Co to jest surebet?

Surebet to sytuacja, w której wygrywasz pewien procent sumy stawek, bez względu na wynik końcowy. W praktyce jest wiele sytuacji, które mogą sprawić, że poniesiesz stratę. Poznaj przeszkody, aby dowiedzieć się, czy obstawianie surebetów w zakładach bukmacherskich jest dla Ciebie.

Mężczyzna w garniturze kładzie drewniany klocek łączący dwie drewniane piramidy na stole

Surebet, czyli arbitraż, łączy dwie strony o przeciwnym zdaniu. W teorii pozwala zarobić bez ryzyka.

[fusion_audio src=”https://surebety.pl/wp-content/podcast/Sztuka-zakladow-lekcja-9-Strategia-surebetow.mp3″ loop=”off” autoplay=”off” preload=”none” margin_top=”” margin_right=”” margin_bottom=”” margin_left=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” hue=”” saturation=”” lightness=”” alpha=”” controls_color_scheme=”” progress_color=”” max_width=”” border_size=”” border_color=”” border_radius_top_left=”” border_radius_top_right=”” border_radius_bottom_right=”” border_radius_bottom_left=”” box_shadow=”no” box_shadow_vertical=”” box_shadow_horizontal=”” box_shadow_blur=”0″ box_shadow_spread=”0″ box_shadow_color=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””][/fusion_audio]
 1. Lekcja 9 — Strategia surebetow.mp3 (aby pobrać kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz “Zapisz link jako…“)
 2. Odsłuchaj na Apple Podcast (wcześniej iTunes)
 3. Odsłuchaj na Spotify
 4. Odsłuchaj na Google Podcasts

1. Co to jest surebet?

Surebet (czyt. “szurbet”, z ang. “zakład, który jest pewny”, znany także jako surebetssure betsure winarbarbitrażpewny zakład) jest to zestaw dwóch zakładów stawianych jeden po drugim, postawiony u przynajmniej dwóch bukmacherów, dzięki którym masz pewność wygranej niezależnie od wyniku obstawianego meczu.

Kluczową częścią tej definicji jest moment obstawienia zakładów bukmacherskich.

Jeśli stawiasz jeden zakład, a potem czekasz aż kursy się zmienią, to uprawiasz trading, a nie stawiasz surebet. Trading jest bardzo zaawansowaną techniką obstawiania, gdzie podlegasz ryzyku zmiany kursów. W surebecie również, ale przez bardzo krótki czas bliski zeru. Ryzyk związanych z surebetem jest więcej i omówimy je poniżej.

Wartość surebetu mierzymy w procentach.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Przykłady surebetów

Jak wyobrazić sobie surebet?

Przykład 1 – takie same kursy

Rozpatrzmy najpierw sytuację ogólną. Weźmy pojedynczy rzut TĄ SAMĄ symetryczną monetą, gdzie mamy tylko 2 możliwości wyników: orzeł albo reszka (teoretycznie jeszcze sztorc).

Załóżmy, że bukmacher zaoferuje nam kurs na wyrzucenie orła 2,10 (>2,00), a drugi bukmacher 2,10 na reszkę (>2,00).

Ilustracja surebetu o stawkach 1zł i kursach na orła i reszkę 2,10.

Jeśli postawimy po 1 PLN na każdą z tych dwóch opcji, wygramy 1 PLN  x 2,10 = 2,10 PLN niezależnie od tego, czy wypadnie reszka czy orzeł. Suma zainwestowanej gotówki to 1 PLN+1 PLN=2 PLN. Czyli niezależnie od wyniku wygramy 0,10 PLN, co daje surebet 0,10PLN/2PLN=5% (5% zysku od sumy stawek).

Zauważ proszę, że przy kursach 2,0-2,0 wyjdziesz “na zero”, zaś przy kursach 1,90-1,90 masz 5% stratę.

Opcja “sztorc” symbolizuje zdanie “co może pójść nie tak?”, czym zajmiemy się niżej.

Przykład 2 – nierówne kursy

Weźmy trudniejszy przypadek, w którym kursy nie są sobie równe. Na przykład jeden bukmacher wystawił na określone, interesujące nas  zdarzenie 1,60 – 2,20, a drugi 1,33 – 3,20.

Szukając surebetu, będziemy obstawiać najwyższe oferowane kursy, czyli w tym przypadku 1,60 – 3,20.

Okazuje się, że dają one surebet 6,67%. Jest kilka sposobów na obliczenie tej wartości. Możemy sobie przyjąć, że po kursie 1,60 postawimy 100. Wtedy wygrana wyniesie 160.

Aby obliczyć ile trzeba postawić na drugą opcję, należy podzielić wartość wygranej 160 przez 3,20 (aby wygrać tyle samo w obu przypadkach), co da potrzebną stawkę 50. Zatem stawiając 100 na pierwszą opcję i 50 na drugą wygramy 160 niezależnie czy wygra opcja 1 czy 2.

Inwestując kwotę 100PLN+50PLN zyskamy 160PLN-150PLN=10PLN. Daje to surebet 10PLN/150PLN=6,67%.

Idąc tym tokiem myślenia, można wyprowadzić wzór na surebet, który nie zależy od wartości stawek, a jedynie od kursów k1 i k2 (zadanie dla Czytelnika na poziomie szkoły średniej).

Do obliczeń zwykle wykorzystuje się kalkulator surebetów, aby obliczenia szły sprawnie i bezbłędnie. Szybkość obliczeń ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w zakładach na żywo.

Przykład 3  – postaw/wystaw  (pomiń, jeśli jesteś początkującym graczem)

Poprzednie 2 przykłady były typu postaw/postaw (BACK/BACK). Oznacza to, że oba zakłady bukmacherskie robisz z bukmacherem. Zajmiemy się teraz typem postaw/wystaw (BACK/LAY), gdyż obecnie jest również możliwość zakładania się pośrednio z innymi graczami za pomocą giełd zakładów.

Na takiej giełdzie możesz stawiać zakłady normalnie, jak u bukmachera, po oferowanych przez innych graczy kursach lub sam pełnić rolę bukmachera (oferujesz kurs/kursy).

Przykład: Zwycięzca Miami 2009: Serena Williams. Kurs bukmachera P postaw (BET): @4.52. Kurs na giełdzie zakładów B wystaw (LAY): @3.95 (684 PLN).

Wartość potrzebnych do postawienia stawek wyliczysz za pomocą kalkulatora surebetów.

Jeśli postawisz (BET) u bukmachera P po kursie @4.52 i jednocześnie wystawisz (LAY) na giełdzie zakładów B po kursie @3.95 (maksymalna kwota jaka czeka na przyjęcie to 684 PLN), to zyskasz bez ryzyka 2.89%.

Ponieważ bukmacher P oferuje większy kurs, niż ktoś jest skłonny postawić, to przyjmując mu zakład na giełdzie i obstawiając u bukmachera P możesz zarobić na różnicy kursów ~2,29% netto.

Przedstawiony surebet został znaleziony za pomocą programu do szukania surebetów, o czym będzie szerzej potem.

3. Do czego służą surebety?

3.1. Idea grania surebetów

Strategia surebetów ma przede wszystkim:

 • generować małe zyski “bez ryzyka”,
 • ograniczać ryzyko straty do minimum.

Alternatywnymi strategiami jest strategia valuebetów oraz strategia bonusów.

W tym artykule omawiam “czystą” strategię surebetów.
Natomiast łączenie różnych strategii może dawać lepsze efekty.

3.2. Zastosowanie surebetów

Moneta 1 euro leżąca na banknotach 100 euro

Surebet to mały, ale pewny zysk
fot. Shutterstock

Surebet ma wiele zastosowań. Oto niektóre z nich:

 1. Obracanie bonusów (budowanie kapitału początkowego)
 2. Mały zysk w zakładach przedmeczowych (zwykle rzędu 0-5%)
 3. Duży zysk w zakładach na żywo (zwykle rzędu 1-10%) za wyższe stawki
 4. Transfer środków pomiędzy kontami (w zależności od tego, która drużyna wygra)
 5. Przewalutowanie, gdy obstawiasz u dwóch bukmacherów (suma stawek przepłynie zależnie od wyniku zależnego od kursów; niestety nie zawsze w tą stronę, w którą byś chciał)
UWAGA:
U bukmacherów legalnych surebetów raczej nie znajdziesz, z uwagi na ogromny podatek 12% od każdego zakładu. Czasem zdarza się surebet między legalnym bukmacherem a zagranicznych, ale również jest rzadkość. Granie surebetów u legalnych bukmacherów ma sens tylko wtedy, gdy możesz skorzystać z promocji “gra bez podatku”.

Swoje dalsze rozważania ograniczę zatem do bukmacherów zagranicznych, gdzie podatku obrotowego nie ma (wynosi 0%).

3.3. Jak obrócić bonus za pomocą surebetów?

Wyobraź sobie, że wpłaciłeś do bukmachera 100 PLN. Po dodaniu bonusu masz już 200 PLN na koncie. Warunki mówią, że przed wypłatą musisz zrobić obrót depozytu i bonusu 6x po kursie min. @1.40 (czyli na kwotę 1200 PLN).

Załóżmy, że obstawiasz u bukmacherów zagranicznych (bez podatku 12% od zakładu) np. mecz tenisa (surebet +0,47%):

Obracanie bonusem
  kurs na gospodarza kurs na gościa
bukmacher 1 1.40 2.70
bukmacher 2 1.60 2.30

Sugerując się kursami załóżmy, że większa szansa jest, że wygra gospodarz.

Jeśli postawisz u bukmachera 1 kurs @2.70 za 200 PLN (potencjalna wygrana 540 PLN), a u bukmachera 2 po kursie @1.60 za 337,5 PLN (540 PLN/1.60), to jest duża szansa, że po tym meczu u bukmachera 1 zostanie 0 PLN, natomiast u bukmachera 2 będzie 540 PLN gotowe do wypłacenia (chyba że tam też był bonus). Przegrywając wszystko u bukmachera 1, bonus nie musi już być obracany, bo nie ma czego obracać. Jeżeli się nie uda przegrać, to może w następnym surebecie się uda (a obrót na 200 PLN już masz).

Biała postać wioząca na wózku banknoty z pieniędzmi.

Granie surebetów dla zysku,
fot. Shutterstock

W teorii wszystko wygląda pięknie i ładnie. W praktyce musisz dokładnie zapoznać się z regulaminem bonusu, aby nie mieć potem problemów z wypłatą wygranej.

3.4. Granie surebetów dla małego zysku w zakładach przedmeczowych

Granie dla zysku najlepiej zacząć od jak najmniejszych kwot. Wynika to z zagrożeń, jakie niesie ze sobą obstawianie surebetów. Bukmacherzy nie lubią tracić pieniędzy i bronią się przed tą strategią bezpiecznego ogrywania ich. W wyniku tej obrony wiele rzeczy może pójść nie tak podczas obstawiania, o czym będzie szerzej za chwilę.

Jeśli nie masz bonusu powitalnego, nie musisz się spieszyć. Zacznij od niskich stawek. Jeśli masz bonus, musisz dobierać stawki tak, abyś zdążył zrobić obrót w wymaganym terminie.

Jeśli jesteś początkującym graczem, nie radzę przekraczać 40 PLN/zakład. Bukmacherzy monitorują stawki i jeśli będziesz grał tylko surebety, “spalisz konto” (bukmacher nałoży na ciebie bardzo niskie limity maksymalnych stawek).

3.5. Granie surebetów dla dużego zysku w zakładach na żywo

Gracze doświadczeni, oswojeni z surebetami i znający doskonale zagrożenia wynikające z obstawiania surebetów, mogą grać dla zysku w zakładach na żywo, gdzie można stawiać wyższe stawki, a ryzyko wykrycia, że gra się surebety jest niższe.

Tutaj rekomenduje się stawki do 99 EUR/zakład, a czasem do 49 EUR/zakład w przypadku bardziej restrykcyjnych bukmacherów.

3.6. Surebet jako metoda transferu

Do wyjaśnienia transferu środków powyższy przykład tenisa z kursami 1.60-2.70 jest dobry. W wyniku zestawu zakładów następuje transfer środków od jednego bukmachera do drugiego (+mały zysk).

3 jutowe worki z symbolami walut: funta, dolara i euro.

Surebet może posłużyć jako metoda transferu waluty,
fot. Shutterstock

3.7. Przewalutowanie

Tylko dla zawodowców. Może być ryzykowne.

Stawiając surebet, możesz przelać pieniądze między bukmacherami po ustalonym przez siebie kursie walutowym (najbezpieczniej przyjąć wartość kursu zbliżoną do aktualnego kursu PLN/EUR lub innej pary walut).

Wadą tego rozwiązania jest to, że nigdy nie masz 100% pewności, w którą stronę pójdzie gotówka. Jeśli zależy Ci na skumulowaniu jej po którejś ze stron, warto rozważyć tę metodę transferu środków za pomocą surebetu.

 1. Pierwsza metoda może polecać na tym, by środki, które chcesz przegrać postawić po wysokim kursie. Jeśli jednak wygrasz, będziesz miał dużo więcej do “przegrania” na drugie konto. Tą metodę możesz stosować, gdy nie masz wiele czasu na szukanie surebetów i chcesz “zaryzykować”. Jak się nie uda, to zapłacisz więcej za wypłatę.
 2. Moja praktyka pokazuje, że lepiej sprawdza się “przegrywanie” po niskim kursie. Stawiasz niski kurs <1.50 tam, gdzie chcesz stracić środki i kontrujesz tam, gdzie chcesz je przelać. Często wygrasz, ale twój kapitał nie będzie rósł tak szybko jak w pierwszej metodzie. Jeśli masz więcej czasu i łatwo ci znaleźć surebety, to ta metoda będzie moim zdaniem optymalna.

Teoretycznie możesz ustawić dużo wyższy kurs waluty, niż wynika to z kursu na rynku. Np. 5,0 PLN/EUR zamiast 4,40 PLN/EUR. Jeśli uda Ci się “przegrać” środki na właściwe konto, to zyskasz na tym różnicę kursów. Ale jeśli Ci się nie uda, to stracisz różnicę w kursach.

Mamy tu do czynienia z rodzajem błędu poznawczego polegająca na księgowaniu mentalnym.

Sukces transferu może zależeć od doboru pary bukmacherów (zwykle jeden bukmacher szacuje lepiej kursy niż drugi).

4. Czy surebety to zakłady, w których niczym nie ryzykujemy?

Wyciągnięte ręce i spadające z góry banknoty dolarowe.

Surebet to nie zawsze darmowe pieniądze,
fot. Shutterstock

4.1. Zalety strategii surebetów

Prawidłowo stosowana strategia surebetów ma szereg zalet:

 • pozwala regularnie zyskiwać małe kwoty “bez ryzyka” 
 • po 2-3 latach gry można osiągać zyski na poziomie min. 5000 PLN/mc (poziom zależy od zaangażowania i umiejętności gracza)
 • pomaga łatwo, przy minimalnym ryzyku, powiększyć kapitał początkowy
 • daje znakomite efekty w połączeniu ze strategią bonusów
 • może być pomocna w znajdowaniu typów pod strategię valuebetów
 • strategia jest prosta w zastosowaniu, a wszystkie informacje dot. jej prawidłowego stosowania są opisane na SureBety.pl
 • im dłużej jest stosowana, tym łatwiejsza jest w stosowaniu i tym wyższe zyski przynosi (przy coraz mniejszym ryzyku)

4.2. Wady strategii surebetów

Wielu graczy uważa, że granie surebetów NIE jest warte zachodu, gdyż straty mogą być o wiele większe niż potencjalny zysk (uzyskany rzekomo bez ryzyka). Częściowo mają rację. Nie każdy nadaje się do obstawiania surebetów, bo do tego potrzebna jest wiedza i… procedury! A do której strategii ogrywania bukmacherów nie są one potrzebne??? :)

Najważniejsze wady strategii surebetów

 • źle stosowana może spowodować duże straty (można stracić część albo sumę stawek, których odrobienie zajmie kilkadziesiąt zakładów)
 • strategia surebetów może łatwo spalić konto (inne strategie również, choć nie tak dotkliwie)
 • spalenie kont jest często kwestią czasu (choć są skuteczne sposoby na przedłużanie żywotności konta) → trzeba mieć przygotowany plan awaryjny na taką sytuację
 • wymaga opracowania procedury, która uwzględnia możliwie bogatą listę przeszkód (patrz lista poniżej)
 • wymaga prawidłowego zarządzania kapitałem (jak każda strategia)

Obstawianie surebetów jest w teorii pozbawione ryzyka.
W praktyce może się pojawić wiele przeszkód.

Oto lista przeszkód wraz z rozwiązaniami:

 • regulaminy bukmacherów różnią się w przypadku nierozstrzygnięcia w normalnym terminie (zwykle przerwanie, przełożenie, walkower, zmiana boiska, zamieszki kibiców itp.) ⇒ sprawdzaj odpowiednio wcześniej regulaminy dyscyplin, które zamierzasz grać
 • postawisz u jednego bukmachera, a u drugiego natrafisz na limit stawki i nie będziesz mógł dokończyć surebetu ⇒ realizuj stratę po niższym kursie, grając u innego bukmachera (odrobisz ją na innych surebetach) albo czekaj do zakładów na żywo (będzie nowy limit, ale też kurs może się zmienić do tego czasu)
 • postawiłeś u jednego bukmachera, a w międzyczasie drugi, u którego miałeś postawić, zmienił kursy lub nawet wycofał mecz ⇒ realizuj stratę
 • postawiłeś u jednego bukmachera, a drugi zażyczył sobie, aby dane zdarzenie było na kuponie z min. 3 zdarzeniami, czego nie zauważyłeś (najczęściej w niższych ligach) ⇒ kontrujemy pierwszy zakład gdzieś indziej ze stratą
 • spotkanie jest różnie określone (np. podane różne daty, drużyny są zamienione kolejnością gospodarz z gośćmi (nie dot. terenu neutralnego), wynik jest rozpatrywany u jednego z dogrywką, a u drugiego bez dogrywki (takie rozbieżności są często np. w hokejuMLB)) ⇒ jeśli zorientujesz się w porę, to kontruj ze stratą na jednym/obu rynkach lub czekaj, aby skontrować w zakładach na żywo (duże ryzyko, niezalecane)
 • postawisz u bukmacherów na dwie różne drużyny z tych samych dyscyplin sportowych, np. na Ajax Cape Town (South Africa) zamiast na Ajax Amsterdam; błąd ten może się zdarzyć w pośpiechu w zakładach na żywo, gdy akurat dwie grają 2 drużyny podobne nazwą w tym samym momencie. ⇒ realizuj stratę lub ryzykuj (czego możesz żałować)
 • gdy surebet przedmeczowy jest powyżej 5%, zwykle nie warto się nim zajmować (na darmowych stronach z surebetami będzie już zwykle “przeterminowany”) ⇒ oszacuj czy mogło dojść do “oczywistej pomyłki“; nie graj surebetów u bukmacherów, gdzie praktykują zwroty czy zmiany zatwierdzonych kursów; graj za niskie kwoty, gdy nie jesteś pewien, czy dostaniesz zwrot stawki u któregoś z bukmacherów; graj u renomowanych bukmacherów
 • padnie Ci Internet lub będzie powolny z powodu dużej liczby otworzonych programów ⇒ zamknij zbędne programy i strony internetowe; zorganizuj sobie zapasowy Internet; zdobądź kontakt do zaufanego kolegi, który poratuje cię zakładem w awaryjnej sytuacji; przygotuj sobie procedurę postępowania na ten wypadek
 • bukmacher zrobił misprint albo oczywisty błąd ⇒ nie graj takich zakładów: prawie zawsze zostanie rozliczony jako “zwrot stawki”; możesz głównie przegrać
 • rodzina będzie Cię rozpraszała za plecami i mówiła, że na tych zakładach nic się nie da zarobić! już ona to wie! ⇒ pracuj tylko w sprzyjających warunkach i wyjaśnij rolę “króla” i “generała”

NIGDY nie stawiaj po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu ⇒ zakłady przynoszą wtedy więcej frajdy, ale to kosztuje…

5. Przyszłość surebetów

Czasy Eldorado na obstawianie surebetów w dużej mierze już minęły. Z każdym rokiem jest coraz ciężej, bo legalni i zagraniczni bukmacherzy starają się bronić jak tylko mogą przed wygraną z pewnym zyskiem bez ryzyka.

Warunki bonusów i promocji idą w stronę obstawiania zakładów akumulowanych, aby wykluczyć możliwość obstawiania surebetów.

Obecny punkt równowagi między bukmacherami a graczami wygląda tak, że wielu bukmacherów po prostu stosuje coraz bardziej radykalne metody odbierania bonusów wraz z wygranymi i które z bonusów pochodzą. Długoterminowo podważa to wiarygodność i uczciwość bukmacherów, a także nastawia graczy negatywnie do rynku. Mimo to bukmacherzy mogą sobie pozwolić na tak niesprawiedliwe traktowanie graczy, ponieważ sam rynek zakładów bukmacherskich rośnie z roku na rok około 20%, a wystartowanie nowego bukmachera jest relatywnie tanie.

Rynek za słabo promuje uczciwych bukmacherów, bo gracze są słabo wyedukowani. Stąd pojawianie się takich anomalii, które działają na niekorzyść graczy. W takich warunkach dobrze odnajdą się jedynie ci najbardziej wytrwali i zdyscyplinowani gracze.

Jeśli uważasz się za takiego gracza to SureBety.pl są dla ciebie najlepszym miejscem do edukacji.

6. Dla kogo strategia surebetów?

Strategia obstawiania surebetów jest krótkoterminowa , chyba że ktoś mieszka za granicą i ma dojścia do osób, które mogłyby założyć nowe konta u bukmacherów.
Strategia surebetów pali konta, przez co zastosowanie innych strategii będzie niemożliwe na tych kontach.

Strategia surebetów może być dobra do zwiększenia kapitału początkowego (bonusami powitalnymi) i nauczenia się wielu podstawowych umiejętności (ochrona kapitału przez zagrożeniami biurokratycznymi, ocena wiarygodności bukmachera, procedura weryfikacji tożsamości, sprawny przepływ kapitału, zależności między kursami itp.), które przydadzą się w przyszłości do obstawiania valuebetów, czy do tradingu.

Od ciebie zależy wybór strategii. Warto rozważyć wady i zalety każdej strategii, w kontekście swoich umiejętności i predyspozycji, i na tej podstawie, rozwijać się kierunku najbardziej optymalnym, w zależności od tego jak dużym kapitałem dysponujesz.

Jeśli strategia surebetów jest nadal przez ciebie rozważana, to czytaj dalej:

Surebet – taktyka

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
111 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.