Bukmacherzy do kryptowalut

Kryptowaluty nie są chwilową modą, która szybko przeminie. Technologia blockchain ma coraz szersze zastosowanie nie tylko w świecie finansów. Trudno spodziewać się, by ten trend się odwrócił. Niektóre metody płatności do zagranicznych bukmacherów stają się niedostępne dla graczy zakładów bukmacherskich w Polsce. Ci, którzy są gotowi na naukę, mogą znaleźć rozwiązanie w płatnościach kryptowalutowych. Zdobyta wiedza na pewno zaprocentuje, nie tylko w zakładach, na tym szybko rozwijającym się rynku.

Mężczyzna w ciemnej marynarce i jasnej koszulki dotyka przycisków na szybie które błyszczą przy dotyku

Technologia blockchain jest technologią przyszłości, Źródło: Shutterstock (746068)

1. Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty to rodzaj wirtualnych, elektronicznych pieniędzy. Część “krypto” oznacza zapis kryptograficzny (przekazywanie informacji w sposób zaszyfrowany), a część “waluty” oznacza możliwość realizacji płatności (z prawnego punktu widzenia nie są walutami). Kryptografia ma na celu zabezpieczenie środków oraz ochroną przed oszustwami (np. podwójne wydawanie środków).

Obecnie istnieje 1000 kryptowalut, które różnią się między sobą zastosowaniem, sposobami działania, ilością wytworzonych i wytwarzanych monet oraz innymi czynnikami, które nadają im szczególne cechy.

Na potrzeby zakładów bukmacherskich musisz wiedzieć tylko tyle, że każda kryptowaluta ma swoje bardzo charakterystyczne cechy i jeżeli zdecydujesz się na jej używanie, powinieneś je poznać.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Jakie są najważniejsze cechy kryptowalut?

2.1. Pseudo-anonimowość

Kryptowaluty miały w swoim założeniu dbać o anonimowość swoich użytkowników. Transakcje nie są przypisywane do imienia i nazwiska. Odbywają się pomiędzy dwoma wygenerowanym i ciągami adresów, które są złożone z cyfr i liter.

W praktyce historia transakcji i saldo konkretnego adresu są publicznie dostępne. Jeśli komuś uda się powiązać określony adres z określoną osobą, to można na tej podstawie dowiedzieć się jaki ma stan portfela i ile zarobiła na kryptowalutach. Nie trzeba weryfikować swojej tożsamości przesyłaniem dokumentów, dopóki nie korzystasz z pośredników finansowych.

Tylko wybrane kryptowaluty zapewniają wysoki poziom anonimowości. Wystarczy jednak mały błąd w zakresie dbania o swoją anonimowość lub wystarczająco dociekliwy informatyk i myślę, że metodami statystycznymi można odkryć tożsamość większości albo wszystkich osób dowolnej kryptowaluty. Pozostaje kwestia opłacalności takich zabiegów po stronie rządów.

Dla względów praktycznych trzeba założyć, że kryptowaluty nie są w 100% anonimowe.

Największą anonimowość zapewnia kryptowaluta Monero.

2.2. Decentralizacja

Ideą kryptowalut jest przede wszystkim stworzenie rozproszonego systemu płatności, w którym nie ma centralnego zarządzania. Węzły sieci (komputery połączone ze sobą mające zwykle równe uprawnienia) tworzą sieć blockchain, która przechowuje historię transakcji i aktualizuje nowe. Odcięcie wszystkich węzłów zatrzymuje sieć, dlatego im więcej węzłów, tym bezpieczniejsza sieć.

Władza nad kryptowalutą ma być w założeniu rozproszona. Nie dla wszystkich kryptowalut warunek rozproszonej władzy jest spełniony (jeśli ktoś zdobędzie ponad 50% mocy obliczeniowej sieci, to może przejąć kontrolę nad siecią i mówimy wtedy o tzw. ataku 51). Dla potrzeb płatności powinieneś korzystać tylko z tych najbardziej popularnych kryptowalut.

W praktyce mamy do czynienia z kilkoma warstwami społeczności, skupionej wokół danej kryptowaluty. Najważniejsze to:

  1. Społeczność deweloperów – dba o rozwój kryptowaluty, rozwiązuje napotkane problemy, do których należą najczęściej problem ze skalowalnością czy zbyt wysokie opłaty. Kody kryptowalut mają charakter typu open-source. “Każdy” może przejrzeć kod i przeanalizować sposób działania, a także zaproponować usprawnienia.
  2. Górnicy – przeprowadzają obliczenia kryptograficzne na swoich maszynach (kopie się głównie na ASIC i GPU), dzięki czemu realizacja bloków transakcji jest możliwa.
  3. Traderzy – spekulanci i inwestorzy, którzy chcą zarobić na zmianie kursu kryptowaluty.
  4. Użytkownicy – osoby przeprowadzające transakcje za pomocą kryptowaluty.

2.3. Rynek bez nadzoru

Rynek kryptowalut nie podlega takim regulacjom jak rynek bankowy. Nie ma organu nadzorczego. Jeżeli się pomylisz przy wpisywaniu adresu odbiorcy i prześlesz komuś obcemu pieniądze, to nie ma możliwości ich odzyskania. Transakcje są nieodwracalne. Przynajmniej nie ma takich możliwości w 2021 roku (może kiedyś się to zmieni).

Jeżeli pieniądze zostaną ci skradzione przez cyberprzestępców albo zgubisz dane do zarządzania nimi, to są praktycznie nie do odzyskania.

2.4. Bezpieczeństwo

Jesteś w 100% odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich pieniędzy.

Jeżeli powierzysz swoje klucze komuś innemu, to możesz już nie zobaczyć swoich środków. Dbanie o bezpieczeństwo niestety wymaga czasu, który trzeba poświęcić na wyedukowanie się. Nie wszyscy mają na to ochotę i zdolności, dlatego wiele instytucji finansowych chce zarobić na pośrednictwie w obrocie kryptowalutami. Niektóre z nich mają solidne licencje finansowe w renomowanych krajach. Wiele z nich jest ubezpieczonych od konsekwencji cyberataków. Daje to dużą wiarygodność, ale nigdy nie będzie ona wynosiła 100%. Musisz pamiętać, że każdy pośrednik wiąże się z dodatkowym ryzykiem.

2.5. Sposób transferu środków

Komputery górników, podłączone do internetu, tworzą sieć do obsługi transakcji użytkowników. Jest ona niezależna od systemów bankowych. Szybkość działania zależy od gęstości węzłów i wydolności obliczeniowej sieci. Transfer środków zajmuje zwykle od kilkudziesięciu milisekund do 15 minut, w zależności od kryptowaluty i obciążenia sieci.

2.6. Rynek kapitałowy

Posiadanie, kupno i sprzedaż kryptowalut podlega w większości krajów pod prawo dotyczące rynków kapitałowych.

Oznacza to, że jeżeli uzyskasz zysk w określonym roku, to powinieneś rozliczyć zyski z takiej działalności w rocznym zeznaniu podatkowym. Działa to bardzo podobnie jak w przypadku rozliczenia zysków z giełdy papierów wartościowych czy giełdy Forex.

Konsekwencją podlegania kryptowalut pod rynek kapitałowy są także dodatkowe regulacje dotyczące tego rynku, jak na przykład ustawa AML. Przeczytasz w niej także o wymaganych procedurach KYC (Know Your Client), które znasz z rynku bukmacherów, a które mają zastosowanie głównie do giełd kryptowalut.

2.7. Dynamiczny rozwój

Rynek kryptowalut osiągnie prawdopodobnie jeszcze w 2021 roku kapitalizacją rynku złota. Tobie niskich stóp procentowych, drukowania pieniędzy i rosnącej inflacji, kryptowaluty stają się bardzo atrakcyjnym aktywem, które daje bardzo wysoką stopę zwrotu z poczynionych inwestycji. Jednocześnie charakteryzują się bardzo dużą zmiennością cen, a niektóre projekty okazują się SCAM-ami.

Ludzkość od lat idzie w kierunku obliczeń rozproszonych. Era Big Data zbudowała z Google ogromną potęgę. Połączenie mocy obliczeniowej komputerów całego świata znalazło wreszcie finansowe zastosowanie. Weszliśmy tym samem na kolejny etap technologicznej ewolucji. Zmiany zapewne nie będą płynne, lecz gwałtowne. Wiele osób na pewno straci duże pieniądze na kryptowalutach, ale wiele osób na pewno na nich zyska. Gdy opadnie kurz i ruchy cen stanął się mniej gwałtowne, możemy Pewnego dnia obudzić się w nowej rzeczywistości.

3. Jakie są zagrożenia związane z kryptowalutami?

3.1. Ryzyko wahań kursów

Duże ryzyko wiąże się przede wszystkim z tym, że wahania kursu kryptowalut są bardzo duże w ciągu dnia. Wartość kryptowaluty potrafi spaść nawet 80% w ciągu jednego lub kilku dni. Kiedy będzie interesował głównie przedział czasowy, w którym dokonujesz płatności. Jeżeli chcesz zamienić euro na bitcoiny, a potem przelać bitcoiny do bukmachera i tam zamienić je z powrotem na euro, to czas pomiędzy zlecenie przez ciebie płatności a momentem gdy bukmacher je otrzyma jest okresem czasu, w którym możesz na tym dużo stracić lub zyskać. Długość tego okresu zależy od rodzaju wybranej kryptowaluty i zwykle wynosi od kilku sekund do kilkunastu minut.

Zanim zrealizujesz taką płatność, powinieneś lepiej poznać kryptowalutę, której chcesz używać.

Trzeba też rozważyć sytuację, w której twoje konto u bukmachera nie jest denominowane w euro, ale na przykład bitcoinach. W takim przypadku stan Twojego konta zmienia wartość względem euro każdego dnia. Jest to połączenie gry u bukmachera z handlem kryptowalutą i powinny się tym zajmować tylko osoby znające bardzo dobrze oba tematy.

Osobom, które chciałyby zgłębić wiedzę na temat handlu kryptowalutami mogę polecić Łukasza Fijołka z Fibonacci Team, który zajmuje się analizą wykresów świecowych (tzw. analiza techniczna) i wiele się od niego nauczyłem. Wymaga to sporo wysiłku, ale jest najlepszą osobą, jaką mogę z czystym sumieniem polecić.

3.2. Ryzyko polityczne

Działanie kryptowalut jest regulowane prawnie, w tych najważniejszych względach (np. legalności, podatków). Może się jednak zdarzyć, że niektóre waluty zostaną zabronione w określonym kraju, a to negatywnie odbije się na jej wartości.

Długofalowo widział jednak więcej pozytywów. Idea bitcoina zdaje się wchodzić do mainstreamu. Technologia BlockChain jest na tyle atrakcyjna, że nie zostanie zlikwidowana ani zakazana. Moim zdaniem osoby, które wcześniej się nią zainteresują będą mogły więcej skorzystać z jej dobrodziejstw.

3.3. Ryzyko awarii lub kradzieży

Twoje kryptowaluty są tak bezpieczne jak sprzęt, na którym go przechowujesz. A że mamy do czynienia z elektroniką, która czasem się psuje, używa się najczęściej kopii zapasowych.

Osoby które mają lub chcą mieć większe ilości kryptowalut, powinny się zainteresować fizycznym sprzętem do przechowywania kryptowalut typu Trezor (Ledger miał wyciek danych klientów w lipcu 2020). Taki portfel fizyczny jest bardziej odporny na wirusy czy próby hackowania komputera.

Trzeba jednak poświęcić trochę czasu, by nauczyć się jego obsługi, bo nie umiejętne korzystanie może narazić użytkownika na straty.

4. Czego potrzebujesz do korzystania z kryptowalut?

4.1. Ogólne zasady przechowywania kryptowalut

Kryptowaluty są aktywem cyfrowym. Do ich używania potrzebujesz nośnika cyfrowego, typu komputer czy smartfon, który można podpiąć do internetu. Niektóre kryptowaluty (np. Monero) mogą wymagać dużej przestrzeni na dysku, np. minimum 5 GB.

Miejsce przychowywania Bitcoinów zależy od wielkości kwot i celu przechowywania.

UWAGA:

Najważniejsza zasada: twój klucz prywatny musi być na wyłączność. Nie kontrolujesz kluczy prywatnych? Bitcoiny nie są Twoje.

Klucz prywatny należy zachować w bezpiecznym miejscu/miejscach. Klucz można zapisać w notatniku, wydrukować lub zarchiwizować na pendrivie niedostępnym w sieci. Najbliższe osoby należy powiadomić jak wydostać Bitcoiny w razie wypadku/śmierci właściciela.

Komputer czy laptop nadaje się tylko do niewielkich kwot i eksperymentowania z uwagi na malware kradnący kryptowaluty. Atak nie zależy od rodzaju systemu operacyjnego. Można natomiast używać komputera w parze z portfelem sprzętowym do dużych kwot.

Smartphone jest nieco bezpieczniejszy niż komputer, bo aplikacje są od siebie nawzajem oddzielone. Może się jednak zdarzyć zarażenie malware’em.

Przeczytaj: 10 przykazań użytkownika kryptowalut.

 

4.2. Co to jest portfel kryptowalut?

Portfel kryptowalut jest oprogramowaniem (na komputerze lub innym nośniku) albo sprzętem fizycznym, który daje ci dostęp do środków. Możesz wpłacać/wypłacać lub przelewać/otrzymywać środki. Za najbardziej bezpieczne uważa się dedykowane portfele fizyczne.

Niektóre portfele kryptowalut wydają karty płatnicze. Zniszczenie nośnika nie powoduje utraty środków. Można je odzyskać na innym urządzeniu, jeżeli masz kopię zapasową lub odpowiednie dane do logowania. Odzyskiwanie hasła jest najczęściej możliwe za pomocą 20 angielskich słów, które są losowo generowane i które powinieneś mieć zapisane jako kopia zapasowa.

Portfele mogą obsługiwać jedną lub wiele kryptowalut. Saldo każdego portfela można sprawdzić (wystarczy podać adres w odpowiednim miejscu). Nie wiem czy powstała już kryptowaluta, która to uniemożliwia.

 

Tutaj najważniejsze informacje dot. portfeli kryptowalut:

Jak chodzi o portfel do kryptowalut, to ja wybrałem Exodus. Nie trzymam wielu środków, więc dla moich potrzeb to wystarcza.

Jeżeli jesteś osobą początkująca w świecie kryptowalut, to polecam zacząć od bardzo małych kwot i na bieżąco uzupełniać swoją wiedzą w tym zakresie, skupiając się przede wszystkim na zagrożeniach, czyli na bezpieczeństwie twojego portfela.

4.3. Popularne kryptowaluty

Zanim zaczniesz używać kryptowalut, warto poznać cechy tych najważniejszych i najbardziej popularnych.

Każda kryptowaluta ma swoje zalety i wady. A przez to może mieć inne zastosowanie.

W praktyce powinieneś wiedzieć i rozumieć “z grubsza” jak działają następujące kryptowaluty:

PRAKTYKA:
Transakcje w BTC, ETH i USDT na ETH wychodzą “drogo”.
Do tanich transakcji (niskie koszty) warto rozważyć: USDT (ale nie na ETH), litecoin, tron albo dogecoin.

4.4. Giełdy kryptowalut – handel i wymiana

Do handlu kryptowalutami przydadzą się giełdy kryptowalut. Trzeba jednak pamiętać, że żadna giełda kryptowalut NIE jest w 100% bezpieczna. Tzw. internetowych portfeli Bitcoina NIE powinno się w ogóle używać. W grę wchodzą jedynie takie z kluczem prywatnym na wyłączność, a najlepiej portfele sprzętowe.

Wpłacając na giełdę/portfel przypisujesz Bitcoinom swoją tożsamość, co oznacza nieodwracalne upublicznienie twoich danych, salda konta, przychodów i wydatków. Możliwe, że także dla służb państwowych.

Najprostsze zasilenie portfela polega na zakupie przelewem bankowym (np. na giełdzie kryptowalut) i przelaniu zakupionej kryptowaluty na swój portfel. Zanim to zrobisz, przeczytaj do końca artykuł.

Za bezpieczeństwo swoich kryptowaluty odpowiadasz Ty sam. Mnóstwo osób straciło już duże ilości pieniędzy, bo zignorowali zasady bezpieczeństwa. Teraz nie są w stanie odzyskać pieniędzy, bo zostały zgubione, skradzione lub przejęte przez państwo.

Nie trzymamy środków na giełdach, jeśli nimi nie handlujemy. Wiele osób robi wypłaty z giełd “na noc” i na weekend, by zmniejszyć ryzyko defraudacji i spadku wartości w czasie snu.

4.5. Jak bezpiecznie używać kryptowalut?

4.6. Portfele sprzętowe

Portfel sprzętowy będzie dla większości użytkowników najlepszym rozwiązaniem. Bezpiecznym i niezbyt drogim.

Klucz prywatny nie będzie przechodził przez laptop czy telefon, przez co NIE będzie podatny na infekcje wirusowe (malware’y).

Portfele sprzętowe kupuj bezpośrednio od producenta. Bez pośredników, nawet oficjalnych.

Najczęściej poleca się:

  • Trezor – najwygodniejszy, open hardware, multi-walutowy
  • ColdCard – najbezpieczniejszy, częściowo open hardware, tylko Bitcoin
  • Ledger Nano S – najtańszy, częściowo open hardware, multi-walutowy


ledger-nano-s.png

Ledger Nano S jest przykładem portfela sprzętowego, Źródło: ledger.com

Zabezpieczenia sprzętowe są teoretycznie nie do złamania. W praktyce mamy do czynienia z elektroniką i firmami, które je wyprodukowały…

5. Bukmacherzy oferujący płatności kryptowalutami

W 2021 roku na rynku działa kilkunastu bukmacherów do kryptowalut, akceptujących Polaków.

Należy wyróżnić bukmacherów, którzy przyjmują depozyty i robią wypłaty wyłącznie w kryptowalutach od tych bukmacherów, dla których kryptowaluty są tylko jedną z metod płatności.

Bukmacherzy tylko do kryptowalut zapewniają większą anonimowość, ale zwykle mają gorszą ofertę od najlepszych “tradycyjnych bukmacherów”. Czasem i tak jest konieczna weryfikacja tożsamości.

Jak bezpiecznie wpłacać do bukmacherów zagranicznych?

Zobacz ranking bukmacherów do kryptowalut

6. FAQ – najczęstsze pytania

6.1. Jaką kryptowalutę wybrać do przelewów?

Jeśli potrzebujesz kryptowaluty pośredniczącej do taniego przelewu, to sprawdzi się np. Litecoin, EOS (darmowy przesył, ale kontrowersyjna centralizacja).
Czasem najprościej będzie użyć USDT (przez sieć Tron TRC20). Spodziewaj się za to opłaty ok. 1 USDT.

BTC i ETH wychodzą na razie za drogo za przesył.

Jeśli miałbyś dłuższy czas przechowywać daną kryptowalutę, to temat jest bardziej złożony. Trzymanie środków w kryptowalutach wiąże się z ogromnymi wahaniami i może nie być to optymalne rozwiązanie (bliżej tu do ryzykownej inwestycji niż do przelewu środków).

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.