Zakłady na lekkoatletykę

Lekkoatletyka jest bardzo niszową dyscypliną, która wraca do łask podczas Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy czy Igrzysk Olimpijskich. Weź pod uwagę miejsce, pogodę, formę zawodnika w ostatnich zawodach wysokiej rangi i staraj się typować konkurencje techniczne – to przepis na sukces w obstawianiu lekkoatletyki.

Sprinter w żółtym stroju na linii startowej

Jedną z najbardziej popularnych konkurencji są biegi na 100m, 200m oraz 400m, fot. Shutterstock

1. Konkurencje lekkoatletyczne

Lekkoatletyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych. Nie bez powodu uznawana jest za królową sportu. Jej konkurencje były nieodłączoną składową Starożytnych Igrzysk Olimpijskich, kiedy to zawodnicy rywalizowali z sobą m.in. w biegach, rzutach dyskiem i oszczepem, czy skoku w dal.

Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne to biegi, skoki, rzuty i chód. Praktycznie wszystkie uprawiane są przez mężczyzn i kobiety, przy czym w niektórych przypadkach następuje drobne rozróżnienie dystansowe. Dotyczy to także dyscyplin rzutowych (np. w przypadku rzutu młotem kobiety rzucają młotem o wadze 4 kg, mężczyźni 7,26 kg). Podobne rozróżnienia dotyczą także kategorii juniorskich.

Oto pełna lista konkurencji lekkoatletycznych:

Biegi:

 • Sprinty (biegi krótkie): 60 m (hala), 100 m, 200 m, 400 m
 • Sztafetowe: 4 x 100 m, 4 x 400 m
 • Na średnim dystansie: 600 m (tylko okazjonalnie podczas wybranych mityngów), 800 m, 1000 m (tylko okazjonalnie podczas wybranych mityngów), 1500 m, 1 mila (tylko okazjonalnie podczas wybranych mityngów)
 • Na długim dystansie: 3000 m (tylko okazjonalnie podczas wybranych mityngów), 3000 m z przeszkodami, 5000 m, 10000 m, półmaraton i maraton (42 195 metrów)
 • Płotkarskie: 60 m (hala), 100 m (kobiety), 110 m (mężczyźni), 400 m

Chód:

 • 10 km (nieolimpijska), 20 km, 50 km (tylko mężczyźni)

Rzuty:

 • Pchnięcie kulą
 • Rzut oszczepem
 • Rzut młotem
 • Rzut dyskiem

Skoki:

 • Skok wzwyż
 • Skok w dal
 • Trójskok
 • Skok o tyczce

Wieloboje:

 • pięciobój lekkoatletyczny
 • siedmiobój lekkoatletyczny (mężczyźni tylko w hali, kobiety na otwartym stadionie)
 • dziesięciobój lekkoatletyczny (tylko mężczyźni)

2. Co można typować?

Lekkoatletyka nie jest sportem zbyt popularnym wśród bukmacherów. Są bukmacherzy, którzy mimo odbywających się imprez najwyższej rangi nie umieszczają tej dyscypliny w swojej ofercie. Sposobność obstawienia lekkoatletyki będziemy mieli zawsze podczas Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Diamentowej Ligi. Gorzej wygląda to z halowymi odpowiednikami tych imprez, mityngami niższej rangi oraz zawodami krajowymi.

2.1. Transmisje lekkoatletyczne

Zawody Diamentowej Ligi transmitowane są w Polsacie Sport Extra (rzadziej Polsacie Sport News).
Mistrzostwa Świata i Europy, a także Igrzyska Olimpijskie zobaczymy w kanałach TVP oraz na Eurosporcie.

2.2. Sezon lekkoatletyczny

Sezon halowy rozpoczyna się pod koniec stycznia, a kończy się w marcu (zawody halowe rzadko pojawiają się w ofercie bukmacherów, głównie w STS).

Początek sezonu letniego dla typerów przypada na początek maja, kiedy to startuje cykl Diamentowej Ligi. Zakończenie tego cyklu to pierwsza połowa września. W tym okresie mają miejsce również ostatnie mitingi IAAF World Challenge.

2.3. Rodzaje zakładów

W lekkoatletyce można typować trzy formy zakładów:

 • zwycięzcę lub podium (rzadko pojawia się możliwość obstawienia 1-4, 1-5, 1-6),
 • pojedynek H2H
 • zakłady specjalne (awans do finału oraz wynik danego zawodnika lub zwycięzcy w konkretnej konkurencji).

Sugerowane jest przede wszystkim typowanie konkurencji technicznych, gdzie zawodnicy mają sześć prób na osiągnięcie najlepszego rezultatu.

W przeciwieństwie do konkurencji biegowych (gdzie jest tylko 1 próba), w konkurencjach technicznych zwycięstwo potencjalnie najlepiej dysponowanego w danym dniu zawodnika jest bardziej spodziewane statystycznie (bo prób jest wiele).

3. Na co zwracać uwagę?

Czynników, które należy wziąć pod uwagę jest co najmniej kilka. Przy analizie danego zdarzenia warto skorzystać ze strony Tilastopaja.org, która jest kompleksową bazą wyników osiąganych przez zawodników na zawodach w całej ich karierze. Strony konkretnych mityngów również przeważnie zawierają listy startowe z tegorocznymi rezultatami uczestników.

 • Forma – nie należy opierać się jedynie na najlepszym wyniku w sezonie (Season Best), ważna jest tendencja osiąganych rezultatów. Przykład: Skoczek wzwyż osiągnął 2,37 metra na początku maja, ale na przestrzeni kolejnych dwóch miesięcy ma problemy z przeskoczeniem 2,32. Powodem może być przygotowanie formy na początek sezonu, problemy techniczne lub zdrowotne zawodnika. Wyraźny regres formy wskazuje na to, że można obstawiać przeciwko zawodnikowi.
 • Wyniki na zawodach wysokiej rangi – są zawodnicy o bardzo dobrych Season Best, którzy jednak słabo spisują się na imprezach międzynarodowych. Dotyczy to przeważnie lekkoatletów z rejonów wschodnich (np. Rosja, Białoruś), ich dobre rezultaty z np. mistrzostw krajowych niekoniecznie przekładają się na wyniki na arenie międzynarodowej. Jest wielu zawodników również z innych krajów, którzy dobrze występują na własnej ziemi, ale w starciu w innym kraju już nie prezentują takiego poziomu (i niekoniecznie musi być to związane z aspektami dopingowymi).
 • Miejsce, w którym odbywa się impreza – są lokalizacje szczególnie sprzyjające niektórym lekkoatletom, na to może składać się wiele czynników, dlatego należy przeglądać historię występów danego zawodnika na konkretnej arenie. Aspekt ten wiąże się też z potencjalnymi zakładami na wyniki. Na przykład powszechnie twierdzi się, że bieżnia na stadionie w Zurychu jest jedną z najszybszych w Europie pozwalając na osiąganie rekordowych rezultatów.
 • Pogoda – duży wpływ na wyniki w lekkoatletyce ma deszcz i wiatr. W przypadku deszczu możemy być świadkami niespodzianek w dyscyplinach biegowych, takowe ujrzymy również m.in. w rzucie dyskiem czy pchnięciu młotem z uwagi na tzw. mokre koło. Silny i zmienny wiatr będzie miał wpływ na wyniki osiągane w rzucie oszczepem, skoku w dal, trójskoku i przede wszystkim skoku o tyczce.

Przydatnym źródłem wiedzy są również konta społecznościowe lekkoatletów (twitter, facebook), na których można czasami dowiedzieć się o nastrojach, planach i oczekiwaniach zawodników, a także ewentualnych problemach zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na wynik.

4. Bukmacherzy do lekkoatletyki

Którzy bukmacherzy prezentują najszerszą ofertę lekkoatletyczną?

STS – prawdopodobnie najszersza oferta wśród bukmacherów dostępnych dla Polaków: często pary inne niż u innych bukmacherów, wiele zakładów specjalnych na wyniki w danej dyscyplinie, zakłady na mityngi IAAF World Challenge i mitingi niższej rangi oraz zawody krajowe

FortunaTotolotek, ETOTO – przeważnie podobna oferta; Fortuna ma w swojej ofercie zakłady specjalne na czeskich sportowców

U czołowych bukmacherów europejskich oprócz Diamentowej Ligi, MŚ, ME oraz IO można okazjonalnie spotkać ofertę na mitingi niższej rangi.

Reszta bukmacherów zwykle kopiuje ofertę, umieszczając jedynie standardowe pary, które przeważnie niewiele różnią się kursami.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do lekkoatletyki

albo przejrzyj listę bukmacherów:

Bukmacherzy dla Polaków

 

Literatura

[1] Lekkoatletyka – Wikipedia PL

[2] IAAF.org

[3] IAAF Diamond League

[4] Tilastopaja.eu

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.