Zakłady na snooker

Snooker jest grą bilardową przeznaczoną dla gentlemanów. W Polsce jest niszową dyscypliną, a największą popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii. Tamtejsi bukmacherzy zwykle najlepiej znają się na tej dyscyplinie, a obstawianie snookera jest bardziej popularne. Mimo iż gra jest spokojna, potrafi dostarczyć pięknych zagrań i wielu emocji, a ekspertom profitów dzięki obstawianiu snookera.

Czarna bila ustawiona za trójkątem czerwonych kul na stole do snookera

Stół do snookera tylko w telewizji wydaje się być mały. W rzeczywistości jest ogromny. Kto na nim grał, ten doceni trudność tej gry. fot. Shutterstock

1. Zasady gry w snookera

1.1. Cel gry

snookerze zmaga się ze sobą naprzemiennie dwóch zawodników. Wbijanie bil musi nastąpić w określonej kolejności. Zmiana zawodnika przy stole bilardowym może nastąpić, jeśli zawodnik nie wbił prawidłowo bili albo popełnił faul.

Pojedyncza rozgrywka nazywa się frame’em (ang. frame = rama). Frame’a wygrywa ten zawodnik, który uzyska w nim więcej punktów. Liczba frame’ów potrzebnych do wygrania spotkania jest zależna od turnieju. Zwykle podaje się maksymalną liczbę frame’ów, jaka może wystąpić w meczu, np. w grze do 3 wygranych będzie to maksymalnie 5 frame’ów (minimalnie 3).

1.2. Bile do snookera

Każda bila ma określoną wartość. Kolorowe bile nieczerwone wbija się na zmianę z czerwonymi. Bile kolorowe (nieczerwone) są wyżej punktowane od 2 do 7 punktów. Dodatkowo bile kolorowe wracają na stół w określone miejsce, dopóki na stole są jeszcze czerwone bile.

Ogólne zasady gry w snookera – Wikipedia.org

Zasady, przepisy i Regulaminy gry w snookera – snooker.pl

Liczba punktów, jakie zawodnik zdobywa podczas podejścia do stołu, nazywa się breakiem. Maksymalna liczba wynosi 147 punktów w sytuacji, gdy przeciwnik nie popełnił faulu. Przekroczenie granicy 100 punktów (tzw. century break) jest zwykle nagradzane brawami.

Często zdarza się, że zawodnicy muszą się zmagać z trudnymi zagraniami. Należą do nich m.in.:

  • pozycja snooker – sytuacja, w której zawodnik nie ma możliwości bezpośredniego zaliczenia rozgrywanej bili po linii prostej i musi się posłużyć bandami lub rotacją, żeby nie popełnić faulu
  • chiński snooker – gdy biała bila jest w bezpośrednim sąsiedztwie innej bili, co bardzo utrudnia prawidłowe zagranie
  • wózek – próba wbicia bili za pośrednictwem innej bili niż biała (np. biała uderza w czerwoną, a ta w drugą czerwoną, która wpada do kieszeni)
  • dubel – próba wbicia bili do przeciwległej kieszeni względem jej pozycji, z wykorzystaniem bandy. Najprostszym dublem jest zagranie bili blisko stojącej jednej z band przy środkowej kieszeni tak, aby przecięła poziomą oś stołu i wpadła do środkowej kieszeni po drugiej stronie.

1.3. Piękno snookera

Piękno snooker polega na tym, że wiele uderzeń jest trudnych w realizacji. Kto próbował sił przy zielonym stole ten będzie umiał to docenić.

Snooker jest mieszanką precyzji i strategii. Możesz zobaczyć ten filmik, aby poczuć klimat niezwykłości uderzeń w snookerze:

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Idea snookera

Historia snookera sięga XIX wieku. Snooker narodził się w 1875 roku na subkontynencie indyjskim i jest nazywany grą gentlemanów – nie tylko dlatego, że w większości turniejów obowiązuje dress code. Od zawodników oczekuje się gry fair play – powinni oni przyznawać się do popełnionych fauli, których nie dostrzegł sędzia. W czasie gry często można zauważyć też, że zawodnicy wyrażają swoje uznanie dla udanych zagrań przeciwnika.

Mecz snookera w zależności od turnieju trwa od 1 godziny (Championship League Snooker w formule best of 5) do 2 dni (np. finał MŚ best of 35 podzielony jest na 4 sesje). Jego długość często zależy od stylu gry jaki prezentuje określony gracz.

Dla lepszego widowiska urządza się specjalne turnieje typu Shoot-Out, w których nacisk kładzie się na szybkie rozegranie meczu i dopuszczenie głośnego kibicowania, jak choćby podczas meczu piłki nożnej. Czynnik losowy w takim turnieju jest bardzo duży.

Trudność i piękno snookera polega na opracowaniu strategii wbijania bil, a potem na jej realizacji. Dlatego rozgrywka snookera przypomina często partię szachów. Gracze starają się na początku frame’a dotknąć czerwonej bili tak, by nie rozbić struktury czerwonych bil i by biała bila wróciła w strefę D. Samo wbicie bili bywa często łatwe, jednakże trzeba uderzać tak, by wypozycjonować sobie białą bilę do następnego uderzenia lub odstawić ją w trudne miejsce dla przeciwnika. W pozornie beznadziejnych sytuacjach najlepsi snookerzyści zwykle znajdują dobre rozwiązanie.

3. Snooker – zakłady bukmacherskie i porady dla typerów

3.1. Licz na zmianę zmiennych

Tak jak w każdej innej dyscyplinie (w piłce nożnej czy w innych sportach), w snookerze można obstawiać najlepsze zakłady. Snooker jest sportem, w którym chyba  najlepiej sprawdza się dewiza “licz na zmianę zmiennych“. Ileż to razy zdarzyło się, że korzystny układ bil na stole, wypracowany przez zawodnika, przechodził na jego rywala.

W meczach często można zauważyć przełomowe momenty, po których mecz “się odwraca” i frame’y wygrywane są seriami. Takimi momentami, które zmieniają przebieg meczu, mogą być np. niespodziewane pudło na łatwej bili, szczęśliwe wbicie fuksem (tzw. fluke) lub wykradnięcie frame’a po faulach rywala.

Kluczowym momentem frame’a jest zwykle moment, gdy uda się mocno rozproszyć czerwone bile i wtedy kursy mogą drastycznie spaść na wygraną frame’a, jeśli układ bil na stole jest korzystny. Umiejętność szacowania trudności układu bil jest kluczowa podczas obstawiania zakładów na żywo.

Może ciężko w to uwierzyć, ale dany bukmacher może oferować mecz snookera w ofercie na żywo, nawet jeśli go nie ogląda. W takim wypadku dostępne są tylko kursy meczu (często blokowane) i kursy na zdarzenia dotyczące następnego frame’a.

Bukmacherzy z reguły uznają kolejne frame’y za zdarzenia niezależne, tymczasem wydarzenia z poprzedniej partii mogą wpływać na następne, bo zawodnicy ciągle je rozpamiętują i wpływa to na ich grę. Każdy zawodnik ma inną konstrukcję psychiczną. Warto wśród nich wyróżnić prawdziwych “fighterów“, którzy walczą do końca i są w stanie odwrócić losy praktycznie przegranego już meczu.

Zaletą dla obstawiających tę dyscyplinę sportu jest też fakt, że sędzia nie ma praktycznie żadnego wpływu na wynik spotkania.

Kursy można porównywać w OddsPortal lub OddsChecker. Transmisje są zwykle na Eurosport 1 i 2.

3.2. Co obstawiać?

Warto zainteresować się turniejami niższej rangi, szczególnie na początku sezonu. Większość najlepszych zawodników ma problemy z motywacją, nawet jeśli nie wycofali się z turnieju, to mentalnie są jeszcze na wakacjach.

Przykładem niech będzie tu edycja drużynowych mistrzostw świata 2015, wygrana przez drugą drużynę Chin, z nastolatkami w składzie lub Australian Open, w którym także niespodzianek nie brakowało.

Niespodzianek warto szukać raczej w krótszych meczach, np. w formule best of 7, gdzie przedmeczowy faworyt ma mniej czasu i okazji, żeby udowodnić swoją wyższość przy stole. Bukmacherzy często nie doceniają szerzej nieznanych amatorów, wśród których jest wielu obiecujących zawodników, którzy już prezentują wysoki poziom.

3.3. Snooker — drabinka

Aktualną drabinkę na rok 2022 i kolejne znajdziesz np. na stronie livesport.com w dziale Snooker. Z lewego menu wybierz rodzaj rozgrywek (np. The Masters) i z wyświetlonych zakładek wybierz na górze “Draw“.

Wybierz w górnym Menu Snooker potem z lewego menu World oraz The Masters i z górnej zakładki na środku Draw

Wybierz w górnym Menu “Snooker”, potem z lewego menu “World” oraz “The Masters” i z górnej zakładki na środku “Draw”.
Źródło: livescore.com

4. Przydatne linki

Wyniki/drabinki/livescore/statystyki:

5. Bukmacherzy do snookera

Sezon rozpoczyna się zwykle w czerwcu (eliminacje do 1. turnieju) i trwa do kwietnia/maja.
Najważniejsze turnieje i wydarzenia sportowe w snookerze, istotne dla graczy i większości bukmacherów, to:

  • UK Championship(grudzień)
  • Masters(styczeń)
  • China Open
  • Welsh Open
  • Mistrzostwa Świata Snooker World Championship (kwiecień/maj)

Innymi prestiżowymi zawodami poza World Snooker Championship są German Masters, World Grand Prix czy Shanghai Masters. Dla Polaków nie ma poważnej oferty bukmachera z dobrymi limitami. Ogólnie brytyjscy bukmacherzy wiodą prym w ofercie snookera, gdyż jest to sport liczący się najbardziej właśnie na Wyspach. Większość bukmacherów online z UK ma dostępne zakłady przedmeczowe na mecze snookera.

Najlepsze kursy przedmeczowe ma zwykle najlepszy bukmacher dla zawodowych graczy lub bukmacher od “długiego biegania”. Ten drugi często pierwszy wystawia ofertę, a potem szybko ją koryguje.

Płynność na największej giełdzie zakładów jest niska poza Mistrzostwami Świata. Limity stawek w zakładach bukmacherskich są niskie, a dynamika zmian kursów wysoka.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do snookera

albo przejrzyj listę bukmacherów:

Bukmacherzy dla Polaków

 

Literatura

[1] Snooker – Wikipedia

[2] The World Professional Billards and Snooker Association – światowa organizacja bilarda i snookera

[3] Polski związek snookera i bilarda angielskiego

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.