Baseball to jedna z najbardziej mierzalnych dyscyplin. Bardzo bogate statystyki pozwalają dokładnie oszacować szanse obu zespołów w tym amerykańskim sporcie. Marża bukmacherów na kursy meczu wynosi zaledwie 2-5%, a limity są wysokie. Daje to wystarczające powody, by zainteresować się baseballem.

baseball-palkarz.jpg

Batter przygotowany do uderzenia

Baseball to jedyny sport narodowy Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie został stworzony na podstawie zasad krykieta. Po II wojnie światowej był to najpopularniejszy sport w USA. W XXI wieku trochę stracił na znaczeniu na rzecz futbolu amerykańskiegoBaseball to typowy sport rodzinny, gdzie na mecze często chodzą rodzice z niemowlakami czy emeryci.

Baseball jest najbardziej popularny w Ameryce Północnej i Południowej oraz we wschodniej Azji. Do najlepszych lig baseballa poza USA należą: Japonia, Korea Południowa, Meksyk, WenezuelaKuba. W Polsce istnieje liga baseballowa, ale nie cieszy się dużą popularnością. 

Spis treści

 1. Zasady gry w baseball
  • Ligi baseballa w USA
  • Przebieg gry
 2. Porady dla graczy
  • Pre-season
  • Statystyki w baseballu
  • Starting pitcher
  • Zakłady przedmeczowe
  • Zakłady na żywo
 3. Bukmacherzy do baseballa

1. Zasady gry w baseball

Ligi baseballa w USA

W Ameryce są dwie zawodowe ligi:

 • liga Major League Baseball (MLB) dla USA i Kanady, która dzieli się na ligi National League oraz American League, a każda z nich dzieli się na 3 dywizje: wschodnią, centralną i zachodnią; jest to najbardziej popularna liga baseballa na świecie
 • liga rezerwowa Minor Baseball League (MiLB) stanowi źródło pozyskiwania graczy dla MLB oraz miejsce, gdzie zawodnicy mogą odbudowywać formę podczas sezonu bądź po kontuzji.

Rozgrywki MLB zaczynają się w marcu. Podobnie jak w NFL – nazywa się to pre-season – gdzie trenerzy testują umiejętności i formę zawodników. Sezon zasadniczy zaczyna się w kwietniu i trwa do października/listopada (faza play offs).

Przebieg gry

W MLB gra się 9 inningów (rund). W każdym inningu są dwie połówki: top i bottom. Raz jedna drużyna atakuje, druga broni, a potem zmiana. W przypadku gdy po 9 inningach jest remis, gra się dogrywkę, aż do wyłonienia zwycięzcy. Mecz bez dogrywki trwa średnio 3,5 godziny. Mecz + dogrywka może zająć nawet 5 godzin.

W każdej drużynie jednym z najważniejszych graczy jest pitcher (miotacz) – zawodnik, który rzuca piłką tak aby wyautować batter’a (pałkarza). Podczas rzutu mogą się zdarzyć następujące sytuacje:

 • strike (zbicie) gdy pałkarz nie trafił w piłkę wykonując pełny zamach, a łapacz (catcher) drużyny broniącej ją złapał albo gdy odbita piłka została złapana zanim dotknęła ziemi albo gdy pałkarz trzykrotnie nie podjął próby odbicia prawidłowo rzuconej piłki; trzy striki eliminują pałkarza z inningu;
 • foul (faul) gdy pałkarz trafia w piłkę, ale ta po odbiciu nie pozostaje w polu gry; faule są liczone jako strike;
 • walk gdy pitcher czterokrotnie popełni błąd przy rzucaniu piłki, pałkarz otrzymuje bazę za darmo;
 • wybicie gdy pałkarz trafi przepisowo w piłkę zamienia się w biegacza i może biec do 1, 2, 3 albo 4 bazy.

W jednym inningu trzeba wyeliminować 3 batterów strony atakującej.

Ogólne zasady gry i więcej informacji: Baseball – Wikipedia

2. Porady dla graczy

baseball-pilka200.jpg Piłka na bazie

Pre-season

Odradzam obstawianie pre-season. Trudno znaleźć informacje na temat składów, a jeśli znajdziemy to i tak trener może zmienić np. startowego miotacza po 3 rundach. Zbyt dużo zmiennych. Jeśli drużyna przegrywa, któryś mecz z rzędu, warto poszukać na klubowych stronach. Zazwyczaj trener stara się przerwać złą passę i wystawia najmocniejszy skład.

Podstawą analizy przedmeczowej jest analiza składów obu drużyn. Pomogą w tym bogate statystyki. Są odbijający, którzy, gdy są w formie, są omijani przez pitcherów w obawie przed home run (wybicie piłki poza boisko i zdobycie tyle punktów ile jest biegaczy).

Statystyki w baseballu

Baseball jest jednym z niewielu sportów najbardziej policzalnych. Dostępna jest olbrzymia ilość statystyk zawodników. Dlatego bukmacherzy mogą sobie pozwolić na marżę rzędu jedynie 2%.

Można próbować samemu liczyć i śledzić spadki, bo wiele osób gra na faworytów, więc value możemy szukać w underdogach albo tradować przed meczem. Mimo to, lata 2012-2015 były latami faworytów, gdzie bardzo rzadko kursy powyżej 2.50 dawały wygraną na rynku moneyline 1-2.

Starting pitcher

Liczba punktów jest obliczona przy pomocy starting pitchera (oczywiście nie tylko) i jego statystyk – głównie ERA (ang. Earned Runs Average). Im niższa ERA tym lepiej pitcher rzuca i trudniej batterom trafić. Jednak bardzo rzadko się zdarza, aby starting pitcher rzucał cały mecz. Każdy pitcher z czasem traci siły. W zależności jak mecz się potoczy, możemy założyć, że w 6-7 inningu zejdzie i wejdzie za niego reliever-pitcher.

Tutaj jest nasza szansa. Bardzo często Ci rzucający są słabi (mają wysoką ERA) i często się zdarza, że nie zdołają utrzymać prowadzenia, bądź doprowadzą nawet do jego utraty.

Zakłady przedmeczowe

baseball-sprzet200.jpg Kij, rękawica i piłka do baseballa

Jeśli chodzi o rynek przedmeczowy, warto grać pierwszy miesiąc bądź dwa. Bardzo łatwo wtedy trafnie typować zwycięzców. Handicapy przedmeczowe należy omijać szerokim łukiem. Value jest po stronie +1.5, ale kursy są zbyt niskie, a marża wyższa.

Dobrą opcją jest granie rynku przedmeczowego 1st 5 innings (zakładamy, że obaj starting pitchers będą rzucać do 5. rundy).

Warto przeszukiwać także rynki under/over oraz rynki dodatkowe typu Player Specials. W tym pierwszym mogą pomóc programy sztucznej inteligencji.

UWAGA:

Zmiana startowego pitchera u wielu bukmacherów powoduje anulowanie głównych zakładów na dane spotkanie (patrz regulamin rozliczania sportów u danego bukmachera).

Zakłady na żywo

Niestety mecze MLB są rozgrywane głównie w nocy czasu polskiego. Można wtedy śledzić mecz i zagrać w 5, 6, 7 inningu, gdzie kursy są atrakcyjne na 1-2, handicap lub under/over, ponieważ coraz bliżej końca meczu. Polecam rozważyć obstawianie handicapów na żywo – oczywiście na tych dodatnich.

W zakładach na żywo ważne jest która drużyna rozpoczęła mecz. Drużyna, która prowadzi po rozegraniu top w 9 inningu, nie musi odbijać w bottom 9 inningu, bo i tak ma wygraną. Dla rynku moneyline 1-2 nie ma to znaczenia, ale dla rynku handicap oraz under/over ma bardzo duże. Trzeba brać to pod uwagę podczas szacowania linii/kursów.

3. Bukmacherzy do baseballa

Najlepszymi bukmacherami do obstawiania MLB są „bukmacherzy amerykańscy” i ci z najmniejszymi marżami.

UWAGA:
Z uwagi na prawo hazardowe w Polsce nie mogę publicznie podać nazw zagranicznych bukmacherów. Napisz do mnie, to prześlę Ci je emailowo.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do baseballa

Autor artykułu:
Tomasz Balicki – zawodowy typer baseballa

Literatura

[1] MLB.com – oficjalna strona Major Baseball League w USA

[2] baseball.pl – strona polskiego baseballu

[3] ESPN.com – portal informacyjno-rozrywkowy

[4] CBSsports.com – portal informacyjno-rozrywkowy

[5] Covers.com – portal informacyjny

[6] osa-baseball.blogspot.com – prywatny blog o baseballu w Polsce

[7] FilmWeb.pl – filmy o baseballu, polecam szczególnie Moneyball

Ostatnia aktualizacja: 1.08.2019