Podatki od wygranych w zakładach

W Polsce są jedne z najwyższych podatków od zakładów bukmacherskich w Europie. Od stawki każdego kuponu musisz zapłacić 12% podatku obrotowego, a jeśli twoja wygrana przekroczy 2280 PLN, to jeszcze 10% podatku dochodowego od wygranej. Na szczęście są sposoby, aby nie płacić tylu podatków.

bol-glowy-podatek-surebety-300x250.png

Na SureBety.pl dowiesz się jak obstawiać bez podatku 12%.

1. Podatki od niskich wygranych

Podatek obrotowy 12% w Polsce

Jeśli jesteś graczem rekreacyjnym, to dotyczy Cię głównie ten podatek:

Def.1. Podatek obrotowy od zakładu bukmacherskiego to podatek pobierany od stawki każdego kuponu.

W Polsce stawka podatku obrotowego wynosi 12% (Niemcy 5%) i jest pobierana tylko u legalnych bukmacherów.

Podatek obrotowy pobierany jest od stawki, a nie od wygranej. Oznacza to, że płacisz go niezależnie od tego czy zakład jest wygrany czy przegrany! (dlatego minimalny kurs u bukmacherów legalnych, jaki możesz obstawić, wynosi zwykle 1.14).

Zdarzenia, które się nie odbyły są anulowane (stawka jest zwracana w całości), a nie rozliczane po kursie 1.0 (w takim przypadku gracz otrzymałby 88% stawki).

Dla zagranicznych bukmacherów stawka podatku obrotowego wynosi 0%.

Wpływ podatku 12% na kursy

PRZYKŁAD 1: Weźmy kursy 1X2 z meczu Barcelona – Real: 2.40 – 3.25 – 2.50. W zależności od tego, którą z opcji zdecydujesz się obstawić twoja wygrana może wynieść:

Obliczenie wygranej z kuponu
Typ Kurs Stawka (PLN) Wygrana podatek 0% (PLN) Wygrana podatek 12% (PLN) Realny kurs z podatkiem 12%
1 2.40 100 240 211.20 2.11
X 3.25 100 325 286 2.86
2 2.50 100 250 220 2.20

Oznacza to, że bukmacher oferuje Ci kurs 2.40, ale w praktyce dostajesz jedynie kurs 2.11. Państwo zabiera Ci 12% z każdego kuponu. To jeden z największych podatków w całej Europie.

Ciekawostką jest, że podatek z wygranych w zakładach wzajemnych dotyczących sportowego współzawodnictwa zwierząt wynosi “jedynie” 2.5%, a więc zdecydowanie mniej niż za rywalizację sportową ludzi.

WNIOSEK:

W przypadku legalnych bukmacherów musisz przezwyciężyć nie tylko marżę bukmachera, ale także podatek obrotowy 12%. Oznacza to, że za każdym razem “startujesz” z poziomu -12%. W przypadku bukmacherów zagranicznych startujesz z poziomu 0% i nadal musisz pokonać marżę bukmachera, aby zarabiać! O ile pokonanie marży bukmachera można uznać za bardzo trudne zadanie, to regularne ogrywanie legalnych bukmacherów bez promocji graniczy z cudem.

Wpływ podatku 12% na kapitał

Dla niskiej stawki jednorazowy podatek w wysokości 12% jest do przeżycia.
Jeśli jednak zamierzasz zostać zawodowym graczem, to takich zakładów będziesz stawiał tysiące, a stawki będą z czasem rosnąć…

Obstawiając u legalnych bukmacherów w Polsce możesz czasem liczyć na różnego rodzaju promocje usuwające podatek obrotowy, ale fakty są takie, że wtedy bukmacher legalny pokrywa koszty takiej promocji i kiedyś musi to sobie “odbić” na graczach.

Może się wydawać, że podatek 12% od każdego zakładu NIE ma dużego znaczenia:

[obrazek 1]

Zanim zgodzisz się z tym zdaniem, upewnij się, że patrzysz z wystarczająco SZERSZEJ PERSPEKTYWY:

[obrazek 2]

Na pierwszym obrazku zależność między wzrostem kapitału a ilością zakładów wydaje się być liniowa.
Fakty są jednak takie, że negatywny wpływ podatku na każdym zakładzie powoduje efekt kumulacji negatywnych skutków.

W przypadku pomiaru kapitału mamy do czynienia z tak zwanym procentem składanym: im większe zyski możesz osiągać, tym szybciej możesz wejść na wyższe stawki i szybciej się rozwijać.
Podatek tak mocno hamuje tempo rozwoju, że obstawianie z podatkiem jest jak branie udziału w wyścigu sprinterskim z metalową kulą u nogi.

Jeżeli jesteś znakomitym typerem (yield 10%), to już po 1000 typach twój kapitał może być dwa razy większy, jeśli obstawiasz bez podatku.

Czy 1000 typów to dużo?

  • dla kogoś kto obstawia zakłady przedmeczowe i typuje 20 zdarzeń (5 na tydzień) w miesiącu jest to niecałe 4 lata grania (44 miesiące)
  • dla kogoś kto obstawia zakłady na żywo (5-10 dziennie) to 100-200 dni

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Podatki od wysokich wygranych

wielka-reka-wytrzepuje-pieniadze-podatnikowi.jpg

Władza nie ma własnych pieniędzy.

Jeśli twoja wypłacona wygrana na kuponie przekroczy wartość 2280 PLN, to do twojego kuponu doliczany jest kolejny 10% podatek od wygranej:

Def.2. Podatek dochodowy od zakładu bukmacherskiego, który został postawiony u legalnego bukmachera w Polsce, jest pobierany od kwoty wygranej (art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych).

W Polsce stawka podatku dochodowego wynosi 10% i jest pobierana tylko u legalnych bukmacherów. W praktyce oznacza to, że jeśli twoja wygrana przekracza 2280 PLN, i Regulamin bukmachera zabrania rozbijania zakładów na kilka kuponów, to twoja stawka jest obciążana 22% podatkiem!

Dla zagranicznych bukmacherów suma podatku obrotowego i dochodowego wynosi 0%.

Jak to wpływa na Twoje wyniki finansowe?

PRZYKŁAD 2:

Porównanie kursów w zależności od podatku
  Legalny bukmacher (mała stawka) Legalny bukmacher (duża stawka) Zagraniczny bukmacher internetowy
1. Stawka 100 PLN 1000 PLN 1000 PLN
2. Kurs 3.0 3.0 3.0
3. Podatek obrotowy 12% 12% 0%
3. Podatek dochodowy 0% (wygrana<2280 PLN) 10% (wygrana>2280 PLN) 0%
4. Wygrana netto 264 PLN 2376 PLN 3000 PLN
5. Realny kurs postawiony przez gracza 2.64 2.376 3.00
UWAGA:
Jeśli grasz u legalnych bukmacherów, to staraj się “rozbijać kupony” tak, by wygrane na kuponach NIE przekraczały kwoty 2280 PLN.

Motyw “rozbijania kuponów” jest możliwy tylko u bukmacherów, gdzie nie ma tego typu zapisu w Regulaminie bukmachera:

Kiedy Klient zawiera wielokrotnie ten sam zakład, wszystkie te zakłady mogą być traktowane jako jeden. W takiej sytuacji wszystkie zakłady, za wyjątkiem pierwszego zawartego zakładu, mogą zostać anulowane a wpłacone stawki zwrócone. Wiele zakładów zawierających to samo zdarzenie może być również potraktowane jako jeden. W takiej sytuacji STS zastrzega sobie prawo do anulowania wszystkich takich zakładów, za wyjątkiem pierwszego zawartego zakładu. (STS).

Ciekawostka:

Może się zdarzyć, że twoja potencjalna wygrana na kuponie AKO będzie wynosiła np. 3000 PLN (>2280 PLN), ale jedno ze zdarzeń zostanie anulowane tak, iż wygrana z pozostałych zdarzeń nie przekroczy 2280 PLN. W takim przypadku system bukmachera POWINIEN usunąć podatek 10% od wygranej z twojego kuponu i policzyć nową wygraną bez tego podatku.

3. Bukmacherzy bez podatków

raj-podatkowy.jpg

Raj podatkowy,
fot. ShutterStock

Według ustawy hazardowej zakłady można obstawiać w Polsce jedynie u bukmacherów z polską licencją do przyjmowania zakładów.

U zagranicznych bukmacherów NIE musisz płacić 12% podatku. Nic więc dziwnego, że gracze starają się dowiedzieć jak u nich obstawiać.
Wielu graczy zakładów korzysta z bukmacherów zagranicznych. Jest to tzw. szara strefa. Oficjalnie nie można obstawiać za granicą. W praktyce nie ma narzędzi, aby wyegzekwować to martwe prawo.
Przed 2017 rokiem obejmowała ona aż 90% rynku. Po zmianach prawnych w 2017 ilość graczy w szarej strefie spadła z czasem do 40-50%, w zależności od źródła informacji.

Dlaczego tak wielu graczy wciąż obstawia za granicą skoro polskie przepisy tego zabraniają?

  1. Jeśli gracz gra dla zysku, to nie ma wyboru. Musi obstawiać za granicą, bo z podatkiem 12% od każdego zakładu NIE zarobi sensownych pieniędzy.
  2. Polskie organy NIE mają metod egzekwowania przepisów ustawy hazardowej.

 

Jeśli interesuje Cię bezpieczne granie u bukmacherów zagranicznych, to zobacz tu:

Płatności bukmacherów zagranicznych

 

Jeśli szukasz listy bukmacherów zagranicznych, to zobacz tu:

Bukmacherzy dla Polaków – szeroka lista

4. Rozliczenie PIT

zatkanie-ust-pytajniki.jpg

Uzyskanie przychodu u legalnych za granicą bukmacherów Unii Europejskiej zwalnia z podatku w Polsce. Przypadki innych bukmacherów zależą od umów międzynarodowych między Polską a danym krajem.
fot. ShutterStock

Legalni odprowadzają podatki

Jeśli obstawiasz zakłady u legalnych bukmacherów, NIE musisz przejmować się odprowadzaniem podatków: bukmacher odprowadza za Ciebie wszystkie podatki na bieżąco i to on będzie z tego rozliczany. Przychodów z zakładów bukmacherskich NIE musisz zatem uwzględniać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Urzędzie Skarbowym.

Bukmacherzy z Unii Europejskiej

Jeśli wygrałeś pieniądze u zagranicznego bukmachera (u operatora, który działa tam legalnie), który działa w ramach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to według prawa polskiego cały twój przychód będzie zwolniony z podatku w Polsce. Regulują to przepisy umów międzynarodowych.

Raje podatkowe

W przypadku przychodów spoza UE czy EOG, twoje zakłady będą zapewne obstawiane u bukmacherów z tzw. rajów podatkowych. Należałoby tu sprawdzić czy Polska ma umowę międzynarodową z tym krajem o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli ma taką umowę, to podatku nie musisz płacić. Jeśli nie ma takiej umowy, to i tak nie opłaca się zgłaszać takich przychodów, z uwagi na potencjalne sankcje za grę u zagranicznych bukmacherów bez licencji, które są opisane w treści ustawy hazardowej.

Urząd Skarbowy a Izba Celna

Należy rozróżnić płacenie podatku od legalności gry.
Podatkami w Polsce zajmuje się Urząd Skarbowy (US), a ściganiem legalności obstawiania hazardu zajmuje się Izba Celna (IC).

Urząd Skarbowy może współpracować z Izbą Celną. Jednym z zadań Izby Celnej jest: “rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych”.[4] 

Dostęp US do polskich kont bankowych

Polskie organy skarbowe NIE mają wpływu na zagraniczne banki czy portfele internetowe. Z tego co się dowiedziałem, musiałyby wystosować pismo z konkretnymi zarzutami popełnienia przestępstwa, aby uzyskać dostęp do historii transakcji konkretnego gracza. Nie słyszałem jeszcze o takim przypadku.

Organy ścigania mają jednak możliwość uzyskania informacji dot. polskich kont bankowych, np. Revolut.

Dobre praktyki

Gra u zagranicznych bukmacherów jest wg polskiej propagandy niezgodna z polską ustawą hazardową. Jest natomiast zgodna z przepisami UE. Jeśli dojdzie do konfrontacji z polskimi urzędami, to udowodnienie swoich racji może być jednak czasochłonne i kapitałochłonne. Możesz powiedzieć koledze, że grasz u zagranicznych bukmacherów, ale publicznie lepiej się tym nie chwalić. Skromność to dobra cnota.

Gracze korzystają z płatności zagranicznych, aby uniknąć konfrontacji z polskimi organami ścigania:

Płatności bukmacherów zagranicznych

5. Potwierdzenia wygranych

Warto brać każde potwierdzenie wygranej od bukmacherów naziemnych celem legalizacji pieniędzy:

32.1. Fortuna (…) ma obowiązek wystawić na żądanie wygrywającego zaświadczenie o uzyskanej przez niego wygranej. Zaświadczenie może być wystawione najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym uzyskano wygraną, lub po dniu w którym nastąpiła wypłata (wydanie) wygranej.

Uchroni Cię to przed ewentualnymi problemami z Urzędem Skarbowym, który może Cię oskarżyć o nieujawnione źródło przychodów. Nadmiar wygranych kuponów (przegrane pewnie wyrzucasz) da Ci większą poduszkę bezpieczeństwa.

Imienne zaświadczenie o uzyskaniu wygranej

6. Nieujawnione źródła przychodów

6.1. Przychody z zagranicznych bukmacherów

Jeśli któryś bukmacher pyta Cię o źródło Twoich przychodów, to najlepiej zaznaczyć “oszczędności”.
Unikniesz wtedy zbędnych formalności dot. przesyłania skanów faktur, rent itp.

Wielu profesjonalnych graczy żyje z zakładów bukmacherskich, obstawiając zakłady za granicą. Zgodnie z ustawą hazardową z 2017 roku nie mogą oni w Polsce ujawniać tych źródeł. W przypadku większych kwot warto skorzystać z doradcy podatkowego:

Warto znać kilka podstawowych informacji na temat nieujawnionych źródeł przychodów[5]:

  1. W celu ustalenia czy podatnik uzyskał w danym roku podatkowym przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach, a jeśli tak to w jakiej wysokości, porównuje się z jednej strony wartość wydatków poniesionych przez niego w roku podatkowym oraz wartość zgromadzonego w tym roku mienia (sumę wartości tych składników) do wartości mienia zgromadzonego w roku podatkowym oraz w latach poprzednich, pochodzącego z przychodów, które zostały opodatkowane lub były wolne od opodatkowania.
  2. W toku postępowania podatnik winien wykazać, że wydatki badanego roku podatkowego znalazły pokrycie w mieniu zgromadzonym w tym roku podatkowym oraz w latach poprzednich, pochodzącym z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania. Także mienie, na które podatnik powołuje się jako na źródło finansowania wydatków kontrolowanego roku podatkowego musi pochodzić z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.
  3. Jeśli jednoznaczne ustalenie stanu faktycznego nie będzie możliwe, pamiętać należy o zasadzie rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario).
  4. W sytuacji, gdy podatnik w postępowaniu dotyczącym nieujawnionych źródeł przychodów nie jest w stanie wylegitymować się dowodami wskazującymi na źródła i wysokość uzyskanych dochody, organ podatkowy może ustalać te elementy przy pomocy wszelkich dostępnych środków dowodowych. Niekiedy zmuszony jest oprzeć się na danych szacunkowych.
  5. (…) stawka podatkowa od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wynosi 75% dochodu.

6.2. Abolicja podatkowa

Rząd PiS szykuję abolicję podatkową, która jest zaplanowana na lipiec 2022. Można się jednak spodziewać, że podobne inicjatywy mogą mieć miejsce w przyszłości.

Jest to jednak oferta dla tych, którzy chcą skończyć z przychodami z nielegalnych źródeł, bo po realizacji preferencyjnego opodatkowania można się spodziewać wzmożonych kontroli osoby, która złożyła wniosek. Co więcej, wniosek nie musi zostać zaakceptowany, a należy w nim podać m.in. sposoby transferu środków za granicę. To daje organom nowe informacje i metody na kolejne osoby…

Przeciwnicy pomysłu widzą tu opcję legalizacji łapówek, które przez lata zostały nagromadzone przez polityków.
W Polsce podstawową zasadą wciąż pozostaje: jeśli rząd chce Ci coś dać, to trzymaj się za kieszeń.

Opłacalność współpracy z organami podatkowymi należy przemyśleć we własnym zakresie. Podawanie im więcej informacji, niż to konieczne, będzie działało na twoją niekorzyść.

7. FAQ — najczęstsze pytania dotyczące podatków w zakładach

7.1. Czy powinienem zgłaszać w PIT do Urzędu Skarbowego przychody z zagranicznych zakładów / pokera / kasyna?

Większość graczy nie zgłasza przychodów z zagranicznych bukmacherów (którzy nie mają licencji w Polsce) w rocznym rozliczeniu PIT.

Jeżeli środki pieniężne, które znajdą się na zagranicznym portfelu internetowym, pochodzą z zysków od nielegalnych bukmacherów, to przychody z takiej działalności są nielegalne z punktu widzenia polskiego prawa. Jest to działanie w tak zwanej szarej strefie (zakłady u bukmacherów zagranicznych są nielegalne w Polsce, ale legalne za granicą).

Zgłaszanie nielegalnych przychodów w PIT może spowodować, że Urząd Skarbowy wyrazi większe zainteresowanie źródłem pochodzenia tych środków (im większe, tym większa szansa). Może to rozpocząć procedurę zbierania dodatkowych informacji od podatnika, a te mogą skutkować ujawnieniem źródła nielegalnych przychodów. W takim przypadku Urząd Skarbowy może nałożyć karny podatek 75% kwoty nieujawnionych przychodów.

Zgłaszanie nielegalnych przychodów podnosi ryzyko wykrycia działalności niezgodnej z polskim prawem. Z drugiej strony brak takiego zgłoszenia zachowuje status quo i pozostawia inicjatywę wykrycia źródła przychodów po stronie polskich organów.

W praktyce druga strategia nieujawniania źródła przychodów z gry u zagranicznych bukmacherów jest statystycznie bardziej opłacalna, gdyż Urząd Skarbowy nie ma łatwych narzędzi do pozyskania danych z zagranicznych portfeli internetowych czy zagranicznych banków (wiąże się to z kosztownymi działaniami i skomplikowanymi procedurami, które są nieopłacalne zwłaszcza przy małych kwotach), a roszczenie o niezapłacone podatki przedawnia się z upływem 5-6 lat.

Dlatego prawie wszyscy gracze wybierają strategię niekorzystania z polskich kont bankowych, do których polskie organy mają dużo łatwiejszy dostęp niż do zagranicznych kont finansowych.

Łączenie przelewów pomiędzy zagranicznym portfelem/kontem a kontem bankowym nie jest optymalnym rozwiązaniem. Jeżeli gracz wpłacił na zagraniczny portfel 1000 PLN z konta bankowego, to kwotę 1000 PLN może śmiało wypłacić z powrotem. Duże nadwyżki ponad tą kwotę 1000 PLN gracze najczęściej realizują w formie płatności online/stacjonarnych kartą portfela internetowego
lub poprzez wypłatę w bankomatach różnych banków (także w Polsce). Rozproszone mikropłatności są dużo trudniejsze do wykrycia.

Niestety polskie organy nie dają wyboru graczom: albo gracz gra u legalnych bukmacherów i jest prawie bez szans by zarobić sensowne pieniądze (z powodu ogromnego podatku obrotowego) albo będzie grał u zagranicznych operatorów, narażając się na podatek 75% z mikroskopijną szansą nałożenia go.

7.2. Czy mieszkając za granicą mam płacić podatki od wygranych w Polsce?

“Zasada 183 dni” mówi, że jeśli przebywasz w Polsce w sumie więcej niż 183 dni (nie musi być to okres ciągły) w danym roku kalendarzowym (nie w okresie ostatnich 12 miesięcy), to powinieneś rozliczyć się z podatków w Polsce (to będzie twoja rezydencja podatkowa w danym roku kalendarzowym). Jeśli nawet przebywasz w Polsce przez krótszy okres, ale w Polsce jest twoje centrum interesów osobistych lub gospodarczych, to także powinieneś rozliczyć podatki w Polsce.

W praktyce, z powodu ustawy hazardowej, przychody z bukmacherów zagranicznych są w Polsce nielegalne, więc nie możesz się do nich przyznać w zeznaniu podatkowym.

Jeśli chcesz kupić w Polsce coś przekraczającego kwotę 10.000€ i nie wiesz jak to bezpiecznie zrealizować, to skontaktuj się z doradcą podatkowym.

7.3. Czy Urząd Skarbowy współpracuje z Binance?

Tak.

Binance.com ma nawet dedykowaną stronę (link w ich stopce) dla Organów Ścigania z całego świata do przesyłania zapytań.

Jak bezpiecznie wpłacać do bukmacherów zagranicznych?

7.4. Dostałem wezwanie od Urzędu Skarbowego. Co teraz?

Jeśli otrzymałeś pismo od Urzędu Skarbowego, to potrzebne są wyjaśnienia. Zazwyczaj listowne albo osobiste w Urzędzie. W obu przypadkach potrzebujesz zapewne porady prawnej.

Niezależnie od sprawy zazwyczaj trzeba dostarczyć jakieś potwierdzenia, o ile to możliwe.
Warto doczytać nt. czynnego żalu:

Czynny żal to instytucja uregulowana w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego umożliwiająca odstąpienie od ukarania wobec sprawców, którzy wyrazili „skruchę” z powodu popełnienia czynu zabronionego i dopełnili ciążących na nich obowiązków. Czynny żal można złożyć drogą elektroniczną np. przez e-PUAP, e-Urząd Skarbowy.

i wyprzedzenie US (płacąc zaległy podatek za określony okres/lata) zanim US zasądzi karę.

W przypadku stwierdzenia wygranych z nielegalnych gier hazardowych przepadek wygranych wynosi 100% niepomniejszonych o wkład własny. Można też iść do sądu, ale jak pisałem jest to czaso- i kapitałochłonne, a wygrana nie jest pewna.

Złożenie fałszywego oświadczenia grozi ograniczeniem wolności, więc kłamać zazwyczaj nie warto.
Warto natomiast wiedzieć, że inne prawa przysługują Ci, jeśli jesteś przesłuchiwany w charakterze świadka, a inne w charakterze oskarżonego!

Literatura

[1] Podatek od gier hazardowych w Polsce – Wikipedia.org

[2] Podatek dochodowy od wygranych i nagród – egospodarka.pl

[3] Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego – Wikipedia.org

[4] Zadania Izby Celnej – Wikipedia.org

[5] Nieujawnione źródła przychodów okiem Skarbiec.biz – jednej z najbardziej renomowanych kancelarii prawnych w Polsce

[6] Deklarowana pożyczka czy prostytucja nie są lekarstwem na nieujawnione dochody – kancelaria-skarbiec.pl

[7] Mechanizm wymiany informacji o rachunkach finansowych – podatki.gov.pl, dotyczy rachunków bankowych w głównej mierze i skupia się na przypadkach nie mających pokrycia w ujawnionych źródłach

[8] Wykaz umów o wymianie informacji w sprawach podatkowych – mf.gov.pl

[9] Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – mf.gov.pl

[10] Głos podatnika – zgłoś swoją propozycję ulepszenia prawa podatkowego w Polsce

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.