Zakłady na futsal

Futsal jest grą 5 na 5 zawodników i oznacza z portugalskiego dosłownie piłka nożna halowa. Futsal jest dużo bardziej dynamiczny niż tradycyjna piłka trawiasta, a z powodu licznych bramek i tricków jest bardzo widowiskowy. Największą popularnością się cieszy w Hiszpanii, Portugalii oraz Ameryce Południowej.

Zdjęcie Falcão w żółto granatowym stroju przygotowującego się do strzału z woleja na hali sportowej

Gwiazda futsalu – Alessandro Rosa Vieira znany jako Falcão) – 2008, CC: motivio, PhotoShelter.com

1. Zasady gry w Futsal

Futsal jest mieszanką piłki nożnej (pod względem zasad ogólnych) oraz hokeja na lodzie (pod względem ilości zdobywanych bramek i dynamiki gry).

Mecz futsalu trwa zwykle 2×20 minut z zatrzymywanym czasem. Zdarzają się wyjątki od tej reguły, np. w lidze rosyjskiej gra się 2×25 minut co ma wpływ na średnią ilość bramek w tej lidze.

Zasady gry (przepisy FIFA w języku angielskim) nie są w pełni analogiczne do piłki nożnej, mimo że futsal sprawia takie wrażenie.

Na przykład począwszy od szóstego zarejestrowanego faulu jednej z drużyn, w każdej połowie meczu, drużyna przeciwna wykonuje przedłużony rzut karny. Aut jest wybijany nogą, a bramkarza można ściągnąć w dowolnym momencie, zastępując go zawodnikiem pola, jeśli strategia gry i sytuacja tego wymaga.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Cechy futsalu

Gra na małej przestrzeni wymaga od zawodników dużo większych umiejętności technicznych niż podczas meczu piłki trawiastej:

Wysokie umiejętności techniczne liczą się w futsalu bardziej niż atletyczna budowa czy szybkość. Dokładne podania, umiejętność znalezienia się na właściwej pozycji i umiejętność zmylenia przeciwnika są kluczowe w tej dyscyplinie. Zwykle gra toczy się od nogi do nogi. Piłka ma niski kozioł i jest często zatrzymywana podeszwą halówek. Długie podania i bramki głową rzadko się ogląda.

Bardzo dużą rolę odgrywa bramkarz, który nie tylko broni ogromną ilość potężnych strzałów, ale także często rozpoczyna kontratak. Dlatego forma bramkarza lub jego zmiana może mieć istotny wpływ na wynik końcowy.

Często zdarza się, że drużyna przegrywa, wycofuje bramkarza i traci gola na pustą bramkę. A potem sama strzela z wycofanym bramkarzem kolejne.

PRZYKŁAD:Mecz Czechy – Węgry, wygrany przez Czechy 6-5 (kursy 2,80 – 4,75 – 2,04), rozgrywany 23 stycznia na Mistrzostwach Europy w 2010 roku, jest kwintesencją futsalu:

https://www.youtube.com/watch?v=Y6KktJTrJVE

A oto pełne zestawienie istotnych różnic między piłką trawiastą a halową [2]:

Piłka nożna


 

Futsal


Piłka rozmiaru #5   Piłka rozmiaru #4: 30% niższe odbicie
11 zawodników   5 zawodników
3 zmiany   Nielimitowe “lotne” zmiany (w sumie 12 zawodników na drużynę)
Wrzut z autu   Kop z autu
Główny sędzia + 2-3 asystentów   Główny sędzia + 1 asystent
Biegnący czas   Zatrzymywany czas
45-minutowe połowy   20-minutowe połowy
Brak time-out’ów   1 time-out na połowę
Wykopy od bramki   Rozpoczęcie od bramki (wyrzut)
Wślizgi w piłkę dozwolone   Zabronione wślizgi atakujące
Brak konkretnego limitu czasu na wznowienie gry   Zasada 4-sekund na wznowienia
Zasada spalonego   Brak zasady spalonego
Nielimitowana ilość fauli   Limit 5 fauli w każdej połowie (potem przedłużony rzut karny za każdy następny faul)
Bramkarz nie może dotykać ręką piłki kopniętej od partnera   Bramkarz nie może dotykać ręką piłki zagranej od partnera
Nielimitowane podania do bramkarza   Jedno podanie do bramkarza, chyba że jest za połową
Brak zmian za wykluczonego zawodnika   Wykluczony gracz może zostać zastąpiony po 2 minutach lub po golu

3. Porady dla graczy

Futsal to dyscyplina głównie dla graczy lubiących zakłady przedmeczowe, ale ciężko zarobić na dużych ligach.

3.1. Zakłady na żywo

Zakłady na żywo są rzadko oferowane, ale dają większe możliwości zarobku. Bukmacherzy zwykle nie ogarniają momentów, w których ściągany jest bramkarz. Drużyna z wycofanym bramkarzem ma średnio 40÷50% szans na strzelenie bramki (przy drużynach na podobnym poziomie gry) i odpowiednio 60÷50% na utratę bramki. Wartości te są różne w zależności kto z kim gra oczywiście. Dla porównania w hokeju na lodzie szanse na gola drużyny z wycofanym bramkarzem to tylko 5÷10%.

Zachęcam do zbadania statystyk, jak ściągnięcie bramkarza powinno wpływać na kursy under/over, w zależności od pozostałego czasu gry.

3.2. Najważniejsze porady

Zobacz garść podstawowych wskazówek dotyczących obstawiania futsalu:

 • absolutną koniecznością jest obejrzenie kilku meczów profesjonalnego futsalu przed postawieniem pierwszego zakładu
 • przed zawarciem zakładu (zwłaszcza na żywo) zapoznaj się z zasadami futsalowymi
 • w futsalu pada statystycznie więcej bramek niż w piłce nożnej (średnio 5-8 na mecz), co oznacza, że wynik spotkania jest bardziej miarodajny niż w przypadku meczu piłki nożnej
 • kontuzje zawodników w trakcie meczu nie mają aż tak dużego wpływu na wynik, ponieważ można dokonać dowolnej ilości zmian (chyba że jest to bramkarz lub gwiazda pokroju Falcão)
 • wiele bramek pada z kontrataków
 • sędzia ma znaczny wpływ na wynik (większy niż w tradycyjnej piłce nożnej, a wynika to z przepisów gry)
 • w zakładach u niektórych bukmacherów narzucona jest duża marża, aby ograniczyć ryzyko bukmachera
 • futsal rzadko jest dostępny w porównywarkach kursów; często trzeba przeszukać ręcznie ofertę (niszowych) bukmacherów, ale za to łatwo o powstanie surebetów, zwłaszcza tuż po wystawieniu na rynku pierwszych kursów; bukmacherzy zabezpieczają się przed tym niskimi limitami stawek
 • kursy zwykle są “późno” wystawiane na 0-2 dni przed spotkaniem
UWAGA:
Obstawianie futsalu może być ciekawą alternatywą dla piłki trawiastej w sezonie zimowym.

4. Statystyki futsalowe

Żeby szybko się zorientować, jakich statystyk gry można się spodziewać w futsalu, polecam przejrzeć raport FIFA. Można w nim przykładowo zaobserwować, że Mistrzostwa Świata w futsalu w latach 1988-2012 cechuje nieliniowy wzrost liczby żółtych i czerwonych kartek w przeliczeniu na 1 spotkanie od wartości 1,95/0,1 do 2,98/0,29. Może to być związane ze wzrostem agresji na boisku albo większą surowością sędziów. Na MŚ w Tajlandii 2012 odnotowano 1,88% kontuzji na mecz.[1]

W futsalu, podobnie jak w piłce nożnej, w czołówce są głównie kraje południowe.

Ranking drużyn futsalowych w 2019 roku wygląda tak:

 1. Brazylia
 2. Hiszpania
 3. Iran
 4. Rosja
 5. Argentyna
 6. Portugalia
 7. Kazachstan
 8. Włochy
 9. Ukraina
 10. Paragwaj

5. Bukmacherzy do futsalu

Futsal jest dodatkiem do głównej oferty bukmacherów. Sezony zaczynają się najczęściej jesienią (wrzesień), a kończą późną wiosną.

Najbardziej popularne ligi to: brazylijska, hiszpańska, portugalska, rosyjska i włoska. Liga polska jest mało atrakcyjna dla bukmacherów. Czasem wystawią kursy na życzenie po zapytaniu emailowym.

Najczęstszym rodzajem zakładu jest kto wygra mecz (1X2 i 12). Czasami możemy spotkać zakłady na liczbę bramek. Handicapy są bardzo rzadko oferowane. Podczas większych imprez typu Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy oferta na futsal jest bardziej rozbudowana.

Limity stawek na futsal są niskie. W zależności od bukmachera limity na kursy meczu mogą być 40-50 razy niższe niż na mecz piłki nożnej Premier League (tu zwykle są najwyższe limity). Nie jest więc tak źle i da się pograć za sensowne kwoty, zwłaszcza na popularne ligi i w zakładach na żywo. Bukmacherzy najczęściej wystawiają przedmeczowo jedną albo dwie najpopularniejsze ligi.

Najlepsi bukmacherzy do obstawiania futsalu będą wśród topowych bukmacherów europejskich, jak chodzi o ofertę przedmeczową. Czasem mają też ciekawą ofertę futsalu na żywo, ale w tej dominują bukmacherzy rosyjscy. Bukmacherzy azjatyccy skupiają się raczej na piłce trawiastej.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do futsalu

albo przejrzyj listę bukmacherów:

Bukmacherzy dla Polaków

 

Literatura

[1] FIFA Futsal World Cup Thailand 2012 – (ang., niem., fr.) raport techniczny, taktyczny, statystyczny i medyczny, trendy i obserwacje, wizualizacja punktów skąd padły gole
[2] FutsalPlanet.com – największa strona na temat futsalu, mają też profil na facebooku gdzie czasem wklejają adresy do streamów
[3] futsal.com – strona amerykańskiego futsalu
[4] lnfs.es – oficjalna strona ligi hiszpańskiej liga nacional futbol de sala; po kliknięciu w mecz na górze widać stacje TV
[5] FutsalEkstraklasa.pl – oficjalna strona polskiej ligi futsalu
[6] futsal-polska.pl
[7] Futsal – taktyka i ćwiczenia taktyczne – demo książki autora Francisco Valdericeda; lektura obowiązkowa
[8] youtube.com/watch?v=EIIEdEsjjB4 – nauka trików futsalowych

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.