Regulamin bukmachera składa się z kilkudziesięciu stron. Ten artykuł przedstawi Ci najważniejsze niuanse i powie na co zwracać uwagę, bo w gąszczu bukmacherskich regulaminów giną nie tylko początkujący gracze.

Pióro przyłożone do papieru na stole i złoto czarny kałamarz w tle

Regulamin bukmachera to umowa, na którą się zgadzasz (w ciemno) podczas rejestracji konta.

1. Dlaczego warto znać regulamin bukmachera?

1.1. Dlaczego gracze nie czytają regulaminów?

Pionowe paski ilustrujące długość regulaminu dla najpopularniejszych serwisów takich jak facebook instagram czy microsoft

Przeczytanie regulaminu Instagrama czy Netflixa zajmuje 10 minut, a Microsoftu 1 godzinę!
Źródło: wp.com

Faktem jest, że około 97% internautów w wieku 18-34 lata zgadza się na warunki korzystania z serwisów bez czytania treści warunków.

Korzystanie ze strony internetowej (rejestracja konta) wymaga akceptacji regulaminu i w praktyce 97% osób zgadza się z nimi bez przeczytania ich.

Dlaczego tak jest?

 1. Regulaminy są bardzo długie. Potrafią zawierać od 2000 do nawet 15000 słów. Przeczytanie takiej ilości treści zajmuje od 10 do 60 minut.
 2. Treść regulaminów jest pełna formalnych zapisów, które często się powtarzają i są po prostu nudne.
 3. Treść regulaminu jest często napisana w sposób mało czytelny i mało przejrzysty, bez wyszczególnienia najważniejszych elementów.
 4. Tylko najbardziej przyjaźnie napisane regulaminy zawierają pogrubienia czy CAPS LOCKI tam, gdzie użytkownik powinien zwrócić największa uwagę. Użytkownicy są do tego przyzwyczajeni w Internecie.
 5. Poświęcenie czasu na przeczytanie ich jest realnym wysiłkiem, który jest kosztem. Wiele osób nie chce płacić swoim czasem i wysiłkiem za poznanie mało ciekawego regulaminu.
 6. Większość firm ogranicza się do spełnienia formalnego wymogu publikacji regulaminu. Wielu firmom nie zależy na tym, aby ich regulamin został dobrze zrozumiany albo brakuje im pomysłu jak zrealizować ten cel.
 7. Większość osób zakłada, że regulaminy mają “standardową treść“. Nie stanowi to problemu, dopóki nie pojawi się “sytuacja kryzysowa“.

Przyjrzyjmy się Regulaminom niektórych firm bukmacherskich w dniu 1.07.2021:

 • Totolotek – 20 stron w PDF; 7921 słów
 • Fortuna – 25 stron w PDF; 8687 słów
 • Betfan – 24 stron, ale w formie zdjęć (niemożliwy do przeszukania tekstu za pomocą ctrl+F, skopiowania fragmentu tekstu itp.)

Przeczytanie ich powinno zająć ok. 30-40 minut przy tempie czytania 240 słów na minutę! Sporo.

A to jedynie Regulamin Ogólny!

Do tego dochodzą inne dokumenty:

Dwie tabeli z listą regulaminów dotyczące online i punktów naziemnych z datami ostatnich aktualizacji

Superbet – lista regulaminów w dniu 3.07.2021,
Źródło: strona bukmachera Superbet

Zapoznanie się z tymi wszystkimi regulaminami wymaga ogromnej ilości czasu! Bardzo możliwe, że będzie to czas zmarnowany. Wiele z tych zapisów powtarza się u bukmacherów, dlatego przygotowałem poniżej zestawienie najważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Czy w ogóle warto poświęcać czasu na czytanie tych wszystkich dokumentów?

1.2. Czy i ty grasz w Gamboni?

Powinieneś znać regulaminy bukmacherów, ponieważ to się opłaca. Jeżeli ich nie znasz, to będziesz uczestnikiem gry w Tajemnice Gamboni, którą opisał Victor Sperandeo w książce Trader Vic – Metody mistrza Wall Street:

Joe był bardzo dobrym graczem w karty. Pewnego razu, szukając partnerów do gry (oczywiście za najwyższe stawki), znalazł się na farmie, gdzie właśnie trwała gra w gamboni. Na stole w puli leżało 40 000 USD i Joe przyłączył się do gry. W pewnym momencie, gdy w ręku miał fulla z asów i dam, znacznie podwyższył stawkę. Farmer przy stole sprawdził i wyłożył trzy trefle i dwa kara bez większego znaczenia. Gdy zaczął zgarniać pieniądze Joe zaprotestował, a wtedy farmer wskazał mu tabliczkę na jednej ze ścian lokalu “Trzy trefle i dwa kara tworzą Gamboni. Najwyższy układ kart w tym lokalu“.

Joe, mimo wściekłości, postanowił grać dalej, znając już zasady i niedługi czas potem otrzymał do ręki Gamboni. Postawił wszystko co miał. Farmer ponownie sprawdził pokazując sekwens kart. Gdy Joe zaczął zbierać pieniądze powstrzymał go, pokazując tabliczkę na innej ścianie “W tym lokalu w ciągu całego wieczoru dopuszczalny jest tylko jeden Gamboni“.

Bardzo wielu graczy zakładów bukmacherskich, ale także zwykłych osób, gra codziennie w gamboni (wychodzą na gamoni). Nie poświęcają wystarczająco dużo czasu na poznanie zasad gry, jakie kierują zakładami, życiem, statusem materialnym czy relacjami międzyludzkimi. A potem są zaskoczeni, że ponoszą ogromną stratę.

Nie ma nic tak nudnego do czytania jak regulamin bukmachera lub umowa konta bankowego. Ale czy znasz jakiś lepszy sposób na dowiedzenie się na co właśnie się zgadzasz? Czy oparcie decyzji na pobieżnym przejrzeniu zapisów czy na streszczeniu regulaminu przez osobę trzecią, z którą właśnie podpisujesz umowę, jest dla ciebie bezpieczne? Zakładając nawet, że ta osoba trzeba będzie miała czyste intencje i będzie chciała przekazać Ci najważniejsze informacje, to czy może się okazać, że nie przekazała Ci jakiegoś ważnego szczegółu, który potem zadecyduje o tym czy możesz w ogóle wypłacić swoje pieniądze?

Piszą do mnie regularnie gracze, którzy nie rozumieją, że jeżeli zgodzili się na wzięcie bonusu powitalnego, to ich wypłata jest zablokowana do momentu  spełnienia warunków obrotu. A jeżeli nie uda im się zrealizować obrotu, to bukmacher zabiera nie tylko bonus, ale także wygrane. Gracze są oczywiście przekonani, że jeśli nie spełnią warunków, to utracą tylko bonus. To czego nie doczytali, interpretują na swoją korzyść. Jednego z graczy kasyna, który we wrześniu 2020 napisał do mnie i nie przeczytał pełnego Regulaminu kasyna, niewiedza kosztowała 500.000 PLN.

Czy można zabezpieczyć się przed porażką w Gamboni? Nie zawsze jest to możliwe, ale to co możesz zrobić, to zminimalizować wpływ tego efektu, pracując regularnie nad swoim Podręcznik typowania, co przybliża się do ideału, a przez to minimalizuje wpływ negatywnych czynników.

 

Czy już wiesz dlaczego znajomość Regulaminów jest tak ważna? Będziesz ciągle przegrywać, jeśli nie znasz wszystkich zasad gry.

1.3. Czy warto czytać regulaminy?

Niestety warto przeboleć pierwsze kilka czytań. Potem już jest z górki.

Z jednej strony powinieneś zapoznać się z regulaminem bukmachera i innymi dokumentami, ale z drugiej strony zabiera to mnóstwo czasu i wcale nie potrzebujesz znać dokładnej treści każdego punktu z każdego dokumentu. To czego potrzebujesz to zorientować się w najważniejszych zapisach, które będą cię dotyczyć. Żeby wiedzieć na co zwrócić uwagę, musisz poznać strukturę regulaminu. Wtedy łatwo znajdziesz interesujące cię fragmenty.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bukmacherką, to zachęcam do przeczytania najpierw tego artykułu, a następnie do przeczytania pełnego regulaminu bukmachera. Gdy będziesz wiedział na co zwrócić uwagę, czytanie regulaminu bukmachera powinno być już łatwiejsze, bo będziesz dostrzegał strukturę treści regulaminu. To sprawi, że czytanie drugiego i trzeciego regulaminu bukmachera będzie łatwiejsze.

W przypadku czwartego regulaminu być może wystarczy już samo przejrzenie treści. Zdobyte doświadczenie sprawi, że będziesz wiedział, w których momentach powinieneś się zatrzymać i wczytać we fragment, który może zawierać ważne dla ciebie informacje.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

1.4. Co czytać?

 1. Regulamin Ogólny
  Trzeba obowiązkowo przejrzeć kilka pierwszych regulaminów, jeśli nigdy ich nie czytałeś. Im większe stawki, tym większe znaczenie regulaminu.
 2. Regulamin rozliczania sportów.
  Trzeba przeczytać, jeśli zakładasz drugie konto bukmacherskie lub więcej. U każdego bukmachera może być inny sposób rozliczania!
 3. Regulamin bonusu
  Trzeba obowiązkowo przeczytać bardzo dokładnie, i jeśli trzeba, to zrobić notatki. Napisałem osobny artykuł o nim.
 4. Komunikaty – są zwykle krótkie.
  O zmianie w treści Regulaminu powinieneś być powiadamiany emailowo. Może się jednak zdarzyć, że nastąpi zmiana regulaminu na stronie www, a ty nie otrzymasz o tym informacji. Jeśli któryś z bukmacherów zrobi coś takiego, powinieneś z niego zrezygnować lub zachować szczególną ostrożność wobec niego. Spodziewaj się traktowania z góry i/lub problemów z wypłatą.
 5. Regulamin odpowiedzialnej gry – wystarczy raz przeczytać, pod warunkiem, że zrobisz z tego notatki w Podręczniku typowania.
 6. Polityka prywatności – mało istotne.
  Zajrzyj tam, jeśli będziesz miał wątpliwości w tym zakresie. Skorzystaj ze skrótu klawiszowego ctrl+F (w systemie Windows).

1.5. Gdzie znaleźć Regulamin bukmachera?

Każdy bukmacher posiada Regulamin (ang. Terms & Conditions). W zależności od bukmachera możesz się spotkać z inną nazwą:

 • Ogólne Warunki Handlowe (OWH)
 • Warunki
 • Zasady
 • Warunki i Zasady (W&Z)
 • Warunki użytkowania
 • Zasady ogólne

Wszystkie te zwroty określają zasady, do których będzie się stosował bukmacher w kontakcie z klientem.

Faktem jest, że to bukmacher “rozdaje karty”. Rejestrując się u dowolnego bukmachera potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i będziesz się do niego stosować. Regulamin zawsze znajdziesz w stopce strony lub po prostu po kliknięciu “Zarejestruj się”.

Poniżej przedstawiam najważniejsze kwestie na jakie warto zwrócić uwagę akceptując Regulamin bukmachera. Nie wszystko jest istotne. Nie wszystko jest oczywiste.

2. Ogólne warunki regulaminu

2.1. Obowiązujące prawo

Na początku Regulaminu każdy bukmacher podaje swoje dane rejestracyjne, w których ujęty jest numer licencji oraz kraj w którym jest zarejestrowany. Zwykle pojawi się tam taki kraj jak Malta, Gibraltar czy Curacao. Nie jest to bardzo istotne, byle był to kraj z kategorii rajów podatkowych (aby nie płacić podatku od zawieranych zakładów).

2.2. Zmiana Regulaminu

Istotne jest natomiast to, że każdy bukmacher może zmienić w dowolnym momencie treść Regulaminu. Wielu bukmacherów ma tego typu zapis:

A2. bet-at-home zastrzega sobie prawo do zmiany Ogólnych Warunków Handlowych w każdej chwili i bez uprzedniego powiadomienia klienta. Wszelkie wersje posiadają adekwatny numer edycji, jak i okres ich ważności. Gracz jest odpowiedzialny za regularne zapoznawanie się z aktualną wersją przepisów oraz śledzenie zmian. (bet-at-home)

1.9. Betsson zastrzega sobie prawo do zmiany niniejszych Z&W, a tym samym do zmiany niniejszej umowy między Tobą a BETSSONEM w dowolnym czasie i bez powiadomienia. Gdy taka zmiana ogranicza Twoje prawa lub w inny sposób może być dla Ciebie niekorzystna, poinformujemy Cię o tym przed wejściem zmian w życie. Jeśli nie zgadzasz się z zaktualizowanymi Z&W, musisz zaprzestać korzystania ze strony. (betsson)

Brak powiadomienia o zmianie jest standardem (np. w bet-at-home), zaś ci bukmacherzy, którzy informują o zmianach (np. Unibet), nie wskazują co zostało zmienione. Jest to strasznie irytujące, bo zwykle zmieniane jest kilka zdań, a cały Regulamin ma kilkadziesiąt stron! Być może kiedyś to się zmieni…

W przypadku różnic w tłumaczeniu, zawsze nadrzędną jest wersja angielska (ważne szczególnie dla sposobu rozliczania poszczególnych dyscyplin). Zdarza się, że tłumaczenia na inne języki nie są wierne, słabej jakości lub występują znaczące rozbieżności (sam odczułem tego efekt w Unibet).

2.3. Brak gwarancji dostępności

Żaden bukmacher nie daje gwarancji stałej dostępności i funkcjonalności (strona bukmachera może ulec awarii). Jest to logiczne i trzeba mieć na uwadze, że nagle możemy nie mieć możliwości postawienia zakładu:

9.1 Betsson nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek przerwy, zakłócenia serwerów, ani techniczne lub polityczne powody zakłócenia gry. Decyzja o potencjalnych refundacjach leży w całkowitej i wyłącznej gestii Betssona. (betsson)

2.4. Zawarcie umowy

Rejestracja u bukmachera jest podpisaniem umowy z wszelkimi konsekwencjami. Bwin proponuje nawet wydrukowanie umowy i przechowywanie wszystkich e-maili:

UWAŻNIE PRZECZYTAJ TE WARUNKI I PRZECHOWUJ JE WRAZ ZE WSZYSTKIMI WIADOMOŚCIAMI E-MAIL Z POTWIERDZENIAMI, WIADOMOŚCIAMI SMS, DODATKOWYMI WARUNKAMI, DANYMI TRANSAKCJI, REGUŁAMI GIER I METODAMI PŁATNOŚCI WŁAŚCIWYMI DLA SWOJEGO SPOSOBU KORZYSTANIA Z PLATFORM I/LUB USŁUG. NIE PRZECHOWUJEMY W NASZYCH AKTACH UMOWY Z TOBĄ, WIĘC WYDRUKUJ JĄ I DOŁĄCZ DO SWOJEJ DOKUMENTACJI. TE WARUNKI MOGĄ ZOSTAĆ ZMIENIONE (…). (bwin)

Umowy z bukmacherem nie można przenieść na inną osobę. Nie można także przesyłać środków pomiędzy kontami różnych graczy. Są od tego nieliczne wyjątki:

3.5 (…) W przypadku otrzymania zezwolenia Użytkownik może wykonywać przelewy ze swojego Konta, aby zasilić konto innego gracza środkami, które mogą być używane wyłącznie do korzystania z Usług. (bwin)

2.5. Niezależny arbiter

Bukmacherzy internetowi mają “Organ nadzorczy“, który jest arbitrem w sytuacjach spornych z bukmacherem. Kontakt do Organu powinien znajdować się w Regulaminie, a bukmacher ma obowiązek Ci go podać na żądanie. Zobacz artykuł zamknięcie konta.

1. W przypadku jakichkolwiek roszczeń i sporów wynikających z aktualnych lub poprzednich transakcji, prosimy o kontakt z nami. Jeżeli bet365 nie będzie w stanie rozstrzygnąć sporu, bet365 skieruje klienta do arbitra, takiego jak Independent Betting Adjudication Service (IBAS), którego decyzja będzie ostateczna (z wyjątkiem oczywistych błędów) i zostanie ona w pełni przedstawiona wszystkim zaangażowanym stronom. Żadne spory dotyczące jakiegokolwiek zakładu nie będą prowadziły do wniesienia sprawy do sądu lub miały wpływu na licencję bukmachera lub zezwolenia (w tym ruchome licencje operatora lub osobiste licencje), chyba że bet365 nie zastosuje się do decyzji wydanej w drodze arbitrażu. (bet365)

W przypadku bukmacherów naziemnych pozostaje droga sądowa:

§ 28. Ewentualne spory między uczestnikami zakładów „Totolotek”, a Spółką będą rozpatrywane w trybie powszechnie obowiązujących przepisów prawa. (totolotek).

3. Kto może posiadać konto u bukmachera?

U wszystkich bukmacherów konto mogą otworzyć jedynie osoby pełnoletnie (w Polsce osoby, które ukończyły 18. rok życia), które znajdują się na terytorium, gdzie zakłady bukmacherskielegalne. W przypadku odkrycia gry przez osobę niepełnoletnią, wszystkie środki z konta są konfiskowane.

Wielu bukmacherów (np. bwin, Unibet) ma zapis w stylu:

2.1 Potwierdzasz, że nie próbujesz uzyskać dostępu do naszych usług z Polski. (bwin)

Jest to wymóg formalny, dzięki któremu bukmacher nie musi wdawać się w długoletni spór z polskim rządem. Takiego zapisu nie ma np. bet-at-home. Tego typu restrykcje dotyczą także innych krajów jak USA, Francja, Hiszpania, Grecja, Dania czy Turcja. Gracz ponosi odpowiedzialność za upewnienie się o legalności zawierania zakładów w świetle prawa kraju w jakim rezyduje.

Doczytaj na temat ustawy hazardowej w Polsce.

3.1. Tylko 1 konto

Oficjalnie możesz mieć tylko 1 konto u każdego bukmachera. Poza rzadkimi wyjątkami nikt z Twojego gospodarstwa już nie będzie mógł założyć konta u bukmachera, gdzie masz już konto. A już na pewno nie skorzysta tam z bonusu powitalnego.

Zapis o jednym koncie posiada każdy bukmacher i jest najważniejszym punktem Regulaminu, którego złamanie jest bardzo dotkliwe w skutkach. Zwróć uwagę, że u wielu bukmacherów wystarczy podejrzenie o wielokrotną rejestrację (to samo IP, adres, numer telefonu itp.). W przypadku złamania tej zasady, wygrane nie są wypłacane, a czasem nawet depozyt:

G.2 Jedna osoba może posiadać tylko i wyłącznie jedno konto gracza. Rejestracja większej ilości kont jest zabroniona. W przypadku podejrzenia rejestracji większej ilości kont gracza w bet-at-home, spółka zastrzega sobie prawo do zamknięcia wszystkich kont i konfiskaty wszystkich zysków. Klienci są tym samym poinformowani, że ich postawione wkłady nie zostają zwracane. (bet-at-home)

2.6 (4) (…) Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek podejrzenia wielokrotnej rejestracji przez tego samego użytkownika – konto jego zostanie automatycznie zablokowane. W takich przypadkach środki znajdujące się na koncie gracza mogą zostać zamrożone bądź tez skonfiskowane. Pierwotny depozyt nie zostanie także zrefundowany. Gracz poniesie również odpowiedzialność za wszelkie koszty związane z dokonanym naruszeniem przepisów Expekt Gaming (Gibraltar) Limited. (expekt)

Istnieją także zapisy dopuszczające omyłkową rejestrację, której bukmacher nie wykorzysta na swoją korzyść:

15. 10Bet zastrzega sobie prawo do zamknięcia konta użytkownika i unieważnienia wszystkich podjętych i nie podjętych zakładów, jeżeli użytkownik otworzył więcej niż jedno konto do celów oszustwa. (10bet)

Zdarza się, że bukmacher uzależnia decyzję od swojego “widzimisię”:

1.14 Jeśli otworzysz lub spróbujesz otworzyć więcej niż jedno konto, niezależnie od powodu, Betsson może zablokować lub zamknąć jedno lub wszystkie konta według własnego uznania. Jeśli Betsson zdecyduje, aby pozostawić jedno konto otwarte, będzie to pierwsze konto, które otworzyłeś w Betssonie – do tego konta zostaną przelane wszelkie pozostałe fundusze. Betsson potrąca opłatę administracyjną w wysokości 10% (minimum 30 EUR) za każde konto, które otwarto, jak również wszelkie inne opłaty, które mogą obowiązywać, zgodnie z naszymi Z&W.
2.1.3. (…) Dozwolone jest tylko jedno Konto Gracza dla jednego gospodarstwa domowego. Jeśli dwóch lub więcej użytkowników dzieli to samo gospodarstwo domowe, BETSSON musi być poinformowany o tym fakcie przez użytkowników przebywających we wspomnianym wyżej gospodarstwie domowym.
(betsson)

UWAGA: Jeśli zarejestrujesz więcej niż jedno konto celem ominięcia limitów lub wyłudzenia bonusu, licz się z tym, że możesz już nie wypłacić pieniędzy. Jeśli kombinujesz, rób to z głową.

3.2. Udostępnianie konta

Konta NIE można udostępniać osobom trzecim. Nie u każdego bukmachera jest to napisane, ale w takim przypadku konto jest zamykane i może wystąpić problem z wypłatą środków pieniężnych z takiego konta.

UWAGA: Aby nie być podejrzanym o udostępnianie komuś swojego konta, loguj się tylko ze swojego komputera. Granie z kafejek internetowych lub od kolegów może się źle skończyć, zwłaszcza jeśli skorzystałeś z bonusu powitalnego:

2.6 (5) Zastrzegamy sobie prawo do zamknięcia Konta i skonfiskowania znajdujących się na nim środków w przypadku, gdy będziemy mieć podstawy, by podejrzewać, iż z Konta korzysta ktoś inny niż zarejestrowany posiadacz i/lub gdy mamy powód, by podejrzewać, że Konto jest wykorzystywane w celach defraudacji lub gdy jest w jakikolwiek sposób związane z jednym bądź kilkoma marketingowymi partnerami Expekt Gaming. (expekt)

3.3. Założenie konta

Gracz zakładając konto zobowiązany jest do podania takich danych jak imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, czasem numer telefonu. Musisz podać prawdziwe dane, aby nie mieć problemów z wypłatą swoich środków.

UWAGA: Jeśli zmienią się Twoje dane osobowe, powinieneś zaktualizować te dane u każdego bukmachera, u którego masz konto.

Dane osobowe są prawie zawsze weryfikowane dopiero przy wypłacie! Pozytywne przejście weryfikacji nie oznacza, że bukmacher jej nie powtórzy. W przypadku podejrzenia, że z konta korzysta ktoś inny, zdarza się, że pracownik bukmachera dzwoni do gracza z (kłopotliwymi) pytaniami.

Niektórzy bukmacherzy na tyle uprzykrzają graczom życie, że wymagają poświadczenia notarialnego niektórych dokumentów:

4. (…) W celu sprawdzenia tożsamości Użytkownika zastrzegamy sobie prawo do zażądania w dowolnej chwili odpowiedniego dowodu tożsamości (łącznie z kopiami ważnego paszportu/dowodu tożsamości i/lub używanych kart płatniczych) i poświadczenia adresu (w tym m.in. ostatniego rachunku za media lub wyciągu z banku). Niedostarczenie takich dokumentów może spowodować zawieszenie Konta. (bwin)

Trzeba się wtedy uzbroić w cierpliwość i zdobyć potrzebne dokumenty.

3.4. Poufność danych

Dane gracza mogą być ujawnione władzom kraju. Termin “władze” oznacza zwykle w Regulaminie bukmachera władze kraju, w którym bukmacher jest zarejestrowany (powinno to być określone w definicjach Regulaminu):

7.4 (3) Zastrzegamy sobie prawo do przekazania Twoich danych osobowych osobom trzecim, instytucjom rządowym bądź organom władzy, jeśli są one wymagane w celu przestrzegania obowiązującego prawa, przepisów, nakazów sądowych lub rządowych. (expekt)

M.6 bet-at-home udostępnia dane osobowe na żądanie władz i/lub na mocy obowiązującego prawa. Ponadto firma zastrzega sobie prawo do ujawnienia danych osobowych na żądanie odpowiednich podmiotów jeśli firma ma uzasadnione podstawy, aby podejrzewać, że wystąpiły nadużycia związane z kontem gracza bet-at-home. (bet-at-home)

U niektórych bukmacherów pojęcie “władz” jest szersze:

4.1 Dane mogą zostać ujawnione na żądanie Organów Władzy, arbitra lub jakiejkolwiek innej władzy publicznej oraz/lub w przypadku, kiedy właściciel konta złamie Reguły Unibetu, w celu prowadzenia dochodzenia. (Unibet)

Wynika z niego, że Unibet może powiadomić polskie władze o danych gracza. W praktyce nie słyszałem jeszcze o takim przypadku u jakiegokolwiek bukmachera. Tego typu zapisu nie ma np. Pinnacle czy bet365.

Standardem są także zapisy mające na celu walkę z praniem brudnych pieniędzy i walkę z działalnością przestępczą:

7.9. Podczas przetwarzania Twojego konta członkowskiego i powiązanych transakcji, BETSSON może odwołać się do agencji ratingowych, agencji zajmujących się wykrywaniem oszustw oraz prania pieniędzy oraz agencji, które mogą prowadzić rejestr twoich informacji. Użytkownik niniejszym wyraża zgodę na takie ujawnienia.
11.1. (…) BETSSON zgłasza wszelkie podejrzane transakcje do odpowiednich i właściwych organów na Malcie. (betsson)

F.2 Klient potwierdza, iż wpłacone do bet-at-home środki pieniężne nie pochodzą z jakichkolwiek nielegalnych źródeł, oraz że konto gracza nie jest używane do jakichkolwiek bezprawnych bądź oszukańczych czynności, włączając w to pranie pieniędzy niezgodne z prawem każdej jurysdykcji, które odnosi się do klienta lub każdego członka grupy bet-at-home. W przypadku podejrzenia klienta o bycie zamieszanym w pranie pieniędzy lub jakąkolwiek działalność z tym związaną, bet-at-home zastrzega sobie prawo do zgłoszenia owej działalności do Lotteries & Gaming Authority (LGA), jak również FIAU. (bet-at-home)

Bukmacherzy nie biorą także odpowiedzialności za ujawnienie Twoich danych osobowych (np. po ich kradzieży):

15. Nie odpowiadamy za zdarzenia, które są poza naszą kontrolą. Z powodu złożoności i stale zmieniającej się natury Naszej technologii i biznesu nie możemy zagwarantować ani nie twierdzimy, że działania związane z ochroną prywatności Informacji osobistych będą wolne od błędów, i nie będziemy odpowiadać za żadne pośrednie, przypadkowe, wynikowe lub karne szkody związane z wykorzystaniem lub ujawnieniem Informacji osobistych. (bwin, Polityka prywatności).

Bukmacherzy naziemni mogą na żądanie ujawnić Twoje dane odpowiednim służbom finansowym:

3.5 (…) Informacje o wysokości wygranej albo przegranej są ujawniane wyłącznie na żądanie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, funkcjonariusza celnego oraz inspektora kontroli skarbowej, a także sądu i prokuratora w związku z toczącym się postępowaniem. Informacje o wysokości wygranej albo przegranej są ujawniane także na żądanie Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach prowadzonego postępowania sprawdzającego (…). (STS).

4. Kwestie finansowe

4.1. Bezpieczeństwo środków

Do ustalenia poziomu bezpieczeństwa środków gracza stosuje się ranking SBR.

Bukmacherzy zwykle nie piszą o bezpieczeństwie środków w Regulaminie. Nie jest to w ich interesie, chyba że są dużą, rozpoznawalną marką:

32. Środki naszych klientów oddzielane są od środków firmowych i zapewniamy, że firma posiada wystarczającą ich ilość, by w każdej chwili pokryć wszystkie zobowiązania wobec klientów. Klientom nie przysługują z ich tytułu odsetki. (Pinnacle)

2.5 Prosimy zwrócić uwagę, że dane posiadacza karty i inne poufne dane nigdy nie powinny być wysyłane do nas w nieszyfrowanym emailu. (bet365)

3.4 Za otwarcie Konta nie są pobierane opłaty konfiguracyjne. Nie jesteśmy bankiem i środki nie są ubezpieczone przez żadną instytucję państwową. (bwin)

33. Wszystkie depozyty pieniężne użytkowników są ubezpieczone na przypadek naszej niewypłacalności. (10bet)

Zwracaj uwagę na zapisy szczególnie niekorzystne z punktu widzenia gracza. Im więcej takich zapisów, tym mniejsze bezpieczeństwo Twoich środków:

9.7 Odpowiedzialność materialna Expekt Gaming (Gibraltar) Limited w stosunku do klienta ograniczona będzie do wysokości stawki bądź sumy na koncie klienta, która będzie przedstawiona jako niższa. (expekt)

Spotkałem się także z ciekawym zapisem, który wydaje się oczywisty. Niektórzy jednak zapominają, o tym, że to bukmacher ma ich środki i nie należy obrażać jego pracowników ani innych graczy:

1.5 Sportingbet zastrzega sobie prawo do zamknięcia konta klienta, odmowy lub anulowania zakładu, odmowy przyznania bonusa lub promocji, wykluczenia klienta z promocji, bonusów, programów lojalnościowych jeśli klient będzie używał wulgarnego języka lub będzie groził podczas komunikacji z Obsługą Klienta Sportingbet. (Sportingbet)

4.2. Wpłaty/wypłaty

Gracz który wpłaca pieniądze musi to zrobić z konta, które jest zarejestrowane na niego. Nie przyjmuje się wpłat z kont osób trzecich. To samo dotyczy wypłat, z tą różnicą, że wypłata na konto osoby trzeciej może spowodować problemy z odzyskaniem pieniędzy (w związku z podejrzeniem o złamanie zasady posiadania tylko 1 konta).

Trzeba sobie także zdawać sprawę z tego, że wpłaty przelewami lub kartą kredytową zostawiają ślady na (polskich) kontach bankowych i jest mała szansa, że Izba Celna lub Urząd Skarbowy wyciągnie z tego konsekwencje. Niektórzy bukmacherzy przypominają o tym w Regulaminie:

1.8 Hazard w internecie może być nielegalny w niektórych środowiskach prawnych w których możesz się znajdować. Jeżeli sytuacja taka ma miejsce, nie możesz użyć karty płatniczej do realizacji transakcji. Pozostaje w Twojej gestii i obowiązku skonsultowanie prawnego środowiska, w którym się znajdujesz przed wniesieniem zakładu w Sportingbet. (Sportingbet)

3.13 Jeśli typowanie zakładów w Internecie jest niezgodne z prawem kraju, w którym Właściciel Konta zamieszkuje i/lub przebywa, osoba ta nie jest uprawniona do używania Karty Kredytowej w tym celu. (Unibet)

Doczytaj o obawach graczy w sprawie ustawy hazardowej.

Jeśli zakładałeś się u bukmachera naziemnego w punkcie przyjmowania zakładów, masz ograniczony czas na odbiór wygranej, np.:

8.3 Uczestnik gry ma prawo zgłoszenia polecenia dokonania wypłaty wygranej w ciągu 3 miesięcy liczonych od daty ogłoszenia oficjalnych wyników ostatniego typowania, objętego danym zakładem. (…) (STS).

PRZYKŁAD:
Wpłaciłeś pieniądze na konto bukmachera od osoby trzeciej (brat, siostra, kuzyn, narzeczona, matka, ojciec), a nie ze swojego konta bankowego. Zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś w czasie rejestracji, bukmacher zastrzega sobie możliwość weryfikacji tożsamości w dowolnym momencie. Zazwyczaj będzie to dopiero moment (pierwszej) wypłaty. Sprytne, prawda?Problem polega na tym, że zaakceptowałeś regulamin bukmachera, a zasady regulaminu zostały złamane (wpłata z konta osoby trzeciej). W takiej sytuacji jesteś w zasadzie skazany na dobrą wolę bukmachera, bo główne argumenty są po jego stronie.Sam fakt, że bukmacher nie weryfikuje legalności wpłaty, w momencie depozytu, jest moim zdaniem nadużyciem: gracz może tylko przegrać. Skoro bukmacher już w momencie wpłaty wie, że wpłata jest od osoby trzeciej i pozwala graczowi ryzykować kapitał, wbrew własnemu regulaminowi, to dlaczego w momencie wypłaty powołuje się na ten sam punkt regulaminu, który przed chwilą mu nie przeszkadzał, aby przyjąć depozyt gracza? Nie wiem jak prawnicy interpretują wpłaty na konto od osób trzecich – myślę, że jest tu duże pole do interpretacji.Na etapie wypłaty możesz zostać poproszony o wykaz z historii konta bankowego, z ostatnich 30 dni (moim zdaniem są to dane poufne, których nie powinieneś wysyłać) albo screen z konta bankowego, gdzie widnieje twoje imię i nazwisko. W takiej sytuacji przesłałbym skan i zakrył dane wrażliwe.

W przypadku gdy obie osoby – osoba zarejestrowana i osoba, z której wysłano depozyt – NIE są zdublowane w systemie bukmachera, to nie powinno być problemu. Jeśli konta są zdublowane, to mamy przypadek typu multikonto, co stanowi dodatkowe naruszenie regulaminu, i w takiej sytuacji graczom zostanie prawdopodobnie zwrócona tylko suma depozytów minus bonus minus wygrane z bonusu i minus koszty administracyjne (zazwyczaj 5-15%).

Bukmacher pewnie zapyta dlaczego zarejestrowane dane osobowe różnią się od tych na screenie. Przekazałbym możliwie prawdziwą, ale neutralną prawdę (bez podawania informacji, które mogą mi zaszkodzić).

Jeśli bukmacher odmówi wypłaty, to trzeba zapytać jaki konkretnie punkt regulaminu złamałeś i wtedy będzie to jakiś punkt odniesienia. Gdy mamy konkretny punkt regulaminu, to można dyskutować na temat jego interpretacji i zgodności z prawem.

4.3. Wypłata tą samą metodą

Większość bukmacherów wprowadziła ograniczenia mające przeciwdziałać “praniu pieniędzy”: środki są wypłacane tą samą metodą płatności, którą zostały wpłacone. Deponując pieniądze kartą kredytową, wypłata najprawdopodobniej nastąpi tą samą drogą.

3.6 (…) Zastrzegamy sobie prawo do wypłacenia dowolnej żądanej kwoty w części lub w całości przy użyciu tej samej metody płatności i waluty, które zostały użyte podczas dokonywania wpłaty. (…) (bwin)

4.4. Koszty transakcji

Większość bukmacherów ma darmowe metody wpłaty (zwykle za pomocą portfeli internetowych). Szacuję, że bukmacher płaci za wpłatę i za wypłatę gracza w granicach 1÷2,5% wartości wpłaty/wypłaty w zależności od metody i kierunku płatności. Stąd można spotkać tego typu zapisy w Regulaminach bukmacherów:

30. Prosimy pamiętać, że wpłaty na konto, które nie zostaną obrócone (postawione) co najmniej raz, obciążone są kosztami realizacji wypłaty oraz 5% opłatą manipulacyjną. (Pinnacle)

3.6 (…) W przypadku używania karty kredytowej/debetowej lub portfela elektronicznego do dokonania wpłaty firma może nie zaakceptować dowolnego żądania wypłaty w ciągu czternastu (14) dni od chwili dokonania wpłaty. (bwin)

Wielkości prowizji poszczególnych metod depozytu/wypłaty trzeba szukać na stronie bukmachera. Zwykle jest w Regulaminie/Pomocy/FAQ.

U większości bukmacherów jedna wypłata w miesiącu (lub na 30 dni) jest darmowa:

1. Wielokrotne wypłaty w ciągu okresu 30 dni będą podlegały prowizji za koszty administracyjne. (10bet)

4.5. Waluta konta

Trzeba pamiętać, że bukmacherzy niechętnie zmieniają walutę konta. Wybór waluty jest zatem bardzo ważny i trzeba go rozważyć już przy założeniu pierwszego konta bukmacherskiego.

3.4 (4) Klient nie może zmienić waluty na inną, z chwilą wpłacenia pierwszego depozytu. (expekt)

3.3 Należy pamiętać, że po wybraniu Waluty konta nie można będzie jej zmienić więcej niż jednokrotnie bez naszej zgody (która może zostać wstrzymana lub opóźniona według uznania). Aby zmienić Walutę konta więcej niż raz, prosimy o kontakt. (bwin)

1.6 Kiedy waluta zostanie wybrana, środki zdeponowane, to zakłady i wygrane będą wypłacane w tej walucie. Jeżeli użytkownik chciałby zmienić walutę, z której korzysta, prosimy o kontakt z nami. (bet365)

Wpłata/wypłata w innej walucie niż waluta konta gracza zostanie zrealizowana. Strata przy przewalutowaniu wyniesie ok. 2÷3% (szczegółowe informacje o wielkości prowizji zwykle są w FAQ bukmachera):

2.2.4. Akceptujemy płatności w EUR, SEK, NOK, DKK, USD, GBP. Musisz wybrać jedną walutę jako walutę Twojego konta. Wszelkie płatności otrzymane przez Betsson w walucie innej niż wybrana przez Ciebie zostaną przeliczone na walutę wybraną przez Ciebie jako główną walutę dla konta członkowskiego według obowiązującego kursu. Należy pamiętać, że wszelkie różnice w kursach walut są płatne przez Ciebie. (betsson)

4.6. Reklamacje stanu konta

Pracownicy bukmachera czasem popełniają błędy. Rzadko się to zdarza, ale do obowiązków gracza należy sprawdzanie czy zlecone transakcje zostały zaksięgowane poprawnie oraz czy zakłady zostały dobrze rozliczone. Bukmacher określa w Regulaminie okres, po jakim reklamacje dotyczące stanu konta nie będą uwzględniane (zwykle 3-6 miesięcy).

4.7. Zawieszenie konta

Najczęstszym powodem zablokowania konta jest złamanie zasady o posiadaniu tylko 1 konta.

Twoje konto może zostać zawieszone w przypadku złamania zasad Regulaminu lub Regulaminu Bonusu. Nie możesz się wtedy zalogować, nie masz dostępu do swoich pieniędzy i musisz się skontaktować z obsługą klienta.

12.1. W przypadku naruszenia któregokolwiek z postanowień niniejszych Z&W lub gdy BETSSON ma uzasadnione podstawy, by podejrzewać, że użytkownik naruszył je, to BETSSON zastrzega sobie prawo do zrezygnowania z otwarcia, zawieszenia, zamknięcia Twojego konta członkowskiego, wstrzymania pieniędzy na koncie (w tym wpłaty) i zająć takie fundusze z tytułu wszelkich szkód spowodowanych przez Ciebie. (betsson)

Czasem można spotkać wyjątkowo niekorzystne dla gracza zapisy:

1.4 Strona Sportingbet przeznaczona jest dla klientów biorących udział w rekreacyjnych grach i zakładach. Jeśli uznamy, że zakłady wnoszone są w innym celu lub strona ta jest wykorzystywana w inny sposób, niż zakłady rekreacyjne, w tym, między innymi, do oszustwa, zmowy, arbitrażu lub dopasowanych zakładów, Sportingbet zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia lub unieważnienia zakładów, lub zamknięcia konta klienta bez uprzedzenia. W podejmowaniu tej decyzji Sportingbet dokonuje profilowania klienta. (Sportingbet)

Bukmacher może wypowiedzieć Umowę bez uzasadnienia. Choć zwykle stosuje nałożenie limitów zamiast tego. Wszystkie środki są wtedy graczowi zwracane:

F.6 bet-at-home.com zastrzega sobie prawo do zamknięcia konta gracza według uznania. W takich przypadkach, w zależności od okoliczności, wszelkie środki będą przekazane klientowi bądź odpowiednim organom.

4.8. Podatki

Bukmacherzy odprowadzają jedynie podatki od kuponów (jeśli takie są).

3.1.6. Jesteś odpowiedzialny za raportowanie i rozliczanie wszystkich podatków związanych z wygranymi w BETSSONIE zgodnie z obowiązującym Cię prawem. (betsson)

1.3 Klienci wnoszący zakłady w Sportingbet nie są obciążeni żadnymi podatkami lub pochodnymi podatków. Jednakże w gestii i obowiązku klienta pozostaje sprawdzić czy pozostaje w zgodzie z lokalnym prawem podatkowym poprzez niezależne konsultacje czynione we własnym zakresie. (Sportingbet)

Doczytaj o rozliczeniu się z podatku dochodowego.

5. Bonusy

5.1. Idea bonusu

Idea przyznawania bonusów u większości bukmacherów jest taka sama. Są skierowane do graczy rekreacyjnych:

11.3 (…) Expekt przyznaje bonusy i zezwala na udział w promocjach graczom, którzy korzystają z jego usług dla rozrywki i robi to z uznania za lojalną grę. Gracze, którym zostanie udowodnione nadużycie freebetów, bonusów lub/oraz promocji stracą do nich prawo. Zastrzegamy sobie prawo do anulowania bonusu w dowolnym momencie w przypadku podejrzenia o nadużycia i natychmiastowego zawieszenia konta winnego gracza. (…) Expekt ma prawo ścigać graczy drogą sądową. Termin “nadużycie” odnosi się m.in. do zakładania kilku kont w celu otrzymania większej liczby bonusów, łamania warunków regulaminu bonusu lub promocji czy też sytuacjach, w których gracze lub grupa graczy postawili serię zakładów, które dzięki bonusom lub promocjom przyniosą gwarantowane zyski bez względu na ich wynik. (expekt)

Informacji na temat polityki bukmachera w sprawie bonusów szukaj w Regulaminie Bonusu lub w Regulaminie.

5.2. Regulamin bonusu

Każdy bonus bukmacherski posiada dodatkowy Regulamin bonusu, w którym bukmacher określa warunki jakie musi spełnić gracz, aby środki z bonusu były możliwe do wypłacenia.

Regulamin bonusu nie zawsze jest łatwy do znalezienia. Kilku bukmacherów specjalnie go ukrywa, żeby tylko klient się zarejestrował i wpłacił pieniądze. Jeśli nie uda Ci się go samemu znaleźć, poproś obsługę klienta o pomoc. Bukmacher może posiadać także Ogólne Warunki dot. Bonusów (szukaj ich w Regulaminie).

Złamanie Regulaminu Bonusu (nadużycie) kończy się zwykle konfiskatą wygranych i zwrotem wartości depozytu (zależy to od treści Regulaminu Bonusu).

Oprócz tego zwykle doliczane są koszty administracyjne:

I.4 W przypadku naruszenia Ogólnych Warunków Handlowych lub innych przepisów dotyczących hazardu, klient zobowiązany jest do rekompensaty wszystkich powstałych roszczeń strony trzeciej oraz wszelkich roszczeń związanych z rekompensatą strat, kosztów, szkód bądź innych niekorzystnych skutków względem bet-at-home. (bet-at-home)

6. Prawa klienta

6.1. Zamknięcie konta

Gracz ma możliwość zamknięcia konta w dowolnym momencie. W takim przypadku dane gracza będą nadal przechowywane u bukmachera (wymagany jest okres ok. 3 lat). Zamknięte konto można otworzyć ponownie, chyba że się sam wykluczysz.

2.5.1 Możesz zamknąć swoje konto w dowolnym momencie i BETSSON zwróci Ci wszelkie fundusze z konta członkowskiego odejmując, jeśli takie zajdą, opłaty związane z wypłatą środków. (betsson)

6.2. Nieaktywne konto

Niektórzy bukmacherzy pobierają opłaty za nieaktywne konto. Brak aktywności jest zdefiniowany w Regulaminie i dotyczy logowania lub stawiania zakładów. Jeśli bardzo mało grasz u danego bukmachera, warto rozważyć zamknięcie/zawieszenie konta lub przynajmniej wypłatę wszystkich środków. Jeśli teraz nie ma opłat za konto, nie znaczy że ich nie będzie.

Po pewnym czasie konto może zostać automatycznie zamknięte, a środki skonfiskowane – pamiętaj o tym i weź pod uwagę przy sporządzaniu testamentu (powiadom odpowiednie osoby gdzie masz pieniądze i jak je wypłacić).

2.5.4 Jeśli nie zalogujesz się do konta członkowskiego Betsson za pośrednictwem Internetu, przy użyciu “Nazwa użytkownika” i “Hasło” podczas okresu jednego (1) roku, wszelkie salda mogą zostać usunięte z Twojego konta po wysłaniu wiadomości do zarejestrowanego przez Ciebie w serwisie adresu e-mail. (betsson)

4.6 Jeśli konto pozostaje nieaktywne (tzn. nie zostały na nie wpłacone ani z niego wypłacone środki, nie postawiono ani nie rozstrzygnięto za jego pośrednictwem żadnego zakładu) przez ponad 12 miesięcy, użytkownik zrzeka się pozostałych na tym koncie środków. Choć Sportingbet nie ma obowiązku powiadamiać użytkowników, że posiadają oni środki do odebrania, to jednak podejmie odpowiednie i proporcjonalne wysiłki, zmierzające do zapewnienia zwrotu takich środków posiadaczowi danego konta. (Sportingbet)

6.3. Samowykluczenie

Bukmacherzy są zobowiązani do ostrzegania przed możliwością uzależniania od hazardu. Jednak za kontrolowanie swojej gry to ty jesteś odpowiedzialny:

3.1.8. Musisz zrozumieć, że przez uczestnictwo w Grach podejmujesz ryzyko utraty pieniędzy na swoim koncie członkowskim. (betsson)

Bukmacherzy oferują różne możliwości wprowadzenia samoograniczeń kwotowych lub czasowych. Gracz może sobie narzucić limity stawek, wpłat, wykluczyć się czasowo z gry itp.:

F.7 Klient ma prawo ustawienia limitu wpłat, wykluczenia siebie z oferty konkretnego produktu lub wszystkich produktów na stronie bet-at-home na ustalony okres czasu poprzez wysłanie wiadomości na adres email service.pl@bet-at-home.com. Wiadomość od gracza, w celu zwiększenia lub unieważnienia ustawionego osobistego limitu, jak również ponownej aktywacji konkretnego produktu lub wszystkich produktów, osiąga swoją ważność dopiero po siedmiu dniach od otrzymania jej przez bet-at-home. (bet-at-home)

4.2 Podczas zakładania konta użytkownika możesz również ustalić maksymalny pułap strat. Limit ten zablokuje wpłaty, jeśli poziom wpłat netto (czyli wpłaty-wypłaty) zostanie przekroczony w wybranym okresie. Można także nałożyć określony czas trwania sesji – możesz wprowadzić takie rozwiązanie, kontaktując się z obsługą klienta za pośrednictwem listu. (betsson)

Gracz może się także nieświadomie samowykluczyć.

Jeden z zamkniętych już bukmacherów wstawił jako pierwszy punkt regulaminu taki zapis zakazujący publikacji danych dotyczących konta pod groźbą zamknięcia go wraz z konfiskatą środków:

By joining CoinBet.cc, you agree to keep all experience, winnings, losses, payouts, disputes, and gameplay confidential and are forbidden from releasing any information publicly, including but not limited to, message boards, news agencies, forums, blogs, or other websites, without the express written consent of CoinBet.cc. Any information publicized without the express written consent of CoinBet.cc will result in immediate termination of the account in question and forfeiture of any winnings or account balances. (CoinBet)

7. Regulamin zakładów

7.1. Stawki

Jeśli jesteś początkującym graczem istotna będzie dla Ciebie wartość minimalnej stawki jaką możesz postawić. Waha się ona od 0,01€ do 7,5€ (lub odpowiednik w PLN) w zależności od bukmachera. Zakład jest ważny po zatwierdzeniu go przez bukmachera:

Jeśli potencjalne wygrane na Twoich kuponach są bardzo wysokie, powinieneś zwrócić uwagę na kwotę maksymalnej wygranej jaką oferuje bukmacher. Jest ona zwykle rzędu 10÷100.000€ na 1 zakład. Czasem jest ustalana dla każdej dyscypliny osobno, a czasem jest on ogólny:

5.2 Każdy zakład podlega ograniczeniu maksymalnej wysokości wygranej, określonemu przez Bukmachera. Potencjalne wygrane będą przeliczane do dokładnych rzeczywistych wartości przy użyciu systemu informatycznego Bukmachera i przedstawione odpowiednio na potwierdzeniu wyświetlonym klientowi. Maksymalna wysokość kursu nie jest niczym ograniczona. Klient w swoim własnym interesie powinien dbać o to, aby wysokością włożonej sumy nie przekroczyć limitu wygranej na jeden zakład. (STS).

5.4 Jeśli zakład zawiera zestaw typów dotyczących rozmaitych Wydarzeń i/lub rozmaitych typów zakładów w ramach tej samej dyscypliny sportowej, do całego zakładu ma zastosowanie najniższy limit maksymalnych wypłat. (STS).

Ważnym zapisem dotyczącym stawek zakładów jest wzmianka o limitach, które prawdopodobnie napotkasz jeśli ogrywasz bukmachera:

B.4 Spółka ma prawo odmówić przyjęcia zakładu lub ograniczyć kwotę na zakład bez podania przyczyny. Ponadto bet-at-home zastrzega sobie prawo do wykluczenia użytkowników z uczestnictwa w zawieraniu zakładów lub hazardzie bez podania przyczyny. (bet-at-home)

7.2. Kursy

Oferowany kurs na dane zdarzenie może się zmienić w każdym momencie. Postawiony zakład gracza powinien być rozliczony po kursie jaki został zatwierdzony bez względu na późniejsze zmiany kursu (chyba że wystąpił oczywisty błąd bukmachera).

28.4.2 Zakład jest uważany za ważny po potwierdzeniu jego akceptacji przez nasze zdalne serwery. Zakład zostanie uznany za potwierdzony, gdy pojawi się w sekcji “Moje zakłady” na koncie użytkownika. Po zgłoszeniu i zaakceptowaniu zakładu odpowiednia kwota zostanie potrącona z Konta użytkownika. Zaakceptowanych zakładów nie można anulować ani w żaden sposób modyfikować. (bwin)

UWAGA: Jeśli masz wątpliwości czy Twój zakład został przyjęty (np. wyskoczył jakiś błąd), sprawdź “Moje konto” i odszukaj czegoś w stylu “zakłady nierozliczone”.

U nielicznych bukmacherów istnieje możliwość anulowania zakładu do 10÷15 minut od przyjęcie zakładu, jeśli mecz się jeszcze nie rozpoczął (totolotek):

2.2. W ciągu dziesięciu minut od postawienia stawki można zmienić lub anulować zakład. Po tym terminie już to jest niemożliwe. Dlatego radzimy swoim klientom dokładnie skontrolować wszystkie dane przed potwierdzeniem zakładu. (DOXXbet)

Na jednym kuponie nie można łączyć zdarzeń zależnych, np. na wygraną w meczu i wygraną w turnieju. Jest to zwykle zablokowane systemowo, ale zdarzają się wyjątki. Nie wszędzie znalazłem taki zapis:

17. Wiele zakładów, które łączą w sobie różne wersje tego samego wydarzenia nie będą akceptowane, jeśli wyniki niektórych z nich wpływają na wyniki innych. Jeśli taka oferta została przyjęta przez pomyłkę, to będzie anulowane. (10bet)

Zakłady akumulowane, które łączą różne selekcje na to samo zdarzenie nie są akceptowane, gdzie wynik jednego może wpływać na inny i na odwrót. (…) Jeżeli taki zakład jest pomyłkowo przyjęty, będzie rozliczony jako dwa zakłady pojedyncze z równo podzieloną stawką. (bet365, załącznik II)

7.3. Korekta błędów

Każdy bukmacher zabezpiecza się w Regulaminie możliwością korekty błędów:

2.1.9 Operator zastrzega sobie prawo do unieważnienia zakładu częściowo lub w całości, jeżeli Operator, według własnego uznania, będzie miał podejrzenie, że zaszło jedno z poniższych zdarzeń:

 1. posiadacz rachunku lub osoby związane z Posiadaczem rachunku mogą bezpośrednio lub pośrednio wpływać na wynik zdarzenia,
 2. posiadacz rachunku lub osoby związane z posiadaczem rachunku bezpośrednio lub pośrednio unikają reguł operatora,
 3. wynik zdarzenia został bezpośrednio lub pośrednio zdeterminowany działalnością przestępczą,
 4. kurs zdarzenia znacząco zmieniono ze względu na publiczny komunikat w odniesieniu do zdarzenia,
 5. zostały wypuszczone zakłady, które w normalnych okolicznościach nie zostałyby przyjęte przez Operatora, ale zostały zaakceptowane w czasie, kiedy na stronie internetowej doszło do błędów technicznych,
 6. z powodu błędu, takiego jak przeoczenie, pomyłka, błąd techniczny, siła wyższa lub inne zakłady zostały zaproponowane, obstawione i przyjęte w wyniku tego błędu. (betsson)

W przypadku wystąpienia oczywistego błędu tj. odwrócone kursy, nieprawidłowa ilość/linia/handicap/suma, niewłaściwy uczestnik, przyjęcie zakładu po rozpoczęciu spotkania, jeśli nie było oferowane w zakładach na żywo, bukmacherzy zwykle unieważniają wszystkie zakłady przyjęte w wyniku błędu:

8.2 Expekt rezerwuje sobie prawo, do anulowania jakiegokolwiek zakładu, który został wystawiony z zamienionymi kursami, lub na zakład, który był oferowany po czasie jego rozpoczęcia. (expekt)

Uważaj na bukmacherów, u których pojęcie błędu jest (zbyt) ogólne:

5.2.1 “Błąd” oznacza błąd, błąd w druku, błędną interpretację, przesłyszenie, błędne zrozumienie tekstu pisanego, błąd w tłumaczeniu, błąd pisowni, usterkę techniczną, błąd rejestracji, błąd transakcji, błąd oczywisty, siłę wyższą i/lub podobne błędy. (Unibet)

I.1 Spółka nie ponosi odpowiedzialności za błędy powstałe w trakcie przekazywania i/lub analizy danych. W szczególności firma zastrzega sobie prawo do korekty błędów oczywistych, takich jak pomyłki dotyczące kursów lub wydarzeń/drużyn/itp. Jeżeli firma tego nie dokona, zdarzenie sportowe będzie rozliczane wg kursu 1,00. Jako stawka zakładu uznana będzie wyłącznie kwota zarejestrowana lub potwierdzona przez firmę. (bet-at-home)

Trzeba również wiedzieć, że anulowanie zakładu NIE jest jedyną formą korekty błędu bukmachera. Niewielu graczy wie, że bukmacher może po prostu zmniejszyć zatwierdzony kurs gracza (np. bet365, STS):

6.2 Nieprawidłowy kurs – Przed rozpoczęciem wydarzenia, na żywo lub po wydarzeniu, gdzie zidentyfikowano oczywisty błąd, wszystkie otwarte zakłady będą ważne i zostaną rozliczone przez bet365 po zmienionych kursach. (bet365)

Bet365 powiadamia gracza mailowo w takim przypadku.

Oczywistym błędem NIE jest sytuacja, w której bukmacher nie “zrzucił” kursu przedmeczowego w momencie, gdy pozostali już to zrobili. Uważaj na bukmacherów, którzy korygują kurs w takiej sytuacji (choć nie powinni) i pisz na nich skargę do ich Organów Nadzorczych.

Bukmacherzy czasem mylą się w rozliczaniu zakładów. Przy mniej popularnych zdarzeniach trzeba kontrolować stan konta, czy wszystko zostało dobrze rozliczone:

E.15 Reklamacje dotyczące wyciągu z konta gracza i zawartych na nim sald mogą być składane tylko w przeciągu 45 dni od rozegrania wydarzenia sportowego. Brak złożenia reklamacji uważa się za zgodę z istniejącym stanem konta.

Wszelkie spory dotyczące zakładu muszą być rozwiązane w ciągu 7 dni od momentu rozstrzygnięcia. Wszelkie odwołania od decyzji po tym okresie nie będą honorowane. (Pinnacle)

7.4. Ujemny bilans konta

Bukmacher może pomylić się przy rozliczaniu także na swoją niekorzyść.

13. Jeśli na konto użytkownika zostały przekazane pieniądze na skutek zaistniałego błędu, powinien on niezwłocznie powiadomić o tym obsługę witryny 10Bet. Wszystkie wygrane uzyskane z takich błędów będą uznane za nieważne i zostaną zwrócone 10Bet. (10bet)

Czasem w wyniku takiej sytuacji może pojawić się ujemny bilans konta. Aby móc kontynuować grę u tego bukmachera, trzeba będzie oddać dług.

Można też spotkać bardzo niekorzystną dla gracza wersję tego zapisu. Aż strach nie kontrolować ciągle stanu konta w sportingbet:

6.3 W przypadku, gdy na konto użytkownika przelane zostaną środki z powodu pomyłki lub błędu technicznego, w obowiązku klienta pozostaje natychmiastowe powiadomienie Sportingbet o zaistniałym błędzie. Wszelkie wygrane uzyskane po błędzie i przed powiadomieniem Sportingbet o błędzie, bez względu na to czy miały związek z błędem, czy nie, zostaną uznane za nieważne i anulowane. (Sportingbet)

7.5. Syndykat

Musisz być świadomym tego, że niektórzy bukmacherzy dają sobie prawo anulować zakłady przedmeczowe złożone w krótkim odstępie czasu. Przykładami takich bukmacherów jest expekt, sportingbet czy STS:

4.6 (…) Wielokrotne zawieranie tego samego zakładu poprzez tę samą osobę, lub poprzez innych użytkowników, może być unieważnione pod następującymi warunkami: (1) Kiedy EXPEKT podejrzewa że użytkownicy działają w sposób zorganizowany. (2) Kiedy zakłady zostały złożone w krótkim odstępie czasowym od siebie. (…) EXPEKT może wypłacić tylko sumę za zakład pojedyńczy złożony przez jednego klienta. (expekt)

5.3 Liczba zakładów może być traktowana jako jedna, jeśli klient obstawi wiele kopii tego samego zakładu. W takim przypadku wszystkie zakłady zostaną unieważnione z wyjątkiem pierwszego trafionego zakładu. Kilka zakładów zawierających ten sam pojedynczy wybór można traktować jako jeden. W takim przypadku wszystkie zakłady zostaną unieważnione z wyjątkiem pierwszego trafionego zakładu. (Sportingbet)

Zapisy te są istotne dla profesjonalnych graczy dzielących się typami na zamkniętych forach oraz dla graczy surebetów.

7.6. Zakłady po czasie

Transmisje z których korzystają bukmacherzy do zakładów na żywo nie zawsze są wystarczająco szybkie. Może się też zdarzyć, że z różnych przyczyn, bukmacher nie zdąży zablokować kursów na czas. Zdarza się też, że czas rozpoczęcia zdarzenia jest przesuwany na wcześniejszą godzinę lub jest trudny do ustalenia. Stąd takie punkty w Regulaminach:

4.8 W przypadku wydarzeń, dla których nie został podany oficjalny czas ‘rozpoczęcia’, reklamowany czas rozpoczęcia wydarzenia zostanie uznany jako ‘rozpoczęcie’. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu został nieumyślnie przyjęty po rozpoczęciu wydarzenia lub meczu (zakłady inne niż zakłady na żywo wyraźnie zaznaczone na stronie internetowej), zakłady będą ważne pod warunkiem, że ostateczny wynik nie jest znany, oraz żadna z drużyn/uczestników nie osiągnęła/osiągnął wyraźnej przewagi (np. wynik, wykluczenie zawodnika jednej z drużyn itp.) w momencie postawienia zakładu. Jeżeli wynik wydarzenia/rynku jest znany, bet365 zastrzega sobie prawo do anulowania zakładu, bez względu na to, czy jest on wygrany, czy przegrany. (…) (bet365)

28.4.6 Jeśli, w przypadku zakładów na żywo, opóźnienie transmisji telewizyjnej lub przesyłania danych spowoduje złożenie zakładu z niepoprawną ceną natychmiast po uzyskaniu przez wybranego uczestnika/zespół znaczącej przewagi, zastrzegamy sobie prawo do unieważnienia zakładu bez względu na jego wynik. (bwin)

Bywają bukmacherzy, którzy mają notoryczne problemy z transmisjami:

4.3 (7) Nie będziemy tolerować zamierzonej i powtarzającej się praktyki składania zakładów po czasie ich zamknięcia. Takie działania będą uznawane za próbę oszustwa i tak też rozpatrywane. (expekt)

7.7. Błąd techniczny

Bukmacherzy nie zwracają pieniędzy jeśli system postawił Ci dwa takie same zakłady zamiast jednego (bardzo bardzo rzadko, ale tak może się zdarzyć). Powinieneś monitorować stan “zakładów w trakcie” lub przynajmniej czy stan konta zmniejszył się o odpowiednią kwotę. Jeśli zauważysz błąd techniczny może Cię uratować natychmiastowy email do supportu:

4.12 Kiedy zawierasz zakład poprzez sieć Internet, jesteś odpowiedzialny za transakcje na Twoim koncie gracza. Proszę upewnij się, czy Twój zakład jest tym, jaki chcesz zawrzeć, zanim go potwierdzisz. Kiedy potwierdzisz zakład, nie może być on zmieniony. Expekt, nie bierze odpowiedzialności, za brakujące, lub powtarzane zakłady dokonane przez klienta i nie będzie zwracać różnicy za zakłady które są dublowane lub brakujące. Klient powinien sprawdzić swoje transakcje klikając w sekcję “W trakcie” po każdej sesji, aby upewnić się, że wszystkie zakłady zostały zaakceptowane. (expekt)

8. Regulamin zakładów na żywo

Oto najważniejszy zapis dotyczący zakładów na żywo, który obowiązuje u każdego bukmachera, a który nie jest intuicyjny dla początkujących graczy:

C.6 Tablica wyników służy jedynie jako źródło informacji. bet-at-home nie ponosi żadnej odpowiedzialności za błędy bądź niepoprawne informacje, które zostaną wyświetlone na tablicy wyników zakładów na żywo. Przed postawieniem zakładu klient zobowiązuje się do sprawdzenia poprawności statusu danej gry. (bet-at-home)

UWAGA: Śledź transmisje meczów i/lub kilku bukmacherów na raz. Jeśli wynik pokazany przez bukmachera nie zgadza się ze stanem faktycznym, nie stawiaj. Często kończy się to anulowaniem zakładu lub obniżeniem wartości kursu.

5.5.6 Wszystkie zakłady obstawione (i/lub przyjęte) w następujących okolicznościach zostaną unieważnione:

 • Zakłady postawione przy nieprawidłowej cenie, wynikającej z opóźnienia lub nieprawidłowego działania sytemu aktualizacji “na żywo”;
 • Zakłady postawione na konkretne wydarzenie po jego wystąpieniu, lub po wystąpieniu wydarzenia, które może prowadzić do wystąpienia rezultatu będącego przedmiotem danego zakładu (np. zakłady, takie jak „Całkowita liczba strzelonych goli” lub „Następny gol”, podczas gdy wykonywany jest lub został zasądzony rzut karny);
 • Zakłady postawione na kurs, który został opracowany na podstawie wyniku innego niż faktyczny. (Unibet)

C.3 bet-at-home informuje, iż możliwe jest kilkusekundowe opóźnienie w pokazywanym czasie oraz wyniku gry, jednak żadne szczegóły dotyczące owego opóźnienia nie mogą zostać przedstawione. (bet-at-home)

9. Regulamin rozliczania dyscyplin sportowych

Zwykle do sposobu rozliczania poszczególnych dyscyplin sportowych jest stworzony oddzielny Regulamin. Trzeba go szukać na stronie bukmachera. Regulamin dyscyplin jest u wszystkich bukmacherów nadrzędnym w stosunku do Regulaminu Ogólnego.

Linku do Regulaminu dyscyplin szukaj w Regulaminie Ogólnym, Pomocy lub FAQ. Możesz się spotkać z takimi nazwami:

 • Zasady zakładów
 • Warunki zakładów
 • Zasady dotyczące zakładów
 • Zasady ogólne dotyczące zakładów
 • Przepisy grupowe
 • Zasady specjalne
 • Zasady – Sporty

Regulamin dyscyplin jest bardzo ważną częścią dla graczy surebetów. Powinni oni szczegółowo się zapoznać przed grą z Regulaminami bukmacherów/dyscyplin gdzie zamierzają grać. Należy zwracać uwagę na wszystkie nietypowe zapisy tak w Regulaminie Ogólnym jak i szczegółowym. Oto przykład nietypowego zapisu:

C.5 W przypadku, gdy w zakładach na żywo spotkanie zostanie przerwane na czas dłuższy niż 120 minut, spółka zastrzega sobie prawo rozliczenia wszystkich zakładów poza zakładami “wynik końcowy spotkania” oraz “zwycięzca seta” (tenis) kursem 1,0. (bet-at-home)

Skąd masz wiedzieć czy dany zapis jest nietypowy? Musisz przeczytać kilka Regulaminów, aby zorientować się w standardach.

9.1. Podstawy do rozliczeń

U wszystkich bukmacherów do rozliczenia zakładu jest brany wynik oficjalny. W przypadku przerwania meczu, w którym podano oficjalny rezultat, wynik ten jest podstawą do rozliczenia zakładów nawet mimo późniejszej zmiany werdyktu:

B.9 Za zwycięzcę wydarzenia sportowego uważa się drużynę lub osobę, która została ogłoszona przez jury jako oficjalny zwycięzca w dniu rozegrania spotkania, nie później niż o godzinie 24:00 (obowiązuje czas lokalny miejsca, gdzie odbyło się spotkanie). (bet-at-home)

Przełożone zdarzenie musi się rozpoczącząć zwykle do 24, 36 lub 48h, aby zostało rozliczone. Inaczej zakład jest rozliczany z kursem 1,0:

B.11 Jeżeli anulowane spotkanie zostanie ponownie rozpoczęte przed końcem drugiego dnia kalendarzowego po pierwotnym terminie, zakład zostanie zaliczony jako nowe zdarzenie sportowe. Wyjątek stanowią zakłady na baseball – jeżeli nowe spotkanie nie rozpocznie się tego samego dnia, spotkanie zostanie rozliczone kursem 1,00. (bet-at-home)

7.1 Zdarzenie które jest przełożone na więcej niż 36 godzin, będzie wyłączone z ważności i kurs na takie zdarzenie będzie wynosić jeden (1.0), chyba że będzie to przedstawione inaczej z przyczyn wynikających ze specyfiki zakładów bukmacherskich. (expekt)

W przypadku wielu turniejów/gonitw obowiązuje zasada “graj albo płać”:

B.14 Dla wszystkich zakładów obowiązuje zasada “graj albo płać”, co oznacza, że w przypadku braku udziału uczestnika, na którego oddano zakład bez względu na przyczynę, zakład jest przegrany, jeśli spotkanie się odbyło. Wyjątek od tej zasady stanowi tenis, ponieważ tutaj przy braku uczestnictwa jednego gracza (lub pary) stawka zakładu zostanie zwrócona (po kursie 1,00). (bet-at-home)

Jeśli typujesz często końcowego zwycięzcę, ważnym zapisem może być dla Ciebie jak bukmacher rozlicza zakład w przypadku wygranej “ex aequo” (dead-heat). Wielu bukmacherów zmniejsza proporcjonalnie wygraną w przypadku większej liczby zwycięzców. Są jednak wyjątki:

4.4. W przypadku zakładów na pozycję końcową (np. zwycięzca, TOP 3 itd.), jeżeli dwóch lub więcej zawodników osiągnie ten sam wynik i zajmą tą samą pozycję w oficjalnej klasyfikacji, wygrane są wypłacane w pełnej wysokości. Oznacza to, że wygrana przy zajęciu przez zawodników tej samej pozycji nie podlega podziałowi. (DOXXbet)

22.3 Rugby League. Niektóre turnieje/wydarzenia mogą zawierać oferty, które odnoszą się do połowy/meczu, mogących zakończyć się bez rozstrzygnięcia, zarówno w standardowym czasie 80 minut gry lub nawet w czasie dodatkowym (dogrywce). W takich przypadkach zakłady są rozstrzygane według zasady pozycji ex aequo („dead-heat”), a wypłata zostaje obliczona po podzieleniu, a następnie pomnożeniu kursu przez stawkę, niezależnie od tego, czy wypłata netto jest niższa od stawki Właściciela Konta. Informacja o obowiązywaniu tej zasady zostanie podana razem z zakładem. (Unibet)

Trzeba mieć także świadomość, że jeśli wygra wynik spoza listy bukmachera, to u większości bukmacherów takie zakłady są przegrane. Zwykle jest dopisek przy takim zakładzie “kurs na innych zawodników na żądanie”.

4.5. Jeżeli wyścig wygra zawodnik albo drużyna, która nie znajduje się na liście uczestników, na których jest wystawiony kurs, to wszystkie zakłady na „Końcowa pozycja – Zwycięzca“ zostają rozliczone jako przegrane (o ile nie jest dostępny zakład “Inny zwycięzca”). Jeżeli zdarzenie zakończy się wynikiem innym niż wyniki, na które wypisany jest kurs, wszystkie zakłady „Dokładny wynik“ zostaną rozliczone jako przegrane (o ile nie jest dostępny zakład „Inny wynik“). (DOXXbet)

9.2. Piłka nożna

U każdego bukmachera główne zakłady na piłkę nożną są rozliczane na podstawie regularnego czasu gry (90 minut + czas doliczony), chyba że nazwa zakładu wskazuje na coś innego (np. “wynik do przerwy” lub “wynik z dogrywką”).

Mogą wystąpić różnice w sposobie rozliczaniu meczy przez bukmacherów, jeśli mecz został przerwany lub przełożony:

B.12 Jeżeli zdarzenie sportowe nie odbędzie się w przewidzianym terminie, bez względu na przyczynę, lub zostanie zakończone bez oficjalnego wyniku, a także nie zostanie ponownie rozpoczęte do końca drugiego dnia kalendarzowego po pierwotnym terminie, stawki zostaną zwrócone lub zapisane na korzyść gracza (z wyjątkiem zakładów w piłce nożnej i hokeju na lodzie, które zostały przerwane po upływie regularnego czasu gry, a także zakładów na baseball: jeżeli następne spotkanie baseball nie odbędzie się tego samego dnia, spotkanie zostanie rozliczone kursem 1,00). Jeżeli spotkanie pomimo przerwania zostanie rozliczone, wówczas wygrana zostanie obliczona na podstawie podanego wyniku. (bet-at-home)

25.3 If a match has not started (or if Betfair believes that a match will not have started) by 23:59 (local time) on its scheduled start date, then all bets will be void unless Betfair has knowledge that the match has been rescheduled to be played within three days of its original start date. (betfair)

9.3. Tenis ziemny

Tenis ziemny jest dyscypliną, w której bukmacherzy najbardziej różnią się pomiędzy sobą regulaminami. Chodzi głównie o sposób rozliczenia zakładu w przypadku gdy któryś z zawodników zrezygnuje (tzw. krecz) lub zostanie zdyskwalifikowany.

9.4. Hokej na lodzie

U wszystkich bukmacherów kursy 3-drogowe 1X2 są rozliczane na podstawie regulaminowych 60 minut gry, chyba że nazwa zakładu sugeruje inaczej.

Istotne różnice w regulaminach polegają na uwzględnianiu lub nie uwzględnianiu dogrywki i rzutów karnych do sumy goli.

9.5. Sporty amerykańskie

Sporty amerykańskie mają zwykle osobny zapis dotyczący sposobu ich rozliczania:

B.10 (…) W przypadku sportów amerykańskich (NFL, College-Football, NBA, MLB) liczy się wynik uzyskany po ewentualnym przedłużeniu gry (overtime). Wyjątek stanowią zakłady na NHL, gdzie liczy się wynik na końcu regularnego czasu spotkania. (bet-at-home)

9.6. Boks

Zaplanowane walki zwykle odbywają się w wyznaczonym terminie. Problem może stanowić różnica w interpretacji under/over ilości rund:

B.28 Zakłady na rundy w boksie będą rozliczone po rundzie, w której walka się kończy. Jeśli jeden z bokserów nie jest w stanie uczestniczyć w kolejnej rundzie, wówczas poprzednia runda będzie rozliczona jako ostatnia runda walki i jako “zwycięska” w walce. (bet-at-home)

8. Zakłady Totale (Over/Under) na daną walkę dotyczą liczby ukończonych rund. Połowa rundy ustala się na dokładnie 1 minutę 30 sekund od rozpoczęcia 3 minutowej rundy. Połowa 9,5 rundy oznacza 1 minutę 30 sekund w 10-tej rundzie. Połowa 2 minutowej rundy jest wyznaczona wraz z rozpoczęciem 1 minuty. Połowa 5 minutowej rundy jest wyznaczona wraz z rozpoczęciem 2 minty i 30 sekundy. (Pinnacle)

9.7. Podsumowanie dyscyplin

Powyższe przykłady mają jedynie pokazać jak bardzo mogą się różnić bukmacherzy między sobą w sposobie rozliczania zakładów.

Zapoznaj się dobrze z Regulaminami Twoich dyscyplin sportowych, u bukmacherów gdzie zamierzasz grać.

10. Nieistotne zapisy

Zapisy dotyczące Pokera, Wyścigów konnych, Kasyna, Supertoto, Zdrapek, Rynków Finansowych możesz od razu pominąć, chyba że zamierzasz z nich korzystać. Pomiń także zapisy dot. “szybkich zakładów”, “Quick bet” (nie używaj ich) czy robotów/automatów (nielegalne oprogramowanie dotyczące pokera).

Artykuł powstał na podstawie wiedzy własnej i treści wybranych Regulaminów bukmacherskich z kwietnia 2013. Oparłem się na Regulaminach reprezentatywnych dla mnie bukmacherów. Powinieneś założyć, że artykuł ten nie wyczerpuje tematu, ale jest dobrym zebraniem informacji do dalszych badań.

 

 

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok