Obstawianie zakładów u zagranicznych bukmacherów jest nadal możliwe po 2017 roku. Jak zadbać o bezpieczne wpłaty u zagranicznych bukmacherów? Wystarczy używać zaufanych metod płatności, do których polskie organy nie mają dostępu bez wyroku skazującego.

Męska dłoń dotyka kwadracika z zaokrąglonymi rogami który jest w poziomym pasie kwadratów różnej wielkości na tle granatowej tonacji

Im więcej elementów możliwych do wyboru, tym trudniejszy wybór.

Zacznijmy od podstaw.

1. Płatności u zagranicznych bukmacherów – nie korzystaj z polskich kont bankowych

W 2014 roku, za rządów Platformy Obywatelskiej, rząd polski przeprowadził akcję Jacka Kapicy przeciwko graczom zakładów bukmacherskich. Wyciek danych graczy z bukmachera bet-at-home nastąpił z banku Pekao SA, który w 2014 roku należał do UniCredit. Wyciek był niezgodny z przepisami prawa, ale bank podlegał pod Skarb Państwa i nie trzeba być geniuszem, aby zobaczyć tu wpływ polityków.

Ujawniono wówczas dane 24.636 graczy, z czego 17.700 zidentyfikowano z imienia i nazwiska. Gracze uzyskali wygrane na sumę 27 milionów PLN (1525 PLN/gracza). Grzywny dla tych graczy nie przekraczały 5000 PLN na osobę. Są to jedyne konsekwencje wobec 6 milionów graczy, którzy grali w latach 2009-2017 u bukmacherów zagranicznych.

Jak się potem okazało, sam wydruk z konta bankowego nie jest dowodem na to, że ktoś grał u bukmachera zagranicznego w zakazanym okresie. Nie wszyscy gracze przyznali się do złamania przepisów. Grzywny otrzymali głównie Ci gracze, którzy przyznali się do winy i dostarczyli przeciwko sobie innych dowodów (tak, były takie przypadki).

Od 2017 roku płatności od „nielegalnych” bukmacherów są teoretycznie blokowane przez banki. Może się jednak zdarzyć, że twój przelew zostanie zrealizowany. Wszystkie firmy, w tym banki, które są zarejestrowane na terytorium Polski, mogą być przedmiotem nacisku ze strony polityków. Wobec tego NIE uważa się polskich kont bankowych za bezpieczne dla hazardzistów.

Jakie są alternatywne rozwiązania przelewania pieniędzy do zagranicznych bukmacherów (pokerroomów, kasyn, gier bingo itp.)?

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna

2. Zagraniczni bukmacherzy – metody płatności

Rodzaj płatności dobiera się do bukmachera (najpierw wybór bukmachera, a potem płatności). Okazuje się, że raz wybrana płatność często ogranicza wybór kolejnych bukmacherów. Jeżeli wygoda i łatwość dostępu są dla ciebie priorytetem, to może warto zacząć przygodę z zakładami bukmacherskimi od konta u betbrokera?

2.1. Muchbetter

Najnowszym portfelem jest Muchbetter, który wyrasta na znaczącego konkurenta Skrill/Neteller. Można go zintegrować z kryptowalutami.

Ze wstępnego rozpoznania wydaje mi się być bardziej „po stronie bukmacherów” niż użytkowników. Może się okazać, że podejmie on współpracę z którymś z bukmacherów i przekaże dane o tobie. Tak zrobił kiedyś Skrill, który przekazywał informacje o powiązaniach płatności między kontami Skrill do bukmachera bet-at-home! Nie wiadomo czy Muchbetter zrobi tak samo, ale z tego co czytam, priorytet mają u nich bukmacherzy, a dopiero potem użytkownicy. Nie polecam Muchbetter do tworzenia multikont.

Muchbetter daje dostęp do zagranicznego IBANu, więc ma szersze zastosowanie niż portfele internetowe.

2.2. jeton

Po wycofaniu ecoPayz z rynku polskiego, znaczenie Jeton (opinie jeton) rośnie. Jest to na pewno ciekawa alternatywa, choć nie miałem jeszcze czasu dokładnie go zbadać.

2.3. Perfect Money

Perfect Money jest to bardzo popularny portfel do rosyjskich bukmacherów.

2.4. iCard

iCard to rozwiązanie hybrydowe – jest to połączenie portfela internetowego z możliwością korzystania z przelewów bankowych (klienci mają przypisany IBAN).

Zaletą iCard jest lokalizacja w Bułgarii. Niektórzy skarżą się na koszty – oszacuj czy Ci one odpowiadają.

2.5. Kryptowaluty

Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin i on najczęściej jest obsługiwany przez bukmacherów. Bukmacherzy w miarę upływu czasu poszerzają ofertę płatności o kolejne kryptowaluty – w miarę zapotrzebowania. Szerzej na ten temat tutaj:

Zobacz artykuł Bukmacherzy do kryptowalut

2.6. Zagraniczne konta bankowe

W dobie Internetu i możliwości zakładania kont bankowych na odległość, gracze mogą poszukiwać zagranicznych kont bankowych. Wiele z nich będzie po prostu za droga w utrzymaniu, ale mogą stanowić ciekawą alternatywę dla graczy z dużym kapitałem, którzy nie operują przelewami powyżej 10.000€.

Takim kontem był kiedyś Revolut, ale powoli traci w 2021 roku status “konta zagranicznego”. Jedną z opcji, którą można rozważyć jest LeoPay. Takich kont jest znacznie więcej, ale z braku potrzeb nie szukałem innych możliwości.

Innym alternatywami może być Wise (wydaje się być atrakcyjny dla graczy), N26 (bank zagraniczny; nie wiem czy i jak bardzo się nadaje) czy bułgarski fintech iCard (zagraczne IBAN-y).

2.7. ecoPayz

ecoPayz od 4 września 2021 jest niedostępny dla zagranicznych zakładów bukmacherskich dla Polaków. Nie wiem jak sytuacja wygląda z pokerem czy kasynem.

Dobrymi alternatywami dla ecoPayz są w takim wypadku Muchbetter (opis Muchbetter), Jeton (opinie jeton) oraz Perfect Money.

Pozostałe na koncie ecoPayz środki pieniężne można wykorzystać na płatności online kartą (PLN lub EUR). Ewentualnie wypłacić w bankomacie lub przelewem, co jednak wiąże się z opłatami.

2.8. Neteller i Skrill

Od 01.07.2017 roku Neteller blokuje Polakom możliwość wpłaty do większości zagranicznych bukmacherów i betbrokerów (tych którzy są na liście Rejestru Domen Niezgodnych z Ustawą Hazardową). W latach 2019-2021 Neteller/Skrill były wypierane przez droższy, ale bezpieczny ecoPayz. W 2021 ecoPayz wycofał się także z rynku polskiego i gracze muszą szukać innych metod płatności.

U niektórych operatorów hazardowych da się jeszcze używać Neteller czy wykupiony przez nich Skrill. Są to jednak wyjątki, jak chodzi o graczy z Polski.

Zastosowanie Netellera i Skrill:

 • gracze pokera nie mają problemów z płatnościami Neteller/Skrill i jest to dla nich podstawowa metoda
 • gracze zakładów z Polski, obstawiający u nieblokowanych bukmacherów lub betbrokerów (zwykle tylko nowi bukmacherzy)
 • Polacy mieszkający poza Polską

2.9. Płatności nieprzydatne Polakom do hazardu

Generalnie unika się wszystkich rodzajów płatności, których transakcje mogą być łatwo dostępne dla polskich organów nadzorczych. Ma to miejsce wtedy, gdy siedziba danej firmy jest w Polsce i/lub jej oddziały, a sama firma zgodziła się na udostępnianie danych polskich klientów na żądanie lub automatycznie.

Należy więc unikać bezpośrednich wpłat/wypłat za pomocą:

 • bezpośrednich przelewów z polskich banków na konto zagranicznego bukmachera (formalnie taki przelew wychodzący lub przychodzący powinien być zablokowany przez polski bank)
 • pośredników przelewów z polskich kont bankowych takich jak Przelewy24 (polska firma) czy Trustly (szwedzka firma, która przestała Polakom obsługiwać płatności do zagranicznych bukmacherów w maju 2021)
 • karty płatnicze wydawane do polskiego konta bankowego (zostawiają ślady transakcji na polskich kontach bankowych)
 • karty prepaid (np. Neosurf) – tą metodą można jedynie wpłacać/wypłacać niskie kwoty: kilkaset PLN, kilka tysięcy PLN. Nie widzę powodu, by z nich korzystać, bo dla niskich kwot inne rozwiązania wypadają taniej i równie bezpiecznie
 • PayPal (siedziba w Polsce → przekazywanie danych)
 • Payeer to wielowalutowy portfel elektroniczny z Estonii, który obsługuje takie kryptowaluty jak bitcoin, Ethereum, Litecoin czy Dash. Zawiera także giełdę kryptowalut. Niestety słabo nadaje się do operacji hazardowych z uwagi na zapisy w Regulaminie.
 • Revolut (w maju 2021 rozpoczął zbieranie danych podatkowych w postaci NIP-ów klientów, co stwarza dla US możliwość pozyskania danych transakcyjnych na żądanie; należy wygasić to konto i zamknąć, bez podawania danych o NIP)
 • UPayCard – alternatywny portfel elektroniczny z możliwością obsługi kryptowalut; blokuje cenzurowanych bukmacherów zagranicznych

3. Jak wpłacać i wypłacać pieniądze? – schemat przelewów

Gracze stosują zwykle taki schemat płatności:

Wpłata:

PL konto bankowe (PLN) → muchbetter (PLN/EUR) → bukmacher_zagraniczny/betbroker (PLN/EUR)

W drugą stronę można śmiało wypłacać przelewem do wysokości kwoty, którą wcześniej wpłaciłeś z konta bankowego na portfel internetowy, bo otrzymałeś z portfela nie więcej niż do portfela wysłałeś.

Dla nadwyżek lepiej użyć takiej ścieżki:

Wypłata:

bukmacher_zagraniczny/betbroker (PLN/EUR) → muchbetter (PLN/EUR) → wypłata kartą w bankomacie w Polsce (karta PLN albo karta EUR z kosztami przewalutowania) lub za granicą (karta EUR/GBP)

Przy wypłacie większych kwot, zawodowi gracze polecają używać bankomatów należących do różnych grup bankowych, oraz korzystać z kart także do zakupów online czy w sklepach stacjonarnych.

4. FAQ – pytania dotyczące płatności hazardowych

4.1. Czy powinienem obawiać się Izby Celnej lub Urzędu Skarbowego?

O ile nie skarżono mi się od 2004 roku na problemy z Urzędem Skarbowym, o tyle były problemy z Izbą Celną w latach 2014-2016 z powodu politycznej nagonki na graczy za rządów PO.

Od 2016 roku nikt do mnie nie pisze o Izbie Celnej ścigającej graczy. Ta skupiła się teraz na ściganiu stron internetowych takich jak SureBety.pl, które uświadamiają o istnieniu zagranicznych bukmacherów. Ściganie graczy jest skomplikowane, kosztowne, wymaga międzynarodowej współpracy, zużywa wiele zasobów ludzkich i pieniędzy, a w dodatku może być sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, które jest nadrzędne wobec prawa polskiego. A presji politycznej już nie ma w Polsce. Lobby osiągnęło swoje cele, eliminując bardzo dochodową branżę jednorękich bandytów, którą zagarnął Totalizator Sportowy.

W 2020 roku Izba Celna i US nie ma dostępu do zagranicznych kont bankowych czy zagranicznych portfeli elektronicznych (info z mocnego źródła). Bez prawomocnego wyroku skazującego bank, portfel czy bukmacher zagraniczny NIE MUSI udostępniać żadnych informacji dot. swoich klientów. Więc tego nie robią, żeby nie tracić klientów.

Izba Celna czy Urząd Skarbowy muszą mieć powód do wszczęcia kontroli, a w przypadku dochodzenia, musi zdobyć dowody winy, których nie dostanie za darmo. Sam dowód wpłaty czy wypłaty od bukmachera zagranicznego nie jest dowodem obstawiania nielegalnych zakładów.

Gracze, którzy przekraczają kwoty powyżej 10.000€ na miesiąc powinni doczytać artykuł o ustawie AML. Polska ma teoretycznie wymianę informacji z Wielką Brytanią, ale w praktyce kwoty wywołujące „alarm” muszą spełnić kilka „czynników ryzyka”.

Wszystko trzeba brać na “chłopski rozum“: przy ograniczonych zasobach ludzkich i czasowych nie da się skontrolować każdego. Trzeba ustalić priorytety i wybierać najbardziej opłacalne podmioty do kontroli tam, gdzie jest największe prawdopodobieństwo, że coś jest nieprawidłowo. Powinni się więc skupiać na zakupie nieruchomości czy drogich aut, a także kontroli firm. Raczej nikt nie będzie dociekał skąd masz pieniądze na wynajem, bo są to “groszowe sprawy”, w których rodzice ci pomagają albo miałeś na to oszczędności.

Oczywiście prawo może się zmienić i trzeba na bieżąco śledzić informacje w branży zakładów. Zagrożeniem dla graczy może być zmiana przepisów, sposób funkcjonowania IC/US (zwłaszcza pod kątem finansowania) lub polityczna nagonka. Z moich źródeł informacji wynika, że w 2020 roku US ma jedynie ok. 50€ środków na sprawdzenie jednej osoby. Liberalizacja przepisów hazardowych zoptymalizowałaby koszty administracyjne i zwiększyła wpływy do budżetu z hazardu, ale osobom “na górze” nie jest to na rękę.

4.2. Jak zmniejszyć opłaty za przewalutowanie?

W przypadku niektórych betbrokerów nie ma możliwości wpłaty poprzez Revolut (PLN/EUR), gdzie przewalutowanie jest niemal darmowe. Zostają wyżej wymienione alternatywy.

Rozwiązanie problemu z przewalutowaniem może wyglądać tak (brak bezpośredniej wpłaty z Revolut do zagranicznego bukmachera/betbrokera):

PL konto bankowe (PLN) → Revolut (PLN → EUR po zerowym koszcie)  muchbetter (EUR) → betbroker (EUR)

Wypłata w drugą stronę analogicznie. Wystarczy zapamiętać, że przewalutowanie na Revolut jest darmowe do określonej kwoty.

W Polsce nie ma bankomatów wypłacających walutę EUR z karty denominowanej w EUR. Nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić, a jeśli to nastąpi, to pierwszymi miejscami będą pewnie lotniska.

Jeśli jesteś za granicą, to warto wziąć ze sobą kartę EUR i wypłacić tam maksymalną ilość gotówki. Przy wymianie EUR w kantorze można, a nawet trzeba negocjować kurs przy większej ilości waluty. Najlepsze oferty kursów będą w dużych miastach, zwłaszcza turystycznych.

Jeśli chcesz się dowiedzieć kiedy jest dobry moment na przewalutowania, to pomoże ci w tym FibonacciTeam, z którego osobiście korzystam. Publikują filmiki na YouTube codziennie o 12:00 (ale pamiętaj, że nie będzie to wiecznie dostępne za darmo).

4.3. Jak nie płacić prowizji za wypłatę?

Podczas wypłaty gotówki z bankomatu zwykle jest opłata 1-2% od wypłacanej sumy.

Na co dzień nie ma konieczności płacenia za wszystko gotówką. W czasie pandemii koronawirusa nawet zachęca się do płatności kartą.

Warto rozważyć płatność kartą wszędzie gdzie się da, unikając opłat za wypłatę. Trzeba jednak pamiętać, że przenosimy tą opłatę na sklep. Jeśli lubimy “panią Grażynkę ze spożywczaka”, i wiemy że jest właścicielką sklepu, to warto rozważyć płatność gotówką mimo wszystko, aby nie płaciła prowizji za płatność elektroniczną.

Schemat darmowej wypłaty środków, wykorzystujący płatność kartą lub przez Internet:

bukmacher_zagraniczny/betbroker (EUR/PLN) → Revolut (EUR, PLN) / muchbetter (EUR, PLN) / Neteller (EUR) → płatność kartą online za zakupy bez prowizji (PLN/EUR)

W niektórych przypadkach można skorzystać z pomocy znajomych, którzy mają w planie większe zakupy.

4.4. Czy bukmacherzy zagraniczni ujawnią moje dane?

Nie.

Bukmacherzy zagraniczni nie muszą ujawniać danych polskich graczy polskim organom. Nie można sobie żądać dostępu do danych z firmy europejskiej bez powodu. Bukmacherzy zagraniczni działają zgodnie z prawem Unii Europejskiej. Jednym z podstawowych praw jest prawo do wolności działalności gospodarczej w ramach UE. Jest to nadrzędne prawo wobec polskiego. Gdyby bukmacherzy zagraniczni łamali polskie prawo hazardowe, to po 2017 roku, kiedy weszła nowelizacja ustawy hazardowej w Polsce, od razu byliby podani do sądu międzynarodowego. Nic takiego nie miało miejsca, bo taka sprawa jest dla polskich organów przegrana.

Nie ma podstaw prawnych, aby zmusić bukmacherów zagranicznych do ujawnienia danych polskich graczy. Jedyną możliwością jest przypadek, gdy jakaś osoba w Polsce zostanie skazana prawomocnym wyrokiem za jakieś przestępstwo, związane z praniem pieniędzy, i wtedy na podstawie tego wyroku, będzie można wnioskować o uzyskanie informacji z zagranicznych spółek na wniosek polskich organów ścigania. Jest to natomiast wyjątek dotyczący graczy zawodowych związanych z przestępczą działalnością. Pełną listę przypadków, w których bukmacher zagraniczny musi udzielić informacji, można znaleźć w Regulaminie bukmachera.

4.5. Czy lepiej wypłacać wszystko na raz czy lepiej na raty?

Graniczną kwotą, której NIE należy przekraczać jest 10.000€ (zob. ustawa AML), a w przypadku wypłat od bukmacherów maltańskich 2000€, bo może to spowodować dodatkową weryfikację.

Dobrą praktyką jest nieprzekraczanie jednorazowych kwot wypłat 1975€ (1999€ może wciąż wyglądać “podejrzanie”, prawda?).

Wielkość konkretnej kwoty i ilość rat uzależniłbym od prowizji wypłaty (którą najczęściej pokrywa bukmacher, więc częste wypłaty mogą mu się nie spodobać) oraz od płynności finansowej gracza.

Większe wypłaty mogą też przyciągnąć uwagę bukmachera, zwłaszcza jeśli jest to wypłata całości środków z konta, które korzystało z bonusu powitalnego. To może się nie spodobać bukmacherowi, który może nałożyć limity stawek na takie konto. W takim wypadku lepiej rozważyć wypłaty w ratach.

 

Powyższa lista płatności hazardowych powinna w zupełności wystarczyć. Gdybyś miał dodatkowe informacje o metodach płatności na zagranicznych stronach bukmacherskich, których mi brakuje, chętnie je poznam. Napisz do mnie.

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna