Systemy bukmacherskie

System bukmacherski to zbiór reguł dotyczący stawkowania. Najlepszy system bukmacherski powinien być stabilny dla kapitału, czyli wraz ze wzrostem ilości zakładów, nie powinno być zbyt dużych wahań w stronę strat. Jednocześnie system powinien zapewniać dobre zyski. Są to przeciwstawne cele, które czasem ciężko pogodzić, ale znalezienie punktu równowagi, w którym gracz czuje się “swobodnie” (czuje, że ma kapitał pod kontrolą) jest możliwe.  Poznaj wady i zalety najpopularniejszych systemów stawkowania.

Mężczyzna w garniturze rysuje na szybie rosnące wykresy efficiency quality speed oraz zniżkujący wykres cost

Gracz powinien się skupić w pierwszej kolejności na bezpiecznym systemie, a potem poprawiać jego efektywność, jakość i szybkość działania oraz obniżać koszty finansowe i czasowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co to jest system bukmacherski i jak możesz go zdefiniować?
 • Jaki system bukmacherski jest najlepszy dla graczy?

1. Jakie są najskuteczniejsze systemy bukmacherskie?

Def.1. System bukmacherski (ang. staking system = system stawkowania) w zakładach bukmacherskich zdefiniujmy jako zbiór zasad i reguł dotyczący sposobu stawkowania zakładów przez gracza.

Wśród graczy na polskim rynku zakładów bukmacherskich u legalnych polskich bukmacherów utarło się stwierdzenie „system bukmacherski” zamiast poprawnego „system stawkowania”. Będę się zatem posługiwał przyjętą podczas gry u polskich bukmacherów terminologią – system bukmacherski.

Często pytacie mnie, jaki system bukmacherski wybrać, aby był najlepszy i dawał duże szanse wygranej?
Zacznijmy od wyjaśnienia co znaczy najlepszy system?

Podczas wyboru systemów bukmacherskich powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników.
Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną, trzeba sprawdzić, jaki jest:

 1. Osiągany z systemu spodziewany yield.
 2. Ryzyko bankructwa (im system bardziej pewny i większe szanse na wygraną, tym mniejszy spodziewany zysk i na odwrót).
 3. Ryzyko nieuzyskania profitu.
 4. Odchylenie standardowe od wartości oczekiwanego kapitału końcowego (ta wartość służy do pomiaru wielkości ryzyka).

Zwykle nie znasz tych wartości, ale znane są wyniki poszczególnych systemów bukmacherskich. To zwiększy Twoje szanse. W zasadzie wystarczy, że jako gracz weźmiesz pod uwagę pierwsze 2 czynniki.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

 

2. Najlepszy system bukmacherski – parametry

Najlepszy system bukmacherski dla jednych graczy oznacza największy yield, a dla drugich najmniejsze ryzyko utraty kapitału podczas gry. Jeśli chcesz uzyskiwać większe zyski, to ryzyko także rośnie. Możesz obniżyć ryzyko tylko poprzez obniżenie oczekiwanego zysku. Jak znaleźć punkt równowagi?

Moim zdaniem dowolny system bukmacherski w zakładach bukmacherskich może być jednoznacznie scharakteryzowany za pomocą 3 parametrów:

 1. Średnia wartość granych zakładów p*k (zob. valuebet) – miara umiejętności typera.
 2. Średni yield osiągany z systemu po 100 typach – miara umiejętności stawkowania przekładająca się bezpośrednio na osiągane profity z zakładów.
 3. Odchylenie standardowe od średniego yieldu – miara ryzyka w stawianiu zakładów (rzecz tylko dla zaawansowanych matematyków – jeśli jej nie rozumiesz, to nie szkodzi).

PRZYKŁAD:

Gracz zakładów ma jeden z dwóch płatnych typerów do wyboru:

 • Pierwszy typer: oczekiwany yield=10% przy średnich wahaniach +/- 50 jednostek (=odchylenie standardowe),
 • Drugi typer: oczekiwany yield=20% przy wahaniach +/- 200 jednostek.

Wybierając pierwszego typera do gry, gracz wybiera system bukmacherski, który daje spodziewane mniejsze zyski z zakładów niż drugi system, ale także mniejsze ryzyko (mniejsze odchylenia od wartości oczekiwanej).

Wybierając drugiego typera do gry, gracz wybiera system bukmacherski, który jest bardziej ryzykowny, bo możliwe wahania kapitału są znaczenie większe.

3. Zakłady bukmacherskie muszą mieć przede wszystkim value

Biznesman na rozstaju dwóch dróg

Złe wybory prowadzą do kłopotów

Wiele systemów bukmacherskich (jeśli nie wszystkie) w zakładach bukmacherskich jest związana pośrednio lub bezpośrednio z pojęciem valuebet. Obstawianie valuebetów jest warunkiem koniecznym do osiągania zysków w długim okresie czasu i rodzaj stawkowania (wybrany system bukmacherski) nie może tego zmienić zgodnie z twierdzeniem:

TWIERDZENIE:
Jeżeli wysokość value gracza p*k < 1, to NIE istnieje taki plan stawkowania, który przy skończonym kapitale gracza zakładów bukmacherskich, będzie dawał zysk z zakładów w długim okresie czasu.

4. Etapy wyboru systemu bukmacherskiego

Oto gotowy przepis na skuteczny system stawkowania:

 1. Zacznij od stawkowania płaska stawka.
 2. Za pomocą historii typów mierz wartość yield (obstawiają “na papierze” albo za prawdziwe pieniądze, bez uwzględnienia bonusów).
 3. Zbierz 100 typów.
 4. Jeśli twój yield > 0%, to jest duże prawdopodobieństwo, że twoje historyczne zakłady były valuebetami.
 5. Kontynuuj obstawianie do zebrania 200 typów.
 6. Jeśli yield > 0%, to możesz przyjąć, że obstawiasz valuebety i eksperymentować z innym rodzajem stawkowania, aby zwiększyć zyski.

Pamiętaj, że znajdowanie valuebetów jest Warunkiem Koniecznym do zysków w przyszłości, a systemy inne niż “płaska stawka” utrudniają odczyt twoich umiejętności typowania (określony yield płaską stawką po 100-200 typach).

5. Który system bukmacherski wybrać?

Ludzik na rozdrożu

Nadmiar możliwości do wyboru może dezorientować, dlatego najlepiej zacząć od najprostszych systemów

Systemy bukmacherskie różnią się między sobą:

 • ilością niezbędnego kapitału do zakładów
 • liczbą stawianych na raz spotkań
 • stopniem podejmowanego ryzyka gry (im większe ryzyko, tym większa wysokość możliwych zysków/strat)
 • przeniesieniem ciężaru stawki na poszczególne poziomy (dot. progresji) itp.

Te czynniki decydują, który system bukmacherski będzie Ci odpowiadał podczas obstawiania zakładów i gry, i którym systemem bukmacherskim będzie Ci się grać najlepiej.

 

Moim zdaniem istnieją ogólne wytyczne gry, którymi warto się kierować:

 1. Jeśli nie wiesz, jakie systemy bukmacherskie wybrać w grach hazardowych, wybierz system płaska stawka, gdzie pojedynczy zakład nie przekracza 2% twojego kapitału. Najprostsze rozwiązania są najlepsze na początek.
 2. W przypadku jeśli jako gracz nie osiągasz profitów ze stosowanego systemu (twoje typy nie mają value), popracuj nad lepszą jakością typów.
 3. W przypadku jeśli jako gracz osiągasz profit w dłuższym czasie, stosując któryś z systemów bukmacherskich z punktu 1, zbadaj, jakie osiągałbyś wyniki, w przypadku gry innym systemem bukmacherskim (korzystając z historii granych typów, która powinna zawierać: kurs, typ, wynik, stawkę).
 4. Jako gracz możesz badać kilka systemów bukmacherskich naraz.

Porównując systemy bukmacherskie między sobą, nie bierz pod uwagę zysku! Sam potencjalny zysk nic nie mówi o wynikach! Bierz pod uwagę yield oraz w przypadku jeśli potrafisz to zmierzyć, to również prawdopodobieństwo wystąpienia strat/bankructwa.

5. Jak stawkują profesjonalni gracze?

Mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych, z cygarem w ustach.

Nieprzenikniony profesjonalista

Gracze zawodowi starają się, aby ich kapitał nie ulegał znacznym wahaniom. Nigdy więc nie stosują systemów progresywnych, chyba że do obrotu bonusem, z niewielką liczbą poziomów progresji (3-7 zazwyczaj).

Stosują najczęściej stawkowanie 1-10 jednostek z zachowaniem zasad zarządzania kapitałem: typy o niskim kursie grają za wyższe stawki, a typy po wyższym kursie za niższe stawki.

Aby uprościć dobór stawek, korzysta się z przedziałów kursowych.

Wszystko masz tutaj wyjaśnione:

Zarządzanie kapitałem

6. Czy mój system stawkowania jest dobry?

Droga zakręcająca do góry, w stronę nieba. Na drodze biały napis „PROFIT”.

Droga do zysków

Oczywiście ktoś może stworzyć swój indywidualny system stawkowania, niewymieniony na SureBety.pl. Często można przeczytać, że „jeden gracz ma taki system, a inny gracz inny”.

Jak ocenić, czy jest to dobry system bukmacherski?

 • Amatorzy skupiają się na zyskach.
 • Zawodowcy skupiają się na zyskach w stosunku do ryzyka.

Jeśli system bukmacherski przynosi ci zyski, to pytanie, czy jakiś inny system lub strategia nie przynosiłaby większych zysków, przy graniu nadal tych samych spotkań!?

Na pewno słyszałeś o tym, że “nie ma darmowych obiadów”. W zakładach bukmacherskich także – jeśli jakiś system umożliwia wyższe zyski niż osiągasz teraz, to ZAWSZE będzie to kosztem czegoś innego. Najczęściej chodzi o wyższe ryzyko krótkoterminowej albo długoterminowej straty. Myślę, że ten artykuł dobrze obrazuje co mam na myśli:

Porównanie popularnych systemów stawkowania

W powyższym artykule znajdziesz kluczowe elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę, przy wyborze systemu bukmacherskiego dla siebie.

7. Jak wybrać system bukmacherski?

Zastanawiający się mężczyzna

Trudno o podjęcie dobrej decyzji, gdy masz w głowie więcej pytań niż odpowiedzi. Zacznij od czegoś najprostszego, a potem poprawiaj.

Każdy nowy system bukmacherski proponuję zacząć od małych kwot, aby się oswoić i zobaczyć, jak system działa.

Dla początkujących graczy często najbardziej wskazane jest najpierw „granie na kartce”, zanim spróbuje się gry za prawdziwe pieniądze. Ryzyko błędu jest duże, a straty w przypadku gry na papierze nie są tak bolesne.

Zachowawcze podejście przydaje się to szczególnie, w przypadku gdy chcesz sprawdzić kilka systemów bukmacherskich na raz. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś na podstawie historii typów badał różne parametry stawkowania i sprawdzał jak mocno zmienia się twój kapitał.

W praktyce wyjdą różne niespodzianki, których nie da się przewidzieć. Dobranie najlepszego systemu bukmacherskiego i dojście do wysokich wygranych wymaga czasu i cierpliwości. Stawki powinny rosnąć wraz ze wzrostem kapitału i maleć wraz ze spadkiem.

Zacznij od czegoś najprostszego. A potem stopniowo poprawiaj.

Tylko tyle i aż tyle.

Jeśli nie wiesz co teraz zrobić, to przejrzyj artykuł ponownie ;)

8. Literatura

[1] Black Jack Math – wiele artykułów o matematycznym podejściu do stawkowania i systemów bukmacherskich podczas gry w zakładach
[2] Systemy ruletki – bardzo wiele systemów bukmacherskich z zastosowaniem nie tylko do ruletki
[3] Bogaty albo biedny – książka o różnicach mentalnych między bogatymi a biednymi ludźmi, która odmieniła moje życie i uważam, że każdy gracz powinien uznać ją za obowiązkową lekturę osobistego rozwoju

 

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
37 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.