Zakłady na szachy

Dobrze znający się na szachach gracze mogą typować wyniki ogrywając bukmacherów lub grać w szachy na pieniądze. Bukmacherzy mają kłopoty z poprawnym oszacowaniem kursów szachowych, szczególnie w zakładach na żywo.

Ustawione bierki szachowe na drewnianej szachownicy od strony białych

Przy prawidłowej grze obu stron, partia szachów powinna zakończyć się remisem,
fot. Shutterstock

1. Cechy szachów

Szachy to gra strategiczna, w której lekką przewagę mają zawsze białe, z uwagi na symetryczność pozycji początkowej i pierwszy ruch ze strony białych. Ponad połowa partii na poziomie arcymistrzowskim kończy się remisem. Kursy na remis oscylują często w okolicach @1.50. Trzeba jednak znać dobrze debiuty. Niektóre są “bardzo ostre” z dużą ilością wariantów, które rzadko prowadzą do remisu, a inne debiuty są bardzo spokojne i po wymianach prowadzą często do wyrównanej pozycji.

Są także “szachy towarzyskie” na rozluźnienie atmosfery:

1.1. Rodzaje szachów

Ze względu na tempo gry szachy dzielimy na:

  • szachy klasyczne – czas dla zawodnika na całą partię wynosi powyżej 1 godziny
  • szachy szybkie (Rapid) – czas dla zawodnika na całą partię wynosi od 15 do 60 minut
  • szachy błyskawiczne (Blitz) – czas dla zawodnika na całą partię wynosi do 10 minut włącznie
  • szachy superbłyskawiczne (Bullet) – czas dla zawodnika na całą partię wynosi 1 minuta; nie ma zastosowania w poważnych turniejach

Arcymistrzowie rywalizują ze sobą zazwyczaj w szachach klasycznych. Przy dużym czasie do namysłu duże znaczenie ma przygotowanie przedmeczowe w zakresie debiutu przeciw konkretnemu przeciwnikowi. Im mniej czasu do namysłu, tym większa szansa na błąd w liczeniu wariantów. Raz przechylona szala w stronę któregoś zawodnika, często nie wraca do punktu równowagi, lecz powoduje lawinową dominację.

Wiele turniejów jest transmitowanych online i można przy pomocy oprogramowania komputerowego śledzić kto ma przewagę na szachownicy. Ustalenie jednak czy partia zmierza do remisu i jak bardzo jest on prawdopodobny wymaga już zaawansowanej wiedzy szachowej.

1.2. Standardowe przepisy

Organizacją zrzeszającą związki szachowe na świecie jest od 1924 roku Międzynarodowa Federacja Szachowa (fr. FIDE). Choć zasady gry w szachy są niezmienne, czasami trzeba zaktualizować zasady rozgrywania turniejów lub reguły przyznawania określonego tytułu szachistom (dot. np. tytułu arcymistrza). Są to pomijalne detale.

2. Porady dla typerów

Jest bardzo wiele powodów, dla których warto grać w szachy. Czy warto również obstawiać tą dyscyplinę?

Historia typów szachowych w arkuszu Excel

Yield 56% po 30 zakładach to bardzo dobry prognostyk, że gracz może znać się lepiej na szachach niż bukmacherzy.
Źródło: Screen od Awus – Czytelnika SureBety.pl (2022)

2.1. Dynamika i limity

Szachy NIE są dobrą dyscypliną do zarabiania na zakładach. Z uwagi na to, że jest to dyscyplina mało popularna, bukmacherzy mają niskie limity stawek. W zakładach przedmeczowych maksymalny zysk z 1 zakładu może wynieść zwykle 50÷100€. Czas poświęcony na analizę nie przyniesie zatem satysfakcjonujących zysków, jeśli komuś uda się wyspecjalizować.

Wyższe limity stawek są oferowane w zakładach na żywo. Tam po zmianie kursów, można zwykle powtórzyć zakład i w ten sposób zaangażować większe sumy pieniężne. Próbowałem swoich sił na małych stawkach i ogrywałem bukmachera z powodzeniem. Zniechęciły mnie jednak niskie limity i porzuciłem ten kierunek rozwoju. Może w przyszłości sytuacja się zmieni pod warunkiem, że szachy staną się bardziej popularną dyscypliną.

Bukmacherzy nie mogą przygotować sobie szablonowych kursów w zależności od czasu jaki upłynął, jak to ma miejsce w piłce nożnej. Odniosłem wrażenie, że dostosowują kursy “na wyczucie” i do tego jak obstawiają klienci. To daje wiele okazji by złapać wartościowy zakład.

2.2. Programy szachowe

Do oceny sytuacji na szachownicy nie wystarczą własne umiejętności. Liczbową przewagę szybko można określić za pomocą programów szachowych. Polecam do tego program Arena 3.5.1. Wystarczy zainstalować w nim odpowiednio mocny silnik i komputer za nas oszacuje punktową przewagę na szachownicy. Trzeba jednak poznać jak działają takie silniki, bo zdarzają się pozycje, w których człowiek przewiduje szybciej i dokładniej od komputera dzięki wyuczonym schematom.

Wiele silników jest płatnych, ale do potrzeb zakładów wystarczy ściągnąć mocny darmowy silnik szachowy. Żeby dowiedzieć się, który jest najsilniejszy, zobacz aktualny ranking silników szachowych. Nie jest to jednak pełna lista i nie należy się do niej ograniczać w poszukiwaniach.

3. Szachy na pieniądze

Można spotkać inicjatywy, w których można ze sobą rywalizować, grając w szachy na prawdziwe pieniądze. Aby zarabiać na takiej rywalizacji, nie wystarczy mieć dobry silnik szachowy i umiejętności. Aby stać się najlepszym, trzeba na bieżąco poprawiać swój repertuar debiutowy (który można wzmocnić grając korespondencyjnie w szachy) i znać zasady rozgrywania końcówek (np. V tomów książek Awerbacha o końcówkach). Dobry program z dobrym silnikiem szachowym jest tu podstawą.

Przykładami serwisów, które umożliwiają grę w szachy na pieniądze są:

  • ICCF – oficjalna federacja szachów korespondencyjnych (można, a nawet trzeba wykorzystywać silniki szachowe, bazy danych i tabele końcówek)
  • Chess2Play.com
  • 12mieczy.pl – gry zręcznościowe na pieniądze, wśród których są m.in. szachy
  • GoldChess.com – rozwiązywanie zadań dla nagród pieniężnych
  • VeloCityChess.com – strona, która okazała się scamem
  • można próbować też swoich sił w turniejach online

4. Bukmacherzy do szachów

W ofercie bukmacherów są zwykle tylko kursy na zwycięzcę turnieju i ewentualnie kursy meczu 1X2 dla każdej rundy, np.:

Anand (IND, 2816) – Topalov (BUL 2816): 3.86 – 1.58 – 5.60.

Najlepszymi bukmacherami do obstawiania szachów są zdecydowanie bukmacherzy rosyjscy. Rosja jest krajem, w którym szachy są niemal sportem narodowym, a dzieci już w wieku 4-5 lat zapoznają się z zasadami gry w przedszkolu.

Na giełdach zakładów ruch jest praktycznie zerowy.

Szachowe Mistrzostwa Świata są rozgrywane co roku w listopadzie i cieszą się zainteresowaniem większej ilości bukmacherów i graczy. Eliminacje trwają od sierpnia.

Od 2013 roku największy bukmacher dla zawodowych graczy oferuje dość bogatą ofertę zakładów na mecz o mistrzostwo świata. Z tego co pamiętam to limity około 2000 PLN były na niektóre zdarzenia. Wtedy też warto było rozważyć obstawianie u największych bukmacherów europejskich.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do szachów

albo przejrzyj listę bukmacherów:

Bukmacherzy dla Polaków

 

Literatura

[1] FIDE.com – Światowa Federacja Szachów

[2] TOP 100 Chess Players – lista najlepszych 100 szachistów

[3] ICCF.com – międzynarodowa federacja szachów korespondencyjnych może być źródłem znajdywania najsilniejszych debiutów

[4] Polski Związek Szachowy – informacje i newsy dot. głównie polskich szachistów

[5] Chess Opening Explorer – prawdopodobnie największa darmowa baza partii szachowych i statystyki najlepszych zawodników na świecie (lepszą ma zapewne Fritz, ale jest płatny)

Zobacz też:
Zakłady na piłkę nożną
Zakłady na snookera

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.