Ustawione mecze

Sport już od dawna nie jest czystą rywalizacją. Świat przestępczy ustawia mecze w celach zarobkowych i wyprania brudnych pieniędzy. W Internecie informacje o ustawionych meczach są przekazywane zwykle za pomocą for zamkniętych.

Uścisk dłoni mężczyzn w garniturach przekazujący plik banknotów studolarowych

Wielu graczy chciałoby mieć dostęp do informacji o ustawionych meczach. Zapominają jednak, że ma to sens tylko wtedy, gdy niewiele osób o tym wie. Wielu oszustów żeruje na tej naiwności, obiecując informacje o fixach za kilkadziesiąt euro. fot. Shutterstock

1. Ustawiony mecz

Rynek zakładów jest tworzony przez ludzi:

 • są ludzie, którzy pracują dla bukmachera,
 • są ludzie, którzy obstawiają przeciwko bukmacherowi.

Zakłady są formą rywalizacji i gra NIE zawsze jest czysta.

Fix — (pot. ustawka) jest to mecz ustawiony na pewien scenariusz lub wynik spotkania. Najczęściej w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i/lub awansu do wyższej ligi.
3 za 3 — zespoły godzą się na podział punktów w dwóch meczach, tak aby sobie nawzajem nie zaszkodzić (współpraca tego typu daje w sumie więcej punktów niż dwa remisy). Zazwyczaj wygrywa gospodarz, aby zadowolić kibiców, inkasując 3 punkty za wygraną. Jeśli drużyny są w dobrych stosunkach, to mogą się również umówić, że punkty otrzyma drużyna, która ich bardziej potrzebuje, lub na podział punktów w spotkaniu.

Podatne na korupcję są kluby/zawodnicy z problemami finansowymi.
Czasem stosowany jest szantaż lub zastraszenie.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Dlaczego mecze są ustawiane?

Jest takie stare powiedzenie: Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze..

Temat korupcji w Europie i Azji przedstawia film Sport, mafia i korupcja (oryginalny tytuł It’s a Bet! Sports and Gambling).

Omawiany jest temat najgłośniejszego podejrzenia o ustawienie meczu w tenisie: Nikolay Davydenko – Vassallo Arguello (Sopot 2007)[1]:

Sport stał się ofiarą swojej popularności. Powstał rynek zakładów online, którego wartość w 2012 roku przekracza 500 mld euro (więcej niż europejski rynek narkotyków).

Doszło do sytuacji, w której:

 • Organizatorzy tenisowego turnieju we Francji w 2007 roku wydają na nagrody 2 mln euro, osiągając 10 mln euro przychodów.
 • Suma zakładów na ten turniej przekracza 400 mln euro.
 • Lider bukmacherów zebrał z tego 230 mln euro.
 • 80-90% zakładów dokonano poza granicami Francji.

Szacuje się, że suma zakładów na jednym meczu finałowym Ligi Mistrzów 2011/2012 wyniosła ok. 1 mld euro.

Nic więc dziwnego, że świat przestępczy upodobał sobie zakłady bukmacherskie jako idealny sposób do zarabiania lub prania brudnych pieniędzy.

3. Jakie dyscypliny są ustawiane?

Ustawiane są wyniki spotkań:

 • piłki nożnej (najczęściej ustawiane),
 • tenisa ziemnego (głównie challengery)
 • i wielu innych dyscyplin (im bardziej niszowe, tym większe ryzyko ustawienia wyniku).

W dobie zakładów na żywo przestępcy ustawiają raczej konkretne zdarzenia (prowadzenie do przerwy, rzuty rożne, ilość bramek, czerwone kartki) niż wynik końcowy, aby utrudnić wykrycie manipulacji.

Bywają jednak “oczywiste” ustawienia meczy, w których gołym okiem widać, że coś jest kompletnie nielogiczne. Takie sytuacje zazwyczaj są potem przedmiotem śledztwa, gdyż poszczególne federacje sportowe starają się walczyć z niesprawiedliwym procederem.

4. Przykłady ustawianych meczów

4.1. Liga brazylijska

Dnia 15.10.2009 w ostatniej kolejce rozgrywek II ligi stanu Maranhao w Brazylii piłkarze Viany rywalizowali z Motorcycle Club o awans do I klasy rozgrywkowej. Gdy na 10 minut przed końcem spotkania Viana — Chapadinha gospodarze dowiedzieli się o zwycięstwie Motorcycle aż 5-1, potrzebowali strzelić przeciwnikowi jeszcze 9 goli w 9 minut, by wyprzedzić Motorcycle Club w tabeli. Niemożliwe? A jednak udało się!

Po obejrzeniu poniższego filmiku nie ma wątpliwości, że mecz zakończony wynikiem 11-0, został ustawiony:

Motorcycle Club oczywiście czuje się poszkodowany, ale też nie może mieć czystego sumienia.

W wygranym 5-1 meczu z Santa Quiterią piłkarze tego zespołu 3 bramki zdobyli z rzutów karnych. Czwartą “jedenastkę” zmarnowali.[2]

4.2. Liga włoska

Są oczywiście ligi, w których często ustawia się mecze.

Przykładem jest liga włoska, gdzie zwłaszcza niższe klasy rozgrywkowe (Serie B, Serie C i niżej) są skorumpowane. W ostatnich kolejkach zawsze jest ustawione jakieś spotkanie, aby mafia mogła zdobyć pieniądze. Głośno było w 2006 roku o Juventusie Turyn, który został zdegradowany za korupcję z włoskiej Serie A do 2. ligi Serie B. Sankcje dotknęły kilku czołowych klubów, a gwiazdorscy piłkarze musieli grać w drugiej lidze przez rok albo opuścić barwy na rzecz innego klubu.

21.03.2010 w lidze włoskiej odbył się mecz Chievo – Catania (1-1), który zdaniem wielu był fixem. Informacja z podejrzeniem ustawki meczowej pojawiła się w Internecie i z kursu na remis @2.95 zrobił się kurs w przedziale 1.75-2.25. Większość bukmacherów usunęła ten mecz z oferty.

Kursy przed meczem uplasowały się mniej więcej na poziomie 2.77 – 1.87 – 4.62. Pierwsza bramka padła w 64. minucie dla gospodarzy.
Jakie były kursy po bramce na 1-0? 1.25-4.75-15.0? Nie!
Przy prowadzeniu 1-0 kursy uplasowały się na poziomie około 3.0-1.60-11.0! Logiczne?

Prowadzenie gospodarzy utrzymało się przez 7 minut, bo sędzia podyktował… rzut karny po tym jak… zawodnik potknął się o własne nogi!

Zobacz to na własne oczy:

Kibice pożegnali zawodników gwizdami.

5. Kiedy “ustawiony mecz” nie jest ustawiony?

Spadek kursu na remis do poziomu @1.60 nie zawsze oznacza fix.
Często spowodowany jest owczym pędem lub informacją, która została przewartościowana.
Czasem osoby stojące za ustawionym meczem “zmieniają scenariusz”, gdy widzą co się stało z kursami.

Przyczyn nietrafienia rzekomo “ustawionego meczu” może być kilka:

 • informacja o rzekomym fixie poszła z niepewnego źródła
 • stworzyła się plotka
 • zakład stał się masówką i drużyny nie ryzykowały posądzenia o ustawienie meczu
 • bukmacher/bukmacherzy odkupili wynik meczu i ustawili na inny wynik
 • inne powody

6. Które ligi są ustawiane?

Generalna zasada mówi, że im większa i bogatsza liga tym mniej ustawianych meczy. Przykładami małej ilości ustawionych meczy mogą być ligi takich krajów jak Anglia, Hiszpania czy Niemcy.

Z nieoficjalnych źródeł najwięcej ustawianych meczy jest w Ameryce Łacińskiej, Włoszech i Rosji (mecze ustawia mafia). Często także w Estonii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i na Bałkanach (Grecja, Rumunia, Bułgaria).

Powszechnie wiadomo o ustawionych meczach w lidze chińskiej, do której trafia ostatnio coraz więcej wykupywanych z Europy piłkarzy.

7. Quasi-fixy

Quasi-fixami można nazwać spotkania pucharowe, w których murowany faworyt wcale NIE musi wygrać, bo na przykład jest to dwumecz. Albo drużynie NIE opłaca się brać udziału w danym pucharze.

Przykładem takiej sytuacji jest mecz Alcorcon – Real Madryt[3] rozegrany 27.10.2009 w ramach hiszpańskiego pucharu Copa del Rey, który zakończył się zwycięstwem 3-ligowej drużyny gospodarzy 4-0! (w rewanżu Real wygrał tylko 1-0).

Zwróć uwagę na opieszałość obrońców Realu Madryt:

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Niewyobrażalnie duże pieniądze!

Wielu amatorów sugeruje się tylko nazwami drużyn, a nie motywacją czy składem zespołów.
Na takich meczach bukmacherzy zarabiają krocie. Może się zdarzyć, że nieetyczni bukmacherzy zaingerują w niektóre mecze, ale jest to wysoce ryzykowne, bo wiarygodność traci się tylko raz…

8. Odpowiedzialność karna

Do 1.07.2003 ustawianie meczów nie było karane! Z czasem przepisy zostały dostosowane do rzeczywistości, celem zmniejszenie korupcji.

W grudniu 2019 zakończył się proces Fryzjera (VIDEO), który został skazany na 4,5 roku więzienia.

W Polsce przepisy karne reguluje Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie z aktualizacją wchodzącą w życie dnia 8.12.2015. W rozdziale 10 możemy przeczytać:

Art. 46. 1. Kto, w związku z zawodami sportowymi organizowanymi przez polski związek sportowy lub podmiot działający na podstawie umowy zawartej z tym związkiem, lub podmiot działający z jego upoważnienia, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści albo jej obietnicy żąda w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik lub przebieg tych zawodów, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

2. Tej samej karze podlega, kto w wypadkach określonych w ust. 1 udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej.

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 2 przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości albo jej obietnicę lub udziela takiej korzyści albo jej obietnicy lub takiej korzyści albo jej obietnicy żąda, podlega karze pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10.

Art. 47. Kto, mając wiadomość o popełnieniu czynu zabronionego określonego w art. 46, bierze udział w zakładach wzajemnych dotyczących zawodów sportowych, do których odnosi się ta wiadomość, lub ujawnia tę wiedzę w celu wzięcia udziału przez inną osobę w takich zakładach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 49. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w art. 46 ust. 2, art. 46 ust. 3 lub 4, w związku z ust. 2, lub w art. 48 ust. 2 lub 3, w związku z ust. 2, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

Przepisy przepisami, a życie życiem. Tego typu zapisy mają wszystkie organizacje sportowe. W praktyce nikt nie będzie ścigał Kowalskiego, który znalazł gdzieś w Internecie informację, że mecz może być ustawiony. Nie ma na to czasu, ani funduszy. Organy zajmują się głównie “grubymi rybami”.

Nie namawiam przez to do ustawiania meczy czy korzystania regularnie z takich informacji. Bukmacherzy nie zajmują się ściganiem graczy za ustawiane mecze. Żeby skazać gracza zakładów potrzebne by były twarde dowody na to, że miał on wpływ na ustawianie meczu. Sam zakład na to zdarzenie oczywiście nie stanowi takiego dowodu.

Z punktu widzenia gracza zakładów pojawia się dylemat etyczny.

 1. Czy jeśli gracz ma dostęp do informacji o ustawianych meczach, to czy powinien z niej korzystać?
 2. Czy gracz powinien aktywnie szukać informacji o ustawionych meczach ryzykując zepsucie moralne?
 3. Czy gracz powinien obstawiać gdy uzyskał informacje, że ktoś “odpuszcza mecz” ze względów strategicznych, by przygotować się np. do kolejnego meczu?

9. Czy warto obstawiać ustawiane mecze?

9.1. Pokusa szybkich zysków

Pokusa obstawiania ustawionych meczy jest ogromna. Który z graczy zakładów bukmacherskich nie chciałby znać wyniku przed rozpoczęciem spotkania?

Większość graczy sądzi, że jeśli tylko udałoby im się zdobyć dostęp do informacji o ustawionych meczach, to staliby się szybko bogaci. W praktyce żeruje na tej naiwności wielu oszustów, a dotarcie do bezpośredniego źródła jest praktycznie niemożliwe bez posiadania takich znajomości już na starcie.

9.2. Bezpośredni kontakt z fryzjerem

Ryszard Forbrich (pseudonim Fryzjer) ustawiał mecze w polskich ligach poprzez korumpowanie sędziów i obserwatorów PZPN. Bezpośredni kontakt z taką osobą jest niebezpieczny. Nigdy nie wiadomo kiedy z przyjaciela staniesz się wrogiem. A są to zawsze osoby bardzo wpływowe. Poza tym w przypadku procesu karnego, także zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności, jako osoba czerpiąca korzyści majątkowe z ustawianych spotkań.

Jeśli udałoby się to zrobić, to jest to już ścieżka łamania prawa, z wszelkimi konsekwencjami, które z tego wynikają, łącznie z karą więzienia. Dlatego nie polecam iść tą drogą. Jest to droga na skróty obarczona ogromnym ryzykiem.

9.3. Informacje na temat ustawianych spotkań

Nieco inaczej trzeba spojrzeć na sytuację, w której widzisz, że oferowane przez bukmachera kursy nie odzwierciedlają obiektywnej rzeczywistości. Zazwyczaj jest to bardzo wysoki albo bardzo niski kurs na określone zdarzenie. Powiedzmy, że zostało 5 minut do końca spotkania i kurs powinien wynosić w granicach 1.10-1.20, a bukmacher oferuje kurs @1.50! Widziałem wystarczająco wiele takich spotkań, które tylko potwierdzają, że mecze są ustawiane.

Z jednej strony powinieneś umieć zidentyfikować spotkania, na które musisz uważać. Bo jeżeli nie wiesz co jest grane, to znaczy, że ty jesteś do ogrania.

Z drugiej strony możesz rozwinąć swoje umiejętności analityczne w tym kierunku, by na podstawie ruchu kursów przyłączyć się do trendu i skorzystać na nim finansowo. Wchodzimy tutaj w obszar spekulacji i podwyższonego ryzyka. Do ciebie należy decyzja, czy chcesz poświęcić czas i pieniądze, aby zarabiać tą metodą.

Ryzyko konsekwencji prawnych jest tutaj niewielkie moim zdaniem. Na pewno spotkasz się z limitami stawek ze strony bukmacherów, więc musisz wziąć pod uwagę wiele czynników przy budowaniu swojej strategii.

9.4. Karma wraca

Ustawiony mecz jest sytuacją, w której jedna ze stron ma przewagę informacyjną.
Kluczową kwestią wydaje mi się to jak ty podchodzisz do faktu ustawiania niektórych zdarzeń sportowych:

 1. Jeżeli ustawianie spotkań działa przeciwko tobie, i nie wiesz jak na nich zarobić, to powinieneś unikać rynków, gdzie poziom korupcji i ryzyko ustawienia meczu jest wysokie.
 2. Jeżeli natomiast masz możliwości, i nie masz oporów moralnych, by rozwijać się w kierunku zdobywania informacji na temat ustawionych meczy, to możesz wybierać właśnie rynki, które są podatne na korupcję.

W tym drugim przypadku wchodzimy na tak zwany cienki lód: ustawianie meczy jest po prostu przestępstwem.
Może się więc zdarzyć, że obstawiając pod swoim imieniem i nazwiskiem, zostaniesz kiedyś oskarżony o współudział w ustawianiu meczy. Może się to nieprzyjemnie skończyć.

Osobiście wolę walczyć w sposób etyczny, aby nie narażać się na tego typu ryzyko. Co więcej, rynek jest wtedy bardziej sprawiedliwy i “tępi” oszustów.

Życie nauczyło mnie, że oszukiwanie, i chodzenie na podejrzane skróty, nie popłaca w długiej perspektywie, bo “karma” zawsze wraca. Wierzę, że jeśli stosuje się etyczne zachowania, to etyczne zachowania wróci.

10. Skąd brać płatne fixy?

10.1. Informacje o fixach

W praktyce dostęp do informacji o ustawionym meczu jest bardzo trudny, a często nawet niemożliwy. Internet natomiast pęka w szwach od stron obiecujących typy na rzekome fixy. Zwłaszcza na facebooku, gdzie można w kilka minut założyć profil i rozpocząć obietnice bez pokrycia.

Nie oszukujmy się. Informacja, że mecz jest ustawiony nie jest podawana na forach ogólnodostępnych. Chyba że ma za zadanie spowodować masówkę, a to drużynom ustawiającym mecz nie jest na rękę.

Informacje o fixach są przekazywane zwykle za pośrednictwem for zamkniętych lub w bardzo wąskim gronie osób poza Internetem. Warunkiem dostania się na forum zamknięte jest posiadanie regularnie wartościowych informacji.

paleta euro pieniędzy


Cena płatnego fixu waha się od kilku do kilkuset euro za typ

Zastanów się logicznie. Czy myślisz, że można w sieci dostać fixa za 300 czy 500€? Co ty byś zrobił, gdybyś miał dostęp do naprawdę pewnej informacji? Czy sprzedałbyś ją ryzykując, że stanie się public betem (masówką)?

10.2. Serwisy proponujące ustawione mecze

W sieci jest wiele stron tego typu – zapłać, a my ci damy fixa. To pułapki dla naiwnych graczy. Jeśli dasz się naciągnąć pamiętaj, że stracisz nie tylko abonament, ale i postawione stawki.

Typ na ustawiony mecz to często po prostu insidery lub spadki kursów. Początkującym graczom łatwo wmówić pewne rzeczy i wziąć za to słoną zapłatę.

Według mnie podstawą zasadą w postępowaniu z tego typu serwisami jest branie darmowego testowego typu z wysokim kursem (najlepiej minimum 2-3 typy z kursem powyżej 2.0). Warto dłużej poobserwować stronę przed wpłaceniem jakiejkolwiek gotówki.

Jeśli już chcesz w to brnąć, dobierz stawki tak aby wyjść na zero. Jeśli zdobędą Twoje zaufanie, możesz zwiększyć stawki i zacząć zarabiać.

10.3. Jak oszuści naciągają graczy?

Schemat działania oszustów obiecujących dostęp do informacji o ustawionych meczach jest prosty:

 1. Zakładają stronę.
 2. Tworzą użytkowników i posty z historią trafionych zakładów po dużych kursach. Często preparują kupony dla uwiarygodnienia gry.
 3. Wpisują w komentarzach wiele gratulacji za trafione typy od wykreowanych użytkowników.
 4. Zapraszają mailowo na zamknięte forum. Maile biorą z innych for.

Pamiętaj, że na zamkniętych forach Admin może edytować wszystko!
Może sam założyć kilkudziesięciu użytkowników i podszywać się pod nich. Może edytować niewygodne posty, zbanować niewygodne osoby, które go demaskują. Kontakt z innymi użytkownikami jest zwykle zablokowany. To pułapka.

Strony założone na darmowej domenie od razu możesz zdyskwalifikować. Mogą równie szybko otworzyć jak zamknąć interes.

11. Jak znaleźć ustawiane mecze?

Przede wszystkim musisz stać się sam profesjonalnym graczem. Nawiązuj kontakty poprzez wymianę informacji. Z czasem może dotrzesz do grupy, która ma dostęp do wartościowych informacji nie tylko o ustawianych meczach.

Dużo można też “wyczytać” z ruchu kursów. Wiele zależności się powtarza. Jeśli tylko zidentyfikujesz powtarzające się schematy, większość pracy masz zrobione.

12. FAQ — pytania dotyczące ustawionych meczów

12.1. Co gdy bukmacher podejrzewa mnie o ustawienie meczu?

Może się zdarzyć, że otrzymasz tego typu email:

Pragniemy poinformować, że wszczęliśmy dochodzenie w sprawie Ciebie i grupy klientów, którzy postawili zakład na naszej stronie.

Podejrzewamy, że jesteście grupą ludzi związanych z ustawianiem meczów. Wszyscy otworzyliście nowe konto na naszej stronie i postawiliście ten sam zakład. Zwykle wiąże się to z ustawianiem meczów, co jest surowo zabronione. Poinformowaliśmy organy ścigania, aby sprawdziły tę sytuację i kiedy zakończymy śledztwo, zostaniesz o tym poinformowany.

Z tego powodu Twoje konto zostanie zamrożone do czasu zakończenia dochodzenia.

Zarzut udziału w ustawieniu meczu jest bardzo poważny. Ciężar dowodu spoczywa na organach ścigania. Sam fakt postawienia zakładów razem z innymi graczami nie jest dowodem uczestniczenia w ustawieniu meczu.

Procedura bukmachera wydaje się być poprawna. Może być jednak formą nadużycia wobec gracza, który ich ogrywa.
Bukmacher nie podał końcowego terminu zakończenia śledztwa i trzeba na nim wymusić przynajmniej taką informację.

Dopytywałbym się o należne pieniądze w cyklicznych odstępach czasu.
Jeżeli nie podadzą daty zakończenia śledztwa, to przypominałbym się co 2-3 dni.

Moim zdaniem śledztwo po stronie bukmachera nie powinno trwać dłużej niż 14 dni.

Jeśli sprawa nie zostanie wyjaśniona w ciągu 14 dni (albo podadzą dłuższy termin), to po upływie 14 dni zacząłbym cykliczne przypominanie.
Równolegle należy poszukać alternatywnych metod odzyskania swoich pieniędzy.
W przypadku bukmachera polskiego może to być kontakt z prawnikiem (orientacyjne zapytanie co można zrobić powinno być bezpłatne).

Nieuzasadnione przetrzymywanie środków należnych graczowi nie jest dozwolone.
Wyegzekwowanie swoich praw jest sprawą indywidualną.

Jeśli organy ścigania uznają zarzut za uzasadniony, wtedy zapewne otrzymasz wezwanie na komendę policji w charakterze świadka. Wtedy kontakt z prawnikiem jest już niezbędny, przed rozpoczęciem przesłuchania!

12.2. Czy bukmacherzy wiedzą, że mecz jest ustawiony?

Bukmacherzy często widzą “dziwną aktywność” na jakimś spotkaniu. To im sugeruje, że mecz może być ustawiony. Czasem dostrzegają to także gracze, monitorujący rynek (co może wywołać efekt owczego pędu). Nietypowa aktywność może być potem “dowodem w sprawie” (śledztwo), ale sam fakt postawienia zakładu jest niewystarczający do stwierdzenia czy mecz został ustawiony.

Zdarza się, że mecz jest prowadzony w ofercie na żywo, mimo tego, że kursy i stawki przed meczem zachowywały się bardzo niestandardowo, i sygnalizują, że mecz może być ustawiony.
Ta informacja jest w systemach bukmacherów, którzy często chcą wykorzystać to na swoją korzyść, by zminimalizować poniesione straty.
W takim środowisku tracą gracze, którzy są niewystarczająco poinformowani. Zarabiają bukmacherzy i gracze, którzy wykorzystali anomalię. Oczywiście są wyjątki od tej reguły.

Na podstawie samych kursów nigdy nie można mieć 100% pewności, że mecz został ustawiony.
Czasem widać oczywiste przesłanki albo bardzo podejrzane zachowania zawodników i wtedy zazwyczaj rozpoczyna się śledztwo.

12.3. Czy bukmacherzy ustawiają mecze?

Raczej nie.

W przeszłości zdarzyła się sytuacja, że jeden z wielkich brytyjskich bukmacherów był zamieszany w ustawianie meczów wyścigów konnych.
Nie można więc wykluczyć ingerencji bukmacherów w wyniki spotkań. Ale też nie można powiedzieć z pewnością, który bukmacher ustawia które mecze.

Z logicznego punktu widzenia, zaangażowanie bukmacherów w ustawianie meczów jest zbyt ryzykowne — potencjalne straty wizerunkowe mogą znacznie przeważyć zyski z podstawowej działalności. To może się skończyć nawet bankructwem. Jeśli usłyszysz o bukmacherze ustawiającym spotkania, to będzie to gruby wyjątek od tej logicznej reguły.

Poza tym bukmacherzy raczej zwalczają ustawianie spotkań (np. poprzez system monitorowania “podejrzanych zakładów” i koalicji powiadamiania się wzajemnie o tym), niż przyłączają się do tego procederu (gdyż więcej tracą niż zyskują przeciwko “graczom od ustawek”). Czysty sport jest w interesie branży bukmacherów. Ustawianie meczów nie jest w ich interesie.

 

Nie powinno mieć dla ciebie znaczenia czy mecz ustawia bukmacher, czy grupa mafijna, czy osoby trzecie, czy jeszcze ktoś inny.

Liczy się sam fakt, że mecz może być ustawiony. I twoja strategia powinna to uwzględniać!
Na strategię masz wpływ, a na ustawienie wyników nie masz wpływu…

 

Zobacz też:

Ustawiony mecz Concordia Elbląg – Pilica Białobrzegi

 

Literatura

[1] Davydenko – Arguello – umorzenie śledztwa o ustawienie meczu w Sopocie w 2007 roku

[2] Shame on brazilian football

[3] Alcorcon – Real Madryt – przebieg spotkania z Jerzym Dudkiem w bramce

[4] Match-fixing investigation – angielski raport Europol’u z lutego 2013 pokazuje skalę korupcji w piłce nożnej: ponad 380 ustawionych profesjonalnych meczy piłki nożnej w ponad 15 krajach, z czego wygrali €8mln wydając na łapówki €2mln

[5] Ustawiłem w karierze tyle meczów, że powinienem być multimilionerem – znakomity artykuł o Singapurczyku Wilsonie Perumalu, który był zamieszany w 680 ustawionych meczy w piłce nożnej

[6] Blog Piłkarska Mafia – korupcja w polskiej piłce nożnej

[7] 50.000 euro za odpuszczenie meczu tenisa – włoscy tenisiści ustawiali mecze, SportoweFakty.pl, 15.10.2014

[8] Velibor Džarovski – bałkański król ustawek – 0-0 w piłce ręcznej? Nie ma problemu!

[9] Jak Chińczycy ustawiają europejskie mecze – Polityka, 11.07.2017

[10] Daugava Daugavpils – głośna historia o korupcji na Łotwie – Oļegs Gavrilovs w roli “łotewskiego fryzjera”, 14.06.2019 baltyckifutbol.pl (Rafał Kobza)

[11] Korupcja w polskiej piłce nożnej – podsumowanie Ryszarda Forbricha (pseudonim Fryzjer)

[12] Nigeria – Sierra Leone: od 4-0 do 4-4

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
127 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.