SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  Co to jest BuJo?

  09-01-2019, godzina 08:55 UTC+0100 | Ostatnia aktualizacja: 09-01-2019 09:15

  Ty też oceń ten post
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić ten post, musisz się zalogować.

  Jeżeli masz na głowie studia, chciałbyś obstawiać zakłady z zyskiem i rozwijać swoją osobowość, wprowadzać pewne nawyki, to może się okazać, że w pewnym momencie dojdziesz do punktu, w którym "przestałeś ogarniać" z powodu zbyt dużej ilości zadań. Tak jak ja. Rozwiązaniem na ten problem może być BuJo.

  minimalistyczny-bujo-600x335.jpg Minimalistyczny BuJo - dniówki, sierysuje.pl

  Frustracja z powodu nadmiaru zadań

  Ja już wiele razy dochodziłem do takiego punktu, gdy miałem za dużo zadań i albo o czymś zapominałem albo nie znalazłem na coś ważnego czasu.

  Na początku roku 2019 stanąłem znów przed koniecznością zakupu nowego kalendarza tygodniowego (na dwóch otwartych stronach widać zadania na cały tydzień). Ostatnie dwa kalendarze dostałem od żony, jako prezent na gwiazdkę, ale nie w 2018 roku. Kiedy odwróciłem kalendarz i zobaczyłem cenę 56 zł, to złapałem się za głowę, mimo iż mało nie zarabiam.

  Wtedy żona powiedziała mi, żebym wpisał sobie w google frazę "BuJo".

  Co to jest BuJo?

  BuJo jest skrótem od Bullet Journal, który w wolnym tłumaczeniu oznacza "dziennik zadań".

  Idea BuJo polega na tym, że zakładasz zwykły zeszyt i prowadzisz w nim listę własnych zadań. W starych kalendarzach miałem bardzo wiele dni, które były po prostu puste. Nie było w nich miejsca na jakieś dodatkowe notatki. Nie dało się zapisać rzeczy, które powtarzają się cyklicznie co tydzień, co miesiąc czy co rok. W efekcie czego moje notatki były często chaotyczne. Ponieważ w kalendarzu nie było miejsca na notatki, generowałem wiele luźnych kartek, które nigdzie nie były potem przypięte ani przyklejone.

  Nie zaglądałem często do kalendarza, bo często był pusty. W ten sposób wiele priorytetów mi uciekało. W 2019 mam znów motywację by skupić się znowu na wysokiej efektywności.

  Jeżeli ty także masz problem z ogarnianiem priorytetów, to być może BuJo jest i dla ciebie dobrym rozwiązaniem?

  Jak założyć BuJo?

  Na początek proponuję założyć BuJo 2019 ogólnie dla swojego życia, żeby nie tworzyć drugiego osobnego zeszytu dla zakładów. Priorytety dotyczące zakładów możesz w nim wyszczególnić wybranym kolorem.

  1. Legenda oznaczeń i priorytety

  Na pierwszej stronie proponuję zrobić legendę oznaczeń, które będziesz stosował. Na przykład pusta kratka oznacza zadanie, kratka z krzyżykiem zrobione zadanie, kółko oznacza spotkanie, dany kolor oznacza daną dziedzinę życia itp.

  Ja wpisałem sobie na pierwszej stronie także priorytety mojej rodziny (żony i dzieci). 
  Moje priorytety przykładowo to rodzina, praca, szachy, zdrowie, Bóg, czytanie. Będę je brał pod uwagę przy planowaniu dziennym, tygodniowym, miesięcznym, rocznym.

  2. Zadania na dany miesiąc

  Na drugiej i trzeciej stronie zaplanowałem sobie ogólnie styczeń 2019 (aktualny miesiąc). Można sobie albo wkleić gotowy do wydrukowania kalendarz (do znalezienia w Internecie) albo szybko wypisać cyferki od 1 do 31 tak żeby pod każdą było trochę miejsca na notatki.

  W tym miejscu wpisuję także zadania, które mam do zrobienia w styczniu, ale nie są przypisane do konkretnego dnia czy tygodnia.

  Można to też wypisywać nawyki, nad którymi zamierzasz pracować i każdego dnia odhaczać czy się udało czy nie. Zostawiłem sobie także trochę miejsca na wpisanie przyszłych zadań, które mają konkretną datę, ale nie styczniową, np. 9 luty - bal karnawałowy.

  3. Zadania na dany tydzień

  Na czwartej i piątej stronie wypisuję już konkretny tydzień (można też dni jeden po drugim, jeśli jest więcej zadań i cały tydzień się nie zmieści), z podziałem na zadania przypisane do danego dnia, zostawiając też miejsce na zadania, które mam zrobić w danym tygodniu, ale nie są przypisane do danego dnia.

  Na kolejnych stronach będą kolejne tygodnie, aż pojawi się luty i trzeba będzie przygotować znów rozpiskę ogólną jak na stronie drugiej i trzeciej.

  4. Kalendarz ogólny

  Z tyłu zeszytu można przykleić kalendarz ogólny na obecny rok, bo czasem trzeba się zorientować jakim dniem tygodnia jest dana data. Warto też zaznaczyć tam święta i można za jego pomocą łatwo policzyć ile mamy dni na pracę czy zrealizowania jakiegoś zadania.

  5. Zadania cykliczne roczne

  Na drugiej i trzeciej stronie od końca przygotowałem sobie tabelę 12-tu komórek na cykliczne zadania, którą robię co roku w danym miesiącu.

  6. Zadania cykliczne miesięczne

  Na czwartej i piątej stronie od końca rozpisałem listę zadań, które robię co miesiąc z podziałem na zadania, które muszę zrobić w danym dniu i z podziałem ogólnym, bez przypisania do konkretnego dnia miesiąca.

  7. Zadania cykliczne tygodniowe

  Na szóstej i siódmej stronie od końca rozpisałem listę zadań, które robię co tydzień, z przypisaniem ich do konkretnych dni. Można to też zapisać zadania ogólne, które nie mają przypisanego konkretnego dnia w tygodniu. To właśnie tutaj powinieneś zaplanować kiedy będziesz obstawiał zakłady bukmacherskie, a raporty (finansowe, wnioski z gry) z obstawiania powinny być robione raz w tygodniu.

  8. Rozpisanie priorytetów

  Na kolejnych stronach od końca można rozpisać sobie już bardziej szczegółowo priorytety, które wypisałeś na pierwszej stronie. Jak chciałbyś je rozwijać? Co zaplanujesz zrobić? Z kim się spotkasz? Czego musisz się dowiedzieć?

  9. Uzupełnienie BuJo zadaniami

  Po wypisaniu priorytetów pora zaplanować konkretne działania na dany tydzień, miesiąc i wprowadzić do kalendarza.

  10. Organizacja pracy

  Do lepszego znajdowania zadań możesz skorzystać z różnego rodzaju zakładek, karteczek samoprzylepnych itp.

  Z czasem zaczniesz dopisywać nowe rzeczy do kalendarza, a twój BuJo o będzie ewoluował. Oczywiście żeby to miało sens musisz do niego codziennie zaglądać i odhaczać zadania, które zrobiłeś, przenosić lub wykreślać zadania nie zrobione i starać się poświęcać na planowanie jak najmniej czasu. 

  Planowanie powinno zabierać ci dziennie nie więcej niż 15-30 minut. Najwięcej roboty będzie oczywiście przy jego tworzeniu i na początku każdego miesiąca. Poświęcony czas powinien się zwrócić wielokrotnie, jeżeli będziesz działał systematycznie i efektywnie.

  Bez sprawnego zarządzania okaże się, że kolejny rok wszystko się bujo...

  Podsumowanie

  Przekazałem ci ogólną ideę BuJo, ale to ma być twój osobisty kalendarz. Dostosuj go do swoich potrzeb i zmieniaj według uznania.

  Więcej informacji możesz znaleźć w internecie pod frazą "BuJo". Wiele jest tam kolorowych i kreatywnych kalendarzy, ale dla twoich potrzeb polecam skupić się na BuJo minimalistycznym.


  Komentarze

   

  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top