Bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą. Nie zapewnia anonimowości transakcji, przez co słabo nadaje się do zagranicznych bukmacherów. Bitcoin dobrze nadaje się dla spekulantów. Temat kryptowalut na pewno warto zacząć od Bitcoina, gdyż jest to najstarsza kryptowaluta na świecie.

1. Czym jest Bitcoin?

1.1. Definicja Bitcoina

Biała duża litera B z podwójnymi wypustkami jak w dolarze u dołu i u góry w pomarańczowym kole na białym tle

Symbol Bitcoina

Def. Bitcoin to cyfrowa kryptowaluta (elektroniczne aktywo oparte na kryptografii), która została stworzona w 2009 roku przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Docelowa liczba Bitcoinów jest ograniczona do 21.000.000 BTC (są uwalniane stopniowo), a każdy Bitcoin dzieli się na 100.000.000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.

Bit” oznacza najmniejszą ilość informacji sprzętu komputerowego, czyli stan “0” lub “1”.

Coin” to z angielskiego “moneta”.

W założeniu Bitcoiny miały być środkiem płatniczym czasu rzeczywistego, ale z powodów ograniczeń technologicznych, przesłanie środków trwa od kilku sekund do 2 dni, w zależności od wysokości akceptowalnej opłaty za transfer (tzw. gas price, którego jednostką jest gwei).

Kryptowaluta to matematyczna informacja (algorytm rozliczania transakcji), który tworzy łańcuch bloków o wszystkich transakcjach przeprowadzonych na Bitcoinach. Jest to zaszyfrowany zapis matematyczny, ale adresy i kwoty historycznych transakcji są jawne.

1.2. Jak działa Bitcoin?

Bitcoin wymaga do działania rozproszonej sieci (bez centralnego serwera), np. sieci Internet. Bez sieci Internet, bez prądu na całym świecie, płatność Bitcoinem nie będzie możliwa. Mało prawdopodobne, aby do tego kiedyś doszło bez globalnego kataklizmu (wtedy będziemy mieli inne zmartwienia).

Infrastrukturę Bitcoina tworzą użytkownicy sieci, którzy udostępniają swoje komputery do obliczeń (rozwiązywanie problemów kryptograficznych). W zamian mogą liczyć na zapłatę w Bitcoinach. Nazywa się ich górnikami wykopującymi Bitcoiny. Do przeprowadzenia transakcji Bitcoinowych potrzebne są duże moce obliczeniowe i dedykowany sprzęt ASIC (tzw. koparki Bitcoinów), by zużył jak najmniej prądu i wykopywanie przyniosło większy zysk Bitcoinowy niż koszty prądu.

Górnicy otrzymują wynagrodzenie za zrealizowany blok płatności. Ilość bitcoinów za blok maleje o połowę co ok. 4 lata. To tzw. halving. Oprócz nagrody za blok, górnicy otrzymują pieniądze za transakcje. Gdy jest mniej górników do kopania, wartość opłaty za transakcje rośnie.

Kryptowaluta to matematyczna informacja (algorytm), który tworzy łańcuch bloków o wszystkich transakcjach przeprowadzonych na Bitcoinach. Jest to jawny, ale zaszyfrowany zapis matematyczny.

1.3. Cechy Bitcoina

Możemy wyróżnić następujące cechy charakterystyczne Bitcoina:

  • pierwsza i przez to najbardziej popularna kryptowaluta (na rynku ponad 4000 kryptowalut)
  • Bitcoin ma otwarty kod źródłowy (“każdy” może sprawdzić jak został zaprogramowany i jak będzie działał)
  • jawna historia adresów i kwot transakcji
  • ograniczona ilość monet (wszystkich BTC będzie nie więcej niż 21.000.000 BTC)
  • nagroda za realizację przelewów (udostępnianie własnego sprzętu elektronicznego i prądu) jest wypłacana w BTC i jest zmniejszana o połowę co 3-4 lata (tzw. halving)

1.4. Gdzie jest Bitcoin?

Bitcoiny można przechowywać w portfelach elektronicznych (w postaci fizycznej lub specjalnego oprogramowania).
Dostęp jest możliwy za pomocą klucza prywatnego.

Prywatny klucz kryptograficzny jest używany do autoryzowania transakcji. Może być zapisany w oprogramowaniu na komputerze, w aplikacji smartfona lub w tzw. portfelu sprzętowym (najbezpieczniejsza opcja, ale płatna).

Klucz prywatny daje możliwość zarządzania środkami. W przypadku jego zgubienia jest możliwość odzyskania go za pomocą 20 słów bezpieczeństwa.

UWAGA:

Jeśli zgubisz lub stracisz klucz prywatny, to istnieją już specjalistyczne firmy (w USA), które zajmują się odzyskiwaniem dostępu do portfeli sprzętowych.
Firma Chainalysis szacuje, że dostęp do 2,5-4 mln Bitcoinów został już utracony.

1.5. Wartość i zastosowanie Bitcoina

Fundamentalna wartość Bitcoina opiera się na:

  • niezależność od instytucji państwowych (to może być wadą albo zaletą): 
    Bitcoin w założeniu miał być bezpośrednio niezależny od żadnego państwa, władzy czy instytucji: żadna firma ani osoba nie zarządza ani nie kontroluje centralnie Bitcoina. Nie można go dodrukować, zablokować czy sfałszować. Oczywiście państwa będą regulować obrót Bitcoinem, ale faktycznej władzy nad nim nie mają, bo jest to rozproszony algorytm obliczeniowy. Dostęp do Bitcoina nie wymaga pośrednictwa banku czy instytucji finansowej.
  • tani przesył dużych kwot: możliwość przesłania bardzo dużych pieniędzy elektronicznych, w szybkim czasie, z jednego miejsca na świecie w drugie
  • wiarygodność: bitcoin ma działać w przyszłości, a transakcje mają być rozliczane (zależy to od tego, czy w przyszłości będzie realizował potrzeby)
  • siła nabywcza: bitcoin ma taką wartość, jaką będą akceptować ludzie poprzez udział w wymianach towarów/usług w miejscach akceptujących BTC
  • akceptowalny środek płatniczy: stworzono już połączenie poprzez tzw. stable coiny, które zapewniają połączenie kryptowalut z walutami fiducjarnymi (tzw. waluty FIAT)
  • ograniczoność: bitcoinów nie można “dodrukować” (w założeniu ma to zapobiegać inflacji)
  • wymóg zasobów: wartość Bitcoina powstaje z zaspokojenia potrzeby realizacji transakcji; wymaga ona poniesienia kosztów (potrzebna jest moc obliczeniowa i sprzęt elektroniczny)

Pieniądz papierowy, czyli waluta fiducjarna stosowana przez rządy państw, nie ma gwarancji w dobrach materialnych (np. w złocie).
FIAT’y mają tylko umowną wartość, a ich wartość tkwi w wiarygodności emitenta.

Bitcoin także opiera się na wiarygodności emitenta (w tym przypadku na wiarygodności algorytmu) i sile nabywczej (akceptowalności Bitcoina do wymiany na dobra/usługi).

 

Oprócz wartości fundamentalnej bitcoin ma wartość spekulacyjną:

  • służy do hazardu (handel z dźwignią finansową)
  • bardzo wiele transakcji na bitcoinie ma charakter spekulacyjny: dla wielu osób stanowi alternatywę dla rozrywki (jako źródło emocji)

1.6. Jakie potrzeby zaspokaja Bitcoin?

Fenomen Bitcoina wynika z “antysystemowości” rozwiązania, któremu nadano parametry wzmacniające efekt sieciowy:

  1. Bitcoin jest symbolem rewolucji, w którym władza nad pieniądzem zostaje zabrana państwu i oddana w ręce ludzi.
    Zaspokaja to wielu osobom potrzebę poczucia sprawiedliwości i dlatego wielu osobom łatwo utożsamić się z tym argumentem.
    Kto uczył się historii, ten wie jak rewolucje się kończą.
  2. Bitcoin miał być elektronicznym zabezpieczeniem majątku (np. przed organami państwowymi, wierzycielami czy komornikiem).
    Tylko osoba posiadająca klucz prywatny miała mieć do niego dostęp.
    W praktyce NIE jest to prawdą, bo można już ominąć to zabezpieczenie.
  3. Inflacja jest wpisana w system (ograniczona podaż kryptowaluty) i zależy od ludzi, którzy będą go używać.
    Bitcoin jest odporny na zewnętrzne czynniki powodujące inflację walut państwowych z powodu decyzji władz, np. dodruk pieniędzy czy polski program 500+.

Efekt sieciowy jest wzmacniany przez pompowanie bańki cenowej na kursie Bitcoina BTC/USD.

Bukmacherzy do kryptowalut

2. Kurs Bitcoina

 

2.1. Wykres kursu Bitcoina BTC/USD

Wartość Bitcoina jest wyrażana w dolarach amerykańskich USD.

Dla Polaków jego wartość jest zależna od pary kursów: BTC/USD i USD/PLN.
Kurs BTC/USD potrafi spaść o 80-90% w ciągu kilku miesięcy.

Do analizy ceny Bitcoina wykorzystuje się analizę fundamentalną i analizę techniczną.
Skuteczność analiz zależy głównie od jakości wiedzy analizującego.

Do analizy technicznej można użyć np. darmowego narzędzia TradingView: BTCUSD wykres 


2.2. Historyczne kursy Bitcoina

Historia kursu Bitcoina pokazuje, że pierwsza bańka spekulacyjna powstała w 2011 roku, kiedy to od stycznia do czerwca 2011 kurs wzrósł z 0.32$ do 31.91$, by do grudnia spaść do wartości 3-4$.

W kolejnych latach również były bańki. Za każdym razem mniejsze procentowo, co wynika z praw ekonomii.

Wykres Bitcoina na bitstamp.com

Wykres Bitcoina 2012-2017, Źródło: Bitstamp.com

W styczniu 2017 roku wartość Bitcoina wynosiła 1000 USD i wzrosła do grudnia 2017 do wartości 19.000 USD.

W roku 2018 kurs Bitcoina sukcesywnie spadał aż do wartości 4.000 USD, by w marcu 2019 wrócić bliżej psychologicznej wartości 10.000 USD.

UWAGA:
Wahania kursu Bitcoina są duże. Jest to dobry rynek dla spekulantów. Wymaga jednak zdobycia szerokiej wiedzy specjalistycznej. Osoby, które zdobyły doświadczenie w zakładach bukmacherskich powinny mieć łatwiej, jeśli opanowały zarządzanie kapitałem i czynniki psychologiczne.

2.3. Prognozy dla kursu Bitcoina

Kurs Bitcoina zależy głównie od tego jak inwestorzy postrzegają wartość tej kryptowaluty.
Kurs zmienia się w wyniku prawa popytu i podaży.

Na kurs Bitcoina mają wpływ:

  • regulacje prawne państw G7 czy G20
  • wzmianek w mediach mainstreamowych
  • decyzji “dużych graczy” o wejściu albo wyjściu z rynku
  • liczby międzynarodowych podmiotów, które zdecydują się zaakceptować Bitcoina
  • bariery dostępu do bitcoina (kwestie zakazów, podatków, funduszy inwestycyjnych opartych o BTC itp.)

Z uwagi na sztywną ilość dostępnych bitcoinów (uwalnianych stopniowo), niektórzy eksperci szacują krzywą wzrostu wartości bitcoina wg takich prognoz (skala logarytmiczna!):

Wyselekcjonowałem osoby, które mogą znają rynek i mogą mieć rację. Ich przewidywania i opinie były często trafne, ale nie gwarantują sukcesu w przyszłości.
Są to ogólne trendy, więc mogę się nimi z Tobą podzielić.

Rynek oczywiście jest bardzo dynamiczny.
W długiej perspektywie da się przewidzieć tylko zakres wahań ceny bitcoina.
Ilość czynników wpływających na krótszy okres jest tak liczny, że im dalej w przyszłość, tym większa niepewność.

Prawidłowe przewidywanie ceny Bitcoina w przyszłości gwarantuje tylko zdobycie odpowiedniej wiedzy i budowanie na tej podstawie modelu predykcyjnego, co nie jest przedmiotem SureBety.pl.

3. Bezpieczeństwo Bitcoina

3.1. Czy Bitcoin jest pieniądzem?

Z ekonomii wiadomo, że:

Def. Pieniądz to materialny lub niematerialny środek płatniczy, dzięki któremu można nabywać dobra lub usługi.

Czy Bitcoin jest w takim razie pieniądzem? Tak.

Bitcoin nie jest pełnowartościowym pieniądzem (jak kruszce typu złoto/srebro).
Bitcoin należy do kategorii pieniądza rozliczeniowego.

Pieniądz powinien spełniać kilka bardzo ważnych cech[9]:

  1. Musi być powszechnie akceptowany i rozpoznawalny.
  2. Musi być miernikiem wartości.
  3. Musi być przenośny i poręczny.
  4. Musi być łatwo podzielny na mniejsze jednostki.
  5. Musi być trudny do podrobienia.
  6. Musi być wytrzymały.

3.2. Problemy Bitcoina

Problem Bitcoina jako pieniądza jest przede wszystkim w warunku miernika wartości.

Wahania wartości BTC względem USD (a co za tym idzie względem innych dóbr i usług) rzędu 5-10% dziennie sprawiają, że planowanie krótko- i średnioterminowe są obarczone bardzo wysokim ryzykiem. Nie są to sprzyjające warunki do podejmowania racjonalnych decyzji inwestycyjnych, a przez to nie są to warunki sprzyjające stabilnemu rozwojowi gospodarki. Oparcie waluty krajowej na Bitcoinie jest moim zdaniem formą hazardu, a nie rozsądną, przemyślaną decyzją.

6 września 2021 roku państwo Salwador, jako pierwszy kraj na świecie, przyjął Bitcoina (przy cenie 45.000 USD/BTC) jako oficjalny środek płatniczy (drugi po USD). Ten eksperyment społeczno-socjologiczny NIE spotkał się z uznaniem społeczeństwa, co nie było trudne do przewidzenia. Podejrzewam, że politycy Salwadoru ulegli finansowym naciskom.

W długiej perspektywie być może Salwador będzie miał szczęście, jeśli Bitcoin nadal będzie rósł. Co jednak w przypadku, gdy Bitcoin straci zaufanie jego wartość drastycznie spadnie? Pęknięcie bańki na Bitcoinie jest jak najbardziej możliwe. Moim zdaniem pytanie nie brzmi czy bańka pęknie, ale raczej kiedy pęknie bańka finansowa na Bitcoinie?

Największe rządy państw na Ziemi nie pozwolą, aby Bitcoin zdobył dominację finansową. Widzę też kilka matematycznych wad w algorytmie samego Bitcoina. Są one “intuicyjne”, więc trudno mi je opisać. A nie mam też czasu na ich potwierdzenie/zaprzeczenie. Intuicja mi mówi, że ta bańka pęknie za kilkanaście albo kilkadziesiąt lat w 6. albo 7. fazie rozwoju (w 2024 roku jesteśmy w czwartej).

Banki centralne nie pozwolą na dominację Bitcoina. Przejmą go albo doprowadzą do załamania systemu Bitcoina. Możliwy jest też scenariusz zbudowania międzynarodowej waluty, aby zdobyć władzę międzynarodową. Podejrzewam, że odbędzie się to jednak za pomocą innej, tańszej w przesyle kryptowaluty (zgodnie z prawem Kopernika o wypieraniu pieniądza lepszego gorszym).

3.3. Czy Bitcoin jest piramidą finansową?

Przyjrzyjmy się definicji:

Def. Piramida finansowa – struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze.

Popularność, a co za tym idzie kurs Bitcoina w oczywisty sposób zależy od liczby osób go używających. Przy stałej liczbie Bitcoinów, cena wzrośnie wraz ze wzrostem liczby chętnych do zakupu Bitcoinów. A to może podnieść zyski tym, którzy weszli wcześniej, czyli tym, którzy są “wyżej” w strukturze piramidy (weszli wcześniej i mniej zainwestowali, by mieć określoną liczbę Bitcoinów).

Ale czy zgodnie z tą definicją pieniądz fiducjarny nie jest piramidą finansową odkąd nie ma parytetu złota? Czy młodzi nie finansują ze swojej kieszeni obecnych emerytur, a przyszłe pokolenia będą spłacać obecne dziury budżetowe państw?

Przy pieniądzu fiducjarnym banki centralne “dbają” o stabilność systemu i cen. Destabilizacja prowadzi do krachów, bankructw, zniszczenia i niezadowolenia ludzi. Osobom na szczycie władzy nie zależy na wywoływaniu chaosu, lecz na kontrolowanym sprawowaniu władzy.

W przypadku Bitcoina nie ma tych mechanizmów kontrolujących stabilność. Stabilność wynika częściowo z powiązania Bitcoina z systemem fiducjarnym. Krach w kryptowalutach może wpłynąć na system fiducjarny. Ale jak mocno? Wielkość tego wpływu mierzy się kapitalizacją danego rynku. Należy brać pod uwagę czarne scenariusze, w których ktoś zapoczątkuje lawinę wyprzedaży, a resztę zrobi panika tłumu… Tak kończą ludzkie rewolucje. Emocjonalnie. Bez kontroli. A potem nowa bańka…

Bezpiecznie jest założyć, że Bitcoin jest piramidą finansową. W pierwszej kolejności jest to aktywo spekulacyjne (ryzyko straty 100%). W drugiej można się doszukiwać fundamentalnych wartości.

Dla równowagi przekazuję argumenty, które przytaczają zwolennicy Bitcoina:
Dlaczego Bitcoin nie jest piramidą finansową? (sugestia odpowiedzi już w tytule świadczy o nierzetelności artykułu, który został zbudowany pod udowodnienie hipotezy)

Obecnie nie mam ochoty, by za darmo przygotowywać moją analizę argumentów za i przeciw.
W skrócie sprowadza się ona do sprawdzenia czy tempo wzrostu dąży do przebicia bańki czy do stabilizacji. I czy stabilizacja jest w ogóle matematycznie możliwa? Jeśli coś rośnie dużo szybciej niż oprocentowanie lokaty, to jakie finansowe uzasadnienie miałby mieć taki wzrost w nieskończoność? Taka sytuacja prowadzi moim zdaniem do przebicia bańki, a nie do stabilizacji.

Postaram się znaleźć czas na analizę “bliżej szczytu bańki” :) Tymczasem biorę udział w tej zabawie i niech każdy oceni sam kiedy warto się ewakuować.

Kilkunastu mężczyzn krąży do muzyki wokół krzeseł

Nie dla wszystkich wystarczy krzeseł, gdy muzyka przestanie grać, Źródło: GIPHY.com

3.4. Brak fundamentów Bitcoina

W sposób oczywisty najwięcej zyskał założyciel Bitcoina — Satoshi Nakamoto — który w 2019, według szacunków, posiada ok. 700.000 BTC.

W 2017 roku Howard Marks widzi Bitcoina jako bezpodstawną modę, a może nawet zakamuflowaną piramidę finansową — zarabiają głównie ci, którzy weszli najbliżej początku, a cykliczne korekty są pewne.

W listopadzie 2018 dr Jonathan Harris — Ekspert z FCA Institute w USA — twierdzi, że wszystkie kryptowaluty wyglądają jak piramida finansowa, tylko bardzo zakamuflowana (autor SureBety.pl ma pewność co do Bitcoina, ale inne kryptowaluty mogą mieć potencjał wynikający z realizacji unikalnych potrzeb).

Jonathan Harris podaje kilka cech kryptowalut:

  • brak wartości fundamentalnej — powstały z “niczego” i nie mają dolnego podparcia w fundamencie (ryzyko spadku do zera wobec braku fundamentów)
  • obiecują zyski bazujące na wejściu nowych użytkowników do systemu
  • nie oferuje zysków w wyniku generowania przepływów pieniężnych za towary i usługi
    (w praktyce generują tym, którzy chcą uniknąć opodatkowania i ludziom handlującym na czarnych rynkach)
  • nie ma zastosowań jak złoto — w przemyśle, jubilerstwie czy sztuce
  • Bitcoin po 10 latach funkcjonuje głównie do spekulacji i “podejrzanych transakcji” (podobno aż 97% transakcji temu służy)
  • gdyby milionerzy uznali Bitcoina za wartościowego, jego kurs wzrósłby w tempie geometrycznym
  • nie ma żadnych wartości społecznych: obrót akcjami pomaga gospodarce i przedsiębiorstwom; Bitcoin nie

Czy kryptowaluty będą kiedyś powszechnie używane? Wymagają specjalistycznej wiedzy. Opierają się na wiarygodności. Będą na pewno zwolennicy i przeciwnicy tej płatności, podobnie jak nie wszyscy znają się na złocie jako formy przechowywania wartości pieniądza.

W 2022 roku kurs Bitcoina rośnie jak bańka w określonych przez spekulantów granicach. Co by się musiało stać, by ta wiarygodność Bitcoina drastycznie zmalała? Można to zrozumieć jedynie przez dokładne zrozumienie mechanizmu Bitcoina, a ponad 90% osób, które spekulują na bitcoinie NIE potrafi dokładnie wytłumaczyć całego mechanizmu funkcjonowania tej kryptowaluty. Ten procent będzie się zwiększał w czasie.

Kiedy muzyka przestanie grać, wiele osób zostanie bez pieniędzy…

Kilkunastu mężczyzn krąży do muzyki wokół krzeseł

Nie dla wszystkich wystarczy krzeseł, gdy muzyka przestanie grać, Źródło: GIPHY.com

3.5. Anonimowość

Bitcoin nie zapewnia anonimowości.

Mówi się o pseudoanonimowości, bo wszystkie transakcje bitcoinowe są jawne (można je śledzić).
Anonimowość polega na tym, że adresu nie powiążemy z konkretną osobą, chyba że ktoś sam się ujawni.
Metodą łańcucha zależności można jednak dotrzeć do większości danych.
Pozostaje bariera opłacalności takiego sprawdzania.

UWAGA:
Powiązanie tożsamości z Bitcoinami implikuje konieczność rozliczenia podatku od dochodu. Ma to znaczenie zwłaszcza na “wysokich stawkach”. Rządy mają tendencje do uszczelniania poboru podatków, gdzie się tylko opłaca. Jeśli jest to dla Ciebie istotne, to postaraj się poukładać procedury dot. kwestii bezpieczeństwa.

Bitcoin możesz kupić anonimowo za gotówkę w bitomatach lub fizycznych kantorach. Wiele giełd kryptowalut ma obowiązek zgłaszania podsumowań do organów nadzorczych. Możesz potrzebować listy zaufanych giełd kryptowalut (wiarygodnych i nie mających siedziby w Polsce?). Może się przydać także prowadzenie historii wszystkich transakcji kupno/sprzedaż kryptowaluty (wystarczy Excel) albo podobna forma zarządzania.

Ciekawym scenariuszem do rozważenia jest sytuacja, gdy wpłacasz niewielką ilości środków (do 2000€ powiedzmy), pomnożenie ich na zakładach lub giełdzie kryptowalut, przelanie ich z powrotem przez giełdę kryptowalut (wymiana) i wypłata z późniejszym odprowadzeniem podatku 19% (podatek od zysku netto). Zapewnia to legalny przychód. Kwestii zakładów raczej nikt się nie będzie czepiał, bo ostatnim, widocznym źródłem wpływu będzie giełda kryptowalut. Czy giełda przekaże informacje o źródłach wpływu kryptowalut na giełdę? Giełdy są zmuszane do przekazywania coraz większej ilości danych organom nadzorczym. Dowiedz się czego trzeba i dobrze poukładaj swoje finanse.

Istnieją specjalne organizacje do śledzenia blockchaina BTC i wychwytywania podejrzanych transakcji, także na zlecenie instytucji państwowych, w tym polska firma z Wrocławia.

Jak chronić swoją prywatność? – bitcoin.org

Bitcoin NIE jest anonimowy. Jeśli zależy Ci na anonimowości, to rozważ inne kryptowaluty.

4. Zalety Bitcoina

  • spełnia funkcję akceptowalnego środka płatniczego (w 2024 roku)
  • szybka transakcja
  • zapewnia pseudoanonimowość
  • skuteczna transakcja (jeśli adres odbiorcy jest prawidłowy)
  • brak blokad regionalnych (z BTC może korzystać każdy, kto ma dostęp do Internetu)
  • możliwość zarobienia dużych pieniędzy poprzez spekulacje

5. Wady Bitcoina

  • ryzyko utraty 100% środków w przypadku wpisania błędnego adresu odbiorcy; bez możliwości odzyskania; brak innych danych niż adres do potwierdzenia, że nie doszło do błędu
  • Bitcoin wygląda jak bardzo dobrze zakamuflowana piramida finansowa
  • wysoka bariera wiedzowa i czasowa: bezpieczne korzystanie z Bitcoinów wymaga zdobycia dużej wiedzy (wzmacnia efekt piramidy)
  • wielu renomowanych bukmacherów nie ma i nie planuje wprowadzenia Bitcoinów
  • internetowe/mobilne portfele BTC nie są tak “wiarygodne” jak np. banki
  • prowizja od transakcji jest stosunkowo duża, zwłaszcza dla małych kwot; wysokość prowizji nie zależy od kwoty transakcji, lecz od obciążenia sieci i szczegółów technicznych transakcji; istnieją metody zmniejszenia opłaty za transakcje Bitcoinem
Kilkunastu mężczyzn krąży do muzyki wokół krzeseł

Nie dla wszystkich wystarczy krzeseł, gdy muzyka przestanie grać, Źródło: GIPHY.com

6. Kryptowaluty w Polsce

W związku z jawnością transakcji Bitcoina, kryptowaluta ta słabo nadaje się do obstawiania zakładów u zagranicznych bukmacherów. Lepiej wybrać inną, np. LiteCoin.

W marcu 2018 polski Urząd Skarbowy zrobił “nalot” na giełdy kryptowalut, wysyłając im pismo o udostępnienie danych użytkowników. Ostatecznie nie doszło do przekazania danych, o czym przeczytasz tutaj:

FlyingAtom wygrał w sądzie z Krajową Administracją Skarbową – bitcoin.pl

W 2024 roku prawo o konieczności wydania takich danych zostało już uchwalone i giełdy kryptowalut z placówkami w Polsce muszą przekazywać określone dane finansowe.

Dochody z kryptowalut należy rozliczać w rocznym zeznaniu podatkowym.

7. Gdzie kupować Bitcoiny?

Miejsce zakupu zależy od tego jak bardzo anonimowy chcesz pozostać.
Możesz kupić Bitcoiny od kolegi czy znajomego, ale rzadko jest taka możliwość.

O ile Bitcoinami możesz się wymienić bez pośredników, o tyle handel Bitcoinami wymaga już instytucji pośredniczącej jak giełda czy kantor, która będzie wyświetlała aktualny kurs Bitcoina. Ponieważ jest to pośrednictwo, to zawsze jest ryzyko, że trafisz na nieuczciwego pośrednika.

7.1. Bitomat

Bitomat to fizyczna maszyna, podobna do bankomatu. Jej zadaniem jest zakup lub sprzedaż Bitcoinów za gotówkę. Jest najbardziej rekomendowaną formą pozyskiwania Bitcoinów.

ATM-ethereum-bitcoin-cash-680.jpg

W czerwcu 2019 liczba Bitomatów wynosi 5000, z czego ok. 2200 w USA, Źródło: BitCoin.pl

W 2022 roku istnieją w Polsce 2 sieci bitomatów:

  1. Shitcoins.club – najlepsza anonimowość w Polsce, przy zachowaniu pewnych warunków;
    • drukuje potwierdzenie (masz potwierdzenie, że twoje Bitcoiny pochodzą z legalnego źródła),
    • obsługuje nowoczesne adresy Bech32
    • wybór opłaty sieciowej pokrywa kupujący; jest potrącana z otrzymanych BTC
  2. FlyingAtom.com
    • brak potwierdzenia zakupu
    • brak obsługi adresów Bech32
    • opłata sieciowa zawarta jest już w prowizjach
    • zdarzają się zacięcia ekranu dotykowego

Bitomaty NIE wymagają podawania danych osobowych, numeru telefonu czy emaila. Jednak w trosce o bezpieczeństwo Bitomatów, są one objęte monitoringiem kamer, a twój telefon i urządzenia elektroniczne mogą zdradzać twoją lokalizację. Pełna anonimowość jest możliwa tylko wtedy, gdy ktoś dla Ciebie dokona transakcji.

7.2. Kantor Bitcoin

Fizyczne kantory dają możliwość anonimowego zakupu i sprzedaży do kwoty 15.000 EUR (ustawa AML) bez weryfikacji tożsamości. Kantory bitcoinowe nie są kantorami w rozumieniu polskiej Ustawy, dlatego nie podlegają rejestracji w NBP.

7.3. Giełda Bitcoin

Jeśli brak anonimowości NIE jest problemem, a ty rozważasz handel kryptowalutami, to warto rozważyć konto na giełdzie kryptowalut.
Najważniejsze informacje:

  • Coinmarketcap.com — lista giełd na świecie z wolumenem niekoniecznie prawdziwym
  • Binance.com/pl — jedna z najbardziej znaczących giełd na świecie

8. Bukmacherzy do Bitcoinów

8.1. Bukmacherzy amerykańscy

Wraz z popularnością BTC coraz więcej bukmacherów o korzeniach amerykańskich (główna waluta USD) akceptuje płatności w tej kryptowalucie. W USA hazard jest zakazany, a niezaspokojony rynek hazardzistów jest tam ogromny!

Większość bukmacherów akceptujących BTC od razu po depozycie konwertuje Bitcoin na inną walutę (przeważnie USD) po kursie z dnia wpłaty. Niektórzy bukmacherzy pozwalają utrzymywać saldo w BTC.

Bukmacherzy, którzy akceptują Bitcoiny wiedzą, że średni kurs Bitcoina będzie rosnąć długoterminowo. Wystarczy, że zabezpieczą się przed korektami kursu Bitcoina. Główne ryzyko spoczywa na graczach.

Na “modzie bitcoinowej” postanowiło wypłynąć kilku nowych bukmacherów. Są też tacy bukmacherzy, którzy oferują bonus powitalny 100% do 5 BTC, a konto gracza jest wyrażone jest w BTC! NIE polecam deponowania Bitcoinów do bukmacherów bez rankingu lub o wątpliwej wiarygodności.

UWAGA:
Gdy chcemy wymienić BTC na walutę fiducjarną (PLN, EUR, USD), to o ile wpłata do bukmachera trwa około 10-20 minut, to wypłata od bukmachera może zająć nawet 6 godzin. Pamiętaj, że w tym czasie kurs Bitcoina może się mocno zmienić!

8.2. Ranking bukmacherów do kryptowalut

Zobacz listę bukmacherów do kryptowalut:

Bukmacherzy do kryptowalut

9. FAQ — najczęstsze pytania o Bitcoina

9.1. Jakie są alternatywy Bitcoina?

Obecnie Bitcoin jest uważany za przestarzałą kryptowalutę, z uwagi na swoje ograniczenia technologiczne (określona pojemność bloku transakcji, co powoduje przeciążenia sieci; średni czas pojawienia się nowego bloku to 10 minut). Pozostaje jednak symbolem kryptowalut i “trzyma markę“. W jego rozwój jest zaangażowane najwięcej środków i ludzi.

Bitcoin po 2019 roku najlepiej sprawdza się do celów tezauryzacyjnych (przechowywanie dużych pieniędzy poza bankami). Bezpieczne przechowywanie majątku w Bitcoinie wymaga długiego horyzontu czasowego i doskonałej znajomości działania Bitcoina.
Jednym z rozwiązań problemu pojemności bloku jest Bitcoin Cash, który może obsłużyć większą ilość transakcji w jednostce czasu.
Można też dokonywać transakcji na Litecoin‘ie, czyli na tańszym klonie Bitcoina (lite = lżejszy), który działa znacznie szybciej.Kryptowaluty z rodziny Ethereum NIE mają właściwie funkcji płatniczej, ale głównie obsługę smart contractów. Istnieje już sporo zastosowań dla tej technologii – od gier do prowadzenia rejestrów publicznych, np. rejestr własności nieruchomości. Przykładami są Decentraland.org, Cryptokitties.co, a także takie projekty jak polski Golem. Tokenizowane są też akcje i udziały w spółkach w oparciu o te sieci.Inną kategorię stanowią tzw. anony — czyli kryptowaluty zapewniające anonimowość. Najbardziej popularne to: Monero, Dash, Zcash. Mają różny sposób ochrony, ale nadają się do używania nawet przez paranoików anonimowości.Do transakcji czarnego rynku najczęściej używany jest Monero XMR.Są też kryptowaluty wydane przez konkretne organizacje, które mają specyficzne zastosowania, np. Ripple służy do rozliczeń międzybankowych.

Świata kryptowalut nie da się już zatrzymać! Trwa walka między chęcią zdobycia popularności (konieczność spełnienia warunków KYC/AML) a anonimowością atrakcyjną dla użytkowników.

Ważnym czynnikiem będzie także wprowadzenie Common Reporting Standard (CRS).

9.2. Czy Bitcoina można użyć do zakładów bukmacherskich?

Tak, ale tylko w przypadku zagranicznych bukmacherów.

Jeśli wpłacasz inną walutą niż BTC, a bukmacher nie prowadzi konta gracza w BTC, to z uwagi na duże wahania kursu BTC, wpłaty i wypłaty do bukmacherów zagranicznych są obarczone bardzo dużym ryzykiem zmiany wartości. Rozważ bukmachera, który prowadzi saldo w BTC.

Zrozumienie działania Bitcoina wymaga bardzo wiele czasu i jest niezbędne, jeśli chcesz się posługiwać tą metodą płatności. Jeśli rozważasz korzystanie z tej waluty, to im szybciej przyswoisz informacje, tym lepiej.

W Polsce NIE jest koniecznym by używać Bitcoinów, by bezpiecznie obstawiać u zagranicznych bukmacherów. Poczytaj o metodach płatności, by poznać szczegóły.

9.3. Gdzie można płacić Bitcoinem?

Lista miejsc, w których płatność Bitcoinem jest akceptowana zmienia się dynamicznie: jedni dodają, a inni rezygnują z tej opcji (np. Tesla).

Zakupy stacjonarne możesz zrobić za pośrednictwem telefonu i aplikacji mobilnej (portfel do kryptowalut), która wykorzystuje QRkody.

Możesz ewentualnie skorzystać z karty płatniczej, która obsługuje bitcoiny (np. VISA).
VISA będzie w takim przypadku pośrednikiem wymieniającym Twoje bitcoiny na walutę FIAT i tą walutą zostanie uregulowany rachunek.
Jest już kilka rozwiązań tego typu na świecie, np. Crypto.com.

Zakupy online zrobisz na takich stronach jak:

  • Coinmap.org — mapa punktów, gdzie akceptowane są bitcoiny, ale niestety wiele z nich jest nieaktualnych
  • Globimmo.net — alternatywna mapa z punktami akceptującymi bitcoina

 

  • 79Element.pl (sprzedaż złotych i srebrnych monet na bullion79.com) — niestety spot ok. 5% poniżej ceny rynkowej
  • EuropeanMint.com — zakup złotych i srebrnych monet w bardzo niskich cenach (polecam do dużych zamówień)
  • Fasttech.com — elektronika z Hong Kongu
  • Naszywki.pl — haft komputerowy
  • PolyLand.pl (Kraków) — tłumaczenia
  • Regeneratory.pl — akcesoria do silników samochodowych
  • RestLords.com (Wrocław) — fotele masujące
  • Zonda — polska giełda kryptowalut (do 2021 znana jako BitBay)
  • na Salwatorze i w Japonii BTC jest powszechnie akceptowany

Istnieją strony internetowe, gdzie można sprzedać bitcoina czy inne kryptowaluty, np. KantorBitcoin.pl czy Invity.io.
Jeśli chcesz z nich skorzystać, to powinieneś zacząć od zbadania ich wiarygodności.

9.4. Jak płacić mniej za przelew bitcoina?

Opłaty transakcyjne w sieci bitcoin – jak płacić mniej? — obszerny artykuł z bithub.pl dla osób technicznych

9.5. Jak śledzić transakcje Bitcoin?

blockchain.com — przykładowa strona do śledzenia transakcji.

Wpisz adres portfela, by zobaczyć historię wszystkich transakcji wraz z potwierdzeniami dostarczenia płatności.

9.6. Czy Bitcoin zastąpi SWIFT?

Trwają prace nad stworzeniem równoległego systemu płatności do przelewów bankowych SWIFT, ale raczej nie będzie on oparty o Bitcoina.
Spodziewam się, że zrealizuje to np. Ripple (ticker XRP).

Źródło: Czy Bitcoin zastąpi SWIFT?

10. Literatura

[1] BitCoin.pl — polska encyklopedia wiedzy na temat Bitcoina; na forum znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć

[2] BitcoinFAQ.pl — dobre porady ws. Bitcoina; strona w trakcie rozwoju

[3] How to use Bitcoin – video tutorial — dyskusja na SBR dotycząca gry w BTC, poradnik dla newbie

[4] Upadek giełdy BitCurex

[5] Krytycznie o kryptowalutach

[6] Emerytura za litecoiny, BitFilar.pl — strategie inwestycyjne oparte na comiesięcznym odkładaniu pieniędzy w kryptowalutach; trzeba dobrać odpowiedni portfel, bo kryptowaluty nie rosną bez końca

[7] Coinmarketcap.com — Kapitalizacja najpopularniejszych kryptowalut

[8] Crypto – Feer and Greed Index — alternative.me

[9] Cechy pieniądza – Uniwersytet Wrocławski, prezentacja pptx

Bukmacherzy do kryptowalut

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.