Progresja to zmiana stawek w serii zakładów. Najczęściej polega na zwiększaniu stawek po przegranej. W teorii daje to małe, ale gwarantowane zyski. W praktyce prowadzi często do bankructwa. Dowiedz się dlaczego.

Przykład progresji

Progresja kojarzy się najczęściej z systemem Martingale, czyli tak zwanym systemem podwajania stawek. System ten polega na tym, że zaczynasz od jakiejś stawki minimalnej (np. 1 PLN/zakład) i po każdej przegranej podwajasz stawkę, aby w przypadku wygranej odzyskać to, co już wpłaciłeś, i zdobyć mały zysk. Jeżeli ukończysz progresję, to zachowujesz wartość zysku i możesz zacząć od początku.

Zobaczmy jak to wygląda na przykładzie dla kursu @2.0 z prawdopodobieństwem sukcesu 50% i początkowej stawce 1 PLN:

Martingale jako wzorcowy przykład progresji
Poziom STAWKA/zakład WYGRANA SUMA stawek ZYSK netto Realny kurs (Zysk_netto/Suma_stawek+1) Value wypadkowe
I poziom 1 2 1 +1 2.0 1.0
II poziom 2 4 3 +1 1.33 1.0
III poziom 4 8 7 +1 1.143 1.0
IV poziom 8 16 15 +1 1.067 1.0
V poziom 16 32 31 +1 1.032 1.0
VI poziom 32 64 63 +1 1.015 1.0
VII poziom 64 128 127 +1 1.008 1.0
VIII poziom 128 256 255 +1 1.004 1.0
IX poziom 256 512 511 +1 1.002 1.0
X poziom 512 1024 1023 +1 1.001 1.0

1. Poziom

W pierwszej kolumnie widzimy poszczególne poziomy progresji. Domyślnie zaczynamy od pierwszego poziomu i jeżeli przegramy zakład, to przechodzimy do kolejnego poziomu. W przypadku wygranej wracamy do 1. poziomu.

2. Stawka/zakład

Założeniem systemu Martingale jest podwajanie stawek po każdej przegranej tak, aby zagwarantować sobie zysk=stawka_minimalna. Można też potrajać stawki albo mnożyć przez 1.5 (wymagany wyższy kurs, aby to miało sens), ale rozpatrzmy najpierw najprostszy przypadek.

W naszym przypadku stawka każdego następnego poziomu jest wielokrotnością stawki minimalnej. Wielkości stawek rosną wykładniczo. U nas każdy poziom stawek jest potęgą liczby 2:

stawki → 20, 21, 22, … , 29.

3. Wygrana

Wartość wygranej jest w naszym przypadku iloczynem stawki i kursu @2.0. Wartość wygranej jest zatem także potęgą liczby 2:

wygrane → 21, 22, 23, … , 210.

4. Suma stawek

Ponieważ mamy do czynienia z ciągiem geometrycznym, to możemy łatwo policzyć sumę ciągu stawek dla dowolnego poziomu (wiedza ze szkoły średniej):

S(n)=a1*(‚, 1-qn)/(‚, 1-q) dla q ≠ 1,

gdzie a1 jest stawką początkową, q oznacza liczbę przez którą mnożymy, czyli w naszym przypadku 2.

5. Zysk netto

Zysk netto powstaje z odjęcia wartości wygranej od sumy stawek. Łatwo zauważyć, że niezależnie od poziomu, na którym uda nam się ukończyć progresję, zarabiamy wartość stawki początkowej.

UWAGA:
W teorii system Martingale gwarantuje zawsze zysk wynoszący wartość minimalnej stawki. W praktyce nie da się go zastosować, bo gracz musiałby dysponować nieograniczonym kapitałem, a bukmacherzy musieliby być gotowi do przyjęcia zakładu dowolnej wielkości. Do tego wygrana musiałaby wypadać wystarczająco często.

W świecie rzeczywistym każdy gracz jest ograniczony do skończonej ilości poziomów jakie jest w stanie postawić. Dobrym nawykiem jest samodzielne wyznaczenie ilości poziomów, jakie jesteśmy w stanie zaryzykować. W Internecie spotykałem się najczęściej z progresją 3-poziomową albo 7-poziomową.

6. Kurs wypadkowy

To czego nie widać gołym okiem, to kurs wypadkowy jaki gramy stosując system Martingale i inne systemy progresji.

PRZYKŁAD:

Jeżeli mam do dyspozycji 3 PLN, to mogę postawić całe 3 PLN na kurs 1.33 i mieć możliwość uzyskania 1 PLN zysku w przypadku wygranej albo utraty 3 PLN w przypadku przegranej zakładu.

Te same 3 PLN mogę rozbić na dwa poziomy progresji, obstawiając zdarzenie pt. „uda mi się ukończyć progresję z zyskiem 1 PLN”.

Jeżeli trafię na pierwszym poziomie, to mam zysk +1 PLN, którego chciałem i zakład jest trafiony.

Jeżeli trafię na drugim poziomie, to również mam zysk +1 PLN i udało mi się.

Jeżeli NIE trafię na żadnym z dwóch poziomów, to przegrałem i tracę -3 PLN.

Ponieważ ryzykowałem w sumie 3 PLN dla zyskania 1 PLN, to wypadkowy kurs wynosi

zysk/suma_stawek+1 = 1/3+1 = 1.33

Analogicznie można policzyć wypadkowy kurs dla każdego z poziomów. Jeśli więc zakładasz, że twoja progresja będzie ograniczona do 10 poziomów, a 11-go już nie będziesz grał, to jest to równoważne z postawieniem kwoty 1023 PLN po kursie 1,001. Jeżeli chciałbyś grać do 20. poziomu, to potrzebujesz kapitału 1.048.576 PLN, aby móc zyskiwać 1 PLN na każdym cyklu ukończonej progresji.

UWAGA:
Wielu graczy nie wyznacza górnej granicy ilości poziomów, jaką są gotowi obstawić. W wyniku tego grają tyle poziomów na ile ich stać, a nawet potrafią pożyczyć pieniądze aby być konsekwentnym, bo wierzą głęboko że w końcu muszą wygrać. Nieprzemyślane obstawianie progresji prowadzi często do bankructwa, a nawet wpędza w długi.

7. Value wypadkowe

Ostatnia kolumna pokazuje wypadkową wartość valuebet. Dla przejrzystości tabeli założyłem, że kurs dziesiętny @2.0 jest grany z prawdopodobieństwem trafienia 50%. Wtedy

value = 2.0*0.5 = 1.0

Za każdym razem, gdy mamy do czynienia z serią zakładów albo zdarzeniami, które muszą wystąpić jednocześnie (np. w kuponie AKO), value składowych z zakładów przemnaża się, co tworzy value wypadkowe.

W naszym przypadku przemnażamy przez siebie wartości 1.0, co daje 1.0.

Jeśli każdy zakład składowy miałby value równe 0.9, to wartość value zagrania pięciu poziomów z rzędu miałaby wartość 0,95=0,59.

Stąd prosty wniosek.

Im mniejsze value składowych zakładów tym gorzej. Jeśli value składowych zakładów<1.0, to im więcej poziomów progresji tym gorzej.

Zastosowanie progresji

Progresja jest równoważna obstawianiu niskich albo bardzo niskich kursów. W praktyce ma to więcej wad niż zalet. Zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa posiadanego kapitału na grę.

Są zawodowi gracze, którzy potrafią zyskiwać długofalowo na obstawianiu niskich kursów, ale dla większości amatorów kończy się to dość szybkim bankructwem. Osobiście jestem fanem obstawiania kursów powyżej wartości @1.50, a uzasadnienie tego możesz przeczytać w artykule o tym Dlaczego warto obstawiać wysokie kursy?

Wnioski:

Żaden system stawkowania nie da długoterminowo zysku przy negatywnej wartości oczekiwanej gry.

Przykładowo przewaga kasyna w ruletce europejskiej wynosi 2,70% (jedno zero i 36 pól). Czyli wartość oczekiwana z tej gry wynosi -0,027 ze strony gracza. Nie istnieje taki system stawkowania, który w długim okresie czasu przyniósłby zysk w tej grze przy skończonym kapitale gracza[3].

Progresja potrafi krótkofalowo zwiększyć zyski. Dzieje się to kosztem większego prawdopodobieństwa bankructwa w stosunku do systemów ze stałą stawką.

Progresję wykorzystuje się często do obracania bonusów. Trzeba jednak umieć dobrać odpowiednią wersję progresji, aby zminimalizować ryzyko bankructwa, jeśli naszym celem nie są zyski, a zrobienie obrotu.

Definicja progresji

Mając już wyobrażenie czym jest progresja, możemy wprowadzić definicję progresji w zakładach bukmacherskich:

Def. Progresja (system progresywny) to rodzaj systemu stawkowania, w którym stawka następnego zakładu zależy od wyniku zakładu poprzedniego, zgodnie ze ściśle określoną regułą. Najczęściej spotykanymi regułami jest ciąg arytmetyczny, geometryczny i harmoniczny.[1]

Progresja słownikowo oznacza wzrost, postęp, sekwencja, seria.

Progresja w zakładach bukmacherskich kojarzy się najczęściej ze zwiększaniem stawek po przegranej, ale czasem wiąże się ze zmniejszaniem stawek. W przypadku zmniejszania stawek bardziej uzasadnionym terminem wydaje się być używanie słowa regresja, choć nie spotkałem się z nim w dziedzinie zakładów.

rosnace-slupki.png
Progresja kojarzy się najczęściej
z rosnącymi stawkami, SureBety.pl

Rodzaje progresji

Za podstawowy i „wyjściowy” system progresji zawsze jest warto przyjąć klasyczny model Martingale, który jest opisany w tym artykule.

Możesz sobie teraz wyobrazić jak szybko rosłyby liczby, jeżeli przemnażalibyśmy stawki przez 3. Dla mnożnika mniejszego od 2, wygrane będą mniejsze, a co za tym idzie nie wystarczą one na wytworzenie zysku na kolejnych poziomach progresji.

Dla kursu 2.0, prawdopodobieństwa sukcesu 50% i mnożnika x1.5 model nie ma sensu:

Martingale z mnożnikiem x1.5
Poziom STAWKA/zakład WYGRANA SUMA stawek ZYSK netto Realny kurs (Zysk_netto/Suma_stawek+1) Value wypadkowe
I poziom 1 2 1 1 2.0 1.0
II poziom 1.5 3 2.5 0.5 1.2 1.0
III poziom 2.25 4.5 4.75 -0.25 <1.0 1.0
IV poziom 3.375 6.75 8.12 -1.37 <1.0 1.0
V poziom 5.06 10.12 13.18 -3.06 <1.0 1.0

Przyjrzyjmy się jakie czynniki systemu możemy modyfikować, aby stworzyć nowy system progresji:

  • ilość poziomów progresji
  • powrót do pierwszego poziomu albo tylko do jednego z poprzednich poziomów
  • rodzaj reguły progresji (ciąg arytmetyczny, geometryczny, harmoniczny itp.)
  • dla ciągu geometrycznego mnożnik między poziomami (kurs musi być wystarczająco duży w stosunku do mnożnika, aby wychodziły zyski na kolejnych poziomach)
  • dla ciągu arytmetycznego różnica między poziomami

Na podstawie różnych parametrów progresji jakie można modyfikować, stworzono podział na 4 rodzaje progresji[2]:

1. Progresja malejąca

Progresja malejąca (negative progression). Polega na zwiększaniu stawki przy przegranej.

Wymaga znacznego kapitału. Jest używana aż do pojawienia się zwycięskiego wyniku po serii przegranych. Szarga nerwy. Bardzo bolesna przy serii porażek. Unikaj tych systemów, jeśli możesz.

Większość graczy stosuje progresję malejącą, gdyż wśród amatorów występuje ogromna niechęć do strat. Jest ona także najbardziej rozpowszechniona przez naciągaczy i oszustów, a ich ofiary nie mają wystarczającej wiedzy, by ocenić opłacalność tego stawkowania.

PRZYKŁAD:

2. Progresja rosnąca

Progresja rosnąca (positive progression). Polega na zwiększaniu stawki przy wygranej. Wymaga mniejszego kapitału. Używana by skorzystać z serii wygranych. Przynosi małe straty aż do trafienia na serię wygranych.

Przykładem takiej progresji jest system system Paroli (przeciwieństwo Martingale). System Paroli jest progresją odwrotną do progresji Martingale, bo zamiast zwiększać stawki po przegranej, w Paroli zwiększa się stawki po wygranej.

3. Progresja z zabezpieczeniem

System progresywny z zabezpieczeniem (insurance betting system). Polega na zmniejszeniu stawki zakładu gdy wygrywasz, zazwyczaj po wysokim początkowym zakładzie lub serii wygranych zakładów z rosnącej progresji. Jest dobrym kompromisem polegającym na obniżeniu ryzyka bankructwa bez drastycznego ograniczania potencjalnych zysków.

4. Progresja mieszana

Przykładami progresji mieszanej są:

PRZYKŁAD:

  • dość popularny system d’Alembert (tzw. piramida: mieszanina Martingale z ubezpieczeniem),
  • progresja 1-3-2-6 (progresja nieregularna 4-poziomowa).

Moja opinia o progresji

Nie każda progresja jest zła. Trzeba je umieć stosować do własnych potrzeb, ale świadomie. Żeby je prawidłowo stosować, trzeba je najpierw poznać, do czego zachęcam. Wystarczy kliknąć w któryś z powyższych linków, by doczytać szczegóły.

Osobiście NIE jestem fanem progresji. Lubię proste i sprawdzone rozwiązania. Testowałem wiele progresji i żadna nie spełniała wystarczająco moich potrzeb. Nieumiejętne stosowanie progresji może bardzo uszczuplić kapitał na grę albo doprowadzić do bankructwa.

Jeśli jesteś początkującym graczem, polecam nie zaprzątać sobie na razie głowy progresją i skupić się na płaskiej stawce.

Graczy zaawansowanych zapraszam do lektury Porównanie systemów bukmacherskich.

Progresja w ruletce

W Internecie krąży bardzo wiele systemów stawkowania do ruletki. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu będziesz już umiał sam określić na ile przedstawiony system jest wartościowy.

W przypadku ruletki mamy zawsze do czynienia z ujemną wartością oczekiwaną (value < 1). Gra w takich warunkach jest opłacalna tylko w przypadku, gdy otrzymasz bonus i jesteś w stanie spełnić warunki obrotu zanim strata przewyższy wartość otrzymanego bonusu.

Obliczenia opłacalności proponuję zacząć od płaskiej stawki.

Literatura

[1] Oxford Dictionary Mathematics [PDF 5,9 MB] – Matematyczny Słownik Oksfordzki, str. 636

[2] Betting Systems – online od 2001

[3] Mathematical Proof that Progressions cannot overcome Expectation – Matematyczny dowód, że progresja nie przezwycięży negatywnej wartości oczekiwanej

[4] Systemy ruletki

[5] eProgresja.pl – serwis dla fanów progresji

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020