Wyznaczanie celu

Najważniejszą rzeczą wyznaczania celu w zakładach bukmacherskich jest odpowiedzenie sobie na pytanie: “Dlaczego chcę obstawiać zakłady bukmacherskie?“.

1. Czy wyznaczanie celu jest potrzebne w zakładach bukmacherskich?

Jeżeli jesteś nowym graczem w branży zakładów bukmacherskich, to moim zdaniem NIE powinieneś wyznaczać celu finansowego.

Gdybym ponownie zaczynał przygodę z zakładami bukmacherskimi, to jako główny cel wyznaczyłbym sobie tzw. poszerzenie horyzontów:

 1. Ciesz się drogą, a nie tylko celem końcowym, który trwa krótko. Ciesz się odkrywaniem jak poszczególne rzeczy działają w branży zakładów bukmacherskich.
 2. Czytaj o zakładach na SureBety.pl. Możesz obstawiać drobne kwoty albo grać “na papierze”. Baw się dobrze i poznawaj możliwości.
 3. Zacznij od najniższych stawek, a w miarę upływu czasu, gdy twój poziom wiedzy będzie rósł, przyjdzie czas na kolejne etapy.
 4. Spisuj swoje pomysły i testuj hipotezy.
 5. Postaraj się wypracować dyscyplinę i dobre nawyki. Będą bardzo potrzebne na późniejszych etapach.

Łączenie poznawania kwestii technicznych (poprzez obstawianie zakładów za niskie stawki) z wiedzą teoretyczną (dostępną na SureBety.pl) pozwoli rozbudować twoją bukmacherską intuicję. Tak ukształtowana intuicja będzie bardzo przydatna na kolejnych etapach wyznaczania mierzalnych celów.

2. Jak wyznaczyć cel w zakładach bukmacherskich?

Czerwona strzałka darta wbita w centrum biało czarnej tarczy na jasnym tle

Nie musisz od razu trafiać w dziesiątkę, ale musisz przynajmniej wiedzieć, w którym kierunku jest tarcza, fot. Shutterstock

– Czy nie zechciałbyś mi powiedzieć, którędy mam teraz iść?
– To zależy w dużym stopniu od tego, gdzie chcesz dojść – odpowiedział Kot.
– Właściwie to mi wszystko jedno – rzekła Alicja
– W takim razie obojętne, którędy pójdziesz – odpowiedział Kot

Lewis Carroll, “Przygody Alicji w Krainie Czarów”

Jeśli chcesz coś osiągnąć, to musisz się dowiedzieć dokąd chcesz dojść?

 1. Motywacja: Zacznij od “dlaczego“: dlaczego chcesz obstawiać akurat zakłady? A może lepiej poświęcić czas na coś innego? (giełda akcji, kryptowaluty, forex, handel, własna firma, własna www itp.)
 2. Zasoby: Czas. Ile czasu możesz poświęcić na zakłady? W jakim czasie chcesz zrealizować cel? (warto go podzielić na mniejsze cele tygodniowe)
 3. Zasoby: Kapitał. Ile pieniędzy nie żal Ci stracić? Jak podzielisz kapitał pomiędzy różne strategie?
 4. Zasoby: Wiedza. Jaki jest stan Twojej wiedzy? Czy już zarabiasz czy powinieneś ją uzupełnić? Darmową wiedzę znajdziesz na SureBety.pl.
 5. Zasoby: Ludzie. Z kim warto nawiązać relacje?
 6. Wizja sukcesu. Co chcesz osiągnąć? (pieniądze, samorozwój, a może praca dla bukmachera?)
 7. Plan działania. Zasada SMART.
 8. Działanie.
 9. Cykliczne raporty.
 10. Korekta planu działania.

Wyniki swoich przemyśleń warto spisać w Podręczniku typowania.

3. Dlaczego chcesz obstawiać zakłady bukmacherskie?

Zakłady bukmacherskie dostarczają wielu emocji i adrenaliny. Jest to bardzo atrakcyjna forma spędzania czasu, ale jednocześnie bardzo czasochłonna. Jeżeli osoby w naszym otoczeniu również obstawiają zakłady, to początkowo wiąże się to ze wspólnym spędzaniem czasu czy komentowaniem bieżących wydarzeń sportowych, które w połączeniu z obstawianie zakładów poprawia nasze relacje towarzyskie.

Warto jednak zastanowić się co jest kluczowym powodem do obstawiania zakładów?

Jeżeli jest to cel towarzyski, to nie oczekuj, że wyniki będą pozytywne.

Jeżeli zamierzasz zarabiać na zakładach bukmacherskich, to prawda jest taka że wśród 20-25 losowo wybranych graczy zakładów z całego świata musisz być najlepszy. Wiąże się to z poświęceniem dużej ilości czasu na edukację w zakresie zakładów oraz dużej ilości czasu na praktykę. Zakłady to proces doskonalenia – sprawdzania swoich hipotez i pomysłów.

Odpowiedź na pytanie “dlaczego zamierzasz obstawiać zakłady bukmacherskie” jest kluczowa i najważniejsza. To jest źródło twojej motywacji wewnętrznej, która będzie odpowiadała za niski lub wysoki poziom zaangażowania. Motywacja zewnętrzna (oparta np. tylko na pieniądzach) zawsze się wypali z czasem.

Jeśli zdarzy się, że poziom twojej motywacji spadnie, to postaraj się zastanowić czemu tak się stało. Czy twój “powód dlaczego” nadal jest taki sam? Czy może coś się zmieniło?

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

4. Czas i kapitał

Zakładam, że twoim celem jest długoterminowe zarabianie na zakładach bukmacherskich.

W początkowej fazie kapitał nie jest bardzo potrzebny. Można testować hipotezy na “wirtualnych pieniądzach” pamiętając, że obstawianie za prawdziwe pieniądze, to zupełnie inne emocje i inne decyzje (można je uporządkować spisaniem i ćwiczeniem procedur). Większość strategii da się przetestować na niskim budżecie. Wraz ze wzrostem budżetu mogą pojawić się nowe przeszkody i może nawet konieczność modyfikacji lub zmiany strategii.

Jeśli jesteś zdeterminowany i gotowy do zaangażowania na wysokim poziomie, to pierwsze co bym ustalił to ilość czasu i kapitału jaki jesteś gotowy poświęcić na edukację.

Zauważ, że użyłem słowa poświęcić. Nie ma gwarancji, że odniesiesz sukces w zakładach. Zależy to od bardzo wielu czynników począwszy od sytuacji prawnej w Polsce, przez poziom twojego zaangażowania aż po wyniki poszczególnych zakładów.

Mogę Ci jednak obiecać, że jeśli zaangażujesz się na wysokim poziomie, to odniesiesz sukces. Nie wiem czy będzie to sukces w zakładach bukmacherskich, ale to czego się tutaj nauczysz, będziesz mógł przenieść na inne dziedziny swojego życia.

Wchodząc w świat zakładów pamiętaj, że warto zadbać o równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem, rodziną a czasem wolnym. Zakłady bukmacherskie to głównie pieniądze. Są środkiem do celu, ale nie są celem samym w sobie.

5. Konieczność ciągłej edukacji

Jeśli zamierzasz obstawiać zakłady dla przyjemności, to pozostań graczem rekreacyjnym i nie miej złudzeń, że to się zmieni, jeśli ty nie zmienisz swojego podejścia.

Jeśli chcesz regularnie zarabiać na zakładach bukmacherskich, to nie licz na to, że “sam się nauczysz”. Czeka cię dużo pracy, a początkowa edukacja może Ci zająć od 6 do 24 miesięcy, w zależności od poziomu twojego zaangażowania.

Skondensowaną i sprawdzoną w praktyce wiedzę znajdziesz na SureBety.pl. W zasadzie nie potrzebujesz innego serwisu, jeśli twoim celem jest zdobycie wiedzy na temat zakładów bukmacherskich.

Jeśli bardziej cenisz sobie kontakty międzyludzkie, to może lepszym miejscem będzie dla ciebie forum bukmacherskie czy facebook. Tam jednak ciężko będzie Ci znaleźć ekspertów, od których będziesz mógł się czegoś nauczyć.

6. Wizja sukcesu

Jeśli zdecydujesz, że chcesz się rozwijać w zakładach bukmacherskich, potrzebna jest wizja:

Większość amatorów sądzi, że ostatecznym celem w zakładach bukmacherskich jest jak najwięcej zarabiać. Otóż nie!

Największym celem w zakładach bukmacherskich jest zarobienie tylu pieniędzy, w optymalnie krótkim czasie, bez szkody na zdrowiu i życiu osobistym, by móc się wycofać z obstawiania. By dzięki przebytej drodze zdobyć umiejętności, dzięki którym staniesz się niezależnym i odpowiedzialnym człowiekiem. Pieniądze są tylko środkiem do większego celu. Co nim jest? Co jest twoją wizją?

Bukmacherka może Ci pomóc zdobyć niezależność finansową, ale szczęścia Ci nie da. Co zrobisz z pieniędzmi?

7. Zasada SMART

Dla graczy, którzy zajmują się już zakładami minimum 6 miesięcy, przygotowałem zaawansowane wyznaczanie celu. Z perspektywy czasu nie jestem pewien czy Ci to pomoże, ale może będzie dobrą inspiracją.

Biznesman wypisuje na tablicy: Goal Settings Specific Measurable Achievable Realistic Timely

Poprawność zdefiniowania celu określa kryterium SMART,
fot. Shutterstock

Poprawnie sformułowany CEL ma 5 podstawowych cech (tzw. kryterium SMART):

 • S – specific (ang. określony) – cel musi być jasno sprecyzowany co do każdego istotnego rezultatu
 • M – measurable (ang. mierzalny) – abyś wiedział w jakim stopniu zrealizowałeś cel, musi on być mierzalny: wskaźniki, parametry, zmienne itp.,
 • A – ambitious (ang. ambitny) – aby motywował do działania,
 • R – realistic (ang. realistyczny) – nie może być za ambitny, bo będzie demotywował,
 • T – time framed (ang. ramy czasowe) – każdy cel powinien mieć określony termin realizacji.

PRZYKŁAD:

Zamiast powiedzieć: “moim celem jest zarabianie na zakładach” (w istocie nie jest to nawet cel, ale zadanie), powiedz: “moim celem jest zarobienie 100 PLN w ciągu 28 dni poprzez rejestracje u bukmacherów X i Y stosując strategię surebet“.

Takie doprecyzowanie sprawia, że cel jest:

 • jasno określony (wiadomo co trzeba zrobić),
 • mierzalny (będzie w części lub w całości),
 • ambitny (100 PLN w miesiąc dla początkującego gracza jest dobrym wyzwaniem)
 • realny (jeśli oczywiście gracz ma pomysł jak to zrobić i ma to potwierdzenie w historycznych wynikach gracza),
 • osadzony w czasie (zapadalność za 28 dni od dziś).

Po upłynięciu terminu czas na wnioski i korektę celu spełniającego kryterium SMART.

UWAGA:
Nie wszystkim będzie odpowiadać takie “narzucenie rygoru”. Jeśli czujesz się z tym “sztucznie”, to ułóż własny plan działania albo zrezygnuj z niego “idąc na żywioł”.

8. Przykład układania zasady SMART

Jako ćwiczenie, zmień samodzielnie błędnie określone cele tak, by spełniały kryterium SMART. Potem porównaj z propozycjami SureBety.pl.

1. Zacząć zarabiać na zakładach bukmacherskich.
2. Zmniejszyć ilość nietrafionych typów.

Nasze propozycje przeformułowań:

Ludzik patrzy przez lupę na słowo PLAN

Dobry plan działania to połowa sukcesu,
fot. Shutterstock

ad 1) Przy kapitale początkowym 500 PLN stawkując “na kartce” po 10PLN/zakład (założenia początkowe) uzyskać yield min. 10% (mierzalność, cel jest ambitny, ale musi być realny) do 31.11.2020 (lepiej podać datę zakończenia niż “rozmyty” przedział czasowy, np. za 2 miesięce).
Cel warto skorygować na kolejny miesiąc, aby nadal był ambitny i (tym razem?) realny.

ad 2) Warunki początkowe: skuteczność trafionych typów jest na poziomie 65% przy średnim kursie @1.70 co daje średni valuebet = 1,105 (sam wskaźnik skuteczności jest bezwartościowy; w połączeniu ze średnim kursem dopiero może pomóc graczowi).
Zwiększyć valuebet do 1,12 (sprecyzowany, mierzalny) utrzymując średni kurs na poziomie min. @1.70 (ambitnyrealny) w następnym miesiącu (osadzenie w czasie).

Jest to dowiedziony sposób podwyższania efektywności pracy, jako że wizja wyniku mobilizuje i motywuje do pracy.

UWAGA:
Może się okazać, że próbujesz usprawnić wskaźnik, który kompletnie nie ma znaczenia dla Twoich wyników finansowych (np. skuteczność). Przed wyznaczeniem celu dowiedz się jakie wskaźniki są istotne.

9. Przykład wyznaczenia celu

9.1. Pierwszy miesiąc

Załóżmy, że nigdy nie wyznaczałeś sobie celu i przeznaczyłeś na grę 200 PLN. Przy takim kapitale Twoje stawki powinny być w zakresie 2-6PLN/zakład przy kursach ok. @2.0. Przyjmijmy, że będziesz grał za 1% kapitału, czyli 2 PLN/zakład i chcesz osiągnąć przeciętny 5% zysk w długim okresie (10% to już wyśmienicie).

Ile wartościowych (!) zakładów w miesiącu będziesz w stanie postawić? Czy w każdym miesiącu będzie ich tyle samo? Jak to będzie wyglądało na przestrzeni roku? Może będą jakieś miesiące, w którym Twoja dyscyplina/liga nie gra? Czy na początku i na końcu ligi trafność będzie podobna czy może lepiej odpuścić początek lub końcówkę sezonu?

Musisz znaleźć jakiś punkt odniesienia, jeśli Twój CEL ma być realny. Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, nie wyznaczaj celu na pierwszy miesiąc.

9.2. Drugi miesiąc

Zobacz w drugim miesiącu ile postawiłeś zakładów w pierwszym miesiącu i jaki realny wynik możesz osiągnąć. To będzie twój nowy punkt odniesienia. Rozważmy dwa przypadki:

1. Załóżmy, że było to 60 zakładów, które przyniosły stratę 10 PLN. Przy średniej marży bukmachera 8% na zakład grając na chybił trafił straciłbyś 60 x 2 PLN * 8% = 9,60 PLN. Wynik pokazał, że równie dobrze mógłbyś grać losowo.

Proponuję wyznaczyć sobie taki cel:
postawienie 30 zakładów (prawdopodobnie 60 było za dużą liczbą i należy ją zmniejszyć, dopóki nie nauczysz się znajdować valuebetów) w II miesiącu tak, by na tym nie stracić.

– Przecież ja chcę zarabiać, a nie wychodzić na zero! – powiesz.
– Tak, ale wychodzenie na zero jest i tak dużo lepszym wynikiem niż tracenie. A z czasem podniesiesz aspiracje, nauczysz się wielu rzeczy i zaczniesz zarabiać.

2. Załóżmy, że było to 60 zakładów, które przyniosły zysk 10 PLN. Daje to yield na poziomie ok. 8%. Taki wynik jest bardzo dobrym rezultatem. Może miałeś szczęście. Bardziej realnym rezultatem dla początkującego gracza jest yield na poziomie 5%. Lepiej wyznaczyć niższy poziom i go osiągnąć, niż wyznaczać ciągle za wysokie i być sfrustrowanym, że ciągle się nie udaje.

Tak może wyglądać przykładowy cel:
postawienie ok. 60 zakładów (nie musi być dokładnie tyle, jak będzie mniej to też będzie dobrze – ważne żeby nie grać na siłę!) w II miesiącu tak, aby uzyskać zysk min. 10 PLN (lub utrzymać yield min. 5%).

Tak określone cele spełniają warunki zasady SMART.

9.3. Kolejne miesiące

Jeśli w II miesiącu nie udało się osiągnąć celu, to może warto obniżyć oczekiwania, by frustracja nie zdominowała twojego samopoczucia.

UWAGA:

Pamiętaj: pierwsze cele muszą być bardzo łatwe. Tak łatwe, że bez trudu uda Ci się je osiągnąć. Nawet jeśli miałoby się to wiązać z osiągnięciem “tylko -10% straty”. Jeśli Ci się uda, możesz podnieść cel na “-5% straty”. W ten sposób systematycznie będziesz się skupiał na wynikach i poprawianiu błędów. To będzie Cię pchać do przodu – będziesz robił małe postępy.

W kolejnych miesiącach warto aktualizować swoje cele. Pojawiły się nowe dane, które warto uwzględnić.

Po 2-3 miesiącach gry będziesz miał już punkt odniesienia. Staraj się nie wyznaczać celów dłuższych niż rok, bo świat zakładów bardzo dynamicznie się zmienia.

10. Czy muszę wyznaczać cel?

Walizka wypada ludzikowi z ręki, bo przewrócił się o płotek

Przeszkody na drodze do sukcesu,
fot. Shutterstock

NIE musisz wyznaczać celu. Wystarczy, że masz ogólną wizję, która nada kierunek twoim działaniom.

Słuchaj tego co Ci intuicja podpowiada.

W moim przypadku było to po prostu “zdobycie niezależności finansowej dzięki zakładom”, który potem doprecyzowałem na “zarobienie 1 miliona PLN na zakładach zanim ukończę 30. rok życia“. Czy był to precyzyjny cel? Dla mnie był wystarczająco precyzyjny i motywował mnie do działania.

11. Podsumowanie

Znasz już najważniejsze rzeczy, które powinny Ci pomóc w wyznaczeniu twojego celu w zakładach bukmacherskich.

Do dzieła! W usystematyzowaniu wiedzy pomoże Ci Podręcznik typowania:

Podręcznik typowania

Literatura

[1] Cele i zadania – genialne 28-minutowe wideo na podstawie bestsellera Zjedz tę żabę

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.