Darts (pl. dart, lotki) jest drugim najchętniej oglądanym sportem w Wielkiej Brytanii. Zawody mają często przebieg “show”, a gra jest szybka i potrafi być bardzo emocjonująca.

1. Zasady gry w darts

Tarcza do darta uderzana ogniem i wodą

Precyzja i powtarzalność są kluczowe w darcie,
fot. Shutterstock (87011837)

Celem dwóch konkurujących zawodników jest wyzerowanie liczby 301 lub 501 tak, by ostatni rzut został trafiony w “podwójne pole” (na turniejach z zasadą double-in). Można też zakończyć lega (rundę) rzutem w bull’s eye (centralny punkt na tarczy za 50 punktów).

Zobacz pełne zasady gry w darts oraz punktowanie tarczy i zasady liczenia.

Stosuje się powszechnie następujące skróty notacji darts:

triple20 (potrójna 20) – T20 itd.
double20 (podwójna 20) – D20 itd.
single20 (pojedyncza 20) – S20 itd.

Najczęściej zawodnicy starają się trafiać w pole T20, które daje aż 60 punktów. Perfekcyjne podejście do tarczy oznacza zatem zdobycie 180 oczek (3 razy T20). Gdy to nastąpi, speaker często wykrzykuje “one hundred and eighty!“. Klimat imprezy jest niesamowity. Z resztą zobacz sam:

PRZYKŁAD:
Jeśli zawodnikowi przed ostatnią kolejką zostało do wyzerowania 60 punktów, to może to zrobić na następujące sposoby:

a) S20, D20 (2 rzuty)
b) S10, bull (2 rzuty)
c) S10, S10, D20 (3 rzuty)
d) S16, S16, D14 (3 rzuty) itp.

Jeśli mu się to uda, wygrywa lega. Ilość wygranych legów potrzebnych do wygrania meczu zależy od rangi turnieju.

Dla darterów z federacji PDC (Professional Dart Corporation) najważniejszą imprezą są Mistrzostwa Świata, które są rozgrywane na przełomie roku w Londynie. Tam w pierwszej rundzie gra się do 3 wygranych setów. Na set składa się zaś wygranie 3 legów. W kolejnych rundach liczba setów, które trzeba wygrać wzrasta. W finale najlepsi darterzy rywalizują do 7 wygranych setów.

2. Dla kogo darts?

Darts rekomenduję przede wszystkim fanom tego sportu. Najwięcej sympatyków można spotkać w Anglii czy Holandii.

Największą darterską imprezą są Mistrzostwa Świata, które corocznie rozpoczynają się w grudniu i kończą na początku stycznia (federacja PDC). Po ich zakończeniu startują zawody z tej samej kategorii w federacji BDO (British Darts Organisation), choć są już mniej prestiżowe. PDC zrzesza bowiem najlepszych zawodników na świecie.

UWAGA:
Podczas Mistrzostw Świata można zaobserwować zdecydowanie największe wahania kursów na rynkach bukmacherskich.

Gracze obstawiający dart nie mogą narzekać na nudę. W lutym rozpoczyna się Premier League (liga darterska pomiędzy najlepszymi zawodnikami). Warto też wspomnieć o takich zawodach jak UK Open, European Tour, Players Championschip, Dubai Darts Masters czy World Matchplay.

W darcie są zwykle tylko 2 opcje wyniku końcowego (1 albo 2). Remis jest spotykany tylko w grupowych rozgrywkach Premier League. Tam gra się do 7 wygranych legów. Jeśli żadnemu zawodnikowi się to nie uda, mecz kończy się remisowym rezultatem 6-6.

Mecz darta nie ma ściśle określonych ram czasowych. Wszystko zależy od formy rozgrywki i zaciętości danego starcia. Jeden leg trwa zwykle kilka minut.

Rozgrywki darta trwają przez cały rok.

Dart nie jest dyscypliną topową, dlatego często można znaleźć źle oszacowane kursy, wynikające z niedostatecznej wiedzy oddsmakerów. Osoby, które znają darterów i interesują się tym sportem, mogą na tym skorzystać.

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna

3. Porady dla typerów

Często o końcowym wyniku starcia decyduje dyspozycja dnia, dlatego nawet na zawodach najwyższej rangi zdarza się bardzo dużo niespodzianek. Osoby dobrze analizujące ten sport i znające się na nim, skrzętnie potrafią to wykorzystać.

darcie na żywo kursy zmieniają się praktycznie po każdej lotce, dlatego sytuacja momentami jest bardzo dynamiczna i po jednej kolejce rzutów może nastąpić zamiana kursów na zwycięzcę danego lega.

Nagłą zmianę kursów na triumfatora danego meczu możemy zaobserwować, kiedy nastąpi przełamanie. Sytuacja ta ma miejsce, kiedy faworyzowany gracz rozpoczyna lega i go przegrywa.

Popularną strategią jest obstawianie faworyta, jeśli ten zepsuje swoje rzuty (np.: S20, S20, S19), a jego rywal zanotuje minimum 2x T20. Przed zastosowaniem tej strategii, trzeba wcześniej zbadać będzie profitowa w dłuższym okresie czasu.

Warto rozważyć obstawianie tzw. checkout, który oznacza największe wyzerowanie w jednym podejściu. Maksymalnie można uzyskać 170 punktowy checkout (T20, T20, bull’s eye). W końcowej fazie Mistrzostw Świata padają bardzo duże checkouty, a kursy na nie są zazwyczaj bardzo atrakcyjne. Jest to związane z tym, że mecze są coraz dłuższe, a przeciwko sobie rywalizuje 2 bardzo dobrych darterów, którzy potwierdzili swoje umiejętności w poprzednich rundach. Szans na wysokie checkouty zatem nie brakuje.

4. Darts i alkohol

W Polsce darts nie jest popularną dyscypliną. Spotyka się ją głównie w lokalach rozrywkowych przy kuflu piwa, a przegrany stawia kolejkę 🙂

Choć darts wywodzi się z rzucania siekierami do ściętych drzew, z czasem został przeniesiony do brytyjskich lokali. Jako forma rozrywki, darts jest często łączony z alkoholem by utrudnić przebieg potyczki. Zapewne stąd duże brzuchy u darterów.

Plotka głosi, że rozgrywkę darta należy zakończyć wtedy, gdy któryś z zawodników próbuje odczytać z tarczy darts która godzina.

5. Bukmacherzy do darta

Najlepszymi bukmacherami do obstawiania darta są czołowi bukmacherzy brytyjscy i najwięksi bukmacherzy europejscy.

UWAGA:
Z uwagi na prawo hazardowe w Polsce nie mogę publicznie podać nazw zagranicznych bukmacherów. Napisz do mnie, to prześlę Ci je emailowo.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do darta

Polscy bukmacherzy mają ubogą ofertę, z uwagi na bardzo małe zainteresowanie tym sportem.

Literatura

[1] Profesional Darts Corporation – PDC, najważniejsza federacja darts na świecie
[2] BDOdarts.com – druga kluczowa federacja tej dyscypliny sportu

Inne przydatne strony:

[3] BBC.comSkySports.comSportinglife.com – aktualności dotyczące darta
[4] PhilThePower.com – strona internetowa żywej legendy darts: Phila Taylora
[5] DartsData.com – wyniki na żywo
[6] DartsDataBase.co.uk – statystyki darterów

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna