Słownik bukmacherski

Czy znasz już takie terminy jak AKO, cover, DNB, fix, H2H, marża bukmachera czy yield? Gdy tylko trafisz na nieznany zwrot, zajrzyj koniecznie do słownika SureBety.pl! ;)

1. Skróty bukmacherskie

Niebieski przycisk, w którym jest ikonka książki z podpisem A-Z

Gracze zakładów używają skrótów i specyficznego języka hazardowego

Do określenia rodzaju zakładu przy podawaniu typu lub w trakcie opisu konkretnej strategii gry, często używa się skrótów bukmacherskich. W żargonie bukmacherskim spotkasz się najczęściej z takimi skrótami:

0-9

A

B

D

E

F

H

L

M

N

R

U

V

 

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

 

2. Pojęcia podstawowe

Poniżej zamieszczam najczęściej spotykane terminy używane w żargonie bukmacherskim. Gracze zawodowi znają je wszystkie. Ty też przyswoisz je z czasem. Przejrzyj te, które najbardziej cię interesują. Możesz zawsze tu wrócić, po dalszą lekturę.

0-9

A

B

C

D

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

T

U

Y

Z

 

3. Słownik tradingu

Należy jeszcze wyróżnić słownictwo zaawansowane dot. tzw. tradingu (handel kursami).

 


4. Lista pojęć

1X2

1X2 jest skróconym zapisem dla kursów meczu z dokładnie 3 opcjami wyniku (np. w meczu piłki nożnej):

1 – wygrana gospodarzy,
X – remis,
2 – wygrana gości.

Możesz się spotkać także z mniej popularnym zapisem “102“, gdzie “0” oznacza “remis”.

 

3 za 3

3 za 3 to sytuacja kiedy dwie drużyny piłkarskie grają ze sobą mecz i rewanż (np. w lidze). Jeśli umówią się, że pierwszy mecz wygra drużyna A, a drugi drużyna B, to obie drużyny zdobędą po 3 punkty. Jest to lepsza sytuacja dla obu drużyn niż w przypadku dwóch remisów (za co dostałyby obie po 2 pkt), a do tego mogą zarobić na ustawieniu meczu.

Pokusa jest duża zwłaszcza dla klubów/piłkarzy z kłopotami finansowymi.

 

Ante post

Ante post (inaczej ang. future betting) to zakład na zdarzenie w dalszej przyszłości, które jeszcze się nie rozpoczęło. Termin ten jest stosowany głównie do wyścigów konnych lub wyścigów chartów.

W zakładach bukmacherskich będzie to na przykład zakład na zwycięzcę turnieju tenisa ziemnego na kortach Wimbledonu, w momencie kiedy turniej jeszcze się nie rozpoczął (nawet jeśli turniej odbędzie się dopiero za kilka tygodni lub miesięcy).

W wyścigach konnych lub psich “ante post” oznacza grę w ciemno przed wywieszeniem numerów koni/psów (zwykle przynajmniej na 24h przed wyścigiem).

Zakłady, które zostały postawione na konia/psa, który nie wystartował (tzw. non-runner) są przegrane.

 

Balance betting

Balance betting oznacza “balansowanie zakładów” i jest to sytuacja, w której gracz stawia na wszystkie dostępne opcje zdarzenia (przeciwne względem siebie). Jeśli to zrobi, to przy niezmiennych kursach i odpowiednio dobranych stawkach, straci on w ten sposób wartość marży bukmachera. Gdy jednak poczeka na zmiany kursów, może na tym zarobić.

Na przykład stawiając 200zł na gospodarzy meczu siatkówki po kursie 1,50 i 125zł na gości po kursie 2,40 może on w ten sposób wygrać 300zł. Tak w przypadku wygranej gospodarzy jak i gości. Straci w ten sposób 300zł-200zł-125zł=25zł; wartość marży: 25/300=7,70%.

Balance betting jest zabroniony w celu spełnienia warunków obrotu bonusem. Nie jest zabroniony, gdy gracz nie posiada bonusu.

 

Bankroll

Bankroll (ang. forsa) to kapitał przeznaczony na zakłady. Bankroll to specjalnie wyznaczona z budżetu domowego suma pieniędzy przeznaczona tylko i wyłącznie na grę. Bankroll można podzielić na budżety i każdy budżet przypisać do innej strategii gry.

Początkujący gracze popełniają błąd polegający na tym, że nie wyznaczają osobnego kapitału na zakłady i nie zapisują ile pieniędzy przeznaczyli na zakłady. W wyniku tego po pewnym czasie nawet nie wiedzą jaką dokładnie kwotę wygrali lub przegrali na zakładach.

Zarządzanie kapitałem

 

Bilans konta

Bilans konta to różnica pomiędzy sumą wygranych, a sumą postawionych stawek, na danym koncie bukmacherskim gracza.

Z punktu widzenia gracza bilans konta może być dodatni (gdy gracz wygrywa), ujemny (gdy gracz postawił więcej niż wygrał) lub zerowy. Z punktu widzenia bukmachera liczą się także opłaty za transakcje jakich gracz dokonał. Może się więc okazać, że przy dużej ilości transakcji na koncie, gracz może być nieopłacalny dla bukmachera, mimo iż sam gracz ma bilans ujemny.

Bilans konta jest brany pod uwagę przez bukmacherów przy procesie przyznawania graczowi bonusów lojalnościowych i limitów stawek.

 

Bonus lojalnościowy

Bonus lojalnościowy jest to bonus, który bukmacher przyznaje “lojalnym graczom”, czyli tym, którzy regularnie obstawiają u niego pieniądze i raczej przegrywają w długim okresie czasu.

Bonus lojalnościowy ma często formę zbierania punktów lojalnościowych. Zebrane punkty można potem wymienić na nagrody rzeczowe lub pieniężne.

Ofertę takiego bonusu otrzymuje się zwykle powiadomieniem po zalogowaniu lub emailowo.

 

Bonus od depozytu

Bonus od depozytu to bonus przyznawany podczas wpłacania na konto nowych środków pieniężnych. Bonusy od depozytu są przyznawane dla nowych graczy (bonus powitalny), z okazji wielkich wydarzeń sportowych (bonus okolicznościowy) lub w nagrodę za lojalność (bonus lojalnościowy).

Każdy bonus jest obciążony warunkami obrotu bonusem.

Zobacz też najlepsze bonusy.

 

Bonus powitalny

Bonus powitalny jest to bonus od depozytu dawany tylko nowym klientom, którzy dopiero założyli konto.

U większości bukmacherów osoby, które nie zrobiły jeszcze pierwszej wpłaty, a założyły konto przed pojawieniem się nowej promocji, są także uprawnione do nowych ofert bonusu powitalnego.

Do każdego bonusu powitalnego ma zastosowanie dodatkowy Regulamin Bonusu, który określa warunki obrotu, po których spełnieniu przyznany bonus można wypłacić.

 

Bonus okolicznościowy

Bonus okolicznościowy jest to bonus od depozytu oferowany przez bukmachera z okazji jakiegoś wielkiego zdarzenia sportowego, np. Euro 2020.

Zawsze nowi klienci są do niego uprawnieni. Czasem bukmacher oferuje go również obecnym graczom.

Zobacz też najlepsze bonusy.

 

Bonus reload

Bonus reload (czyt. bonus rilołd) to bonus od depozytu, który jest przyznawany dla drugiego i kolejnych depozytów.

Na bonusy reload mogą liczyć przede wszystkim gracze, których payout jest mniejszy niż 95% i/lub gracz zostanie uznany przez bukmachera za amatora (gracz przegrywający w długim terminie).
Informacja ta jest szczególnie wartościowa dla graczy, których strategią ogrywania bukmacherów jest strategia bonusów.

 

Bonus urodzinowy

Bonus urodzinowy jest bonusem przyznawanym przez bukmachera z okazji urodzin. Zwykle jest on przyznawany jedynie graczom, którzy nie są uznani za graczy profesjonalnych.

Zobacz też: najlepsze bonusy.

 

BTTS/BTS

BTTS (ang. Both Teams To Score = obie drużyny strzelą) jest rodzajem zakładu piłki nożnej, w którym zakład jest wygrany, jeśli drużyna gospodarzy i drużyna gości strzelą przynajmniej 1 bramkę w regulaminowym czasie gry.

Czasem używa się skróconego zapisu BTS (ang. Both Teams Score = obie drużyny strzelają).

 

Bukmacher

Bukmacher / pot. buk (ang. bookmaker, book=zakład, maker=twórca) to osoba lub firma, która zawodowo oferuje i przyjmuje zakłady. Bukmacher oferuje kursy na spotkania i przyjmuje pieniądze, które zobowiązuje się wypłacić w zwielokrotnionej ilości w przypadku prawidłowego przewidzenia wyników na kuponie.

 

Bukmacher azjatycki

Bukmacher azjatycki to bukmacher, który w swojej ofercie ma przede wszystkim kursy azjatyckie (przedstawione w postaci handicapów azjatyckich) i jego głównymi klientami są Azjaci.

Bukmacher azjatycki cechuje się zwykle wysokimi limitami stawek i niską marżą.

Kiedyś trzeba było mieć dostęp do Agenta, za pośrednictwem którego się obstawiało u azjatyckich bukmacherów. Azjatyckich bukmacherów znajdziesz teraz w ofercie betbrokerów.

 

Bukmacher internetowy

Bukmacher internetowy to rodzaj bukmachera, którego oferta dostępna jest za pośrednictwem Internetu. Większość bukmacherów internetowych jest zarejestrowanych w rajach podatkowych, co wiąże się z brakiem podatku od zakładów.

 

Bukmacher naziemny

Bukmacher naziemny to bukmacher, który ma fizyczne placówki do przyjmowania zakładów. Potocznie jest nazywany ziemniakiem.

Przykładami polskich bukmacherów naziemnych są: Fortuna, Superbet czy Betclic.

 

Cashback

Cashback / Cash back / Cash-back (ang. cash = gotówka, back = z powrotem) (czytaj kaszbak) jest to rodzaj promocji bukmacherskiej, który polega na zwrocie określonej kwoty w postaci bonusu, np. 10% od wartości ujemnego bilansu na koncie gracza na początku każdego miesiąca.

Na przykład jeśli promocja 10% cashback dotyczy miesiąca stycznia, i gracz w tym okresie wygrał 1000 PLN, a przegrał 1500 PLN, to otrzymuje bonus cashback w wysokości 10% x (1500-1000) PLN = 50 PLN.

 

Cashout

Cashout / Cash out / Cash-out to opcja odsprzedania postawionego kuponu/zakładu przed rozstrzygnięciem wszystkich zdarzeń.

Cash-out

 

Cheater

Cheater (ang. oszust) (czyt. cziter) to gracz, który obstawia zdarzenia po rozstrzygnięciu. Takie działanie jest nastawione na niedoskonałości systemu bukmachera, których wykorzystywanie jest zabronione w Regulaminie bukmachera.

Do metod cheaterskich zalicza się:

 • granie po strzelonym golu,
 • granie po zakończeniu lub w trakcie spotkania (gdy bukmacher ustawił źle datę rozpoczęcia),
 • inne sytuacje wynikające z różnicy między czasem wystąpienia zdarzenia a zmianą/zablokowaniem kursu przez bukmachera.

Za powtarzające się oszukiwanie bukmacher często obniża limity stawek graczowi.

 

Cover

Cover (czyt. kawer, ang. “pokrywać”) to taki sposób obstawiania, który w przypadku wystąpienia zdarzenia niepożądanego dla gracza, daje zwrot części lub całości zainwestowanych już środków.

Przykładowo zagraliśmy AKO z 5 zdarzeń. 4 z nich już skończyły się pomyślnie.
Grając w przeciwną stronę na 5-te, nierozstrzygnięte zdarzenie, coverujemy zagrany kupon AKO.

W szybkich obliczeniach pomoże ci kalkulator surebetów o nazwie “Podporka“.

System cover

 

DNB

DNB oznacza Draw No Bet (ang. remis nie ma zakładu) jest rodzajem azjatyckiego handicapu, który w przypadku zremisowania spotkania powoduje unieważnienie zawartego zakładu i zwrot stawki

DNB nie zawsze jest dostępny w ofercie bukmacherów i można go sobie stworzyć korzystając ze wzorów na DNB.

 

Depozyt

Depozyt to wpłacenie środków pieniężnych do bukmachera na swoje konto gracza, aby mieć za co grać. Po zalogowaniu należy wejść w “Moje konto“, “Depozyt” lub “Wpłata“. Tam powinny znajdować się niezbędne informacje/instrukcje.

Do złożenia depozytu używa się dostępnych u bukmachera metod płatności.

 

Dubel

Dubel to kupon składający się z dokładnie 2 typów/selekcji.

Oznaczany jest potocznie jako AKO2.

 

Dywersyfikacja ryzyka

Dywersyfikacja ryzyka to zróżnicowanie i rozproszenie ryzyka (zmniejszenie największej możliwej straty).

Przykładem dywersyfikacji może być postawienie 100 zakładów za 1 PLN zamiast 1 zakładu za 100 PLN.
W tym drugim przypadku prawdopodobieństwo największej straty (-100PLN) jest znacznie większe niż w pierwszym przypadku.

 

DW

DW (Dokładny Wynik) to skrót często podawany przez darmowych/płatnych polskich typerów.

 

ET

ET (ang. Extra Time = Dodatkowy Czas) oznacza dogrywkę.

W meczach piłki nożnej dogrywka NIE jest uwzględniana do rozstrzygnięcia zakładów przedmeczowych, chyba że w opisie zakładu jest napisane inaczej. Rozstrzygnięcia innych dyscyplin mogą uwzględniać lub NIE uwzględniać dogrywki, co będzie określone w Regulaminie rozliczania danej dyscypliny u konkretnego bukmachera.

 

EWK

EWK to skrót od Ewentualna Wygrana Kwota.
Jest to współczynnik, który mówi przez jaką liczbę zostanie pomnożona stawka, aby poznać wartość wygranej.

EWK = (stawka * kurs całkowity * 0,88) dla podatku obrotowego 12%

EWK = (stawka * kurs całkowity) dla bukmacherów zagranicznych bez podatku (0%)

 

Faworyt

Faworyt to drużyna lub zawodnik, którego szansa na zwycięstwo jest największa wśród rywalizujących drużyn/zawodników.

Kurs dziesiętny na wygraną faworyta, w meczu lub turnieju, jest stosunkowo niski w przeciwieństwie do kursów na underdogów.

W turnieju może być kilku faworytów do zwycięstwa w turnieju (ci z najniższymi kursami).
W meczu H2H (jeden na jednego) może być tylko jeden faworyt lub nie być żadnego faworyta (szanse wyrównane).

 

Fix

Fix (ang. fix = ustalić z góry, sfałszować, załatwić, przygotować) to mecz lub sytuacja ustawiona, której celem jest uzyskanie korzyści majątkowej. Fix potocznie nazywa się ustawką.

Ustawione mecze

 

Fixed odds

Fixed odds (ang. stałe kursy) to rodzaj kursów na główny wynik, którego dotyczy zdarzenie, czyli typu “wygra/zremisuje/przegra”. Każda z tych opcji ma określoną wartość kursu, która nie ulega zmianie od momentu przyjęcia zakładu do momentu rozstrzygnięcia. Gracz z góry wie ile może wygrać, w przeciwieństwie np. do zakładów pulowych, gdzie wygrana zależy od ilości zwycięzców.

Zobacz też spread betting.

 

Freebet

Freebet (ang. darmowy zakład) jest rodzajem bonusu/promocji stosowanej przez bukmacherów. Polega na tym, że gracz który otrzymuje freebeta, może go postawić tylko w całości i otrzymuje wygraną bez stawki w przypadku wygranej. W przypadku przegranej traci freebeta.

Aby móc wypłacić wygraną z freebeta należy nią obrócić kilka razy. Ilość zależy od regulaminu bonusu danego bukmachera.

Potocznie mówi się też, że ma się freebet, jeżeli w wyniku postawienia wielu zakładów może się wygrać na jednej z opcji wyników, a w przypadku innego rozstrzygnięcia “wyjdzie się na zero”.

Co to jest freebet?

 

Freeplay

Freeplay (ang. darmowa gra) jest rodzajem bonusu/promocji stosowanej przez bukmacherów. Jest to dodatkowe konto, z którego możemy grać, a środki na nim przeznaczone mają postać freebetów. Nie trzeba ich na raz wykorzystywać, jak w przypadku freebetu, a można sobie podzielić środki na wiele zakładów.

 

Freeroll

Freeroll to sytuacja, w której bukmacher wystawia gracza na ryzyko utraty środków, a sam bukmacher stracić nie może. W branży zakładów uznaje się taką sytuację za niedopuszczalną, a bukmacherzy, którzy wykorzystują freeroll na swoją korzyść mają obniżany ranking wiarygodności SBR.

Przykład: w regulaminie bonusu bukmacher zabronił obstawiać więcej niż 2/3 wszystkich wyników zdarzenia, ale nie zablokował takiej możliwości systemowo i gracz z aktywnym bonusem może obstawić wbrew regulaminowi, bez żadnego ostrzeżenia w systemie. Należy unikać bukmacherów, którzy stosują takie nieetyczne zagrywki.

 

FT

FT (ang. Full Time = Pełny Czas) to czas regulaminowy.

Dla piłki nożnej czasem regulaminowym są 2 połowy z doliczonym czasem, a więc potoczne “90 minut”.

Wszystkie zakłady piłki nożnej są domyślnie obstawiane dla regulaminowego czasu FT, chyba że jest napisane inaczej (np. zakład na dogrywkę ET).

 

Giełda zakładów

Giełda zakładów (ang. betting exchange) to miejsce gdzie gracze mogą się zakładać pośrednio między sobą (za co giełda pobiera opłaty) lub bezpośrednio z giełdą zakładów (np. oferta Multizakładów).

Giełda zakładów jest bardzo trudny lub wręcz niemożliwym do zrozumienia miejsce dla graczy początkujących. Zalecam zapoznanie się z nią przynajmniej graczom średniozaawansowanym.

Raz przyjęty na giełdzie zakład prawie nigdy nie jest anulowany. Wyjątkiem są awarie strony.

Limity stawek jakie oferuje rynek w danej chwili są zawsze pokazane. Odświeżanie automatyczne oferty na stronach giełdy jest zwykle ustawione na 30 sekund, co da się zmniejszyć stosując programy do tradingu.

Dostęp do giełdy zakładów z terenu Polski możesz uzyskać za pośrednictwem betbrokerów.

 

Gra

Holenderski historyk Johan Huizinga (Homo ludens, czyli człowiek bawiący się; 1938) tak definiuje grę:

Def. Gra to dobrowolna aktywność, którą świadomie oddzielamy od “zwyczajnego” świata jako “mniej poważną”. (…) Gra odbywa się w określonym miejscu i czasie, zgodnie z ustalonymi zasadami i w określonym porządku. Udział w grze bierze jedna lub więcej osób (graczy).

Usunąłem warunki absorbcji gracza intensywnie i całkowicie oraz warunek braku korzyści materialnych.
Koncepcja dobrowolności jest dyskusyjna.

Zasady gry nie zawsze są jawne i logiczne, ale zawsze istnieją. Mogą być zmienne w czasie.

Wielu socjologów uważa gry i zabawy jako nieodłączny element kultury.
Huizinga wskazuje na dużą przydatność zabaw zwierząt o charakterze edukacyjnym i dużym wpływie na ewolucję zwierząt.

W języku polskim rozróżniamy słowa “gra” i “zabawa“, czego w wielu językach nie ma.
W języku angielskim oba te znaczenia są zawarte w angielskim “play” czy niemieckim “spielen“.

Gra może mieć charakter edukacyjny, rozrywkowy, formę konkursu z nagrodami.

 

Gra pod spadki

Gra pod spadki polega na zagraniu jakiegoś zdarzenia w momencie, gdy kurs zaczyna spadać, z zamiarem odsprzedania go po niższym kursie. Jeśli spadki będą kontynuowane gracz otrzymuje valuebet. Zakład można także “sprzedać” obstawiając kontrę przed rozpoczęciem spotkania.

 

Gracz

Gracz to osoba, która bierze udział w grze.
Z czynnością gry wiąże się:

 • podejmowanie decyzji w obliczu ryzyka
 • zarządzanie zasobami (kapitał, czas itp.)

Ze względu na poziom zaawansowania możemy podzielić graczy na:

 • rekreacyjnych (początkujący i przegrywający)
 • średniozaawansowanych (oscylujący wokół zera z tendencją zysków w przyszłości)
 • zawodowych (zarabiający znaczne kwoty)

Ze względu na motywację i potrzeby graczy możemy ich podzielić na (w nawiasie co jest dla nich ważne):

 • społecznik (relacje z innymi graczami)
 • rekordzista (rekordy, tabele wyników, status, sława)
 • odkrywca
 • zabójca

 

Gracz rekreacyjny

Gracz rekreacyjny to gracz, który gra dla przyjemności, wygranej i nie stosuje metod wspomagających osiąganie pożądanych przez niego wyników, a jedynie stosuje swoją wiedzę oraz intuicję.

Gracz rekreacyjny

 

Gracz zawodowy

Gracz zawodowy to gracz, który posługuje się metodami wspomagającymi osiąganie niezwykle korzystnych wyników z gry.

Jeśli bukmacher przyzna graczowi status gracza zawodowego (na podstawie historii typów u tego bukmachera), wiąże się to z obniżeniem limitów stawek na grę.

Zawodowy gracz zakładów bukmacherskich

 

Greenbook

Greenbook to sytuacja, w której obstawiane zdarzenie jeszcze trwa, a gracz zapewnił sobie już zysk (lub zysk + brak straty na niektórych opcjach wyniku) niezależnie od końcowego wyniku.

Przykładem greenbooka jest taka sytuacja:

Wygrają gospodarze: zysk +10 PLN
Remis: wygrana 0 PLN
Wygrana gości: +5 PLN

Greenowanie

 

H2H

H2H (ang. head-to-head = łeb w łeb) – termin używany do porównania dwóch zawodników, drużyn, firm itp. W zakładach bukmacherskich jest to rodzaj zakładu, w którym należy wskazać zawodnika/drużynę, który uzyska lepszy wynik w danym zdarzeniu. Zawodnicy mogą rywalizować ze sobą bezpośrednio (np. walka) albo wirtualnie (np. skoki narciarskie, liczba bramek drużyny w danym turnieju).

Popularne dyscypliny w jakich dostępny jest zakład h2h, to:

Regulaminy bukmacherów, dotyczące rozliczania zakładów H2H, różnią się często między sobą: gdy na przykład jeden z kierowców formuły 1 nie dojedzie do mety, to jeden bukmacher może uznać zakład za ważny już po przejechaniu 1 okrążenia, a inny bukmacher zrobi zwrot niezależnie od ilości okrążeń…

 

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki (oznaczany AH) to rodzaj handicapu, w który są dokładnie 2 możliwości wyniku.

Zakład na handicap azjatycki może być rozliczony jako:

 • wygrany,
 • wygrany w połowie,
 • przegrany,
 • przegrany w połowie,
 • zwrócony,
 • anulowany.

 

Handicap europejski

Handicap europejski (oznaczany EH) to rodzaj handicapu, w który są przynajmniej 3 możliwości wyniku.

Zakład na handicap europejski może być rozliczony jako:

 • wygrany,
 • przegrany,
 • anulowany.

Handicap azjatycki i europejski

 

HT/FT

HT oznacza z angielskiego Half Time (czyli Połowa Czasu).
W piłce nożnej zakład Half Time oznacza obstawienie wyniku do przerwy.

Dalsze losy spotkania nie mają znaczenia dla postawionego zakładu, jeśli została rozegrana cała pierwsza połowa.
Nawet anulowanie spotkania w drugiej połowie nie anuluje zakładów na Half Time.

Zakład typu HT/FT oznacza typowanie wyniku do przerwy i jednocześnie wyniku całego spotkania.
Istnieje więc 9 takich możliwości dla meczu piłki nożnej:

 • 1/1,
 • 1/X,
 • 1/2, 
 • X/1,
 • X/X,
 • X/2, 
 • 2/1,
 • 2/X,
 • 2/2.

Przykładowo X/2 oznacza, że gracz obstawia, że do przerwy będzie remis, a całe spotkanie wygrają goście. Jeśli tylko jeden z tych warunków będzie spełniony, zakład jest przegrany. Oba warunki muszą być spełnione, aby zakład był wygrany, dlatego kursy na HT/FT zwykle są wysokie.

Kursy HT/FT są zwykle wyprowadzane przez bukmacherów z kursów meczu 1X2, ale są ligi/mecze piłkarskie, w których pierwsza połowa jest znacznie inaczej rozgrywana niż druga. Wtedy warto rozważyć zakład na HT/FT zamiast na FT.

Zobacz też: Łamak

 

Insider

Insider to ważna informacja dotycząca meczu, której źródło pochodzi od jednej z osób związanych bezpośrednio ze spotkaniem.

Spadki kursów

 

Klon bukmachera

Klon to marka bukmachera, która różni się od głównej marki szatą graficzną, ofertą, promocjami itp.
Występują te same kursy, podobny układ strony itp.

Dla klona pracują często ci sami ludzie, co w bukmacherze oryginalnym, a faktyczny właściciel obu marek jest ten sam.

UWAGA:
Dlaczego znajomość klonów jest ważna? Łatwiej zbadać wiarygodność.
Znając klony tego samego właściciela, można łatwiej zbadać opinie graczy o poszczególnych markach, a problemy jednej z marek mogą być sygnałem ostrzegawczym dla graczy pozostałych marek.

Kontra

Kontra (kontrowanie zakładu) jest to sytuacja, w której gracz obstawia zdarzenie przeciwne niż wytypował wcześniej, celem uzyskania pewnego zysku lub zminimalizowania strat.

Przykładowo jeśli masz na kuponie AKO trafione 6 z 7 wytypowanych zdarzeń i obawiasz się o wynik ostatniego (bo pojawiły się jakieś istotne informacje, których nie przewidziałeś wcześniej), to możesz zagrać przeciwko temu ostatniemu wydarzeniu. Dobierając odpowiednio stawkę możesz uzyskać pewny zysk, nie obawiając się o wynik ostatniego spotkania.

 

Krecz

Krecz to sytuacja zaistniała po rozpoczęciu meczu tenisa ziemnego, w której zawodnik poddaje spotkanie walkowerem (np. z powodu kontuzji).

Rozliczanie kreczy

 

Kurs

Kurs (ang. odds) jest to współczynnik używany przed bukmacherów, służący do przedstawienia jaką kwotę bukmacher zobowiązuje się wypłacić graczowi w przypadku, gdy gracz przewidzi prawidłowo wyniki spotkań.

Stosuje się 6 podstawowych postaci kursów:

Kurs bukmacherski

 

Kupon

Kupon bukmacherski jest unikatowym zapisem potwierdzającym zawarcie zakładu.

U bukmacherów naziemnych jest wydrukiem papierowym, który stanowi podstawę do odbioru ewentualnej wygranej.

U bukmacherów internetowych jest to zapis elektroniczny na koncie gracza.

Kupon bukmacherski

 

Kurs BACK

Kurs BACK to termin stosowany tylko na giełdach zakładów. Kurs BACK to ten sam kurs, który można zagrać u dowolnego bukmachera. Np. jeśli zagrasz kurs dziesiętny BACK 1,50 za 100, to twoje zobowiązanie wyniesie 100 (tyle stawiasz), a twój możliwy zysk 50 (bo wygrana 150 – stawka 100 = 50 zysku).

 

Kurs LAY

Kurs LAY to termin stosowany tylko na giełdach zakładów. Kurs LAY to kurs jaki wystawiłbyś jako bukmacher. Np. jeśli zagrasz kurs dziesiętny LAY 1,50 za 100, to twoje zobowiązanie wyniesie 50 (tyle wypłaciłbyś graczowi jako bukmacher), a twój możliwy zysk wynosi 100 (bo tyle przyjąłbyś od gracza).

Kurs lay jest kursem odwrotnym do kursu BACK (ten, który znamy z ofert bukmacherów). Dla ww. przykładu wystawienie kursu LAY 1,50 jest równoznaczne z zagraniem kursu BACK 3,0 (stawiając 50 możemy zyskać na czysto 100).

 

Kurs odwrotny

Kurs odwrotny (czasem kurs przeciwny) jest to kurs jaki należy wystawić na przeciwne zdarzenie tak, aby marża bukmachera wynosiła 0.

Dla postaci dziesiętnej kurs odwrotny wyraża się wzorem:
kodwrotny=1/(kpodstawowy-1).
Wartości zwykle zaokrągla się do 2 miejsc po przecinku. W UK bywa że do 3 miejsc po przecinku.

Zamiast kurs odwrotny, często spotyka się zwrot kurs przeciwny. Takie sformułowanie może się wydawać uzasadnione, jeśli wyobrazimy sobie, że oba kursy stoją w ofercie w “opozycji” względem siebie (jeden ZA, drugi PRZECIW).

Przy więcej niż 2 możliwych wynikach zdarzenia (3+), kursem przeciwnym będą objęte wszystkie pozostałe wyniki.

 

Late ticket

Late ticket (ang. spóźniony zakład) to zakład postawiony po rozstrzygnięciu zdarzenia (np. postawienie na Over 2,5 tuż po tym jak padła trzecia bramka) lub po istotnym zdarzeniu, które znacząco wpływa na kursy (np. na gospodarzy tuż po tym jak strzelili bramkę wyrównującą).

Late ticket jest możliwy do postawienia, jeśli bukmacher “zagapił się” z zablokowaniem kursów, wystąpił błąd techniczny uniemożliwiający zablokowanie kursów lub korzysta z opóźnionej transmisji.

W przypadku gdy bukmacher zorientuje się, że przyjął late tickety, może anulować zakłady zgodnie z Regulaminem. Zdarza się rzadko, że bukmacher szukając late ticketów anuluje prawidłowe postawione zakłady “czasowo bliskie”.

 

LB

LB = Liczba Bramek.

Skrót (rzadko) stosowany przez typerów, np. LB 3.5 oznacza, że zakład został postawiony na poniżej albo powyżej 3.5 bramek.

 

Limit stawki

Limit stawki jest to ograniczenie maksymalnej stawki jaką możesz postawić na dany kupon.

Limity stawek u bukmacherów internetowych

 

Łamak

Łamak to zakład typu Halftime/Fulltime (do przerwy/cały mecz) oznaczany HT/FT, polegający na obstawieniu wygranej jednej drużyny do przerwy i wygranej drugiej drużyny w całym meczu, czyli 1/2 albo 2/1 spośród 9 możliwości rezultatu: 1/1, 1/X, 1/2, X/1, X/X, X/2, 2/1, 2/X, 2/2.

Zakład jest wygrany tylko wtedy, gdy wynik do przerwy i w całym meczu będzie prawidłowo przewidziany. Kursy na tego typu zakłady wahają się w okolicy 15 – 40 w zależności od kursów meczu. Łamaki są obiektem większego zainteresowania niektórych graczy, z uwagi na bardzo wysokie kursy, które przyciągają osoby, które chcą ustawić wynik meczu lub przebieg spotkania.

Kurs 47 na wynik 1/2 oraz kurs 30 na wynik 2/1 w meczu, gdzie gospodarz Chelsea jest faworytem przeciw Valencii

Zależność między kursami meczu a kursami HT/FT, bukmacher Fortuna

 

Marża bukmachera

Marża bukmachera to procentowa wielkość prowizji, jaką bukmacher stosuje do oferty wystawionych kursów na danym rynku (dyscyplina, liga, rodzaj zakładu), np.

kursy 2.0 – 2.0 na zdarzenie dwudrogowe to 0% marża
kursy 1.85 – 1.85 na zdarzenie dwudrogowe to 8% marża

Marża bukmachera

 

Masówka

Masówka (ang. public bet) to zakład grany przez bardzo dużą liczbę graczy, często pod wpływem plotki lub niepotwierdzonej informacji.

Spadki kursów

 

Medical

Medical oznacza 3-minutową pomoc medyczną zarządzoną przez sędziego, na prośbę jednego z zawodników w meczu tenisa ziemnego.
Gracz może zgłosić taką prośbę tylko raz w secie. Jeśli nie jest w stanie kontynuować gry, zarządza się walkower, który w tenisie nazywamy kreczem.

 

Middle bet

Middle bet to zestaw zakładów, który pokrywa wszystkie możliwe wyniki tak, że w sprzyjających okolicznościach więcej niż 1 zakład może być wygrany. Jeśli szczęście nie dopisze, to gracz ponosi relatywnie mała stratę w stosunku do “pełnego” ryzyka. Zakłady składowe middle betów powinny być valuebetami, aby gracz mógł na nich zarabiać w długim okresie czasu.

Co to jest middle bet?

 

Mirror bets

Mirror bets (ang. lustrzane zakłady) to seria identycznych zakładów. Do obrotu bonusu liczony jest wtedy zwykle tylko pierwszy zakład.

 

Misprint

Misprint to rodzaj oczywistej pomyłki bukmachera wynikającej z wpisania kursów na odwrót, przyznania handicapu w złą stronę.

Przykład 1: 1.35-2.95 zamiast 2.95-1.35 (ale już nie 1.80-1.90 i 1.90-1.80).
Przykład 2: kurs 3.50 na handicap +1,5 (zamiast na handicap -1,5), gdy na kurs meczu jest 1.70 na gospodarzy.

Oczywiste misprinty wykryte przez bukmachera kończą się prawie zawsze zwrotem postawionej stawki (nawet po rozstrzygnięciu kuponu).
Dlatego wystawione przez bukmachera kursy warto porównywać z kursami innych bukmacherów i nie obstawiać oczywistych błędów.

Oczywistym błędem NIE jest sytuacja, w której bukmacher nie “zrzucił” kursu przedmeczowego w momencie, gdy pozostali już to zrobili. Uważaj na bukmacherów, którzy korygują kurs w takiej sytuacji (choć nie powinni) i pisz na nich skargę do Organów Nadzorczych!

Zobacz też: Regulamin bukmachera (podpunkt Korekta błędów).

 

ML

ML (ang. MoneyLine) to rodzaj zakładu na mecz, w którym rozstrzygnięcie musi nastąpić, bo rozgrywki mają charakter pucharowy (przegrany odpada).
Moneyline uwzględnia zatem ewentualną dogrywkę i rzuty karne.

 

Multikonto

Multikonto to posiadanie więcej niż jednego konta u danego bukmachera. Dla bukmachera istotne jest kto korzysta z konta, a nie na kogo jest zarejestrowane (są metody aby to sprawdzić).

Założenie konta na członka rodziny czy osobę, która z nami mieszka nie jest multikontem, jeśli te osoby nie będą udostępniały kont sobie nawzajem. Trzeba pamiętać, że bonus powitalny przysługuje co najwyżej jednej z tych osób, a kobiety i osoby w podeszłym wieku są od razu wywołują podejrzenie, że doszło do nadużycia.

U każdego bukmachera zakładanie wielu kont jest zabronione. Jest to złamanie Warunków i Zasad Bukmachera, które każdy gracz musi zaakceptować zakładając konto. Wykrycie przez bukmachera multikonta może w najgorszym razie skutkować skonfiskowaniem wszystkich środków na wszystkich kontach gracza wraz z ich zamknięciem.

Multikonta są zakładane najczęściej w celu ominięcia limitów lub wyłudzenia bonusu powitalnego. W takich przypadkach bukmacher może się kontaktować także z portfelem internetowym gracza/graczy celem zgłoszenia naruszenia regulaminu portfela.

Żyjemy w czasach, w których możliwe jest nie tylko kupienie nowego dowodu tożsamości, ale także stworzenia nowej osoby, która nie istnieje.

Osoby zainteresowane multikontami powinny sobie przede wszystkim uświadomić Co bukmacher wie o tobie?

 

Nadużycie bonusu

Nadużycie bonusu to proces polegający na założeniu konta u bukmachera jedynie w celu uzyskania korzyści z bonusu. Dotyczy to także zakładania wielu kont, aby uzyskać kilka bonusów, co jest zawsze zabronione. Nadużycie bonusu wiąże się zwykle z zamknięciem konta gracza.

 

Non-runner

Non-runner to termin spotykany najczęściej w wyścigach konnych lub wyścigach chartów, który oznacza że “zawodnik” nie wystartował.

Zakłady na non-runnerów są zwykle przegrane, jeśli zostały postawione na rynku ante-post.
Mogą być anulowane, jeśli zostały obstawione w dniu wyścigu lub w zakładach na żywo.

Wygrane pozostałych uczestników mogą być obniżone po ogłoszeniem non-runnerów.

Wszystko zależy to od treści konkretnego Regulaminu bukmachera.

 

NSBR

NSBR (Najdłuższa Seria Bez Remisu) oznacza ilość kolejnych z rzędu meczów danej drużyny, w których nie wystąpił remis.

Progresja na remisy

 

Obrócić bonus

Zobacz artykuł Warunki obrotu bonusem:

Jak obrócić bonus u bukmachera?

 

Odds compiler / Oddsmaker / Trader

Odds compiler (ang. osoba wystawiająca kursy) zwany inaczej traderem lub oddsmakerem jest osobą zatrudnioną w firmie bukmacherskiej, która zajmuje się głównie wystawianiem kursów. Oprócz tego monitoruje konta klientów i profitowość ich zakładów.

Niektórzy bukmacherzy nie mają własnych odds compilerów. Korzystają wtedy z usługi outsourcingu kursów, tzn. firma zewnętrzna (najczęściej dostawca oprogramowania) odpowiada za poprawność wystawianych kursów. Minusem takiego rozwiązania są bardzo podobne kursy do innych firm bukmacherskich. Plus jest taki, że nie trzeba rekrutować własnych pracowników.

Po roku 2015 istnieje mocny trend automatyzacji w zakładach bukmacherskich. Rola odds compilera zostaje ograniczona do wystawiania kursów przedmeczowych, a resztą dalszym aktualizowaniem kursów zajmą się automaty.

Kiedyś jeden odds compiler prowadził jeden mecz piłki nożnej. W 2020 roku jego rola ogranicza się w wielu firmach do aktualizacji liczby bramek, dzięki czemu może on prowadzić nawet 8 meczów na raz! Rola odds compilera zakładów na żywo jest sprowadzana do “nadzorcy“, a jego uwaga jest rozpraszana z jednego meczu na wiele spotkań. Bukmacher może wyznaczyć pracownika do prowadzenia meczu albo zlecić prowadzenie meczu (mniej ważnego) firmie zewnętrznej.

 

Outright Winner

Outright Winner (ang. wyłoniony zwycięzca) to rodzaj zakładu na zwycięzcę całego turnieju/sezonu (tenisa ziemnego, wyścigów konnych, golfa, skoków narciarskich itp.).

 

Payback

Def. Payback (gracza) to stosunek sumy wygranych do sumy stawek postawionych zakładów.

Część “back” oznacza wracanie do gracza. Wracanie może być tylko z postawionych zakładów, w przeciwieństwie do “out” (w słowie payout), który dotyczy “oferty na zewnątrz” (statystycznej oferty dostępnej dla wszystkich) i niekoniecznie dotyczy stawek.

Przykład:

Postawiłeś u danego bukmachera sumę stawek 1.000 PLN.
Wygrane wyniosły 980 PLN
Przegrałeś 20 PLN.

Payback gracza = 980PLN/1000PLN = 98% < 100%

Bonusy NIE są uwzględniane do obliczania payoutu.

Ważne fakty dot. payback:

 1. Bukmacherzy obliczają payback każdego gracza.
 2. Gracze z payback >98% są “kandydatami” do nałożenia limitu stawek.
 3. Moment wypłaty jest szczególnym momentem, gdy bukmacher ocenia opłacalność gracza.
 4. Częste wpłaty/wypłaty (koszty bukmacher często bierze na siebie) mogą obniżyć “atrakcyjność gracza” i przybliżyć go do limitu stawek.

Payback możesz “poprawić” grając np. surebety na linii bukmacher – giełda zakładów, stawiając u bukmachera niskie kursy, a kontrując na giełdzie zakładów.

UWAGA:
Bukmacherzy udostępniają graczom jedynie ostatnie 6 miesięcy historii zakładów, więc pod kątem analiz warto pobierać historię gry np. raz na kwartał.

Strategia, którą warto znać:

Jak przegrywać bonusy?

 

Payout

Jeśli jeden bukmacher proponuje kursy dwudrogowe 1.91-2.00, a drugi proponuje kursy 1.86-2.09 , to ostateczna oferta dla gracza uwzględnia najwyższe kursy: 1.91-2.09 (o ile gracz może obstawiać w obu bukmacherach).

W takiej sytuacji payout wynosi już 99.8%, czyli takie kursy są bardzo bliskie sprawiedliwych! W niektórych sytuacjach zdarza się payout>100% i wtedy mówimy, że powstał surebet (gracz może zarobić bez względu na wynik końcowy przy określonych założeniach).

Def. Payout (bukmachera) to stosunek sumy wypłat z obstawienia proporcjonalnie każdego wyniku do sumy wypłat.

Jeżeli gracz postawi 100 PLN na każdy wynik tak, że otrzyma gwarantowaną wygraną 92 PLN, bez względu na wynik, to mówimy o payout bukmachera 92%.

Istnieje zależność:

payout = 100% – marża bukmachera

Istnieją marketingowe promocje bukmacherów w stylu “najwyższe kursy na rynku“, które polegają na tym, że bukmacher oferuje payout ~100%. Obowiązują wtedy dodatkowe ograniczenia.

Z pojęciem payout spotkasz się częściej w kasynach, gdzie gry mają np. 98% payout (bardzo dobry) czy 95% (dobry), czyli wypłacają graczom około 98% (95%) sumy stawek w postaci wygranych. W zakładach bukmacherskich częściej używa się pojęcia marży bukmachera.

PORADA:
Zauważ, że obstawienie podwójnej szansy 1X (np. w meczu piłki nożnej 1X2) albo “1 DNB” możesz zrealizować u dwóch, zamiast u jednego bukmachera. Nazywa się to system cover. Grając odpowiednie stawki na “1” u jednego bukmachera oraz na “X” u innego, możesz sobie zapewnić lepszy współczynnik payout (lepszy kurs wypadkowy) dla danego rynku.

 

Pewniak

Pewniak to w slangu amatorów zakładów “pewny mecz”.

Zwykle cechuje go niski kurs poniżej wartości @1.50.

Pewniaki

 

Podpórka / Podwójna szansa

Podwójna szansa to obstawienie w meczu piłki nożnej 2 z 3 możliwych wyników, np. w kursach meczu 1X2.

W ofercie bukmachera zakłady na podwójną szansę mają zwykle oznaczenie 1X / X2 / 12 (X to remis) albo 10 / 02 / 12 (0 to remis).

W przypadku gdy bukmacher nie ma w ofercie danego meczu podwójnej szansy, skorzystaj z systemu cover. Wystarczy dobrać odpowiednio stawki na 1, X oraz 2.

 

Prawie surebet

Prawie surebet to zakład, w którym mechanizm obstawiania jest taki sam jak w surebetach, jednakże zamiast zysku jest mały minus.

Prawie-surebety gra się, gdy kursy surebetu się zmieniły, ale już obstawiliśmy którąś z opcji. Zaleca się wtedy zrealizować stratę grając prawie surebet.

Prawie surebety można też stosować do obracania bonusów, ponieważ łatwiej je znaleźć niż surebety.

Prawie-surebet można znaleźć zwykle za pomocą porównywarek kursów.

Zobacz artykuł: Jak przegrywać pieniądze?

 

Program lojalnościowy

Program lojalnościowy jest to program oferowany przez bukmachera graczom, który przyznaje punkty za obstawianie zakładów. Tak uzbierane punkty są potem podstawą do otrzymania bonusu lojalnościowego.

 

Progresja

Progresja to sposób dobierania stawek w serii kolejnych zakładów.

Stawka nowego zakładu jest zależna od wyniku poprzedniego zakładu.

Co to jest progresja?

 

Regulamin bukmachera

Regulamin bukmachera to bardzo ważny zbiór przepisów, z którym musisz się zgodzić, aby móc założyć konto u danego bukmachera. Są tam między innymi takie zapiski jak: możliwość anulowania przez bukmachera zakładu wystawionego w wyniku błędu, zasady rozliczania poszczególnych dyscyplin sportowych itp.

Zasady rozliczania poszczególnych dyscyplin są najważniejszymi dla gracza przepisami:

Regulamin bukmachera

 

ROI / Return On Investment

ROI (ang. Return On Investment) oznacza zwrot z inwestycji. Jest to stosunek wypłaty z inwestycji do wniesionej kwoty, np. ROI=110% oznacza 10% zysku.

Co to jest yield?

 

Ryzyko

Ryzyko to możliwość utraty zasobów lub kapitału w wyniku zdarzenia losowego.

Pomiar ryzyka

 

Sidebet

Sidebet to tzw. zakład poboczny. Do zakładów główny zalicza się zwykle zakład na zwycięzcę (1X2) oraz linie under/over. Do zakładów głównych uznawane są także często handicapy, jako pochodna kursów na zwycięzcę 1X2. Przykładami sidebetu są BTTS, zwycięzca pierwszej połowy, under/over w 2. połowie itp. Sidebetami nie są tzw. zakłady specjalne.

 

Skuteczność

to miara częstotliwości wygranych:

Skuteczność = Ilość wygranych kuponów / Ilość wszystkich kuponów

Jest to wskaźnik “uwielbiany” przez początkujących graczy. Według nich im więcej, tym lepiej. Nie daje to jednak żadnej istotnej informacji, zwłaszcza dotyczącej zysków.
Dla zawodowych graczy wskaźnik skuteczności NIE ma żadnego praktycznego zastosowania. Stanowi jedynie “szum informacyjny” i dlatego NIE będę mu poświęcał wiele uwagi.

W przypadkach niskiego, jak i wysokiego kursu, gracz osiągnie zysk tylko wtedy, gdy częstotliwość wygranych będzie wystarczająco wysoka w stosunku do średniego kursu (jest to uproszczenie myślowe).

Rozważanie par (skuteczność * średni kurs) ma większy sens, niż rozważanie samej skuteczności, ale nadal jest dalekie od ideału. To ślepa uliczka, bo skupia uwagę na tym, co jest pochodną, a nie fundamentem.

Są lepsze miary decyzyjne, np. oparte o valuebet.

Soft-bukmacher

Soft-bukmacher (ang. soft bookmaker = miękki bukmacher = dla graczy rekreacyjnych) to bukmacher kierujący swoją ofertę przede wszystkim do graczy rekreacyjnych.

Soft-bukmachera można rozpoznać po atrakcyjnym bonusie powitalnym, częstych promocjach i średnio-wysokich marżach na zakłady.
Soft-bukmacher stosuje także niższe niż zawodowi bukmacherzy limity stawek – zarówno w ofercie, jak i limity personalne.

Przeciwieństwem soft-bukmachera jest bukmacher dla graczy zawodowych.

 

Spalone konto

Spalone konto to konto gracza, któremu przyznano tak małe limity, że nie ma sensu dłużej z niego korzystać. Przykładowo spalonym kontem jest zlimitowane konto gracza tak, iż ten nie może postawić więcej niż 5€ na zakład.

 

Sporty wirtualne

Sporty wirtualne to symulacja komputerowa wydarzeń sportowych (piłka nożna, tenis, wyścigi konne, wyścigi psów, żużel itp.). Sporty wirtualne są grą czysto losową i polegają na typowaniu wyników wirtualnych zdarzeń. Jest to alternatywa dla gier kasynowych i automatów gier.

W dłuższej perspektywie bukmacher zawsze wygra, gdyż wartość oczekiwana takiej gry jest ujemna. Nie zależy to od sposobu stawkowania gracza. Gracz nie może zdobyć żadnych umiejętności, które zwiększyłyby jego przewagę nad bukmacherem w grze. Co więcej, w przypadku bukmacherów legalnych, sytuację gracza pogarsza fakt obowiązywania 12% podatku obrotowego od każdego postawionego kuponu! W takich warunkach wygrana jest możliwa jedynie w krótkim okresie czasu, jeśli szczęście mocno dopisze.

Niektórzy bukmacherzy oferują okresowe promocje i bonusy na sporty wirtualne. Należy wtedy przyjrzeć się szczególnie warunkom obrotu i przeliczyć czy wzięcie udziału w takiej grze będzie opłacalne przy uwzględnieniu średniej marży sportu wirtualnego. Zazwyczaj nie będzie się opłacać nawet mimo bonusu.

Oferta zakładów na wirtualną piłkę nożna oraz zdjęcie z przebiegu meczu poniżej.

Na górze oferta zakładów na sport wirtualny typu piłka nożna, a niżej transmisja wirtualnego spotkania, Źródło: bukmacher Fortuna

Sporty wirtualne – systemy na wygrane

 

Spread betting

Spread betting jest jednym z rodzaju zakładów na wynik zdarzenia, gdzie wypłata jest w oparciu o “dokładność” zakładu, w przeciwieństwie do klasycznych rozliczeń typu “wygra/przegra”.

Spread jest zakresem wyników (mówi się “linią”), a zakład jest definiowany jako wynik powyżej albo poniżej wyznaczonej linii.

Przykładowo bukmacher wyznaczył w meczu NBA linię under/over 185,5 punktów. Gracz może postawić na to czy będzie od 0 do 185 punktów lub na to, że będzie przynajmniej 186 punktów całym meczu (regulaminowego czasu). Jeśli będzie wynik “over” mówi się potocznie, że linia została złamana.

Przykładem zakładu typu spread są także handicapy azjatyckie.

 

Stawka

Stawka to ilość pieniędzy jaką decydujesz się zaryzykować w pojedynczym kuponie.

Na przykład obstawiając stawkę 10 PLN po kursie @2.0 możesz wygrać 20 PLN (18.80 PLN jeśli obowiązuje podatek 12% od kuponu). Jeśli przegrasz, to tracisz postawioną stawkę.

Istnieją handicapy azjatyckie, w których niektóre wyniki powodują zwrot stawki w całości lub w połowie. Takie zabezpieczenie ogranicza ryzyko, ale kosztem zysku.

 

Stawka maksymalna

Stawka maksymalna to maksymalna kwota jaką zgodzi się przyjąć bukmacher na wybrany przez gracza zakład.

Wielkość maksymalnej stawki zależy od statusu gracza i waha się od 0€ (dla klientów niechcianych) przez 1000€ (stawka przyjmowana przez większość bukmacherów od razu na popularnych rynkach) do milionów euro (dla VIP-ów lub na giełdzie zakładów).

Stawka maksymalna zależy przede wszystkim od bukmachera i wielkości limitu jaki został ustawiony dla danego gracza.

Niektórzy bukmacherzy dają możliwość sprawdzenia maksymalnej kwoty jaką bukmacher zgodzi się natychmiast przyjąć od gracza na dany zakład. Bardzo pomaga to w ustaleniu limitów stawek na poszczególne zdarzenia.

Istnieje możliwość przesłania kwoty zakładu powyżej limitu do akceptacji. Zakład taki jest ręcznie sprawdzany przez pracownika bukmachera i może zostać przyjęty w całości, częściowo lub może zostać odrzucony. Na odpowiedź bukmachera trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut.

 

Stawka minimalna

Stawka minimalna to minimalna kwota jaką może postawić gracz na dowolny zakład u konkretnego bukmachera.

Wielkość minimalnej stawki dla najbardziej popularnych bukmacherów sprawdzisz na SureBety.pl: znajdź najlepszego bukmachera dla Ciebie

 

Stream

Stream to obraz internetowy udostępniany przez bukmacherów graczom lub przez serwisy internetowe. Obraz ten służy do śledzenia przebiegu meczu.

Opóźnienie obrazu wynosi zwykle parę sekund w stosunku do faktycznego zdarzenia, ale zdarzają się też opóźnienia rzędu kilkudziesięciu sekund.

Aby móc oglądać jakieś spotkanie u bukmachera trzeba być zalogowanym. Często wymagane jest posiadanie środków na koncie lub postawienie w ostatnim okresie pewnej sumy pieniędzy.

 

Support

Support (ang. wsparcie) to obsługa klienta ze strony bukmachera. Głównymi kanałami komunikacji klienta z supportem jest email, czat i telefon. Duzi bukmacherzy starają się także opanować kontakt z klientami przez media społecznościowe.

 

Surebet

Surebet to sytuacja, w której możesz obstawić u różnych bukmacherów na zdarzenia przeciwne względem siebie (np. u jednego na powyżej 2.5 gola a u drugiego na poniżej 2.5 gola) takie kursy, że przy odpowiednim doborze stawek uzyskasz zysk bez względu na wynik końcowy.

Przykładem surebetu jest para kursów: 2,10 – 2,10.

W praktyce trzeba uwzględnić możliwość popełnienia błędu przez bukmachera (np. misprint) czy limity stawek. Do obstawiania surebetów trzeba się więc solidnie przygotować pod względem teoretycznym.

 

Taśma

Taśma (albo tasiemiec) to kupon AKO składający się z dużej lub nawet bardzo dużej liczby typów.

Taśma ma się kojarzyć z czymś nienaturalnie długim. Drukowane na papierze kupony (zwłaszcza te wąskie) potrafiły osiągać rozmiary paragonu z weekendowych zakupów w Tesco.

Kupony tego typu są grane głównie przez amatorów.

 

Syndykat

Syndykat (ang. syndicate betting) to działanie w zorganizowanej grupie. Z perspektywy bukmachera objawia się to cyklicznym obstawianiem tych samych zakładów.

Syndykaty wykorzystują do komunikacji komunikatory internetowe lub zamknięte fora (ograniczony dostęp) celem uzyskania szybkiego przepływu informacji.

Przez bukmachera jest to odbierane jako gra “w zmowie”, co skutkuje najczęściej obniżeniem limitu stawek na takich kontach. Zdarza się, że jedna osoba gra na różnych kontach, co zwykle ma poważniejsze skutki niż tylko limit (włącznie z konfiskatą środków).

 

Tilt

Tilt  to termin pokerowy mający zastosowanie w każdej grze, która opiera się na rachunku prawdopodobieństwa. Określa stan umysłu gracza, w którym nie jest on w stanie podejmować racjonalnych decyzji, a decyzjami gracza kierują emocje.

Limit strat

 

Totalizator

Totalizator (fr. pari mutuel = obstawiać ze sobą, ang. Totalisator) to metoda określania wygranych kwot zakładów na wyścigi konne, Lotto i tym podobne.

W totalizatorze uczestnicy zakładów obstawiają zakłady przeciwko sobie (w UK są to tzw. zakłady równoległe), a nie przeciwko bukmacherowi, jak to ma miejsce w przypadku zakładów sportowych o stałych kursach. Uczestnicy mogą obstawiać zwycięzców w ramach różnych pul. Z zebranej puli Totalizator pobiera prowizję, a resztę przeznacza na wypłatę wygranych dla uczestników, którzy dobrze przewidzieli wynik zdarzenia. Wielkość wypłaty jest proporcjonalna do stawek zwycięskich uczestników.

W Polsce słowo “Totalizator” kojarzy się głównie z państwową spółką “Totalizator Sportowy” założoną w 1956 roku, która oferuje gry liczbowe, loterie pieniężne (w tym znane Lotto) i zakłady wzajemne.

Zakład typu totalizator wynalazł ok. 1865 roku Francuz Léon Sari, a wprowadził w życie właściciel toru wyścigowego i założyciel Moulin Rouge Joseph Oller. Francuskie zakłady typu pari mutuel są od 1981 roku jedynym legalnym typem zakładów na wyścigi konne i stoją w opozycji do zakładów o stałych kursach, stosowanych powszechnie w Wielkiej Brytanii.

Pierwszy mechaniczny totalizator wynalazł Australijczyk George Julius, który został po raz pierwszy użyty w 1913 roku na torze wyścigowym w Ellerslie (Nowa Zelandia).

Zakłady typu totalizator można zrealizować nie tylko na torze, ale także u bukmachera, który pośredniczy w takich zakładach. W Polsce takim bukmachem jest Traf.

 

Trader

Trader (ang. trade = handlować) to osoba, która zajmuje się tradingiem, czyli kupnem i sprzedażą kursów.

Trader może grać na własne konto lub pracować dla bukmachera.

 

Tripel

Tripel to kupon składający się dokładnie z 3 typów.

Potocznie oznacza się go AKO3.

 

Under/Over

Under/Over (ang. Under/Over = Poniżej/Powyżej) jest terminem używanym do określenia zakładu na poniżej/powyżej podanej ilości bramek, żółtych kartek, rzutów rożnych, gemów itp.

W piłce nożnej najczęściej oferuje się linię under/over 2,5. Stawiając na under zakładamy się że padnie dokładnie 0, 1 albo 2 bramki. Stawiając na over zakładamy się, że padną przynajmniej 3 bramki. W hokeju na lodzie najbardziej popularną linią jest under/over 5,5.

Zakłady under/over zwykle obejmują tylko regulaminowy czas gry, ale w zależności od dyscypliny, bukmachera i rodzaju rozgrywek może być inaczej.

 

Underdog

Underdog to drużyna lub zawodnik, którego szanse na zwycięstwo są przed meczem znacząco niższe niż szanse faworyta.

Jeśli underdog obejmie prowadzenie w meczu i jego szanse na zwycięstwo będą teraz większe niż pozostałych uczestników, to nadal jest określany mianem underdoga.

Kursy dziesiętne na underdogów są przed meczem wyższe niż kursy na faworytów.

 

Valuebet

Valuebet oznacza wartościowy zakład.

To najważniejsze pojęcie, które powinien znać i rozumieć gracz zakładów:

Co to jest valuebet?

 

VIP / Very Important Person

VIP (ang. Very Important Person = bardzo ważna osoba) oznacza dla bukmachera bardzo ważnego klienta. W ten sposób oznaczani są gracze rekreacyjni, którzy grają za duże stawki.

VIP-y mają przynajmniej 2 razy wyższe limity stawek niż zwykli gracze. Niektórzy bukmacherzy przyznają nawet brak limitu dla wybranych graczy!

 

Yield

Yield (ang. plon, zysk) jest to stosunek całkowitego zysku do zainwestowanej w sumie kwoty.

Bardzo dobrzy typerzy osiągają yield na poziomie min. 10%.
Oznacza to, że w dłuższej perspektywie zarabiają średnio min. 10% od jednego zakładu.

Za granicą stosuje się często wskaźnik ROI (Return On Investment), tłumaczony jako “Stopa Zwrotu”.
Istnieje zależność: współczynnik ROI = yield + 100%.

Yield spełnia następujące zależności:

 • im większa ilość typów, tym kolejny typ ma mniejsze znaczenie dla wartości yieldu (yield stopniowo ustala się w pewnym przedziale i dąży do pewnej wartości)
 • im wyższe kursy są grane, tym większy yield można osiągnąć
 • progresja zwiększa wartość yieldu (często tylko krótkodystansowo) kosztem większego prawdopodobieństwa bankructwa

Co to jest yield?

 

Zakład akumulowany

Zakład akumulowany (ang. accumulator, parlay, combo bet, multiple bet) to tzw. AKO = Akumulowany Kurs Ogólny (akumulator, combo).

Jest to zakład na przynajmniej dwa wyniki stawiane na jednym kuponie.
Wygrana jest obliczana jako iloczyn stawki i każdego kursu na kuponie.
Zdarzenie przegrane ma kurs równy 0.

Zakład akumulowany AKO

 

Zakład live (na żywo)

Zakład LIVE (ang. na żywo) to zakład na wydarzenie, które jest możliwe do obstawiania w czasie rzeczywistym.

Najważniejszą rzeczą jaką musisz wiedzieć nt. zakładów na żywo jest to, że informacje (wynik, statystyki meczu) wyświetlane przez bukmacherów są tylko orientacyjne.

W przypadku gdy bukmacher wystawi źle kursy, bo pomylił się przy wpisywaniu wyniku, to twój zakład może zostać anulowany albo skorygowany.

W praktyce powinieneś zawsze śledzić niezależnie spotkanie na żywo w transmisji na żywo:

Transmisje na żywo

 

Zakład pojedynczy

Zakład pojedynczy (inaczej singiel) to kupon zawierający zakład na dokładnie jedno zdarzenie.

 

Zakład pulowy

Zakłady pulowe to rodzaj zakładów, w których gracze obstawiają możliwe wyniki zdarzenia (nie ma kursów, a są same opcje do obstawienia), a wysokość wygranej (kurs wypadkowy wygranej) zależy od ilości osób, które obstawiły zwycięski wynik.

Klasyczny przykładem bukmachera pulowego jest brytyjski Colossus Bets:

Colossus Bets

 

Zakład specjalny

Zakład specjalny (ang. special, spolszcz. specjal) to zakład, który NIE należy do standardowej oferty bukmachera.

Przykładami zakładów specjalnych są:

 • zakład na liczbę żółtych kartek piłkarza w meczu,
 • czy piłkarz otrzyma czerwoną kartkę w danym meczu (TAK/NIE)
 • czy piłkarz strzeli gola w danym meczu (TAK/NIE)
 • zakład na liczbę asyst koszykarza w meczu,
 • zakład na frekwencję w wyborach powszechnych.

Będą to np. zakłady na zawodników (otrzyma kartkę TAK/NIE,  itp.).

Kursu na zakład specjalny NIE da się wyliczyć z połączenia kursu meczu i głównej linii under/over. Do poprawności kursów jest potrzebna wiedza i doświadczenie compilera (czas pomaga statystyka), który wystawia takie zakłady. Może być to więc zaleta albo słabość po stronie bukmachera, który oferuje takie zakłady.

Limity stawek na takie zdarzenia są zazwyczaj niskie.

 

Zakład systemowy

Zakład systemowy jest to zakład, dzięki któremu za jednym razem możesz postawić kilka kuponów (najczęściej kombinację typów np. wszystkie triple utworzone z 5 typów da zakład systemowy 3 z 5). Jeśli trafisz wszystkie typy to wygrywasz wszystkie kupony z systemu. Przy nietrafieniu któregoś typu, często nadal możesz wygrać któryś ze stworzonych kuponów. Czytaj więcej pod zakłady systemowe:

Zakłady systemowe Maxikombi

 

Zdarzenie dwudrogowe

Zdarzenie dwudrogowe (rzadziej zdarzenie dwudrożne, dwutorowe) jest oznaczane “12” i oznacza zdarzenia, które może zakończyć się tylko na 2 różne sposoby (mają 2 możliwe wyniki).

Przykładem takich zdarzeń są wyniki meczów siatkówki, koszykówki z dogrywką, tenisa, boksu ale także under/over piłki nożnej.

 

Zdarzenie przeciwne

Zdarzenie przeciwne to takie zdarzenie, którego dołożenie do zbioru zdarzeń da wszystkie możliwe wyniki.

Przykład: Zdarzeniem przeciwnym do “wygranej gospodarzy” jest “remis lub wygrana gości”.

 

Zdarzenie trzydrogowe

Zdarzenie trzydrogowe (rzadziej zdarzenie trójdrożne, trzytorowe) oznacza zakład, w którym bukmacher zaoferował do obstawienia dokładnie 3 różne sposoby wyniku.

Przykładem takich zdarzeń są wyniki meczów piłki nożnej, piłki ręcznej (np. wygrana/remis/przegrana).

 

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.