Jeśli masz stale zarabiać na zakładach, nie wystarczy tylko chcieć. Musisz bardzo tego bardzo pragnąć, mieć powody do gry i przede wszystkim lubić to co robisz!

Mężczyzna w koszuli i krawacie patrzy na marchewkę wyciągniętą na kiju zza jego pleców

Motywacja zewnętrzna jest słabą formą motywacji, bo gdy znika marchewka, znika też motywacja.
fot. Shutterstock (66432100)

1. Definicja motywacji

Def. Motywacja to wszystkie mechanizmy odpowiedzialne za podjęcie, ukierunkowanie, podtrzymanie i zakończenie działań[1].

Słowo motywacja pochodzi z łacińskiego moveo, movere i oznacza wprawiać w ruch, popychać, poruszać, dźwigać. Termin motywacja jest złożony z dwóch słów: motywu i akcji. Człowiek musi mieć cel, powód, bodziec (motyw), aby cokolwiek zrobić (akcja).

Za twórcę motywacji uważa się Roberta Woodwortha (znany z wprowadzenia wzoru zachowania bodziec-reakcja), zaś empirycznie zasłużył się Edward Tolman (behawioryzm celowościowy).

2. Automotywacja

Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi.
/Tadeusz Kościuszko/

Jeśli będziesz potrafił sam się motywować, nie ma na świecie rzeczy, która Cię powstrzyma przed osiągnięciem wyznaczonego celu. Czy wierzysz w to, że możesz zarobić na zakładach? Czy pragniesz wystarczająco mocno, aby dołączyć do tego nielicznego grona graczy? Ja Ci mówię, że się da. Nie ustawałem dopóki mi się nie udało. Jeśli też tego mocno pragniesz, uda Ci się!

2.1. Jak się zmotywować?

Przychodzi taki moment, że człowiekowi już się nie chce. Ciężko jest się wtedy zmotywować. Co wtedy zrobić? Każdą osobę motywują inne czynniki. Dlatego sam musisz przemyśleć, które z motywatorów będą działać skutecznie na Ciebie.

Oto ogólne wytyczne, które powinny się sprawdzić także w Twoim przypadku [2]:

Biznesman podzielił sześciokąt na 6 mniejszych sześciokątów

Rozbicie celu na mniejsze, osiągalne składowe,
fot. Shutterstock

 1. Analiza celów – co jest dla Ciebie najważniejsze? Podstawą jest podział na zadania: WAŻNE/PILNE, WAŻNE/NIEPILNE, NIEWAŻNE/PILNE I NIEWAŻNE/NIEPILNE. Następnie ustalenie właściwych priorytetów. Największą motywację, jaką jest motywacja wewnętrzna, wzbudzisz przez zrobienie rzeczy istotnych dla Ciebie.
 2. Rozpoczynanie od zadań najważniejszych/najtrudniejszych/najmniej przyjemnych – jeśli zaczniesz dzień od wielkiego zadania, łatwiej będzie Ci się z nim uporać kiedy masz jeszcze dużo sił. Dodatkowo jeśli już nic więcej nie uda Ci się potem zrobić, będziesz miał uczucie satysfakcji z dobrze spędzonego dnia, bo zrobiłeś zadanie WAŻNE.
 3. Dzielenie pracy na etapy – są duże zadania, których nie da się zrobić w 1 dzień. Dzieląc zadanie na mniejsze części, unikniesz frustracji, że nie dokończyłeś zadania. Natomiast będziesz zadowolony, że ukończyłeś pewien etap większego projektu i posuwasz się sukcesywnie naprzód. Lepiej osiągnąć kilka małych nagród po drodze, niż jedną dużą na końcu. Gdy nie widzimy efektów od razu, nasz poziom motywacji spada.
 4. Zaplanowanie nagrody – dzięki temu skupisz się na przyjemności, a nie trudach zadania.
 5. Zrób to teraz! – wystarczy, że zaczniesz jakieś zadanie. Nie odkładaj go, zajmij się nim chociaż przez minutę i poczujesz wewnętrzny przymus dokończenia go. Nie zaczynaj innego zadania, póki nie skończysz zaczętego.
Biznesman trzymający szklaną kulę na wyciągniętej ręce

Wizja celu,
fot. Shutterstock

Jeśli jesteś wzrokowcem, to może spodobają Ci się porady związane z wizualizacją:

 1. Wizualizacja celu – wpływa bardzo pozytywnie na mobilizację organizmu. Łatwiej się pracuje gdy ma się obraz konkretnej nagrody niż w przypadku mglistego wyobrażenia. Myślimy obrazami. Wykresy i obrazy bardzo motywują umysł.
 2. Podzielenie się wizją celu – jeśli powiesz komuś o swoich planach, będziesz czuł się zobowiązany do dotrzymania słowa. Inaczej nastąpi spadek samooceny. Musisz jednak uważnie dobrać osobę/osoby, którym się zwierzysz. Musi to być osoba zaufana, która poprze Cię w wytyczonych planach. Zwierzenie się osobie, której jest obojętne co robisz lub wręcz nie pochwala tego przyniesie odwrotny efekt do zamierzonego.
 3. Edukacja – nieznane rzeczy często budzą niechęć do działania. Poszerz swoją wiedzę w potrzebnej dziedzinie, a zyskasz na efektywności i chęci do pracy.
 4. Pozytywne myślenie – istnieje mnóstwo dowodów, że ludziom pozytywnie myślącym żyje się lepiej. Gdy wierzą, że im się uda, mają więcej motywacji do pracy.

PRZYKŁAD:

Piotr jest studentem pierwszego roku i ma już pewien czas do czynienia z zakładami. Wyznaczył sobie za najważniejszy cel uzyskanie zysków netto z grania zakładów na żywo w wysokości 6000zł na kwartał licząc od końca 6. miesiąca. Etapami jest wtedy zysk netto na poziomie min. 2000zł/mc, 1000zł/tydzień, 100zł/dzień przy 2 dniach odpoczynku w tygodniu.

Chłopak z wielką głową w okularach i rozczochranymi włosami pisze na klawiaturze

Piotr planuje swoją grę,
fot. Shutterstock

Piotr rozpoczyna dzień od analizy spotkań, które zamierza grać danego dnia (najważniejsze/najmniej przyjemne). Nagrodą jest dla niego szklanka zimnej wody co kilka gemów. Zmusza się tym samym do ruchu, a mózg lepiej pracuje.

Zaczął od razu. Ustalił, że będzie obstawiał 2 mecze tenisowe od wtorku do soboty (zalecam sesje max. 6 godzin dziennie aby utrzymać wysoki poziom koncentracji).

Piotr zbiera środki na rozkręcenie własnego biznesu, na który potrzebuje 8000zł. Oprócz tego chce wziąć dziewczynę za 9 miesięcy na wakacje do Grecji (koszt 6000zł). Zebranie tego kapitału powinno mu zająć 7 miesięcy. Wyciął z gazet obrazy greckich widoków, zmienił tapetę na pulpicie, uporządkował miejsce pracy. Zwierzył się najbliższemu przyjacielowi ze swoich zamiarów, a ten go poparł jako fan zakładów.

Piotr w pierwszym miesiącu uzyskał niecałe 1000zł zysku. Zmniejszył o połowę spodziewany miesięczny zysk do 1000zł. Postanowił, że uzbiera 4000zł na biznes (na który później dorobi) i 6000zł na wakacje. W ten sposób jego cel był osiągalny i go motywował, a nie frustrował.

Piotr wiedział, że musi się doszkolić, aby móc osiągać większe przychody. Dlatego rano wyznaczył sobie 30 minut na lekturę SureBety.pl. Wieczorami po studiach spotyka się z dziewczyną. Piotr na bieżąco monitoruje swoje wyniki wyciągając stosowne wnioski. To sprawia, że panuje nad sytuacją i może na bieżąco zmieniać plan w zależności od wyników.

2.2. Motywowanie nawykami

Motywacja pozwala ci zacząć. Nawyk — wytrwać w działaniu.
/Jim Rohn/

Potrzeba 21 dni, aby wyrobić w sobie nawyk[4]. Wyrób w sobie pozytywne myślenie, uczucie wdzięczności za to kim jesteś. Zaczynaj dzień od wprowadzenia siebie i otoczenia w dobry nastrój. Musisz być do tego wypoczęty. Nie włączaj telewizora, wsłuchać się w ciszę i myśl o tym co masz za chwilę zrobić. Zjedz śniadanie zanim włączysz komputer. Wyjdź na spacer (z psem), aby się dotlenić. Ogarnij mieszkanie, przeczytaj krótki fragment inspirującej książki i… do dzieła! Rano masz najwięcej energii – wykorzystaj ją najbardziej efektywnie zaczynając od najtrudniejszych zadań.

2.3. Motywowanie zmysłami

Oprócz zapisania powodów i wzbudzenia silnego pragnienia, możesz motywować się wykorzystując zmysły:

 • wzrok: posprzątaj swoje miejsce pracy i utrzymuj porządek, powieś dyplomy
 • słuch: możesz przed rozpoczęciem posłuchać motywującej muzyki lub utworu, który wprowadza Cię w dobry nastrój
 • węch: rozmaryn pomaga w koncentracji [3], olejek ylang daje poczucie euforii
 • smak: po dobrze wykonanej pracy możesz nagrodzić się jakimś smakołykiem
 • dotyk: zadbaj o wygląd

Mnie osobiście bardzo motywuje rozpoczęcie pracy od tego utworu:

Motywujące filmy łączą wzrok i słuch. Jeśli nie poświęcisz im zbyt wiele czasu i Ciebie bardzo zmotywują do działania!

3. Potrzeby

To co nas zmusza do działania to potrzeby. Najbardziej znaną klasyfikacją potrzeb jest piramida Maslowa.

piramida-potrzeb-maslowa600x335.jpg

Piramida potrzeb według Maslowa, Zarzyccy.pl

 

 1. potrzeby fizjologiczne: jedzenie, mieszkanie, popęd seksualny; czy nie siedzisz przy komputerze mimo poczucia ogromnego zmęczenia?
 2. potrzeba bezpieczeństwa: brak fizycznych zagrożeń, stałe źródło przychodu; czy nie masz problemów finansowych?
 3. potrzeba przynależności: chęć akceptacji, przynależności do grupy, elity; czy chcesz należeć do społeczności graczy zakładów?
 4. potrzeba szacunku i uznania: chęć odniesienia sukcesu, dokonania czegoś wielkiego; czy należysz do grona typerów zarabiających na zakładach sportowych?
 5. potrzeba samorealizacji: rozwijanie swoich talentów, zainteresowań; czy wybrałeś już dziedzinę bukmacherki, w której będziesz chciał się doskonalić?

Hierarchia potrzeb Maslowa mówi o tym, że potrzeby niższego rzędu dominują nad potrzebami wyższego rzędu. Na przykład zapomnij o wysokim poziomie motywacji/koncentracji do stawiania zakładów (potrzeba bezpieczeństwa lub samorealizacji), gdy dawno nie byłeś w toalecie, jesteś bardzo głodny, niewyspany czy chory (potrzeby fizjologiczne).

Są oczywiście wyjątki co do ilości poziomów i kolejności potrzeb u danego gracza. Na przykład może być dla Ciebie ważniejszym rozwój osobisty od potrzeby uznania. Źródłem motywacji są więc przede wszystkim potrzeby niższego rzędu. Gdy zostaną zaspokojone, przestają motywować (prawo homeostazy). Aby nadal działać efektywnie, potrzebujesz nowego źródła motywacji.

Zatem aby móc się skutecznie motywować, musisz określić gdzie znajdujesz się na tej drabinie potrzeb. Pomoże Ci to znaleźć motywy, dla których warto się wysilić.

4.Powody

4.1. Wyznaczenie celów

Powody są paliwem w piecu osiągnięć.
/Brian Tracy/

Powody są najważniejszą rzeczą w motywacji. Jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz wiedzieć czego chcesz. Im bardziej precyzyjne i barwne będą Twoje oczekiwania, tym większa szansa na to, że Ci się uda. Myśl ciągle o tym czego pragniesz, a zgodnie z prawem oczekiwania spotka Cię to czego się spodziewasz.

Sprecyzuj najpierw na papierze czego chcesz. Co chcesz osiągnąć? Jakie wyznaczyłeś sobie cele?

4.2. Mentor

Bardzo wskazane byłoby dzielenie się z kimś swoimi planami. Wzmocni to Twoje zobowiązanie, doda Ci sił w trudnych chwilach i da obiektywne spojrzenie, jeśli się “zagalopujesz”.

Mentor to osoba, która posiada większą wiedzę w danej dziedzinie od Ciebie i jest dla Ciebie autorytetem. Piotr Majewski (Czas na e-biznes) zaleca, aby na mentora wybrać osobę, z którą możesz się spotykać w rzeczywistości cyklicznie. Przyspieszy to znacznie proces uczenia i doskonalenia poprzez zewnętrzną motywację.

5. Przeszkody

Artykuł o motywacji nie byłby potrzebny gdyby nie przeszkody. To przez takie rzeczy jak wygoda czy konformizm nie podejmujemy działań, które przybliżałyby nas do celu. Niski poziom stresu nie mobilizuje. Gdy cel jest odległy ciężko znaleźć powody do działania, szczególnie w przypadku graczy zakładów, dla których adrenalina to żywioł.

Walizka wypada ludzikowi z ręki, bo przewrócił się o płotek

Przeszkody na drodze do sukcesu,
fot. Shutterstock

Ważnymi przeszkodami mogą być czynniki, które warunkują Twoje zachowanie: media, doświadczenie życiowe, rodzina. Z kim często przebywasz? Jakimi osobami są osoby z Twojego środowiska? Nie bez powodu mówi się: z kim przestajesz takim się stajesz. Jeśli przebywasz wciąż z osobami, które narzekają, nie licz na to, że będziesz osobą wysoce zmotywowaną do osiągania swoich celów…

Ogromny wpływ na jednostkę może mieć otoczenie. Czy są rzeczy, które Cię rozpraszają podczas pracy? Dzwoniący telefon, radio, biegające dzieci? Czy lubisz swoje miejsce pracy? Jak wygląda biurko ludzi sukcesu? Podczas obstawiania potrzebujesz ciszy i spokoju, jeśli gra ma być profitowa.

Wymieniłem tu najbardziej istotne czynniki przeszkadzające w skutecznym motywowaniu. Zastanów się sam co jeszcze powstrzymuje Cię przed działaniem i jak się z tym uporać? Jak możesz poprawić swoje otoczenie?

Napotkasz różnego rodzaju problemy i przeszkody. Pamiętaj jednak: problemy są po to, aby uczyć, a nie przeszkadzać. To tylko dzięki nim możesz się wciąż rozwijać, a życie nie jest nudne. Jesteś w stanie poradzić sobie z każdym problemem!

6. Zmotywuj się

UWAGA:
Obserwuj swoje zachowanie. Różnych ludzi motywują różne rzeczy. Co Ciebie motywuje? Dowiedz się!

7. Podsumowanie

Aby się skutecznie motywować będziesz musiał skontrolować całe swoje obecne otoczenie. Wiele rzeczy może działać hamująco. Gdy już usuniesz blokady, skup się na powodach. Wyznacz cele, zaplanuj harmonogram ich realizacji i opracuj plan nagród wraz z ich wizualizacją!

Powyższy artykuł jedynie wprowadza w szeroki temat motywacji. Zachęcam do ZAINWESTOWANIA w wiedzę, która na pewno się zwróci. W moim przypadku był to bardzo inspirujący audiobook “Motywacja bez granic[4], w którym znajdziesz fachową wiedzę z zakresu motywacji.

Jest to jeden z najlepszych audiobooków na temat rozwoju osobowości jaki przesłuchałem (a słucham dużo w drodze do pracy).

Literatura

[1] Wiesław Łukaszewski – definicja motywacji pochodzi z publikacji “Wielkie pytania psychologii, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2003”

[2] Motywacja – definicja, rodzaje i sposoby motywacji

[3] Rozpyl rozmarynu na koncentrację – Artykuł o wpływie rozmarynu i bergamotki na nastrój człowieka

[4] Nikodem Marszałek – Motywacja bez granic – ebook, książka lub audiobook, która jest według mnie pozycją obowiązkową, jeśli chcesz podnieść poziom swojej motywacji i jakość swojego życia; link do najtańszej propozycji jaką znalazłem w Internecie

[5] 50 motywacyjnych cytatów – cytaty osób, które osiągnęły ogólnoświatowy sukces

[6] 20 rzeczy, których mentalnie silni ludzie nie robią (ang.) – rozpamiętywać przeszłość, pozostanie w strefie komfortu, nie słuchanie opinii innych, unikanie zmian, trzymanie zamkniętego umysłu, pozwolenie innym na podejmowanie decyzji za nich, zazdroszczenie sukcesu, myślenie o dużej szansie porażki, żal do siebie, skupianie się na słabościach, próbowanie proszenia ludzi, obwinianie się za rzeczy poza swoją kontrolą, bycie niecierpliwym, bycie niezrozumiałym, poczucie długu, powtarzanie błędów, poddawanie się obawom, działanie bez przygotowania, odrzucanie pomocy, poddawanie się

[7] Motywująca muzyka – składanka motywujących utworów muzycznych

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna