Wielu graczy poszukuje idealnego systemu stawkowania zakładów. Najlepsze systemy bukmacherskie powinny być stabilne, czyli zapewniać dobre zyski i nie narażać gracza na duże ryzyko utraty kapitału. W tym artykule poznasz wady i zalety najpopularniejszych systemów stawkowania.

Mężczyzna w garniturze rysuje na szybie rosnące wykresy efficiency quality speed oraz zniżkujący wykres cost

Gracz powinien się skupić w pierwszej kolejności na bezpiecznym systemie, a potem poprawiać jego efektywność, jakość i szybkość działania oraz obniżać koszty finansowe i czasowe.

1. Jakie są najskuteczniejsze systemy bukmacherskie?

Jaki system bukmacherski jest najlepszy dla graczy? Jakie systemy podczas gry zapewniają duże szanse wygranej? Jak działa stawkowanie w grach hazardowych? Co to jest system bukmacherski i jak możemy taki system gry zdefiniować? System bukmacherski (ang. staking system = system stawkowania) w zakładach bukmacherskich zdefiniujmy jako zbiór zasad i reguł dotyczący sposobu stawkowania zakładów przez gracza.

Wśród graczy na polskim rynku zakładów bukmacherskich u legalnych polskich bukmacherów utarło się stwierdzenie „system bukmacherski” zamiast poprawnego „system stawkowania”. Będę się zatem posługiwał przyjętą podczas gry u polskich bukmacherów terminologią – system bukmacherski.

Często pytacie mnie, jaki system bukmacherski wybrać, aby był najlepszy i dawał duże szanse wygranej? Ale co znaczy najlepszy system dla gracza w konkretnym przypadku?

Otóż podczas wyboru systemów bukmacherskich w zakładach bukmacherskich powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną, trzeba sprawdzić, jaki jest:

 • osiągany z systemu spodziewany yield
 • ryzyko bankructwa (im system bardziej pewny i większe szanse na wygraną, tym mniejszy spodziewany zysk i na odwrót)
 • ryzyko nieuzyskania profitu
 • odchylenie standardoweod wartości oczekiwanego kapitału końcowego (ta wartość służy do pomiaru wielkości ryzyka)

Zwykle nie znamy tych wartości, ryzyka czy innych, ale można zmierzyć wyniki systemów bukmacherskich, aby zwiększyć swoje szanse. W zasadzie wystarczy, że jako gracz weźmiesz pod uwagę pierwsze 2 czynniki, bo wielkości ryzyka są proporcjonalne (jak jedno rośnie, to drugie też) do wartości odchylenia standardowego.

Polecany bukmacher:
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna

2. Najlepszy system bukmacherski – parametry

Jak więc widać, najlepszy system bukmacherski w zakładach bukmacherskich dla jednych graczy oznacza największy yield, a dla drugich graczy najmniejsze ryzyko utraty kapitału podczas gry. W tym przypadku zakłady bukmacherskie działają tak, że jeśli jedno rośnie, to drugie maleje.

Moim zdaniem dowolny system bukmacherski w zakładach bukmacherskich może być jednoznacznie scharakteryzowany za pomocą 3 parametrów:

 • średnia wartość granych zakładów p*k (zob. valuebet) – miara umiejętności typera
 • średni yield osiągany z systemu po 100 typach – miara umiejętności stawkowania przekładająca się bezpośrednio na osiągane profity z zakładów
 • odchylenie standardowe od średniego yieldu – miara ryzyka w stawianiu zakładów

Przykładowo gracz zakładów ze średnim value stawianych zakładów p*k=1,10 z jednego systemu uzyska yield=10% przy średnich wahaniach +/- 50 jednostek (odchylenie standardowe), zaś z drugiego systemu yield=20% przy wahaniach +/- 200 jednostek.

Pierwszy system bukmacherski daje spodziewane mniejsze zyski z zakładów dla graczy niż drugi system w zamian za mniejsze ryzyko gry (mniejsze odchylenia od wartości spodziewanej).

3. Zakłady bukmacherskie muszą mieć przede wszystkim value

Biznesman na rozstaju dwóch dróg

Złe wybory prowadzą do kłopotów

Wiele systemów bukmacherskich (jeśli nie wszystkie) w zakładach bukmacherskich jest związana pośrednio lub bezpośrednio z pojęciem valuebet. Poniżej dowód, że w przypadku, gdy gracz stawia „słabe zakłady bukmacherskie”, to bez względu na wybrany system, w krótkim czasie gry czeka go bankructwo:

TWIERDZENIE:
Jeżeli wysokość value gracza p*k < 1, to nie istnieje taki plan stawkowania, który przy skończonym kapitale gracza zakładów bukmacherskich, będzie dawał zysk z zakładów w długim okresie czasu.

Dlatego tak ważne dla graczy jest, aby zacząć zawieranie zakładów od nauki i najpierw nauczyć się stawiać „dobre zakłady bukmacherskie”, a dopiero potem wybierać odpowiedni, opłacalny system bukmacherski w zakładach bukmacherskich. Należy więc poświęcić trochę czasu na przygotowanie do gry w zakładach, aby zwiększyć szanse wygranej i poznać te dobre zakłady bukmacherskie.

4. Który system bukmacherski wybrać?

Ludzik na rozdrożu

Nadmiar możliwości do wyboru może dezorientować, dlatego najlepiej zacząć od najprostszych systemów

Ale jak stawiać dobre zakłady bukmacherskie? Doświadczony gracz weźmie pod uwagę różne czynniki decydujące o wyborze systemu. Systemy bukmacherskie różnią się między sobą:

 • ilością niezbędnego kapitału do zakładów
 • liczbą stawianych na raz spotkań
 • stopniem podejmowanego ryzyka gry (im większe ryzyko, tym większa wysokość możliwych zysków/strat)
 • przeniesieniem ciężaru stawki na poszczególne poziomy (dot. progresji) itp.

To właśnie te czynniki tak naprawdę decydują, który system bukmacherski będzie nam odpowiadał podczas obstawiania zakładów i gry, i którym systemem bukmacherskim będzie nam się grać najlepiej.

Moim zdaniem istnieją ogólne wytyczne gry, którymi należy się kierować:

 1. Jeśli nie wiesz, jakie systemy bukmacherskie wybrać w grach hazardowych, wybierz system płaska stawka (więcej o systemie płaska stawka) lub modulowana stawka, gdzie pojedynczy zakład nie przekracza 2% twojego kapitału. Wtedy system płaska stawka może się sprawdzić.
 2. W przypadku jeśli jako gracz nie osiągasz profitów ze stosowanego systemu, system nie działa, zastosuj któryś z systemów bukmacherskich z punktu 1 – system płaska stawka lub modulowana stawka.
 3. W przypadku jeśli nie osiągasz zysków w długim czasie, grając systemem bukmacherskim wymienionym w punkcie 1, stawiasz zakłady bukmacherskie bez wartości – zbadaj, gdzie popełniasz błąd lub zrezygnuj z gry.
 4. W przypadku jeśli jako gracz osiągasz profit w dłuższym czasie, stosując któryś z systemów bukmacherskich z punktu 1, zbadaj, jakie osiągałbyś wyniki, w przypadku gry innym systemem bukmacherskim (korzystając z historii granych typów, która powinna zawierać: kurs, typ, wynik, szacowane przez ciebie prawdopodobieństwo trafienia typu).
 5. Jako gracz możesz badać kilka systemów bukmacherskich naraz.

Porównując systemy bukmacherskie między sobą, nie bierz pod uwagę zysku! Sam potencjalny zysk nic nie mówi o wynikach! Bierz pod uwagę yield oraz w przypadku jeśli potrafisz to zmierzyć, to również prawdopodobieństwo wystąpienia strat/bankructwa.

5. Jak stawkują profesjonalni gracze?

Mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych, z cygarem w ustach.

Nieprzenikniony profesjonalista

Gracze zawodowi nastawiają się oczywiście na zysk w dłuższej perspektywie i tak dobierają stawki. Bardziej pewne typy bukmacherskie stawiają za większą wysokość stawki. Typy niespodziankowe lub mniej pewne – za mniejsze stawki. Żadne odkrycie, ktoś może powiedzieć! Otóż nie do końca.

W przypadku, gdy grają profesjonalni gracze, obstawiają system modulowanej stawki (‚, 1-10 jednostek, jak to się spotyka na wielu stronach) lub drobną modyfikację systemu modulowanej stawki. Przynosi on dobre zyski i jest stabilny (chroni kapitał). Nie naraża doświadczonych graczy na bankructwo, nie ma więc takiego ryzyka, jak to jest na przykład w systemach progresywnych.

To oczywiście ogólniki i w przypadku doświadczonego gracza zakładów bukmacherskich można wybiegać poza te schematy, obstawiając zakłady bukmacherskie i dobierając stawki.

6. Czy mój system stawkowania jest dobry?

Droga zakręcająca do góry, w stronę nieba. Na drodze biały napis „PROFIT”.

Droga do zysków

Oczywiście ktoś może stworzyć swój indywidualny system stawkowania niewymieniony na tej stronie podczas obstawiania zakładów. Często można przeczytać, że „jeden gracz ma taki system, a inny gracz znowu inny system”. Jak ocenić, czy jest to dobry system bukmacherski?

Mówią, że tylko głupcy i geniusze się nie zmieniają.

Jeśli system przynosi ci zyski, to pytanie, czy jakiś inny system lub strategia nie przynosiłaby większych zysków przy graniu nadal tych same meczów i zakładów sportowych!? Żeby się dowiedzieć, jakie będą dla nas najskuteczniejsze systemy bukmacherskie, należy to zmierzyć i przeanalizować system przed przystąpieniem do zakładów.

Każdy nowy system bukmacherski proponuję zacząć od małych kwot, aby się oswoić i zobaczyć, jak działa system. Często dla początkujących graczy najbardziej wskazane jest najpierw „granie na kartce” zanim spróbujemy za własne pieniądze wdrażać system i grać w zakłady bukmacherskie. Przydaje się to szczególnie, w przypadku gdy chcemy sprawdzić kilka systemów bukmacherskich na raz. W praktyce wyjdą różne niespodzianki, których zwykle gracz nie potrafi przewidzieć. Dobranie najlepszego systemu bukmacherskiego i dojście gracza do wysokich wygranych wymaga czasu i należy cierpliwie szukać systemów bukmacherskich, które mają największe dla nas zalety i dają największe dla nas szanse na zysk i wygraną w dziedzinie zakładów bukmacherskich.

7. Jak wybrać system bukmacherski?

Zastanawiający się mężczyzna

Trudno o podjęcie dobrej decyzji, gdy masz w głowie więcej pytań niż odpowiedzi. Zrób dobre rozpoznanie zanim zaczniesz działać (na całego).

Trudno o podjęcie dobrej decyzji, gdy masz w głowie więcej pytań niż odpowiedzi. Zakłady bukmacherskie nieodłącznie związane są z ryzykiem, dlatego zrób dobre rozpoznanie zanim zaczniesz działać (na całego) i wybierzesz dany system bukmacherski.

Wybór systemu obstawiania zakładów jest oczywiście kluczową kwestią – dzięki temu zarówno pierwszy zakład, jak i każdy kolejny zakład można postawić, mając duże szanse na zysk i wygraną! Zacznij zbierać dane już dziś: Selekcja typerów, a zakłady bukmacherskie przyniosą ci zyski w krótkim czasie.

Zakończę fragmentem z książki „Bogaty albo biedny”:

„Bogaci przygotowują się tyle, ile trzeba, biedni przygotowują się aż będą gotowi, w efekcie czego kończą na przygotowaniach…”

 

8. Literatura

[1] Black Jack Math – wiele artykułów o matematycznym podejściu do stawkowania i systemów bukmacherskich podczas gry w zakładach
[2] Systemy ruletki – bardzo wiele systemów bukmacherskich z zastosowaniem nie tylko do ruletki
[3] Bogaty albo biedny – książka o różnicach mentalnych między bogatymi a biednymi ludźmi, która odmieniła moje życie i uważam, że każdy gracz powinien uznać ją za obowiązkową lekturę osobistego rozwoju

Zobacz też:
Single czy AKO: Czy lepiej grać single czy AKO?
Systemy bukmacherskie – porównanie: Porównanie systemów bukmacherskich

Polecany bukmacher:
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna