Zakłady systemowe Maxikombi

Zakłady systemowe (maxikombi) są dla graczy, którzy mają bardzo wysoki yield (powiedzmy yield>10% dla płaskiej stawki). Jeśli szukasz sposobu zwiększenia zysków, ale kupony AKO są dla Ciebie zbyt ryzykowne, warto rozważyć rozwiązanie pośrednie – zakłady systemowe. Kupon systemowy zawiera kilka wydarzeń i można go wygrać, pomimo tego, że nie wszystkie typy są trafione.

Trzy zbiory z zaznaczoną częścią wspólną napisane kredą na czarnej tablicy

System blokowy jest świetną alternatywą dla kuponów AKO.

1. Dla kogo zakłady systemowe?

Zakłady systemowe są możliwym do rozważenia rodzajem stawkowania dla graczy średniozaawansowanych.

Jeśli jesteś graczem początkującym, to mocno polecam ci uzupełnienie najpierw wiedzy podstawowej i obstawianie wyłącznie zakładów singlowych.
Tutaj znajdziesz wytłumaczenie czym różnią się single od AKO:

Zakład akumulowany AKO

Do zrozumienia poniższego artykułu potrzebujesz rozumieć:

2. Co to jest zakład systemowy?

Zakład systemowy (inaczej znany jako rozpis czy system blokowy) to rodzaj kuponu, w którym obstawia się kombinacje różnych typów (bloki).

Zobacz przykłady.

3. System blokowy 2 z 3

Trzy zdarzenia do obstawienia

Załóżmy, że gracz rozważa obstawienie 3 spotkań:

 • A = typ 1, kurs @2.35: Tottenham vs Manchester
 • B = typ 1, kurs @1.85: Aston Villa vs West Ham
 • C = typ 1, kurs @2.15: Boston vs Fulham

Można te 3 zdarzenia obstawić jako:

 • 3 osobne single
 • AKO2 z AB + singiel z C
 • singiel z A + AKO2 z BC
 • singiel z B + AKO2 z AC
 • 3 zakłady AKO2 = AKO2 z AB + AKO2 z AC + AKO2 z BC = zakłady systemowy 2 z 3
 • AKO3 z ABC

Przy czym gracz ma możliwość ustalenia różnych stawek dla każdego z typów zakładów.

Rodzaj łączenia vs wygrana

Załóżmy, że gracz chce przeznaczyć określoną sumę pieniędzy na te 3 zdarzenia i jest to kwota 30 PLN.
Gracz chce oczywiście wygrać jak najwięcej.

Dylemat = który typ łączenia zdarzeń będzie optymalny???

 

System blokowy 2 z 3 oznacza postawienie 3 bloków zakładów akumulowanych z równymi stawkami: AB, BC i AC, czyli 3 różne zakłady typu AKO2 (AKO z dwóch zdarzeń).
Jeśli typ B “nie wejdzie”, to blok AB i BC są przegrane. Jeśli A i C są poprawne, to blok AC jest wygrany, mimo iż typ B jest przegrany.

Czuje, że są dobre, ale obawia się, że jak puścisz zakład akumulowany i któryś typ nie wejdzie, to przegrasz cały kupon. Czujesz natomiast, że jeśli będziesz miał pecha, to któryś z tych 3 typów może nie wejść i chciałbyś się przed tym zabezpieczyć. W takiej sytuacji powinieneś postawić system blokowy 2 z 3 zamiast zakładu akumulowanego z 3 zdarzeń.

W naszym przypadku stawiasz 10 PLN na każdy z 3 bloków, czyli w sumie 30 PLN na kupon:

rozpis.png

fot.1. Okno zakładów systemowych dla 3 zdarzeń

Przyjrzyj się poniższemu zestawieniu kursów.

rozpis2z3.png

fot.2. Iloczyny kursów dla typów A, B i C

W przypadku zakładu blokowego (10 PLN na każdy z 3 bloków):

 1. Jeśli trafisz typy A, B i C, to z bloku AB wygrasz 43,5 PLN, z bloku BC wygrasz 39,80 PLN a z bloku AC wygrasz 50,5 PLN. W sumie 133,79 PLN (jak na pierwszym screenie).
 2. Jeśli nie trafisz tylko B, to wygrany będzie blok AC (2,35*2,15*10 PLN = 50,50 PLN), a bloki AB i BC będą przegrane. Analogicznie z nietrafieniem innego typu.
 3. Jeśli nie trafisz 2 albo 3 typów, twój cały kupon jest przegrany, bo nie masz zwycięskich bloków.

Gdybyś puścił zakład akumulowany ABC za 30 PLN, to potencjalna wygrana wyniosłaby 9,35*30 PLN = 280,5 PLN.
Niestety wystarczy przynajmniej 1 nietrafiony typ i cały kupon jest przegrany.

System blokowy służy do dywersyfikacji ryzyka (zmniejszenie ryzyka względem AKO, ale większego w stosunku do singli), dzięki postawieniu kilku kuponów. Gracz może wygrać więcej niż w zakładach singlowych, ale kosztem większego ryzyka.
UWAGA:
Do rozpisu 2 z 3 warto dobierać zdarzenia po minimalnym kursie @1.74. Trafienie wtedy 2 z 3 typów daje nam przynajmniej zwrot stawki. 3 trafienia dają przynajmniej potrojenie stawki.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

4. Systemy skrócone

4.1. Co to jest system skrócony?

Kiedy chciałbyś postawić wiele typów na jednym kuponie i zabezpieczyć się systemem blokowym na wypadek 1 czy 2 porażek, może się okazać, że liczba wszystkich kombinacji będzie bardzo duża. Wtedy z pomocą przychodzą systemy skrócone.

System skrócony jest uboższą wersją systemu pełnego. Ze zbiorów wszystkich kombinacji wyrzuca się niektóre bloki tak, by tak stworzony kupon nadal dobrze dywersyfikował ryzyko.

4.2. Przykład systemu skróconego

Najprostszy system skrócony można utworzyć dla 4 typów. Bukmacher oferuje system blokowy pełny 2 z 4 (6 zakładów):

rozpis2z4.png

fot.3. Okno zakładów systemowych dla 4 zdarzeń

W standardowym systemie blokowym 2 z 4 musielibyśmy wysłać 6 kuponów. Ograniczając się do 4 kuponów tworzymy system skrócony, który może mieć 2 postacie: albo wyrzucasz z systemu pełnego bloki AD i BC albo wyrzucasz AC i BD.

system-skrocony.jpg

fot.4. Idea tworzenia systemów skróconych

Dla systemu pełnego jak i systemu skróconego potrzeba przynajmniej dwóch typów trafionych. Wtedy w powyższych systemach wygramy przynajmniej 1 blok. Przy 3 trafionych typach w systemie pełnym wygrywamy 3 bloki, a w skróconym 2 bloki.

Przy 0 albo 1 trafionym typie przegrywamy całość stawki, a przy 4 trafionych typach wygrywamy wszystkie bloki.

W tak “okrojonym” systemie każdy z typów systemu skróconego występuje tą samą ilość razy. Niestety trzeba je puścić “ręcznie” (postawić 4 bloki typów w tym przypadku), bo oprogramowanie bukmachera zwykle nie oferuje systemów skróconych.

4.3. Rodzaje systemów skróconych

Systemy skrócone możemy podzielić na 4 rodzaje:

 • Systemy gwarantowane – systemy, które dają pewną gwarancję wygranej, np. w przypadku trafienia powyżej 2 typów mamy przynajmniej 1 blok trafiony
 • Systemy niegwarantowane – bez gwarancji wygranej
 • Systemy niepreferowane – czyli systemy, w których każdy typ umieszczony jest w takiej samej ilości bloków co pozostałe
 • Systemy preferowane – z preferencją pewnych typów.

4.4. Zastosowanie systemów skróconych

System skrócony pozwala typować większy zbiór typów przy mniejszej ilości potrzebnego kapitału niż w systemie pełnym. Warto go jednak stosować tylko dla małej ilości bloków, bo każdy trzeba postawić ręcznie i nie trudno o pomyłkę, nie mówiąc o zmarnowanym czasie.

Gdy myślisz, że wygrasz przynajmniej 6 typów spośród wybranych 10 po kursach około @2.0, to pełny system blokowy będzie zawierał 252 bloki. Nie ma sensu go skracać. Lepiej odpowiednio zmniejszyć stawkę.

 

5. FAQ — pytania dotyczące zakładów systemowych

5.1. Czy lepiej wybrać system 2 z 6 czy może 5 z 6?

To zależy od twoich preferencji. dotyczących akceptowanego poziomu ryzyka.

System 2 z 6 jest stosunkowo bezpieczny. Przy dwóch trafionych zakładach już pojawia się jakaś wygrana (jakiś zwrot ze stawki).
Przy systemie 5 z 6 (dopuszcza jedną pomyłkę w stosunku do AKO6) trzeba trafić minimum 5 z wytypowanych zdarzeń, zatem próg wypłaty jest wyżej, ale za to możliwa wygrana też jest odpowiednio wyższa. Premią za to ryzyko jest potencjalnie większa wygrana.

Ja na przykład jestem osobą, która nie lubi ryzyka i woli stabilne zyski chociaż mniejsze.
Są jednak osoby, które preferują wygrać jednorazowo ogromną kwotę i nie przeszkadza im miesiąc, dwa, sześć czy nawet 12 miesięczny z ujemnymi wynikami, bo są przekonani, że w długim terminie będzie jej się to bardziej opłacało. Do tego musi być bardzo wiele czynników spełnionych i nie powinno być błędu w założeniach. Bardzo trudno o taką sytuację. Zdecydowana większość graczy nie jest w stanie udźwignąć “psychicznie” dużych strat przez długi okres czasu i dlatego nie polecam tej drogi.

Strategia agresywna (4 z 6 czy 5 z 6 przy ROI > 20% z pojedynczego zakładu) może być ciekawa z uwagi na szybkie limitowanie graczy, którzy ogrywają bukmacherów, ale może wystąpić problem z wypłatą środków, jeżeli gracz wybierze mało wiarygodnego bukmachera.

Z perspektywy zarządzania kapitałem najbezpieczniejszą strategią jest ograniczanie ryzyka i budowanie majątku stopniowo, bez dużych wahań kapitału, z wykorzystaniem siły procentu składanego. Zmniejsza to też presję psychiczną, bo czarne serie są znacznie, znacznie krótsze niż przy agresywnych strategiach.

Osobiście zacząłbym od płaskiej stawki, a jeżeli wyniki byłyby znakomite, pewnie przeszedłbym do systemu “par”, np. 2 z 6 (zależnie ile mam typów, które chcę grać) i jeśli znów wyniki byłyby znakomite, to stopniowo część kuponów zmieniałbym na 3 z 6 i tak dalej, aż do punktu “równowagi”, czyli takiego, w którym wygrane padają wystarczająco często i są zadowalająco wysokie. Jeśli “przestrzeliłbym” z optymizmem, to zawsze mogę wrócić “poziom niżej” do mniej agresywnego wariantu.

6. Podsumowanie

Systemy blokowe najlepiej stosować wtedy, gdy u jednego bukmachera znaleźliśmy kilka valuebetów, a nie chcemy stawiać zakładu akumulowanego, z uwagi na zbyt duże ryzyko przegrania zakładu.

Systemy blokowe są pośrednią formą między stawianiem zakładów pojedynczych a stawianiem akumulatorów. Single przynoszą mały zysk, ale są stabilne. Akumulatory duży zysk, ale narażają na długie serie porażek. Systemy blokowe mogą być dobrym konsensusem pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, zawsze pod warunkiem, że bloki składają się z wartościowych zakładów.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.