Zakłady na boks

Od Starożytności mężczyźni uwielbiają oglądać walki. Obecnie boksem rządzą wielkie pieniądze, dlatego zarabiają na nim tylko najlepsi… pięściarze i gracze zakładów.

Dwóch czarnoskórych pięściarzy na ringu w momencie próby uderzenia i uniku

“Walka stulecia” (1971) Muhammad Ali – Joe Frazier (fot. Angelo Dundee Collection)

1. Realia boksu

Boks, zwany przez fachowców szermierką na pięści, jest dyscypliną sportu, w której wielkie pieniądze zarabiają tylko najlepsi i najbardziej medialni zawodnicy.

Floyd Mayweather noszący pseudonim “Money” zarobił 420 milionów dolarów i jest najlepiej zarabiającym sportowcem. Manny Pacquiao w swojej ojczyźnie uchodzi za niemal boga.

Z drugiej strony przy wielkich pieniądzach na ringach zawodowych występuje problem w boksie amatorskim, gdzie często brakuje pieniędzy i zawodnicy nie mają perspektyw na rozwój. Dotyczy to szczególnie polskiego boksu.

Boks kocha pieniądze. Wielcy bokserzy tacy jak Mike Tyson czy Evander Holyfield zarobili krocie na ringu, jednak nie potrafili dobrze zainwestować swoich pieniędzy i obecnie są w tarapatach finansowych.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Zasady boksu

Długość walki

Obecnie w boksie zawodowym walki mistrzowskie rozgrywane są na dystansie 12 rund po 3 minuty.

Kiedyś walki mistrzowskie liczyły 15 rund i były morderczym wysiłkiem dla organizmu, ale najwięksi bokserzy w historii potrafili przetrwać te wielkie boje – słynne pojedynki Muhammada Aliego z Joe Frazierem i George Foremanem. Ten drugi pojedynek na zawsze pozostanie w historii boksu zawodowego nazywany jako “The Rumble in the Jungle“, czyli “Bijatyka w Dżungli“, gdyż walka rozgrywana została na terenie RPA.

Idea walk 15 rundowych została w latach 80. zniesiona głównie z powodu śmierci koreańskiego zawodnika, który w 14. rundzie walki mistrzowskiej został znokautowany, a cztery dni później zmarł wskutek poniesionych obrażeń.

Kategorie wagowe

Boks zawodowy podzielony jest na 17 kategorii wagowych od słomkowej (47 kg) do ciężkiej (90,5 kg). Trochę inaczej wygląda podział wag w boksie amatorskim, czyli olimpijskim. Każda kategoria wagowa posiada mistrza świata, chociaż z tym wiąże się wiele kontrowersji.

Federacje bokserskie

Największe federacje bokserskie prześcigają się w niezliczoną ilość pasów czy pasków (do zdobycia jest również pas Cyfrowego Polsatu na galach Polsat Boxing Night). Oczywiście zabawna konwencja tego fragmentu nie jest bezpodstawna, gdyż posiadacze pasów mistrzowskich, bądź zawodnicy wyznaczeni do takich walk, często nie zasługują na takie pojedynki, a to wszystko podyktowane jest rankingiem federacji, którym rządzą promotorzy i pieniądze.

Usystematyzujmy zatem 5 najbardziej znanych federacji bokserskich:

 1. World Boxing Association (WBA) – najbardziej prestiżowa federacja utworzona w 1962 roku z siedzibą w Nowym Jorku w USA.
 2. World Boxing Council (WBC) – federacja najwięcej znacząca obok WBA utworzona w 1963 roku. Jej siedzibą jest Mexico City.
 3. International Boxing Federation (IBF) – federacja ta została utworzona na bazie United States Boxing Association oraz kilku organizacji z Europy i Ameryki Południowej. Założona została w roku 1983, a jej siedziba znajduje się w New Jersey.
 4. World Boxing Organization (WBO) – jedna z najważniejszych federacji świata z siedzibą w San Juan w Portoryko.
 5. European Boxing Union (EBU) – europejska federacja boksu z siedzibą w Brukseli

Rola sędziów

Sędziowie punktowi pełnią w boksie zawodowym kluczową rolę. To oni wskazują zwycięzcę pojedynku, punktując walkę runda po rundzie, a jej wynik wpisują na karty punktowe.

Jeśli zdaniem sędziego bokser wygrał rundę, to przyznaje punktację 10-9. Jeśli zawodnik zaliczył knockdown, czyli padł na matę ringu, to od jego konta odliczany jest jeden punkt. Zatem wynik wygląda 10-8. Czasem rundy są tak wyrównane, że sędzia ma prawo przyznać rundę remisową 10-10. Na koniec walki podliczana jest punktacja wszystkich trzech sędziów, a ringowy anonser przedstawia wynik.

W walce bokserskiej poza pięściarzami znajduje się też sędzia ringowy – to w jego gestii jest rozdzielanie zawodników z klinczu, liczenie bokserów po knockdownie i ewentualnym przerwaniu walki. Sędzia główny może czasem uchronić zdrowie, a nawet życie zawodnika – zbyt późne przerwanie walki może doprowadzić do tragedii.

Przy okazji – dzięki anonsowaniu walk i konferansjer może się dorobić niemałej fortuny, np. Michael Buffer.

3. Porady dla typerów

Oferta bukmacherów

Trzeba uczciwie przyznać, że bokserskie rynki zakładów bukmacherskich są spychane na boczny tor z uwagi na dużo mniejsze zainteresowanie niż w przypadku piłki nożnej czy tenisa ziemnego. W walkach mistrzowskich, poza zwycięzcą walki (opcja z remisem lub bez), jest możliwość obstawiania innych kombinacji takich jak:

 • Suma rund – linia under/over w zależności od linii występują kursy raczej 1,85-1,85
 • Wynik walki zawierający 3 możliwe rozstrzygnięcia – KO, TKO, dyskwalifikacja
 • Wynik walki zawierający 2 możliwe rozstrzygnięcia: decyzja lub techniczna decyzja

Jest też możliwość obstawienia remisu w walce. Trafić takie rozstrzygnięcie jest niezwykle ciężko. Kursy na remis zwykle oscylują w granicach ok. @25.

Miejsce walki

Ważnym aspektem, z którym trzeba się liczyć przy obstawianiu walk jest miejsce, w którym walczą zawodnicy. Sędziowie punktowi niejednokrotnie wręcz oszukiwali zawodnika, który wygrał walkę. Trójka arbitrów potrafiła tak wypunktować walkę, by oczekiwany przez promotora zawodnik zwyciężył.

Dla niesłusznych zwycięzców z czasem przychodzi weryfikacja umiejętności, gdy walczą na neutralnym terenie. Wtedy przegrywają walki mimo, że na swoim ringu byli nie do pokonania.

Warunki fizyczne bokserów

Przy typowaniu walk bokserskich, ważnym elementem jest wiedza na temat warunków fizycznych zawodników. Kluczowymi aspektami są z pewnością:

 • wzrost – wyższy pięściarz ma większą kontrolę nad walką,
 • zasięg ramion – zawodnik o dłuższym zasięgu ramiom skuteczniej walczy na dystans,
 • dominująca ręka – zawodnik leworęczny walczy z odwrotnej pozycji, co jest utrudnieniem dla praworęcznych (doświadczenie po stronie leworęcznego).

Sztab szkoleniowy

​Zawodnik do walki nie przygotowuje się sam. Najlepsi bokserzy posiadają sztab szkoleniowy, który jest odpowiedzialny za poszczególne etapy przygotowań takie jak:

 • przygotowanie fizyczne,
 • przygotowanie mentalne,
 • omówienie strategii nadchodzącej walki,
 • poznanie mocnych i słabych stron przeciwnika.

4. Linki do analiz

RingPolska.pl

Warto posiłkować się wiedzą z branżowych portali, takich jak RingPolska.pl, który skupia w sobie informacje z polskiego jak i zagranicznego świata bokserskiego.

BoxRec.com

Kolejnym z ważnych serwisów jest niewątpliwie baza danych jaką oferuje strona BoxRec.com. Zawiera ona ogromną bazę sylwetek pięściarzy, historie ich walk.

UWAGA:
Ranking BoxRec.com jest wynikiem algorytmu – nie można brać go jako główny wyznacznik umiejętności pięściarza.

Twitter

Wielu pięściarzy ma swoje konta na Twitterze, gdzie piszą na temat swoich przygotowań do walki, sparingach itp. Warto ich obserwować.

Co ciekawe na Twitterze doszło do pomysłu walki pomiędzy Arturem Szpilką a Deontayem Wilderem. Na tweet polskiego boksera szybko zareagował Wilder. Sama potyczka obu pięściarzy skończyła się bolesną lekcją dla Polaka, który został ciężko znokautowany w 9. rundzie.

Polscy dziennikarze zajmujący się tematem boksu to przede wszystkim Mateusz Borek. Kolejnym dziennikarzem, którego warto śledzić jest Przemysław Garcarczyk, mieszkający na stałe w USA i piszący dla FightNews.com. Dostarcza sporo informacji dotyczących boksu zza oceanu. Oczywiście w języku polskim.

5. Transmisje walk bokserskich

Jeśli chodzi o transmisje walk bokserskich, to na czoło wysuwa się telewizja Polsat, która pokazuje największe walki ze Stanów Zjednoczonych oraz gale organizowane przez polskich promotorów – Babilon Promotions i Knockaut Sferis Promotions.

Ponadto w systemie PPV cyklicznie organizowane są gale Polsat Boxing Night, gdzie konfrontowani są polscy pięściarze. W dotychczasowej karcie walk Polsat Boxing Night występował Tomasz Adamek, jednak po zakończeniu kariery przez “Górala” będą potrzebni następcy.

Kolejną ciekawą pozycją dla fanów boksu jest program publicystyczny Puncher, który można oglądać na antenie Polsat Sport News, prowadzony przez Mateusza Borka, który wraz z zaproszonymi gośćmi dyskutuje na temat boksu. Wśród gości jest Janusz Pindera — znakomity znawca boksu, szczególnie amatorskiego.

6. Bukmacherzy do boksu

Oferta nie jest zbyt bogata.

Najbogatszej oferty kursów na boks trzeba szukać wśród największych bukmacherów europejskich, którzy mają ofertę na wszystkie większe walki. Czasem też oferują zakłady na żywo, w których można stawiać, np. czy walka potrwa pełen dystans.

UWAGA:
Z uwagi na prawo hazardowe w Polsce nie mogę publicznie podać nazw zagranicznych bukmacherów. Napisz do mnie, to prześlę Ci je emailowo.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do boksu

albo przejrzyj listę bukmacherów:

Bukmacherzy dla Polaków

 

Jeśli chodzi o polskich bukmacherów, to Fortuna ma bardzo biedną ofertę.
W STS jest ciut lepiej. Zdarza się, że STS popełnia błędy przy wystawieniu kursów i potrafi rozliczyć zdarzenie po kursie @1.00.

Literatura

 • RingPolska.pl – najnowsze informacje dotyczące polskich pięściarzy jak i boksu za granicą
 • BoxRec.com – największa baza danych walk bokserskich
 • Boks – Wikipedia.pl
 • BorekMati – konto twitterowe dziennikarza Mateusza Borka
 • garnekmedia – konto twitterowe dziennikarza Przemysława Garcarczyka
 • boxingfun – konto twitterowe promotora Andrzeja Wasilewskiego
 • szpilka_artur – konto twitterowe Artura Szpilki

 

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.