Koncentracja

Jakość podejmowanych decyzji zależy w dużym stopniu od poziomu koncentracji. W zakładach sportowych wpływ na wyniki finansowe mają często detale. Dlatego osoby potrafiące utrzymać koncentrację na wysokim poziomie, mają zdecydowanie większe szanse na sukces w zakładach bukmacherskich.

Głowa mężczyzny spogląda na szachownicę z wysuniętymi pionami obu stron do centrum

Gra w szachy wspomaga umiejętność skupienia uwagi,
fot. Shutterstock

1. Czym jest koncentracja?

Koncentracja – zjawisko polegające na skupieniu, ześrodkowaniu uwagi (w domyśle: świadomości), skierowaniu jej na określoną myśl, przedmiot, zagadnienie, wydarzenie, sytuację czy zjawisko i utrzymywaniu w czasie.

W interesującym nas przypadku koncentracja będzie oznaczała umiejętność optymalnego skupienia uwagi podczas obstawiania zdarzeń sportowych i osiąganie stanu flow, z którego nie będziemy wybijani przed domowników czy otoczenie.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Poranek milionera

Zbadano w USA jak wygląda poranek milionerów. Badacze chcieli się dowiedzieć czym różni się od poranka zwykłych ludzi. Co się okazało?

PRZYKŁAD:

Ludzie, którzy osiągnęli sukces, po wyjściu z łóżka przeciągali się żeby “rozprostować kości”. Następnie szli do toalety. Potem ubierali wygodny strój i ćwiczyli. Po wysiłku brali prysznicubierali się do pracy. Po tym jedli lekkie i zdrowe śniadanie z rodziną, czytali chwilę jakąś inspirującą książkę (np. Biblię), włączali telefony i dopiero wskakiwali w wir pracy.

Nawyki, które utrzymują wysoki poziom koncentracji, zadowolenia i motywacji:

poranek-milionera-200.jpg

Poranek milionera,
fot. Shutterstock

 • wysiłek fizyczny pobudza organizm, dzięki czemu “wchodzimy na wysokie obroty”, a nie pracujemy “zaspani”
 • śniadanie z rodziną – trzeba znaleźć czas na to co jest najważniejsze; daje to poczucie szczęścia dzięki czemu będziemy pracować w dobrym nastroju
 • inspirująca książka podnosi na duchu

Po takim starcie aż chce się pracować!

Mnie osobiście nie odpowiadają poranne ćwiczenia, bo jestem typem nocnego marka, a nie porannego ptaszka. Bieganie rano mi kompletnie nie odpowiada. Za to lubię pobiegać wieczorem i, paradoksalnie, daje mi to “kopa” i poczucie zadowolenia, dzięki czemu następny dzień jest lepszy.

Do wartościowych nawyków dodałbym jeszcze przygotowanie stanowiska pracy:

 • przewietrzenie pomieszczenia przed rozpoczęciem pracy (w wakacje zasłonić rano okna, jeśli są od wschodu/południa i otworzyć potem, aby pomieszczenie się nie nagrzało)
 • uporządkowanie miejsca pracy po zakończonej pracy (by nie marnować energii z rana na sprzątanie)

UWAGA:

Zwróć uwagę na to, czego milionerzy NIE robią:

 • NIE zaczynają dnia od włączenia telewizora/radia (złodzieje czasu i energii)
 • NIE siadają od razu do komputera i nie sprawdzają poczty (fatalny nawyk zaczynania od niskich priorytetów)
 • NIE leżą w łóżku do południa, bo kładą się wcześnie spać (praca niezgodna z biologicznym zegarem)
 • NIE objadają się słodyczami (jeśli da ci to “kopa”, to tylko na chwilę)

3. Wpływ pory dnia na koncentrację

krzywa-wydajnosci-REFA.jpg

Krzywa wydajności REFA, Źródło: eioba.pl

Każdy człowiek jest inny. Są jednak pewne zależności, które sprawdzają się dla większości ludzi. Jeśli żyjesz w Polsce, pracujesz w dzień, a w nocy śpisz, bliski będzie Ci zapewne poniższy schemat.

Ogólny schemat dnia od poniedziałku do piątku (dni robocze):

Pobudka

07:15 – 08:15 pobudka i przygotowanie dzieci do nauki (edukacja domowa zastąpiła nieefektywną szkołę): poranne czynności
08:15 – 09:00 śniadanie + poranna herbata / kawa + omówienie planu dnia

Praca

09:00 – 11:00 pierwszy blok pracy (zadania najważniejsze wymagające koncentracji)
11:00 – 12:30 drugi blok pracy (kontynuowanie zadania lub zadania mniej ważne w zależności od potrzeb)
12:30 – 13:30 przerwa na obiad
13:30 – 15:00 trzeci blok pracy (czas zakończenia pracy zależny od warunków i potrzeb)

Czas wolny

15:00 – 18:00 zadania około domowe, czas wolny, zakupy, zadania nie wymagające koncentracji
18:00 – 21:00 etap przygotowania dzieci do spania
21:00 – 23:00 czas dla rodziców

Sen

23:00 – 07:15 sen w wygodnym łóżku (warto zapłacić więcej za miejsce, w którym spędzasz ok. 1/3 doby)

Wszystkie godziny są ruchome i mogą ulegać zmianie w zależności od warunków i potrzeb.

3.1. Poranek

Rankiem poziom energii jest zawsze wysoki, o ile umiesz wykorzystać ten fakt. Powinieneś go utrzymać na wysokim poziomie przynajmniej do godziny 12:00.

Najważniejsze rzeczy robię między 9:00 a 12:00, gdy poziom koncentracji jest najwyższy. Przez te 2 godziny najważniejsze zadanie dnia powinno być  zrobione.

3.2. Popołudnie

W okolicach godziny 12:00 poziom koncentracji może osiągnąć lokalne maksimum. W moim przypadku o 11:00-12:00 czuję, że brakuje mi energii i robię przerwę na drugie śniadanie. Potem jeszcze trochę pracy i obiad.

Warto rozważyć w tych okolicach spokojny obiad (najlepiej w rodzinnym gronie). Od tej pory poziom koncentracji będzie spadał, bo organizm będzie zużywał energię na trawienie dużego posiłku.

Godzina 14:00-16:00 to idealny moment na zadania niskiego priorytetu, nie wymagające wysokiego poziomu koncentracji (zobacz wykres powyżej). Wtedy warto odpisać na emaile, sprawdzić społecznościówki itp.

3.3. Wieczór

Dalej już nie będę omawiał, bo wydaje mi się, że poziom koncentracji wieczorem lub późnym wieczorem zależy w dużej mierze od chronotypu: skowronek/sowa.

Ostatnią kawę piję 16:00-17:00, żeby nie mieć problemów z zaśnięciem. Lepsza połowa dnia jest dobrym momentem na odgrzebanie się z prac okołodomowych lub spędzenie czasu z bliskimi.

Należy pamiętać, że wieczorem mamy już mało energii. Możemy łatwiej się denerwować. To samo dotyczy otaczających osób. Łatwo wtedy o konflikty i powiedzenie czegoś, czego będzie się potem żałowało. Każdy musi znaleźć swój sposób jak sobie z tym radzić.

3.4. Noc

Jeśli nie musisz, absolutnie nie polecam obstawiania zakładów po północy. Maksymalny kryzys jest ok. godziny 02:00-03:00. W przypadku gdy obstawiasz piłkę nożną w Ameryce Południowej czy Australii, lokalni gracze mają nad tobą przewagę w poziomie koncentracji i szybkości transmisji na żywo. Staraj się obstawiać wtedy, gdy warunki Ci sprzyjają.

3.5. Sen

Mówi się, że ludzie należą do dwóch typów: “porannych ptaszków” albo “nocnych marków” (tzw. chronotypy skowronek/sowa).

Mnie pracowało się zwykle lepiej wieczorami i nadal obserwuję taką tendencję. Jednakże często otoczenie wymusza wczesną pobudkę. Trzeba wtedy dostosować porę zasypiania. Na pewno wiesz z doświadczenia jak się czujesz wcześnie rano, gdy położysz się po 1:00 w nocy.

W moim przypadku kończę aktywność do 22:00, a do 23:00 staram się już być w łóżku. Inaczej kolejnego dnia jestem niewyspany, rozkojarzony i często rozdrażniony! Pobudka ok. 7:00-08:00 w zależności od dnia. W dni wolne lubię pospać dłużej i wtedy wstaję ok. 09:00.

3.6. Cykle dobowe

Znam wielu graczy, którzy rozregulowują swój cykl dobowy z powodu zakładów.

Gdy nadchodzi Australian Open (tenis ziemny), zarywają nocki, a w dzień chodzą jak “zombie” :) Niektórym udaje się to przekuć na pieniądze, ale z efektywnym zarabianiem pieniędzy i zdrowym trybem życia ma to niewiele wspólnego. Zwłaszcza, że różnice w transmisjach telewizyjnych między Europą a Australią są ogromne!

UWAGA:

Dobrze by było gdybyś nauczył się obserwować swój organizm i zaobserwował o jakiej porze dnia Ci się najlepiej pracuje. Wykorzystaj to na swoją korzyść i czas obstawiania zakładów dostosuj do swojego organizmu, a nie organizm do zakładów. Przecież możesz obstawiać 24h na dobę! :) Zsynchronizuj to z kalendarzem wydarzeń sportowych.

Zarządzanie czasem w zakładach bukmacherskich

3. Optymalna długość sesji gry

Z moich doświadczeń wynika, że optymalny czas sesji gry to około 6 godzin.
dlugosc-sesji-200.jpg

Nie siedź za długo przy komputerze,
fot. Shutterstock

Im dłużej siedzisz przy komputerze, tym poziom koncentracji spada. Upływ czasu niekorzystnie wpływa na jakość wykonywanych działań. Dlatego niektórzy gracze potrafią przegrać pod koniec dnia to, co zarobili w pierwszych godzinach gry.

Początkowo pracowałem na sesjach długości 8 godzin. Zauważyłem jednak, że w ciągu ostatnich 2 godzin poziom mojej koncentracji był dramatycznie niski, co odbijało się wymiernie na wynikach. Skróciłem zatem długość sesji do 6h i uważam, że jest on zadowalający, przy założeniu, że będziesz robił odpowiednie 5-10 minutowe przerwy co godzinę.[1]

6-godzinna sesja pozwala na 3 mecze piłki nożnej na żywo pod rząd (przerwy w grze wykorzystać na odejście od komputera), 2-3 mecze tenisa ziemnego, 2-3 mecze koszykówki itd. To wystarczająco do godziwej “dniówki”. Gracze, którzy obstawiają głównie zakłady przedmeczowe, mogą rozbić sesję na 4 godziny rano i 2-4 godziny wieczorem.

Oczywiście są i tacy, którzy nie pracują sesjami. Podchodzą do komputera zawsze, gdy otrzymają powiadomienie o typie. W ten sposób są w pracy 16 albo nawet 24 godziny na dobę. To powoduje, że żyją w ciągłym napięciu, co wywołuje stres. To pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, z których często nie zdają sobie sprawy.

Od poziomu twojej koncentracji zależy jakość Twoich decyzji, a od nich wysokość Twoich zarobków. O tym czy ograsz bukmachera nie decyduje ilość czasu jaki poświęcisz na obstawianie. Liczy się przede wszystkim jakość zakładów.

flow-200.jpg

W stanie flow czas płynie bardzo szybko, a efektywność jest bliska maksymalnej.
fot. Shutterstock

4. Flow

Często jest tak, że siadasz do zakładów i jesteś nimi pochłonięty bez reszty. Jeśli wszedłeś na wysokie obroty koncentracji, nie czujesz upływającego czasu i dobrze Ci idzie, osiągnąłeś tzw. flow. Jest to stan całkowitego skupienia. Nie powinieneś przerywać wtedy pracy, bo minęła godzina i przyszedł czas na przerwę. Poczekaj do momentu, gdy Twoja koncentracja opadnie lub zakończysz pewien etap i dopiero wtedy przerwij.

Jeśli nie zadbasz o warunki, w których pracujesz, może się okazać, że osoby trzecie (współpracownicy, żona, dzieci, pies) będą Cię rozpraszały. Sama świadomość, że coś może Ci przeszkadzać już Cię będzie rozpraszać! Zorganizuj sobie pracę tak, by Twoja koncentracja na tym nie ucierpiała.

0:57 – 2:05 Czym jest flow?
2:17 – 2:37 Przykłady stanu flow
3:00 – 4:15 Skąd wzięła się nazwa flow?
4:43 – 7:42 Skąd wiadomo, że jesteśmy w stanie flow?
7:43 – 10:17 Korzyści stanu flow
10:18 – 11:00 Jak zmienia się postrzeganie rzeczywistości w stanie flow?
11:00 – 12:59 Dlaczego flow bez oceniania jest korzystny?
13:00 – 14:43 Poznawanie na 2 sposoby: głęboki i kategoryzujący
14:44 – 15:50 Jak doświadczać częściej stanu flow? Pasja + cele + mistrzostwo.

5. Zdrowie a koncentracja

Zarośnięty mężczyzna w garniturze drapie się ręką w głowę z niezadowoleniem na twarzy.

Rozkojarzenie nie sprzyja koncentracji.

Nie da się ukryć, że takie czynniki jak problemy w rodzinie, choroba dziecka czy śmierć kogoś bliskiego nie pozwalają odpowiednio się skoncentrować. Myśli będą błądzić, a podejmowane decyzje nie będą optymalne, bo gdzieś z tyłu głowy coś innego zaprząta twoje myśli.

Trudna sytuacja finansowa też nie wpływa korzystnie na odpowiedni poziom koncentracji. Chęć odegrania się lub szybkiego dorobienia się na zakładach jest często przysłowiowym gwoździem do trumny. Konieczność nagłej wygranej i szybkiego zasilenia domowego portfela uniemożliwiają skuteczną grę w zakładach sportowych. Grający nie koncentruje się na tym, co jest najistotniejsze, czyli na obiektywnym analizowaniu sytuacji. Jego gra jest podporządkowana chęci szybkiego zysku, co kończy się kolejnymi przegranymi kuponami. Dlatego chęć odegrania się jest jedną z głównych przyczyn porażek graczy.

Stan zdrowia także jest mocno związany z pojęciem koncentracji. Jeśli jesteś zdrowy, to o wiele łatwiej będzie Ci skupić się na danej czynności. W przypadku choroby – czy też złego samopoczucia – umiejętność właściwego skupienia dużo szybciej się wyczerpie.

Warto tutaj nawiązać do niektórych leków, które wpływają na obniżenie koncentracji. Jeśli już musisz któryś zażyć, najpierw powinieneś przeczytać dołączoną ulotkę, na której będzie informacja o możliwych skutkach ubocznych. Warto zawiesić obstawianie do czasu wyleczenia.

Złe zdrowie jest często wynikiem zaburzenia równowagi między pracą a odpoczynkiem. Nie zapominaj o tym drugim. Może się okazać, że leczysz objawy, a nie przyczyny. To błędne koło.

Jest także część graczy, którzy obstawiają zakłady pod wpływem alkoholu lub na kacu. Nie trzeba być geniuszem żeby domyślić się jak to wpływa na poziom koncentracji i wyniki finansowe.

6. Wpływ diety na koncentrację

Prawidłowa dieta ma również wpływ na poziom koncentracji. Wiele słyszy się o zdrowym odżywianiu, ale czy to na pewno ma jakieś zastosowanie dla gracza zakładów???

Przy siedzącym trybie życia/pracy na pewno warto pamiętać o owocach i warzywach. Warto w przerwie skoczyć do kuchni po kromkę z ziarnami zbóż, potem “popchnąć” bananem czy jabłkiem w przerwie meczu czy wyrwać lodówce jogurt owocowy.

Jeśli chcesz poprawić swoją koncentrację na krótko, kawa czy herbata wystarczy. Niektórzy lubują się jeszcze w napojach kofeinowych czy izotonicznych. Nie polecam.

Jeśli jednak chcesz skupić się na dłużej i zdrowiej, najlepszym rozwiązaniem będzie chłodna woda. Żadne napoje gazowane! (chyba że chcesz bezwartościowo przytyć)

Na zdrowych serwisach możemy przeczytać o podnoszeniu koncentracji poprzez spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 (tłuste ryby: łosoś, makrela, śledź; olej rzepakowy) czy lecytyny (żółtka jaj, wątróbka, orzeszki ziemne). Radzę sobie świetnie bez nich :) Moim zdaniem wystarczy różnorodna dieta, by nie zabrakło potrzebnych witamin i minerałów.

Gruby mężczyzna w garniturze gapi się w laptop jedząc hamburgera, a obok leżą frytki i napój z rurką

Siedzący tryb życia,
fot. Shutterstock

Kilka słów jeszcze o niezdrowych fast foodach. Czasem nie ma wyjścia i coś trzeba zjeść. Może jednak warto zamiast hamburgera zamówić bułkę z jajkiem i wędliną? Warzywa w kanapkach lepiej Ci zrobią niż mięso wymoczone w tłuszczu. A jak się najesz za bardzo, to raczej nie będzie Ci się chciało pracować, bo poczujesz się senny.

Regularne posiłki są wskazane. Wielu specjalistów zaleca 5 posiłków w ciągu doby o tych samych porach. Dzięki temu żołądek nie będzie Ci płatał figli (Hej! Zapomniałeś o mnie!) i pozwoli Ci się skupić na pracy. Ostatni posiłek powinno się spożyć na 2-3h przed pójściem spać, aby układ trawienny nie musiał pracować w czasie snu. W przeciwnym wypadku wstaniesz rano zmęczony. Jeśli nie mogę zasnąć, to pół szklanki zimnej wody mi pomaga.

Niektórzy na poprawę koncentracji chwalą sobie medytację. Pewnie teraz się uśmiechasz, bo w naszej kulturze nie jest to popularne. Modlitwa wieczorna, czytanie “spokojnej” książki jest także formą medytacji.

Medytacji przypisuje się szereg pozytywnych właściwości. Poza podniesieniem poziomu koncentracji zmniejsza też tętno, rozluźnia mięśnie, poprawia odporność organizmu, zapobiega gromadzenia się napięcia wywołanego stresem, poprawia pracę narządów wewnętrznych, redukuje poziom stresu czy pomaga ciału się regenerować.

7. Technika pomarańczy – podniesienie koncentracji

Przed czytaniem książek (dla lepszego zrozumienia tekstu) stosuję „Technikę Pomarańczy”. W moim przypadku zawsze sprawdza się doskonale i polecam. Po dojściu do wprawy w ciągu 10-30 sekund jesteś w stanie poprawić swoją koncentrację na zawołanie.

0:00 – 1:10 Wstęp
1:11 – 2:38 Przedstawienie osoby Rona Daviesa
2:39 – 4:50 Wprowadzenie do jego techniki, zwanej „Techniką Pomarańczy”
4:51 – 7:22 Opis techniki
7:23 – 8:15 Sprawdź, czy ta technika działa!
8:16 – 8:59 Zakończenie

Technika pomarańczy składa się z 4 szybkich kroków:

 1. Wyobraź sobie, że trzymasz w dłoni soczystą, dużą pomarańczę.
 2. Połóż wyobrażoną pomarańczę w górnej części tyłu głowy.
 3. Zamknij oczy i skup się na niej. Idealnie byłoby gdybyś poczuł zapach pomarańczy i zobaczył ją jakbyś patrzył na siebie z tyłu.
 4. Powoli otwórz oczy.

Gdy to przeczytałem pierwszy raz, pomyślałem że to kompletnie idiotyczne! :)
Odkąd ją zastosowałem przed czytaniem książki, stosuję ją zawsze, gdy chcę szybko czytać.

8. Podsumowanie

Jeśli chcesz skutecznie walczyć z bukmacherem i stopniowo powiększać swoje zyski, nie możesz zapomnieć o odpowiednim poziomie koncentracji.

Oto moje wskazówki dla graczy zakładów bukmacherskich:

 1. Zaczynaj dzień jak milioner: śniadanie z rodziną (+inspirująca książka). Unikaj rozpraszaczy i złodziei czasu.
 2. Poznaj swój zegar biologiczny i pracuj zgodnie z nim. Najważniejsze rzeczy w ciągu pierwszych 2h pracy.
 3. Zadbaj o higienę pracy: sesje 4-6h + przerwy 5-10min co 1h + zadbane stanowisko + spokojne otoczenie.
 4. Przeczekaj gorsze momenty, gdy nie czujesz się dobrze skoncentrowany. Nie graj na siłę!
 5. Odżywiaj się zdrowo, regularnie i pij dużo wody.
 6. Prowadź aktywny tryb życia.

Jeśli zastosujesz te wskazówki, efekty Cię zaskoczą, nie tylko w dziedzinie zakładów ;)

Literatura

[1] Prawo pracy: praca z komputerem – 5 minut przerwy

Zobacz też:
Stres
Motywacja

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.