Przyjmując od bukmachera bonus powitalny, zgadzasz się na jego warunki. Jakie czyhają na Ciebie pułapki i jak nie zginąć w gąszczu przepisów dowiesz się z tego artykułu.

Trójwymiarowa tabliczka z białym napisem BONUS na czerwonym tle

Słowo BONUS zawsze przykuwa uwagę. Łatwo wtedy zapomnieć o przeczytaniu Regulaminu.
fot. Shutterstock

1. Wprowadzenie

1.1. Co to jest bonus bukmacherski?

Def. Bonus bukmacherski – gratyfikacja w formie pieniężnej lub w postaci opcji (darmowe środki na zakłady) przyznawana przez bukmachera graczowi. W zamian gracz zobowiązuje się przestrzegać warunków bonusu.

Dla każdego bonusu zawsze obowiązuje jakiś regulamin promocji, nawet jeśli w wiadomości email czy na stronie bukmachera nie jest wyraźnie to powiedziane. Istnieją nieuczciwi bukmacherzy/pokerroomy czy kasyna, które ukrywają ten fakt poprzez drobny druk, link do treści regulaminu w ciężko dostępnym miejscu lub ukrywają go gdzieś na stronie bez podania źródła. Skrajne przypadki nieuczciwości polegają na wysyłce mailowej bez poinformowania gracza, że dostaje darmowe środki, ale brakuje informacji pod jakimi warunkami.

Polecany bukmacher:
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna

1.2. Dlaczego bukmacherzy przyznają bonusy?

Bonusy są przynętą, która ma skusić gracza by zarejestrował konto, wpłacił pieniądze a potem grał u nich jak najdłużej. Idealnie jeśli zostanie lojalnym klientem. W dłuższej perspektywie prawie każdy bukmacher chce zarobić na pozyskanych klientach. Dlatego przyznaje bonus, aby potem gracz przegrał to z nawiązką najlepiej, starając się wypełnić warunki bonusu albo w czasie gry już po spełnieniu warunków bonusu.

Bukmacherom nie zawsze udaje się zrealizować plan przyciągnięcia najwartościowszych klientów. Dlatego starają się “wyłapać” doświadczonych graczy, którzy będą przynosić im straty. Takich albo limitują albo utrudniają im życie poprzez niemiły proces weryfikacji czy długie odpisywanie na emaile.

W życiu nie ma nic za darmo. Musisz wiedzieć, że przyjmując bonus od bukmachera zaciągasz zobowiązanie. Oświadczasz, że zgadzasz się z warunkami otrzymania bonusu i zamrażasz swoje wpłacone środki do czasu wypełnienia warunków bonusu.

Wydaje się, że jedyne co możesz stracić, to przyznany bonus. W praktyce zawsze musisz się liczyć z utratą wszystkich środków, jakie znajdują się u bukmachera, zwłaszcza gdy ten ma niski ranking wiarygodności.

Bukmacherzy nie są frajerami!
Dadzą Ci bonus, jeśli będą uważać, że mogą na Tobie zarobić w dłuższym czasie.

Jeśli nie jesteś “obiecującym” klientem, nie otrzymasz kolejnych bonusów!

To jest biznes! A kto tego nie chce zrozumieć, straci wiele czasu na niepotrzebne kłótnie z bukmacherami o “pieniądze, które graczowi się należą”. Bonusy powitalne są chwytem marketingowym i “dobrą wolą bukmacherów”.

1.3. Czy bonus jest dobrą wolą bukmachera?

Bukmacherzy uważają, że bonus jest ich dobrą wolą. Niektórzy uważają nawet, że przyznany bonus jest ich własnością (nie można wtedy wypłacić bonusu, a tylko wygrane z niego pochodzące).

Gracz będzie mógł wypłacić oryginalną kwotę depozytu i wygrane z niej pochodzące.

przysiegajacy-biznesman-splecione-palce-za-plecami.jpg

Bonus jako dobra wola bukmachera,
fot. ShutterStock

Bukmacherzy są skłonni ofiarować coś pod warunkiem, że gracz będzie u nich grał. Ich intencją jest oczywiście chęć zarobienia na graczach, dlatego bonusy są zwykle adresowane do graczy rekreacyjnych i do tych, którzy w przeszłości przegrywali u danego bukmachera.

Nie ma bezinteresownych bonusów. Bukmacherzy mają oczywisty cel i muszą jednocześnie bronić się przed graczami, którzy nie będą dla nich profitowi. Taką barierę stanowią warunki bonusu, w których często jest zapis o przeznaczeniu tylko dla graczy rekreacyjnych. Daje to bukmacherowi pretekst to odebrania pieniędzy graczowi, gdy ten poprosi o wypłatę.

Są bukmacherzy, którzy notorycznie zabierają bonusy argumentując, że gracz nadużył ich dobrą wolę. Dlatego tak ważna jest znajomość “przeciwnika” zanim rozpocznie się z nim grę.

Wniosek:
Warunki bonusu to jedno, a ich przestrzeganie to drugie. Dlatego przed rejestracją u nowego bukmachera koniecznością jest sprawdzenie jego wiarygodności i opinii na jego temat. Opisy bukmacherów znajdziesz oczywiście na SureBety.pl.

2. Rodzaje bonusów bukmacherskich

Bonusy bukmacherskie dzielą się na 3 rodzaje:

 1. Gotówkowe.
 2. Cashback.
 3. Darmowe pieniądze na grę.
wyciagnieta-reka-rozlozone-banknoty.jpg

Rodzaje bonusów,
fot. ShutterStock

2.1. Bonus gotówkowy

Bonus gotówkowy polega na dodaniu do stanu konta gracza środków pieniężnych przed lub po spełnieniu warunków bonusu.

Przykład:
Gracz wpłacił 100 PLN i otrzymał bonus gotówkowy 100% do 100 PLN. Po zaksięgowaniu wpłaty będzie miał 100 PLN lub 200 PLN na koncie w zależności czy bonus jest przyznawany przed czy po spełnieniu warunków bonusu.

2.2. Bonus cashback

Bonus cashback jest formą rekompensaty za przegrane zakłady. Jest oferowany lojalnym graczom i nie może być łączony z innymi ofertami promocyjnymi. Jego wartość jest wyrażana zwykle w procentach, a środki dopisywane po umówionym okresie.

Rzadziej jest wykorzystywany jako bonus powitalny i ma wtedy wartość kwotową, a nie procentową po spełnieniu określonych warunków.

Przykład:
Gracz wpłacił 1000 PLN. Bukmacher zaproponował mu cashback 20% w nadchodzącym miesiącu aż do kwoty 100 PLN. Gracz przegrał w omawianym miesiącu w sumie 400 PLN i zostało mu na koncie 600 PLN. W kolejnym miesiącu bukmacher dopisał graczowi do salda konta 20% od przegranych 400 PLN = 80 PLN, co dało 680 PLN na koncie gracza. Środki gracza w każdym momencie były możliwe do wypłaty bez żadnych konsekwencji.

2.3. Darmowe pieniądze

Darmowe środki na grę to opcja, którą gracz może wykorzystać do zakładu “bez ryzyka”. W cudzysłowie, ponieważ prawie zawsze są wymagania przed wypłatą tak otrzymanych środków. Gracz może postawić określony regulaminem zakład, a jeśli go przegra otrzymuje zwrot stawki. Jeśli wygra, stawka nie jest wliczona w wygraną.

Przykład:
Gracz otrzymał mailowo propozycję darmowego zakładu 25€ na mecz Arsenal – Manchester do wykorzystania w zakładach na żywo. Gracz po rozpoczęciu meczu postawił ze swoich środków na remis po kursie 3,20 całą kwotę 25€. W przypadku remisu główne saldo gracza zwiększy się o 25€ x (3,20-1) = 55€. Gdyby gracz postawił z dodatkowego salda “darmowych środków” jego saldo zwiększyłoby się tak samo, a stawka “darmowych środków” zniknęłaby (niektórzy bukmacherzy rozdzielają salda środków prawdziwych pieniędzy i darmowych). W przypadku innego wyniku, gracz otrzyma w umówionym terminie zwrot gotówki 25€. W obu przypadkach gracz będzie zobowiązany do zrobienia określonego w regulaminie bonusu obrotu przed wypłatą (jakichkolwiek) środków, a stawka zakładu nie jest częścią wygranej (nie jest zwracana).

3. Treść regulaminu bonusu

3.1. Gdzie znaleźć treść regulaminu?

biala-tresc-granatowe-tlo-pioro.jpg


Treść regulaminu bonusu,
fot. ShutterStock

Pełna treść regulaminu promocji powinna być dostępna po kliknięciu w baner oferty. Jeśli kliknąłeś na stronie bukmachera w baner bonusu i zostałeś przekierowany w miejsce zachęcające do jego skorzystania, szukaj tam informacji lub odnośnika do warunków bonusu.

Regulamin każdej promocji musi się znajdować gdzieś na stronie bukmachera. Wielu bukmacherów ma stworzonych do tego celu specjalną kategorię “Promocje”, w której znajdziesz wszystkie (zwykle aktualne) oferty dla nowych i obecnych graczy.

Może się także zdarzyć, że otrzymasz email z propozycją otrzymania bonusu.
Pierwszą rzeczą jaką musisz wtedy zrobić, to upewnij się, że to na pewno email od bukmachera, a nie od oszusta żebyś nie padł ofiarą phishingu.
Drugą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest poszukanie warunków bonusu. Link do nich lub pełna treść promocji powinna być w treści emaila. Jeśli brakuje tych informacji, masz do czynienia z działaniem nieetycznym i rozważ czy na pewno chcesz grać u bukmachera, który tak postępuje.

3.2. Elementy regulaminu promocji

Każdy regulamin bonusu powinien posiadać takie informacje jak:

 • minimalna/maksymalna wartość bonusu (punkt 1 i 2 powyżej)
 • warunki obrotu bonusem (punkt 3, 4, 11 i 12)
 • okres trwania promocji (punkt 5)
 • wykluczenia (punkt 6, 8, 9 i 10)
 • aktywacja bonusu (punkt 7)
 • nadużycia (punkt 14)
 • zastrzeżenie praw (punkt 15, 16 i 17)
UWAGA:
Nie każdy regulamin określa wszystkie z wymienionych punktów. Obowiązują wtedy “domyślne zasady”, czyli ogólnie przyjęte praktyki stosowane w branży bukmacherskiej. Powinieneś je znać – interpretowanie regulaminu bonusu na swój sposób jest najczęściej zgubne. W przypadku sporu bukmacher będzie interpretował regulamin na swoją korzyść.

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z punktów, który może się pojawić w regulaminie promocji:

3.3. Minimalny/maksymalny bonus

Maksymalna wartość bonusu jest zawsze podana. Bukmacher musi także doprecyzować jaka jest wartość bonusu w innych walutach. Jeśli nie ma takiego zapisu, to przyjmuje się, że wartość w innych walutach jest obliczana na podstawie średniego kursu walutowego:

Jeżeli Twoja waluta jest inna niż PLN, maksymalny bonus to: 60 EUR lub 80 USD lub 50 GBP.

Niektórzy bukmacherzy oferują równe wartości maksymalnego bonusu w zależności od waluty konta gracza, np. 25EUR, 25GBP lub 25 USD. Jeśli ten bukmacher szybko limituje, warto rozważyć założenie u niego konta w GBP.

3.4. Warunki obrotu

Warunki obrotu to lista warunków, które trzeba spełnić, aby można było zlecić wypłatę. Zobacz artykuł warunki obrotu bonusem.

3.5. Okres promocji

Okres trwania promocji zwykle jest ograniczony do 2-3 miesięcy. W zależności od bukmachera może trwać od kilku dni do roku, dwóch. Niemniej jednak zwykle jest zastrzeżenie, że mogą go odwołać w dowolnej chwili.

Niektórzy bukmacherzy stosują politykę “stałych bonusów”. Z tego co zauważyłem jeśli promocja trwa 1 miesiąc, to po jej upływie często jest przedłużana na kolejny. Zdarzają się też rzadko bonusy powitalne bez końcowej daty ważności. Opieszałość z rejestracją w przypadku atrakcyjnej oferty nie jest wskazana.

UWAGA!
Zwykle z okazji wielkich wydarzeń sportowych (Euro, Mistrzostwa Świata, Olimpiada, rozpoczęcie sezonu piłkarskiego), bukmacherzy prześcigają się w ofertach powitalnych. To najlepszy okres do rejestracji nowego konta. Promocje wtedy trwają tydzień, dwa i znikają tak szybko jak się pojawiły.

mezczyzna-garnitur-zatrzymujacy-gest-stop.jpg

Wykluczenia,
fot. ShutterStock

3.6. Wykluczenia

Jeśli bukmacher nie zaznaczył w regulaminie grup wykluczonych z promocji, może w niej wziąć udział każdy dowolną metodą depozytu.

Bukmacherzy traktują każdy produkt osobno. To znaczy, że dla każdej kategorii: zakłady bukmacherskie, poker, kasyno, rynki finansowe czy gry są zwykle osobne bonusy z osobnymi regulaminami, a środków bonusowych otrzymanych w danej kategorii nie można wykorzystywać w innej. Ofert bonusowych nie można łączyć ze sobą.

Niniejsza promocja dotyczy wyłącznie zakładów sportowych. Nie kwalifikują się zakłady wnoszone w następujących działach: Kasyno, Poker i Gry.

3.7. Aktywacja bonusu

W regulaminie promocji powinno być napisane jak przystąpić do promocji. Czasami aktywacja bonusu następuje po wpisaniu specjalnego kodu, który trzeba wpisać najczęściej podczas rejestracji lub depozytu. Czasem bonus jest przyznawany automatycznie po zaksięgowaniu depozytu. Czasami bonus jest przyznawany ręcznie. Wtedy pracownicy działu obsługi klienta dopisują go w określonym czasie. Może być też wymagana od gracza prośba emailem. Wszystko powinno być wyjaśnione w regulaminie bonusu.

Bonus zostanie wypłacony w ciągu 48 godzin od rozliczenia zakładu. Uzyskana suma zostanie automatycznie przelana na konto bez potrzeby składania wniosku.

Wartość bonusu musi być zażądana telefonicznie lub mailowo w ciągu 90 dni.

Może się także tak zdarzyć, że nie chcesz bonusu powitalnego. Jeśli został on dodany automatycznie, a chcesz z niego zrezygnować, musisz napisać do supportu bukmachera z prośbą o jego usunięcie, przed postawieniem pierwszego zakładu. Jeśli otrzymałeś bonus i zacząłeś grę, jest to równoznaczne z akceptacją regulaminu promocji!

Po rozpoczęciu gry z bonusem klient nie może wycofać środków do czasu spełnienia warunków regulaminu promocji.

Powinno być także jasno napisane czy bonus jest przyznawany przed czy po spełnieniu warunków obrotu.

3.8. Nadużycia

W bonusach powitalnych jest zawsze informacja o tym, że bonus przysługuje tylko nowym graczom albo graczom, którzy nie złożyli jeszcze depozytu. To nie jest równoważne. Może zdarzyć się tak, że gracz zarejestrował konto, ale nie zrobił wpłaty w okresie trwania promocji. Jeśli złoży depozyt po jej zakończeniu, nie będzie już uprawniony do tej promocji. Jeśli poczeka na następną promocję, u większości bukmacherów będzie dopuszczony do udziału w nowej promocji powitalnej. Dlatego nie warto odkładać depozytu na potem.

Wielu graczy rejestruje nowe konta na inne osoby tylko w celu uzyskania nowego bonusu powitalnego. Jest to oczywiście postrzegane przez bukmachera jako nadużycie i zabronione w regulaminie bonusu. Stąd zapis, że przysługuje 1 bonus na 1 osobę, adres IP, 1 adres zamieszkania, 1 gospodarstwo, 1 komputer, 1 numer telefonu itp. Jest to bardzo rygorystycznie przestrzegane!

W przypadku podejrzenia nadużyć będących skutkiem rejestracji wielu kont (konta fikcyjne, społeczności gier) bądź “balance betting”, bet-at-home zastrzega sobie prawo do wycofania kwoty bonusu i wszelkich wygranych z niego wynikających. (Bet-at-home)

Jeżeli dwa lub więcej kuponów będzie zawierać identyczne zakłady dotyczące tego samego zdarzenia lub zakłady będą postawione na różne rezultaty tego samego zdarzenia, to do obrotu NIE będzie się liczyć żaden z takich kuponów. Ograniczenie to obowiązuje także przy kuponach kombinowanych (zawierających więcej niż jeden zakład).

Bukmacherzy mało wiarygodni posuwają się czasem do konfiskaty także depozytu w przypadku wykrycia nadużyć (co powinno być ujęte w regulaminie bonusu, a nie zawsze jest).

Bukmacher zastrzega sobie prawo do zamknięcia konta i skonfiskowania wszelkich istniejących funduszy, jeżeli udowodnione zostanie złamanie zasad lub oszustwo.

3.9. Zastrzeżenie praw

mlotek-sedziego-na-otwartej-ksiazce.jpg

Zastrzeżenie praw,
fot. ShutterStock

Ostatnie 3 punkty każdego regulaminu bonusu są zwykle w tym stylu:

 1. Zastrzeżenie prawa do odebrania lub odmowy promocji wybranym klientom (bonus jako dobra wola).
 2. Każdy bukmacher zastrzega sobie prawo do zmiany lub odwołania promocji w dowolnym momencie bez konieczności powiadamiania kogokolwiek.
 3. Oprócz regulaminu bonusu zawsze obowiązuje Regulamin Ogólny. Jeśli coś zostało pominięte w regulaminie bonusu, zastosowanie mają przepisy regulaminu ogólnego.

Bukmacher rezerwuje prawo do wykluczenia dowolnego klienta z tej promocji w dowolnym momencie i do zmiany lub odwołania tej oferty bonusowej bez wcześniejszego powiadomienia.

Czasem pojawia się zapis, że w razie rozbieżności w tłumaczeniu regulaminu bonusu, nadrzędną jest wersja angielska. Jest to dla mnie absurdalny i nieprofesjonalny zapis. Na szczęście nie słyszałem jeszcze nigdy o znaczącej rozbieżności między polską a angielską wersją regulaminu bonusu. Źle przetłumaczone regulaminy łatwo rozpoznać, bo mają niezrozumiałe zapisy.

Angielska wersja regulaminu jest wersją nadrzędną.

4. Przykłady regulaminów

bet365

Przyjrzyjmy się przykładowemu regulaminowi bonusu bukmachera, który moim zdaniem jest jednym z najlepiej dopracowanych (pogrubiłem ważniejsze informacje):

 1. Minimalna kwota depozytu to 20 PLN.
 2. Maksymalna kwota bonusu o jaki można się ubiegać to 200 PLN.
 3. Aby postawić zakłady bukmacherskie za bonus, zagraj za kwotę kwalifikującego się depozytu jednokrotnie w wybranych zakładach sportowych. Musisz dokonać obrotu depozytem i bonusem 3 razy przed możliwością wypłaty.
 4. Jeżeli wymagania obrotu stawką dla tego bonusu, nie zostaną spełnione w ciągu 90 dni od chwili dokonania pierwszego kwalifikującego się depozytu, wszystkie środki znajdujące się na koncie bonusowym zostaną utracone.
 5. Oferta zakończy się o 23:59 (czas UK) 30. czerwca 2014.
 6. Oferta nie dotyczy klientów zamieszkujących Chiny i Tajwan.
 7. Kod oferty (wysłany mailem) musi zostać wprowadzony w ciągu 7 dni od momentu dokonania kwalifikującej się transakcji. Jeżeli zostanie zlecona wypłata lub przelew przed wpisaniem kodu oferty wówczas, jakiekolwiek poprzednie transakcje nie będą się liczyły do wstępnych warunków kwalifikacyjnych lub kolejnych wymagań obrotu.
 8. W tym samym czasie, gracze mogą mieć aktywny tylko jeden bonus. Aby ubiegać się o kolejny bonus, aktualnie aktywny bonus musi zostać dokończony lub zamknięty w pierwszej kolejności.
 9. Istniejący posiadacze kont u bukmachera nie kwalifikują się.
 10. Ta oferta nie może być użyta w połączeniu z jakąkolwiek inną ofertą rejestracyjną.
 11. Jakiekolwiek zakłady zawierające selekcje z kursami niższymi niż 1,50 nie będą wliczane do wymaganego obrotu.
 12. Zakłady postawione na handicapy azjatyckie, azjatycką sumę goli i zakład na zwycięstwo w baseballu, zarówno w zakładach przedmeczowych, jak i na żywo, NIE liczą się do jakichkolwiek wymagań obrotu.
 13. Zakłady postawione na rynki finansowe, które zostały rozliczone wcześniej, nie liczą się do jakichkolwiek wymagań obrotu.
 14. Tam, gdzie jakiekolwiek warunki oferty lub promocji zostaną naruszone lub występuje dowód serii zakładów postawionych przez klienta lub grupę klientów, które z powodu bonusu, specjalnych wypłat, darmowych zakładów lub jakiejkolwiek innej oferty promocyjnej zagwarantują klientowi zysk niezależnie od wyniku, czy indywidualnie, czy w grupie, bukmacher zastrzega sobie prawo do wycofania elementów bonusowych takich ofert wedle własnego uznania lub rozliczyć zakłady po poprawnych kursach lub anulować darmowe zakłady lub jakiekolwiek zakłady postawione za środki bonusowe. Bukmacher zastrzega sobie prawo do pobrania od klienta kosztów administracyjnych aż do wysokości bonusu od depozytu, darmowego zakładu lub dodatkowej płatności na pokrycie kosztów administracyjnych. Zastrzegamy sobie również prawo do poproszenia klienta o dostarczenie dokumentacji wystarczającej, według naszego uznania, do potwierdzenia tożsamości klienta przed przyznaniem mu jakichkolwiek bonusów, darmowego zakładu lub ofert na ich konto.
 15. Oferta bukmachera jest skierowana do graczy rekreacyjnych i bukmacher może wedle własnego uznania ograniczyć prawo klientów do udziału we wszystkich lub w niektórych aspektach dowolnej promocji.
 16. Jedna oferta na osobę, rodzinę, gospodarstwo domowe, adres e-mail, numer telefonu, ten sam numer formy płatności (np. karta kredytowa itp.) i dzielony komputer, np. szkoła, biblioteka publiczna i miejsce pracy. Zastrzegamy prawo do wycofania dostępności dowolnej oferty lub wszystkich ofert dla jakiegokolwiek klienta lub grupy klientów. Oferty mają tylko zastosowanie do klientów, którzy złożyli rzeczywisty depozyt u bukmachera.
 17. Bukmacher zastrzega sobie prawo do zmiany, odwołania, odebrania lub odmowy jakiejkolwiek promocji wedle własnego uznania.

Ten regulamin bonusu jest przejrzysty, zrozumiały, jednoznaczny i sprawiedliwy. Zawiera wszystkie punkty, które wymieniłem:

 • minimalna/maksymalna wartość bonusu (punkt 1 i 2 powyżej)
 • warunki obrotu bonusem (punkt 3, 4, 11, 12 i 13)
 • okres trwania promocji (punkt 5)
 • wykluczenia (punkt 6, 9 i 10)
 • aktywacja bonusu (punkt 7, 8)
 • nadużycia (punkt 14)
 • zastrzeżenie praw (punkt 15, 16 i 17)

10bet

Przyjrzyjmy się teraz drugiej skrajności. Regulamin bukmachera jest najbardziej nieuczciwym jaki znam. Jego nieuczciwość nie jest zawarta w treści, lecz w interpretacji regulaminu, która nie jest zgodna z ogólnie przyjętym standardem interpretacji w branży bukmacherskiej.

 1. Bonus powitalny jest dostępny tylko dla nowych użytkowników, którzy wprowadzili kod promocyjny: FD100.
 2. Dostaniesz 50% bonus powitalny na Twój pierwszy depozyt aż do 800 PLN. Na przykład wpłacając 400€ dostaniesz dodatkowo 200€ bonusu. Wpłacając 200€ dostaniesz dodatkowo 100€ bonus. Nowym graczom przysługuje tylko jeden bonus powitalny.
 3. Bonus będzie dodany do Twojego konta po jednokrotnym postawieniu kwoty pierwszego depozytu.
 4. Jeśli warunki obrotu nie zostaną spełnione w ciągu 90 dni od momentu przyznania bonusu, bonus zostanie odpisany od Twojego konta.
 5. Aby móc wypłacić bonus należy obrócić depozytem i bonusem 8-krotnie. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony bonus i wygrane pochodzące z niego zostaną anulowane.
 6. Aby spełnić wymagania obrotu, wszystkie stawki muszą być postawione w Zakładach Sportowych po kursach wyższych niż 1,60. Zakłady zrobione na handicapy azjatyckie i więcej/mniej nie będą wliczone do wymagań obrotu.
 7. Bukmacher zastrzega sobie prawo do zmiany, odwołania, odebrania lub odmowy jakiejkolwiek promocji według własnego uznania.
 8. Wszystkie premie i promocje bukmachera są skierowane do graczy rekreacyjnych i bukmacher może według własnego uznania ograniczyć prawo klientów do udziału w całości lub części jakiejkolwiek promocji.
 9. Warunki te są częścią Ogólnych Warunków bukmachera.

Możemy w nim zauważyć wszystkie wymagane elementy:

 • minimalna/maksymalna wartość bonusu (punkt 2 powyżej)
 • warunki obrotu bonusem (punkt 4, 5, 6)
 • okres trwania promocji (brak informacji, zatem oferta nieograniczona czasowo może zostać wycofana w dowolnym momencie)
 • wykluczenia (punkt 1)
 • aktywacja bonusu (punkt 1, 3)
 • nadużycia (punkt 8)
 • zastrzeżenie praw (punkt 7, 8, 9)

Jest to regulamin bonusu, który tylko z pozoru wygląda na poprawny. W gruncie rzeczy kryje kilka pułapek, których nawet zaawansowany gracz nie jest w stanie wyłapać bez znajomości postępowania bukmachera.

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym może być wielkość regulaminu. Zwykle regulamin ma długość 15-20 punktów. Wypisane 9 punktów jest absolutnym minimum. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to, że bukmacher ukrywa albo interpretuje na swój sposób regulamin, co jest niezgodne z interesem gracza:

 • nie jest napisane, że tylko bonus i wygrane z niego pochodzące liczą się do obrotu. A bukmacher właśnie tak interpretuje “obrót”. Jest to jawne łamanie własnego regulaminu promocji. Brakuje także informacji, że to depozyt jest stawiany jako pierwszy, a dopiero potem środki bonusowe.
 • jeśli przegrasz część zawierającą bonus przed spełnieniem warunków obrotu, będziesz uprawniony do wypłaty depozytu. Ukrywają jednak fakt, że jeśli przegra się bonus i poprosi o wypłatę depozytu, to pobierają 50€ prowizji!
 • jeśli zagramy za bonus i wygramy, to zysk jest dodawany do kwoty przyznanego bonusu. Na szczęście wielkość obowiązkowego obrotu jest liczona na podstawie pierwotnej wartości przyznanego bonusu.
 • jeśli będziemy chcieli zrezygnować z przyznanego bonusu, to zostanie odjęta kwota “narosłego bonusu”, a nie pierwotnie przyznanego jak to sugeruje regulamin.
 • ostatni punkt także nie jest standardowy i sugeruje, że więcej wyjaśnień może być w Warunkach Ogólnych. A te stanowią zwykle kilkadziesiąt stron i mogą być zmienione w dowolnym momencie.

Na szczęście taka “dowolność” interpretowania własnego regulaminu jest wyjątkiem od reguły.

Drugim sygnałem ostrzegawczym jest wielkość bonusu. Bonusy powitalne zwykle nie przekraczają wartości 100% do 100€. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli bukmacher oferuje większy bonus powitalny, to istnieje duża szansa, że pojawią się problemy z wypłatą i/lub bukmacherem.

Wniosek:
Warto zapoznać się z wieloma regulaminami promocji, aby mieć rozeznanie co jest standardem, a jakie zapisy pojawiają się rzadko.

5. Proces przyznawania bonusów

5.1. Depozyt

Często depozyty za pomocą portfela Skrill czy NETellerwykluczone z promocji powitalnych z uwagi na łatwość założenia takiego konta, a tym samym większe ryzyko nadużycia bonusu:

Klienci wpłacający pieniądze za pośrednictwem konta Skrill czy NETeller nie mogą brać udziału w niniejszej promocji.

UWAGA!
Tuż po założeniu konta, przed postawieniem pierwszego zakładu, zapytaj bukmachera czy jesteś uprawniony do bonusu powitalnego i odpowiedź zachowaj do celów dowodowych w przypadku sporu!

Moment wpłaty jest najlepszym momentem do zapytania czy w ogóle jesteś uprawniony do bonusu! Może się okazać, że wygrasz dużą sumę pieniędzy, a bukmacher Ci napisze, że Ci się nie należał i zwróci Ci tylko depozyt! Otrzymuję mnóstwo maili w tym stylu:

Witam, Chciałbym ostrzec wszystkich przed (…). Skorzystałem z ich promocji przy depozycie 50% do 800 PLN. Wygrałem w sumie grubo ponad 10k, dokonałem obrotu i zleciłem wypłatę. Poproszono mnie o dowód osobisty więc posłusznie wysłałem zdjęcia. Dziś nie mogę się już zalogować na konto gracza, zostało zablokowane. W odpowiedzi na moje pytanie dlaczego otrzymałem takiego oto e-maila:

Dziękujemy za kontakt z nami. Pana konto gracza zostało zamknięte na podstawie przeprowadzonej przez nas weryfikacji. Tym samym rozwiązujemy z Panem umowę. Gra w w naszym serwisie nie będzie już możliwa. Życzymy miłego dnia.

Dodam, że mam zmienne IP, nie rejestrowałem po kilka kont. Jednocześnie bardzo proszę o sugestię co z tym zrobić? Dziwne jest również, że po weryfikacji od razu zamrożono mi konto na skrill prosząc o dokumenty do ponownej weryfikacji. Mam zrobione screeny z konta potwierdzające, że miałem wpisane poprawne dane na koncie (…). Pozdrawiam

Pisząc do bukmachera email, twoje środki są bezpieczniejsze. Zasypcie ich mailami, skoro bukmacherzy robią weryfikację konta dopiero przy wypłacie!!!

5.2. Konsekwencje utraty bonusu

mezczyzna-wywleka-kieszenie-spodni.jpg

Utrata bonusu,
fot. ShutterStock

Niepisaną zasadą jest prawo do anulowania bonusu przez gracza w dowolnym momencie. Odpisywany od salda jest wtedy bonus oraz wygrane, które dzięki niemu zostały wygrane. W przypadku odebrania bonusu konsekwencje są takie same.

Jeżeli anulujesz swój bonus, stracisz bonus i wszelkie wygrane pochodzące z bonusu.

Jest to jeden z niestandardowych zapisów, który jest dla bukmacherów oczywisty. Dlatego zwykle go nie ma w regulaminie bonusu. Musisz mieć świadomość, że gdy otrzymujesz bonus przed zrobieniem obrotu, grasz niejako nie za swoje pieniądze. Kierując się logiką grasz najpierw za swoje pieniądze, a potem za pieniądze od bukmachera.

Grając z aktywnym bonusem prawdziwe pieniądze są odejmowane od salda jako pierwsze.

Jeśli np. wpłaciłeś 100 PLN i dostałeś 100 PLN bonusu, masz do dyspozycji 200 PLN. Jeśli w takiej sytuacji postawisz zakład za 150 PLN, to wykorzystujesz do niego 100 PLN swoje i 50 PLN otrzymane od bukmachera. Ma to znaczenie w sytuacjach, gdy zrezygnujesz z bonusu lub będzie on odebrany.

W przypadku rezygnacji niektórzy bukmacherzy nakładają na gracza koszty administracyjne:

Wszelkie prośby anulowania bonusu lub wypłaty środków przed spełnieniem warunków obrotu skutkują wypłatą środków bez bonusu z potrąceniem 10% opłaty administracyjnej od wartości sumy wygranych. Wszystkie środki i bonusy mogą być wypłacone po upływie trzech dni biznesowych, o których mowa w punkcie 6.

Jeśli zatem otrzymałeś bonus 100 PLN, to nie używaj tej kwoty do zakładów, dopóki masz do dyspozycji pozostałe środki (wpłacone 100 PLN + wygrane z tych środków). Nie stawiaj więcej niż za 25% wartości początkowego salda żeby nie zostać posądzonym o nadużycie. Jeśli bukmacher napisał, że bonus jest dla graczy rekreacyjnych, a ty takim nie jesteś, to nie korzystaj z bonusu. Jeśli mieszkasz w internacie, a w regulaminie jest, że przysługuje 1 bonus na 1 IP, nie korzystaj z bonusu. Jeśli bukmacher jest mało wiarygodny, kusi dużym i łatwym bonusem, a ty chcesz obracać bonus surebetami, licz się z tym że możesz już nie zobaczyć swoich pieniędzy. Itd. itp.

UWAGA:
Czytaj uważnie każdy regulamin bonusu. Jeśli czegoś nie rozumiesz, dopytaj supportu bukmachera.

Zlecenie wypłaty przed spełnieniem warunków obrotu bonusem też może być podstawą do anulowania bonusu. Zwykle wtedy powiadamiają mailowo, że obrót jeszcze nie został spełniony. Jeśli u danego bukmachera nie ma monitoringu postępu bonusu, warto przed wypłatą zapytać czy spełniło się już wymagany obrót.

Bukmacherzy z różnych powodów mogą anulować bonus. Warto zadbać o to, by w takim przypadku straty były minimalne.

5.3. Decyzja o wypłacie

W momencie gdy zrobisz wymagany obrót bonusem i poprosisz o wypłatę, pracownicy bukmachera rozpoczną proces weryfikacji. Sprawdzą jakie grałeś zakłady, skąd się logowałeś, przeprowadzą weryfikację danych osobowych i miejsca zamieszkania. Nie opłaca im się tego robić wcześniej. Być może nawet zadzwonią do Ciebie z dziwnymi pytaniami, aby sprawdzić czy to rzeczywiście ty posługiwałeś się tym kontem (osoby trzecie nie mogą korzystać z Twojego konta, co jest zapisane w Regulaminie Ogólnym każdego bukmachera). Jeśli wszystko będzie w porządku, zapewne wypłacą Ci należne środki.

Tylko niektórzy bukmacherzy informują, że weryfikacja konta następuje dopiero w momencie prośby o wypłatę środków. Nie informują, bo to jest standard w branży bukmacherskiej, o którym początkujący gracze mogą nie wiedzieć:

Betsafe zastrzega prawo do poproszenia Cię o kopię Twojego dowodu osobistego i dowodu wpłaty, aby potwierdzić legalność.

Dane osobowe podane podczas zakładania konta muszą być zgodne z danymi podanymi w ustawieniach dla wypłaty na konto bankowe. Wymagane jest wypełnienie prawidłowo wszystkich pól.

kobieta-zagryza-wargi-trzyma-wykrzyknik-pytajnik.jpg

Rozstrzyganie sporów,
fot. ShutterStock

5.4. Rozstrzyganie sporów

Niektórzy bukmacherzy dają sobie prawo do ostatecznej decyzji w sprawach przydzielonego bonusu. Ma to na celu zniechęcanie nieuczciwych graczy i podkreślenie faktu, że bonus jest “dobrą wolą” bukmachera.

W razie sporu i niejasności decyzja managerów bukmachera będzie ostateczna.

Faktem jest, że jeśli gracz złamał któryś z punktów regulaminu bonusu, żadna Komisja Nadzorcza nie przyzna mu racji, chyba że bukmacher przekroczył swoje uprawnienia i zabrał więcej niż powinien. Ogólnie Komisje raczej nie ingerują w sprawy bonusowe, chyba że doszło do poważniejszych nadużyć ze strony bukmachera, a gracz potrafi to udowodnić.

6. Podsumowanie

Bonusy bukmacherskie są przeznaczone dla początkujących graczy. Dla wielu są dobrym sposobem na zwiększenie początkowego kapitału na grę. Są często ignorowane przez zawodowych graczy, którzy nie chcą dać pretekstu bukmacherowi do konfiskaty środków. Poza tym zwykle nie zamyka im to drogi by potem skorzystać z bonusów reload, jeśli przegrywają na danym koncie.

Rozeznanie w standardach zajmuje trochę czasu. Dlatego trzeba zachować niezbędne środki ostrożności, by nie dać się złapać na haczyk bukmacherom, którzy wykorzystują graczy. Opisy poszczególnych bukmacherów i komentarze znajdziesz na SureBety.pl.

Zobacz najlepsze bonusy bukmacherskie

Polecany bukmacher:
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna