Obstawianie zakładów u zagranicznych bukmacherów jest nadal możliwe po 2017 roku. Jak zadbać o bezpieczne wpłaty u zagranicznych bukmacherów? Wystarczy używać zaufanych metod płatności, do których polskie organy nie mają dostępu bez wyroku skazującego.

Męska dłoń dotyka kwadracika z zaokrąglonymi rogami który jest w poziomym pasie kwadratów różnej wielkości na tle granatowej tonacji

Im więcej elementów możliwych do wyboru, tym trudniejszy wybór.

Zacznijmy od podstaw.

1. Płatności u zagranicznych bukmacherów – nie korzystaj z polskich kont bankowych

W 2014 roku, za rządów Platformy Obywatelskiej, rząd polski przeprowadził akcję Jacka Kapicy przeciwko graczom zakładów bukmacherskich. Wyciek danych graczy z bukmachera bet-at-home nastąpił z banku Pekao SA, który w 2014 roku należał do UniCredit. Wyciek był niezgodny z przepisami prawa, ale bank podlegał pod Skarb Państwa i nie trzeba być geniuszem, aby zobaczyć tu wpływ polityków.

Ujawniono wówczas dane 24.636 graczy, z czego 17.700 zidentyfikowano z imienia i nazwiska. Gracze uzyskali wygrane na sumę 27 milionów PLN (1525 PLN/gracza). Grzywny dla tych graczy nie przekraczały 5000 PLN na osobę. Są to jedyne konsekwencje wobec 6 milionów graczy, którzy grali w latach 2009-2017 u bukmacherów zagranicznych.

Jak się potem okazało, sam wydruk z konta bankowego nie jest dowodem na to, że ktoś grał u bukmachera zagranicznego w zakazanym okresie. Nie wszyscy gracze przyznali się do złamania przepisów. Grzywny otrzymali głównie Ci gracze, którzy przyznali się do winy i dostarczyli przeciwko sobie innych dowodów (tak, były takie przypadki).

Od 2017 roku płatności od „nielegalnych” bukmacherów są teoretycznie blokowane przez banki. Może się jednak zdarzyć, że twój przelew zostanie zrealizowany. Wszystkie firmy, w tym banki, które są zarejestrowane na terytorium Polski, mogą być przedmiotem nacisku ze strony polityków. Wobec tego NIE uważa się polskich kont bankowych za bezpieczne dla hazardzistów.

Jakie są alternatywne rozwiązania przelewania pieniędzy do zagranicznych bukmacherów (pokerroomów, kasyn, gier bingo itp.)?

2. Zagraniczni bukmacherzy – metody płatności

2.1. Revolut

Revolut jest bankiem z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Posiada gwarancje depozytu do 100.000€ zapewnioną przez Fundusz Gwarancyjny z Litwy.

Jeśli jesteś graczem, który obstawia niskie stawki, to warto w pierwszej kolejności rozważyć Revolut.

Początkowo robił problemy, jeśli ktoś używał konta do hazardu, ale zmienił politykę i otworzył się na graczy, zyskując wielu zwolenników.

Niestety w grudniu 2018 roku Revolut otworzył polskie konto w Danske Bank. Pierwotnie był to rachunek zbiorowy, ale od 2020 roku każdy klient otrzymał rachunek indywidualny. Jest to o tyle niebezpieczne dla graczy, że w takiej sytuacji Revolut podlega pod polską Komisję Nadzoru Finansowego, a co za tym idzie polskie organy mogą mieć łatwiejszy dostęp niż do zagranicznych portfeli internetowych.

Jak duże jest ryzyko? Do tej pory słyszałem tylko o jednym pokerzyście, który przelał za dużą kwotę (ponad 10.000€ ze Skrill na Revolut i przez to naraził się polskiemu Urzędowi Skarbowemu).

Pamiętaj, że robiąc płatności na większe kwoty (powiedzmy powyżej 10.000 EUR/mc), powinieneś znać przepisy ustawy AML mówiące o praniu brudnych pieniędzy. W razie wątpliwości polecam kontakt z doradcą podatkowym w celu optymalizacji podatkowej przychodów.

Zastosowanie Revoluta:

  • dla początkujących graczy z Polski, którzy obstawiają niskie stawki i robią małe roczne obroty – poziom ryzyka jest minimalny w zamian za bardzo niskie opłaty
  • dla średniozaawansowanych graczy z Polski, którzy mają średnie stawki i średnie obroty, są świadomi minimalnego ryzyka i konsekwencji ewentualnej „wpadki”, ale za to mają bardzo niskie koszty, zwłaszcza jak chodzi o przewalutowania

Trzeba samemu oszacować czy darmowe przewalutowania po rzeczywistym kursie są warte ryzyka. Zagraniczny LeuPay, działający podobnie jak Revolut, wydaje się być mało atrakcyjny. Najlepszą alternatywą jest ecoPayz.

2.2. ecoPayz

ecoPayz to obecnie najbezpieczniejsza płatność dla graczy hazardowych. Revolut nie daje takiego bezpieczeństwa. Minusem są opłaty za korzystanie z portfela, przelewy i przewalutowania. Bezpieczeństwo ma swoją cenę.

Zastosowanie ecoPayz:

  • gracze z Polski, którzy chcą obstawiać u zablokowanych Rejestrem bukmacherów zagranicznych i u betbrokerów, którzy nie oferują Netellera (można podać polski adres zamieszkania w ecoPayz jak i u bukmachera zagranicznego),
  • dla graczy, którzy chcą zniwelować prawie do zera ryzyko problemów z Urzędem Skarbowym czy Izbą Celną

Wpłata kartą ecoPayz do Revolut będzie zapewne obciążona opłatą 4%. Są to więc rozwiązania alternatywne, które nie wspierają się wzajemnie.

2.3. Neteller i Skrill

Od 01.07.2017 roku Neteller blokuje Polakom możliwość wpłaty do większości zagranicznych bukmacherów i betbrokerów (tych którzy są na liście Rejestru Domen Niezgodnych z Ustawą Hazardową).

Od 2019 roku Neteller/Skrill są wypierane przez droższy, ale bezpieczny ecoPayz oraz przez niemal darmowy, ale ryzykowny Revolut.

U niektórych operatorów hazardowych da się jeszcze używać Neteller czy wykupiony przez nich Skrill. Są to jednak wyjątki, jak chodzi o graczy z Polski.

Zastosowanie Netellera i Skrill:

  • gracze z Polski, obstawiający u nieblokowanych bukmacherów lub betbrokerów
  • Polacy mieszkający poza Polską

2.4. Trustly

Są bukmacherzy, którzy NIE obsługują Neteller, Skrill ani ecoPayz. Gracze rozważają wtedy do przelewów bankowych szwedzkiego operatora Trustly, ale pod warunkiem, że NIE spodziewają się regularnie dużych „nadwyżek”. Jeżeli spodziewasz się większych wpływów z bukmacherki, lepiej użyć innej metody (Trustly zostawia historię transakcji na polskich kontach bankowych).

Zastosowanie:

  • dla początkujących graczy z Polski, którzy obstawiają niskie stawki i robią niewielkie roczne obroty – znajdą tu zerowe opłaty i wystarczająco wysoki poziom bezpieczeństwa

Wpłata:

PL konto bankowe -> Trustly -> zagraniczny bukmacher

Wypłata:

zagraniczny bukmacher -> Trustly -> PL konto bankowe

Jako dostawca środków będzie widniał „Trustly”, a nie zagraniczny bukmacher. To często wystarczające utrudnienie. Trustly jest dużą firmą, która nie powinna bez wyroku sądowego przekazać poufnych danych graczy. Jeśli jednak na twoim koncie bankowym będą się pojawiać regularnie duże nadwyżki, może to zainteresować Urząd Skarbowy, któremu bank ma obowiązek zgłaszać każdy wpływ powyżej kwot 10.000 EUR.

2.5. Muchbetter

Najnowszym portfelem jest Muchbetter, który wyrasta na znaczącego konkurenta Skrill/Neteller. Można go zintegrować z bitcoinami.

Ze wstępnego rozpoznania wydaje mi się być bardziej „po stronie bukmacherów” niż użytkowników. Może się okazać, że podejmie on współpracę z którymś z bukmacherów i przekaże dane o tobie. Tak zrobił kiedyś Skrill, który przekazywał informacje o powiązaniach płatności między kontami Skrill do bukmachera bet-at-home! Nie wiadomo czy Muchbetter zrobi tak samo, ale z tego co czytam, priorytet mają u nich bukmacherzy, a dopiero potem użytkownicy. Nie polecam Muchbetter do tworzenia multikont.

Muchbetter daje dostęp do zagranicznego IBANu, więc ma szersze zastosowanie niż portfele internetowe.

2.6. Perfect Money

Perfect Money jest to bardzo popularny portfel do rosyjskich bukmacherów.

2.7. Kryptowaluty

Coraz większe znaczenie w płatnościach hazardowych odgrywają kryptowaluty. To dosyć długi temat, który szerzej opisałem tutaj:

Bukmacherzy do kryptowalut

2.8. Payeer

Payeer to wielowalutowy portfel elektroniczny z Estonii, który obsługuje takie kryptowaluty jak bitcoin, Ethereum, Litecoin czy Dash. Zawiera także giełdę kryptowalut. Niestety słabo nadaje się do operacji hazardowych z uwagi na zapisy w Regulaminie.

2.9. Karty prepaid

Można też rozważyć karty prepaid, np. Neosurf. Trzeba jednak policzyć ich opłacalność. Tą metodą można jedynie wpłacać/wypłacać niskie kwoty: kilkaset PLN, kilka tysięcy PLN. Nie widzę powodu, by z nich korzystać, bo dla niskich kwot powyższe rozwiązania wypadają taniej i równie bezpiecznie.

3. Jak wpłacać i wypłacać pieniądze? – schemat przelewów

Gracze stosują zwykle taki schemat płatności:

Wpłata:

PL konto bankowe (PLN) → ecoPayz (PLN/EUR) → bukmacher_zagraniczny/betbroker (PLN/EUR)

W drugą stronę można śmiało wypłacać przelewem do wysokości kwoty, którą wcześniej wpłaciłeś z konta bankowego na portfel internetowy, bo otrzymałeś z portfela nie więcej niż do portfela wysłałeś.

Dla nadwyżek lepiej użyć takiej ścieżki:

Wypłata:

bukmacher_zagraniczny/betbroker (PLN/EUR) → ecoPayz (PLN/EUR) → wypłata kartą w bankomacie w Polsce (karta PLN albo karta EUR z kosztami przewalutowania) lub za granicą (karta EUR/GBP)

4. FAQ – pytania dotyczące płatności hazardowych

4.1. Czy powinienem obawiać się Izby Celnej lub Urzędu Skarbowego?

O ile nie skarżono mi się od 2004 roku na problemy z Urzędem Skarbowym, o tyle były problemy z Izbą Celną w latach 2014-2016 z powodu politycznej nagonki na graczy za rządów PO.

Od 2016 roku nikt do mnie nie pisze o Izbie Celnej ścigającej graczy. Ta skupiła się teraz na ściganiu stron internetowych takich jak SureBety.pl, które reklamują zagranicznych bukmacherów. Ściganie graczy jest skomplikowane, kosztowne, wymaga międzynarodowej współpracy, zużywa wiele zasobów ludzkich i pieniędzy, a w dodatku może być sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, które jest nadrzędne wobec prawa polskiego. A presji politycznej już nie ma w Polsce. Lobby osiągnęło swoje cele, eliminując bardzo dochodową branżę jednorękich bandytów, którą zagarnął Totalizator Sportowy.

Izba Celna i US nie ma dostępu do zagranicznych kont bankowych czy zagranicznych portfeli elektronicznych. To info z mocnego źródła. Bez prawomocnego wyroku skazującego bank, portfel czy bukmacher zagraniczny NIE MUSI udostępniać żadnych informacji dot. swoich klientów. Więc tego nie robią, żeby nie tracić klientów.

Izba Celna czy Urząd Skarbowy muszą mieć powód do wszczęcia kontroli, a w przypadku dochodzenia, musi zdobyć dowody winy, których nie dostanie za darmo. Sam dowód wpłaty czy wypłaty od bukmachera zagranicznego nie jest dowodem obstawiania nielegalnych zakładów.

Gracze, którzy przekraczają kwoty powyżej 10.000€ na miesiąc powinni doczytać artykuł o ustawie AML. Polska ma teoretycznie wymianę informacji z Wielką Brytanią, ale w praktyce kwoty wywołujące „alarm” muszą spełnić kilka „czynników ryzyka”.

Oczywiście wszystko może się zmienić i trzeba na bieżąco śledzić informacje w branży zakładów. Zagrożeniem dla graczy może być zmiana przepisów, sposób funkcjonowania IC/US (zwłaszcza pod kątem finansowania) lub polityczna nagonka. Z moich źródeł informacji wynika, że w 2020 roku US ma jedynie ok. 50€ środków na sprawdzenie jednej osoby. Muszą być zatem bardzo wybiórczy. Liberalizacja przepisów hazardowych zoptymalizowałaby koszty administracyjne i zwiększyła wpływy do budżetu z hazardu.

4.2. Jak zmniejszyć opłaty za przewalutowanie?

W przypadku niektórych betbrokerów nie ma możliwości wpłaty poprzez Revolut (PLN/EUR). Zostaje Neteller (EUR) lub droższy ecoPayz (PLN/EUR).

Rozwiązanie problemu z przewalutowaniem może wyglądać tak (brak bezpośredniej wpłaty z Revolut do zagranicznego bukmachera/betbrokera):

PL konto bankowe (PLN) → Revolut (PLN → EUR po zerowym koszcie)  Neteller (EUR) → betbroker (EUR)

Wypłata w drugą stronę analogicznie. Wystarczy zapamiętać, że przewalutowanie na Revolut jest darmowe do określonej kwoty.

W Polsce nie ma bankomatów wypłacających walutę EUR z karty denominowanej w EUR. Nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić, a jeśli to nastąpi, to pierwszymi miejscami będą pewnie lotniska.

Jeśli jesteś za granicą, to warto wziąć ze sobą kartę EUR i wypłacić tam maksymalną ilość gotówki. Przy wymianie EUR w kantorze można, a nawet trzeba negocjować kurs przy większej ilości waluty. Najlepsze oferty kursów będą w dużych miastach, zwłaszcza turystycznych.

Jeśli chcesz się nauczyć kiedy robić przewalutowania, to pomoże ci w tym FibonacciTeam, z którego sam się nauczyłem.

4.3. Jak nie płacić prowizji za wypłatę?

Podczas wypłaty gotówki z bankomatu zwykle jest opłata 1-2% od wypłacanej sumy.

Na co dzień nie ma konieczności płacenia za wszystko gotówką. W czasie pandemii koronawirusa nawet zachęca się do płatności kartą.

Warto rozważyć płatność kartą wszędzie gdzie się da, unikając opłat za wypłatę. Trzeba jednak pamiętać, że przenosimy tą opłatę na sklep. Jeśli lubimy „panią Grażynkę ze spożywczaka”, i wiemy że jest właścicielką sklepu, to warto rozważyć płatność gotówką mimo wszystko, aby nie płaciła prowizji za płatność elektroniczną.

Schemat darmowej wypłaty środków, wykorzystujący płatność kartą lub przez Internet:

bukmacher_zagraniczny/betbroker (EUR/PLN) → Revolut (EUR,PLN) / ecoPayz (EUR,PLN) / Neteller (EUR) → płatność kartą online za zakupy bez prowizji (PLN/EUR)

W niektórych przypadkach można skorzystać z pomocy znajomych, którzy mają w planie większe zakupy.

4.4. Czy bukmacherzy zagraniczni ujawnią moje dane?

Nie.

Bukmacherzy zagraniczni nie muszą ujawniać danych polskich graczy polskim organom. Nie można sobie żądać dostępu do danych z firmy europejskiej bez powodu. Bukmacherzy zagraniczni działają zgodnie z prawem Unii Europejskiej. Jednym z podstawowych praw jest prawo do wolności działalności gospodarczej w ramach UE. Jest to nadrzędne prawo wobec polskiego. Gdyby bukmacherzy zagraniczni łamali polskie prawo hazardowe, to po 2017 roku, kiedy weszła nowelizacja ustawy hazardowej w Polsce, od razu byliby podani do sądu międzynarodowego. Nic takiego nie miało miejsca, bo taka sprawa jest dla polskich organów przegrana.

Nie ma podstaw prawnych, aby zmusić bukmacherów zagranicznych do ujawnienia danych polskich graczy. Jedyną możliwością jest przypadek, gdy jakaś osoba w Polsce zostanie skazana prawomocnym wyrokiem za jakieś przestępstwo, związane z praniem pieniędzy, i wtedy na podstawie tego wyroku, będzie można wnioskować o uzyskanie informacji z zagranicznych spółek na wniosek polskich organów ścigania. Jest to natomiast wyjątek dotyczący graczy zawodowych związanych z przestępczą działalnością. Pełną listę przypadków, w których bukmacher zagraniczny musi udzielić informacji, można znaleźć w Regulaminie bukmachera.

4.5. Czy lepiej wypłacać wszystko na raz czy lepiej na raty?

Graniczną kwotą, której NIE należy przekraczać jest 10.000€ (zob. ustawa AML), a w przypadku wypłat od bukmacherów maltańskich 2500€, bo może to spowodować dodatkową weryfikację.

Dobrą praktyką jest nieprzekraczanie jednorazowych kwot wypłat 2400€ (2499€ może wyglądać „podejrzanie”).

Wielkość konkretnej kwoty i ilość rat uzależniłbym od prowizji wypłaty (którą najczęściej pokrywa bukmacher, więc częste wypłaty mogą mu się nie spodobać) oraz od płynności finansowej gracza.

Większe wypłaty mogą też przyciągnąć uwagę bukmachera, zwłaszcza jeśli jest to wypłata całości środków z konta, które korzystało z bonusu powitalnego. To może się nie spodobać bukmacherowi, który może nałożyć limity stawek na takie konto. W takim wypadku lepiej rozważyć wypłaty w ratach.

 

Powyższa lista płatności hazardowych powinna w zupełności wystarczyć. Gdybyś miał dodatkowe informacje o metodach płatności na zagranicznych stronach bukmacherskich, których mi brakuje, chętnie je poznam. Napisz do mnie.