Każdy bukmacher chętnie przyjmie od Ciebie pieniądze. Wchodzisz wtedy na niebezpieczny teren, bo o saldzie twojego konta decydują warunki narzucone przez bukmachera. Dowiedz się co zrobić, gdy nie zgadzasz się z bukmacherem!

1. Wybór odpowiedniego bukmachera

Lepiej zapobiegać niż leczyć. /przysłowie angielskie/

Żółty znak STOP i obok czerwona lampa alarmowa

Konflikt z bukmacherem zatrzymuje płynność gry i grozi utratą kapitału,
fot. Shutterstock

To przysłowie sprawdza się także w zakładach bukmacherskich. W końcu obstawianie zaczyna się od depozytu na konto bukmachera. Wiarygodność bukmachera ma więc kolosalny wpływ na to, czy będziesz miał w przyszłości kłopoty z wypłatą swoich środków.

1.1. Kryteria wyboru bukmachera

Są dwa podstawowe kryteria, które służą do oceny wiarygodności (wypłacalności) bukmachera:

 1. Ranking wiarygodności
 2. Jurysdykcja bukmachera

2. Problem z legalnym bukmacherem

Powodem sporu gracza z bukmacherem jest najczęściej:

 • roszczenie z tytułu nieuczciwej, ustawionej lub stronniczej gry;
 • spory dotyczące zakładów;
 • obowiązki związane z identyfikacją tożsamości;
 • awarie techniczne;
 • słaba obsługa klienta;
 • niesprawiedliwe zasady gry, zasady i warunki bukmachera lub wymagania bonusu;
 • nieuczciwe zamykanie konta gracza;
 • kwestie wypłaty salda;
 • problem z hazardem;
 • unieważnione zakłady.

W przypadku bukmachera zarejestrowanego w Polsce sprawa jest zwykle dużo prostsza niż w przypadku bukmachera zagranicznego z uwagi na to, że sprawa może zostać skierowana do sądu.

Problem jednak polega często na tym, że kwota sporu może być zbyt niska, by sąd się nią zajął. Jeśli kwota sporu jest poniżej 500 PLN, to sąd prawdopodobnie umorzy „śledztwo” z uwagi na zbyt małą szkodliwość czynu.

Pozostaje wtedy droga mediacji za pośrednictwem SureBety.pl albo innej domeny.

3. Problem z bukmacherem zagranicznym

W przypadku bukmachera zagranicznego sytuacja jest bardzo skomplikowana, a gracz często stoi na dużo gorszej pozycji niż zagraniczny bukmacher. Miejscem sporu jest kraj, w którym bukmacher uzyskał licencję. Bukmacherzy zagraniczni często są zarejestrowani na Curacao czy na Malcie. Nikt nie będzie marnował swojego czasu i pieniędzy, by sądzić się za granicą z takim bukmacherem. Kwota musiałaby być bardzo, bardzo duża żeby to miało jakikolwiek sens.

W przypadku takich jurysdykcji Wielka Brytania czy Gibraltar sprawa jest prostsza, bo zgłoszenie skargi w tych krajach zwykle skutkuje uzyskaniem pomocy online. W innych jurysdykcjach też jest możliwe złożenie skargi, ale jest ona najczęściej nieskuteczna.

Dlatego tak ważne jest, by rejestrować się u wiarygodnych bukmacherów, bo gdy „mleko się rozleje”, odzyskanie pieniędzy najczęściej jest niemożliwe.

Poproś o listę wiarygodnych bukmacherów zagranicznych

3.1. Kontakt z bukmacherem

W zależności od powagi sporu, należy w pierwszej kolejności skompletować wszystkie dowody mogące przydać się w sprawie. Trzeba je zebrać PRZED skontaktowaniem się z bukmacherem, z uwagi na to, że ten może zablokować dostęp do konta i zebranie dowodów nie będzie możliwe. Jeśli bukmacher jeszcze nie zablokował Ci konta, to sprawa nie jest (jeszcze) bardzo poważna.

Koniecznie zarchiwizuj zrzutem ekranu historię ostatnich zakładów, wpłat/wypłat, sprawy dotyczące regulaminu bonusu itp. Dla super-poprawności powinno się nagrać wideo z Regulaminu bukmachera i innych ważnych podstron, zaczynając od odświeżenia strony (by nie było wątpliwości, że dowód jest prawdziwy; screeny można łatwo podrobić).

Następnie skontaktuj się mailowo z bukmacherem.

3.2. Bukmacher nie odpowiada

Czasami zdarza się tak, że bukmacher nie odpowiada na Twoje maile, a live chatu albo nie ma albo nie da się przez niego skontaktować bez zalogowania. Co ciekawe, wcale nie musi to być wina bukmachera!

Sprawdź folder SPAM. Może tam jest wiadomość, którą tydzień temu wysłał do Ciebie bukmacher.

Jeśli korzystasz z poczty wp.pl, interia.pl czy poczta.fm, odpowiedzi od bukmachera mogą po prostu nie docierać. Napisz do nich email z poczty gmail.com. I najlepiej tylko takiej (osobnej) używaj do zakładów.

3.3. SureBety.pl

Jeśli masz problem z bukmacherem, możesz do mnie napisać. Czasem gracze nie mają racji, mają dylemat co zrobić gdy założyli multikonto, obawiają się weryfikacji telefonicznej czy stresują się, bo wypłata długo nie przychodzi. Czasem muszę odwodzić przed niepotrzebnym zaostrzeniem sporu przez gracza. Pamiętaj, że to bukmacher ma przewagę i Twoje pieniądze. Z drugiej strony odpowiada przed Organem Nadzorczym. W wielu „codziennych” przypadkach będę potrafił określić jakie masz szanse na polubowne rozwiązanie sporu.

Mogę także sprawdzić czy materiał dowodowy jaki zgromadziłeś jest wystarczający. Im bardziej przekonujące dowody, tym większe szanse na sukces.

W przypadkach wielu bukmacherów udaje mi się rozwiązać spór poprzez kontakt z odpowiednim pracownikiem bukmachera na Skype, omijając oficjalne procedury kontaktu.

3.4. Problem z wypłatą od bukmachera

Szybkość wypłaty zależy od bukmachera, sposobu wypłaty czy wielkości wypłacanej kwoty. Pierwsza wypłata z danego bukmachera prawie zawsze wiąże się z weryfikacją konta. Czas w jakim powinieneś się spodziewać środków powinien być podany gdzieś na stronie bukmachera.

Jest kilka powodów, dla których po zleceniu wypłaty pieniądze wciąż do Ciebie nie dotarły:

 • wypłata na portfel internetowy – wpłaty w tym przypadku są błyskawiczne, jednak wypłaty w zależności od bukmachera trwają od kilku minut do kilku dni;
 • dzień wolny od pracy – wielu bukmacherów nie realizuje wypłat w te dni i okres oczekiwania na wypłatę wydłuża się o ilość dni wolnych od pracy;
 • weryfikacja – może dotyczyć tożsamości lub metody wypłaty; należy stosować się do wytycznych otrzymanych w mailu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa;
 • brak wymaganego obrotu – bukmacher wstrzymał wypłatę żeby ustrzec Cię przed kosztami; dokończ wymagany obrót bonusem, postaw minimalną kwotę by uniknąć opłaty manipulacyjnej lub odpisz, że zgadzasz się pokryć dodatkowe koszty związane z wypłatą;
 • trwa dochodzenie w sprawie Twojego konta – dowiedz się w jakiej sprawie i koniecznie jak długo potrwa;
 • zleciłeś wypłatę dużej kwoty – większość bukmacherów ma obowiązek weryfikować dodatkowo każdą kwotę wypłaty o wartości min. 2000€; staraj się dzielić wypłaty na mniejsze składowe.

Jeśli upewniłeś się, że Twoja wypłata zajmuje znacznie dłużej niż powinna, kontaktuj się z bukmacherem mailowo. Jeśli nie odpowiada lub odpowiada zdawkowo, przypominaj się na czacie lub telefonicznie. To często przyspiesza proces wypłaty.

Sam fakt długiego oczekiwania na wypłatę warto także zgłosić po jej otrzymaniu do SBR (Sportsbook Review) i/lub Organu Nadzorczego (o tym za chwilę). Wszelkie wypłaty trwające ponad 10 dni roboczych netto (nie licząc czasu weryfikacji i dni wolnych) są dużym wykroczeniem bukmachera.

3.5. Skarga w SBR

Kolejną instancją w sprawie niewypłacenia pieniędzy jest SBR. Zajmują się najczęściej źle rozliczonym zakładem czy odebranym bonusem powitalnym.

Jest to najbardziej renomowany ranking bukmacherów online. Niektórym bukmacherom zależy na wysokiej nocie w rankingu SBR. Być może bukmacher zgodzi się, by SBR pośredniczył w sporze między Tobą a bukmacherem.

Aby zgłosić skargę wypełnij w języku angielskim:

Formularz zażaleń Sports Book Review

3.6. Organ Nadzorczy

Najwyższą instancją jaka może pomóc graczowi jest Organ Nadzorczy, który wydał licencję danemu bukmacherowi. W przypadku bukmachera naziemnego działającego w Polsce będzie to Sąd.

Na stronie Komisji musisz znaleźć formularz skarg i zażaleń (ang. complaints), który należy wypełnić w języku angielskim według wskazanych przez daną Komisję wytycznych i szczegółowo opisać swój przypadek (najlepiej dołączać pliki w formacie *.doc). Do zażalenia należy dołączyć wszystkie dowody mogące pomóc w pozytywnym rozpatrzeniu sprawy (printscreeny, cytaty z Regulaminu bukmachera, przydatne linki itp.). Zachowaj całość korespondencji i stwórz na jej potrzeby osobny folder.

W zależności od jurysdykcji na odpowiedź (nie mylić z auto odpowiedzią) czeka się od kilku godzin do 4 tygodni. Warto na bieżąco o sobie przypominać w przypadku dłuższego milczenia.

3.7. Media

Nie bez powodu media nazywa się czwartą władzą.

Być może uda się wpłynąć na oszukującego bukmachera, docierając do mediów branżowych lub mediów kraju, w którym bukmacher ma licencję.

3.8. Targi bukmacherów

Gracze mogą jeszcze starać się odzyskać pieniądze dzięki osobom, które mają znajomości w branży hazardowej.

Czasem pojawienie się na targach bukmacherów i osobista rozmowa może coś dać lub pomóc w uzyskaniu pomocnych kontaktów. Postaraj się przejąć mikrofon lub kamerę by powiedzieć co myślisz 🙂

Cyklicznie są organizowane Konferencje dla Afiliantów czy przyznawanie EGR Awards. Tam można zwykle spotkać przedstawicieli wielu firm bukmacherskich. Może na takiej konferencji uda się coś osiągnąć.

Przykładowe targi odbywają się co 3-4 miesiące. Największe z nich to przełom stycznia/lutego w Londynie.

3.9. Czarny PR

Ostatecznością jest zrobienie czarnego PR-u na forach bukmacherskich i stronach hazardowych. Być może w ten sposób ktoś do Ciebie napisze i pomoże w rozwiązaniu sprawy. Na pewno pomoże to innym graczom.

Warto „uderzać” tam gdzie bukmacher się reklamuje.

4. Podsumowanie

Niestety nie zawsze da się dojść swoich praw. Są bukmacherzy, u których można tylko przegrać. Pozostaje wtedy wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym jakie ryzyko wiąże się z poszczególnymi jurysdykcjami i na tej podstawie wybierać bukmacherów, którzy najbardziej odpowiadają potrzebom gracza.