Zakłady na Counter Strike

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) to szybko rozwijający się esport, który przyciąga miliony graczy, miliony telewidzów i milionowe pule nagród. Niezłe kursy i limity u bukmacherów to całoroczna szansa fanów CS:GO do zarobienia na zakładach.

Widok pierwszej postaci trzymającej czerwony karabin w terenie przemysłowym

Counter Strike Global Offensive to gra drużynowa polegają na zabijaniu przeciwników

1. Historia Counter-Strike

Counter-Strike to gra komputerowa z kategorii FPS (first-person shooter). Została wydana na platformę Steam przez 2 studia: Valve Corporation oraz Hidden Path Entertainment.

Najnowsza część – Counter Strike: Global Offensive (w skrócie CS:GO) – miała premierę w 2012 roku. Jej poprzednie wersje, tj. CS: Source oraz CS 1.6, tak jak i obecna, cieszą się ogromną popularnością.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Zasady gry

W klasycznym trybie rozgrywki dwie 5-osobowe drużyny walczą ze sobą na mapie. Jeden zespół gra po stronie antyterrorystów (Counter Terrorist = CT), a ich przeciwnikami są terroryści (Terrorist = T). Terroryści mają za zadanie podłożyć bombę, a antyterroryści nie dopuścić do jej wybuchu. Zabicie w rundzie wszystkich wrogów, również oznacza zdobycie rundy dla zespołu.

Zawodnicy komunikują się ze sobą przez cały czas trwania gry – najczęściej przez program TeamSpeak.

Mapa podzielona jest na dwie osobne części po 15 rund, po czym następuje zamiana stron. Wygranie 16-tu rund oznacza wygranie mapy bez dogrywki. Przy wyniku 15-15 jest remis i dogrywka – najczęściej po 3 rundy po każdej ze stron. Na dogrywkę gracze otrzymują po 10.000$ do wydania.

Każda runda poprzedzona jest 10 sekundami na zakup broni, czy też ustalenie taktyki. Czas przeznaczony na rundę to 1 minuta i 50 sekund. W tym czasie terroryści mają za zadanie podłożyć bombę w miejscu do tego wyznaczonym oraz doprowadzić do jej wybuchu. Zadaniem ich oponentów jest nieumożliwienie zaplantowania ładunku wybuchowego lub rozbrojenie go, na co mają 40 sekund. Rozegranie całej mapy trwa około jednej godziny.

W grze występuje 8 kategorii broni:

 1. pistolety,
 2. strzelby (ciężkie),
 3. karabiny maszynowe (ciężkie),
 4. pistolety maszynowe,
 5. karabiny automatyczne,
 6. karabiny snajperskie,
 7. noże,
 8. granaty.

Wśród nich najistotniejszymi są: AK-47 (2700$), M4A1-S (3100$), M4A4 (3100$) oraz AWP (4750$).

Każdy typ broni zadaje inne obrażenia, ma różny rozrzut, ilość naboi, cenę czy szybkość przeładowywania. Dostępne są także: kamizelka kuloodporna (650$), hełm (350$) czy zestaw rozbrajający (400$), skracający czas neutralizowania bomby.

Ekonomia w grze

Bardzo ważne w CS:GO jest zarządzanie pieniędzmi. Na początku każdej rundy przyznawane są środki finansowe. Podstawowe wyposażenie każdej z drużyn to nóż i pistolet (dla CT – USP-S, T – Glock).

Wraz ze startem mapy gracze otrzymują 800$, co wystarcza na zakup lepszego pistoletu, kamizelki kuloodpornej lub granatów. Za wygranie rundy cała drużyna dostaje po 3250$.

Zabicie przeciwnika to jednostkowy zarobek:

 • zabicie nożem – 1500$,
 • shotgunem – 900$,
 • pistoletem maszynowym – 600$,
 • AWP – 100$,
 • za większość pozostałych – 300$.

Przegranie rundy wiąże się z otrzymaniem 1400$, drugiej z rzędu – 1900$, trzeciej –2400$, czwartej – 2900$ i każdej kolejnej – 3400$.

Ma to na celu wyrównywanie szans. Dlatego też jedną z najważniejszych rund jest pierwsza – pistoletowa. W konsekwencji często ciągnie za sobą 2 kolejne rundy, w których to przeciwnicy muszą oszczędzać swoje środki, aby kupić lepsze wyposażenie.

Zawodnikom przysługują także przerwy taktyczne i techniczne, które trzeba zgłosić przed rozpoczęciem rundy.

Przerwy taktyczne są najczęściej dwie na całą rozgrywkę, nie dłużej niż 5 minut każda. Na turniejach rangi Major są to 4 przerwy po 30 sekund. Mają one na celu wybicie przeciwnika z rytmu oraz ustalenie taktyki.

Przerwy techniczne są spowodowane sprawami sprzętowymi, tj. utracenie połączenia internetowego (najczęściej przez zewnętrzne ataki DDoS), problemy z komputerem lub programem komunikacji. Wtedy taka przerwa trwa 2-3 minuty, maksymalnie 5-10 min zależnie od ligi.

3. Mapy

Turniejowa gra w CS:GO wiąże się z poznaniem 8 map, tj.:

 1. Cache,
 2. Cobblestone,
 3. Dust 2,
 4. Inferno,
 5. Mirage,
 6. Nuke,
 7. Overpass,
 8. Train.
Pustynny teren z budynkami

Mapa Glitch Mirage

Najczęściej organizatorzy rozgrywek wybierają 7 z nich, tym samym odrzucając Inferno albo Nuke. Dzieje się tak, ponieważ zawodnicy zazwyczaj rozgrywają mecze w systemie do 2 wygranych map (Best of 3) lub do 1 wygranej mapy (Best of 1). Dlatego też przed startem każdego spotkania drużyny odrzucają naprzemiennie kolejne mapy, tak, aby zostały 3 lub 1, w zależności od konwencji. Gdyby musieli odrzucać z 8 map, wtedy jedna z nich miałaby przewagę podczas eliminacji.

4. Turnieje

Co do turniejów to jest wiele lig i najpoważniejsze zespoły grają w nich cały czas. Są nieoficjalne Mistrzostwa Świata, ale w 2017 roku nikt już ich nie traktuje poważnie. Liczą się przede wszystkim Majory.

Rozgrywki w CS:GO należy podzielić na dwie grupy: Online i Offline.

Turnieje Online odbywają się przez internet i są to najczęściej kwalifikacje lub mniej istotne zawody.

Najważniejsze z turniejów Offline zaliczane są do tzw. Majorów. Każda pula takich rozgrywek to 1 milion dolarów, a zwycięska drużyna otrzymuje połowę z tej kwoty. W turnieju tej rangi bierze udział 16 drużyn. 8 najlepszych dostaje miejsca z “urzędu” do następnego, a pozostałe osiem wyłanianie jest drogą kwalifikacji. W czasie ich trwania Valve wypuszcza dodatkowe naklejki na bronie z podpisami graczy oraz skrzynki, w których znajdują się skiny.

Turnieje offline to okazja do zrobienia wielkiego show, które są ucztą dla oka.
Oto skróty z akcji najlepszego zawodnika turnieju ELEAGUE Major:

Nie można zapomnieć o tym, że istnieją również turnieje typu World Electronic Sports Games rozgrywane w Chinach, podczas których pule nagród są o wiele bardziej imponujące (np. 1,5 mln $), jednak ich prestiż jest znacznie niższy. Pewnie również dlatego, że drużyny muszą być zbudowane z zawodników jednej narodowości, co nie należy do standardów.

Lista innych ważnych lig CS:GO:

 • ESEA,
 • ESL Pro League,
 • StarLadder,
 • Intel Extream Masters,
 • World Cyber Games,
 • DreamHack
 • i wiele wiele innych.

Wiele z turniejów odbywa się nawet kilka razy do roku, większość z eliminacjami online oraz finałami offline. Jednym z przykładów może być IEM w Katowicach, który odbywa się w marcu z pulą ok. 250.000$.

Solą gry są turnieje offline, na które przyjeżdżają zespoły z całego świata, aby ze sobą rywalizować. Rozgrywki online sprowadzają się do jednego kontynentu: Europy, Ameryki, Azji czy Australii.

Sezon trwa cały rok, dlatego w każdej chwili można wejść w wirtualny świat. Wiele lig online rozgrywanych jest w tym samym czasie, ale pogodzenie ich ze sobą nie stanowi żadnej trudności, drużyny ustalają wtedy mecze o różnych godzinach, grający nawet kilka pojedynków dziennie.

Gwarantowane środki za wygrywanie turniejów z każdym rokiem stają się coraz wyższe i wszystko wskazuje na to, iż ten trend utrzyma się w kolejnych latach z uwagi na rosnącą popularność esportów.

5. Polacy w CS:GO

Jedną z najlepszych drużyn w historii tej gry jest występująca w rosyjskiej organizacji polska ekipa Virtus.Pro, zwana Złotą Piątką. W jej skład wchodzą w 2018 roku:

 1. Filip „NEO” Kubski,
 2. Jarosław „pasha” Jarząbkowski,
 3. Paweł „byali” Bieliński,
 4. Michał “MICHU” Müller,
 5. Piotr “morelz” Taterka.

Ich trenerem jest Jakub “Kuben” Gurczyński. Do składu w 2017 roku należeli Wiktor „TaZ” Wojtas i Janusz „Snax” Pogorzelski. Być może warto śledzić ich profile społecznościowe.

Rodzima scena została przez nich zdominowana. Dopiero w 2017 roku po raz pierwszy w historii przegrali na turnieju lanowym WESG 2016 z innym polskim zespołem – Kinguin, który stawia coraz odważniejsze kroki na światowej scenie. W opiniotwórczym rankingu prezentowanym przez hltv.org Virtus.Pro zajmuje 2. miejsce na świecie, Kinguin zaś 17.

Najważniejsze sukcesy Virtus.Pro:

 • Eleague Season 1 Atlanta 2016 – 1. miejsce 390.000$
 • DreamHack Masters Las Vegas 2017 – 1. miejsce 200.000$
 • World Electronic Sports Games Changzhou 2017 – 3. miejsce 200.000$
 • The Eleague Major Atlanta 2017 2. miejsce 150.000$

6. Transmisje

Prawie wszystkie mecze są transmitowane z komentarzem angielskim na platformie twitch.tv. W takich krajach jak Dania, Niemcy czy USA rozgrywki są emitowane również w telewizji.

Oto najlepsze akcje CS:GO 2016 z komentarzem:

Coraz częściej zdarza się, że spotkania można zobaczyć w Polsce na kanałach Polsatu, tj. Polsat Viasat Explore. Wtedy organizowane są specjalistyczne studia, gdzie wypowiadają się eksperci, analizujący grę przed meczem, podający również swoje predykcje, a także omawiając spotkania po meczu. Oczywiście w takiej sytuacji komentarz na żywo jest w języku polskim.

Dzięki ogromnej dynamice akcji esport znajduje coraz większe grono odbiorców i widzów, a telewizja przyczynia się do jego popularyzacji.

7. Porady dla typerów

Pomimo iż scenę CS:GO można nazwać już profesjonalną (zawodnicy mają kontrakty opiewające nawet na 20.000 EUR miesięcznie, a pule nagród ciągle rosną), to warto przed meczem przejrzeć składy, szczególnie w tych słabszych drużynach. Dochodzi tam często do zmian lub po prostu ktoś danego dnia nie może zagrać, a przy 5 zawodnikach bardzo ważne jest “zgranie”.

Warto zwrócić szczególną uwagę na rozgrywaną mapę, która w wielu spotkaniach odgrywa bardzo istotną rolę. Do każdej mapy zawodnicy przygotowują taktykę, co może zaważyć na wyniku.

Wielu zawodników pokazuje swoje przygotowania i treningi na streamach. Można wtedy stwierdzić czy ktoś jest w dobrej formie czy to nie jego dzień. Taka informacja może być kluczowa, ale trzeba umieć ocenić formę zawodnika.

Warto obserwować na Twitterze analityków CS:GO oraz profile drużyn.

8. Bukmacherzy do CS:GO

Co można obstawiać?

 • Handicap na mapy, jeśli mecz rozgrywany jest systemem Bo3 (best of 3)
 • Handicap na rundy na danej mapie
 • Kto wygra daną rundę
 • Kto szybciej wygra 5 rund
 • Wygrany rundy pistoletowej (1. i 16. runda)
 • Zwycięzca meczu
 • Zwycięzca turnieju

Najwyższych limitów i szerokiej oferty trzeba szukać u najlepszych bukmacherów na świecie. Zarówno tych dla graczy rekreacyjnych jak i zawodowych. Limity dostępne na spotkania online nawet w niewielkich turniejach wahają się w 2016 roku w granicach 300 – 400 EUR. W czasie największych wydarzeń (Majorów) można stawiać nawet kilka tysięcy EUR na jedno zdarzenie.

Także polscy operatorzy mają bogatą ofertę, dlatego, szukając wartościowych zakładów, warto sprawdzić wszystkich bukmacherów, gdzie ma się konto. Wiele porównywarek kursów nie ma w swojej ofercie tej dyscypliny.

Powszechne wśród osób niezajmujących się profesjonalnym typowaniem CS’a jest stawianie skinów, które, jak wyżej wspomniałem, można nierzadko korzystnie spieniężać. Strony oferują zakłady wzajemne, przez co pobierają znacznie mniejsze marże, a do tego nie wymagają pełnoletności, czy innych danych. Niestety nie oferują linii na handicapy, a wyłącznie na to, kto zwycięży, co może utrudniać znalezienie dogodnego value.

Zakłady na żywo

Zakłady na żywo w CS:GO prawie w ogóle nie występują (można je spotkać u rosyjskich bukmacherów). Są czasami dostępne podczas Majorów, ale to tylko skrawek CS’owych rozgrywek. Nie można również zapomnieć, iż gra jest bardzo dynamiczna, dlatego w ofercie jest dostępne zwykle tylko obstawianie kolejnej rundy i kursy meczu.

Bukmacherzy do esportów – lista

Literatura

[1] fandom.com – Wiki nt. CS:GO

[2] hltv.org – największa strona poświęcona CS:GO, na niej można znaleźć każdą istotną informację

[3] csgolounge.com – strona do stawiania skinów

[4] csgofast.com – strona do stawiania skinów

[5] twitch.tv – streamy z meczów oraz przygotowań graczy

[6] egb.com – strona stricte poświęcona zakładom z e-sportu

[7] Agresywne gry – artykuł o zjawisku agresji wywołanej grami komputerowymi

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.