Bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą. Nie zapewnia anonimowości transakcji, przez co słabo nadaje się do zagranicznych bukmacherów. Bitcoin dobrze nadaje się dla spekulantów. Temat kryptowalut na pewno warto zacząć od Bitcoina.

1. Czym jest Bitcoin?

1.1. Definicja Bitcoina

Biała duża litera B z podwójnymi wypustkami jak w dolarze u dołu i u góry w pomarańczowym kole na białym tle

Symbol Bitcoina

Def. Bitcoin to cyfrowa kryptowaluta (elektroniczne aktywo oparte na kryptografii), która została stworzona w 2009 roku przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Docelowa liczba Bitcoinów jest ograniczona do 21.000.000 BTC (są uwalniane stopniowo), a każdy Bitcoin dzieli się na 100.000.000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.

Bit” oznacza najmniejszą ilość informacji sprzętu komputerowego, czyli stan “0” lub “1”.

Coin” to z angielskiego “moneta”.

W założeniu Bitcoiny miały być środkiem płatniczym czasu rzeczywistego, ale z powodów ograniczeń technologicznych, przesłanie środków trwa od kilku sekund do 2 dni (w zależności od wysokości akceptowalnej opłaty za transfer).

Kryptowaluta to matematyczna informacja (algorytm), który tworzy łańcuch bloków o wszystkich transakcjach przeprowadzonych na Bitcoinach. Jest to jawny, ale zaszyfrowany zapis matematyczny.

1.2. Klucz prywatny

Prywatny klucz kryptograficzny, używany do autoryzowania transakcji, może być zapisany w oprogramowaniu na komputerze, w aplikacji smartfona lub w tzw. portfelu sprzętowym (najbezpieczniejsza opcja, ale płatna).

UWAGA:

Jeśli zgubisz lub stracisz klucz prywatny, możesz dołączyć do osób, które już nigdy nie odzyskają swoich Bitcoinów.

Firma Chainalysis szacuje, że dostęp do 2,5-4 mln Bitcoinów został już bezpowrotnie utracony (chyba że ktoś złamie szyfrowanie i je ukradnie, co teoretycznie jest możliwe, ale wymaga ogromnej ilości obliczeń).

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna

1.3. Cechy Bitcoina

Bitcoin to najbardziej popularna kryptowaluta spośród ponad 4000 istniejących. Ma otwarty kod źródłowy, dzięki czemu “każdy” może sprawdzić jak został zaprogramowany i jak będzie działał.

Wartość Bitcoina opiera się przede wszystkim na tym, że może służyć jako akceptowalny środek płatniczy, który możesz wymienić na inne waluty lub na dobra materialne czy usługi.

Pieniądz papierowy, czyli waluta
fiducjarna
stosowana przez rządy państw (inaczej mówiąc waluta FIAT), nie ma gwarancji w dobrach materialnych (np. w złocie). FIAT’y mają tylko umowną wartość, a ich wartość tkwi w wiarygodności emitenta. Bitcoin także opiera się na wiarygodnościsile nabywczej.

Do przeprowadzenia transakcji Bitcoinowych potrzebna jest moc obliczeniowa i sprzęt elektroniczny. To też stanowi o wartości Bitcoinów.

Fenomen Bitcoina wynika z kilku cech Bitcoina:

 1. Bitcoin powstał po to, by w bardzo szybkim czasie przesłać pieniądze z jednego miejsca na świecie w drugie.
 2. Bitcoin nie jest bezpośrednio zależny od żadnego państwa, władzy czy instytucji. Nikt centralnie nie zarządza ani nie kontroluje Bitcoina. Nie można go dodrukować, zablokować czy sfałszować. Oczywiście państwa będą regulować obrót Bitcoinem, ale faktycznej władzy nad nim nie mają, bo jest to rozproszony algorytm obliczeniowy. Dostęp do Bitcoina nie wymaga pośrednictwa banku czy instytucji finansowej.
 3. Bitcoin jest symbolem rewolucji, w którym władza nad pieniądzem zostaje zabrana państwu i oddana w ręce ludzi. Tak jak państwo i kościół są rozdzielone (możesz wyznawać dowolną religię), tak pieniądze też powinny być oddzielone od państwa, który mianował się uprzywilejowanym graczem ekonomicznym kosztem obywateli.
 4. Władza państwowa nie może Ci zabrać Bitcoinów. Nie mają one fizycznej postaci. Komornik nie zajmie elektronicznych pieniędzy w banku. Jeśli nie zdradzisz nikomu swojego prywatnego klucza dostępu (ciąg znaków) i przechowujesz Bitcoiny w bezpiecznym miejscu, to nikt nie może Ci ich zabrać.
 5. Inflacja jest wpisana w system i zależy od ludzi, którzy go będą używać. Bitcoin jest odporny na zewnętrzne czynniki powodujące inflację walut państwowych z powodu decyzji władz, np. dodruk pieniądze czy polski program 500+.

1.4. Jak działa Bitcoin?

Bitcoin wymaga do działania rozproszonej sieci (bez centralnego serwera), np. sieci Internet. Bez sieci, bez prądu na całym świecie, płatność Bitcoinem nie będzie możliwa.

Infrastrukturę Bitcoina tworzą użytkownicy sieci, którzy udostępniają swoje komputery do obliczeń. W zamian mogą liczyć na zapłatę w Bitcoinach. Nazywa się ich górnikami wykopującymi Bitcoiny. Do przeprowadzenia transakcji Bitcoinowych potrzebne są duże moce obliczeniowe i dedykowany sprzęt (tzw. koparki Bitcoinów), by zużył jak najmniej prądu i wykopywanie przyniosło większy zysk Bitcoinowy niż koszty prądu.

Górnicy otrzymują wynagrodzenie za zrealizowany blok płatności. Ilość bitcoinów za blok maleje o połowę co ok. 4 lata — to tzw. halving. Oprócz nagrody za blok, górnicy otrzymują pieniądze za transakcje. Gdy jest mniej górników do kopania, wartość opłaty za transakcje rośnie. Dopóki bitcoin jest użyteczny do transakcji, dopóty środków na wypłaty dla górników nigdy nie zabraknie.

Kryptowaluta to matematyczna informacja (algorytm), który tworzy łańcuch bloków o wszystkich transakcjach przeprowadzonych na Bitcoinach. Jest to jawny, ale zaszyfrowany zapis matematyczny.

Zobacz artykuł Bukmacherzy do kryptowalut

2. Kurs Bitcoina

2.1. Wykres kursu Bitcoina BTC/USD

O ile Bitcoinami możemy się wymienić bez pośredników, o tyle handel Bitcoinami wymaga już stworzenia instytucji pośredniczącej jak giełda czy kantor, która będzie wyświetlała aktualny kurs Bitcoina. Ponieważ jest to pośrednictwo, to zawsze jest ryzyko, że trafimy na nieuczciwego pośrednika.

Wartość Bitcoina jest wyrażana w dolarach amerykańskich USD. Dla Polaków jego wartość jest zależna od pary kursów: BTC/USD i USD/PLN. Obie pary kursów ulegają znacznym wahaniom kursów.

 

Historia kursu Bitcoina pokazuje, że pierwsza bańka spekulacyjna powstała w 2011 roku, kiedy to od stycznia do czerwca kurs wzrósł z 0.32$ do 31.91$, by do grudnia spaść do wartości 3-4$. W kolejnych latach również były bańki. Za każdym razem mniejsze procentowo, bo i kwoty były większe.

Wykres Bitcoina na bitstamp.com

Wykres Bitcoina 2012-2017, Źródło: Bitstamp.com

W styczniu 2017 roku wartość Bitcoina wynosiła 1000 USD i wzrosła do grudnia 2017 do wartości 19.000 USD. W roku 2018 kurs Bitcoina sukcesywnie spadał aż do wartości 4.000 USD, by w marcu 2019 wrócić bliżej psychologicznej wartości 10.000 USD.

UWAGA:
Wahania kursu Bitcoina są duże. Jest to dobry rynek dla spekulantów. Wymaga jednak zdobycia szerokiej wiedzy specjalistycznej.

2.2. Prognozy dla kursu Bitcoina

Kurs Bitcoina zależy głównie od tego jak inwestorzy postrzegają jego wartość. Kurs zmienia się w wyniku prawa popytu i podaży.

Kurs Bitcoina zależy m.in. od:

 • regulacje prawne państw w zakresie Bitcoina
 • wzmianek w mediach mainstreamowych
 • decyzji “dużych graczy” o wejściu lub wyjściu z rynku
 • liczby międzynarodowych podmiotów, które zdecydują się zaakceptować Bitcoina

Z uwagi na sztywną ilość dostępnych bitcoinów (uwalnianych stopniowo), niektórzy eksperci szacują krzywą wzrostu wartości bitcoina wg takich prognoz (skala logarytmiczna!):

Rynek oczywiście jest bardzo dynamiczny i jak widać z powyższych ryzyk, ciężko jest przewidzieć cenę bitcoina w długiej perspektywie. Wiele osób jeszcze jest do niego negatywnie nastawiona. Jesteśmy na początku “szaleństwa” i to co jest pewne, to ogromne zmiany cen, na których mogą zarobić krocie analitycy.

3. Bezpieczeństwo Bitcoina

3.1. Cechy piramidy finansowej

Przyjrzyjmy się definicji:

Def. Piramida finansowa – struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze.

Popularność, a co za tym idzie kurs Bitcoina w oczywisty sposób zależy od liczby osób go używających. Przy stałej liczbie Bitcoinów, cena wzrośnie wraz ze wzrostej liczby chętnych do zakupu Bitcoinów. A to może podnieść zyski tym, którzy weszli wcześniej, czyli tym którzy są “wyżej” w strukturze piramidy (mniej zainwestowali, by mieć określoną liczbę Bitcoinów).

Ale czy zgodnie z tą definicją pieniądz fiducjarny nie jest piramidą finansową odkąd nie ma parytetu złota? Czy młodzi nie finansują ze swojej kieszeni obecnych emerytur, a przyszłe pokolenia będą spłacać obecne dziury budżetowe państw?

W sposób oczywisty najwięcej zyskał założyciel Bitcoina — Satoshi Nakamoto — który w 2019, według szacunków, posiada ok. 700.000 BTC.

W listopadzie 2018 dr Jonathan Harris – Ekspert z FCA Institute w USA – twierdzi, że wszystkie kryptowaluty wyglądają jak piramida finansowa, tylko bardzo zakamuflowana.

Harris podaje kilka cech kryptowalut:

 • brak wartości fundamentalnej – powstał z “niczego” i nie ma dolnego podparcia
 • nie ma zastosowań jak złoto – w przemyśle, jubilerstwie czy sztuce
 • nie oferuje zysków w wyniku generowania przepływów pieniężnych za towary i usługi (w praktyce generują tym, którzy chcą uniknąć opodatkowania i ludziom handlującym na czarnych rynkach)
 • obiecują profity bazujące na wejściu nowych użytkowników do systemu
 • Bitcoin po 10 latach funkcjonuje głównie do spekulacji i “podejrzanych transakcji”
 • gdyby milionerzy uznali Bitcoina za wartościowego, jego kurs wzrósłby w tempie geometrycznym
 • nie ma żadnych wartości społecznych: obrót akcjami pomaga gospodarce i przedsiębiorstwom; Bitcoin nie

Dodam od siebie, że kryptowaluty nigdy nie będą powszechnie używane, bo wymagają specjalistycznej wiedzy. Opierają się na wiarygodności. Co by się jednak musiało stać, by ta wiarygodność drastycznie się załamała, by wartość Bitcoina spadła blisko zera?

3.2. Anonimowość

Bitcoin nie zapewnia anonimowości. Mówi się o pseudoanonimowości, bo wszystkie transakcje bitcoinowe są jawne (można je śledzić). Anonimowość polega na tym, że adresu nie powiążemy z konkretną osobą, chyba że ktoś sam się ujawni.

UWAGA:
Nigdy nie powiązuj tożsamości z Bitcoinami. Kupuj anonimowo za gotówkę w bitomatach lub fizycznych kantorach. Nie kupuj na giełdach. Z góry zaplanuj przyszłą zapłatę podatków. Rejestruj zdarzenia zakupowe i zachowuj potwierdzenia zakupów. /bitcoinFAQ.pl/

Istnieją specjalne organizacje do śledzenia blockchaina BTC i wychwytywania podejrzanych transakcji, także na zlecenie instytucji państwowych, w tym polska firma z Wrocławia.

Zobacz też: Chroń swoją prywatność

4. Zalety Bitcoina

 • Bitcoin jest łatwy w transporcie (postać elektroniczna)
 • płatność Bitcoinem przejdzie zawsze
 • Bitcoiny NIE mogą być dodrukowane, zablokowane, sfałszowane
 • brak blokad regionalnych (z BTC może korzystać każdy, kto ma dostęp do Internetu)
 • używanie Bitcoina zmniejsza władzę polityków i bankierów
 • możliwość zarobienia dużych pieniędzy poprzez spekulacje

5. Wady Bitcoina

 • Howard Marks widzi Bitcoina jako zakamuflowaną piramidę finansową – zarabiają głównie ci, którzy weszli najbliżej początku, a cykliczne korekty są pewne
 • bezpieczne korzystanie z Bitcoinów wymaga zdobycia dużej wiedzy (choć system bankowy i pieniądz papierowy również)
 • Bitcoin jest kryptowalutą i nie ma poparcia wartości w niczym materialnym
 • kurs BTC jest bardzo dynamiczny z powodu spekulacji oraz prawa popytu i podaży
 • wielu renomowanych bukmacherów nie ma i nie planuje wprowadzenia Bitcoinów
 • internetowe/mobilne portfele BTC nie są tak “wiarygodne” jak np. banki (Bitcoin powstał z powodu utraty zaufania do banków)
 • prowizja od transakcji jest stosunkowo duża (od groszy do kilkunastu złotych); wysokość prowizji nie zależy od kwoty transakcji, lecz od obciążenia sieci i szczegółów technicznych transakcji; istnieją metody zmniejszenia opłaty za transakcje Bitcoinem

6. Kryptowaluty w Polsce

W związku z
jawnością transakcji Bitcoina, słabo nadaje się on do
obstawiania zakładów u zagranicznych bukmacherów.

W marcu 2018 Skarbówka zrobiła nalot na giełdy kryptowalut wysyłając im pismo o udostępnienie danych użytkowników. Jeśli nie możesz zapewnić sobie anonimowości, to korzystanie z Bitcoinów mija się z celem.

Zobacz też: FlyingAtom wygrał w sądzie z Krajową Administracją Skarbową

Przychody z kryptowalut należy rozliczać w rocznym zeznaniu podatkowym.

7. Gdzie kupować Bitcoiny?

Miejsce zakupu zależy od tego jak bardzo anonimowy chcesz pozostać.

Możesz kupić Bitcoiny od kolegi czy znajomego, ale rzadko jest taka możliwość.

7.1. Bitomat

Bitomat to fizyczna maszyna, podobna do bankomatu. Jej zadaniem jest zakup lub sprzedaż Bitcoinów za gotówkę. Jest najbardziej rekomendowaną formą pozyskiwania Bitcoinów.

ATM-ethereum-bitcoin-cash-680.jpg

W czerwcu 2019 liczba Bitomatów wynosi 5000, z czego ok. 2200 w USA, Źródło: BitCoin.pl

W Polsce istnieją 2 sieci bitomatów:

 1. Shitcoins.club – najlepsza anonimowość w Polsce, przy zachowaniu pewnych warunków;
  • drukuje potwierdzenie (masz potwierdzenie, że twoje Bitcoiny pochodzą z legalnego źródła),
  • obsługuje nowoczesne adresy Bech32
  • wybór opłaty sieciowej pokrywa kupujący; jest potrącana z otrzymanych BTC
 2. FlyingAtom.com
  • brak potwierdzenia zakupu
  • brak obsługi adresów Bech32
  • opłata sieciowa zawarta jest już w prowizjach
  • zdarzają się zacięcia ekranu dotykowego

Bitomaty NIE wymagają podawania danych osobowych, numeru telefonu czy emaila. Jednak w trosce o bezpieczeństwo Bitomatów, są one objęte monitoringiem kamer, a twój telefon i urządzenia elektroniczne mogą zdradzać twoją lokalizację. Pełna anonimowość jest możliwa tylko wtedy, gdy ktoś dla Ciebie dokona transakcji.

7.2. Kantor Bitcoin

Fizyczne kantory dają możliwość anonimowego zakupu i sprzedaży do kwoty 15.000 EUR (ustawa AML) bez weryfikacji tożsamości. Kantory bitcoinowe nie są kantorami w rozumieniu polskiej Ustawy, dlatego nie podlegają rejestracji w NBP.

7.3. Giełda Bitcoin

Jeśli brak anonimowości nie jest problemem, a ty chcesz się skupić na handlowaniu kryptowalutami, to Bitcoiny można kupić na giełdzie bitcoinowej, np.

8. Jak przechowywać Bitcoiny?

8.1. Ogólne zasady przechowywania

Miejsce przychowywania Bitcoinów zależy od wielkości kwot i celu przechowywania.

UWAGA:

Najważniejsza zasada: twój klucz prywatny musi być na wyłączność. Nie kontrolujesz kluczy prywatnych? Bitcoiny nie są Twoje.

Klucz prywatny należy zachować w bezpiecznym miejscu/miejscach. Klucz można zapisać w notatniku, wydrukować lub zarchiwizować na pendrivie niedostępnym w sieci. Najbliższe osoby należy powiadomić jak wydostać Bitcoiny w razie wypadku/śmierci właściciela.

Komputer czy laptop nadaje się tylko do niewielkich kwot i eksperymentowania z uwagi na malware kradnący kryptowaluty. Atak nie zależy od rodzaju systemu operacyjnego. Można natomiast używać komputera w parze z portfelem sprzętowym do dużych kwot.

Smartphone jest nieco bezpieczniejszy niż komputer, bo aplikacje są od siebie nawzajem oddzielone. Może się jednak zdarzyć zarażenie malware’em.

Przeczytaj 10 przykazań użytkownika kryptowalut.

8.2. Giełdy i portfele Bitcoin

Żadna giełda kryptowalut NIE jest bezpieczna. Internetowych portfeli Bitcoina NIE powinno się w ogóle używać. W grę wchodzą jedynie takie z kluczem prywatnym na wyłączność, a najlepiej portfele sprzętowe.

Nie trzymamy środków na giełdach, jeśli nimi nie handlujemy. Wiele osób robi wypłaty z giełd “na noc” i na weekend, by zmniejszyć ryzyko defraudacji.

Wpłacając na giełdę/portfel przypisujesz Bitcoinom swoją tożsamość, co oznacza nieodwracalne upublicznienie twoich danych, salda konta, przychodów i wydatków. Możliwe, że także dla służb państwowych.

8.3. Portfele sprzętowe

Portfel sprzętowy będzie dla większości użytkowników najlepszym rozwiązaniem. Bezpiecznym i niezbyt drogim.

Klucz prywatny nie będzie przechodził przez laptop czy telefon, przez co NIE będzie podatny na infekcje wirusowe (malware’y).

Portfele sprzętowe kupuj bezpośrednio od producenta. Bez pośredników, nawet oficjalnych.

Najczęściej poleca się:

 • Trezor – najwygodniejszy, open hardware, multi-walutowy
 • ColdCard – najbezpieczniejszy, częściowo open hardware, tylko Bitcoin
 • Ledger Nano S – najtańszy, częściowo open hardware, multi-walutowy


ledger-nano-s.png

Ledger Nano S jest przykładem portfela sprzętowego, Źródło: ledger.com

Zabezpieczenia sprzętowe są nie do złamania.

9. Bukmacherzy do Bitcoinów

9.1. Bukmacherzy amerykańscy

Wraz z popularnością BTC coraz więcej bukmacherów o korzeniach amerykańskich (główna waluta USD) akceptuje płatności w tej kryptowalucie. W USA hazard jest zakazany, a niezaspokojony rynek hazardzistów jest tam ogromny!

Większość bukmacherów akceptujących BTC od razu po depozycie konwertuje Bitcoin na inną walutę (przeważnie USD) po kursie z dnia wpłaty. Niektórzy bukmacherzy pozwalają utrzymywać saldo w BTC.

Bukmacherzy, którzy akceptują Bitcoiny wiedzą, że średni kurs Bitcoina będzie rosnąć długoterminowo. Wystarczy, że zabezpieczą się przed korektami kursu Bitcoina. Główne ryzyko spoczywa na graczach.

Na “modzie bitcoinowej” postanowiło wypłynąć kilku nowych bukmacherów. Są też tacy bukmacherzy, którzy oferują bonus powitalny 100% do 5 BTC, a konto gracza jest wyrażone jest w BTC!

NIE polecam deponowania Bitcoinów do bukmacherów bez rankingu lub o wątpliwej wiarygodności.

Zobacz artykuł Bukmacherzy do kryptowalut

UWAGA:
Gdy chcemy wymienić BTC na walutę “bardziej użytkową” (FIAT’y). O ile wpłata do bukmachera trwa około 10-20 minut, to wypłata od bukmachera może zająć nawet 6 godzin. W tym czasie kurs Bitcoina może się mocno zmienić.

10. Podsumowanie

10.1. Alternatywy Bitcoina

Obecnie Bitcoin jest uważany za przestarzałą kryptowalutę, z uwagi na swoje ograniczenia technologiczne (określona pojemność bloku transakcji, co powoduje przeciążenia sieci; średni czas pojawienia się nowego bloku to 10 minut). Pozostaje jednak symbolem kryptowalut i “trzyma markę“. W jego rozwój jest zaangażowane najwięcej środków i ludzi.

Bitcoin po 2019 roku najlepiej sprawdza się do celów tezauryzacyjnych (przechowywanie dużych pieniędzy poza bankami). Bezpieczne przechowywanie majątku w Bitcoinie wymaga długiego horyzontu czasowego i doskonałej znajomości działania Bitcoina.

Jednym z rozwiązań problemu pojemności bloku jest Bitcoin Cash, który może obsłużyć większą ilość transakcji w jednostce czasu.

Można też dokonywać transakcji na Litecoin‘ie, czyli na tańszym klonie Bitcoina (lite = lżejszy), który działa znacznie szybciej.

Kryptowaluty z rodziny Ethereum NIE mają właściwie funkcji płatniczej, ale głównie obsługę smart contractów. Istnieje już sporo zastosowań dla tej technologii – od gier do prowadzenia rejestrów publicznych, np. rejestr własności nieruchomości. Przykładami są Decentraland.org, Cryptokitties.co, a także takie projekty jak polski Golem. Tokenizowane są też akcje i udziały w spółkach w oparciu o te sieci.

Inną kategorię stanowią tzw. anony – czyli kryptowaluty zapewniające anonimowość. Najbardziej popularne to: Monero, Dash, Zcash. Mają różny sposób ochrony, ale nadają się do używania nawet przez paranoików anonimowości.

Do transakcji czarnego rynku najczęściej używany jest Monero XMR.

Są też kryptowaluty wydane przez konkretne organizacje, które mają specyficzne zastosowania: np. Ripple służy do rozliczeń międzybankowych, a w 2020 roku facebookowa Libra, od której odwracają się partnerzy.

Świata kryptowalut nie da się już zatrzymać! Trwa walka między chęcią zdobycia popularności (konieczność spełnienia warunków KYC/AML) a anonimowością atrakcyjną dla użytkowników.

10.2. Bitcoin do zakładów bukmacherskich

Jeśli wpłacasz inną walutą niż BTC, a bukmacher nie prowadzi konta gracza w BTC, to z uwagi na duże wahania kursu BTC, wpłaty i wypłaty do bukmacherów zagranicznych są obarczone bardzo dużym ryzykiem zmiany wartości. Rozważ bukmachera, który prowadzi saldo w BTC.

Zrozumienie działania Bitcoina wymaga bardzo wiele czasu i jest niezbędne, jeśli chcesz się posługiwać tą metodą płatności. Jeśli rozważasz korzystanie z tej waluty, to im szybciej przyswoisz informacje, tym lepiej.

W Polsce NIE jest koniecznym by używać Bitcoinów, by bezpiecznie obstawiać u zagranicznych bukmacherów. Poczytaj o metodach płatności, by poznać szczegóły.

Literatura

[1] BitCoin.pl – polska encyklopedia wiedzy na temat Bitcoina; na forum znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć

[2] BitcoinFAQ.pl – dobre porady ws. Bitcoina; strona w trakcie rozwoju

[3] How to use Bitcoin – video tutorial – dyskusja na SBR dotycząca gry w BTC, poradnik dla newbie

[4] Lista bukmacherów akceptująca BTC – sportsbookreview.com

[5] Upadek giełdy BitCurex

[6] Krytycznie o kryptowalutach

[7] Emerytura za litecoiny, BitFilar.pl – strategie inwestycyjne oparte na comiesięcznym odkładaniu pieniędzy w kryptowalutach; trzeba dobrać odpowiedni portfel, bo kryptowaluty nie rosną bez końca

[8] Coinmarketcap.com – Kapitalizacja najpopularniejszych kryptowalut

[9] Crypto – Feer and Greed Index – alternative.me

Ostatnia aktualizacja: 4.12.2020