Poszukiwanie najwyższego oferowanego na rynku kursu, to tylko jedna z licznych możliwości, jakie może dać korzystanie z porównywarki kursów – niezbędnego narzędzia każdego profesjonalnego gracza. Jednak zyski, jakie możesz osiągnąć przy jej pomocy zależą w dużej mierze od Twoich umiejętności i wiedzy.

Zestaw kursów od kilkunastu bukmacherów na mecz Polska - Słowacja

Porównywarka kursów, Źródło: Oddsportal.com

1. Co to jest porównywarka kursów?

1.1. Definicja porównywarki

Porównywarka kursów to program lub strona internetowa, która poprzez API pobiera od bukmacherów ofertę kursów o dyscyplinach, zdarzeniach i kursach, a następnie przetwarza je, by wyświetlić te dane w czytelnej do porównania formie.

1.2. Do czego służy porównywarka kursów?

Lista czterech zakładów gdzie średni kurs jest znacząco wyższy niż średnia na rynku

Wysokie kursy z serwisu Wettportal.com

To do czego można wykorzystać daną porównywarkę kursów zależy przede wszystkim od stopnia rozbudowania jej funkcji.

Do podstawowych zastosowań należą:

 • porównywanie kursów między różnymi bukmacherami w ramach danej ligi
 • znajdowanie wysokich kursów: wyższych od średniej rynkowej (nazywanych w porównywarce mylnie valuebetami)
 • znajdowanie surebetów
 • znajdowanie spadków kursu

W bardziej zaawansowanych programach możemy znaleźć następujące opcje:

 • listę najbliższych spotkań
 • znajdowanie middles
 • podgląd historii kursów
 • ruchy kursów góra/dół
 • sprawdzanie u którego bukmachera wychodzi największe AKO zdarzeń, które chcemy zagrać
 • wysyłanie powiadomień o pojawieniu się kursów na daną ligę
 • wyniki spotkań, tabele ligowe i statystyki
 • możliwość rejestracji, dzięki której możesz uzyskać dostęp do płatnych opcji porównywarki oraz otrzymywać Newsletter

2. Jak działa porównywarka kursów?

kola-zebate-glowa.jpg

Kursy prezentowane w porównywarkach bywają opóźnione.

Porównywarka kursów ma za zadanie zczytywać w określonych odstępach czasowych kursy ze strony bukmachera i/lub pliki z kursami przez niego udostępnione. Po opracowaniu wyniki te są wyświetlane w programie, przy czym w wersji darmowej mogą być stosowane różnego typu ograniczenia wyników lub opóźnienia w ich prezentowaniu.

Wiedząc w jaki sposób działa porównywarka, można zrozumieć dlaczego czasem wyświetlane są nieaktualne kursy lub zdarzenia, których już nie ma w ofercie bukmachera. W związku z tym trzeba pamiętać, że porównywarka kursów jest tylko pośrednikiem prezentującym ofertę bukmacherów i wysokości/dostępność kursów w porównywarce nie jest równoznaczna z wysokością/dostępnością u bukmachera.

UWAGA:
Przed postawieniem surebetu, zawsze należy upewnić się, że na stronie bukmacherów, że dany zakład jest wciąż w ofercie.

Ponadto porównywarka nie potrafi także rozpoznać czy bukmacher popełnił błąd przy wystawianiu kursów (błędnie wystawione spotkania kończą się zwykle zwrotem stawki).

Porównywarki mogą bardzo pomóc w zawężeniu pola poszukiwań, ale ocena, co warto obstawić, należy zawsze do gracza.

3. Przykłady porównywarek kursów

lupa-tablet-garnitur.jpg

Szukanie informacji, fot. ShutterStock

Poniżej lista najbardziej popularnych porównywarek kursów (głównie kursów przedmeczowych):

 1. OddsPortal.com – bardzo bogata strona w języku angielskim zawierająca surebety, valuebety i spadki kursów; jedna z najbardziej popularnych porównywarek; udostępnia możliwość typowania “na kartce” dla zarejestrowanych, jeśli choćby 1 bukmacher ma zdarzenie w ofercie, a także umożliwia znalezienie u którego bukmachera dostaniesz największy kurs AKO
 2. bmbets.com – darmowa angielska porównywarka kursów z ponoć większą ilością bukmacherów niż OddsPortal.com
 3. BetBurger.com – najlepsza porównywarka do surebetów
 4. Surebet.com – strona do szukania surebetów, daje możliwość szukania także prawie-surebetów powyżej -2%, dlatego jest bardzo przydatna
 5. Wettportal.com – dobra niemiecka strona, której używam od czasu do czasu
 6. SurebetMonitor.com – płatny program o nazwie Surebet Monitor do szukania surebetów w czasie rzeczywistym, uruchamiany z komputera; opłata ok. 50€/mc
 7. Oddstorm.com – surebety, middle i polskie middle
 8. Odds1x2.com – jedna ze stron z surebetami, valuebety, porównywarka, tabele wielu dyscyplin
 9. BetOnValue.com – płatna strona, która wcześniej działała pod marką “betbrain.com”
 10. Rebelbetting.com – tu mają chyba tylko surebety przedmeczowe, a w dodatku trzeba im zaufać podając dane do konta bukmacherów :/ dlatego nie korzystałem

Inne porównywarki kursów możesz znaleźć w google pod angielską frazą “odds comparison“.

Wyszukiwarek surebetów najlepiej szukać w google pod takimi angielskimi frazami jak:

 • sure bets,
 • sure betting,
 • sports arbitrage,
 • surebets finder itp.

4. FAQ

4.1. Czy wysokie kursy to prawdziwe valuebety?

W wielu porównywarkach wysoki kurs określa się mianem valuebetu. To marketingowe wprowadzenie Czytelnika w błąd.

W większości porównywarek kursów do wyłapania valuebetów stosuje się algorytm, polegający na liczeniu średniej z kursów dostępnych na rynku (np. średnia 2.0) i obliczeniu o ile procent znaleziony kurs jest wyższy (np. 2.20 jest 10% wyższy od 2.0). Ta metoda niestety bardzo słabo się sprawdza przy małej liczbie bukmacherów, którzy wystawili kursy na dane zdarzenie i prezentowane “valuebety” często są bezwartościowe.

Idea jest jednak taka, by przedstawić graczowi, na których rynkach bukmacher na najbardziej atrakcyjne kursy. Może się to przydać przy obracaniu bonusem na przykład albo do zaobserwowania na jakich rynkach bukmacher “lubi zaspać ze zmianą kursów“.

Największe odchylenia spotyka się na najwyższych kursach (>5.0). Na mniejszych wartościach ciężko o duże procentowe odchylenie od średniej.

pieniadze-kieszen-marynarki.jpg

Wyniki porównywarek, fot. ShutterStock

4.2. Jakie wyniki w typowaniu valuebetów mają porównywarki?

Jak dotąd spotkałem się tylko z jedną porównywarką kursów, która udostępniałaby archiwum skuteczności wyszukiwanych przez nią valuebetów – hot-odds.com (wycofali już tą funkcję zapewne z powodu słabych wyników).

Wywnioskowanie na podstawie samej historii kursów czy coś jest valuebetem czy nie, nie jest możliwe.

Nawet jeśli ktoś znalazłby właściwy algorytm na podstawie samej historii zmian, to spadki kursów następowałyby bardzo szybko i ta opcja musiałaby stać się płatna. Z czasem kupiliby ją także bukmacherzy i szybko dostosowaliby kursy do wyświetlanych sugestii. I valuebety błyskawicznie znikałyby z rynku.

4.3. Czy warto grać valuebety z porównywarek?

Zwykle nie, ale to zależy.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić kiedy porównywarka kursów znajduje wartościowy kurs, a kiedy jest on przeciętnym kursem mimo, że odstaje od innych na rynku.

Być może istnieje taki podzbiór w znajdowanych typach, który przy określonych kryteriach (dyscyplina, rynek, przedziały kursów, bukmacher itp.) daje profit. To wymaga ciężkiej pracy z Excelem i umiejętności pobierania danych z Internetu. Z doświadczenia wiem, że znalezienie takiego algorytmu jest możliwe i znam jednego Czytelnika SureBety.pl, który zarabia w ten sposób.

Porównywarka jest tylko narzędziem pomocniczym. Ostatecznej analizy meczu gracz musi dokonać sam.

4.4. Do czego można zastosować znalezione wysokie kursy?

Wysokie kursy mogą są najczęściej pomocne, gdy potrzebujesz obrócić bonusem. Szukasz wtedy na jakie spotkania bukmacher wystawił relatywnie najwyższe kursy i te zdarzenia obstawiasz po weryfikacji.

Innym zastosowaniem wysokich kursów jest gra pod spadki. Jeśli odpowiednio wcześnie uda Ci się je zagrać, może potem skontrować swój zakład stawiając w przeciwną stronę i uzyskać zysk bez względu na wynik spotkania.

Przyglądając się rynkom, na których konkretny bukmacher stale wystawia najwyższe kursy, możesz się o nim dużo dowiedzieć, zwłaszcza pod kątem znalezienia słabości bukmachera.

4.5. Czy porównywarki kursów zawierają błędy?

Tak.

Wszelkiego typu porównywarki kursowe czy porównywarki cenowe opierają się na plikach dostarczanych u źródła informacji (dostęp przez tzw. API), które prezentują dane w tabeli z kursami.

Dane są przechowywane w tzw. pliku XML. Przykładowy plik XML wygląda tak:

Kod html pokazujący kursy na wynik meczu, rynek poniżej powyżej i handicapy

Plik XML zawierający kursy na zakłady – bukmacher Betclic,
Źródło: http://xml.cdn.betclic.com/live_pl.xml

Zadaniem porównywarki jest wyciągnąć z tego pliku dane, a następnie przetworzyć i zaprezentować na stronie www. Jak widać, błędy mogą wystąpić na różnych etapach drogi od bukmachera do gracza:

 1. Błąd w pliku po stronie bukmachera.
  Rzadki, ale się zdarza.
 2. Błąd w przetworzeniu danych (np. złe przyporządkowanie nazwy klubu, bo FC Barcelona ma różne nazwy u różnych bukmacherów).
  Rzadki. Najczęściej objawia się tym, że dany bukmacher lub dany mecz nie zostanie uwzględniony w porównaniu, bo nie został odnaleziony.
 3. Opóźnienia czasowe w prezentowaniu danych.
  To najczęstszy problem w porównywarkach. Dane NIE są prezentowane w czasie rzeczywistym (wiele danych i wielu użytkowników wymaga dużych zasobów mocy obliczeniowych). Darmowe porównywarki potrafią stosować 15-30 minutowe opóźnienia, co większość informacji czyni już bezwartościowymi.

Szybkość zmiany kursów i wielkość opóźnień możesz zaobserwować np. na tym filmiku:

Ruchy kursów na Betfair na godzinę przed meczem – SureBety.pl [1h 18min]

4.6. Czy warto budować własną porównywarkę kursów?

Budowanie porównywarki kursów na własne potrzeby wiąże się z ogromem pracy. Jeśli miałbyś komuś zlecić podstawową konfigurację, to koszt wyniesie minimum 20.000 PLN w 2021 roku. To dopiero początek, bo do stałej opieki potrzebny jest ktoś do aktualizacji oprogramowania i kodów XML. Najwięcej pracy jest oczywiście na początku z tworzeniem powiązań typu”FC Barcelona = Barcelona”, ale potrzebna do wykonania praca ma potem po prostu inny charakter.

Na rynku hazardowym działa już wiele porównywarek kursów. Aby zaistnieć na tyle, by zwróciły się chociaż koszty budowy, trzeba mieć dużo pieniędzy i pomysł na marketing. Sprawdzona ekipa IT jest warunkiem koniecznym do sukcesu. Cały projekt wymaga biznes planu, a potrzebny kapitał powinien wynosić minimum 50-200 tysięcy PLN.

Dla potrzeb graczy zwykle bardziej opłaca się skorzystać z abonamentu gotowych rozwiązań.

Zobacz też:
Jak szukać valuebetów?
Dlaczego warto grać wysokie kursy?

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna