1 tick wiąże się z odstawieniem się ZAWSZE gdy gra jest wznawiana, nawet jeśli wiąże się to z realizacją straty. Nie odstawienie się, może kosztować 22 ticki (11€) w tym przypadku . Lepiej zatem stracić nawet 1-2 ticki. Jest to wkalkulowane w grę tą metodą.

  Ostatnia aktualizacja: 8.8.2013

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (2)  • yankees
   07-11-2011 06:29 (pon)
   Skomplikowane :/ ale rozgryzę to .. dzięki 169 175 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • joasia
   31-05-2011 11:41 (wt)
   dzięki za ten artykuł 170 192 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top