Zakłady na baseball

Baseball to jedna z najbardziej mierzalnych dyscyplin. Bardzo bogate statystyki pozwalają dokładnie oszacować szanse obu zespołów w tym amerykańskim sporcie. Marża bukmacherów na kursy meczu wynosi zaledwie 2-5%, a limity stawek są wysokie. Daje to wystarczające powody, by zainteresować się baseballem.

Pałkarz przygotowany do uderzenia na tle stadionu

Baseball to jedyny sport narodowy Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie został stworzony na podstawie zasad krykieta. Po II wojnie światowej był to najpopularniejszy sport w USA. W XXI wieku trochę stracił na znaczeniu na rzecz futbolu amerykańskiegoBaseball to typowy sport rodzinny, gdzie na mecze często chodzą rodzice z niemowlakami czy emeryci.

Baseball jest najbardziej popularny w Ameryce Północnej i Południowej oraz we wschodniej Azji. Do najlepszych lig baseballa poza USA należą: Japonia, Korea Południowa, Meksyk, WenezuelaKuba. W Polsce istnieje liga baseballowa, ale nie cieszy się dużą popularnością.

1. Zasady gry w baseball

1.1. Ligi baseballa w USA

Piłka do baseballa otoczona ogniem i wodą

Baseball to sport popularny przede wszystkim w USA,
fot. Shutterstock

W Ameryce są dwie zawodowe ligi:

  • liga Major League Baseball (MLB) dla USA i Kanady, która dzieli się na ligi National League oraz American League, a każda z nich dzieli się na 3 dywizje: wschodnią, centralną i zachodnią; jest to najbardziej popularna liga baseballa na świecie
  • liga rezerwowa Minor Baseball League (MiLB) stanowi źródło pozyskiwania graczy dla MLB oraz miejsce, gdzie zawodnicy mogą odbudowywać formę podczas sezonu bądź po kontuzji.

Rozgrywki MLB zaczynają się w marcu. Podobnie jak w NFL – nazywa się to pre-season – gdzie trenerzy testują umiejętności i formę zawodników. Sezon zasadniczy zaczyna się w kwietniu i trwa do października/listopada (faza play offs).

1.2. Przebieg gry

W MLB gra się 9 inningów (rund). W każdym inningu są dwie połówki: top i bottom. Raz jedna drużyna atakuje, druga broni, a potem zmiana. W przypadku gdy po 9 inningach jest remis, gra się dogrywkę, aż do wyłonienia zwycięzcy. Mecz bez dogrywki trwa średnio 3,5 godziny. Mecz + dogrywka może zająć nawet 5 godzin.

W każdej drużynie jednym z najważniejszych graczy jest pitcher (miotacz) — zawodnik, który rzuca piłką tak, aby wyautować batter’a (pałkarza). Podczas rzutu mogą się zdarzyć następujące sytuacje:

  • strike (zbicie) gdy pałkarz nie trafił w piłkę wykonując pełny zamach, a łapacz (catcher) drużyny broniącej ją złapał albo gdy odbita piłka została złapana zanim dotknęła ziemi albo gdy pałkarz trzykrotnie nie podjął próby odbicia prawidłowo rzuconej piłki; trzy striki eliminują pałkarza z inningu;
  • foul (faul) gdy pałkarz trafia w piłkę, ale ta po odbiciu nie pozostaje w polu gry; faule są liczone jako strike;
  • walk gdy pitcher czterokrotnie popełni błąd przy rzucaniu piłki, pałkarz otrzymuje bazę za darmo;
  • wybicie gdy pałkarz trafi przepisowo w piłkę zamienia się w biegacza i może biec do 1, 2, 3 albo 4 bazy.

W jednym inningu trzeba wyeliminować 3 batterów strony atakującej.

Mężczyzna na trybunach zasłania twarz nieuważnego dziecka przed uderzeniem rzuconej pałki.

Tata roku 2016: rzucona przez battera pałka omija twarz nieuważnego dziecka. A ty? Chodzisz z synem na mecze???

Fotograf Pittsburgh: Christopher Horner
7 marca 2016.
Źródło: https://uk.news.yahoo.com/incredible-photo-shows-baseball-fan-170230903.html

Ogólne zasady gry i więcej informacji: Baseball – Wikipedia

2. Porady dla graczy

2.1. Pre-season

Piłka bejsbolowa leżąca na bazie

W baseballu chodzi o zdobywanie małych sukcesów,
fot. Shutterstock

Odradzam obstawianie pre-season. Trudno znaleźć informacje na temat składów, a jeśli znajdziemy to i tak trener może zmienić np. startowego miotacza po 3 rundach. Zbyt dużo zmiennych. Jeśli drużyna przegrywa, któryś mecz z rzędu, warto poszukać na klubowych stronach. Zazwyczaj trener stara się przerwać złą passę i wystawia najmocniejszy skład.

Podstawą analizy przedmeczowej jest analiza składów obu drużyn. Pomogą w tym bogate statystyki. Są odbijający, którzy, gdy są w formie, są omijani przez pitcherów w obawie przed home run (wybicie piłki poza boisko i zdobycie tyle punktów ile jest biegaczy).

2.2. Statystyki w baseballu

Baseball jest jednym z niewielu sportów najbardziej policzalnych. Dostępna jest olbrzymia ilość statystyk zawodników. Dlatego bukmacherzy mogą sobie pozwolić na marżę rzędu jedynie 2%.

Można próbować samemu liczyć i śledzić spadki, bo wiele osób gra na faworytów, więc value możemy szukać w underdogach albo tradować przed meczem. Mimo to, lata 2012-2015 były latami faworytów, gdzie bardzo rzadko kursy powyżej 2.50 dawały wygraną na rynku moneyline 1-2.

2.3. Starting pitcher

Liczba punktów jest obliczona przy pomocy starting pitchera (oczywiście nie tylko) i jego statystyk — głównie ERA (ang. Earned Runs Average). Im niższa ERA tym lepiej: pitcher rzuca i trudniej batterom trafić. Jednak bardzo rzadko się zdarza, aby starting pitcher rzucał cały mecz. Każdy pitcher z czasem traci siły. W zależności jak mecz się potoczy, możemy założyć, że w 6-7 inningu zejdzie i wejdzie za niego reliever-pitcher.

Tutaj jest nasza szansa. Bardzo często Ci rzucający są słabi (mają wysoki współczynnik ERA) i często się zdarza, że nie zdołają utrzymać prowadzenia, bądź doprowadzą nawet do jego utraty.

2.4. Zakłady przedmeczowe

Piłka w rękawicy bejsbolowej leżąca na boisku obok kija

Typowanie warto zacząć od zakładów przedmeczowych,
fot. Shutterstock

Jeśli chodzi o rynek przedmeczowy, warto grać pierwszy miesiąc bądź dwa. Bardzo łatwo wtedy trafnie typować zwycięzców. Handicapy przedmeczowe należy omijać szerokim łukiem. Value jest po stronie +1.5, ale kursy są zbyt niskie, a marża wyższa.

Dobrą opcją jest granie rynku przedmeczowego 1st 5 innings (zakładamy, że obaj starting pitchers będą rzucać do 5. rundy).

Warto przeszukiwać także rynki under/over oraz rynki dodatkowe typu Player Specials. W tym pierwszym mogą pomóc programy sztucznej inteligencji.

UWAGA:
Zmiana startowego pitchera u wielu bukmacherów powoduje anulowanie głównych zakładów na dane spotkanie (patrz regulamin rozliczania sportów u danego bukmachera).

2.5. Zakłady na żywo

Niestety mecze MLB są rozgrywane głównie w nocy czasu polskiego. Można wtedy śledzić mecz i zagrać w 5, 6, 7 inningu, gdzie kursy są atrakcyjne na 1-2, handicap lub under/over, ponieważ coraz bliżej końca meczu. Polecam rozważyć obstawianie handicapów na żywo – oczywiście na tych dodatnich.

W zakładach na żywo ważne jest która drużyna rozpoczęła mecz. Drużyna, która prowadzi po rozegraniu top w 9 inningu, nie musi odbijać w bottom 9 inningu, bo i tak ma wygraną. Dla rynku moneyline 1-2 nie ma to znaczenia, ale dla rynku handicap oraz under/over ma bardzo duże. Trzeba brać to pod uwagę podczas szacowania linii/kursów.

3. Bukmacherzy do baseballa

Najlepszymi bukmacherami do obstawiania MLB są “bukmacherzy amerykańscy” i ci z najmniejszymi marżami.

UWAGA:
Z uwagi na prawo hazardowe w Polsce nie mogę publicznie podać nazw zagranicznych bukmacherów. Napisz do mnie, to prześlę Ci je emailowo.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do baseballa

albo przejrzyj listę bukmacherów:

Bukmacherzy dla Polaków

 

Autor artykułu:
Tomasz Balicki – zawodowy typer baseballa

Literatura

[1] MLB.com – oficjalna strona Major Baseball League w USA

[2] baseball.pl – strona polskiego baseballu

[3] ESPN.com – portal informacyjno-rozrywkowy

[4] CBSsports.com – portal informacyjno-rozrywkowy

[5] Covers.com – portal informacyjny

[6] osa-baseball.blogspot.com – prywatny blog o baseballu w Polsce

[7] Filmweb.pl – filmy o baseballu, polecam szczególnie Moneyball

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.