Polityka w Polsce i na świecie jest rywalizacją o władzę. Ten, kto ma władzę, ma wpływ na kluczowe decyzje. Dla liderów partii priorytetem jest zdobycie, a potem utrzymanie władzy. Do tego potrzebne są głosy obywateli, których nastroje są badane w sondażach. Jeśli potrafisz ocenić siłę poszczególnych partii, masz szansę przekuć te informacje na pieniądze w zakładach bukmacherskich.

Widok z góry na mężczyznę w garniturze z podniesioną pięścią w geście wygranej jakby latał nad miastem

O zwycięstwie polityków decydują wyborcy, a ich opinie są badane w sondażach, fot. ShutterStock

1. Rodzaje zakładów politycznych

Bukmacherzy oferują głównie zakłady na wybory polityczne w USA czy w Wielkiej Brytanii. Firmy celujące w rynek polski mają najszerszą ofertę z polskich wyborów. Każdy bukmacher ma jakiś kraj, na którym się najbardziej skupia. Jeśli więc szukasz zakładów na wybory w Szwecji, szukaj oferty wśród bukmacherów skupiających się na rynku szwedzkim.

W Polsce bukmacherzy wystawiają ofertę z następujących rynków:

 1. Wybory prezydenckie.
 2. Wybory do Parlamentu Europejskiego.
 3. Wybory parlamentarne.
 4. Wybory samorządowe.
 5. Referenda.

1.1. Wybory prezydenckie

W wyborach prezydenckich najczęściej mamy do czynienia z takimi typami zakładów:

 • kto wygra
 • handicapy na % głosów
 • poniżej/powyżej % głosów
 • frekwencja

1.2. Wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory do Parlamentu Europejskiego cechuje podobna oferta jak dla wyborów prezydenckich, ale te europejskie cieszą się z reguły większą popularnością.

Zakłady które możemy postawić w wyborach do Parlamentu Europejskiego jak i polskiego Sejmu (polski parlament) są następujące:

 • kto wygra
 • handicapy na % głosów
 • poniżej/powyżej % głosów
 • frekwencja
 • ile komitetów wyborczych wejdzie do Sejmu

1.3. Wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne to również wybory do Senatu. Ze względu na ordynacje wyborczą kandydaci na senatorów kandydują w okręgach. Nie są to wybory, które cieszą się popularnością wśród bukmacherów, ale niektóre firmy wystawiają zakłady na zwycięzców poszczególnych okręgów.

1.4. Wybory samorządowe

Wybory samorządowe to chyba najmniej atrakcyjne wybory pod względem wystawiania oferty bukmacherskiej. Jedyne zakłady jakie są wtedy oferowane to kandydaci na prezydentów większych miast oraz na frekwencję.

1.5. Referenda

Referendum jest formą wyrażenia bezpośredniej opinii przez społeczeństwo w sprawach ważnych dla państwa, typu “Czy Polska powinna przystąpić od Unii Europejskiej?”. Na liście do głosowania przy każdym pytaniu w referendum mamy do najczęściej 2 opcje do wyboru: TAK i NIE. Dlatego bukmacherzy w tym przypadku tworzą ofertę typu: ile procent na TAK/NIE i frekwencja wyborów poniżej/powyżej x %.

Czasem są oferowane dodatkowe zakłady, które zależą od aktualnej sytuacji politycznej.

2. Porady dla typerów

Wyborywalką polityczną o głosy elektoratu. Specjaliści od polityki monitorują media mainstreamowe (główny nurt – te najbardziej popularne) oraz niezależne. Komentarze telewizyjne mają dużą moc oddziaływania, a szczególnie istotne są debaty polityczne pomiędzy kandydatami. Istotny wpływ mają też historyczne afery polityków i ich współczynnik nagłośnienia w mediach.

W wyborach na prezydenta, istnieje silna korelacja pomiędzy poparciem dla danej partii a poparciem dla prezydenta, który z tej partii się wywodzi.

Przeanalizuj ofertę kilku bukmacherów. Nie skupiaj się tylko na jednej firmie bukmacherskiej. W różnych bukmacherach mogą być różne linie o podobnych kursach, bądź korzystniejsze handicapy. Polityka to nie piłka nożna, gdzie średnia liczba bramek na mecz jest niska. Pojawią się podobne linie z podobnymi kursami. W związku z tym, że porównywarki kursów nie oferują wyszukiwania kursów z zakładów politycznych, sprzyja to powstawaniu surebetów i middlebetów.

Obserwując wybory w 2015 roku zauważyłem, że niektóre firmy wystawiły ofertę w pośpiechu tuż przed samymi wyborami. Co ważne dla graczy sporo kursów w takiej ofercie było zbyt wysokich. Na forum.bukmacherskie.com bardzo wielu forumowiczów umieszczało typy na partię Korwin powyżej 5%, ujawniając jednocześnie w analizie swoje sympatie do partii. Typy podyktowane własnymi sympatiami politycznymi nie są dobre i tu się nie sprawdziły, gdyż wynik partii Korwin wyniósł 4,76%.

Sondaże, które warto brać pod uwagę w kontekście zakładów bukmacherskich to takie, które są robione na próbie co najmniej 10.000 osób. Im większa ilość osób biorących w sondażu tym lepiej. Niestety wielu graczy zbyt poważnie potraktowało sondaże, które były robione na zbyt małej grupie wyborców. Znajomość reguł statystyki bardzo się tu może przydać.

Trzeba również uważać na manipulację sondażami. Na przykład Social Changes jest podejrzany o manipulację opinią publiczną.

Pierwsze oferty zakładów na wybory pojawiają się 1-2 miesiące przed głosowaniem. Im wcześniej zagrany zakład, tym większa szansa na znalezienie valuebeta, ale może się okazać, że inny bukmacher wystawi lepszą ofertę kilka dni później. Czasem więc warto poczekać aż większość bukmacherów wystawi ofertę i dopiero wtedy obstawiać. Wczesne zakłady mogą mieć duży wpływ na zmianę kursów/linii i mogą nas narazić na limit stawki w tej dyscyplinie. To czy stawiać od razu po wystawieniu oferty, czy poczekać zależy od bukmachera i od strategii gracza.

Wielu polskich bukmacherów jest skłonnych uzupełnić ofertę o popularne zakłady “na żądanie” gracza.

3. Najczęstsze błędy graczy

 • sugerowanie się własnymi sympatiami politycznymi w stawianiu zakładów
 • niezapoznanie się z pełną ofertą wszystkich bukmacherów
 • sugerowanie się sondażami tworzonymi na podstawie opinii małej ilości osób
 • granie niskich kursów i poczucie pewności trafienia

4. Jak bukmacherzy wystawiają kursy na politykę?

Bardzo intensywnie obserwowałem rynki zakładów politycznych przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Można było zaobserwować zupełnie różne sposoby wystawiania zakładów i strategie bukmacherów na % zdobytych głosów przez partie polityczne. Najlepiej widoczne było to na linii bukmacherów B – U.

Bukmacher B postanowił w zakładach poniżej/powyżej utrzymywać stały kurs 1.87 poniżej/powyżej utrzymując stałą marżę na poziomie 8%. W zależności od tego jak gracze stawiali, linia się zmieniała, np. linia na partię Korwin z 4.5% dzięki postawionym zakładom urosła do 5,75% do czasu zamknięcia zakładów, wzrosty linii następowały co 0,25%.

W pewnym momencie występowały całkiem opłacalne middle bety. Bukmacher U natomiast trzymał linie, a kursy w zależności od postawionych zakładów zmniejszał bądź zwiększał. Miało to miejsce w zakładach na linie 10.5% dla Zjednoczonej Lewicy przy stanie początkowym 1.85-1.85 poniżej/powyżej. Bardzo szybko kursy na poniżej poszybowały w dół ze względu na zbyt dużą linię w porównaniu do innych bukmacherów.

Bukmacher zagraniczny “z Zakopanego” wystawił tuż przed samymi wyborami bardzo bogatą ofertę starając się robić zakłady w taki sposób, aby kursy na handicapy i linie procentowe wynosiły między 1.80 a 1.85 co i tak umożliwiło mi odnalezienie w całej ofercie opłacalnych zakładów.

5. Bukmacherzy do zakładów politycznych

Mam wrażenie, że bukmacherzy słabo znają się na polityce. Zwykle podchodzą na zasadzie – wystawmy jakąś ofertę startową na podstawie sondaży, a potem stawki zweryfikują resztę i ustalą prawidłowe kursy.

Często mam wrażenie, że ofertę polityczną wystawiają osoby, które nie są ekspertami od polityki. To daje duże pole do popisu osobom, które mają dużą wiedzę w tej dziedzinie. Tak było w przypadku specjalistów od sondaży, którzy obstawili zakłady zgodnie ze swoimi przewidywaniami.

Co prawda limity stawek nie są wysokie, ale dzięki graniu kuponów AKO lub kuponów systemowych można zarobić krocie przy źle wystawionych kursach!

Zakłady polityczne tworzone są w zależności od ilości klientów firmy bukmacherskiej, pochodzącej z kraju, którego te zakłady mają dotyczyć. Łatwo dojść do wniosku, że wyborami na pewno były zainteresowane polskie naziemne firmy bukmacherskie. Co ciekawe były to jedne z pierwszych firm, które stworzyły ofertę.

Bukmacherzy z Polski wystawili w 2015 roku zakłady na wybory prezydenckie oraz parlamentarne (w nawiasie liczba rynków na wybory w ofercie):

 • STS (82): wynik % poniżej/powyżej, zestawy par H2H, frekwencja i inne
 • Totolotek (49): wynik % poniżej/powyżej, zestawy par H2H, frekwencja, handicap % i inne
 • eFortuna (22): wynik % poniżej/powyżej, zestawy par H2H, frekwencja i inne

Wielu bukmacherów zagranicznych skopiowało kursy od naziemnych bukmacherów z drobną korektą. Niektórzy wystawili autorskie kursy, nawet z kilkuprocentowym surebetem, żeby zapewnić sobie stawki na jedną ze stron oferty. Konkurowanie bukmacherów między sobą jest korzystne dla sprytnych graczy.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do polityki

Literatura

[1] TNS Polska – były prezes Rady Ministrów, Kazimierz Marcinkiewicz, polecił w wywiadzie w Tomaszem Lisem (2015) sondaże OBOP-u jako najbardziej wiarygodne; jest to hipoteza do sprawdzenia

[2] House of cards – genialny amerykański serial pokazujący polityczne intrygi od środka; trzeba zobaczyć obowiązkowo przynajmniej 1 sezon

[3] Jak to się robi – film dokumentalny, który przedstawia eksperyment mający udowodnić tezę Piotra Tymochowicza, że z każdego można zrobić liczącego się polityka

Zobacz też:
Zakłady na piłkę nożną
Bukmacherzy dla Polaków

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna