Valuebet (czytaj waljubet) oznacza wartościowy zakład. Można powiedzieć, że to taki procent zysku z pojedynczego zakładu, np. valuebet = 1.10 oznacza 10% zysku, a valuebet 1.20 oznacza 20% zysku. Dowiedz się więcej…

Założę się, że ten osiłek nie wie ile jest sinus 30 stopni. Założyli się a on dobrze odpowiedział. Gienek ty go znasz? Pewnie, zawsze był dobry z matmy.

#9. Osiłek, Źródło: SureBety.pl

1. Co to jest valuebet?

Ciemnoszary procent pryska jak od strzału pociskiem

Wartość przewagi nad bukmacherem mierzymy w procentach,
fot. Shutterstock 114650083

1.1. Przykład 1 — zakład na rzut symetryczną monetą

Czy postawiłbyś 1 PLN na “orła” w rzucie symetryczną monetą, jeśli potencjalna wygrana to 2,20 PLN?

Stawka = 1 PLN
Wygrana = 2,20 PLN
Szansa wygranej = 50%

Teoretyczna szansa na sukces wynosi 50% (zależy od założeń, warunków realizacji zakładu i tego kto rozlicza zakład).

Po dwóch rzutach zarobisz średnio 2,20 PLN, tracąc 1+1 PLN na stawki. Potencjalny zysk to (2,20 – 2,00) PLN = 0,20 PLN z 2,00 PLN “zainwestowanych”. Powtarzając serię takich zakładów, uzyskujesz 10% zysku (0.20 PLN / 2 PLN). Ten zakład się opłaca, zarówno w pojedynczym rzucie, jak i w serii rzutów.

Opłacalny zakład (dla gracza) nosi nazwę valuebet.

1.2. Przykład 2 — zakład tenisa ziemnego

Biały ludzik z krawatem klęczy i przygląda się przez lupę czerwonemu napisowi VALUE

Czy Twoje zakłady są wartościowe?
fot. Shutterstock 114650083

Poniżej przykład typowego valuebetu z dużą wartością (value=1.50>1.20) w zakładach bukmacherskich:

Andy Roddick (USA) – Nikolay Davydenko (RUS), Tenis ziemny, korty twarde, USA

Kurs na Davydenko wynosi @3.0, mimo iż jest on wyżej w rankingu ATP i dobrze sobie radzi na kortach twardych. Na podstawie programów czy własnej intuicji gracz szacuje, że obaj gracze mają szanse 50% na 50% (czyli p=1/2), mimo tego iż Davydenko gra z gospodarzem. Obliczamy:

value = p * k = 1/2 * 3,00 = 1,50 > 1

Wynik jest większy od 1, więc gracz decyduje się postawić na Davydenko.

Mówimy, że kurs ma value, czyli “wartość”, a sam zakład nazywamy valubetem.

Po meczu okazało się, że Davydenko wygrał 7-6 6-2.

UWAGA:
Wynik pojedynczego meczu nie ma wpływu na to czy zakład był valuebetem czy nie. Valuebetami są zarówno wygrane jak i przegrane zakłady. To czy miały wartość da się określić na podstawie przebiegu meczu (czy założenia o błędnym kursie były właściwe?) lub wyników wielu meczy.

1.3. Definicja valuebetu

Def. Valuebet (ang. value=wartość, bet=zakład) to zakład z pozytywną wartością oczekiwaną, którego wartość obliczamy ze wzoru:

VALUEBET = p*k > 1

gdzie:

 • p – obiektywne prawdopodobieństwo wygrania zakładu
 • kkurs dziesiętny zakładu jaki masz możliwość postawić u jednego z bukmacherów

Zauważ, że kurs k jest zazwyczaj stały w zakładach przedmeczowych.
Całą trudność w oszacowaniu, czy mamy do czynienia z valuebetem, stanowi oszacowanie prawdopodobieństwa wygranej p.

1.4. Valuebet jest okazją

Znaczna większość zakładów jest bezwartościowa dla gracza (valuebet<1). W takiej sytuacji to bukmacher ma przewagę nad graczem.

Zadaniem gracza jest znaleźć okazję, błąd bukmachera. Wtedy gracz ma przewagę. Tylko wtedy gracz może ogrywać bukmachera!

Warunek Konieczny: zakład obstawiamy TYLKO wtedy, gdy ma VALUE.

1.5. Jak poczuć valuebet?

Cała trudność w oszacowaniu wartości zakładu ukrywa się pod wartością “p”.

Różni gracze mają różne metody szacowania prawdopodobieństwa sukcesu w zakładach bukmacherskich.
Kto ma lepszą metodę szacowania, ten ogrywa innych.

Wartość kursu “k” jest najczęściej narzucona odgórnie i można ją łatwo znaleźć w porównywarce kursów.

Teoria jest prosta i można ją przyswoić w kilka minut. Zastosowanie jej wymaga praktyki.
Ja potrzebowałem 6-24 miesięcy, zanim ułożyło mi się wszystko w głowie i mogłem powiedzieć, że “czuję jak działa valuebet“.

Zrozumienie tego pojęcia to PROCES – cierpliwości.

1.6. Jak valuebet pomaga ograć bukmachera?

Jeśli gracz będzie znajdował ciągle zakłady z value = 1.10, to jego długoterminowa przewaga nad bukmacherem będzie dążyć do wartości +10%: w dłuższej perspektywie będzie zarabiał średnio 10% z każdego zakładu.

Biorąc pod uwagę to, że zazwyczaj gracze przeceniają swoje możliwości to, aby uzyskać 10% zysku w długim terminie, grasz powinien szukać zakładów, które dają 15% albo 20% zysku w teorii.

1.7. Które valubety obstawiać?

Nie warto obstawiać wszystkich zakładów, które mają wartość value>1.01.

Lepiej zostawić margines błędu, który daje tak zwany bufor bezpieczeństwa i wybierać np. te zakłady z min. value>1.10 albo nawet value>1.20.

W praktyce powinno się obstawiać tylko te najbardziej wartościowe.
Próg obstawiania (value, powyżej którego zakłady będą obstawiane) będzie zależał od ilości czasu na grę i ilości typów.

Jeśli na przykład Twój system (dla value>1.01) generuje 100 zakładów na dzień, ale obstawienie każdego zakładu zajmuje ci 3 minuty, to łatwo policzyć do obstawienie 100 zakładów zajmie Ci 300 minut, czyli 5 godzin.

Wydaje mi się, że dużo lepiej wyjdziesz na obstawieniu najlepszych 20 z tych 100 zakładów (tych z najwyższym value/kursem). Zajmie ci to godzinę, a pozostałe 4 możesz wykorzystać na inne zadania. W ten sposób twoja stawka zysku na godzinę drastycznie wzrośnie. Ludzie sukcesu skupiają się na wartości zysku na godzinę, a nie na samej wartości zysku.

2. Jak znaleźć valuebety?

Kalkulator położony na wykresie z grubymi czerwonymi słupkami

Szacowanie kursów można zamknąć w liczbach i wykresach, ale nie zawsze.
fot. Shutterstock 101981941

Valuebety są odchyłem od normy. Twoim zadaniem jest znalezienie błędnego kursu.

Jeśli chcesz znaleźć valuebet na popularnym rynku Premier League albo Liga Mistrzów, to bardzo możliwe, że wszystkie ogólnodostępne informacje są już uwzględnione w kursach.

Jeżeli natomiast zainteresujesz się piłką nożną kobiet, gdzie informacje i statystyki nie są tak dobrze znane, to masz większe szanse na znalezienie valuebetu. Ten rynek nie jest taki popularny ani wśród bukmacherów ani wśród graczy, więc szansa na znalezienie błędnego kursu jest większa.

2.1. Analiza wstępna

Przeglądnięcie całej oferty bukmachera i sprawdzanie po kolei czy dany kurs ma value jest zbyt czasochłonne.
Dlatego należy zastosować wstępną selekcję i skupić się na obszarach, które Cię interesują.

W ramach inspiracji polecam Ci jedną z poniższych metod analizy wstępnej:

 1. Tabele za statystykami – szacowanie szans na podstawie ilości zdobytych punktów, wygranych u siebie i na wyjeździe, liczby zdobytych bramek itp.
  Takie surowe dane mogą być dobrym punktem wyjścia. Dane te pokazują wyłącznie historyczne wyniki. W surowej formie są bezwartościowe, bo każdy bukmacher uwzględnia już te dane w kursach. Aby historyczne dane miały zastosowanie do przewidywania wyników przyszłych, należy zastosować odpowiednie filtry. Dobór filtrów jest zadaniem gracza. Można je znaleźć poprzez szczegółową analizę danych.
 2. Przewidywarki wyników – znajdziesz tam gotowe prawdopodobieństwa sukcesu oparte jedynie na statystykach. Jest to lepsza metoda niż analizowanie tabel “na oko” lub z kalkulatorem, bo przy dobrym algorytmie komputer obliczy dane szybciej i dokładniej. Opiera się wyłącznie na suchych wynikach. Może być jedynie punktem wyjścia do szczegółowej analizy.
 3. Sztuczna inteligencja – to bardziej zaawansowana przewidywarka wyników, oparta najczęściej na algorytmach stosowanych w turniejach szachowych (szacuje siłę gry zawodników). Metoda bardzo efektywna, ale zawiera wiele założeń, które trzeba znać i rozumieć.
 4. Darmowe i płatne typy, czyli poleganie na typach innych graczy. Aby była efektywna, trzeba solidnie znać podstawy zakładów.
 5. Porównywarki kursów – podane valuebety nie zawsze nimi są, dlatego mogą one posłużyć tylko jako punkt wyjścia do szczegółowej analizy. Granie wszystkich rekomendowanych typów na pewno się nie opłaca. Niektóre mogą być przydatne, jeśli zastosuje się filtry: wyselekcjonować jakieś podgrupy wg algorytmu (określony przedział kursów, określone ligi itp.). Takie badania wymagają wiedzy i wiele pracy. To głównie praca z Excelem i ściąganiem danych z tego typu stron.
 6. Gra pod spadki – stosowana często przez zawodowych graczy. Gdy widzą gwałtowne spadki kursów albo grają je od razu (zgodnie z wcześniej przyjętymi kryteriami) albo szukają dalszych informacji.

Niektóre metody wstępnej selekcji wymagają analizy szczegółowej:

2.2. Analiza szczegółowa

Po zawężeniu zakresu danych, gdzie spodziewasz się znaleźć valuebety, czas na analizę konkretnego meczu:

Temat jest szeroki, dlatego poświęciłem mu osobny artykuł.

3. Valuebety a wysokie kursy

Żółta strzałka odbita dwa razy od podłoża urosła w górę na tle liczb

Wysoką wartość value łatwiej znaleźć na wysokich kursach,
fot. Shutterstock 113025223

typerzy, którzy obstawiają tylko wysokie kursy, bo tam łatwiej znaleźć valuebet.

Długie serie porażek wystawiają na próbę odporność psychiczną gracza, jednakże dobrze przewidujący gracze, mimo to, osiągają znaczne zyski poprzez odpowiednie zarządzanie kapitałem.

Po drugiej stronie bieguna są typerzy, którzy grają głównie niskie kursy. Praktyka pokazuje, że o wiele trudniej jest znaleźć valuebet o niskim kursie i wymaga to większych umiejętności analitycznych, dlatego zalecam granie kursów minimum @1.50.

4. Obliczanie valuebetów w praktyce

Zwykle nie oblicza się za każdym razem wartości p*k. Robi się to tylko na początku przygody z zakładami bukmacherskimi. Potem robi się to “na czuja”, wiedząc jakie kursy powinny być przy danych parametrach albo w danej minucie meczu przy zadanych kursach początkowych.

Dopóki nie znasz “krzywych wzorcowych kursów“, warto policzyć wiele takich iloczynów p*k, by oswoić się z zależnością prawdopodobieństwa i kursu.

Dla marży bukmachera 8% i kursów startowych meczu piłki nożnej under/over 2,50 1,85-1,85 krzywa zakładów na żywo została przeze mnie wyznaczona następująco:

Spadające w czasie kursy linii under 0.5, 1.5 i 2.5

Krzywe wzorcowe Under 0.5, 1.5 i 2.5 dla piłki nożnej w zakładach na żywo przy marży bukmachera 8% przy kursach przedmeczowych 1,85-1,85 na under/over 2.5. Źródło: opracowanie własne (SureBety.pl)

Spadające w czasie kursy linii under 1.5, 2.5 i 3.5

Krzywe wzorcowe Under 1.5, 2.5 i 3.5 dla piłki nożnej w zakładach na żywo przy marży bukmachera 8% przy kursach przedmeczowych 1,85-1,85 na under/over 2.5. Źródło: opracowanie własne (SureBety.pl)

Doświadczeni gracze szacują valuebety w pamięci. Każdej wartości kursu odpowiada określone prawdopodobieństwo graniczne o wartości 1/k i widząc kurs, wiedzą jaka jest obiektywna szansa. Jeśli kurs jest dużo atrakcyjniejszy niż wynika to z szansy, pojawia się valuebet. To czy warto obstawić czy nie, zależy od wybranej strategii na danym koncie bukmacherskim (aby uniknąć limitu stawek na przykład), ilości środków na koncie, wysokości kursu, sposobu stawkowania i jeszcze kilku czynników. Dla uproszczenia przyjmijmy, że jak jest valuebet, to stawiaj płaską stawkę.

Na przykład dla kursu @2.0 prawdopodobieństwo graniczne wynosi 50% (bez podatku oczywiście). Jeśli szansa na trafienie będzie większa (55%, 60% lub 65%), to kurs @2.0 można rozważyć do obstawienia. Zalecam grać tylko valuebety z value min. 1.05, a najlepiej min. 1.10, jeśli ilość typów nie idzie w tysiące. Policz od razu jakie wartości value wychodzą dla tych prawdopodobieństw 55%, 60% i 65%.

To czy gracz stawia odpowiednie zakłady będzie widać po tym, czy w dłuższej perspektywie czasu zarabia na zakładach czy nie. Odpowiednie stawkowanie uchroni cię przed zniweczeniem trudu poświęconego na szukanie odpowiednich zakładów.

Jedna rzecz to wiedzieć czym jest valuebet, a druga to umieć go znaleźć. Aby w pełni zrozumieć valuebet, potrzeba od 6 do 24 miesięcy praktyki.
Zachęcam wracać do tego artykułu, gdy widzisz, że twoje zakłady nie przynoszą zysku w długim okresie czasu.

5. Jak sprawdzić czy gram valuebety?

Nie możesz czegoś poprawiać, jeśli nie spisujesz swoich wyników.

Najprostszą metodą sprawdzenia, czy dobrze typujesz jest prowadzenie własnej historii typów:

Już 50-100 typów, obstawianych płaską stawką, powie Ci, czy idziesz w dobrym kierunku.

Najważniejszym wskaźnikiem odpowiadającym na pytanie “Jak Ci idzie?” będzie yield.

Jeśli zatem widzisz, że po 50 typach yield=10%, to można przyjąć, że grasz średnie value na zakład o wartości 1.10 (w praktyce część z Twoich zakładów ma value>1.10, a część value<1.10, co można w przyszłości optymalizować).

6. FAQ — pytania dotyczące value

6.1. Jak odróżnić mecz z 5% value od tego z 10% value?

To trzeba po prostu policzyć. Oszacować szanse sukcesu i pomnożyć p*k. Dla value 5% wyjdzie p*k=1,05 a dla value 10% wyjdzie p*k=1,10.

W przyszłości nie musisz liczyć każdej wartości value przed postawieniem, ale w początkowej fazie dobrze by było przypisywać każdemu zakładowi szanse trafienia i obliczać tą wartość. Wtedy zobaczysz czy rzeczywiście grasz wartościowe kursy, czy tylko Ci się wydaje, że grasz wartościowe kursy.

6.2. Ile potrzeba czasu, by zrozumieć valuebet?

Myślę, że zrozumienie i wyczucie czym jest valuebet zajmie 6-24 miesięcy.

Przyswojoną teorię trzeba sprawdzić w praktyce, a na to potrzeba czasu…

Zrozumienie pojęcia valuebetu zajęło mi około 1 roku. W 2005 roku nie miałem do pomocy zaawansowanych artykułów teoretycznych. Opierałem się na wiedzy matematycznej, obserwacjach i intuicji. Dopiero po okresie 1-2 lat “czułem” co to jest valuebet i potrafiłem powiedzieć co nie jest valuebetem. Potrafiłem większość przypadków zaklasyfikować albo określić warunki do klasyfikacji.

6.3. Czy można złożyć w AKO value z dwóch słabych zakładów?

Nie, bo wartość value się przemnaża, a nie dodaje.

Jeśli 2 zakłady po kursach @1.40 mają oba value=0.90, to przemnożone, w ramach kuponu AKO, dadzą value=0.90*0.90=0.81.

6.4. Czy można znaleźć valuebet na podstawie samego kursu?

Nie, chyba że w otoczeniu kursów innych bukmacherów. Jeśli występuje wystarczająca rozbieżność kursów na danym rynku, to bardzo możliwe, że na którymś z kursów jest valuebet.

Początkujący gracze często myślą: “niski kurs – duża szansa wygranej, wysoki kurs – mała szansa wygranej”. Nie ma takiej zależności, że “kurs @1.33 to szansa trafienia 75%“. Szansa trafienia kursu @1.33 może wynosić 90% jak i 50%. Osoby, które potrafią to prawidłowo oszacować, zarabiają na zakładach bukmacherskich.

6.5. Jeśli kurs przedmeczowy spadł z @2.0 na @1.50 przed meczem, to czy był valuebetem?

Na podstawie samego spadku kursu NIE można wyciągnąć wniosku o tym, czy gwałtowanie obniżony kurs był valuebetem czy nie.

Intuicja podpowiada, że bardzo mocny (procentowy) spadek kursu przed meczem zwiększa prawdopodobieństwo, iż mamy do czynienia z valuebetem.
Jednak dopiero seria zakładów i statystyczne zbadanie zależności może wykazać czy korelacja (jeden czynnik wpływa na drugi) w ogóle istnieje i jak jest mocna.

Pomiar liczbowy korelacji po pierwsze zweryfikuje hipotezę opartą na intuicji, a po drugie dostarczy informacji do dalszej analizy pod kątem zmonetyzowania pomysłu.

 

Brzmi to pewnie skomplikowanie, więc żeby to zobrazować powiedzmy, że gracz znajduje 100 historycznych spadków kursów o przynajmniej 20% i sprawdza ich wyniki.
Zakładając, że każdy zakład został obstawiony za tą samą stawkę, można sprawdzić czy obstawienie tych zakładów dałoby zysk w przeszłości.
Obliczona wartość yieldu powie o tym, z jak dużą średnią wartością valuebetu mamy do czynienia.

Jeśli yield wyniósł dla tych 100 zakładów 10%, to można założyć dla przyszłych zakładów, że średnia wartość valuebetu, dla tego typu zakładów, wynosi 1,10.

 

Wyjaśnienie i budowanie modelu gry na spadki zostało opisane w tym artykule:

6.6. Jeśli kurs przedmeczowy spadł z @2.0 na @1.40 w zakładach na żywo, ale przegrał, to czy był valuebetem?

Spadek kursu @2.0 na @1.30, czy w ogóle ruch kursu “w twoją stronę”, którą obstawiłeś, może sugerować, że postawiłeś valuebet. Pomija to jednak “kontekst”, którym jest wynik na tablicy wyników i czas do zakończenia spotkania. 

Żeby zrozumieć od czego zależy valuebet w zakładach na żywo, wyobraź sobie “model sprawiedliwych kursów“, które są pewnego rodzaju “punktem odniesienia“.

 1. Obstawiłeś kurs @2.0 na gospodarza przed meczem tenisa ziemnego. Powiedzmy, że kursy sprawiedliwe przed meczem powinny wynosić 1.90-2.11. Zatem masz valuebet ok. 5% (2.0/1.90=1,05).
 2. Po wygraniu pierwszego seta, powiedzmy, że kursy wg modelu powinny wynosić 1.33-3.0. Tymczasem na giełdzie zakładów są oferowane kursy 1.40-2.50. Obliczając 1.40/1.33=1,05 na rynku jest teoretycznie oferowany nadal valuebet 1,05. Jak to się ma do końcowego wyniku? Nijak! Końcowy wynik jest nadal kwestią losową i sam fakt spadku kursu z wartości X do wartości Y nic nie oznacza. Dopiero analiza serii 100-500 zakładów określonego typu może odsłonić pewne zależności.

Możemy tylko powiedzieć, że kurs @1.40 może być w tym konkretnym momencie:

 • opłacalny,
 • nieopłacalny
 • albo sprawiedliwy.

Zależy to od bardzo wielu czynników i na podstawie samego kursu NIE można stwierdzić czy kurs @1.40 ma w tym konkretnym momencie, przy określonym wyniku, wartość czy nie ma.

Zawodowi gracze zazwyczaj obstawiają wysokie kursy, więc można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że kurs @1.40 jest raczej nieopłacalny i jeśli miałbym obstawiać dany mecz, to obstawiłbym przeciwko temu kursowi.

Chwilowe niedowartościowania i przewartościowania w zakładach na żywo wykorzystują gracze zawodowi, a ten bardzo zaawansowany temat nazywa się trading (tylko dla graczy min. średniozaawansowanych) i wymaga znajomości modelów matematycznych oraz umiejętności “czytania gry”.

 

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok