Lekcja 8: Strategia bonusów

Nie wiesz od którego bonusu powitalnego zacząć? Dowiedz się jak ocenić atrakcyjność bonusów, dzięki czemu twój kapitał będzie rósł optymalnie.

Naszkicowany piłkarz strzela z przewrotki po lewej a po prawej napisy Sztuka zakładów oraz Krzysztof z SureBety.pl

Na SureBety.pl znajdziesz ponad 400 wartościowych artykułów. Podcast ma na celu pomóc ci uporządkować te informacje i umożliwić ci edukację w samochodzie, czy podczas biegania.
Źródło fot. Shutterstock

Posłuchaj

 1. Lekcja 8 — Strategia bonusow.mp3 (aby pobrać kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz “Zapisz link jako…“)
 2. Odsłuchaj na YouTube
 3. Odsłuchaj na Apple Podcast (wcześniej iTunes)
 4. Odsłuchaj na Spotify
 5. Odsłuchaj na Google Podcasts

Plan lekcji

 1. Intro (00:00)
 2. Jak postrzegać bonusy powitalne? (01:18)

 3. Założenia. (06:03)

 4. Omówienie atrakcyjności bonusów – tabela. (09:07)

 5. Minimalny obrót – warunki obrotu bonusem. (12:11)
 6. Czym grozi niedokończenie obrotu? (17:59)

 7. Jaki powinien być efekt zastosowania strategii bonusów? (23:06)

 8. Efektywne wykorzystanie freebetów. (23:45)

 9. Rodzaje bonusów. (27:25)

 10. Regulamin bonusu. (28:40)

 11. Podcast w trosce o twoje oczy. (34:32)

 12. Zadanie do zrobienia. (38:43)

Treść podcastu

1. W poprzednich lekcjach       

W poprzednich lekcjach poznaliśmy się, omówiliśmy sobie procedury, omówiliśmy zarządzanie kapitałem.

Zaczęliśmy się uczyć się strategii ogrywania bukmacherów.

W lekcji 7 była to strategia valuebetów.

Dziś powiemy sobie o kolejnej, czyli drugiej z trzech najważniejszych. Jest to strategia bonusów i promocji.

2. Jak postrzegać bonusy powitalne?

Bonus  powitalny należy postrzegać jako zobowiązujący prezent lub inaczej jako formę przynęty. Bukmacher chce stworzyć z Tobą relację. Ma nadzieję, że dzięki temu zrewanżujesz się i będziesz u niego grał. Założeniem jest, że dzięki temu więcej na Tobie zarobi, niż da Ci w formie bonusu.

Możemy przypuszczać, że skoro bonusy są przez bukmacherów utrzymywane, to im się to opłaca. Jednak nie wszystkim. Ta sztuka spośród 20 legalnych bukmacherów wychodzi może tylko 4. Widać to głównie, bo ilości promocji i ich atrakcyjności. Wiele tych bonusów u takich bukmacherów ładnie wygląda, ale daje mały rzeczywisty profit.

Przyczyn małych opłacalności prowadzenia tego biznesu może być wiele:

 • źle dobrane bonusy
 • wysokie koszty utrzymania strony internetowej, bądź lokalu stacjonarnego
 • podatek od obrotu
 • stawianie na marketing, a nie na jakość
Ciekawostką jest, że pierwsi bukmacherzy nie mieli promocji. Zakłady singlowe były wtedy niedostępne, jedynie zakłady akumulowane.

3. Założenia

Zakładam, że jesteś graczem początkującym i masz niewiele kont – powiedzmy jedno. Możesz więc skorzystać jeszcze z wielu bonusów powitalnych u pozostałych firm bukmacherskich. Przygotowałem tabelę, która pokazuje jak może wzrosnąć Twój kapitał jeśli skorzystasz z 10-15 bonusów. Będziesz mógł relatywnie łatwo dojść do kwoty 6265 zł. Przyjąłem, że możesz bez większego ryzyka dociągnąć do końca 80% wartości bonusu – przykład: wpłacasz 100 zł, dostajesz dodatkowo 100 zł, obracasz i zostaje Ci 80 zł bonusu. Razem zostaje 180 zł (zarobiłeś 80 zł).

Pozwoli Ci to na zbudowanie środków na grę, a następnie do przeznaczenia tego na dalszy rozwój.

4. Omówienie atrakcyjności bonusów – tabela

Jak wcześniej wspomniałem, tutaj masz przygotowaną tabelę bonusów bukmacherskich. Poniżej przedstawię Ci o niej więcej szczegółów.

4.1. Bonus od depozytu – jego procent i maksymalna kwota

W pierwszej kolumnie mamy bonusy od depozytu, czyli zazwyczaj jest to 100%. W drugiej widzimy, do jakiej maksymalnej kwoty możemy otrzymać ten bonus.

Kwoty i procenty mogą być różne. Na przykład bonus 100% do 100 zł. Czyli wpłacasz dowolną kwotę i dostajesz drugie tyle, maksymalnie 100 zł. Zauważysz, że są tacy, którzy dają 1000, 3000, a nawet 5000 zł. Wtedy będą raczej trudniejsze do obrócenia, będzie trzeba postawić zakłady AKO 2, AKO 3, AKO 4, czyli np. z 4 zdarzeń itd.

Zwrócę jeszcze uwagę na bonusy u bukmacherów zagranicznych. Są to kwoty zazwyczaj 100% do 100 EUR. Wyższe niech zapalą u Ciebie czerwoną lampkę, np. 100% do 200 EUR. Często zdarzało się, że takie promocje oferowały nowe firmy, które wkrótce upadały, a środki gracza przepadały wraz z nim.

4.2. Minimalny obrót

Minimalny obrót to łączna suma stawek z kuponów potrzebna do zdobycia możliwości wypłacenia otrzymanych w promocji pieniędzy.

Oto przykłady wymaganych minimalnych obrotów:

 • obróć bonusem 5 razy – jeśli dostałeś 100 zł bonusu, to musisz obrócić na łączną sumę 500 zł
 • obróć sumą depozytu i bonusu 3 razy – wpłaciłeś 100 zł i otrzymałeś drugie 100 zł, razem musisz obrócić więc kwotą 600 zł (100+100=200, następnie 200*3=600)
 • obróć depozytem raz, następnie obracaj bonusem 4 razy – wpłaciłeś 100 zł i otrzymałeś drugie 100 zł, razem, razem musisz obrócić kwotą 400 zł (1*100 + 3*100=400)

Na rynku zakładów zagranicznych wymagany obrót jest w zazwyczaj większy, np. 6, 8, 10, a nawet 20 krotność otrzymanego bonusu. Konkurencja jest tam dużo większa, dlatego bukmacherzy dłużej chcą utrzymać przy sobie gracza. Jednak dzięki tej konkurencji wymogi co do zakładów na kuponie są mniejsze. Często wystarczą zakłady singiel lub AKO 2. U legalnych bukmacherów, jak wcześniej wspomniałem często jest AKO 3, AKO 4 i wymagany łączny minimalny kurs na kuponie też jest wyższy.

Do zakładów, gdzie do obrotu wlicza się zakład pojedynczy, dobrą strategią na obrót będzie surebet. W przypadku AKO 2 lub więcej będzie to valuebet.

4.3. Minimalny kurs

Kolejna kolumna przedstawia nam minimalny kurs potrzebny, aby stawki z kuponów wliczały się do obrotu bonusem. Tutaj jest bardzo różnie. Często to jest 1.60, 1.80, 1.90, czyli poniżej 2.0, która jest barierą psychologiczną. Zdarza się, że jest to kurs 2.50 lub nawet 3.00, 4.00 głównie w przypadku zakładów akumulowanych. Przy wyższych kursach powinieneś przemyśleć, czy jesteś w stanie psychicznie udźwignąć małe prawdopodobieństwo wygrania poszczególnych kuponów.

4.4. Czas na zrobienie obrotu

Czas na zrobienie obrotu jest bardzo różny. Może być to 7, 14, 30, 60 czy 90 dni. Dłuższe terminy to obecnie raczej rzadkość. Nie zmuszają one gracza to dużej aktywności i zmniejszają prawdopodobieństwo stawiania zakładów, jak leci, co zmniejsza przewagę bukmachera.

Moją radą w przypadku czasu na obrót 30 dni jest założenie konta w piątek. Na weekend jest lepsza oferta. Jest więcej meczów, a marża w nich jest często mniejsza. Zakładając konto w piątek na początku tego okresu obrotowego, a także na jego koniec wypada „weekend”.

4.5. Uwagi – niestandardowe zapisy

W ostatniej kolumnie tabeli zamieszczone są uwagi, czyli niestandardowe wymagania dotyczące obrotów bonusem. Zdarzają się one często i mają za zadanie utrudnić wypłatę nagrody, bądź jej zmniejszenie. Poniżej podam Ci kilka przykładów, co to może być.

Oto przykłady:

 • zwrot za przegrany zakład w całości – może się okazać, że zwrot będzie bez podatku 12% (zagrasz za 200 zł, przegrasz i otrzymasz 176 zł)
 • bonus otrzymasz etapami
 • przegranie wszystkich własnych środków na koncie powoduje automatycznie wyzerowanie salda bonusowego
 • maksymalna wygrana za bonus

Tego wszystkiego niestety nie jest łatwo umieścić w tabeli. Powinieneś przed każdym bonusem dokładnie go przeczytać i przeanalizować. Mam nadzieję, że powyższe przykłady pozwolą Ci na łatwiejsze zauważenie ich.

5. Czym grozi niedokończenie obrotu?

Możemy znaleźć się w dwóch sytuacjach. Wykluczenie z promocji albo niedokończenie obrotu.

 1. Wykluczenie z promocji: czy bukmacher musi podać powód wykluczenia? Nie!
  W regulaminie jest prawie zawsze zapis, że bonus jest uznaniowy. Bukmacher daje Ci go na “zachętę”, ale niepisana zasada mówi, że oczekuje czegoś w zamian (w myśl społecznej “zasady wzajemności”). Bukmacherzy monitorują opłacalność klientów i dają sobie przywilej zabrania bonusu “bez powodu” (tak naprawdę powód zawsze jest: bukmacher obawia się, że w przyszłości więcej na tobie straci niż zyska).
 2. Niedokończenie obrotu to niespełnienie na czas wymaganego obrotu. Wtedy bonus i wygrane z niego pochodzące przepadają bezpowrotnie. Powodów może być wiele. Najczęściej wynika to z nieprzeczytania lub niezrozumienia regulaminu bonusu (np. gracz dobierał zbyt niskie kursy, grał niewłaściwe zdarzenia itp.).
Warto zaplanować kiedy będziesz obstawiał, aby wypełnić wymagania obrotu i zostawić sobie “bufor czasowy“, abyś nie musiał stawiać w pośpiechu “na siłę”. Jeśli przegapisz czas na obrót i utracisz bonus, potraktuj to jako lekcję. Lekcja będzie wartościowa tylko wtedy, gdy wyciągniesz z niej wnioski: Podręcznik typowania.
W strategii bonusów NIE powinieneś przekraczać stawek, które są równe wartości bieżącego salda depozytu. To bardzo ważne.
PRZYKŁAD:

 1. Wpłaciłeś 100 zł i dostałeś 50 zł bonusu.
 2. Nie powinieneś przekraczać stawki 100 zł (grasz za nie więcej niż własny depozyt).
 3. Jeśli NIE będziesz przekraczał max. stawki bieżącego salda depozytu, to kwota bonusu pozostanie na poziomie 50 zł.
 4. Jeśli sumaryczne saldo (depozyt+bonus) spadło poniżej 150 zł, to stawka powinna zostać proporcjonalnie zmniejszona (księguj mentalnie osobno depozyt i osobno bonus).
 5. Przy spadku ze 150 zł do 125 zł (zostało ci 75 zł depozytu i 50 zł bonusu?) max. stawka powinna być 75 zł (tyle zostało “własnych” środków).
 6. Przy spadku ze 150 zł do 100 zł (zostało ci 50 zł depozytu i 50 zł bonusu?) max. stawka powinna być 50 zł (tyle zostało “własnych” środków).
ZASADA BEZPIECZEŃSTWA:
Zawsze spodziewaj się, że bukmacher może w dowolnej chwili zabrać Ci bonus. Nie musi tak być, ale gdy to nastąpi, stracisz nie więcej niż kwotę bonusu.

Kiedy nie obstawiasz więcej niż wpłaciłeś, sprawa jest “czysta”: NIE korzystasz z pieniędzy bukmachera, więc NIE stajesz się zależny od jego kaprysu czy “dobrej woli”. Bo chyba wiesz, że w Regulaminie bonusu chyba każdego bukmachera jest zapis, że w przypadku zabrania bonusu, bukmacher zabiera także wygrane, które zostały uzyskane dzięki dodaniu środków bonusowych (są używane, gdy stawiasz więcej niż wpłaciłeś). Dla bezpieczeństwa warto więc grać tylko do wysokości “swoich” wpłaconych środków.

Dobrą praktyką bukmacherów jest rozdzielenie salda na środki gracza i saldo bonusowe. Jeszcze lepszą zakładka, gdzie możemy podejrzeć dostępne bonusy oraz aktualny procent spełnionego obrotu. W 2024 roku NIE jest to jeszcze popularne rozwiązanie.

6. Jaki powinien być efekt zastosowania strategii bonusów?

Zakładam, że jeśli wystartujesz z kapitałem startowym 1000 zł i wykorzystasz kilka tych bonusów, powinieneś dojść do kwoty około 6265 zł. Oczywiście zależy to od wielu czynników.

Polecam zacząć na początek od bonusów gotówkowych, bo ona najszybciej nas motywują. Najlepiej od tych najniższych, aby nabrać doświadczenia.

7. Efektywne wykorzystanie freebetów

Często spotkasz się z pojęciem „freebet”, czyli darmowym zakładem. Czy to w formie bonusu powitalnego, czy też później w ramach bonusów okazjonalnych. Jest to forma zakładu, w którym nie ryzykujemy własnych pieniędzy. W zamian za to wygrana z tego zakładu jest pomniejszana o wartość „freebetu”.

Zagrasz za darmowy zakład 25 zł z kursem @2.0, wygrasz 50 zł, po czym 25 zł, czyli wartość zakładu zostanie odjęta – wygrywasz, więc 50 – 25 = 25 zł

Czy to jest dobre wykorzystanie naszego darmowego zakładu? Nie do końca. Tutaj musimy zwrócić uwagę na wartość oczekiwaną, a ona jest większa wraz ze zwiększającym się kursem.

Poniżej praktyczny przykład przy obstawieniu 10 zakładów za „freebet” 25 zł:

 • kurs @2.0, szanse wygrania 50% (będziesz wygrywał średnio co drugi zakład)
  • wynik – wygrałeś 5 zakładów, z każdego po 25 zł = 125 zł
 • kurs @5.0, szanse wygrania 20% (będziesz wygrywał średnio co piąty zakład)
  • wynik – wygrałeś 2 zakłady, z każdego po 100 zł (25*5=125, następnie 125- 25=100 i 100*2) = 200 zł
 • kurs @10.0, szanse wygrania 10% (będziesz wygrywał średnio co dziesiąty zakład)
  • wynik – wygrałeś 1 zakład o wartości 225 zł (25*10=250 i 250-25=225)

8. Rodzaje bonusów

 • Bonusy pieniężne – otrzymujesz je głównie za wpłacony depozyt. Ich wysokość jest uzależniona od wysokości Twojej wpłaty. Następnie wymagają obrotu, aby go wypłacić. Są najbardziej efektywne w przyciąganiu gracza. Dają poczucie szybkiego zarobku.
  Bonusy bez depozytu – możemy je pominąć, są zwykle bardzo niskie i rzadko spotykane wraz z ciężkimi warunkami obrotu.
 • Freebet – darmowy zakład, gdzie wygrana z kuponu jest pomniejszana o wartość zakładu.
  .
 • Cashback – zwrot za przegrany zakład. Opłacalność zależy od dokładniejszych zapisów. Jaki procent kwoty jest zwracany. W przypadku zwrotu za kilka kuponów warto doczytać, czy zwrot jest za wszystkie przegrane kupony, czy tylko za różnicę między przegranymi a wygranymi zakładami.
 • Bonus z mnożnikiem – bonus, w którym trzeba więcej policzyć, ale jest do zrozumienia. Chodzi głównie o zaniżenie wysokości podatków płaconych przez bukmachera. Bonus z mnożnikiem 10 pozwala nam wygrać 40 zł za stawkę 2 zł po kursie 2.0 (2*2*10). Bukmacher zapłaci podatek 12% od stawki 2 zł, a nie od 20 zł (20*2=40)
 • Bonus bez podatku – można go spotkać bardzo często oczywiście u legalnych bukmacherów. Pozwala nam na ewentualną wygraną po postawionym kursie bez zmniejszania go o 12% podatku. Wymaga zazwyczaj co najmniej 3 zdarzeń na kuponie, czasem więcej. Opłacalny głównie po zrozumieniu strategii valuebet.

9. Regulamin bonusu

Regulamin bonusu znajdziemy gdzieś w górnym menu. Zazwyczaj gdzieś w dziale “Promocje”. Powinieneś zawsze przed wzięciem bonusu go przeczytać, aby wiedzieć, jak nim obrócić. Są w nim zamieszczone informacje, które podałem w tabeli, a także inne dodatkowe.

Przykładami takich dodatkowych zapisów mogą być:

 • jakie zakłady są wykluczone z obrotu: zakłady na żywo, handicapy azjatyckie, zakłady na sporty wirtualne
 • w przypadku bukmacherów zagranicznych, gracze z poszczególnych krajów mogą być wykluczeni z promocji
 • surebety są niedopuszczalne
 • czas na obrót 30 dni, ale pierwszy zakład musi być postawiony w ciągu 1 dnia
 • nie można wygrać za środki bonusowe więcej niż określona z góry kwota
Ważnym punktem tych regulaminów jest zapis o multikontach, czyli zakaz zakładania wielu kont przez jedną osobę, a co za tym idzie otrzymania kilku bonusów powitalnych. Jest to niedozwolone i bardzo często obejmuje także domowników. Często zaznaczane jest, że tylko jeden z domowników może skorzystać z promocji. Aby złamać ten regulamin, powinieneś przemyśleć wiele kwestii, ponieważ jest to często wykrywane, a konsekwencje wykrycia są dość bolesne, ze względu na utratę środków i problemy z ich wypłatą.

Zadanie domowe

Dzisiejszym zadaniem jest przejrzeć tabelę bonusów.

Jeżeli czujesz się gotowy, to możesz już zarejestrować konto z linków SureBety.pl i wpłacić jakieś środki lub, jeśli wolisz, poczekaj do piątku.

Zrób notatki w swoim Podręczniku typowania z tych artykułów:

Wszystkie podcasty znajdziesz na stronie https://surebety.pl/podcast

 

Najlepsze bonusy są dla Ciebie przygotowane w formie tabeli (aby oszczędzić twój czas i pieniądze):

Najlepsze Bonusy Bukmacherskie

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.