Od tego jak chronisz swoje dane i dbasz o ich bezpieczeństwo będzie zależało to czy ktoś będzie mógł Ci się włamać na konto internetowe. Dowiedz się jak się zabezpieczyć.

Przyciski wystające z niebieskiego ekranu na którym widać mapę świata są wciskane przez dłoń

fot. Shutterstock (103791665)

1. Bezpieczeństwo ogólne

Ikonka laptopa spiętego grubą kłódką

 1. Potrzebujesz internetu od renomowanego dostawcy. Lokalny dostawca może mieć słabe zabezpieczenia, a przez ogólnodostępne sieci bezprzewodowe można wykraść wpisywane hasła.
 2. NIE używaj kont pocztowych wp.pl, interia.pl czy poczta.fm do zakładów bukmacherskich czy portfeli internetowych, gdyż niesie to ze sobą ryzyko włamania na konto. Polecam do tego celu darmowy gmail.com.
 3. Istnieją programy, które wyłudzają od użytkowników dane poprzez maila. Wysyłają wiadomość, żeby wejść na stronę, która bardzo przypomina stronę bukmachera/banku/poczty (na przykład, adres www.moneybokkers.com zamiast www.moneybookers.com) żeby się zalogować w celu weryfikacji danych, czy czegoś podobnego. Żadne firmy nie proszą o podanie poufnych danych przez przez maila, a już na pewno hasła do konta!
 4. Ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Nie klikaj podejrzanych linków wysyłanych na maila. Samym kliknięciem możesz zainstalować na komputerze program szpiegowski wysyłający co wstukujesz na klawiaturze.

2. Bezpieczeństwo haseł

Ikonka foldera do którego włożony jest szary klucz

 1. Stosuj różne hasła i różne pytania przypominające do każdego z bukmacherów i nie używaj ich nigdzie indziej! Pracownicy bukmachera mają dostęp do Twoich pytań pomocniczych. Poza tym raz złamane hasło nie zostanie użyte do innych kont. Często zapisując się na wysyłanie płatnych maili używa się tych samych haseł, co jest nieodpowiedzialne, gdyż właściciel serwisu może te hasła sprawdzić na innych stronach.
  Ponieważ haseł będzie dużo, warto sobie je skojarzyć z nazwą firmy. Ja w ten sposób pamiętam wszystkie najważniejsze.
 2. Stosuj hasła, których nie da się zgadnąć jak np. data urodzin czy imię ulubionego bohatera. Warto stosować hasła, które nie tworzą słów.
 3. Nigdy nie zaznaczaj opcji zapamiętywania hasła przez przeglądarkę dla stron finansowych (banki, konta bukmacherów, portfele internetowe)! Dotyczy to wszystkich stron, które mają dla Ciebie dużą wartość (albo które zawierają ważne informacje, w szczególności hasła). Istnieją programy wirusowe, które odczytują tak zapisane hasła i wykradają je.
 4. Nie trzymaj haseł na skrzynce pocztowej. Ona ma zwykle zapamiętane hasło, aby go codziennie nie wklepywać.
 5. Wszystkie hasła zapisz gdzieś na kartce i przechowuj w bezpiecznym miejscu (nie trzymaj ich na laptopie czy komórce, bo mogą się dostać w niepowołane ręce!). Powiadom rodzinę co powinni zrobić w przypadku Twojego zgonu. Chyba nie chcesz by Twoje środki przepadły na rzecz bukmacherów, jeśli coś Ci się stanie?
 6. Wylogowuj się po skończonej pracy. W przypadku gdy ktoś inny będzie korzystał z komputera lub zostanie skradziony, będzie miał dostęp do zalowanych serwisów.

3. Bezpieczeństwo dotyczące bukmacherów

 1. Bukmacherzy w celu weryfikacji zwykle proszą o przesłanie kopii karty kredytowej. NIE przesyłaj zdjęcia całej karty!!! Do weryfikacji zwykle wystarcza im 4 pierwsze i 4 ostatnie cyfry numeru karty. Resztę wytnij i nie podawaj kodu bezpieczeństwa (ostatnie 3 cyfry). W przeciwnym przypadku mają tyle danych, że mogą wydać wszystko z Twojej karty.
 2. Zapisuj się tylko do renomowanych bukmacherów.
 3. Bukmacherzy którzy używają adresów emailowych jako loginu są bardziej podatni na włamania na konto gracza.

Dla dopełnienia tematu bezpieczeństwa ciekawy filmik w języku angielskim:

Literatura

[1] Kradzież danych osobowych – co zrobić? – bankier.pl [25.01.2020]

Polecany bukmacher:
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna