Najważniejszą rzeczą wyznaczania celu w zakładach bukmacherskich jest odpowiedzenie sobie na pytanie: “Dlaczego chcę obstawiać zakłady?”.

1. Jak wyznaczyć cel w zakładach bukmacherskich?

Czerwona strzałka darta wbita w centrum biało czarnej tarczy na jasnym tle

Nie musisz od razu trafiać w dziesiątkę, ale musisz przynajmniej wiedzieć, w którym kierunku jest tarcza, fot. Shutterstock

Zanim zaczniesz budować dom, warto usiąść i zrobić projekt. Trzeba się zastanowić co tak naprawdę chcesz zbudować. Jakie masz zasoby? Co chcesz osiągnąć i czemu ma to służyć? Tak samo jest w zakładach bukmacherskich.

– Czy nie zechciałbyś mi powiedzieć, którędy mam teraz iść?
– To zależy w dużym stopniu od tego, gdzie chcesz dojść – odpowiedział Kot.
– Właściwie to mi wszystko jedno – rzekła Alicja
– W takim razie obojętne, którędy pójdziesz – odpowiedział Kot

Lewis Carroll, “Przygody Alicji w Krainie Czarów”

Jeśli chcesz coś osiągnąć, to musisz się dowiedzieć dokąd chcesz dotrzeć. Jak zdefiniujesz swój sukces?

Na początku warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

 1. Zacznij od “dlaczego“: dlaczego chcesz obstawiać akurat zakłady? Może lepiej poświęcić czas na coś innego? (pieniądze, przyjemność, sprawdzenie siebie, rozwijanie osobowości itp.)
 2. Wiedza: jaki jest stan Twojej wiedzy? Czy już zarabiasz czy powinieneś ją uzupełnić?
 3. Czas: ile czasu możesz poświęcić na zakłady?
 4. Kapitał: Ile pieniędzy nie żal Ci stracić? Jak podzielisz kapitał pomiędzy różne strategie?
 5. Definicja sukcesu: jaki realny wynik chcesz osiągnąć? (to nie muszą być pieniądze)
 6. Perspektywa: w jakim czasie chcesz zrealizować cel? (warto go podzielić na mniejsze cele tygodniowe)

Jeśli zdecydujesz, że chcesz się rozwijać w zakładach bukmacherskich, potrzebna jest wizja:

Większość amatorów sądzi, że ostatecznym celem w zakładach bukmacherskich jest jak najwięcej zarabiać. Otóż nie!

Największym celem w zakładach bukmacherskich jest zarobienie tylu pieniędzy, w optymalnie krótkim czasie, bez szkody na zdrowiu i życiu osobistym, by móc się wycofać z obstawiania. By dzięki przebytej drodze zdobyć umiejętności, dzięki którym staniesz się niezależnym i odpowiedzialnym człowiekiem. Pieniądze są tylko środkiem do większego celu. Co nim jest? Co jest twoją wizją?

Bukmacherka może Ci pomóc zdobyć niezależność finansową, ale szczęścia Ci nie da.

2. Dlaczego chcesz obstawiać zakłady bukmacherskie?

Zakłady bukmacherskie dostarczają wielu emocji i adrenaliny. Jest to bardzo atrakcyjna forma spędzania czasu, ale jednocześnie bardzo czasochłonna. Jeżeli osoby w naszym otoczeniu również obstawiają zakłady, to początkowo wiąże się to ze wspólnym spędzaniem czasu czy komentowaniem bieżących wydarzeń sportowych, które w połączeniu z obstawianie zakładów poprawia nasze relacje towarzyskie.

Warto jednak zastanowić się co jest kluczowym powodem do obstawiania zakładów?

Jeżeli jest to cel towarzyski, to nie oczekujmy, że wyniki będą spektakularne.

Jeżeli zamierzasz zarabiać na zakładach bukmacherskich, to prawda jest taka że wśród 10-20 losowo wybranych graczy z całego świata musisz być najlepszy. Wiąże się to z poświęceniem dużej ilości czasu na edukację w zakresie zakładów oraz dużej ilości czasu na praktykę i sprawdzanie swoich hipotez i pomysłów. Wiąże się to również z inwestycją kapitału. W początkowej fazie nie trzeba go mieć, by przetestować niektóre strategię, ale w pewnym momencie trzeba będzie zmienić model i zaryzykować realne pieniądze. A obstawianie za prawdziwe pieniądze to zupełnie inne emocje i zupełnie inne decyzje niż w przypadku gry za wirtualne środki.

Zmierzam do tego, że odpowiedzenie sobie na pytanie “dlaczego zamierzasz obstawiać zakłady bukmacherskie” jest kluczowe i najważniejsze.

3. Wiedza o zakładach

Jeśli zamierzasz obstawiać zakłady dla przyjemności, to pozostań graczem rekreacyjnym i nie miej złudzeń, że to się zmieni, jeśli ty nie zmienisz swojego podejścia.

Jeśli chcesz regularnie zarabiać na zakładach bukmacherskich, to nie licz na to, że “sam się nauczysz”. Czeka cię dużo pracy, a początkowa edukacja może Ci zająć od 6 do 24 miesięcy, w zależności od poziomu twojego zaangażowania.

Skondensowaną i sprawdzoną w praktyce wiedzę znajdziesz na SureBety.pl. W zasadzie nie potrzebujesz innego serwisu, jeśli twoim celem jest zdobycie wiedzy na temat zakładów bukmacherskich.

Jeśli bardziej cenisz sobie kontakty międzyludzkie, to może lepszym miejscem będzie dla ciebie forum bukmacherskie czy facebook. Tam jednak ciężko będzie Ci znaleźć ekspertów, od których będziesz mógł się czegoś nauczyć.

4. Czas i kapitał

Jeśli twoim celem NIE jest długoterminowe zarabianie na zakładach bukmacherskich, to w zasadzie możesz już zamknąć tą stronę i zająć się czymś innym.

Jeśli jesteś zdeterminowany i gotowy do zaangażowania na wysokim poziomie, to pierwsze co bym ustalił to ilość czasu i kapitału jaki jesteś gotowy poświęcić na edukację.

Zauważ, że użyłem słowa poświęcić. Nie ma gwarancji, że odniesiesz sukces w zakładach. Zależy to od bardzo wielu czynników począwszy od sytuacji prawnej w Polsce, przez poziom twojego zaangażowania aż po wyniki poszczególnych zakładów.

Mogę Ci jednak obiecać, że jeśli zaangażujesz się na wysokim poziomie, to odniesiesz sukces. Nie wiem czy będzie to sukces w zakładach bukmacherskich, ale to czego się tutaj nauczysz, będziesz mógł przenieść na inne dziedziny swojego życia.

Wchodząc w świat zakładów pamiętaj, że warto zadbać o równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem, rodziną a czasem wolnym. Zakłady bukmacherskie to głównie pieniądze. Są środkiem do celu, ale nie są celem.

5. Jak wyznaczyć główny cel w zakładach?

Jeśli jesteś początkującym graczem, to mocno zachęcam Cię do tego, abyś na początku NIE wyznaczał konkretnego celu finansowego. Gdybym ponownie zaczynał przygodę z zakładami bukmacherskimi, to jako główny cel wyznaczył bym sobie tzw. poszerzenie horyzontów:

 1. Czytaj o zakładach. Możesz obstawiać drobne kwoty albo grać “na papierze”. Baw się dobrze i poznawaj możliwości jakie są na rynku.
 2. Zacznij od najniższych stawek, a w miarę upływu czasu, gdy twój poziom wiedzy będzie rósł, przyjdzie czas na kolejne etapy.
 3. Zachęcam Cię jednak do ostrożności, cierpliwości i pokory. Jeśli któregoś z tych elementów zabraknie, źle się to może skończyć.

Jeśli Twoja przygoda z zakładami bukmacherskimi dopiero się zaczyna albo nie ustaliłeś jeszcze najważniejszych rzeczy, które opisałem powyżej, to nie czytaj dalszej części dopóki tego nie ustalisz.

6. Zasada SMART

Dla graczy, którzy zajmują się już zakładami minimum 6 miesięcy, przygotowałem zaawansowane wyznaczanie celu. Z perspektywy czasu nie jestem pewien czy Ci to pomoże, ale może będzie dobrą inspiracją.

Biznesman wypisuje na tablicy: Goal Settings Specific Measurable Achievable Realistic Timely

Poprawność zdefiniowania celu określa kryterium SMART,
fot. Shutterstock

Poprawnie sformułowany CEL ma 5 podstawowych cech (tzw. kryterium SMART):

 • S – specific (ang. określony) – cel musi być jasno sprecyzowany co do każdego istotnego rezultatu
 • M – measurable (ang. mierzalny) – abyś wiedział w jakim stopniu zrealizowałeś cel, musi on być mierzalny: wskaźniki, parametry, zmienne itp.,
 • A – ambitious (ang. ambitny) – aby motywował do działania,
 • R – realistic (ang. realistyczny) – nie może być za ambitny, bo będzie demotywował,
 • T – time framed (ang. ramy czasowe) – każdy cel powinien mieć określony termin realizacji.

PRZYKŁAD:

Zamiast powiedzieć: “moim celem jest zarabianie na zakładach” (w istocie nie jest to nawet cel, ale zadanie), powiedz: “moim celem jest zarobienie 100 PLN w ciągu 28 dni poprzez rejestracje u bukmacherów X i Y stosując metodę surebet“.

Takie doprecyzowanie sprawia, że cel jest:

 • jasno określony (wiadomo co trzeba zrobić),
 • mierzalny (będzie w części lub w całości),
 • ambitny (‘, 100 PLN w miesiąc dla początkującego gracza jest dobrym wyzwaniem)
 • realny (jeśli oczywiście gracz ma pomysł jak to zrobić i ma to potwierdzenie w historycznych wynikach gracza),
 • osadzony w czasie (zapadalność za 28 dni od dziś).

Po upłynięciu terminu czas na wnioski i korektę celu spełniającego kryterium SMART.

7. Ćwiczenie

Jako ćwiczenie, zmień samodzielnie błędnie określone cele tak, by spełniały kryterium SMART. Potem porównaj z propozycjami SureBety.pl.

1. Zacząć zarabiać na zakładach bukmacherskich.
2. Zmniejszyć ilość nietrafionych typów.

Nasze propozycje przeformułowań:

Ludzik patrzy przez lupę na słowo PLAN

Dobry plan działania to połowa sukcesu,
fot. Shutterstock

ad 1) Przy kapitale początkowym 500 PLN stawkując “na kartce” po 10PLN/zakład (założenia początkowe) uzyskać yield min. 10% (mierzalność, cel jest ambitny, ale musi być realny) do 31.11.2020 (lepiej podać datę zakończenia niż “rozmyty” przedział czasowy, np. za 2 miesięce).
Cel warto skorygować na kolejny miesiąc, aby nadal był ambitny i (tym razem?) realny.

ad 2) Warunki początkowe: skuteczność trafionych typów jest na poziomie 65% przy średnim kursie @1.70 co daje średni valuebet = 1,105 (sam wskaźnik skuteczności jest bezwartościowy; w połączeniu ze średnim kursem dopiero może pomóc graczowi).
Zwiększyć valuebet do 1,12 (sprecyzowany, mierzalny) utrzymując średni kurs na poziomie min. @1.70 (ambitnyrealny) w następnym miesiącu (osadzenie w czasie).

Jest to dowiedziony sposób podwyższania efektywności pracy, jako że wizja wyniku mobilizuje i motywuje do pracy.

UWAGA:
Może się okazać, że próbujesz usprawnić wskaźnik, który kompletnie nie ma znaczenia dla Twoich wyników finansowych (np. skuteczność). Przed wyznaczeniem celu dowiedz się jakie wskaźniki są istotne.

8. Przykład wyznaczenia celu

Pierwszy miesiąc

Załóżmy, że nigdy nie wyznaczałeś sobie celu i przeznaczyłeś na grę 200 PLN. Przy takim kapitale Twoje stawki powinny być w zakresie 2-6PLN/zakład przy kursach ok. @2.0. Przyjmijmy, że będziesz grał za 1% kapitału, czyli 2 PLN/zakład i chcesz osiągnąć przeciętny 5% zysk w długim okresie (‘, 10% to już wyśmienicie).

Ile wartościowych (!) zakładów w miesiącu będziesz w stanie postawić? Czy w każdym miesiącu będzie ich tyle samo? Jak to będzie wyglądało na przestrzeni roku? Może będą jakieś miesiące, w którym Twoja dyscyplina/liga nie gra? Czy na początku i na końcu ligi trafność będzie podobna czy może lepiej odpuścić początek lub końcówkę sezonu?

Musisz znaleźć jakiś punkt odniesienia, jeśli Twój CEL ma być realny. Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, nie wyznaczaj celu na pierwszy miesiąc.

Drugi miesiąc

Zobacz w drugim miesiącu ile postawiłeś zakładów w pierwszym miesiącu i jaki realny wynik możesz osiągnąć. To będzie twój nowy punkt odniesienia. Rozważmy dwa przypadki:

1. Załóżmy, że było to 60 zakładów, które przyniosły stratę 10PLN. Przy średniej marży bukmachera 8% na zakład grając na chybił trafił straciłbyś 60x2PLN*8%=9,60PLN. Wynik pokazał, że równie dobrze mógłbyś grać losowo.

Proponuję wyznaczyć sobie taki cel:
postawienie 30 zakładów (prawdopodobnie 60 było za dużą liczbą i należy ją zmniejszyć, dopóki nie nauczysz się znajdować valuebetów) w II miesiącu tak, by na tym nie stracić.

– Przecież ja chcę zarabiać, a nie wychodzić na zero! – powiesz.
– Tak, ale wychodzenie na zero jest i tak dużo lepszym wynikiem niż tracenie. A z czasem podniesiesz aspiracje, nauczysz się wielu rzeczy i zaczniesz zarabiać.

2. Załóżmy, że było to 60 zakładów, które przyniosły zysk 10 PLN. Daje to yield na poziomie ok. 8%. Taki wynik jest bardzo dobrym rezultatem. Może miałeś szczęście. Bardziej realnym rezultatem dla początkującego gracza jest yield na poziomie 5%. Lepiej wyznaczyć niższy poziom i go osiągnąć, niż wyznaczać ciągle za wysokie i być sfrustrowanym, że ciągle się nie udaje.

Tak może wyglądać przykładowy cel:
postawienie ok. 60 zakładów (nie musi być dokładnie tyle, jak będzie mniej to też będzie dobrze – ważne żeby nie grać na siłę!) w II miesiącu tak, aby uzyskać zysk min. 10 PLN (lub utrzymać yield min. 5%).

Tak określone cele spełniają warunki zasady SMART.

Kolejne miesiące

Jeśli w II miesiącu nie udało się osiągnąć celu, to może warto obniżyć oczekiwania, by frustracja nie zdominowała twojego samopoczucia.

UWAGA:

Pamiętaj: pierwsze cele muszą być bardzo łatwe. Tak łatwe, że bez trudu uda Ci się je osiągnąć. Nawet jeśli miałoby się to wiązać z osiągnięciem “tylko -10% straty”. Jeśli Ci się uda, możesz podnieść cel na “-5% straty”. W ten sposób systematycznie będziesz się skupiał na wynikach i poprawianiu błędów. To będzie Cię pchać do przodu – będziesz robił małe postępy.

W kolejnych miesiącach warto aktualizować swoje cele. Pojawiły się nowe dane, które warto uwzględnić.

Po 2-3 miesiącach gry masz już punkt odniesienia. Wyznaczenie celu rocznego ma sens po roku czasu.

9. Czy muszę wyznaczać cel?

Tak naprawdę wcale nie musisz wyznaczać celów.

Słuchaj tego co Ci intuicja podpowiada. Jeśli czujesz, że to wyznaczanie celów Ci nie pomaga, a tylko rozprasza i wydaje Ci się zbędne, to tego nie rób. Ważne żebyś miał wyznaczony ogólny trend, ogólną wizję i starał się jej trzymać. W moim przypadku było to po prostu “dorobienie się na zakładach”, który potem doprecyzowałem na “zarobienie 1 miliona PLN na zakładach zanim ukończę 30. rok życia“. Czy był to precyzyjny cel? Dla mnie był wystarczająco precyzyjny i motywował mnie do działania.

Najważniejszą rzeczą w wyznaczaniu celów jest moim zdaniem twoja odpowiedź na “dlaczego?”. To jest źródło twojej motywacji wewnętrznej, która będzie odpowiadała za niski lub wysoki poziom zaangażowania. To tak jak z pasją. Jeżeli zakłady będą dla ciebie przyjemnością, to chętnie im się poświęcisz bez względu na początkowe wyniki. To da ci siłę i motywację, aby poprawiać swój stan wiedzy, a przez to wyniki. Motywacja zewnętrzna zawsze się wypali. Motywacja wewnętrzna płynąca z “dlaczego” pokaże Ci zawsze prawdziwe oblicze twoich działań.

Jeśli zdarzy się, że twoja motywacja spadnie, to postaraj się zastanowić czemu tak się stało. Czy twój “powód dlaczego” nadal jest taki sam? Czy może coś się zmieniło?

Znasz już najważniejsze rzeczy, które powinny Ci pomóc w wyznaczeniu twojego celu w zakładach bukmacherskich.

Do dzieła! W usystematyzowaniu wiedzy pomoże Ci Podręcznik typowania.

Literatura

[1] Cele i zadania – genialne 28-minutowe wideo na podstawie bestsellera Zjedz tę żabę

Zobacz też:
Podręcznik typowania
Najlepsze bonusy
Najlepsi bukmacherzy

Ostatnia aktualizacja: 5.10.2020