Zakłady na żużel

Żużel to emocjonujący i niebezpieczny sport, który największą popularność zyskał właśnie w Polsce. Speedway to dla bukmacherów niszowa dyscyplina. 2‑3 firmy wystawiają kursy, a reszta często bezmyślnie kopiuje. Eksperci od żużla mogą zatem łatwo znaleźć pracę albo wykorzystać wiedzę do zakładów. Z uwagi na niskie limity nie będą to jednak duże pieniądze.

Trzy motory na wirażu jeden za drugim

Żużlowcy Unibaxu Toruń Darcy Ward (czerwony kask) i Emil Pulczyński (niebieski) oraz Kacper Gomólski (biały) z Azotów Tauronu Tarnów; autor: Tytus Żmijewski, źródło: PAP

1. Zasady żużla

Żużel (ang. speedway) to wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu. Zawody mogą mogą się odbywać indywidualnie lub drużynowo. Historia żużla zaczęła się w USA w 1909 roku. W Polsce pierwsze indywidualne mistrzostwa odbyły się w 1932 roku, a liga ruszyła w 1948. Obecnie sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, a w szczególności w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji oraz Rosji. Sporadyczne imprezy odbywają się też w Czechach i na Łotwie.

Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców!

Zapraszam do zapoznania się z uproszczonymi zasadami żużla.
Pełne regulaminy można znaleźć na stronie Polskiego Związku Motorowego (PZM).

Bardzo ważny jest moment startu, który ma ogromny wpływ na pozycję końcową zawodników. Często zdarza się, że przyjeżdżają w kolejności jaka się wytworzyła za pierwszym wirażem.

W meczach ligowych gospodarze jeżdżą w kaskach niebieskich i czerwonych, zaś goście w kaskach białych i żółtych.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Żużel w Polsce

W 2015 roku najmocniejszą i najlepiej opłacaną ligą jest nasza rodzima Ekstraliga. Mówi się, że druga pod względem opłacalności jest liga szwedzka Elitserien i tam zawodnicy zarabiają ok. ¼ tego co w Polsce. W Polsce problemy finansowe polskich klubów żużlowych to niestety norma.

Sport żużlowy popularny jest przede wszystkim w miastach ok. 100.000, gdzie tradycje chodzenia na speedway mają charakter lokalny (Gorzów, Leszno, Zielona Góra, Toruń itd.). Imponująca jest za to frekwencja na zawodach w Polsce (w 2015 roku na meczach Ekstraligi średnio było ok. 9.000 osób). Próbowano się przebić w większych aglomeracjach, ale na razie przychodzi to z trudem. Obecnie w większych miastach żużel można regularnie oglądać we Wrocławiu (Ekstraliga), Krakowie (1.liga) i Łodzi (1.liga).

W ostatnich latach żużel zyskał trochę na popularności dzięki działaniom polskiej firmy ONE Sport, której udało się pozyskać Eurosport jako nadawcę imprez. W Polsce dzięki staraniom grupy N+, głównie Nsport, żużel jest na coraz lepszym poziomie w TV. Niedoścignionym wzorem dla realizatorów wizji z imprez żużlowych pozostaje SkySports, który robi sygnał z brytyjskiej Elite League.

W ostatnich latach Polacy zapisali się na kartach historii dzięki takim zawodnikom jak: Tomasz Gollob (1997-2010 medale: 1 2 4), Jarosław Hampel (2010-2013: 0 2 1), Krzysztof Kasprzak (2014: 0 1 0).

Drużynowo też dobrze sobie radzimy:

Lp. Reprezentacja Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  Dania 11 4 4 19
2.  Wielka Brytania[b][c] 9 12 8 29
3.
 
Szwecja
8 8 7 23
4.  
Polska
5 5 8 18
5.  Stany Zjednoczone 5 4 7 16
6.  Australia 2 0 0 2

Źródło: Wikipedia, 25.11.2015

3. Statystyki żużlowe

W tym sporcie warto skupić się na statystykach żużlowych. Odpowiednie ich czytanie może wzmocnić wiedzę, która przyda się do potyczki z bukmacherami.
Zobacz strony z dobrymi statystykami:

SportoweFakty.wp.pl/zuzel – bardzo bogaty dział żużlowy, zdecydowanie największy w Polsce, oferujący również bogatą garść statystyk;

Przyjrzyjmy się przykładowym statystykom dla sezonu Ekstraklasy 2015.
Kolumny od lewej oznaczają kolejno:

 • M – ilość rozegranych meczy
 • B – ilość biegów
 • 1, 2, 3, 4 – ile razy zawodnik był pierwszy, drugi, trzeci, czwarty w wyścigu
 • d – ilość defektów motocykla
 • u – ilość upadków
 • w – ilość wykluczeń (powody: spóźnienie na start, upadek lub spowodowanie upadku, dotknięcie taśmy, zdublowanie, przejechanie wewnętrznej krawędzi obydwoma kołami)
 • t – ilość taśm (dotknięcie taśmy po zapaleniu zielonego światła powoduje automatyczne wykluczenie, w Anglii może startować z dalszej odległości)
 • Pkt, Bonus, Raz. – ilość punktów i ich suma
 • Śr/bieg, Śr/m – średnia liczba punktów na bieg i mecz
 • KSM – kalkulowana średnia meczowa, czyli średnia liczba punktów zawodnika na bieg w sezonie poprzednim bez uwzględnienia punktów bonusowych × 4. Używana w latach 1999-2002, co miało w założeniu ograniczać liczbę czołowych żużlowców w jednym zespole i wyrównać poziom polskiej ligi oraz zlikwidować dominacje klubów.
 • Dom, Wyjazd – średnia punktów jako gospodarz i jako gość

Widzimy, że było 56 sklasyfikowanych zawodników i 20 niesklasyfikowanych.
Ze statystyk możemy wyliczyć:

 • liczba wszystkich biegów = 3622 sklasyfikowani + 231 niesklasyfikowani = 3853
 • liczba defektów 60+2, co stanowi 1,6% wszystkich biegów
 • liczba upadków 10+2, co stanowi 0,3% wszystkich biegów
 • liczba wykluczeń 79+10, co stanowi 2,3% wszystkich biegów
 • liczba taśm 24+2, co stanowi 0,7% wszystkich biegów

Liczba defektów nie jest równoznaczna z liczbą defektów motocykli, bo uwzględnia zawodników, którzy “sobie zjechali z toru”, bo jechali ostatni.

Żużel jest niebezpiecznym sportem. Zdarzają się groźne upadki.

Do 2015 roku zanotowano 344 ofiary śmiertelne (w tym 40 Polaków). Oznacza to średnio 2-3 zgony rocznie.

4. Porady dla typerów żużla

4.1. Osłabienia

Najistotniejszą informacją przy obstawianiu zawodów ligowych jest zapoznanie się ze składami na dany mecz. W żadnej innej dyscyplinie jedno osłabienie nie ma takiego wpływu na poprawne kursy/handicapy meczowe jak właśnie w żużlu. Dzięki temu szybka informacja może dla gracza stanowić bardzo duże wartość, ale z drugiej strony powoduje to, że wielu bukmacherów, nie mając odpowiednich compilerów, rezygnuje z wystawiania żużla.

4.2. Tor

Kolejną istotną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy obstawianiu żużla, jest miejsce (tor), gdzie zawody się odbędą. Nie ma dwóch identycznych torów. Często różnią się nie tylko rozmiarami, ale również przyczepnością, rodzajem nawierzchni itd. Trzeba mieć na uwadze jakie tory poszczególni zawodnicy preferują. Ma to ogromne znaczenie, jeśli chce się regularnie zarabiać na żużlu.

4.3. Rozkład biegów

Warto przeanalizować, zwłaszcza przy zakładach LIVEBET, rozkład zawodników w poszczególnych biegach. Warto przed meczem zrobić sobie program i odpowiednio reagować na sytuację. Są oczywiście tory, które w długim okresie dają przewagę na poszczególnych miejscach startowych i zazwyczaj osoby śledzące speedway dysponują taką wiedzą.

Być może obstawianie ze stadionu da jakąś przewagę nad bukmacherem, który może mieć opóźnioną transmisję w TV.

5. Bukmacherzy legalni do żużla

STS ma od 2015 roku bardzo fajną ofertę na żużel. Wystawia pierwszy na rynku, ma szeroką ofertę z niemal wszystkimi wydarzeniami żużlowymi. Ogromny plus dla nich, mimo, że mają wysoką marżę i podatek. To na pewno dla graczy ciekawa oferta.

Fortuna – głównie kopiuje od STS‘u, ale trzeba im przyznać szeroką ofertę na polską Ekstraligę, szwedzką Elitserien czy Grand Prix/Speedway World Cup.

totolotek – oferuje głównie polską Ekstraligę i Grand Prix. Oferta na szwecką Elitserien słabsza z roku na rok.

ETOTO – oferta porównywalna do Totolotka.

6. Bukmacherzy zagraniczni do żużla

Największy brytyjski bukmacher jest opiniotwórczy na rynku na żywo. Oferuje ciekawą i szeroką ofertę zakładów na ligę polską, angielską i szwedzką. Podobnie dla ważnych imprez indywidualnych, typu Grand Prix, mistrzostwa danego kraju czy też zawodów drużynowych. Oferuje również zakłady na żywo z niemal wszystkich imprez transmitowanych w TV. Minusem jest to, że swoją ofertę publikują bardzo późno – zazwyczaj 2-3 godziny przed meczami.

Szwedzka grupa bukmacherów ma autorską ofertę na główne ligi żużlowe. Często są pierwsi z kursami na rynku online, szczególnie: liga polska, szwedzka i zawody międzynarodowe.

Z pozostałych firm warto zwrócić uwagę na bukmacherów brytyjskich. Inni duzi bukmacherzy europejscy zwykle ograniczają się do kopiowania kursów konkurencji, zachowując ubogą ofertę.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do żużla

albo przejrzyj listę bukmacherów:

Bukmacherzy dla Polaków

 

Sezon żużlowy trwa krótko, bo od późnego marca do września/października. Ciężko wyżyć z samego obstawiania żużla. Można go potraktować jako drugą dyscyplinę do typowania lub jako komplementarną dla graczy sportów zimowych.

Literatura

[1] ZuzelEnd.com – serwis z aktualnościami, działa od 2002

[2] eSpeedway.pl – wywiad z Darcy Ward’em po urazie kręgosłupa

Zobacz też:
Formuła 1
Bukmacherzy dla Polaków

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.