Analiza meczu

W życiu każdego gracza przychodzi taki moment, w którym zadaje sobie on pytanie: skąd mam wiedzieć czy dany kurs jest valuebetem (wartościowym kursem)? Jedną z metod uzyskania odpowiedzi jest przedmeczowa analiza meczu.

Mężczyzna w garniturze pisze na szybie 4-4-2 nad symbolem boiska

Analiza meczu piłkarskiego obejmuje przede wszystkim składy wyjściowe obu drużyn.
fot. Shutterstock (103984274)

1. Wstęp

Do zrozumienia poniższego artykułu potrzebujesz:

2. Proces decyzyjny

2.1. Jak powinien wyglądać model decyzyjny?

Z perspektywy mojego 20-letniego doświadczenia w branży zakładów bukmacherskich widzę, że skuteczna analiza wymaga zbudowania procesu decyzyjnego.

Co to znaczy?

PRZYKŁAD:
Załóżmy, że gracz wybrał strategię valuebetów i zamierza obstawiać raz w tygodniu rzuty rożne w ramach polskiej Ekstraklasy, ponieważ uważa, że jego wiedza i umiejętności mogą dać mu przewagę nad bukmacherem w tym zakresie.

Czynników, wpływających na ilość rzutów rożnych w trakcie meczu, jest bardzo wiele. Aby podjąć decyzję, nie potrzebujesz znać wszystkich czynników. Zgodnie z zasadą Pareto wystarczy skupić się na kilku najważniejszych czynnikach (zazwyczaj będzie to około 20% wszystkich czynników), aby uzyskać około 80% dokładności przewidywania.

Powiedzmy, że kluczowymi 20%-ami czynników, które wybrał gracz są:

  • Średnia liczba rzutów rożnych gospodarzy w ostatnich 10 meczach
  • Średnia liczba rzutów rożnych gości w ostatnich 10 meczach
  • Średnia liczba rzutów rożnych między tymi drużynami z ostatnich 5 lat

Schemat decyzyjny z tych czynników wygląda tak:

3 liczby wejściowe → [jakieś obliczenia, które mają pomóc w podejmowaniu wartościowych decyzji] → 1 liczba wyjściowa potrzebna do decyzji → porównanie własnych przewidywań z przewidywaniami/ofertą bukmachera → decyzja o zakładzie albo braku zakładu z bukmacherem

Tak przygotowany model będzie miał na wejściu trzy liczby. W środku możesz użyć np. średniej arytmetycznej (nie będzie to pewnie optymalne, ale znalezienie właściwych zależności wymaga wiedzy i eksperymentowania), która da na wyjściu modelu jedną liczbę. Tak otrzymaną liczbę wyjściową trzeba porównać z oferowaną przez bukmacherów linią under/over i oszacować czy oferowany przez bukmachera kurs jest opłacalny (obliczając wartość value).

Powyższy przykład ma jedynie zilustrować ideę tworzenia własnego modelu/procesu decyzyjnego. To bardzo prymitywny model, ale myślę, że dobrze pokazuje kierunek, w jakim warto podążać w poszukiwaniu przewagi nad bukmacherem. Omówienie zaawansowanych modeli nie jest możliwe w tak krótkim artykule.

Budowanie takiego modelu zajmuje zwykle wiele miesięcy albo lat. Dlatego zachęcam do zdobywania wiedzy, systematycznej pracy i życzę cierpliwości w dążeniu do celu.
W uporządkowaniu wiedzy pomoże Ci Podręcznik typowania:

Podręcznik typowania

2.2. Składowe modelu decyzyjnego

Powyższe dane liczbowe dadzą Ci tak zwany punkt odniesienia. Nazwałbym go “surowymi danymi statystycznymi”.
Ale nazwijmy go fundamentem statystycznym:

MODEL DECYZYJNY = FUNDAMENTY STATYSTYCZNE +/- ODCHYLENIE OD NORMY

Dane statystyczne nie uwzględniają bardzo wielu czynników, które mogą mieć wpływ na wynik końcowy. Dlatego model decyzyjny Powinien korygować otrzymane dane w taki sposób, aby uwzględnić te krytyczne czynniki, na przykład kontuzje jednego z kluczowych graczy. Nazwijmy te czynniki odchyleniem od normy.

3. Odchylenie od normy

3.1. Czym jest odchylenie od normy?

Przykładem kluczowych informacji, powodujących odchylenia od normy, które mogą nie być uwzględnione w wartości kursu, są:

  • absencje (kontuzje, choroba w drużynie),
  • problemy finansowe klubu,
  • zmiana trenera,
  • obniżony poziom motywacji jednej lub obu drużyn (np. ranga spotkania: mecz towarzyski a nie ligowych czy pucharowy): o co walczą? co będzie w przypadku porażki/remisu?,
  • konflikt w drużynie,
  • spadek kondycji zawodników (przetrenowanie, zbyt duża ilość meczy, duża odległość by dotrzeć na mecz, krótki czas na aklimatyzację itp.)
  • zmiana charakteru gry (dokończenie meczu lub gra bez publiczności)

Być może zwróciłeś uwagę na to, że bardzo trudno wyrazić te informacje w postaci liczbowej. Jeżeli na przykład drużyna ma szansę 50% na wygraną w meczu, to trudno powiedzieć jakie ma szanse jeżeli jej dwóch kluczowych zawodników się rozchoruje. Bukmacherzy też zazwyczaj tego nie wiedzą i starają się oszacować te wartości na podstawie swojego doświadczenia. W przyszłości być może będą używać modeli, w których każdy z zawodników ma określoną wagę, przyczyniającą się do zdobycia lub utraty bramki.

PORADA gdzie możesz szukać przewagi:
Bukmacherzy korzystają z ww. informacji najczęściej tylko w najbardziej popularnych ligach, bo mają ograniczony czas i ograniczoną liczbę pracowników. W niższych klasach rozgrywkowych często opierają się wyłącznie na statystykach lub po prostu kopiują kursy od konkurencji.

Zbudowanie skutecznego modelu decyzyjnego będzie możliwe dzięki odkrywaniu wartościowych zależności. Mogą one poprawić działanie Twojej intuicji w zakładach.

3.2. Sprawdzenie informacji o drużynach

Mężczyzna patrzy na wirujące niebieskie obrazy

W gąszczu informacji warto szukać u źródła,
fot. Shutterstock

Jedną z metod poszukiwań atypowych sytuacji może być sprawdzanie aktualności. W tym celu najczęściej monitoruje się oficjalne strony klubów i przegląda aktualności.

Oficjalne składy przed meczem są jednak publikowane dopiero 30-60 minut przed rozpoczęciem spotkania. Niektóre absencje (nieobecności) są znane wcześniej. Jeśli są ogólnie znane, to bukmacherzy zwykle ujęli je już w wartości kursów i nie dają one przewagi graczowi.

Przeglądanie stron internetowych klubów piłkarskich jest wysoce nieefektywne. W praktyce korzysta się z agregatorów informacji lub współpracuje z typerami (warto mieć własne informacje “na wymianę”, aby stanowić wartość dodaną dla takiej grupy), którzy przekazują sobie wzajemnie informacje od insiderów lub o osłabieniach, w ramach poszczególnych drużyn/lig, które obserwują.

Powinny nas interesować wszelkie informacje o osłabieniach, kontuzjach, kłopotach, wzmocnieniach i nastawieniu (motywacja, morale) drużyny.

Szczególnym okresem, w którym gracz może zdobyć przewagę nad bukmacherem są pierwsze tygodnie po okienkach transferowych. Bardzo trudno jest bukmacherom ocenić wpływ nowego zawodnika na wyniki drużyny i tu jest pole do popisu dla znawców tego tematu.

4. Dlaczego warto szukać zależności?

Kluczem do sukcesu (zbudowania wartościowego modelu decyzyjnego) jest poszukiwanie prawdziwych i wartościowych zależności.
Znając podstawowe i dodatkowe zależności, poprawiasz działanie swojej intuicji, a wykorzystaną wiedzę możesz użyć do poprawy modelu decyzyjnego.

Badaniem zależności pomiędzy różnymi parametrami zajmuje się statystyka, która jest specyficzną dziedziną wiedzy (podkategorią matematyki można powiedzieć). Na pewnym etapie rozwoju możesz potrzebować zrozumienia przynajmniej podstawowych pojęć z tego zakresu. Jeśli masz możliwość i chęci zagłębienia się w metody statystyczne, będzie to na pewno pomocne w poprawieniu działania twojej intuicji. Nie jest to jednak konieczne. Wiele informacji uzyskasz od innych graczy, a w razie potrzeby możesz zlecić różnego rodzaju analizy statystyczne czy skorzystać z gotowych narzędzi statystycznych. Twoje przewagi mogą wynikać z innych talentów czy umiejętności niż statystyka.

Zachęcam Cię do poszukiwania wszystkiego co odbiega od normy. Kursy bukmacherów uwzględniają prawie zawsze statystyczne dane i ogólnodostępne informacje. Rozbieżność między kursami różnych bukmacherów polega najczęściej na różnym interpretowaniu danych dodatkowych i ich wpływu na wynik końcowy.

Odkrycie każdej anomalii (odchyłu od normy) może przybliżyć Cię do znalezienia niszy, w której zdobędziesz przewagę nad jakimś bukmacherem.

5. Przykłady modeli decyzyjnych

Do popularnych modeli zaliczyłbym Intuicję i Formę drużyn.

5.1. Intuicja

Poprzez intuicję rozumiem to, co ci podpowiada wewnętrzny głos w głowie.
Intuicja to model “startowy” dla większości graczy początkujących.
Dla wielu pozostaje jedynym i ostatnim. 

Model intuicji jest tym skuteczniejszy, im lepsze dane są brane na wejściu, którym przypisywane są odpowiednie wagi decyzyjne.

Na przykład widząc osiłka naprzeciw szczupłego i niskiego mężczyzny, błyskawicznie szacujesz podświadomie, że w przypadku konfliktu ten pierwszy zapewne wyjdzie górą z fizycznej potyczki. Twoimi danymi wyjściowymi będą wtedy wzrost waga i średnica bicepsa, a na wyjściu będzie Prawdopodobieństwo wygranej każdego z nich w przypadku sporu.

Początkujący gracze zazwyczaj nie wiedzą jakie czynniki mają istotny wpływ na wynik końcowy oraz jak duży wpływ mają poszczególne czynniki na wynik końcowy. W miarę nabierania doświadczenia czynniki te ulegają korekcie. Jeśli gracz działa w sposób uporządkowany i zorganizowany, to ma duże szanse na zoptymalizowanie swojej intuicji tak, by osiągnąć bardzo dobre wyniki.

Wiele osób zastanawia się nad jednym pytaniem:

  • Czy warto słuchać intuicji?

Znalezienie odpowiedzi na to, pozornie proste, pytanie zajęło mi wiele lat. Myślę, że powyższe rozważanie dobrze wyjaśnia, że intuicja może działać na korzyść albo niekorzyść gracza. Decyzja o słuchaniu swojej intuicji powinna być więc zależna od tego jak wartościową i sprawdzoną wiedzę masz w określonej dziedzinie.

Intuicja jest stosowana z powodzeniem przez doświadczonych graczy w zakładach na żywo, gdzie kluczowym czynnikiem jest szybkość reakcji.

Intuicja podaje konkretnej liczby. Zwykle podpowiada określony zakres, który wydaje się być prawidłowy. Gracz często NIE uświadamia sobie dlaczego podjął taką, a nie inną decyzję. Po namyśle powie zapewne, że zawierała się ona w jego “granicach rozsądku”, czyli w oszacowanym przedziale domniemanej poprawności wyniku.

Przeciwieństwem intuicji może być model liczbowy.

5.2. Liczbowy model decyzyjny

Proponowany przeze mnie powyżej model decyzyjny jest modelem liczbowym, który jest uproszczoną wersją intuicji.
Widzę wiele zalet płynących z budowania jakiegokolwiek modelu decyzyjnego, kiedy jesteś początkującym graczem i nie wiesz jak zdobyć przewagę nad bukmacherem.

W praktyce, po tym jak intuicja zawodzi początkujący graczy, szukają oni najczęściej gotowego modelu liczbowego, ale nie potrafią go ocenić.

Idąc tą ścieżką trafiają na często na bezwartościowe modele budowany przez totalnych amatorów. Na pierwszy rzut oka wyglądają atrakcyjnie i dlatego zdobywają popularność w Internecie. Graczy ci najczęściej zadowalają się samym znalezieniem jakiegokolwiek modelu i nie mają jeszcze wypracowanego nawyku oceniania znalezionych modeli. To prowadzi ich do kolejnej serii porażek, aż postanowił że potrzebują znowu coś zmienić.

Przykładem takiego bezwartościowego modelu jest forma drużyn.

5.3. Forma drużyn

Forma drużyn (Recent Goals) jest oparta na “mechanicznym” algorytmie obliczeń.

Czy potrafisz uzasadnić dlaczego wyniki takiego systemu będą słabe (nie dadzą przewagi nad bukmacherem)? Spróbuj i zapisz pomysł przed przeczytaniem poniższego uzasadnienia.

Wszelkie “mechaniczne zależności” typu “Dodaj tyle, odejmij tyle” a potem “podziel przez tyle a tyle” zwykle nie dają przewagi, bo są oparte na złych założeniach (fałszywe zależności, które w rzeczywistości nie występują). Trzeba się zastanowić jak bardzo ilość strzelonych w przeszłości bramek ma wpływ na liczbę bramek, które będą strzelone w przyszłości. Taka zależność istnieje, ale ciężko ją zamknąć w ramy prostych działań arytmetycznych dodaj/odejmij/pomnóż/podziel, bo w jednym meczu przeciwnik jest słaby, a w drugim silniejszy. Czy ta zależność jest uwzględniona w mechanicznym wzorze? Nie!

5.4. Badanie statystyk tabeli wyników

Mężczyzna edytuje dane wykresu słupkowego i kołowego

Gracze najczęściej badają historyczne wyniki drużyn,
fot. Shutterstock

Badanie statystyk na podstawie tabeli wyników jest ogólnym przypadkiem analizy “Forma drużyn”.
To jedna z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych technik analizy meczu.

Co wywnioskować z tabel wyników gospodarzy u siebie i gości na wyjeździe?

KROK 1:

Zbierz dane dot. spotkań ligowych osobno dla gospodarzy i osobno dla gości. Odczytaj z tabel:

  • stosunek Wygrana-Remis-Przegrana meczy gospodarzy granych u siebie + stosunek liczby strzelonych do straconych bramek, np. 7-2-1 (20:3)
  • stosunek Wygrana-Remis-Przegrana meczy gości granych na wyjeździe + stosunek liczby strzelonych do straconych bramek, np. 2-3-5 (5:15)

KROK 2:

Porównaj “intuicyjnie” lub matematycznie (wg jakiegoś wzoru) te dwa zbiory danych.

Jeśli chcesz użyć metody matematycznej, to “podstawowa wersja” (wymagająca doskonalenia) może wyglądać tak:

  1. Oblicz średnią liczbę bramek strzelonych/straconych przez
    gospodarzy u siebie
    (20 podzielić na liczbę 10 meczy = 2 bramki strzelone na mecz)
    i gości na wyjeździe
    (5 podzielić na 10 = 0,5 bramki strzelone na mecz).
  2. Wartości danych warto wpisać w kalkulatora statystyki Poissona w zakładce “Przewidywana liczba bramek” (początkujący gracze o tym nie wiedzą), aby sprawdzić opłacalność oferty kursów bukmachera. W naszym przypadku otrzymamy obiektywne kursy 1.37 – 5.34 – 12.21.
    Jeśli kurs bukmachera jest wyższy niż kurs obiektywny, może to oznaczać okazję do postawienia zakładu.
    Wyniki poprawnych kursów są oczywiście oparte na wielu założeniach, m.in. że średnie wartości przewidywanej liczby bramek, jaką strzeli każda drużyna, są poprawne.

Zalety badania statystyk wg tabeli wyników:

  • wymaga prostych obliczeń arytmetycznych (dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie)
  • metoda ta może mieć pewną wartość w środku sezonu, (od 10. do 25. kolejki powiedzmy, jeśli sezon ma 36 spotkań)
  • dane do obliczeń są darmowe i łatwo dostępne

Wady badania statystyk wg tabeli wyników:

  • niska wartość tej metody na początku sezonu (zbyt mała ilość meczy) i na końcu sezonu (sytuacja klarowna dla wielu drużyn obniża motywację do walki)
  • metoda uwzględnia tylko potencjał ataku, bez uwzględniania potencjału obrony (brakuje w kalkulatorze Poissona “Przewidywana liczba straconych bramek”)
  • metoda nie nadaje się do analizy derbów, spotkań na neutralnym terenie oraz spotkań poza ligowych
  • trudność w skalowaniu tej metody analiz (trudno jest wykonać większą liczbę analiz w określonej jednostce czasu bez budowy systemu pobierania danych)

Stroną z której możesz pobrać dane do badania jest np. betexplorer.com (proszę jednak o rejestracje u bukmacherów za pomocą linków SureBety.pl, a nie z ich linków). Stron z tego typu statystykami jest wiele. Szczególnie polecam fctables, która oblicza formę drużyn, korzystając z logarytmicznego wzoru obliczania.

Nie badałem jakości typów obstawianych metodą statystyk tabeli wyników — trzeba to zbadać we własnym zakresie np. poprzez Historię typów.

5.5. Korzystanie z sieci neuronowych

Można korzystać z programów ściąganych na komputer (tu jest duże pole do popisu dla statystyków i programistów) lub też z przewidywarek online (tych nie polecam). Ogólnie chodzi tu o wykorzystanie sztucznej inteligencji w przewidywaniu wyników na podstawie wyników z przeszłości. Temat jest szeroki i skomplikowany, więc nie będę go tu szeroko omawiał.

Są obszary, w których sztuczna inteligencja dobrze się sprawdza (powtarzalne schematy) i są obszary, w których jej wyniki są beznadziejne… Branża zakładów idzie mocno w kierunku automatyzacji. Dlatego warto zainteresować się tematem, na przykładzie programu Odds Wizard:

Odds Wizard

6. Testowanie modelu decyzyjnego

6.1. Jak może wyglądać testowanie modelu?

Kiedy masz już przygotowany model decyzyjny, to możesz przejść do kolejnego etapu, aby ocenić jego wartość: przetestowanie modelu.
Do oceny modelu potrzebujesz danych historycznych (tzw. backtest). Znajdziesz je w Internecie albo u innych graczy.

Przypomnijmy budowę blokową modelu:

MODEL DECYZYJNY = FUNDAMENTY STATYSTYCZNE +/- ODCHYLENIE OD NORMY

Testowanie będzie polegało na tym, że będziesz wprowadzał do modelu dane liczbowe i obserwował jak wpływa to na zyski/straty.
Z technicznego punktu widzenia będziesz potrzebował zapewne arkusza Excel, w którym zaprogramujesz różnego rodzaju formuły matematyczne.
Będzie trzeba zaimportować statystyczną bazę danych wejściowych. Przydałaby się też historyczna baza danych z kursami bukmacherów, aby móc ocenić opłacalność twojego modelu.

 

Być może trzeba będzie zmienić jakieś dane wejściowe, aby dało się go w ogóle przetestować (bo na przykład brakuje danych). Jeśli nie uda ci się zdobyć danych, to możesz rozpocząć zbieranie takich danych na podstawie bieżącej i przyszłej oferty bukmachera.

Nie mam gotowych rozwiązań, bo jak widzisz może się pojawić bardzo wiele barier już na etapie budowy modelu.
Jednakże gorąco zachęcam Cię do poszukania gotowych modeli (np. Odds Wizard) i przetestowania ich, a w dalszej części być może do budowy własnego modelu.

6.2. Czy budowanie modelu jest dla mnie?

Jeżeli czujesz się teraz przytłoczony ilością pracy, jaką miałbyś wykonać, to najprawdopodobniej NIE jest to dobry moment, aby rozpoczynać budowę modelu decyzyjnego.

Jak sam widzisz, zbudowanie, a potem przetestowanie wymyślonego modelu może być bardzo trudne, czasochłonne i wymaga dużej wiedzy. Aby testowanie było możliwe, potrzebujesz pokonać wiele barier. Zanim zaczniesz, zastanów się czy w ogóle jesteś gotowy do rozpoczęcia tego procesu. Zobacz jakie masz inne możliwości. Wtedy będzie ci łatwiej podjąć decyzję. Być może inna strategia ogrywania bukmacherów będzie lepiej dopasowana do twoich umiejętności i talentów:

Strategie zakładów

6.3. Model wstępnej selekcji typów

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz budować własnego modelu decyzyjnego. Możesz oprzeć się na typach i analizach innych graczy. W takim modelu możesz skorzystać z następującego schematu blokowego:

ŹRÓDŁO TYPÓW NR 1 → Selekcja typów nr 1 → ŹRÓDŁO TYPÓW NR 2 → Selekcja typów nr 2 → … ŹRÓDŁO TYPÓW NR n → Selekcja typów nr n → Lista typów ze wstępnej selekcji → Głębsza (dodatkowa) analiza wybranych typów ze wstępnej selekcji, wg określonych kryteriów wyboru, aby nie tracić zbyt dużo czasu

W tym temacie pomoże Ci ten artykuł:

Wybór typera

7. Sprawdzanie kursów na rynku

Długopis wskazujący lokalne minimum na wykresie

Śledzenie ruchu kursów przed meczem jest pomocne,
fot. Shutterstock

Niektórzy gracze lubią obstawiać zakłady wyłącznie na podstawie kierunku i wielkości zmiany ruchu kursów na rynku.

Strategia ta wymaga to pozyskania dużego zbioru danych i znalezienia konkretnych zależności. Tak wykonana praca przynosi owoce zwykle przed długi okres czasu i znam kilku typerów, którzy na podstawie samych zmian kursów potrafią przewidzieć, gdzie może się pojawić wartościowy kurs.

Duże zmiany w kursach mogą być spowodowane przez kilka czynników:

  • pojawiła się nowa znacząca informacja (kontuzje, kłopoty finansowe, zwolnienie trenera itp.)
  • rynek podąża za kursami z Azji (tam są grane największe stawki)
  • typ został podany gdzieś publicznie i jest masowo grany – może się pojawić efekt owczego pędu, który można wykorzystać grając pod spadki
  • mecz został ustawiony itp.

Jak widać NIE zawsze spadek kursu oznacza, że zwiększa się szansa na trafienie tego kursu.
Spadek kursu często wiąże się z przyjęciem przez któregoś z bukmacherów (dużych) stawek (zgodnie z prawem popytu i podaży).

W poszukiwania zmian kursów pomogą porównywarki kursów.

8. Korzystanie z darmowych i płatnych typerów

Korzystanie z typów innych graczy mogłoby się wydawać najłatwiejszym sposobem na analizę spotkań.
Wystarczy przecież ograniczyć się do typów graczy, którzy mają bardzo dobre wyniki (yield po 100-200 typach powyżej 8%).

Założę się, że ten osiłek nie wie ile wynosi sinus 30. Zakład przyjęty a osiłek odpowiedział dobrze. Znasz go? To kumpel z klasy. Zawsze był dobry z matmy.

#9. Osiłek, Źródło: SureBety.pl

Analiza meczu zajmuje dużo czasu i wymaga umiejętności analitycznych. Nie każdy umie ją przeprowadzić i ma na nią ochotę. Dlatego wiele osób idzie na skróty, szukając gotowych typów: Darmowe typy lub Płatne typy. Krótkoterminowo ma to sens i może pomóc w nauce (o ile typy są poparte analizą meczu).

W długim terminie poleganie na innych niekoniecznie będzie korzystne, bo dobrych typerów też trzeba umieć znaleźć!

Wybór typera

9. Podsumowanie

Dobra analiza powinna powiedzieć jaki jest minimalny kurs, który opłaca się postawić.
Takie podejście powinno dawać graczowi przewagę nad bukmacherem w długim okresie czasu.

Trzeba jednak uważać na efekt utopionych kosztów: często wykonanie analizy pokazuje, że nie warto grać danego typu. Niekonsekwentny gracz i tak postawi zakład, bo przecież poświęcił na analizę już tyle czasu! To niewłaściwe podejście: po to robi się analizę, aby odrzucać nieopłacalne pomysły i skupiać się tylko na tych opłacalnych.

Wyniki analizy warto spisywać w Historii typów, aby mieć potem możliwość analizowania swoich błędów i wyciągania wniosków, które są niezbędne do poprawienia opłacalności obstawiania zakładów.

10. FAQ — najczęściej zadawane pytania

10.1. Jaka jest najbardziej skuteczna metoda analizy meczu?

Nie ma jednej sprawdzonej metody przeprowadzania zawsze skutecznej analizy.
Ja przynajmniej takiej nie znam.

Szacowanie prawdopodobieństwa sukcesu w zakładach bukmacherskich jest zawsze subiektywne (w przeciwieństwie do kasyna na przykład, gdzie można podać obiektywne prawdopodobieństwa w wielu grach).

Różni bukmacherzy mają różne metody szacowania prawdopodobieństwa sukcesu i na tej podstawie wystawiają kursy (wielu po prostu kopiuje kursy od konkurencji albo opiera się na własnej intuicji). W opozycji stoją gracze, którzy albo nie mają żadnej konkretnej metody, albo używają intuicji, albo używają własnego modelu decyzyjnego, który starają się udoskonalać w czasie.

Ci ostatni mają największe szanse powodzenia w odkrywaniu słabości oferty kursowej poszczególnych bukmacherów.

10.2. Czy mój model decyzyjny musi być liczbowy?

Nie.

Możesz korzystać z modelu decyzyjnego, który zawiera subiektywne odczucia przewagi jednej z drużyn albo słabości obrony drugiej drużyny.
Problem polega na tym, że jeżeli te wartości nie są liczbowe, to ciężko zarządzać takim modelem i ciężko go poprawiać.

Przewaga jednej z drużyn może być miażdżąca, normalna albo minimalna. Można znaleźć wiele słownych określeń do określenia przewagi.

“Umysły ścisłe” mają tendencję, aby sprowadzić wszystkie określenia do liczb, by dzięki temu zarządzać nimi (nawet jeśli jest to niemożliwe). Określenia liczbowe mają jednak ostre granice. Określenia słowne oznaczają zazwyczaj przedziały pewnych granic, przy czym te granice potrafią być ruchome. Na przykład “miażdżąca przewaga” dla matematyka może oznaczać, że spodziewa się on przynajmniej dwóch bramek przewagi, a dla humanisty może oznaczać w jednym meczu przynajmniej półtorej gola przewagi, w innym przynajmniej dwa gole przewagi, a w jeszcze innym przynajmniej 2,5 gola przewagi. Jak widzisz oba sposoby rozumowania mają swoje wady i zalety.

Proponuję zacząć od czegokolwiek, co wydaje ci się spójne z twoim sposobem myślenia, a potem to korygować, w zależności od uzyskiwanych rezultatów (na początku bez gry na prawdziwe pieniądze).

10.3. Co pomaga w nauczeniu się poprawnej analizy meczu?

Na początku XXI wieku istniały strony, na których typerzy podawali obowiązkowo analizę do każdego typu, który proponowali społeczności. Na podstawie wyników każdego typera można było oszacować, czy mam do czynienia z amatorem, czy też typerem, który może mieć potencjał w ogrywaniu bukmacherów.

Obecnie obserwuję tendencję, w której typerzy NIE dzielą się swoimi analizami. Właściciele serwisów nie naciskają na typerów, aby ci podawali analizy do każdego typu.

Jeżeli uda ci się znaleźć stronę, na której typerzy uzasadniają swój wybór danego typu, może to być bardzo pomocne w rozwoju twojej intuicji. Zobaczysz na które czynniki zwracają uwagę inni gracze. Na podstawie ich wyników będziesz mógł wywnioskować, które z tych czynników są istotne, a które zupełnie nie mają znaczenia. Zauważ także, że mało który typer podaje argumenty PRZECIWKO swojemu typowi. Robią to tylko dojrzali typerzy, którzy starają się zachować obiektywność i są świadomi swojej podatności na efekt potwierdzenia oraz efekt utopionych kosztów.

W znalezieniu serwisów z analizami pomogą Ci artykuły Darmowe typy oraz Płatne typy, ale prosiłbym, aby dokonywać rejestracji u nowych bukmacherów za pośrednictwem linków SureBety.pl, a nie ze znalezionych stron (uzasadnienie w Modelu biznesowym).

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.