Zakłady na hokej na lodzie

Hokej na lodzie to zimowy sport dla prawdziwych twardzieli. Jest świetną alternatywą dla piłki nożnej w okresie zimowym. Dynamiczna akcja, wysokie limity i możliwość znalezienia niszy zachęcają do zainteresowania się tym amerykańskim sportem.

Hokeista w białym stroju zamachuje się w kierunku widza z zaciśniętymi zębami

Hokej na lodzie można obstawiać tylko w sezonie zimowym, fot. Shutterstock

1. Historia hokeja na lodzie

Za kolebkę hokeja uznaje się Kanadę, gdzie angielscy żołnierze stworzyli hokej na lodzie w 1855 roku. Korzenie hokeja sięgają właśnie do Anglii i Francji końca XV wieku, gdzie rozgrywano gry na zamarzniętych stawach.

Hokej na lodzie jest dyscypliną zaliczaną do sportów zimowych, mimo iż mecze rozgrywane są w halach. Hokej jest najbardziej popularny w Kanadzie i USA, a także w Rosji i Skandynawii. Te państwa dominują w tym sporcie.

Hokej na lodzie jest świetną alternatywą dla piłki nożnej, dlatego jest tak bardzo popularny w zakładach bukmacherskich. Każdy gracz może spokojnie obstawić sobie mecz rozgrywany w godzinach popołudniowych przed startem najważniejszych lig piłkarskich lub w nocy, gdy gra największa liga amerykańska – NHL. Sprzyja także duża liczba rozgrywanych spotkań. Mecze rozgrywane są praktycznie codziennie, a drużyny z reguły grają 3 razy w tygodniu.

2. Zasady gry w hokeja na lodzie

hokej-na-lodzie-zawodnik200x300.jpg

Strój hokeisty,
fot. Shutterstock

2.1. Ile trwa mecz hokeja?

Mecz hokeja na lodzie składa się z 3 części (zwanych tercjami) po 20 minut każda. Regularny czas gry wynosi zatem 3x 20 minut netto z czasem zatrzymywanym w czasie przerw w grze. Przerwa między tercjami wynosi 15 minut.

2.2. Dogrywka

W przypadku remisu następuje dogrywka, która z reguły trwa 5 minut każda. Jeśli nie przynosi rezultatu, zarządzane są rzuty karne. W zależności od ligi czy turnieju dogrywka może trwać dłużej lub od razu mogą być organizowane rzuty karne.

W dogrywce gra się do pierwszej zdobytej bramki, czyli obowiązuje tzw. zasada sudden death. Warto pamiętać, że w rozgrywkach najpopularniejszej ligi świata, czyli amerykańskiej NHL, w fazie play-off, w przypadku remisu, nie ma rzutów karnych ani 5-minutowej dogrywki. Gra się kolejną tercję aż do zwycięskiej bramki. Na przykład w 2015 roku do rozstrzygnięcia wyniku potrzebne były aż 3 tercje dogrywki!

2.3. Rzuty karne

Seria rzutów karnych obejmuje po trzy ataki na bramkę dla każdej z drużyn. W przypadku remisu dodawane jest jedna seria rzutów i tak aż do rozstrzygnięcia.

Rzut karny wygląda nietypowo, bo jest wykonywany ze środka tafli — zawodnik atakujący ma zabrać krążek ze środka tafli i bez zatrzymywania, ani cofania na swoją połowę, zaatakować bramkę. Wygląda to widowiskowo:

Szanse na strzelenie bramki z rzutu karnego są dużo mniejsze niż w piłce nożnej. Wiesz ile wynoszą?

2.4. Jakie są kary w hokeju?

W hokeju, tak jak w piłce nożnej, występują faule, spalone oraz rzuty karne. Najbardziej istotne dla przebiegu meczu i dla graczy obstawiających dany mecz są kary dla zawodników. Sędziowie sygnalizują je za pomocą podniesienia ręki i obowiązuje przywilej korzyści, dlatego gra jest przerywana dopiero kiedy drużyna faulująca dotknie krążka. Kary mogą trwać 2 lub 5 minut dla zawodnika i wtedy drużyna poszkodowana gra w przewadze – tzw. power play (oznaczany często PP lub 2PP w przypadku podwójnej przewagi).

Szerzej o zasadach można przeczytać na Wikipedii[4] lub na oficjalnych stronach związków hokeja[1][2][3].

3. Dla kogo typowanie hokeja na lodzie?

Jeśli interesuje Cię hokej na lodzie, to jest już dobry początek. Zobacz co jeszcze przyciąga graczy.

hokej-na-lodzie-bramkarz300.jpg

Atak na hokejową bramkę,
fot. Shutterstock

3.1. Sezon hokeja na lodzie

Sezon hokeja trwa od września do czerwca. Na koniec sezonu, co roku, rozgrywane są Mistrzostwa Świata w hokeja, które kolidują z finałami rozgrywek NHL. Ze względu na coroczny hokejowy mundial, rozgrywki te nie są już tak prestiżowe i ważniejsze są co 4 lata igrzyska olimpijskie, gdzie do kadr narodowych dołączają nawet gwiazdy ligi NHL.

3.2. Ciemna strona hokeja

Hokej na lodzie należy do sportów kontaktowych, stąd spora liczba kontuzji. Wielu hokeistów nie ma już własnego kompletu zębów, a rany od kija, łyżwy czy krążka bywają bardzo bolesne.

Zdarza się, że w nadmiarze adrenaliny hokeiści zrzucają rękawice i zaczynają regularną bójkę. Bywają sytuacje, że mecz przeradza się w bijatykę. Stukaniem kija o bandę/lodowisko wyraża się aprobatę dla walczących. Są zawodnicy, których wypuszcza się na taflę specjalnie po to, by obili konkretnego hokeistę drużyny przeciwnej. Hokeistom przydaje się więc mocna postura i umiejętności bokserskie.

Bójki są elementem amerykańskiego show, na co zwykle sędziowie przystają przez jakiś czas, także w trosce o swoje zdrowie. Tłum wiwatuje niczym na arenie gladiatorów w starożytnym Rzymie.

Jeśli ktoś lubi tego typu ostrą rywalizację, nie będzie zawiedziony brakiem wrażeń. Są zawodnicy, którzy biorą udział w kilkunastu walkach w sezonie. Dlatego pewnie HockeyFights.com cieszy się taką popularnością.

Bardzo rzadko, ale czasem zdarza się przerwanie meczu z powodu bójki.

Obstawiając surebety trzeba wiedzieć jak bukmacher rozliczy to zdarzenie, jeśli taka sytuacja wystąpi.

4. Porady dla typerów

4.1. Co daje przewagę nad bukmacherem?

Ci, którzy mają dostęp do informacji o osłabieniach (hokeiści czasem masowo chorują), szczegółowych statystyk, sprawdzonych systemów, które dobrze szacują szanse drużyn mają duże szanse zdobyć przewagę nad bukmacherem przede wszystkim w zakładach przedmeczowych, który ma ograniczony dostęp do informacji. Niektóre z tych informacji przydadzą się także w zakładach na żywo.

Ci, którzy znają bardzo dobrze statystyki nietypowych sytuacji w hokeju (gra w przewadze czy podwójnej przewadze, wpływ wykluczenia określonego zawodnika, szanse na zdobycie bramki przy wycofanym bramkarzu z określonym czasem do końca), powinni dobrze sobie radzić w zakładach na żywo.

4.2. Zakłady przedmeczowe

W hokeju kadra zespołu składa się zwykle z 22 zawodników, w tym 2 bramkarzy. Trenerzy wymieniają na zmianach całe piątki, więc kontuzje pojedynczych zawodników nie mają dużego znaczenia na kursy przedmeczowe i ich fluktuacje. Oczywiście jeżeli w drużynach kontuzje mają gwiazdy, to wtedy kursy są korygowane, ale na mniejszą skalę niż w sportach z mniejszą ilością zawodników.

Podobnie jak w innych sportach, czym popularniejsze rozgrywki i drużyny, tym łatwiejszy dostęp do informacji i trudniej o złapanie value w kursach. Dlatego warto skupić się na niszowych rozgrywkach, jeśli chce się mieć wysokoprocentowy zysk.

Przy graniu zakładów na tercje warto zwrócić uwagę, że:

  • najmniej bramek pada w 1. tercji,
  • 2. tercja jest za to najbardziej overowa,
  • w 3. tercji mamy często do czynienia z wycofaniem bramkarza (tzw. empty net) w ostatnich sekundach lub minutach w zależności od sytuacji i kursy na ostatnie momenty meczu są często blokowane lub obniżane na bramkę w meczu.

Zaczynając zabawę z hokejem lub surebetami, warto zwrócić uwagę na różnice w regulaminach rozliczania zakładów under/over. Część bukmacherów ma zakłady tylko na 60 minut gry. Inni na sumę goli z dogrywką. Ten sam regulamin jest zwykle stosowany w zakładach na żywo. Dlatego warto wcześniej sprawdzić regulamin rozliczania sportów.

4.3. Zakłady na żywo

Ze względu na mały rozmiar krążka i mnogość zdarzeń na lodowisku, podczas obstawiania hokeja na żywo, trzeba zwracać baczną uwagę na sędziów! Podniesienie ręki w górę oznacza karę i zmianę szans drużyn na kolejną bramkę.

Niektórzy bukmacherzy w meczach NHL stosują normy amerykańskie i często gospodarz jest na miejscu gościa. Obstawiając lub middle‘ując jakieś zdarzenia trzeba pamiętać by nie kliknąć złego kursu późną nocą czy w pośpiechu.

Hokej na lodzie to sport do typowania dla każdego – kwestia odpowiedniego śledzenia statystyk, tabel oraz newsów.

5. Bukmacherzy do hokeja na lodzie

Hokej na lodzie to dla bukmacherów bardzo istotny sport ze względu na dużą popularność. Należy do kluczowych rynków w ofercie największych bukmacherów.

Bukmacherzy dbają o ofertę hokejową i w kursach przedmeczowych możemy znaleźć zakłady na:

  • kursy meczu,
  • liczbę bramek w regulaminowym lub doliczonym czasie,
  • zakłady na tercje.

W większych ligach czy turniejach można też obstawiać zakłady na gole zawodników. Dzięki dużej ilość transmisji, streamów i scoutów w halach, oferta zakładów na żywo też jest ogromna. Kursy są ogólnodostępne, a limity wysokie w zależności od renomy ligi.

Najlepszym bukmacherem do obstawiania hokeja na lodzie, oferującym najniższy marże i najwyższe limity jest najlepszy bukmacher dla zawodowych graczy. Inni europejscy bukmacherzy, głównie skandynawscy, też nie odbiegają wiele od tych standardów i spokojnie można u nich znaleźć coś wartościowego.

Z uwagi na popularność, warto przejrzeć także oferty topowych bukmacherów europejskich a także giełdy zakładów. Właśnie na giełdach istnieją rynki hokeja, które nie są blokowane po bramce, co daje pole do dużych zarobków!

 

Przejrzyj listę bukmacherów dla Polaków:

Bukmacherzy dla Polaków

 

Literatura

[1] NHL.com

[2] IIHF.com – międzynarodowa organizacja hokeja na lodzie, założona w 1908 roku przez Anglię, Francję, Belgię, Szwajcarię i Czechy

[3] PZHL.org.pl – Polski Związek Hokeja na Lodzie, przepisy gry 2018-2022

[4] Hokej.net – najpopularniejsza polska strona o hokeju

[5] Najstarsi zawodnicy NHL

 

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.