Stawkowanie modulowane (stawkowanie 1-10j) jest najczęściej stosowanym przez profesjonalnych typerów systemem stawkowania. Jest spotykany we wszelkiego rodzaju konkursach, ligach i na forach bukmacherskich. Dlatego jest konieczną rzeczą do zrozumienia.

Trzy wiersze kolorowych liczb z zakresu od 0 do 10

W systemie modulowanym 1-10 gracz ustala wartość 1 jednostki w wartości PLN i obstawia każdy zakład za wielokrotność tej stawki w zakresie 1-10 jednostek. fot. Shutterstock (112427108)

1. Co to jest stawkowanie modulowane?

Stawkowanie modulowane[1] (ang. 1-10 unit system) to modyfikacja systemu płaska stawka. Polega na stawianiu od 1 do 10 jednostek na każdy zakład, przy czym 1j (‘, 1 jednostka) ma określoną wartość (pieniężną). Zatem przy wartości 1 jednostki = 1 PLN, gracz może tym systemem postawić od 1 do 10 PLN na pojedynczy zakład.

Stawkowanie modulowane można sobie wyobrazić jako stawkowanie metodą płaskiej stawki z “wagami od 1 do 10”. Jeśli zatem gracz stawia każdy zakład za taką samą ilość jednostek, będzie to równoważne płaskiej stawce.

Zarządzanie budżetem sugeruje taki podział przeznaczonego na grę kapitału, aby 10j odpowiadało 0,5÷2% kapitału.
Na przykład przy kwocie 1000PLN można przyjąć 2PLN za 1j (10j = 20PLN = 2% kapitału).

Jest to najbardziej popularny i najczęściej stosowany system na wszelkiego rodzaju forach/stronach bukmacherskich.

2. Przykład stawkowania modulowanego

Gracz posiada kapitał 1000 PLN. Przyjął, że 20 PLN = 10j (gra standardowa za 2% kapitału początkowego), czy 2 PLN=1j. Stawki graca będą miały zatem wartość: 2PLN, 4PLN, … , 18PLN, 20PLN w zależności od tego ile jednostek (od 1 do 10) zdecyduje się postawić na dany zakład.

3. Zalety stawkowania modulowanego

Stawkowanie modulowane jest systemem idealnym dla graczy, którzy nie wiedzą jaki system wybrać. Ogranicza dobrze ryzyko bankructwa i daje zadowalające zyski w przypadku dobrze wybieranych typów. Można za jej pomocą także badać średnią wartość granych zakładów.

Stawkowanie modulowane może ci więc powiedzieć, czy wybierasz dobre zakłady (masz profit w dłuższej perspektywie używając tego systemu) czy wybierasz zakłady przynoszące straty.

Stawkowanie modulowane lepiej ogranicza ryzyko niż płaska stawka gdy grane kursy są z szerokiego przedziału (inne ryzyko będzie dla kursu 1.20 a inne dla 10.0). Wysokość stawki dobrze jest uzależnić od spodziewanego prawdopodobieństwa sukcesu (im mniej pewna szansa sukcesu, tym mniejsza stawka).

Trzeba również dodać, że stawkowanie modulowane jest głównym systemem jaki stosują profesjonalni gracze.

4. Wady stawkowania modulowanego

Zyski nie są tak duże jak w bardziej ryzykownych systemów. Dobór ilości jednostek jest sztuką. Amatorów często korci by często grać za 10 jednostek. W rzeczywistości ta wartość powinna być zarezerwowana tylko dla wyjątkowo pewnych zakładów.

Literatura

[1] Stawkowanie modulowane – termin wymyślony przeze mnie (szachinista) z powodu nieodnalezienia nazwy tego systemu ani na polskich ani na angielskich stronach bukmacherskich. Z czasem odkryłem jego nazwę na angielskich stronach, zgodnie z którymi ten system stawkowania powinien brzmieć: system 1-10 jednostek lub po prostu system 10 jednostek.

Polecany bukmacher:
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna