Snooker jest grą bilardową przeznaczoną dla gentlemanów. Największą popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii i tamtejsi bukmacherzy zwykle najlepiej znają się na tej dyscyplinie. Mimo iż gra jest spokojna, potrafi dostarczyć pięknych zagrań i wielu emocji, a ekspertom profitów.

Czarna bila ustawiona za trójkątem czerwonych kul na stole do snookera

Stół do snookera tylko w telewizji wydaje się być mały. W rzeczywistości jest ogromny. Kto na nim grał, ten doceni trudność tej gry. fot. Shutterstock

1. Zasady gry w snookera

1.1. Cel gry

W snookerze zmaga się ze sobą naprzemiennie dwóch zawodników. Zmiana zawodnika przy stole bilardowym może nastąpić, jeśli zawodnik nie wbił prawidłowo bili. Gra polega na wbijaniu bil do kieszeni stołu w określonej kolejności. Taka pojedyncza rozgrywka nazywa się frame’em (ang. frame = rama). Frame’a wygrywa ten zawodnik, który uzyska w nim więcej punktów. Liczba frame’ów potrzebnych do wygrania spotkania jest zależna od turnieju. Zwykle podaje się maksymalną liczbę frame’ów jaka może wystąpić w meczu, np. w grze do 3 wygranych będzie to 5 frame’ów.

1.2. Bile

Każda bila ma określoną wartość. Kolorowe bile nieczerwone wbija się na zmianę z czerwonymi. Te pierwsze są wyżej punktowane. Dodatkowo bile kolorowe wracają na stół w określone miejsce, dopóki na stole są jeszcze czerwone bile.

Ogólne zasady gry w snookera – Wikipedia.org

Zasady, przepisy i Regulaminy gry w snookera – snooker.pl

Liczba punktów, jakie zawodnik zdobywa podczas podejścia do stołu nazywa się breakiem. Maksymalna liczba wynosi 147 punktów w sytuacji, gdy przeciwnik nie popełnił faulu. Przekroczenie granicy 100 punktów (tzw. century break) jest zwykle nagradzane brawami.

Często zdarza się, że zawodnicy muszą się zmagać z trudnymi zagraniami. Należą do nich m.in.:

  • pozycja snooker – sytuacja, w której zawodnik nie ma możliwości bezpośredniego zaliczenia rozgrywanej bili po linii prostej i musi się posłużyć bandami lub rotacją, żeby nie popełnić faulu
  • chiński snooker – gdy biała bila jest w bezpośrednim sąsiedztwie innej bili, co bardzo utrudnia prawidłowe zagranie
  • wózek – próba wbicia bili za pośrednictwem innej bili niż biała (np. biała uderza w czerwoną, a ta w drugą czerwoną, która wpada do kieszeni)
  • dubel – próba wbicia bili do przeciwległej kieszeni względem jej pozycji, z wykorzystaniem bandy. Najprostszym dublem jest zagranie bili blisko stojącej jednej z band przy środkowej kieszeni tak, aby przecięła poziomą oś stołu i wpadła do środkowej kieszeni po drugiej stronie.

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna

2. Idea snookera

Snooker narodził się w 1875 roku na subkontynencie indyjskim i jest nazywany grą gentlemanów – nie tylko dlatego, że w większości turniejów obowiązuje dress code. Od zawodników oczekuje się gry fair play – powinni oni przyznawać się do popełnionych fauli, których nie dostrzegł sędzia. W czasie gry często można zauważyć też, że zawodnicy wyrażają swoje uznanie dla udanych zagrań przeciwnika.

Mecz snookera w zależności od turnieju trwa od 1 godziny (Championship League Snooker w formule best of 5) do 2 dni (np. finał MŚ best of 35 podzielony jest na 4 sesje). Jego długość często zależy od stylu gry jaki prezentuje określony gracz.

Dla lepszego widowiska urządza się specjalne turnieje typu Shoot-Out, w których nacisk kładzie się na szybkie rozegranie meczu i dopuszczenie głośnego kibicowania. Czynnik losowy w takim turnieju jest bardzo duży. Zobacz przykładowy półfinał O’Sullivan – Milkins.

Trudność i piękno snookera polega na opracowaniu strategii wbijania bil, a potem na jej realizacji. Dlatego rozgrywka snookera przypomina często partię szachów. Gracze starają się na początku frame’a dotknąć czerwonej bili tak, by nie rozbić struktury czerwonych bil i by biała bila wróciła w strefę D. Samo wbicie bili bywa często łatwe, jednakże trzeba uderzać tak, by wypozycjonować sobie białą bilę do następnego uderzenia lub odstawić ją w trudne miejsce dla przeciwnika. W pozornie beznadziejnych sytuacjach, najlepsi zawodnicy zwykle znajdują dobre rozwiązanie.

3. Porady dla typerów

3.1. Licz na zmianę zmiennych

Snooker jest sportem, w którym chyba  najlepiej sprawdza się dewiza “licz na zmianę zmiennych“. Ileż to razy zdarzyło się, że korzystny układ bil na stole, wypracowany przez zawodnika, przechodził na jego rywala.

W meczach często można zauważyć przełomowe momenty, po których mecz “się odwraca” i frame’y wygrywane są seriami. Takimi momentami, które zmieniają przebieg meczu mogą być np. niespodziewane pudło na łatwej bili, szczęśliwe wbicie fuksem (tzw. fluke) lub wykradnięcie frame’a po faulach rywala.

Kluczowym momentem frame’a jest zwykle moment, gdy uda się mocno rozproszyć czerwone bile i wtedy kursy mogą drastycznie spaść na wygraną frame’a, jeśli układ bil na stole jest korzystny. Umiejętność szacowania trudności układu bil jest kluczowa podczas obstawiania zakładów na żywo.

Może ciężko w to uwierzyć, ale bukmacher może oferować mecz snookera w ofercie na żywo, nawet jeśli go nie ogląda. W takim wypadku dostępne są tylko kursy meczu (często blokowane) i kursy na zdarzenia dotyczące następnego frame’a.

Bukmacherzy z reguły uznają kolejne frame’y za zdarzenia niezależne, tymczasem wydarzenia z poprzedniej partii mogą wpływać na następne, bo zawodnicy ciągle je rozpamiętują i wpływa to na ich grę. Każdy zawodnik ma inną konstrukcję psychiczną. Warto wśród nich wyróżnić prawdziwych “fighterów“, którzy walczą do końca i są w stanie odwrócić losy praktycznie przegranego już meczu.

Zaletą dla obstawiających tę dyscyplinę sportu jest też fakt, że sędzia nie ma praktycznie żadnego wpływu na wynik spotkania.

Kursy można porównywać w OddsPortal lub OddsChecker. Transmisje są zwykle na Eurosport 1 i 2.

3.2. Co obstawiać?

Warto zainteresować się turniejami niższej rangi, szczególnie na początku sezonu. Większość najlepszych zawodników ma problemy z motywacją, nawet jeśli nie wycofali się z turnieju, to mentalnie są jeszcze na wakacjach.

Przykładem niech będzie tu edycja drużynowych mistrzostw świata 2015, wygrana przez drugą drużynę Chin, z nastolatkami w składzie lub Australian Open, w którym także niespodzianek nie brakowało.

Niespodzianek warto szukać raczej w krótszych meczach, np w formule best of 7, gdzie przedmeczowy faworyt ma mniej czasu i okazji, żeby udowodnić swoją wyższość przy stole. Bukmacherzy często nie doceniają szerzej nieznanych amatorów, wśród których jest wielu obiecujących zawodników, którzy już prezentują wysoki poziom.

4. Przydatne linki

Blogi newsy, analizy przed i pomeczowe, przemyślenia:

Wyniki/drabinki/livescore/statystyki:

5. Bukmacherzy do snookera

Sezon rozpoczyna się zwykle w czerwcu (eliminacje do 1. turnieju) i trwa do kwietnia/maja.
Najważniejszymi imprezami są:

  • UK Championship (grudzień)
  • Masters (styczeń)
  • Mistrzostwa Świata (kwiecień/maj)

Dla Polaków nie ma poważnego bukmachera z dobrymi limitami. Ogólnie brytyjscy bukmacherzy wiodą prym w ofercie snookera, gdyż jest to sport liczący się najbardziej właśnie na Wyspach.

Najlepsze kursy przedmeczowe ma zwykle najlepszy bukmacher dla zawodowych graczy lub bukmacher od “długiego biegania”. Ten drugi często pierwszy wystawia ofertę, a potem szybko ją koryguje.

Płynność na największej giełdzie zakładów jest niska poza Mistrzostwami Świata. Limity stawek u bukmacherów są niskie, a dynamika zmian kursów wysoka.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do snookera

Literatura

[1] Snooker – Wikipedia

[2] The World Professional Billards and Snooker Association – światowa organizacja bilarda i snookera

[3] Polski związek snookera i bilarda angielskiego

Zobacz też:
Dart
Wyścigi konne

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna