Bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą. Nie zapewnia anonimowości transakcji, przez co słabo nadaje się do zagranicznych bukmacherów. Bitcoin dobrze nadaje się dla spekulantów. Temat kryptowalut na pewno warto zacząć od Bitcoina.

1. Czym jest Bitcoin?

1.1. Definicja Bitcoina

Biała duża litera B z podwójnymi wypustkami jak w dolarze u dołu i u góry w pomarańczowym kole na białym tle

Symbol Bitcoina

Def. Bitcoin to cyfrowa kryptowaluta (elektroniczne aktywo oparte na kryptografii), która została stworzona w 2009 roku przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Docelowa liczba Bitcoinów jest ograniczona do 21.000.000 BTC (są uwalniane stopniowo), a każdy Bitcoin dzieli się na 100.000.000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.

Bit” oznacza najmniejszą ilość informacji sprzętu komputerowego, czyli stan “0” lub “1”.

Coin” to z angielskiego “moneta”.

W założeniu Bitcoiny miały być środkiem płatniczym czasu rzeczywistego, ale z powodów ograniczeń technologicznych, przesłanie środków trwa od kilku sekund do 2 dni, w zależności od wysokości akceptowalnej opłaty za transfer (tzw. gas price, którego jednostką jest gwei).

Kryptowaluta to matematyczna informacja (algorytm rozliczania transakcji), który tworzy łańcuch bloków o wszystkich transakcjach przeprowadzonych na Bitcoinach. Jest to zaszyfrowany zapis matematyczny, ale adresy historycznych transakcji są jawne. 

1.2. Portfele elektroniczne

Bitcoiny można przechowywać portfelach elektronicznych (w postaci fizycznej lub programu firmy oferującej takie portfele), do których dostęp jest możliwy za pomocą klucza prywatnego.

Prywatny klucz kryptograficzny jest używany do autoryzowania transakcji. Może być zapisany w oprogramowaniu na komputerze, w aplikacji smartfona lub w tzw. portfelu sprzętowym (najbezpieczniejsza opcja, ale płatna).

Klucz prywatny daje możliwość zarządzania środkami. W przypadku jego zgubienia jest możliwość odzyskania go za pomocą 20 słów bezpieczeństwa. 

UWAGA:

Jeśli zgubisz lub stracisz klucz prywatny, to istnieją już specjalistyczne firmy (w USA), które zajmują się odzyskiwaniem dostępu do portfeli sprzętowych.

Firma Chainalysis szacuje, że dostęp do 2,5-4 mln Bitcoinów został już utracony.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

1.3. Cechy Bitcoina

Możemy wyróżnić następujące cechy charakterystyczne Bitcoina:

 • pierwsza i przez to najbardziej popularna kryptowaluta (wśród ponad 4000 istniejących)
 • ma otwarty kod źródłowy (“każdy” może sprawdzić jak został zaprogramowany i jak będzie działał)

1.4. Wartość i zastosowanie Bitcoina

Fundamentalna wartość Bitcoina opiera się na:

 • niezależność od instytucji państwowych (to może być wadą albo zaletą): Bitcoin nie jest bezpośrednio zależny od żadnego państwa, władzy czy instytucji. Nikt centralnie nie zarządza ani nie kontroluje Bitcoina. Nie można go dodrukować, zablokować czy sfałszować. Oczywiście państwa będą regulować obrót Bitcoinem, ale faktycznej władzy nad nim nie mają, bo jest to rozproszony algorytm obliczeniowy. Dostęp do Bitcoina nie wymaga pośrednictwa banku czy instytucji finansowej.
 • poprawa płynności: możliwość przesłania bardzo dużych wartości pieniężnych, w szybkim czasie z jednego miejsca na świecie w drugie
 • wiarygodność: bitcoin będzie działał w przyszłości, a transakcje będą rozliczane
 • siła nabywcza: bitcoin możliwy do wymiany na towary/usługi w miejscach, które akceptują BTC
 • akceptowalny środek płatniczy: połączony z istniejącymi walutami fiducjarnymi (tzw. waluty FIAT)
 • ograniczoność: bitcoinów nie można “dodrukować”
 • potrzeba zasobów: wytworzenie wartości (realizacja transakcji) wymaga poniesienia kosztów (potrzebna jest moc obliczeniowa i sprzęt elektroniczny)

Pieniądz papierowy, czyli waluta fiducjarna stosowana przez rządy państw, nie ma gwarancji w dobrach materialnych (np. w złocie).
FIAT’y mają tylko umowną wartość, a ich wartość tkwi w wiarygodności emitenta. Bitcoin także opiera się na wiarygodnościsile nabywczej.

 

Oprócz wartości fundamentalnej bitcoin ma wartość spekulacyjną:

 • służy do hazardu (handel z dźwignią finansową)
 • bardzo wiele transakcji na bitcoinie ma charakter spekulacyjny: dla wielu osób stanowi alternatywę dla rozrywki (jako źródło emocji)

 

6 września 2021 roku Salwador, jako pierwszy kraj na świecie, przyjął bitcoina (przy cenie 45.000 USD/BTC) jako oficjalny środek płatniczy (drugi po USD). Ten eksperyment społeczno-socjologiczny nie spotkał się z uznaniem społeczeństwa, co nie było trudne do przewidzenia.

1.5. Fenomen Bitcoina

Fenomen Bitcoina wynika z kilku cech Bitcoina:

 1. Bitcoin jest symbolem rewolucji, w którym władza nad pieniądzem zostaje zabrana państwu i oddana w ręce ludzi. Tak jak państwo i kościół są rozdzielone (możesz wyznawać dowolną religię), tak pieniądze też powinny być oddzielone od państwa, który mianował się uprzywilejowanym graczem ekonomicznym kosztem obywateli.
 2. Władza państwowa nie może Ci zabrać Bitcoinów. Nie mają one fizycznej postaci. Komornik nie zajmie elektronicznych pieniędzy w banku. Jeśli nie zdradzisz nikomu swojego prywatnego klucza dostępu (ciąg znaków) i przechowujesz Bitcoiny w bezpiecznym miejscu, to nikt nie może Ci ich zabrać.
 3. Inflacja jest wpisana w system i zależy od ludzi, którzy go będą używać. Bitcoin jest odporny na zewnętrzne czynniki powodujące inflację walut państwowych z powodu decyzji władz, np. dodruk pieniądze czy polski program 500+.

1.6. Jak działa Bitcoin?

Bitcoin wymaga do działania rozproszonej sieci (bez centralnego serwera), np. sieci Internet. Bez sieci, bez prądu na całym świecie, płatność Bitcoinem nie będzie możliwa.

Infrastrukturę Bitcoina tworzą użytkownicy sieci, którzy udostępniają swoje komputery do obliczeń. W zamian mogą liczyć na zapłatę w Bitcoinach. Nazywa się ich górnikami wykopującymi Bitcoiny. Do przeprowadzenia transakcji Bitcoinowych potrzebne są duże moce obliczeniowe i dedykowany sprzęt (tzw. koparki Bitcoinów), by zużył jak najmniej prądu i wykopywanie przyniosło większy zysk Bitcoinowy niż koszty prądu.

Górnicy otrzymują wynagrodzenie za zrealizowany blok płatności. Ilość bitcoinów za blok maleje o połowę co ok. 4 lata — to tzw. halving. Oprócz nagrody za blok, górnicy otrzymują pieniądze za transakcje. Gdy jest mniej górników do kopania, wartość opłaty za transakcje rośnie. Dopóki bitcoin jest użyteczny do transakcji, dopóty środków na wypłaty dla górników nigdy nie zabraknie.

Kryptowaluta to matematyczna informacja (algorytm), który tworzy łańcuch bloków o wszystkich transakcjach przeprowadzonych na Bitcoinach. Jest to jawny, ale zaszyfrowany zapis matematyczny.

Zobacz artykuł Bukmacherzy do kryptowalut

2. Kurs Bitcoina

 

2.1. Wykres kursu Bitcoina BTC/USD

Wartość Bitcoina jest wyrażana w dolarach amerykańskich USD. Dla Polaków jego wartość jest zależna od pary kursów: BTC/USD i USD/PLN. Obie pary kursów ulegają znacznym wahaniom kursów.

Wykres Bitcoina najlepiej analizować na TradingView:

 • w lewym górnym rogu “po BTCUSD” możesz zmienić interwał czasu (jest ustawiony dzienny, możesz zmienić np. na miesięczny)
 • w lewym górnym rogu po interwale czasowym możesz zmienić typ wykresu (domyślnie słupkowy, możesz zmienić np. na liniowy)
 • w prawym dolnym rogu (koło zębate) możesz zmienić rodzaj skali, (domyślnie liniowa, możesz zmienić np. na logarytmiczną)

 


TradingView to darmowe narzędzie w podstawowej wersji. To podstawowej analizy zupełnie wystarczy. Wersja płatna jest wykorzystywana przez zawodowych analityków.

2.2. Historyczne kursy Bitcoina

Historia kursu Bitcoina pokazuje, że pierwsza bańka spekulacyjna powstała w 2011 roku, kiedy to od stycznia do czerwca kurs wzrósł z 0.32$ do 31.91$, by do grudnia spaść do wartości 3-4$. W kolejnych latach również były bańki. Za każdym razem mniejsze procentowo, bo i kwoty były większe:

Wykres Bitcoina na bitstamp.com

Wykres Bitcoina 2012-2017, Źródło: Bitstamp.com

W styczniu 2017 roku wartość Bitcoina wynosiła 1000 USD i wzrosła do grudnia 2017 do wartości 19.000 USD. W roku 2018 kurs Bitcoina sukcesywnie spadał aż do wartości 4.000 USD, by w marcu 2019 wrócić bliżej psychologicznej wartości 10.000 USD.

UWAGA:
Wahania kursu Bitcoina są duże. Jest to dobry rynek dla spekulantów. Wymaga jednak zdobycia szerokiej wiedzy specjalistycznej.

2.3. Prognozy dla kursu Bitcoina

Kurs Bitcoina zależy głównie od tego jak inwestorzy postrzegają jego wartość. Kurs zmienia się w wyniku prawa popytu i podaży.

Kurs Bitcoina zależy m.in. od:

 • regulacje prawne państw w zakresie Bitcoina
 • wzmianek w mediach mainstreamowych
 • decyzji “dużych graczy” o wejściu lub wyjściu z rynku
 • liczby międzynarodowych podmiotów, które zdecydują się zaakceptować Bitcoina

Z uwagi na sztywną ilość dostępnych bitcoinów (uwalnianych stopniowo), niektórzy eksperci szacują krzywą wzrostu wartości bitcoina wg takich prognoz (skala logarytmiczna!):

Rynek oczywiście jest bardzo dynamiczny i jak widać z powyższych ryzyk, ciężko jest przewidzieć cenę bitcoina w długiej perspektywie. Wiele osób jeszcze jest do niego negatywnie nastawiona. Jesteśmy na początku “szaleństwa” i to co jest pewne, to ogromne zmiany cen, na których mogą zarobić krocie analitycy.

3. Bezpieczeństwo Bitcoina

3.1. Cechy piramidy finansowej

Przyjrzyjmy się definicji:

Def. Piramida finansowa – struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze.

Popularność, a co za tym idzie kurs Bitcoina w oczywisty sposób zależy od liczby osób go używających. Przy stałej liczbie Bitcoinów, cena wzrośnie wraz ze wzrostem liczby chętnych do zakupu Bitcoinów. A to może podnieść zyski tym, którzy weszli wcześniej, czyli tym którzy są “wyżej” w strukturze piramidy (mniej zainwestowali, by mieć określoną liczbę Bitcoinów).

Ale czy zgodnie z tą definicją pieniądz fiducjarny nie jest piramidą finansową odkąd nie ma parytetu złota? Czy młodzi nie finansują ze swojej kieszeni obecnych emerytur, a przyszłe pokolenia będą spłacać obecne dziury budżetowe państw?

W sposób oczywisty najwięcej zyskał założyciel Bitcoina — Satoshi Nakamoto — który w 2019, według szacunków, posiada ok. 700.000 BTC.

W listopadzie 2018 dr Jonathan Harris – Ekspert z FCA Institute w USA – twierdzi, że wszystkie kryptowaluty wyglądają jak piramida finansowa, tylko bardzo zakamuflowana.

Jonathan Harris podaje kilka cech kryptowalut:

 • brak wartości fundamentalnej – powstał z “niczego” i nie ma dolnego podparcia
 • obiecują profity bazujące na wejściu nowych użytkowników do systemu
 • nie oferuje zysków w wyniku generowania przepływów pieniężnych za towary i usługi (w praktyce generują tym, którzy chcą uniknąć opodatkowania i ludziom handlującym na czarnych rynkach)
 • nie ma zastosowań jak złoto – w przemyśle, jubilerstwie czy sztuce
 • Bitcoin po 10 latach funkcjonuje głównie do spekulacji i “podejrzanych transakcji”
 • gdyby milionerzy uznali Bitcoina za wartościowego, jego kurs wzrósłby w tempie geometrycznym
 • nie ma żadnych wartości społecznych: obrót akcjami pomaga gospodarce i przedsiębiorstwom; Bitcoin nie

Czy kryptowaluty będą kiedyś powszechnie używane? Wymagają specjalistycznej wiedzy. Opierają się na wiarygodności. Będą na pewno zwolennicy i przeciwnicy tej płatności, podobnie jak nie wszyscy znają się na złocie jako formy przechowywania wartości pieniądza.

W 2022 roku kurs bitcoina rośnie jak bańka w określonych przez spekulantów granicach. Co by się musiało stać, by ta wiarygodność bitcoina drastycznie zmalała? Można to zrozumieć jedynie przez dokładne zrozumienie mechanizmu bitcoina, a ponad 90% osób, które spekulują na bitcoinie nie potrafi dokładnie wytłumaczyć całego mechanizmu funkcjonowania tej kryptowaluty.

Kiedy muzyka przestanie grać, wiele osób zostanie bez pieniędzy.

Kilkunastu mężczyzn krąży do muzyki wokół krzeseł

Nie dla wszystkich wystarczy krzeseł, gdy muzyka przestanie grać, Źródło: GIPHY.com

3.2. Anonimowość

Bitcoin nie zapewnia anonimowości. Mówi się o pseudoanonimowości, bo wszystkie transakcje bitcoinowe są jawne (można je śledzić). Anonimowość polega na tym, że adresu nie powiążemy z konkretną osobą, chyba że ktoś sam się ujawni.

UWAGA:
Nie powinno się wiązać tożsamości z Bitcoinami ze względu na Podatki od zakładów bukmacherskich. Przy małych kwotach nie ma to znaczenia. Jeśli jednak kiedyś wejdziesz na “wyższe stawki”, może to mieć znaczenie. Wtedy jednak możesz założyć inny portfel BTC albo inną kryptowalutę. Nie ma tragedii, jeśli ujawniłeś już swoją tożsamość, a stawki były niskie. Wraz ze wzrostem stawek postaraj się poukładać także kwestie bezpieczeństwa.

Bitcoin możesz kupić anonimowo za gotówkę w bitomatach lub fizycznych kantorach. Jeśli potrzebna jest anonimowość, a kwoty wysokie (>10.000€ wynikająca z ustawy AML), to NIE kupuj na giełdach. Przy wysokich kwotach warto zaplanować przyszłą zapłatę podatków + historię wszystkich transakcji kupno/sprzedaż kryptowaluty (wystarczy Excel).

Ciekawym scenariuszem do rozważenia jest sytuacja, gdy wpłacasz niewielką ilości środków (do 2000€ powiedzmy), pomnożenie ich na zakładach lub giełdzie kryptowalut, przelanie ich z powrotem przez giełdę kryptowalut (wymiana) i wypłata z późniejszym odprowadzeniem podatku (podatek od zysku netto) i zapewnienie sobie tym samym legalnego przychodu. Kwestii zakładów raczej nikt się nie będzie czepiał, bo ostatnim, widocznym źródłem wpływu będzie giełda kryptowalut, a organom podatkowym nie opłaca się głębiej doszukiwać przy tak małych kwotach.

Istnieją specjalne organizacje do śledzenia blockchaina BTC i wychwytywania podejrzanych transakcji, także na zlecenie instytucji państwowych, w tym polska firma z Wrocławia.

Jak chronić swoją prywatność? – bitcoin.org

4. Zalety Bitcoina

 • Bitcoin jest łatwy w transporcie (postać elektroniczna)
 • płatność Bitcoinem przejdzie zawsze
 • Bitcoiny NIE mogą być dodrukowane, zablokowane, sfałszowane
 • brak blokad regionalnych (z BTC może korzystać każdy, kto ma dostęp do Internetu)
 • używanie Bitcoina zmniejsza władzę polityków i bankierów
 • możliwość zarobienia dużych pieniędzy poprzez spekulacje

5. Wady Bitcoina

 • Howard Marks widzi Bitcoina jako zakamuflowaną piramidę finansową – zarabiają głównie ci, którzy weszli najbliżej początku, a cykliczne korekty są pewne
 • bezpieczne korzystanie z Bitcoinów wymaga zdobycia dużej wiedzy (choć system bankowy i pieniądz papierowy również)
 • Bitcoin jest kryptowalutą i nie ma poparcia wartości w niczym materialnym
 • kurs BTC jest bardzo dynamiczny z powodu spekulacji oraz prawa popytu i podaży
 • wielu renomowanych bukmacherów nie ma i nie planuje wprowadzenia Bitcoinów
 • internetowe/mobilne portfele BTC nie są tak “wiarygodne” jak np. banki (Bitcoin powstał z powodu utraty zaufania do banków)
 • prowizja od transakcji jest stosunkowo duża (od groszy do kilkunastu złotych); wysokość prowizji nie zależy od kwoty transakcji, lecz od obciążenia sieci i szczegółów technicznych transakcji; istnieją metody zmniejszenia opłaty za transakcje Bitcoinem

6. Kryptowaluty w Polsce

W związku z jawnością transakcji Bitcoina, słabo nadaje się on do obstawiania zakładów u zagranicznych bukmacherów.

W marcu 2018 polski Urząd Skarbowy zrobił “nalot” na giełdy kryptowalut, wysyłając im pismo o udostępnienie danych użytkowników. Jeśli nie możesz zapewnić sobie anonimowości, to korzystanie z Bitcoinów mija się z celem.

FlyingAtom wygrał w sądzie z Krajową Administracją Skarbową – bitcoin.pl

Przychody z kryptowalut należy rozliczać w rocznym zeznaniu podatkowym.

7. Gdzie kupować Bitcoiny?

Miejsce zakupu zależy od tego jak bardzo anonimowy chcesz pozostać. Możesz kupić Bitcoiny od kolegi czy znajomego, ale rzadko jest taka możliwość.

O ile Bitcoinami możesz się wymienić bez pośredników, o tyle handel Bitcoinami wymaga już instytucji pośredniczącej jak giełda czy kantor, która będzie wyświetlała aktualny kurs Bitcoina. Ponieważ jest to pośrednictwo, to zawsze jest ryzyko, że trafimy na nieuczciwego pośrednika.

7.1. Bitomat

Bitomat to fizyczna maszyna, podobna do bankomatu. Jej zadaniem jest zakup lub sprzedaż Bitcoinów za gotówkę. Jest najbardziej rekomendowaną formą pozyskiwania Bitcoinów.

ATM-ethereum-bitcoin-cash-680.jpg

W czerwcu 2019 liczba Bitomatów wynosi 5000, z czego ok. 2200 w USA, Źródło: BitCoin.pl

W 2022 roku istnieją w Polsce 2 sieci bitomatów:

 1. Shitcoins.club – najlepsza anonimowość w Polsce, przy zachowaniu pewnych warunków;
  • drukuje potwierdzenie (masz potwierdzenie, że twoje Bitcoiny pochodzą z legalnego źródła),
  • obsługuje nowoczesne adresy Bech32
  • wybór opłaty sieciowej pokrywa kupujący; jest potrącana z otrzymanych BTC
 2. FlyingAtom.com
  • brak potwierdzenia zakupu
  • brak obsługi adresów Bech32
  • opłata sieciowa zawarta jest już w prowizjach
  • zdarzają się zacięcia ekranu dotykowego

Bitomaty NIE wymagają podawania danych osobowych, numeru telefonu czy emaila. Jednak w trosce o bezpieczeństwo Bitomatów, są one objęte monitoringiem kamer, a twój telefon i urządzenia elektroniczne mogą zdradzać twoją lokalizację. Pełna anonimowość jest możliwa tylko wtedy, gdy ktoś dla Ciebie dokona transakcji.

7.2. Kantor Bitcoin

Fizyczne kantory dają możliwość anonimowego zakupu i sprzedaży do kwoty 15.000 EUR (ustawa AML) bez weryfikacji tożsamości. Kantory bitcoinowe nie są kantorami w rozumieniu polskiej Ustawy, dlatego nie podlegają rejestracji w NBP.

7.3. Giełda Bitcoin

Jeśli brak anonimowości nie jest problemem, a ty chcesz się skupić na handlowaniu kryptowalutami, to Bitcoiny można kupić na giełdzie bitcoinowej, np.

8. Bukmacherzy do Bitcoinów

8.1. Bukmacherzy amerykańscy

Wraz z popularnością BTC coraz więcej bukmacherów o korzeniach amerykańskich (główna waluta USD) akceptuje płatności w tej kryptowalucie. W USA hazard jest zakazany, a niezaspokojony rynek hazardzistów jest tam ogromny!

Większość bukmacherów akceptujących BTC od razu po depozycie konwertuje Bitcoin na inną walutę (przeważnie USD) po kursie z dnia wpłaty. Niektórzy bukmacherzy pozwalają utrzymywać saldo w BTC.

Bukmacherzy, którzy akceptują Bitcoiny wiedzą, że średni kurs Bitcoina będzie rosnąć długoterminowo. Wystarczy, że zabezpieczą się przed korektami kursu Bitcoina. Główne ryzyko spoczywa na graczach.

Na “modzie bitcoinowej” postanowiło wypłynąć kilku nowych bukmacherów. Są też tacy bukmacherzy, którzy oferują bonus powitalny 100% do 5 BTC, a konto gracza jest wyrażone jest w BTC!
NIE polecam deponowania Bitcoinów do bukmacherów bez rankingu lub o wątpliwej wiarygodności.

UWAGA:
Gdy chcemy wymienić BTC na walutę “bardziej użytkową” (PLN, EUR, USD), to o ile wpłata do bukmachera trwa około 10-20 minut, to wypłata od bukmachera może zająć nawet 6 godzin. Pamiętaj, że w tym czasie kurs Bitcoina może się mocno zmienić!

8.2. Ranking bukmacherów do kryptowalut

Zobacz listę bukmacherów do kryptowalut:

Bukmacherzy do kryptowalut

9. FAQ – najczęstsze pytania o Bitcoina

9.1. Jakie są alternatywy Bitcoina?

Obecnie Bitcoin jest uważany za przestarzałą kryptowalutę, z uwagi na swoje ograniczenia technologiczne (określona pojemność bloku transakcji, co powoduje przeciążenia sieci; średni czas pojawienia się nowego bloku to 10 minut). Pozostaje jednak symbolem kryptowalut i “trzyma markę“. W jego rozwój jest zaangażowane najwięcej środków i ludzi.

Bitcoin po 2019 roku najlepiej sprawdza się do celów tezauryzacyjnych (przechowywanie dużych pieniędzy poza bankami). Bezpieczne przechowywanie majątku w Bitcoinie wymaga długiego horyzontu czasowego i doskonałej znajomości działania Bitcoina.

Jednym z rozwiązań problemu pojemności bloku jest Bitcoin Cash, który może obsłużyć większą ilość transakcji w jednostce czasu.
Można też dokonywać transakcji na Litecoin‘ie, czyli na tańszym klonie Bitcoina (lite = lżejszy), który działa znacznie szybciej.Kryptowaluty z rodziny Ethereum NIE mają właściwie funkcji płatniczej, ale głównie obsługę smart contractów. Istnieje już sporo zastosowań dla tej technologii – od gier do prowadzenia rejestrów publicznych, np. rejestr własności nieruchomości. Przykładami są Decentraland.org, Cryptokitties.co, a także takie projekty jak polski Golem. Tokenizowane są też akcje i udziały w spółkach w oparciu o te sieci.Inną kategorię stanowią tzw. anony – czyli kryptowaluty zapewniające anonimowość. Najbardziej popularne to: Monero, Dash, Zcash. Mają różny sposób ochrony, ale nadają się do używania nawet przez paranoików anonimowości.Do transakcji czarnego rynku najczęściej używany jest Monero XMR.Są też kryptowaluty wydane przez konkretne organizacje, które mają specyficzne zastosowania, np. Ripple służy do rozliczeń międzybankowych.

Świata kryptowalut nie da się już zatrzymać! Trwa walka między chęcią zdobycia popularności (konieczność spełnienia warunków KYC/AML) a anonimowością atrakcyjną dla użytkowników.

9.2. Czy Bitcoina można użyć do zakładów bukmacherskich?

Tak, ale w przypadku zagranicznych bukmacherów.

Jeśli wpłacasz inną walutą niż BTC, a bukmacher nie prowadzi konta gracza w BTC, to z uwagi na duże wahania kursu BTC, wpłaty i wypłaty do bukmacherów zagranicznych są obarczone bardzo dużym ryzykiem zmiany wartości. Rozważ bukmachera, który prowadzi saldo w BTC.

Zrozumienie działania Bitcoina wymaga bardzo wiele czasu i jest niezbędne, jeśli chcesz się posługiwać tą metodą płatności. Jeśli rozważasz korzystanie z tej waluty, to im szybciej przyswoisz informacje, tym lepiej.

W Polsce NIE jest koniecznym by używać Bitcoinów, by bezpiecznie obstawiać u zagranicznych bukmacherów. Poczytaj o metodach płatności, by poznać szczegóły.

Bukmacherzy do kryptowalut

9.3. Gdzie można płacić Bitcoinem?

Swoje Bitcoiny możesz oczywiście wymienić z bitomatach (automaty fizyczne wymieniające BTC na walutę FIAT), ale marża takiej wymiany jest bardzo duża.

Może w takim razie warto poszukać miejsca, gdzie można zrobić zakupy za Bitcoiny? Lista takich miejsc zmienia się dynamicznie (jedni się dodają, a inni rezygnują).

Zakupy stacjonarne możesz zrobić za pośrednictwem telefonu i aplikacji mobilnej (portfel do kryptowalut), która wykorzystuje QRkody.
Możesz ewentualnie skorzystać z karty płatniczej, która obsługuje bitcoiny (np. VISA). VISA będzie w takim przypadku pośrednikiem wymieniającym Twoje bitcoiny na walutę FIAT i tą walutą zostanie uregulowany rachunek. Jest już kilka rozwiązań tego typu na świecie, np. Crypto.com.

Zakupy online zrobisz na takich stronach jak:

 • Coinmap.org – mapa punktów, gdzie akceptowane są bitcoiny, ale niestety wiele z nich jest nieaktualnych
 • Globimmo.net – alternatywna mapa z punktami akceptującymi bitcoina

 

 • 79Element.pl (sprzedaż złotych i srebrnych monet na bullion79.com) – niestety spot ok. 5% poniżej ceny rynkowej
 • EuropeanMint.com – zakup złotych i srebrnych monet w bardzo niskich cenach (polecam do dużych zamówień)
 • Fasttech.com – elektronika z Hong Kongu
 • Naszywki.pl – haft komputerowy
 • PolyLand.pl (Kraków) – tłumaczenia
 • Regeneratory.pl – akcesoria do silników samochodowych
 • RestLords.com (Wrocław) – fotele masujące
 • Zonda – polska giełda kryptowalut (do 2021 znana jako BitBay)
 • na Salwatorze i w Japonii BTC jest powszechnie akceptowany

Istnieją strony internetowe, gdzie można sprzedać bitcoina czy inne kryptowaluty, np. kantorbitcoin.pl czy invity.io. Jeśli chcesz z nich skorzystać, to powinieneś zacząć od zbadania ich wiarygodności.

9.4. Jak płacić mniej za przelew bitcoina?

Opłaty transakcyjne w sieci bitcoin – jak płacić mniej? – obszerny artykuł z bithub.pl dla osób technicznych

9.5. Jak śledzić transakcje Bitcoin?

blockchain.com – przykładowa strona do śledzenia transakcji. Wpisz adres portfela, by zobaczyć historię wszystkich transakcji wraz z potwierdzeniami dostarczenia płatności

9.6. Czy Bitcoin zastąpi SWIFT?

Trwają prace nad stworzeniem równoległego systemu płatności do przelewów bankowych SWIFT.

David Marcus, były dyrektor ds. płatności Facebooka, chciałby aby płatności między dwoma dowolnymi osobami były tak łatwe jak wymiana SMS-a.

Źródło: Czy Bitcoin zastąpi SWIFT?

Literatura

[1] BitCoin.pl – polska encyklopedia wiedzy na temat Bitcoina; na forum znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć

[2] BitcoinFAQ.pl – dobre porady ws. Bitcoina; strona w trakcie rozwoju

[3] How to use Bitcoin – video tutorial – dyskusja na SBR dotycząca gry w BTC, poradnik dla newbie

[4] Upadek giełdy BitCurex

[5] Krytycznie o kryptowalutach

[6] Emerytura za litecoiny, BitFilar.pl – strategie inwestycyjne oparte na comiesięcznym odkładaniu pieniędzy w kryptowalutach; trzeba dobrać odpowiedni portfel, bo kryptowaluty nie rosną bez końca

[7] Coinmarketcap.com – Kapitalizacja najpopularniejszych kryptowalut

[8] Crypto – Feer and Greed Index – alternative.me

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.