Czy znasz już takie terminy jak AKO, cover, DNB, fix, H2H, marża bukmachera czy yield? Gdy tylko trafisz na nieznany zwrot, zajrzyj koniecznie do słownika SureBety.pl!

1. Skróty bukmacherskie

Niebieski przycisk, w którym jest ikonka książki z podpisem A-Z

Gracze zakładów używają skrótów i specyficznego języka hazardowego

Do określenia rodzaju zakładu przy podawaniu typu lub w trakcie opisu konkretnej strategii gry, często używa się skrótów bukmacherskich. W żargonie bukmacherskim spotkasz się najczęściej z takimi skrótami:

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna

2. Pojęcia podstawowe

Poniżej zamieszczam najczęściej spotykane terminy używane w żargonie bukmacherskim. Gracze zawodowi znają je wszystkie. Ty też przyswoisz je z czasem. Przejrzyj te, które najbardziej cię interesują. Możesz zawsze tu wrócić, po dalszą lekturę.

3. Słownik tradingu

Należy jeszcze wyróżnić słownictwo zaawansowane dot. tzw. tradingu (handel kursami).

1X2

jest skróconym zapisem dla kursów meczu z dokładnie 3 opcjami wyniku (np. w meczu piłki nożnej):

1 – wygrana gospodarzy,
X – remis,
2 – wygrana gości.

Możesz się spotkać także z mniej popularnym zapisem “102“, gdzie “0” oznacza “remis”.

3 za 3

to sytuacja kiedy dwie drużyny piłkarskie grają ze sobą mecz i rewanż (np. w lidze). Jeśli umówią się, że pierwszy mecz wygra drużyna A, a drugi drużyna B, to obie drużyny zdobędą po 3 punkty. Jest to lepsza sytuacja dla obu drużyn niż w przypadku dwóch remisów (za co dostałyby obie po 2 pkt), a do tego mogą zarobić na ustawieniu meczu.

Pokusa jest duża zwłaszcza dla klubów/piłkarzy z kłopotami finansowymi.

Ante post

(inaczej ang. future betting) to zakład na zdarzenie w dalszej przyszłości, które jeszcze się nie rozpoczęło. Termin ten jest stosowany głównie do wyścigów konnych lub wyścigów chartów.

W zakładach bukmacherskich będzie to na przykład zakład na zwycięzcę turnieju tenisa ziemnego na kortach Wimbledonu, w momencie kiedy turniej jeszcze się nie rozpoczął (nawet jeśli turniej odbędzie się dopiero za kilka tygodni lub miesięcy).

W wyścigach konnych lub psich “ante post” oznacza grę w ciemno przed wywieszeniem numerów koni/psów (zwykle przynajmniej na 24h przed wyścigiem).

Zakłady, które zostały postawione na konia/psa, który nie wystartował (tzw. non-runner) są przegrane.

Balance betting

oznacza “balansowanie zakładów” i jest to sytuacja, w której gracz stawia na wszystkie dostępne opcje zdarzenia (przeciwne względem siebie). Jeśli to zrobi, to przy niezmiennych kursach i odpowiednio dobranych stawkach, straci on w ten sposób wartość marży bukmachera. Gdy jednak poczeka na zmiany kursów, może na tym zarobić.

Na przykład stawiając 200zł na gospodarzy meczu siatkówki po kursie 1,50 i 125zł na gości po kursie 2,40 może on w ten sposób wygrać 300zł. Tak w przypadku wygranej gospodarzy jak i gości. Straci w ten sposób 300zł-200zł-125zł=25zł; wartość marży: 25/300=7,70%.

Balance betting jest zabroniony w celu spełnienia warunków obrotu bonusem. Nie jest zabroniony, gdy gracz nie posiada bonusu.

Bankroll

oznacza z angielskiego “forsa”. Bankroll na zakłady to specjalnie wyznaczona z budżetu domowego suma przeznaczona tylko i wyłącznie na grę. Bankroll można podzielić na budżety i każdy budżet przypisać do innej strategii gry.

Początkujący gracze popełniają błąd polegający na tym, że nie wyznaczają osobnego kapitału na zakłady i zapisując ile pieniędzy przeznaczyli na zakłady. W wyniku tego po pewnym czasie nawet nie wiedzą jaką dokładnie kwotę wygrali lub przegrali.

Zobacz artykuł: Zarządzanie kapitałem

Bilans konta

to różnica pomiędzy sumą wygranych a sumą postawionych stawek na danym koncie bukmacherskim.

Z punktu widzenia gracza bilans konta może być dodatni (gdy gracz wygrywa), ujemny (gdy gracz postawił więcej niż wygrał) lub zerowy. Z punktu widzenia bukmachera liczą się także opłaty za transakcje jakich gracz dokonał. Może się więc okazać, że przy dużej ilości transakcji na koncie, gracz może być nieopłacalny dla bukmachera, mimo iż sam gracz ma bilans ujemny.

Bilans konta jest brany pod uwagę przez bukmacherów przy procesie przyznawania graczowi bonusów lojalnościowych i limitów stawek.

Bonus lojalnościowy

jest to bonus, który bukmacher przyznaje “lojalnym graczom”, czyli tym, którzy regularnie obstawiają u niego pieniądze i raczej przegrywają w długim okresie czasu.

Bonus lojalnościowy ma często formę zbierania punktów lojalnościowych. Zebrane punkty można potem wymienić na nagrody rzeczowe lub pieniężne.

Ofertę takiego bonusu otrzymuje się zwykle powiadomieniem po zalogowaniu lub emailowo.

Bonus od depozytu

to bonus przyznawany podczas wpłacania na konto nowych środków pieniężnych. Bonusy od depozytu są przyznawane dla nowych graczy (bonus powitalny), z okazji wielkich wydarzeń sportowych (bonus okolicznościowy) lub w nagrodę za lojalność (bonus lojalnościowy).

Każdy bonus jest obarczony warunkami obrotu bonusem.

Zobacz też najlepsze bonusy.

Bonus powitalny

jest to bonus od depozytu dawany tylko nowym klientom, którzy dopiero założyli konto.

U większości bukmacherów osoby, które nie zrobiły jeszcze pierwszej wpłaty, a założyły konto przed pojawieniem się nowej promocji, są także uprawnione do nowych ofert bonusu powitalnego.

Do każdego bonusu powitalnego ma zastosowanie dodatkowy Regulamin Bonusu, który określa warunki obrotu, po których spełnieniu przyznany bonus można wypłacić.

Bonus okolicznościowy

jest to bonus od depozytu oferowany przez bukmachera z okazji jakiegoś wielkiego zdarzenia sportowego, np. Euro 2020.

Zawsze nowi klienci są do niego uprawnieni. Czasem bukmacher oferuje go również obecnym graczom.

Zobacz też najlepsze bonusy.

Bonus reload

(czyt. bonus rilołd) jest to bonus od depozytu, który jest przyznawany dla kolejnych (po pierwszym) depozytów. Może mieć większą wartość niż bonus dla nowych graczy jeśli gracz zostanie uznany przez bukmachera za amatora, który często przegrywa.

Bonus urodzinowy

jest bonusem przyznawanym przez bukmachera z okazji urodzin. Zwykle jest on przyznawany jedynie graczom, którzy nie są uznani za graczy profesjonalnych.

Zobacz też: najlepsze bonusy.

BTTS/BTS

jest rodzajem zakładu piłki nożnej i oznacza z angielskiego Both Teams To Score (obie drużyny strzelą); często używa się skróconego zapisu BTS (Both Teams Scores – obie drużyny strzelają). Zakład jest wygrany jeśli drużyna gospodarzy i drużyna gości strzelą przynajmniej 1 bramkę w regulaminowym czasie gry.

Bukmacher / buk

(ang. bookmaker, book=zakład, maker=twórca) to osoba lub firma, która zawodowo oferuje i przyjmuje zakłady. Bukmacher oferuje kursy na spotkania i przyjmuje pieniądze, które zobowiązuje się wypłacić w zwielokrotnionej ilości w przypadku prawidłowego przewidzenia wyników na kuponie.

Bukmacher azjatycki

to bukmacher, który w swojej ofercie ma przede wszystkim kursy azjatyckie (przedstawione w postaci handicapów azjatyckich) i jego głównymi klientami są Azjaci.

Azjatycki bukmacher cechuje się także wysokimi limitami stawek i małą marżą.

Kiedyś trzeba było mieć Agenta, przez którego się obstawiało, aby było można grać u tych bukmacherów. Teraz jest już dostępny dla większego grona. W wiadomości prywatnej mogę ci podać przykłady azjatyckich bukmacherów.

Bukmacher internetowy

to rodzaj bukmachera, którego oferta dostępna jest za pośrednictwem Internetu. Większość bukmacherów internetowych jest zarejestrowanych w rajach podatkowych, co wiąże się z brakiem podatku od zakładów.

Bukmacher naziemny

to bukmacher, który ma fizyczne placówki do przyjmowania zakładów. Potocznie jest nazywany ziemniakiem.

Przykładami polskich bukmacherów naziemnych są: efortuna, totolotek czy LVbet.

Cash back

(czyt. kasz bak) jest to rodzaj promocji bukmacherskiej, który polega na okresowym zwrocie jakiegoś procentu (np. 10%) od wartości ujemnego bilansu na koncie gracza za dany okres.

Na przykład jeśli promocja 10% cash back dotyczy miesiąca stycznia i gracz w tym okresie wygrał 1000PLN, a przegrał 1500PLN, to otrzymuje bonus cash back w wysokości 10% x (‘, 1500-1000)PLN = 50PLN.

Cash out

to opcja rezygnacji z postawionego kuponu, w zamian za częściową rekompensatę, przed terminem rozstrzygnięcia ostatniego zdarzenia na kuponie.

Zobacz artykuł: Cash out.

Cheater

(czyt. cziter; ang. cheat = oszukiwać) to gracz, który obstawia zdarzenia po ich rozstrzygnięciu. Takie działanie jest nastawione na niedoskonałości systemu bukmachera, których wykorzystywanie jest zabronione w Regulaminie bukmachera.

Do metod cheaterskich zalicza się: granie po strzelonym golu, granie po zakończeniu lub w trakcie spotkania (gdy bukmacher ustawił źle datę rozpoczęcia) i inne sytuacje wynikające głównie z różnicy między czasem wystąpienia zdarzenia a zmianą/zablokowaniem kursu przez bukmachera.

Za notoryczne cheatowanie bukmacher często obniża limity stawek graczowi.

Cover

Cover (czyt. kawer, ang. “pokrywać”) to taki sposób obstawiania, który w przypadku wystąpienia zdarzenia niepożądanego dla gracza, daje zwrot części lub całości zainwestowanych już środków.

Przykładowo zagraliśmy AKO z 5 zdarzeń. 4 z nich już skończyły się pomyślnie. Grając w przeciwną stronę na 5-te nie rozstrzygnięte zdarzenie coverujemy zagrany kupon AKO.

DNB / Draw No Bet

oznacza draw no bet (ang. remis nie ma zakładu) jest rodzajem azjatyckiego handicapu, który w przypadku zremisowania spotkania powoduje unieważnienie zawartego zakładu i zwrot stawki

DNB nie zawsze jest dostępny w ofercie bukmacherów i można go sobie stworzyć korzystając ze wzorów na DNB.

Depozyt

to wpłacenie środków pieniężnych do bukmachera na swoje konto gracza, aby mieć za co grać. Po zalogowaniu należy wejść w “Moje konto”, “Depozyt” lub “Wpłata”. Tam powinny znajdować się niezbędne informacje/instrukcje.

Do złożenia depozytu używa się różnych metod płatności.

Dubel

to kupon składający się z dokładnie 2 typów/selekcji.

Dywersyfikacja ryzyka

to zróżnicowanie i rozproszenie ryzyka. Przykładem może być postawienie 100 zakładów za 1zł zamiast 1 zakładu za 100zł.

DW / Dokładny Wynik

DW – skrót często podawany przez darmowych/płatnych polskich typerów, który oznacza Dokładny Wynik.

ET / Extra Time

ET oznacza z angielskiego Extra Time (Dodatkowy Czas), czyli dogrywkę.

W meczach piłki nożnej dogrywka nie jest uwzględniana do rozstrzygnięcia zakładów przedmeczowych, chyba że w opisie zakładu jest napisane inaczej. Rozstrzygnięcia innych dyscyplin mogą uwzględniać lub nie uwzględniać dogrywkę, co będzie określone w Regulaminie rozliczania zakładów konkretnego bukmachera.

EWK

to skrót od Ewentualna Wygrana Kwota. Jest to współczynnik, który mówi jaka może być wartość wygranej.

EWK = (stawka * kurs całkowity * 0,88) dla podatku obrotowego 12%

EWK = (stawka * kurs całkowity) dla bukmacherów zagranicznych bez podatku

faworyt

to drużyna lub zawodnik, którego szansa na zwycięstwo jest bardzo duża.

Kurs dziesiętny na faworyta, na wygraną meczu lub turnieju, jest stosunkowo niski w porównaniu do underdogów.

W turnieju może być kilku faworytów do zwycięstwa w turnieju (ci z najniższymi kursami). W meczu H2H może być tylko jeden faworyt lub nie być żadnego faworyta (szanse wyrównane).

Fix

(ang. fix = ustalić z góry, sfałszować, załatwić, przygotować) to mecz lub sytuacja ustawiona, której celem jest uzyskanie korzyści majątkowej. Fix potocznie nazywa się ustawką.

Zobacz też: Ustawiony mecz

Fixed odds

to rodzaj kursów na główny wynik, którego dotyczy zdarzenie, czyli typu “wygra/zremisuje/przegra”.

Zobacz także spread betting.

Freebet

(ang. darmowy zakład) jest rodzajem bonusu/promocji stosowanej przez bukmacherów. Polega na tym, że gracz który otrzymuje freebeta, może go postawić tylko w całości i otrzymuje wygraną bez stawki w przypadku wygranej. W przypadku przegranej traci freebeta.

Aby móc wypłacić wygraną z freebeta należy nią obrócić kilka razy. Ilość zależy od regulaminu bonusu danego bukmachera.

Potocznie mówi się też, że ma się freebet, jeżeli w wyniku postawienia wielu zakładów może się wygrać na jednej z opcji wyników, a w przypadku innego rozstrzygnięcia “wyjdzie się na zero”.

Freeplay

(ang. darmowa gra) jest rodzajem bonusu/promocji stosowanej przez bukmacherów. Jest to dodatkowe konto, z którego możemy grać, a środki na nim przeznaczone mają postać freebetów. Nie trzeba ich na raz wykorzystywać, jak w przypadku freebetu, a można sobie podzielić środki na wiele zakładów.

Freeroll

to sytuacja, w której bukmacher wystawia gracza na ryzyko utraty środków bez możliwości wygrania. W branży zakładów uznaje się taką sytuację za niedopuszczalną, a bukmacherzy, którzy wykorzystują freeroll na swoją korzyść mają obniżany ranking wiarygodności SBR.

Przykład: w regulaminie bonusu bukmacher zabronił obstawiać więcej niż 2/3 wszystkich wyników zdarzenia, ale nie zablokował takiej możliwości systemowo i gracz z aktywnym bonusem może obstawić wbrew regulaminowi bez żadnego ostrzeżenia. Bukmacher, który skonfiskuje graczowi środki na tej podstawie ma obniżaną wiarygodność.

FT / Full Time

FT oznacza z angielskiego Full Time (Pełny Czas), czyli czas regulaminowy. Dla piłki nożnej czasem regulaminowym są 2 połowy z doliczonym czasem, a więc potoczne “90 minut”.

Wszystkie zakłady piłki nożnej są domyślnie obstawiane dla regulaminowego czasu FT, chyba że jest napisane inaczej (np. zakład na dogrywkę ET).

Giełda zakładów

(ang. betting exchange) to miejsce gdzie gracze mogą się zakładać pośrednio między sobą (za co giełda pobiera opłaty) lub bezpośrednio z giełdą zakładów (np. oferta Multizakładów).

Giełda zakładów jest bardzo trudny lub wręcz niemożliwym do zrozumienia miejsce dla graczy początkujących. Zalecam zapoznanie się z nią przynajmniej graczom średniozaawansowanym.

Raz przyjęty na giełdzie zakład prawie nigdy nie jest anulowany. Wyjątkiem są awarie strony.

Limity stawek jakie oferuje rynek w danej chwili są zawsze pokazane. Odświeżanie automatyczne oferty na stronach giełdy jest zwykle ustawione na 30 sekund, co da się zmniejszyć stosując programy do tradingu.

Jeśli chcesz poznać listę polecanych zagranicznych giełd zakładów bez podatku, napisz do mnie email.

Gra pod spadki

polega na zagraniu jakiegoś zdarzenia w momencie gdy kurs zaczyna spadać z zamiarem odsprzedania go po niższym kursie gdy spadki będą kontynuowane lub zostawienia zakładu jako valuebet w przypadku gdy wiemy lub podejrzewamy co jest przyczyną spadku kursu.

Gracz rekreacyjny

to gracz, który gra dla przyjemności, wygranej i nie stosuje metod wspomagających osiąganie pożądanych przez niego wyników, a jedynie stosuje swoja wiedzę oraz intuicję.

Dowiedz się więcej tutaj: gracz rekreacyjny.

Gracz zawodowy

to gracz, który posługuje się metodami wspomagającymi osiąganie niezwykle korzystnych wyników z gry.

Jeśli bukmacher przyzna graczowi status gracza zawodowego (na podstawie historii typów u tego bukmachera), wiąże się to z obniżeniem limitów na grę.

Zobacz też artykuł: różnica między amatorem a zawodowcem.

Greenbook

to sytuacja, w której obstawiane zdarzenie jeszcze trwa, a gracz zapewnił sobie już zysk (lub zysk + brak straty na niektórych opcjach wyniku) niezależnie od końcowego wyniku.

Przykładem greenbooka jest taka sytuacja:

Wygrają gospodarze: zysk +10 PLN
Remis: wygrana 0 PLN
Wygrana gości: +5 PLN

Zobacz artykuł: Greenowanie

H2H

H2H (ang. head-to-head = łeb w łeb) – termin używany do porównania dwóch zawodników, drużyn, firm itp. W zakładach bukmacherskich jest to rodzaj zakładu, w którym należy wskazać zawodnika/drużynę, który uzyska lepszy wynik w danym zdarzeniu. Zawodnicy mogą rywalizować ze sobą bezpośrednio (np. walka) albo wirtualnie (np. skoki narciarskie, liczba bramek drużyny w danym turnieju).

Popularne dyscypliny w jakich dostępny jest zakład h2h, to: koszykówka, skoki narciarskie, formuła 1, żużel, kolarstwo.

Regulaminy bukmacherów dotyczące rozliczania zakładów H2H różnią się często między sobą. Gdy na przykład jeden z kierowców formuły 1 nie dojedzie do mety, jeden bukmacher może uznać zakład za ważny już po przejechaniu 1 okrążenia, a inny bukmacher zrobi zwrot niezależnie od ilości okrążeń.

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki (oznaczany AH) to rodzaj handicapu, w który są dokładnie 2 możliwości wyniku.

Zakład na handicap azjatycki może być rozliczony jako:

 • wygrany,
 • wygrany w połowie,
 • przegrany,
 • przegrany w połowie,
 • zwrócony,
 • anulowany.

Zobacz artykuł handicapy azjatyckie.

Handicap europejski

Handicap europejski (oznaczany EH) to rodzaj handicapu, w który są przynajmniej 3 możliwości wyniku.

Zakład na handicap europejski może być rozliczony jako:

 • wygrany,
 • przegrany,
 • anulowany.

Zobacz artykuł handicapy europejskie.

HT/FT

HT oznacza z angielskiego Half Time (czyli Połowa Czasu). W piłce nożnej zakład Half Time oznacza obstawienie wyniku do przerwy.

Dalsze losy spotkania nie mają znaczenia dla postawionego zakładu, jeśli została rozegrana cała pierwsza połowa. Nawet anulowanie spotkania w drugiej połowie nie anuluje zakładów na Half Time.

Zakład typu HT/FT oznacza typowanie wyniku do przerwy i jednocześnie wyniku całego spotkania. Istnieje więc 9 takich możliwości dla meczu piłki nożnej: 1/1, 1/X, 1/2, X/1, X/X, X/2, 2/1, 2/X, 2/2.

Przykładowo X/2 oznacza, że gracz obstawia, że do przerwy będzie remis, a całe spotkanie wygrają goście. Jeśli tylko jeden z tych warunków będzie spełniony, zakład jest przegrany. Oba warunki muszą być spełnione, aby zakład był wygrany, dlatego kursy na HT/FT zwykle są wysokie.

Kursy HT/FT są zwykle wyprowadzane przez bukmacherów z kursów meczu 1X2, ale są ligi/mecze piłkarskie, w których pierwsza połowa jest znacznie inaczej rozgrywana niż druga. Wtedy warto rozważyć zakład na HT/FT zamiast na FT.

Zobacz też: Łamak

Insider

Insider to ważna informacja dotycząca meczu, której źródło pochodzi od jednej z osób związanych bezpośrednio ze spotkaniem.

Zobacz artykuł: Spadki kursów

Klon bukmachera

to bukmacher, który różni się w zasadzie szatą graficzną, ofertą i/lub promocjami od swojego oryginału. Występują te same kursy, podobny układ strony, często pracują ci sami ludzie.

Kontra

jest to sytuacja, w której gramy na zdarzenie przeciwne niż wytypowaliśmy wcześniej celem uzyskania pewnego zysku. Przykładowo jeśli mamy na kuponie AKO trafione 6 z 7 wytypowanych zdarzeń i obawiamy się o wynik ostatniego, to możemy zagrać przeciwko temu ostatniemu wydarzeniu. Dobierając odpowiednio stawkę możemy uzyskać pewny zysk nie obawiając się o wynik ostatniego spotkania.

Krecz

jest to sytuacja zaistniała po rozpoczęciu meczu tenisa ziemnego, w której zawodnik poddaje spotkanie walkowerem (z powodu kontuzji).

Zobacz artykuł:
Rozliczanie kreczy w tenisie ziemnym

Kurs

(ang. odds) jest to współczynnik używany przed bukmacherów służący do przedstawienia jaką kwotę bukmacher zobowiązuje się wypłacić graczowi w przypadku gdy ten przewidzi prawidłowo wyniki spotkań.

Stosuje się 6 podstawowych postaci kursów.

Kupon

jest unikatowym zapisem potwierdzającym zawarcie zakładu.

U bukmacherów naziemnych jest wydrukiem papierowym, który stanowi podstawę do odbioru ewentualnej wygranej. U bukmacherów internetowych jest to zapis elektroniczny na koncie gracza.

Czytaj więcej: kupon bukmacherski.

Kurs BACK

to termin stosowany tylko na giełdach zakładów. Kurs BACK to ten sam kurs, który można zagrać u dowolnego bukmachera. Np. jeśli zagrasz kurs dziesiętny BACK 1,50 za 100, to twoje zobowiązanie wyniesie 100 (tyle stawiasz), a twój możliwy zysk 50 (bo wygrana 150 – stawka 100 = 50 zysku). Zobacz też Rodzaje kursów.

Kurs LAY

to termin stosowany tylko na giełdach zakładów. Kurs LAY to kurs jaki wystawiłbyś jako bukmacher. Np. jeśli zagrasz kurs dziesiętny LAY 1,50 za 100, to twoje zobowiązanie wyniesie 50 (tyle wypłaciłbyś graczowi jako bukmacher), a twój możliwy zysk wynosi 100 (bo tyle przyjąłbyś od gracza).

Kurs lay jest kursem odwrotnym do kursu BACK (ten, który znamy z ofert bukmacherów). Dla ww. przykładu wystawienie kursu LAY 1,50 jest równoznaczne z zagraniem kursu BACK 3,0 (stawiając 50 możemy zyskać na czysto 100).

Kurs odwrotny

(czasem kurs przeciwny) jest to kurs jaki należy wystawić na przeciwne zdarzenie tak, aby marża bukmachera wynosiła 0.

Dla postaci dziesiętnej kurs odwrotny wyraża się wzorem:
kodwrotny=1/(kpodstawowy-1).
Wartości zwykle zaokrągla się do 2 miejsc po przecinku. W UK bywa że do 3 miejsc po przecinku.

Zamiast kurs odwrotny, często spotyka się zwrot kurs przeciwny. Takie sformułowanie może się wydawać uzasadnione, jeśli wyobrazimy sobie, że oba kursy stoją w ofercie w “opozycji” względem siebie (jeden ZA, drugi PRZECIW).

Przy więcej niż 2 możliwych wynikach zdarzenia (3+), kursem przeciwnym będą objęte wszystkie pozostałe wyniki.

Late ticket

Zakład postawiony po rozstrzygnięciu zdarzenia (np. postawienie na over 2,5 tuż po tym jak padła trzecia bramka) lub po istotnym zdarzeniu, które znacząco wpływa na kursy (np. na gospodarzy tuż po tym jak strzelili bramkę wyrównującą).

Late ticket jest możliwy do postawienia jeśli bukmacher “zagapił się” z zablokowaniem kursów lub wystąpił błąd techniczny uniemożliwiający zablokowanie kursów lub korzysta z opóźnionej transmisji.

W przypadku gdy bukmacher zorientuje się, że przyjął late tickety, może anulować zakłady zgodnie z regulaminem. Zdarza się rzadko, że bukmacher szukając late ticketów anuluje prawidłowe postawione zakłady “czasowo bliskie” awarii po stronie bukmachera.

LB

LB = liczba bramek.

Skrót stosowany przez typerów, np. LB 3.5 oznacza, że zakład został postawiony na poniżej albo powyżej 3.5 bramek.

Limit stawki

jest to ograniczenie stawki jaką możemy postawić na dany kupon.

Zobacz też: Limity stawek u bukmacherów.

Łamak

to zakład typu Halftime/Fulltime (do przerwy/cały mecz) oznaczany HT/FT, polegający na obstawieniu wygranej jednej drużyny do przerwy i wygranej drugiej drużyny w całym meczu, czyli 1/2 albo 2/1 spośród 9 możliwości rezultatu: 1/1, 1/X, 1/2, X/1, X/X, X/2, 2/1, 2/X, 2/2.

Zakład jest wygrany tylko wtedy, gdy wynik do przerwy i w całym meczu będzie prawidłowo przewidziany. Kursy na tego typu zakłady wahają się w okolicy 15 – 40 w zależności od kursów meczu. Łamaki są obiektem większego zainteresowania niektórych graczy z uwagi na bardzo wysokie kursy, które przyciągają osoby, które chcą ustawić wynik meczu lub przebieg spotkania.

Kurs 47 na wynik 1/2 oraz kurs 30 na wynik 2/1 w meczu, gdzie gospodarz Chelsea jest faworytem przeciw Valencii

Zależność między kursami meczu a kursami HT/FT, bukmacher Fortuna

Marża bukmachera

to procentowa wielkość prowizji, jaką bukmacher stosuje do oferty wystawionych kursów na danym rynku (dyscyplina, liga, rodzaj zakładu), np.

kursy 2,0 – 2,0 na zdarzenie dwudrogowe to 0% marża
kursy 1,85 – 1,85 na zdarzenie dwudrogowe to 8% marża

Zobacz artykuł: Marża bukmachera

Masówka

(ang. public bet) zakład grany przez bardzo dużą liczbę graczy często pod wpływem plotki lub niepotwierdzonej informacji.

Zobacz artykuł: Spadki kursów

Medical

oznacza 3-minutową pomoc medyczną zarządzoną przez sędziego na prośbę jednego z zawodników w meczu tenisa ziemnego. Gracz może zgłosić taką prośbę tylko raz w secie. Jeśli nie jest w stanie kontynuować gry, zarządza się walkower, który w tenisie nazywamy kreczem.

Mirror bets

(ang. lustrzane zakłady) to seria identycznych zakładów. Do obrotu bonusu tylko pierwszy zakład jest wtedy zwykle liczony.

Misprint

jest rodzajem oczywistej pomyłki bukmachera wynikającej z wpisania kursów na odwrót, przyznania handicapu w złą stronę.

Przykład: 1,35-2,95 zamiast 2,95-1,35 (ale już nie 1,80-1,90 i 1,90-1,80) lub kurs 3,50 na handicap +1,5 3,50 (zamiast na -1,5) gdy na kurs meczu jest 1,70 na gospodarzy.

Oczywiste misprinty wykryte przez bukmachera kończą się prawie zawsze zwrotem postawionej stawki (nawet po rozstrzygnięciu kuponu). Dlatego wystawione przez bukmachera kursy warto porównywać z kursami innych bukmacherów.

Zobacz też: Regulamin bukmachera (podpunkt Regulamin zakładów).

ML / moneyline

jest to rodzaj zakładu na mecz, w którym rozstrzygnięcie musi nastąpić. W razie konieczności przez dogrywkę lub rzuty karne.

Zobacz artykuł Moneyline.

Multikonto

to posiadanie więcej niż jednego konta u danego bukmachera. Dla bukmachera istotne jest kto korzysta z konta, a nie na kogo jest zarejestrowane (są metody aby to sprawdzić).

Założenie konta na członka rodziny czy osobę, która z nami mieszka nie jest multikontem, jeśli te osoby nie będą udostępniały kont sobie nawzajem. Trzeba pamiętać, że bonus powitalny przysługuje co najwyżej jednej z tych osób, a kobiety i osoby w podeszłym wieku są od razu wywołują podejrzenie, że doszło do nadużycia.

U każdego bukmachera zakładanie wielu kont jest zabronione. Jest to złamanie Warunków i Zasad Bukmachera, które każdy gracz musi zaakceptować zakładając konto. Wykrycie przez bukmachera multikonta może w najgorszym razie skutkować skonfiskowaniem wszystkich środków na wszystkich kontach gracza wraz z ich zamknięciem.

Multikonta są zakładane najczęściej w celu ominięcia limitów lub wyłudzenia bonusu powitalnego. W takich przypadkach bukmacher może się kontaktować także z portfelem internetowym gracza/graczy celem zgłoszenia naruszenia regulaminu portfela.

Żyjemy w czasach, w których możliwe jest nie tylko kupienie nowego dowodu tożsamości, ale także stworzenia nowej osoby, która nie istnieje.

Osoby zainteresowane multikontami powinny sobie przede wszystkim uświadomić Co bukmacher wie o tobie?

Nadużycie bonusu

proces polegający na założeniu konta u bukmachera jedynie w celu uzyskania korzyści z bonusu. Dotyczy to także zakładania wielu kont, aby uzyskać kilka bonusów, co jest zawsze zabronione. Nadużycie bonusu wiąże się zwykle z zamknięciem konta gracza.

Non-runner

to termin spotykany najczęściej w wyścigach konnych lub wyścigach chartów, który oznacza że “zawodnik” nie wystartował.

Zakłady na non-runnerów są zwykle przegrane, jeśli zostały postawione na rynku ante-post. Mogą być anulowane, jeśli zostały obstawione w dniu wyścigu lub w zakładach na żywo.

Wygrane pozostałych uczestników mogą być obniżone po ogłoszeniem non-runnerów.

Wszystko zależy to od treści konkretnego Regulaminu bukmachera.

NSBR / Najdłuższa Seria Bez Remisu

oznacza ilość kolejnych z rzędu meczów danej drużyny, w których nie wystąpił remis.

Zobacz temat progresja na remisy.

Obrócić bonus

Zobacz artykuł Warunki obrotu bonusem.

Odds compiler

(ang. osoba wystawiająca kursy) zwany inaczej traderem lub oddsmakerem jest osobą zatrudnioną w firmie bukmacherskiej, która zajmuje się głównie wystawianiem kursów. Oprócz tego monitoruje konta klientów i profitowość ich zakładów.

Niektórzy bukmacherzy nie mają własnych odds compilerów. Korzystają wtedy z usługi outsourcingu kursów, tzn. firma zewnętrzna (najczęściej dostawca oprogramowania) odpowiada za poprawność wystawianych kursów. Minusem takiego rozwiązania są bardzo podobne kursy do innych firm bukmacherskich. Plus jest taki, że nie trzeba rekrutować własnych pracowników.

Po roku 2015 istnieje mocny trend automatyzacji w zakładach bukmacherskich. Rola odds compilera zostaje ograniczona do wystawiania kursów przedmeczowych, a resztą dalszym aktualizowaniem kursów zajmą się automaty.

Kiedyś jeden odds compiler prowadził jeden mecz piłki nożnej. W 2020 roku jego rola ogranicza się w wielu firmach do aktualizacji liczby bramek, dzięki czemu może on prowadzić nawet 8 meczów na raz! Rola odds compilera zakładów na żywo jest sprowadzana do “nadzorcy“, a jego uwaga jest rozproszana z jednego meczu na wiele spotkań. Bukmacher może wyznaczyć pracownika do prowadzenia meczu albo zlecić prowadzenie meczu (mniej ważnego) firmie zewnętrznej.

Outright winner

(ang. wyłoniony zwycięzca) to rodzaj zakładu na zwycięzcę całego turnieju/sezonu (tenisa, wyścigów konnych, golfa, skoków narciarskich itp.).

Payback

jest to stosunek sumy wypłat z postawionych zakładów do sumy stawek na te zakłady. Na przykład payback 105% mówi o tym, że gracz jest historycznie 5% do przodu na danym koncie bukmacherskim. Bo termin jest ten stosowany głównie przez bukmacherów. Im wyższa wartość payback, tym bardziej prawdopodobne jest, że gracz otrzyma limit stawek. Wielkość limitu zależy od tego co i za ile gra. Bukmacherzy zwracają szczególną uwagę na graczy z payback’iem powyżej 98% i są to “kandydaci do zlimitowania”.

Payout

to różnica między wartością 100% na dane wydarzenie a marżą bukmachera, np. jeśli marża bukmachera na kursach meczu 1X2 meczu piłki nożnej Legia – Lech wynosi 8%, to payout na tym rynku wynosi 100% – 8% = 92%. Niektóre promocje bukmacherów polegają na tym, że bukmacher oferuje szczególnie atrakcyjne kursy, czyli takie, gdzie payout wynosi prawie 100% (nie może przewyższać tej wartości, gdy wtedy proporcjonalne obstawienie każdej opcji wyniku dawałoby stratę bukmacherowi).

Podpórka / Podwójna szansa

Podwójna szansa to obstawienie w meczu piłki nożnej 2 z 3 możliwych wyników w kursach meczu 1X2.

Bukmacherzy oprócz kursów meczu 1X2 wystawiają często niższe kursy na podwójną szansę 1X, X2 oraz 12. W przypadku gdy nie ma takiej oferty, a chcesz obstawić podwójną szansę lub cover, wystarczy dobrać odpowiednio proporcjonalne stawki na 1, X oraz 2.

W szybkich obliczeniach pomoże ci kalkulator surebetów.

Prawie surebet

to zakład, w którym mechanizm obstawiania jest taki sam jak w surebetach, jednakże zamiast zysku jest mały minus.

Prawie-surebety gra się, gdy kursy surebetu się zmieniły, ale już obstawiliśmy którąś z opcji. Zaleca się wtedy zrealizować stratę grając prawie surebet.

Prawie surebety można też stosować do obracania bonusów, ponieważ łatwiej je znaleźć niż surebety.

Prawie-surebet można znaleźć zwykle za pomocą porównywarek kursów.

Zobacz artykuł: Jak przegrywać pieniądze?

Program lojalnościowy

jest to program oferowany przez bukmachera graczom, który przyznaje punkty za obstawianie zakładów. Tak uzbierane punkty są potem podstawą do otrzymania bonusu lojalnościowego.

Progresja

Progresja to sposób dobierania stawek w serii kolejnych zakładów. Stawka nowego zakładu jest znana po rozstrzygnięciu ostatniego zakładu.

Zobacz artykuł Progresja.

Regulamin bukmachera

to zbiór przepisów, z którymi musimy się zgodzić zakładając konto u bukmachera. Są tam między innymi takie zapiski jak: możliwość anulowania przez bukmachera zakładu wystawionego w wyniku błędu, zasady rozliczania poszczególnych dyscyplin sportowych itp.

Zasady rozliczania poszczególnych dyscyplin są najważniejszymi zapiskami w regulaminie z punktu widzenia gracza.

Przeczytaj więcej tu: Regulamin bukmacherski.

ROI / Return On Investment

(ang. Return On Investment) oznacza zwrot z inwestycji. Jest to stosunek wypłaty z inwestycji do wniesionej kwoty, np. ROI=110% oznacza 10% zysku.

Zobacz też: Co to jest yield?

Ryzyko

to możliwość utraty zasobów lub kapitału w wyniku zdarzenia losowego.

Zobacz artykuł: Pomiar ryzyka

Sidebet

to tzw. zakład poboczny. Do zakładów główny zalicza się zwykle zakład na zwycięzcę (‘, 1X2) oraz linie under/over. Do zakładów głównych uznawane są także często handicapy, jako pochodna kursów na zwycięzcę 1X2. Przykładami sidebetu są BTTS, zwycięzca pierwszej połowy, under/over w 2. połowie itp. Sidebetami nie są tzw. specjale.

Spalone konto

to konto gracza, któremu przyznano tak małe limity, że nie ma sensu dłużej z niego korzystać. Przykładowo spalonym kontem jest zlimitowane konto gracza tak, iż ten nie może postawić więcej niż 5€ na zakład.

Specjal

Specjal to rodzaj zakładu, którego kursu nie da się wyliczyć z połączenia kursu meczu i głównej linii under/over. Będą to np. zakłady na zawodników (który otrzyma kartkę, który strzeli gola itp.).

Specjale nie są automatycznie generowane w systemie bukmachera po wpisaniu kursów meczu i kursu under/over i wymagają ręcznego szacowania każdej linii przez odds compilera.

Sporty wirtualne

to symulacja komputerowa wydarzeń sportowych (piłka nożna, tenis, wyścigi konne, wyścigi psów, żużel itp.). Sporty wirtualne są grą czysto losową i polegają na typowaniu wyników wirtualnych zdarzeń. Jest to alternatywa dla gier kasynowych i automatów gier.

W dłuższej perspektywie bukmacher zawsze wygra, gdyż wartość oczekiwana takiej gry jest ujemna. Nie zależy to od sposobu stawkowania gracza. Gracz nie może zdobyć żadnych umiejętności, które zwiększyłyby jego przewagę nad bukmacherem w grze. Co więcej, w przypadku bukmacherów legalnych, sytuację gracza pogarsza fakt obowiązywania 12% podatku obrotowego od każdego postawionego kuponu! W takich warunkach wygrana jest możliwa jedynie w krótkim okresie czasu, jeśli szczęście mocno dopisze.

Niektórzy bukmacherzy oferują okresowe promocje i bonusy na sporty wirtualne. Należy wtedy przyjrzeć się szczególnie warunkom obrotu i przeliczyć czy wzięcie udziału w takiej grze będzie opłacalne przy uwzględnieniu średniej marży sportu wirtualnego. Zazwyczaj nie będzie się opłacać nawet mimo bonusu.

Oferta zakładów na wirtualną piłkę nożna oraz zdjęcie z przebiegu meczu poniżej.

Na górze oferta zakładów na sport wirtualny typu piłka nożna, a niżej transmisja wirtualnego spotkania, Źródło: bukmacher Fortuna

Zobacz pełen artykuł Sporty Wirtualne.

Spread betting

jest jednym z rodzaju zakładów na wynik zdarzenia, gdzie wypłata jest w oparciu o “dokładność” zakładu, nie tak jak w klasycznym “wygra/przegra”, takim jak fixed odds, moneyline czy zakłady pulowe.

Spread jest zakresem wyników (mówi się “linią”), a zakład jest definiowany jako wynik powyżej albo poniżej wyznaczonej linii.

Przykładowo bukmacher wyznaczył w meczu NBA linię under/over 185,5 punktów. Gracz może postawić na to czy będzie od 0 do 185 punktów lub na to, że będzie przynajmniej 186 punktów całym meczu (regulaminowego czasu). Jeśli będzie wynik “over” mówi się potocznie, że linia została złamana.

Przykładem zakładu typu spread są także handicapy azjatyckie.

Stawka

to ilość pieniędzy jaką decydujesz się zaryzykować w pojedynczym kuponie.

Na przykład obstawiając stawkę 10 PLN po kursie 2.0 możesz wygrać 20 PLN (‘, 18.80 PLN jeśli obowiązuje podatek 12% od kuponu). Jeśli przegrasz, tracisz postawioną stawkę.

Istnieją handicapy azjatyckie, w których niektóre wyniki powodują zwrot stawki w całości lub w połowie. Takie zabezpieczenie ogranicza ryzyko, kosztem mniejszego zysku.

Stawka maksymalna

to maksymalna kwota jaką zgodzi się przyjąć bukmacher na wybrany przez gracza zakład.

Wielkość maksymalnej stawki zależy od statusu gracza i waha się od 0€ (dla klientów niechcianych) przez 1000€ (stawka przyjmowana przez większość bukmacherów od razu na popularnych rynkach) do milionów euro (dla VIPów lub na giełdzie zakładów).

Maksymalna stawka zależy przede wszystkim od bukmachera i wielkości limitu jaki został ustawiony dla danego gracza.

Niektórzy bukmacherzy dają możliwość sprawdzenia maksymalnej kwoty jaką bukmacher zgodzi się natychmiast przyjąć od gracza na dany zakład. Bardzo pomaga to w ustaleniu limitów stawek na poszczególne zdarzenia.

Istnieje możliwość przesłania kwoty zakładu powyżej limitu do akceptacji. Zakład taki jest ręcznie sprawdzany przez pracownika bukmachera i może zostać przyjęty w całości, częściowo lub może zostać odrzucony. Na odpowiedź bukmachera trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut.

Stawka minimalna

to minimalna kwota jaką może postawić gracz na dowolny zakład u konkretnego bukmachera.

Wielkość minimalnej stawki dla najbardziej popularnych bukmacherów sprawdzisz na SureBety.pl: znajdź najlepszego bukmachera dla Ciebie

Stream

to obraz internetowy udostępniany przez bukmacherów graczom lub przez serwisy internetowe. Obraz ten służy do śledzenia przebiegu meczu.

Opóźnienie obrazu wynosi zwykle parę sekund w stosunku do faktycznego zdarzenia, ale zdarzają się też opóźnienia rzędu kilkudziesięciu sekund.

Aby móc oglądać jakieś spotkanie u bukmachera trzeba być zalogowanym. Często wymagane jest posiadanie środków na koncie lub postawienie w ostatnim okresie pewnej sumy pieniędzy.

Support

(ang. wsparcie) to obsługa klienta ze strony bukmachera. Głównymi kanałami komunikacji klienta z supportem jest email, czat i telefon. Duzi bukmacherzy starają się także opanować kontakt z klientami przez media społecznościowe.

Surebet

to sytuacja, w której możesz obstawić u różnych bukmacherów na zdarzenia przeciwne względem siebie (np. u jednego na powyżej 2.5 gola a u drugiego na poniżej 2.5 gola) takie kursy, że przy odpowiednim doborze stawek uzyskasz zysk bez względu na wynik końcowy.

Przykładem surebetu jest para kursów: 2,10 – 2,10.

W praktyce trzeba uwzględnić możliwość popełnienia błędu przez bukmachera (np. misprint) czy limity stawek. Do obstawiania surebetów trzeba się więc solidnie przygotować pod względem teoretycznym.

Zobacz artykuł: Surebet

Taśma

(albo tasiemiec) to kupon AKO składający się z dużej lub nawet bardzo dużej liczby typów.

Taśma ma się kojarzyć z czymś nienaturalnie długim. Drukowane na papierze kupony (zwłaszcza te wąskie) potrafiły osiągać rozmiary paragonu z weekendowych zakupów w Tesco.

Kupony tego typu są grane głównie przez amatorów.

Zobacz też artykuł: Pewniaki.

Syndykat

(ang. syndicate betting) to działanie w grupie, co objawia się nagminnym graniem tych samych zakładów (lub zakładów zależnych celem wyłudzenia bonusu) u tego samego bukmachera.

Syndykaty powstają głównie za pośrednictwem for zamkniętych (ograniczony dostęp), gdzie występuje szybki przepływ informacji.

Przez bukmachera jest to odbierane jako gra “w zmowie”, co skutkuje najczęściej obniżeniem limitu na takich kontach. Zdarza się, że jedna osoba gra na różnych kontach, co zwykle ma poważniejsze skutki niż tylko limit, włącznie z konfiskatą środków.

Tilt

to termin pokerowy mający zastosowanie w każdej grze, która opiera się na rachunku prawdopodobieństwa. Określa stan umysłu gracza, w którym nie jest on w stanie podejmować racjonalnych decyzji, a decyzjami gracza kierują emocje.

Zobacz artykuł: Limit strat.

Totalizator

(fr. pari mutuel = obstawiać ze sobą, ang. Totalisator) to metoda określania wygranych kwot zakładów na wyścigi konne, Lotto i tym podobne.

W totalizatorze uczestnicy zakładów obstawiają zakłady przeciwko sobie (w UK są to tzw. zakłady równoległe), a nie przeciwko bukmacherowi, jak to ma miejsce w przypadku zakładów sportowych o stałych kursach. Uczestnicy mogą obstawiać zwycięzców w ramach różnych pul. Z zebranej puli Totalizator pobiera prowizję, a resztę przeznacza na wypłatę wygranych dla uczestników, którzy dobrze przewidzieli wynik zdarzenia. Wielkość wypłaty jest proporcjonalna do stawek zwycięskich uczestników.

W Polsce słowo “Totalizator” kojarzy się głównie z państwową spółką “Totalizator Sportowy” założoną w 1956 roku, która oferuje gry liczbowe, loterie pieniężne (w tym znane Lotto) i zakłady wzajemne.

Zakład typu totalizator wynalazł ok. 1865 roku Francuz Léon Sari, a wprowadził w życie właściciel toru wyścigowego i założyciel Moulin Rouge Joseph Oller. Francuskie zakłady typu pari mutuel są od 1981 roku jedynym legalnym typem zakładów na wyścigi konne i stoją w opozycji do zakładów o stałych kursach, stosowanych powszechnie w Wielkiej Brytanii.

Pierwszy mechaniczny totalizator wynalazł Australijczyk George Julius, który został po raz pierwszy użyty w 1913 roku na torze wyścigowym w Ellerslie (Nowa Zelandia).

Zakłady typu totalizator można zrealizować nie tylko na torze, ale także u bukmachera, który pośredniczy w takich zakładach. W Polsce takim bukmachem jest Traf.

Trader

(ang. trade = handlować) to osoba, która zajmuje się tradingiem, czyli kupnem i sprzedażą kursów.

Tripel

to kupon składający się dokładnie z 3 typów.

Under/Over

(ang. under/over = poniżej/powyżej) jest terminem używanym do określenia zakładu na poniżej/powyżej podanej ilości bramek, żółtych kartek, rzutów rożnych, gemów itp.

W piłce nożnej najczęściej oferuje się linię under/over 2,5. Stawiając na under zakładamy się że padnie dokładnie 0, 1 albo 2 bramki. Stawiając na over zakładamy się, że padną przynajmniej 3 bramki. W hokeju na lodzie najbardziej popularną linią jest under/over 5,5.

Zakłady under/over zwykle obejmują tylko regulaminowy czas gry, ale w zależności od dyscypliny, bukmachera i rodzaju rozgrywek może być inaczej.

Underdog

to drużyna lub zawodnik, którego szanse na zwycięstwo są przed meczem znacząco niższe niż szanse faworyta.

Jeśli underdog obejmie prowadzenie w meczu i jego szanse na zwycięstwo będą teraz większe niż pozostałych uczestników, to nadal jest określany mianem underdoga.

Kursy dziesiętne na underdogów są przed meczem wyższe niż kursy na faworytów.

VIP / Very Important Person

(ang. Very Important Person = bardzo ważna osoba) oznacza dla bukmachera bardzo ważnego klienta. W ten sposób oznaczani są gracze rekreacyjni, którzy grają za duże stawki.

VIPy mają przynajmniej 2 razy wyższe limity stawek niż zwykli gracze. Niektórzy bukmacherzy przyznają nawet brak limitu dla wybranych graczy!

Yield

(ang. plon, zysk) jest to stosunek całkowitego zysku do zainwestowanej w sumie kwoty.

Bardzo dobrzy typerzy osiągają yield na poziomie min. 10%.
Oznacza to, że w dłuższej perspektywie zarabiają średnio min. 10% od jednego zakładu.

Za granicą stosuje się często wskaźnik ROI (Return On Investment), tłumaczony jako “Stopa Zwrotu”.
Istnieje zależność: współczynnik ROI = yield + 100%.

Yield spełnia następujące zależności:

 • im większa ilość typów, tym kolejny typ ma mniejsze znaczenie dla wartości yieldu (yield stopniowo ustala się w pewnym przedziale i dąży do pewnej wartości)
 • im wyższe kursy są grane, tym większy yield można osiągnąć
 • progresja zwiększa wartość yieldu (często tylko krótkodystansowo) kosztem większego prawdopodobieństwa bankructwa

Zobacz też: Co to jest yield?

Zakład akumulowany

(ang. accumulator, parlay, combo bet, multiple bet) to tzw. AKO = Akumulowany Kurs Ogólny (akumulator, combo). Jest to zakład na przynajmniej dwa wyniki stawiane na jednym kuponie. Wygrana jest obliczana jako iloczyn stawki i każdego kursu na kuponie. Zdarzenie przegrane ma kurs 0.

Zobacz też: Lepsze Single czy AKO?

Zakład live (na żywo)

to zakład na żywo, czyli obstawia się spotkanie, które trwa.

Najważniejszą rzeczą jaką musisz wiedzieć nt. zakładów na żywo jest to, że informacje (wynik, statystyki meczu) wyświetlane przez bukmacherów są tylko orientacyjne.

W przypadku gdy bukmacher wystawi źle kursy, bo pomylił się przy wpisywaniu wyniku, to nie twój zakład zostanie anulowany albo skorygowany, jeśli postawiłeś zakład na podstawie błędnie podanego wyniku.

W praktyce powinieneś zawsze śledzić niezależnie spotkanie na żywo w transmisji na żywo.

Zakład pojedynczy

(inaczej singiel to kupon zawierający zakład na dokładnie jedno zdarzenie.

Zakład specjalny

to zakład, który NIE należy do standardowej oferty bukmachera.

Zakłady specjalne tylko częściowo opierają się na historycznych statystykach. Dużo większe znaczenie ma jednak wiedza compilera, który je oferuje.

Przykładami zakładów specjalnych są:

 • zakład na liczbę żółtych kartek piłkarza w meczu,
 • zakład na liczbę asyst koszykarza w meczu,
 • zakład na frekwencję w wyborach powszechnych.

Zakład systemowy

jest to zakład, dzięki któremu za jednym razem możesz postawić kilka kuponów (najczęściej kombinację typów np. wszystkie triple utworzone z 5 typów da zakład systemowy 3 z 5). Jeśli trafisz wszystkie typy to wygrywasz wszystkie kupony z systemu. Przy nietrafieniu któregoś typu, często nadal możesz wygrać któryś ze stworzonych kuponów. Czytaj więcej pod zakłady systemowe.

Zdarzenie dwudrogowe

(rzadziej zdarzenie dwudrożne, dwutorowe) jest oznaczane “12” i oznacza zdarzenia, które może zakończyć się tylko na 2 różne sposoby (mają 2 możliwe wyniki).

Przykładem takich zdarzeń są wyniki meczów siatkówki, koszykówki z dogrywką, tenisa, boksu ale także under/over piłki nożnej.

Zdarzenie przeciwne

to takie zdarzenie, którego dołożenie do zbioru zdarzeń da wszystkie możliwe wyniki.

Przykład: Zdarzeniem przeciwnym do “wygranej gospodarzy” jest “remis lub wygrana gości”.

Zdarzenie trzydrogowe

(rzadziej zdarzenie trójdrożne, trzytorowe) oznacza zakład, w którym bukmacher zaoferował do obstawienia dokładnie 3 różne sposoby wyniku.

Przykładem takich zdarzeń są wyniki meczów piłki nożnej, piłki ręcznej (np. wygrana/remis/przegrana).

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna