Często zdarza się tak, że kurs na daną opcję pewnego zdarzenia spada u wszystkich bukmacherów. Dlaczego tak się dzieje? Co jest tego przyczyną? Jak to wykorzystać?

Mężczyzna w garniturze cieszy się z zaciśniętymi pięściami w geście tryumfu na tle czerwonego wykresu który najpierw gwałtownie rośnie a potem skokowo opada

Kupuj na spadkach ceny, fot. Shutterstock

1. Spadki kursów

spadek-slupki-dlugopis.jpg

Kursy u bukmacherów spadają przed meczem stopniowo,
fot. Shutterstock

Spadek kursu występuje na którąś z opcji spotkania. Spadek jednej (np. na gospodarzy) powoduje spadek kursu zakładów zależnych (np. kurs do przerwy czy kursy handicapów), o których bukmacherzy nie zawsze pamiętają aby je też zmienić.

Spadki kursów najczęściej mają początek na rynkach azjatyckich. Dzieje się tak, gdyż w Azji są znacznie wyższe limity niż w Europie. Dlatego gdy ktoś grubiej pogra kursy są obniżane. A grubo nie gra się bez powodu…

Potem kursy zwykle spadają na giełdzie zakładów oraz u europejskich bukmacherów. Bukmacherzy, którzy “przysypiają” są zwykle stratni odstając od rynku.

Dlaczego kursy spadają? Przyczyn spadku kursu może być wiele. Najczęstszą przyczyną jest insider lub masówka:

2. Insider

Insider (czyt. insajder) – ważna informacja dotycząca meczu, której źródło pochodzi od jednej z osób związanych bezpośrednio ze spotkaniem.

Insider może pochodzić od zawodnika, trenera, sędziego lub osoby, która ma bliski kontakt z wymienionymi osobami. Insider powoduje, że kursy na jedną z opcji mogą być przewartościowane. Informacja często wypływa od jednego z zawodników lub osób powiązanych bliżej z zespołem.

Insiderem może być informacja o kontuzjach, chorobie w zespole, nastawieniu graczy, kłopotach finansowych, zmianie trenera albo o ustawieniu meczu i jeśli pochodzi z wiarygodnego źródła ma dużą wartość.

3. Masówka

Masówka (ang. public bet) jest to zakład, który stał się zakładem obstawianym masowo na dużą skalę.

Masówka często wynika z szybko rozprzestrzeniającej się plotki. Zawsze powoduje duże spadki kursów na daną opcję zdarzenia, a nawet wycofywanie zdarzenia z oferty. Oczywiście nie wszystkie gwałtowne spadki mają pokrycie w rzeczywistości, a gracz zakładów musi nauczyć się rozpoznawać co jest przyczyną spadków.

4. Kolejność spadków

Na rynkach przedmeczowych panuje reguła, zgodnie z którą następują spadki. Jeśli kurs spadnie u bukmacherów azjatyckich lub u bukmachera z najwyższymi limitami na to spotkanie, to spada potem na giełdzie zakładów, a potem u pozostałych bukmacherów.

Trendy wyznaczają bukmacherzy, którzy mają najwyższe limity na rynku, bo tam głównie grają gracze zawodowi i kartele ustawiające mecze.

ruchy-kursow-betfair.jpg

Spadki kursów w czasie meczu

5. Jak wykorzystywać spadki?

Spadki kursów można wykorzystać obstawiając je wcześnie z zamiarem zostawienia jako valuebet lub późniejszej odsprzedaży z zyskiem na giełdzie zakładów.

Gdy program bukmacherów BetRadar zauważy pierwsze surebety lub duże spadki kursów, wysyłana jest o tym informacja do zapisanych bukmacherów. Mogą oni wtedy skorygować kursy lub ściągnąć zdarzenie z oferty.

Jeśli uda nam się szybko zauważyć spadek i sytuację, w której zaczynają się pojawiać surebety, widać wyraźnie jaki będzie trend ruchu kursów. Łatwo przełożyć taką sytuację na wymierne korzyści.

Literatura

[1] AsianOdds – serwis dla zawodowców do śledzenia ruchu kursów w azjatyckich bukmacherach

[2] NowGoal – 6 w 1 – porównywarka do śledzenia ruchu kursów na rynku, kursy na under/over w malezyjskim formacie kursów

[3] CheckBestOdds.com – strona ze statystykami spadku kursów od 2015 roku (można ustawić sobie powiadomienie – Alert)

Zobacz też:
Popyt i podaż
Porównywarka kursów

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna