Wprowadzenie w Polsce ustawy hazardowej w 2017 roku spowodowało, że Internet został ocenzurowany. Większość stron www zagranicznych bukmacherów wciąż można zobaczyć bez VPN-a. Jeśli nie możesz zobaczyć jakiejś strony, to wystarczy zmienić adresy DNS na swoim komputerze (15 minut roboty) lub skorzystać z usługi VPN (darmowe lub płatne narzędzie zmieniające lokalizację twojego IP).

Biały ludzik ciągnie czerwony kabel internetowy

1. Co to jest VPN?

VPN to skrót od angielskiego Virtual Private Network , oznaczający wirtualna sieć prywatna.

Najprościej mówiąc VPN łączy Cię z innym komputerem (w ramach prywatnej sieci) i pomaga Ci chronić prywatność w Internecie (do pewnego stopnia) oraz maskuje twój adres IP.

Dzięki VPN komputery działające w różnych podsieciach działają tak jakby było między nimi połączenie prywatne. Łącząc w podsieć komputer z Europy z komputerem z USA, ten europejski, może mieć widoczny na zewnątrz amerykański adres IP.

dzialanie-vpn600.png

Zanim zainteresujesz się VPN-ami, spróbuj tego rozwiązania, które być może rozwiąże problem i VPN nie będzie potrzebny:

Jak w 5 minut zmienić DNS-y na swoim komputerze?

2. Zastosowanie VPN

Technologię VPN stosuje się wszędzie tam, gdzie zaletą jest anonimowość, bezpieczne i szyfrowane połączenie, a także po to, by omijać cenzurę w Internecie. Zastosowań jest więcej.

Do bukmacherów zagranicznych, gdzie Polacy są akceptowani, VPN NIE jest Ci potrzebny. Wystarczy prosta zmiana DNS po stronie użytkownika i po kłopocie. Nie musisz sobie zawracać głowy VPN-ami.
VPN-y to rozwiązanie dla zawodowych graczy. Stosuje się je do bukmacherów zagranicznych, gdzie Polacy NIE mogą się rejestrować. W takim przypadku zakłada się konto na tzw. “słupa”, aby móc grać u tego bukmachera na koncie innej osoby. Trzeba mieć dużą wiedzę, aby zrobić to bezpiecznie.

2.1 Zasada działania blokady IP

Zgodnie z zapisami ustawy hazardowej 2017 , od kwietnia 2017 adresy www bukmacherów, kasyn czy pokerroomów wpisanych do Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą są blokowane przez dostawców internetu.

Blokada stron bukmacherskich jest tworzona na podstawie adresów IP przypisanych do poszczególnych stron bukmacherów. Dostawcy w swojej infrastrukturze sieciowej tworzą zasady blokowania stron, zupełnie w taki sam sposób jak szefowie w firmach blokują dostęp do zasobów www, które uznają za niepożądane w godzinach pracy.

2.2 Jak ominąć blokowanie stron bukmacherskich?

Jeśli przyjechałeś do Polski z zagranicy i chciałeś legalnie postawić zakład na swoim zagranicznym koncie, może się okazać, że adres twojego legalnego bukmachera będzie w Polsce zablokowany.

Najprostszym rozwiązaniem jest zmiana adresów DNS na 8.8.8.8 i alternatywny 8.8.4.4, co zajmie ci nie więcej jak 5 minut:

Innym rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z VPN: zmienić swój adres IP na zagraniczny (gdzie bukmacher nie jest blokowany) i dostęp gotowy.

Jeśli mieszkasz w Polsce i chciałbyś się zarejestrować u bukmachera, który nie przyjmuje rejestracji od Polaków, to VPN Ci nie pomoże. Gracz musi udowodnić zagraniczny adres zameldowania, a czasem i fizyczne przebywanie w danym kraju. Problemu nie rozwiąże także serwer proxy, który pozostawi adres IP jako polski.

CIEKAWOSTKA:
W 2016 roku Opera wprowadziła do swojej przeglądarki wbudowany VPN w wersji Opera Developer. Tak przynajmniej twierdzi, bo nie jest to prawdziwy VPN, a jedynie serwer proxy.

Bukmacherzy czasem bronią się przed blokadą strony zmieniając cyklicznie swoje DNS-y na nowe, a które nie są na blokowanej liście.

3. Jak działa VPN?

Przeglądając Internet w sposób tradycyjny, informacje o stronach jakie przeglądasz są odnotowywane, w tzw. logach, u lokalnego dostawcy internetu (ISP – Internet Service Provider). Dostawca przez pewien czas przechowuje informacje o twoim adresie IP (ang. Internet Protocol) wraz z wszystkimi adresami IP, z którymi się łączyłeś. Czyli widzi jakie strony i jak długo odwiedzałeś.

Używając VPN twój lokalny dostawca internetu widzi jedynie to, że użytkownik łączy się z serwerem VPN, ale nie widzi jaki konkretnie jest to ruch. Cały ruch pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem VPN jest zaszyfrowany. W takiej sytuacji prawdziwy adres IP komputera, z którego łączy się gracz ze stroną firmy bukmacherskiej jest niedostępny. Zamiast niego bukmacher ma w swoich serwerach IP serwera VPN.

UWAGA:
Baza adresów IP, z których korzystają konkretne VPN-y jest zawsze ograniczona. Niektórzy bukmacherzy mogą blokować połączenia przez najpopularniejsze VPN-y. Jeżeli zależy ci na mało popularnym IP, to musisz zwykle zapłacić (więcej) za abonament lub użyć innego VPN-a.

4. Bukmacherzy a VPN

4.1. Czy mogę grać u bukmachera zagranicznego na polskie dane?

Jeśli ten bukmacher akceptuje rejestracje od Polaków to tak.

Jeśli nie akceptuje, to będzie potrzebny adres zamieszkania zagraniczny, który jest możliwy do weryfikacji (+ inne metody weryfikacji w zależności od bukmachera). Wtedy VPN będzie konieczny przy każdym połączeniu ze stroną bukmachera, który nie akceptuje Polaków. Wystarczy jedno logowanie z polskiego adresu IP, by narobić sobie problemów, dlatego warto rozważyć alternatywne rozwiązanie, którym jest betbroker.

4.2. Bukmacher widzi twoje IP

Bukmacherzy w swojej historii logowań na serwerach gier widzą IP gracza, za pomocą którego ten połączył się ze stroną www. Na podstawie loginu gracza mają również dostęp do danych osobowych. Logując się za pomocą VPN-a do zagranicznych bukmacherów, zwracaj uwagę na to, aby połączenie odbywało się zawsze za pomocą tego samego VPN-a i kraju.

Wyobraź sobie, że gracz raz wchodzi z IP Australii, a za 2 godziny z Ameryki Północnej. Tego typu działanie może spowodować problemy, a nawet blokadę konta – w zależności od polityki bukmachera.

Do celów bukmacherskich polecam używać IP z kraju, z którego przyjechałeś. Jeśli twój kraj nie jest dostępny, użyj innego VPN-a.

4.3.  VPN a bonusy powitalne

Korzystanie z VPN do bonusu powitalnego jest niemądre. Ktoś już na pewno wziął bonus na wszystkie adresy IP dostępne w publicznie dostępnym programie VPN. Nie mówiąc o tym, że korzystanie z publicznych IP jest zabronione w każdym regulaminie bonusu.

Wielu bukmacherów rozpoznaje także unikalny numer urządzenia fizycznego (laptopa/komórki), z którego gracz łączy się ze stroną.

5. Jaki VPN wybrać?

5.1 Ranking VPN

Szukanie rankingów VPN-ów w google nie ma sensu. Natrafisz jedynie na pozycjonowane rankingi z programami partnerskimi. To oczywiście nie ma nic wspólnego z najlepszym wyborem usługi.

W przypadku zawodowych graczy zakładów bukmacherskich istotne będzie, aby VPN nie spowalniał aż nadto działania Internetu i aby ominął geoblokowanie. Wymagania w stosunku do usługodawcy VPN-a są w takim przypadku niewielkie. Jedynym wymogiem będzie możliwość połączenia się z węzłem zagranicznym, by dostać się na stronę bukmachera.

5.2 Bezpieczeństwo i prywatność VPN

Niewielkie wymagania jakie potrzebujesz od VPN-a nie oznaczają, że powinieneś zaniedbać całkowicie swoje bezpieczeństwo i prywatność[1]:

 1. Najważniejszymi czynnikami przy korzystaniu z VPN jest prywatność i zaufanie. Możesz zbadać wiarygodność usługodawcy VPN. Chodzi nie tylko o kwestie techniczne czy geopolityczne zagrożenia.
  Jeśli któryś usługodawca został złapany na oszustwie lub stosuje nieuczciwe bądź niekorzystne dla klienta działania, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że twoja prywatność może zostać naruszona w przyszłości.
  Zwróć uwagę przede wszystkim na politykę cookies. Firma respektująca twoją prywatność powinna używać mało lub w ogóle nie używać ciasteczek. Jeśli firma używa oprogramowania przeciwko atakom DDoS, znaczy że zbierają o tobie dane – nie korzystaj z nich.
 2. Siedziba usługodawcy VPN jest kluczowa. Kraje należące do tzw. 14 Eyes Country Policy nie tylko szpiegują swoich mieszkańców, ale także wymieniają się tymi danymi. W tych krajach wolność słowa jest ograniczona, a rząd może się posunąć do działań niezgodnych z prawem w imieniu “narodowego bezpieczeństwa”.
  Lepiej żeby twój dostawca VPN nie był zarejestronany w żadnym z tych krajów:

  • Australia
  • Belgia
  • Dania
  • Francja
  • Hiszpania
  • Holandia
  • Kanada
  • Niemcy
  • Norwegia
  • Nowa Zelandia
  • Szwecja
  • USA
  • Wielka Brytania
  • Włochy
 3. Wybierz te VPN-y, które nie przetrzymują żadnych danych o twojej aktywności czy logów połączeń. Niektóre serwisy VPN zapisują te dane, by zapewnić legalność działań (na wypadek wezwania od władz), niektóre zapisują, by pomóc sobie w utrzymaniu serwerów, a niektóre są gotowe sprzedać dane jako część modelu biznesowego.
 4. Jeśli usługa VPN wymaga od ciebie więcej niż podania adresu email, licz się z tym, że te dane mogą wycieknąć. Do maksymalnej anonimowości serwisy oferują płatność bitcoinami, gotówką czy kartami upominkowymi. Niektóre serwisy oferują nawet klucz PGP, by wasza korespondencja była szyfrowana.
 5. Jeśli zależy ci na maksymalnym uszczelnieniu prywatności, wybierz VPN, który wspiera protokół OpenVPN i używaj go do łączenia się z serwerem VPN. Unikaj innych protokołów, a szczególnie PPTP, który nie służy prywatności. Warto doczytać czym jest DNS leak , gdzie znajdziesz wytłumaczenie, sposób uszczelnienia, częste pytania i stronę do obszernego testu.
 6. Warto rozważyć VPN, który ma silne szyfrowanie danych.

5.3 Który program do VPN wybrać?

Na podstawie powyższych kryteriów, wybór najlepszego VPN-a zawęża się do kilku pozycji. Większość z nich ma okres próbny 14 dni bez opłat.

Trzy kluczowe kryteria (jurysdykcja + prywatność logów + prywatność aktywności) spełniają następujące serwisy (ceny z 2018 roku):

 • NordVPN (84$/rok) – najbardziej popularny, bo wykorzystuje program partnerski; w wersji dedykowanej powinien być wystarczający do używania kont zagranicznych
 • BlackVPN (od 49€/rok) – najlepszy na rynku pod kątem jakości usług
 • CyberGhostVPN (63$/rok) – najbardziej popularny, ale zbierają dane użytkowników, jest dostępny w języku polskim, ma dużą liczbę serwerów (ponad 200 z 17 krajów)
 • DoubleHop.me (33$/rok) – najlepszy współczynnik cena/jakość
 • TrustZone (40$/rok) – bardzo dobra obsługa techniczna, ale stosują program partnerski
vpn-najlepsze750.png

fot. ThatOnePrivacySite.net

Zobacz jak wygląda obsługa programu VPN na przykładzie CyberGhostVPN 5:

5.4 Darmowy VPN – Windscribe

Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu darmowy VPN o nazwie Windscribe.

Zalety wersji darmowej to:

 • silne szyfrowanie i pełna anonimowość
 • wysoki poziom prywatności (nie przechowuje logów połączeń, adresów IP ani odwiedzanych witryn)
 • świetna prędkość
 • dostęp do wielu krajów takich jak USA, UK, Francja, Niemcy, Norwegia, Holandia, Rumunia, Szwajcaria, Hong Kong
 • bardzo duży transfer danych: 10 GB (inni potrafią ograniczyć do 500 MB)
 • wbudowany adblocker i firewall
 • można podłączyć wiele urządzeń jednocześnie
 • dla wersji płatnej gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli nie będziesz zadowolony
 • narzędzie Windflix dla Netflixa z USA czy UK
 • banalna instalacja i intuicyjna obsługa
windscribe-darmowy-vpn.png

VPN Windscribe po połączeniu się z darmowym adresem IP z Norwegii

Do wad darmowej wersji należy:

 • rejestracja Windscribe w Kanadzie, która należy do 14 Eyes Country Policy
 • brak polskiej wersji językowej
 • ograniczony transfer
 • ograniczona ilość serwerów

6. FAQ — najczęstsze pytania

6.1. Dlaczego strona bukmachera się nie wyświetla?

Jeśli strona bukmachera zagranicznego Ci się nie wyświetla, to usuń cenzurę ze swojego komputera.
Zajmie to 5 minut.

Jeśli problem nadal występuje, użyj VPN-a.

6.2. Kiedy mam korzystać z VPN-a?

Jeśli usunąłeś już cenzurę, a strona nadal się NIE wyświetla, potrzebny będzie VPN.
Prawdopodobnie bukmacher blokuje wszystkie IP przyporządkowane do obszaru Polski.

Instalacja nawet darmowego VPN rozwiąże problem zobaczenia strony i korzystania z niej.

6.3. Czy muszę korzystać z VPN, aby obstawiać u zagranicznego bukmachera?

Nie. Jeżeli widzisz stronę bukmachera bez VPN-u, to nie musisz używać VPN-u dla bezpieczeństwa czy z innych powodów.

Zdecydowana większość bukmacherów nie blokuje adresów IP z obszaru Polski. Ci, którzy blokują, najczęściej NIE przyjmują rejestracji od Polaków, choć znam przynajmniej 1 wyjątek.

Po odblokowaniu cenzury na swoim komputerze, możesz bez przeszkód przeglądać i korzystać ze stron zagranicznych bukmacherów.

VPN jest czasem niezbędny:

 • u zagranicznych bukmacherów, którzy przyjmują rejestracje od Polaków, ale z jakiegoś powodu blokują polskie IP → wystarczy użyć VPN-a
 • znam jednego betbrokera, który blokuje IP z Polski, ale po użyciu VPN-a można korzystać z jego usług

Podczas rejestracji u zagranicznego bukmachera/betbrokera możesz bez obaw podać polski adres zameldowania.

6.4. Czy korzystanie z zagranicznych bukmacherów bez użycia VPN-a jest bezpieczne?

Tak.

Bukmacherom zagranicznym zależy na klientach z Polski. Nie spotkałem
się, by któryś z nich robił problemy Polakom tylko z tego powodu, że
ktoś loguje się z Polski lub ma adres zameldowania w Polsce.

Gdyby bukmacherzy robili
problemy, już wiedziałbym o tym. Sytuacja szarej strefy trwa od
1.01.2010, a przepisy zostały zaostrzone 1.04.2017. Więc ta sytuacja trwa od dawna.

Mam także wiele potwierdzeń bezpośrednio od przedstawicieli bukmacherów zagranicznych, że NIE będą robić problemów Polakom tylko dlatego, że obstawiają lub rejestrują się z Polski.

6.5. Jakich VPN-ów używać?

Do przeglądania oferty bukmachera powinien wystarczyć darmowy VPN. W jego ramach masz na przykład 10 GB darmowego transferu, więc w zupełności powinno wystarczyć. Może nawet do oglądania transmisji od czasu do czasu.

Jeżeli chcesz obstawiać na nie-swoim koncie u zagranicznego bukmachera albo na giełdzie zakładów, to potrzebujesz płatnego VPN-a.

Ilość IP, jakie są do dyspozycji w ramach darmowych VPN-ów jest mocno ograniczona, a ilość osób, które korzystają z tych wspólnych IP jest ogromna. Bukmacherzy rozpoznają te najbardziej popularne IP i jeśli łączysz się z takiego “publicznego IP”, od razu jesteś w gronie podejrzanych, którzy mogą mieć coś do ukrycia. Jeśli w dodatku będziesz ogrywał bukmachera, mogą się pojawić poważne problemy.

Aby bezpiecznie obstawiać na nie-swoim koncie, potrzebujesz dobrego VPN-a (w tym artykule wymieniłem kilka propozycji), najlepiej z dedykowanym IP, o ile to możliwe. Nie jest to duży koszt w porównaniu do strat jakie mogą Cię spotkać, gdy nie zabezpieczysz się odpowiednio.

6.6. Dlaczego Thunderbird nie wysyła poczty? (error 10060)

Ubocznym działanie włączonego VPN (testowane na Windscribe) może być powodowanie problemów Thunderbird z wysyłaniem poczty (nie wiem czy Outlooka też to dotyczy).

Wygląda to tak, że Thunderbird wyświetla komunikat “Połączono z [nazwa serwera]” pokazując 100% pełny pasek stanu, próbuje długo wysłać email, po czym wyskakuje błąd o treści

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości: serwer pocztowy wysłał nieprawidłowe powitanie: Cannot connect to SMTP server 94.***.***.18 (94.***.***.18:25), connect error 10060.

a stworzona wiadomość email przepada (nie zapisuje się w Szkicach)!

Błąd error 10060 polega na tym, że program pocztowy próbuje się połączyć z serwerem odbioru poczty, ale nie może. W wyniku tego zostaje przekroczony limit czasu jaki został wyznaczony na tą operację i akcja jest anulowana, by odwiesić program.

Jeśli uda ci się na czas przerwać wysyłanie (bo zorientujesz się, że “zamula wysyłkę), to uratujesz Szkic i zobaczysz komunikat:

Wysyłanie wiadomości się nie powiodło.
Wysyłanie wiadomości się nie powiodło, ponieważ połączenie z serwerem „mail.surebety.pl” poczty wychodzącej (SMTP) zostało przerwane w trakcie transakcji. Należy spróbować ponownie lub skontaktować się z administratorem sieci.

Trzeba pamiętać o wyłączaniu VPN na czas sprawdzania poczty (emaili nie da się także pobrać przy włączonym VPN).

Literatura

[1] Wybór najlepszego VPN (ang.)

[2] 19 rad jak się bronić przed podglądaniem przez policję i służby, z racji wchodzącej dziś w życie ustawy inwigilacyjnej – niebezpiecznik.pl

[3] Test 4 anomizerów – komputerswiat.pl

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna