Jak kryptowaluty zmieniły branżę iGaming?

Kryptowaluty od momentu pojawienia się, a już na pewno od wejścia do mainstreamu, zaczęły burzyć ustalony porządek i na nowo ustalać reguły wielu gier. Ekonomia, biznes, praca, a nawet gry komputerowe. Wszystkie te branże w mniejszym lub większym stopniu dotknęła kryptorewolucja. W tym artykule przedstawimy, jak wpłynęła ona na branżę iGamingową.

Trzy fizyczne monety na czarnym tle imitujące litecoin bitcoin oraz ethereum

Trzy najbardziej popularne kryptowaluty w zakładach bukmacherskich: litecoin (tanie transakcje), bitcoin (pierwsza kryptowaluta), ethereum (szerokie zastosowanie np. do smart kontraktów)
Źródło: Image by WorldSpectrum from Pixabay

Tradycyjne płatności zyskują konkurenta

Pierwszą — najbardziej oczywistą — zmianą jest powstanie alternatywnej metody płatności. Bezpieczniejszej, bardziej przejrzystej i mniej narażonej na oszustwa niż tradycyjna bankowość. Klasyczne metody nie dość, że są często wolniejsze i obarczone dodatkowymi opłatami, to nie są tak bezpieczne, jak blockchain. Dopiero powstanie kryptowalut wymusiło na bankach obniżenie opłat za przelewy międzynarodowe, choć w przypadku wielu banków wciąż są one na wysokim poziomie. Dzięki rozproszonej strukturze blockchaina odpowiedzialność za płatności ludzi przeszły z rąk bankowców do “społeczności”. Oczywiście ma to też swoje wady, bo bezpieczeństwo środków będzie zależało od “jakości” tej społeczności.

Im więcej metod zasilania konta i wypłaty pieniędzy oferuje firma, tym większą liczbę klientów jest w stanie przyciągnąć. Dlatego banki stały się tak popularne – zyskały wiarygodność. Oferując szersze spektrum wyboru płatności niż tylko za pomocą waluty fiat, to zwyczajnie dodatkowa przewaga konkurencyjna.

Rynek płatności rośnie jednak bardzo dynamicznie od lat 10. XXI wieku, a konkurencja na tym rynku rośnie. To dobrze dla klientów i graczy zakładów. Na rynku jest coraz więcej instytucji — internetowych kasyn oraz firm bukmacherskich.

Większa przejrzystość

Kolejną — po rozproszeniu odpowiedzialności — wielką przewagą kryptowalut jest fakt, że cechują się one wyższą transparentnością. Łatwiej tym samym o zaufanie do przeprowadzającego rozgrywkę niż ma to miejsce, gdy mówimy o klasycznych zakładach poza blockchainem. Wyobraź sobie, że bank nagle mówi, że nie otrzymał od ciebie pieniędzy, a ty je wpłaciłeś lub przelałeś na swoje konto. W kryptowalutach nie ma tego dylematu, bo wystarczy sprawdzić ogólnie dostępne dane historyczne.

Przykładem przejrzystej gry w blockchainie podzielił się na łamach Cointelegraph.com autor Joe Roets. Dla uczestników swojego AMA (Ask Me Anything, ang. Zapytaj mnie o wszystko) przeprowadził konkurs dla uczestników. Po ustaleniu zasad, spisaniu uczestników i kodu decydującego o zwycięzcy, każdy miał do niego wgląd i samodzielnie mógł sprawdzić, jak został wyłoniony zwycięzca i zweryfikować, że stało się to w uczciwy sposób.

Tym samym blockchain mógłby być zastosowany również podczas różnego rodzaju konkursów internetowych, gdzie o zwycięstwie NIE decyduje jedna osoba czy jakość zgłoszenia, lecz algorytmiczny przypadek. Ale to opowieść na nieco inną okazję…

To słynne NFT

NFT oznacza niewymienny token (ang. non-fungible token). Jest to forma cyfrowego zapisu, który można przypisać do rzeczy materialnej (np. mieszkanie, działka) lub niematerialnej (np. avatar z gry komputerowej). NFT może być potem przedmiotem obrotu/handlu na rynku w postaci praw własności do danej rzeczy/usługi.

W mainstreamowych polskich mediach temat NFT zaczyna nabierać rumieńców. Głośną sprawą była np. sprzedaż wirtualnej miłości przez Martirenti (Martę Rentel), znaną polską influencerkę. W projekty NFT wchodzą także inni celebryci i influencerzy, którzy chcą zarobić na tej modzie, np. w projekt Fancy Bears weszli YouTuber Krzysztof Gonciarz, raper Malik Montana, Magda Gessler (znana z kulinarych programów telewizyjnych), a także… była zawodniczka UFC Joanna Jędrzejczyk!

Czy będzie to chwilowa moda czy zmiana trendu prowadząca do nowych standardów?

W branży zakładów bukmacherskich czy gier też pojawia się coraz więcej NFT. Będzie to niczym bańka internetowa z przełomu wieku XX i XXI. Warto zainteresować się tym tematem, zanim zrobią to inni, jeśli chcesz zyskać na tym trendzie.

Jak NFT może być wykorzystane w iGamingu?

Niezbywalne tokeny (Non-Fungible Tokens) mogą reprezentować przedmioty lub zasoby w grze, poświadczając ich autentyczność. Takie tokeny mogą pełnić rolę nagrody, którą później użytkownik może sprzedać lub wymienić.

Kryptowaluty dają wolność

Kryptowaluty jeszcze nie są znacjonalizowane (trwają już prace nad formą kryptowalut narodowych pieniędzy, a część kryptowalut jest już na “celowniku” skarbówek). Póki rządy państw nie przejęły ich w pełni, można dzięki nim uzyskać zdecydowanie łatwiejszy dostęp do platform iGamingowych, grać z każdego miejsca na świecie i nie musieć się szczególnie zastanawiać nad tym, czy podczas wakacji w egzotycznym kraju, czy delegacji na drugim końcu świata będzie to fizycznie możliwe.

Podsumowując, kryptowaluty wpłynęły na mocną iGamingową branżę w naprawdę wielu aspektach i tak długo, jak pozostawać będą istotnym punktem ekonomicznej mapy świata, tak długo w tej sprawie wciąż będzie trwał rozwój.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.