Czy nie marzyłeś kiedyś o zakładzie, w którym możesz wygrać, a jeśli się pomylisz, to nie tracisz nic? Takim zakładem jest właśnie freebet. Tutaj dowiesz się gdzie ich szukać i jak z nich korzystać.

Czerwony napis free na białym tle ułożony z trójwymiarowych liter

Free oznacza darmowy. W rzeczywistości nie ma darmowych rzeczy. Dlatego zawsze warto się zastanowić, co jest prawdziwą ceną. fot. Shutterstock (52247389)

1. Co to jest freebet?

Freebet (ang. darmowy zakład) to zakład wolny od ryzyka. Jeśli go wygramy, to do naszego konta dodawany jest zysk z zakładu (bez stawki), a freebet znika z konta. Jeśli go przegramy, to tylko tracimy freebet.

W praktyce darmowe zakłady wcale nie są darmowe, bo są zawsze obwarowane określonymi warunkami do spełnienia. Bukmacherzy nie mogą sobie pozwolić na rozdawanie pieniędzy zupełnie za darmo.

PRZYKŁAD:

Gracz wpłacił do bukmachera 200 PLN i otrzymał freebet powitalny (rodzaj bonusu powitalnego) w wysokości 200 PLN. Gracz postawił zakład za 200 PLN ze środków bonusowych po kursie @1.50. Freebet zniknął z konta gracza po wykorzystaniu go.

Jeśli gracz wygrał, to po rozliczeniu zakładu stan jego konta zwiększy się z 200 PLN do 300 PLN. Do konta głównego zostanie dopisany zysk (bez stawki) z postawionego zakładu (zysk 100 PLN = wygrana 300PLN – stawka 200PLN).

Jeśli gracz przegra, to stan jego konta głównego pozostanie 200 PLN.

Przed zleceniem wypłaty gracz musi spełnić warunki określone regulaminem freebetu powitalnego.

Freebetów nie można zamieniać na gotówkę. Czasem jest wymagany minimalny kurs po jakim trzeba go zagrać czy czas na jego wykorzystanie. W przypadku wygranej zwykle wymagany jest 3-krotny obrót wygranych środków przed zleceniem wypłaty.

Freebety występują w dwóch postaciach:

  • token – określona kwota do wykorzystania jednorazowo (najczęściej spotykana postać)
  • free-play – określona ilość środków do wykorzystania na zasadach freebetu (stosowane u bukmacherów amerykańskich)

Token różni się od free-play tym, że token trzeba od razu postawić w całości, a free-play można podzielić na kilka mniejszych freebetów. Obie postacie są jedynie opcją do zrealizowania z terminem ważności, po którym przepadają. Z obu postaci dopisuje się do konta gracza tylko zysk z tak postawionych zakładów.

W przypadku free-play możesz się spotkać z osobnym kontem bonusowym, na którym będziesz widział dostępną wartość freebetów do wykorzystania i ewentualne zyski z nich pochodzące. Gdy warunki obrotu zostaną spełnione, uwolnione środki bonusowe przejdą na saldo główne i będą możliwe do wypłaty. Z konta bonusowego nie można realizować wypłat.

Polecany bukmacher:
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna

2. Zakład bez ryzyka

Def. Zakład bez ryzyka to zakład, w którym gracz stawia własne środki. Jeśli wygra, to zachowuje stawkę i zysk z zakładu. Jeśli przegra, to odzyskuje stawkę.

Zakłady bez ryzyka, podobnie jak freebety podlegają określonym warunkom do spełnienia. Żeby je otrzymać, zwykle trzeba wcześniej kilkukrotnie zaryzykować określoną kwotę na określone zdarzenia w określonym czasie.

Zakłady bez ryzyka są oferowane przez bukmachera zwykle pozyskanym już klientom. Rzadko występują w bonusach powitalnych z uwagi na to, że łatwiej zagwarantować sobie pewną wygraną w przypadku zakładu bez ryzyka niż w przypadku freebetu. W tym pierwszym przypadku łatwiej to policzyć, a sama oferta jest bardziej atrakcyjna.

3. Jak optymalnie wykorzystywać freebety?

Z matematycznego punktu widzenia, nie opłaca się grać freebetów po niskich kursach.

Załóżmy, że masz 2 freebety po 100 PLN.

Jeśli postawisz oba po kursie @1.10 (szansa powodzenia ok. 90%), to możesz zyskać najwyżej 20 PLN. Stawki freebetów i tak nie są zwracane.

Jeśli natomiast postawisz oba po kursie @1.85 (szanse powodzenia ok. 50%), to statystycznie jeden trafisz, a drugi nie. Zyskasz wtedy 85 PLN.

Idąc tropem tego rozumowania, okazuje się, że im większy kurs zagramy, tym teoretycznie lepiej. To znaczy stosunek zysku do wartości otrzymanych freebetów jest największy. Z tego powodu niektórzy bukmacherzy ograniczają wielkość kursu lub kwotą jaka może być wygrana z freebetu.

4. Gdzie szukać freebetów

Zobacz aktualne bonusy powitalne, aby znaleźć ofertę, która najbardziej Ci będzie odpowiadać.

Polecany bukmacher:
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna