Zakłady na krykieta

Końcówka meczu. Kurs na słabszą drużynę urósł do 1000! Pałkarz w ciągu 3 piłek ma zdobyć tylko 3 punkty. Pierwsza nieodbita. Druga nieodbita! Trzecia nieodbita!! Tłum szaleje, a gracze, którzy obstawili kurs 1000 będą to długo wspominać!

Batsman wybija dynamicznie piłkę a stojący obok obrońca skulony odwraca się od pałkarza w kierunku piłki

Liverpool Victoria County Championship – Division One – mecz Surrey vs Somerset na boisku Whitgift School w dniu 2-06-2008,
Źródło: alamy.com

Krykiet (ang. cricket) jest drugą co do popularności grą zespołową na świecie. Jest to jednak bardzo mało popularny sport w Polsce. Gra wydaje się bardzo statyczna, ale potrafi kibicom dostarczyć wielu emocji, a znawcom zysków. Może warto dowiedzieć się, co w krykiecie zachwyca ponad miliard ludzi?

1. Zasady gry w krykieta

 1. Drużyny składają się z 11 graczy. Każda z możliwością 1 zmiany w przypadku kontuzji gracza.
 2. Rzut monetą decyduje o tym kto odbija pierwszy (atakuje), a kto będzie drużyną polową (broniącą się).
 3. Drużyna rzucająca (broniąca się) ma za zadanie wykluczyć obu pałkarzy, którzy zawsze grają parami.
 4. Zadaniem pałkarza (ang. batsman) jest bronić kijem (cricket bat) furtki (ang. wicket = 3 pachołki za pałkarzem) przed rzucaną przez serwującego (ang. bowler) piłką do wicket-keepera (łapacz za pachołkami). Batsman stara się odbić piłkę z dala od furtek i przebiec na przeciwną stronę, wymieniając się z drugim pałkarzem miejscami.
 5. Jedna bezpieczna wymiana między pałkarzami to 1 punkt.
  Pałkarz może zdobyć od 1 do 6 punktów (biegów) w każdej rundzie.
 6. Źle rzucona piłka przez bowlera (wide / high / no-ball) to automatycznie 1 punkt dla drużyny pałkarza.
 7. Uderzenie piłką w bandę zewnętrzną to 4 punkty.
 8. Wybicie piłki poza bandy to 6 punktów.
 9. Bowler musi rzucać piłką zza głowy i trafić po koźle w korytarz gry. Jest 10 sposobów wyautowania/wykluczenia pałkarza (ang. bowled out) i są omówione na filmie poniżej.
 10. Po wykluczeniu 2 pałkarzy następuje zmiana stron (drużyna atakująca zamienia się z broniącą).
 11. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów.

Dodatkowe warunki, które warto znać:

 • zadaniem bowlera jest dostarczyć pałkarzowi min. 6 prawidłowo rzuconych piłek (sytuację tę nazywamy “over”); po ukończeniu overa drugi bowler będzie się starał wykluczyć drugiego pałkarza
 • po tym jak obaj pałkarze obu drużyny skończą odbijać, mówimy że zakończył się innings
 • liczba overów i inningów zależy od rodzaju gry (T20 = każda drużyna ma 20 overów w ciągu 1 inningu co trwa zwykle ok. 3 godzin; One Day Cricket to 40-50 overów na inning i trwa zwykle 1 dzień; Test Cricket to nieograniczona ilość overów na 2 inningi z zakończeniem gry gdy wszyscy pałkarze zostają wykluczeni – trwa zwykle do 5 dni)

Ustaw napisy polskie i zobacz ogólne zasady krykieta (szybko mówią, więc proponuję wciskać pauzę co chwilę, by lepiej zrozumieć):

 

2. Dla kogo obstawianie krykieta?

Krykiet wywodzi się z Wielkiej Brytanii (prawdopodobnie XIII wiek) i swoją popularność zdobył w UK i krajach kolonii brytyjskich, tj.:

 • Azja: Indie, Pakistan, Sri Lanka, Bangladesz, Afganistan
 • Afryka: Zimbabwe, RPA
 • Europa: Anglia, Irlandia
 • Oceania: Australia, Nowa Zelandia
 • Indie Zachodnie: wspólna reprezentacja Karaibów (Jamajka, Trynidad i Tobago, Barbados, Gujana, Antigua i Barbuda, Saint Kitts, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Dominikana, Grenada).

Krykietem interesuje się ponad 1 mld ludzi i w 2015 roku jest numerem 2 pod względem osób zainteresowanych tym sportem. Szacunki z 2015 roku mówią nawet o 120 mln zawodników, którzy regularnie grają w krykieta!

Osobom nowym w krykiecie poleca się rozpoczęcie od obejrzenia skrótów z indyjskiej ligi (Indian Premier League).
Obejrzenie całego meczu w telewizji da Ci bardzo pełny obraz zasad gry i zrozumienia co jest ważne.

3. Krótka historia niesamowitego meczu

3.1. Punjab Kings – Rajasthan Royals (IPL)

21 września 2021, w ramach Indian Premier League miało miejsce niepozorne spotkanie pomiędzy dwoma drużynami z dołu tabeli:

Punjab Kings – Rajasthan Royals

Na pierwszy rzut oka nic nadzwyczajnego:

Kursy meczu Punjab Rajasthan faworyzowały Punjab w stosunku 1,80 - 2,15

Punjab lekkim faworytem na neutralnym boisku,
Źródło: FlashScore.pl

Spotkały się ze sobą szósta i siódma drużyna, a mecz został rozegrany na neutralnym terenie w Emiratach Arabskich.

Punjab z 12 punktami w tabeli na 6 miejscu i Rajasthan z 10 punktami na 7 miejscu

Tabela ligi krykieta United Arab Emirates: Punjab vs Rajasthan
Źródło: OddsPortal

Pełna tabela przed spotkaniem wyglądała tak:

8 drużyn które mają od 6 do 20 punktów po 14 meczach

Tabela ligi krykieta United Arab Emirates,
Źródło: OddsPortal

gdzie NRR oznacza Net Run Rate (wskaźnik biegów netto).

To co się stało pod koniec spotkania będzie długo wspominane przez kibiców obu drużyn i ekspertów krykieta na świecie.

3.2. Relacja z meczu

Czytelnik SureBety.pl relacjonuje tak ten mecz po jego zakończeniu:

Ja mam swój plan na grę i mam określone cele co do giełdy i gry głównie na żywo. Przyznam się piszę to wyłącznie jako ciekawostkę, gdyż mniej więcej gdzieś tam podstawowe zasady krykieta znam, ale kompletnie się tym sportem nie interesuje, nie stawiam itd. Natomiast nie raz niektóre wydarzenia, czy to z krykieta, czy innych dyscyplin, sprawdzam tak po prostu. Mam włączony rynek na giełdzie, żeby z ciekawości zobaczyć ruch kursów i dany obrót na takim rynku. W takich sytuacjach po prostu nie gram, nie wchodzę z finansami, bo bez sensu bawić się w “ruletkę”.

Właściwie nie wiem czemu i co mnie tchnęło, ale ta liga IPL po przerwie wróciła 19 września i akurat po południu, przy meczach tenisowych włączyłem sobie podgląd rynku wspomnianego spotkania. Kursy się standardowo wahały — najpierw ze spadkiem na gości Rajasthan Royals później na gospodarzy Punjab Kings.
Pod koniec spotkania kursy zdecydowanie spadły na Punjab Kings, choć z tego co wyczytałem nie byli wyraźnymi faworytami.

Punjab Kings mieli 99,99% wygraną w kieszeni. Kursy 1,01 i chętni do wzięcia tego kursu na giełdzie. Kurs na Rajasthan Royals 1000
Rajasthan rzuca. Punjab odbija. Potrzebują zdobyć jedynie 3 punkty w ciągu aż 3 piłek! Na tym poziomie gry była to czysta formalność.W krykiecie jeśli mamy 1,01 i 1000 to tematu już nie ma. Nie oszukujmy się. To co się chwilę potem wywołało prawdziwe szaleństwo! Kursy odwróciły się w drugą stronę: 1000 i 1,01 na Rajasthan Royals. I koniec spotkania!Tutaj skrót tego meczu (krytyczny moment od stanu 183-3 i napisu “3 runs 3 balls“):
https://www.iplt20.com/video/239174/m32-pbks-vs-rr-match-highlightsZadecydowała końcówka i brak trzech odbić pałkarza z rzędu!
Tak czy inaczej kurs 1000 “wszedł”, jeśli tak można to nazwać i jest to fakt.W mediach, które ligą IPL się interesują, szok i tytuły takie jak nieprawdopodobne, thriller itp. Niektórzy twierdzą, że to ustawka, że może coś zadziało się specjalnie. Szczerze nie wiem trzeba by było mocno zainteresować się tematem, żeby odpowiednie wnioski wyciągnąć. Aktywność na rynku zakładów prawie 500 mln euro, ale to standard, jak na krykiet indyjski. Ile tam realnie było pieniędzy – nie wiadomo. Można śmiało stwierdzić, że dużo. Tak czy inaczej pierwszy raz coś takiego widziałem. Być może mało widziałem, choć na giełdzie jestem bardzo długo i różne cuda miały miejsce, ale pierwszy raz byłem świadkiem tego magicznego maksa, czyli kursu 1000.To co widziałem naocznie po raz ostatni, to spadek kursu w okolice 1,33 na Punjab Kings i później 1,01 na Punjab Kings (1000 na Rajasthan Royals). W tym momencie odszedłem od laptopa, a jak wróciłem rynek był już zamknięty i było po meczu, ale w drugą stronę!Piszę to jako ciekawostkę, tak naprawdę gdybym nie włączył tego rynku i akurat w tym momencie nie był ani przy komputerze, ani na giełdzie raczej nigdy bym się o tym nie dowiedział i szczerze nic by to nie zmieniło. Kwestia gdybania – gdybym “głupie” 10 euro dał to parę tysięcy zawsze na plus – odpada. Po pierwsze krykiet nie moja bajka, po drugie uważam, że czy to w krykiecie, czy innych sportach takie cuda dzieją się naprawdę rzadko szczególnie z kursem 1000 bądź w granicach 500-1000. Ciekawostka fajna i właściwie tyle. Jedno jest pewne – mała grupa graczy sporo zyskała. Pytanie czy mieli więcej szczęścia niż rozumu pozostawiam otwarte :)Na youtube dużo kanałów z Indii prowadziło live’y, były wypowiedzi “ekspertów?”, komentarze osób, które się tym interesują, tam też na takich transmisjach były większe dyskusje na czacie i chyba to wszystko co można było odnotować.

W Polsce ten mecz przeszedł praktycznie bez żadnego echa. SureBety.pl opisują go jako pierwsze.

Historia kursów na giełdzie (zobaczenie strony www w Polsce wymaga użycia VPN) pokazuje, że gracze założyli się (osoby oferujące vs przyjmujące zakład) po kursie @1000 na sumę £583.

Jeden z graczy, który postawił £2 po kursie @1000 napisał:

Yes, I got £2 at 1000/1. It was there for about 5 balls, 2 dots and 3 singles.

4. Porady dla typerów

 1. Pamiętaj, że mecze krykieta potrafią trwać wiele dni, a żadna przewaga nie wydaje się być “wystarczająca” do gwarancji wygranej — jak to w sporcie. Można to wykorzystać na swoją korzyść wyczekując odpowiedniego momentu na postawienie wysokiego kursu. Kurs zawsze może spaść po postawieniu. Ważne aby grać valuebety, a jeśli rozważasz kontrowanie zakładu (gwarantując sobie zysk), to warto “sprzedawać zakład” po nieopłacalnym kursie (po kursie, którego byś nie obstawił).
 2. Zwracaj szczególną uwagę na to jaki rodzaj spotkania jest rozgrywany – weź pod uwagę, że twoje środki mogę być “zamrożone” na kilka dni.
 3. Krykiet jest grą dżentelmenów – decyzja sędziego może zostać zmieniona po konsultacji z kapitanem drużyny, która zyskała punkt! Pamiętaj, że sytuacje wątpliwe, mogą zostać podważone, a to może mocno wpłynąć na wysokość kursów w trakcie spotkania na żywo.
 4. W przypadku rozgrywek w Wielkiej Brytanii opóźnienie transmisji nie będzie duże, ale w przypadku krajów Oceanii czy Azji, może mieć duży wpływ na kursy. Na szczęście gra odbywa się “etapami” i między jednym a drugim rzutem jest zwykle wystarczająco dużo czasu, aby zareagować właściwie np. poprzez “skontrowanie” zakładu.

 

5. Bukmacherzy do krykieta

Najlepsze oferty szukaj wśród brytyjskich bukmacherów, betbrokerów, bukmacherów azjatyckich oraz na giełdzie zakładów.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do krykieta

albo przejrzyj listę bukmacherów:

Bukmacherzy dla Polaków

 

Bardzo podobną grą do krykieta jest baseball.

6. Literatura

[1] Krykiet – Wikipedia.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.