W Polsce są jedne z najwyższych podatków od zakładów bukmacherskich w Europie. Od każdego kuponu musisz zapłacić 12% podatku, a jeśli twoja wygrana przekroczy 2280 PLN, to jeszcze 10% od wygranej. Na szczęście są sposoby, aby ominąć te podatki.

bol-glowy-podatek-surebety-300x250.png

Na SureBety.pl dowiesz się jak obstawiać bez podatku 12%.

1. Podatki od niskich wygranych

Jeśli jesteś graczem rekreacyjnym, interesuje cię głównie jeden rodzaj podatku:

Def.1. Podatek obrotowy od zakładu bukmacherskiego to podatek pobierany od stawki każdego kuponu.

W Polsce stawka podatku obrotowego wynosi 12% (Niemcy 5%) i jest pobierana tylko u legalnych bukmacherów.

Dla zagranicznych bukmacherów stawka wynosi 0%.

PRZYKŁAD 1:

Weźmy kursy 1X2 z meczu Barcelona – Real: 2.40 – 3.25 – 2.50. W zależności od tego, którą z opcji zdecydujesz się obstawić twoja wygrana może wynieść:

Obliczenie wygranej z kuponu
TypKursStawka (PLN)Wygrana podatek 0% (PLN)Wygrana podatek 12% (PLN)Realny kurs z podatkiem 12%
12.40100240211.202.11
X3.251003252862.86
22.501002502202.20

Oznacza to, że bukmacher oferuje Ci kurs 2.40, ale w praktyce dostajesz jedynie kurs 2.11. Państwo zabiera Ci 12% z każdego kuponu. To jeden z największych podatków w całej Europie.

Ciekawostką jest, że podatek z wygranych w zakładach wzajemnych dotyczących sportowego współzawodnictwa zwierząt wynosi “jedynie” 2.5%, a więc zdecydowanie mniej niż za rywalizację sportową ludzi.

WNIOSEK:

W przypadku legalnych bukmacherów musisz przezwyciężyć nie tylko marżę bukmachera, ale także podatek 12%. Oznacza to, że za każdym razem “startujesz” z poziomu -12%. W przypadku bukmacherów zagranicznych startujesz z poziomu 0% i nadal musisz pokonać marżę bukmachera, aby zarabiać! O ile pokonanie marży bukmachera można uznać za bardzo trudne zadanie, to regularne ogrywanie legalnych bukmacherów bez promocji graniczy z cudem.

2. Podatki od wysokich wygranych

wielka-reka-wytrzepuje-pieniadze-podatnikowi.jpg

Władza nie ma własnych pieniędzy.

Jeśli twoja potencjalna wygrana przekroczy wartość 2280 PLN, to do twojego kuponu doliczany jest drugi podatek:

Def.2. Podatek dochodowy od zakładu bukmacherskiego, który został postawiony u legalnego bukmachera w Polsce, jest pobierany od kwoty wygranej (art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych).

W Polsce stawka podatku dochodowego wynosi 10% i jest pobierana tylko u legalnych bukmacherów. W praktyce oznacza to, że jeśli twoja wygrana przekracza 2280 PLN, i Regulamin bukmachera zabrania rozbijania zakładów na kilka kuponów, to twoja stawka jest obciążana 22% podatkiem!

Dla zagranicznych bukmacherów suma podatku obrotowego i dochodowego wynosi 0%.

Jak to wpływa na Twoje wyniki finansowe?

PRZYKŁAD 2:

Porównanie kursów w zależności od podatku
Legalny bukmacher (mała stawka)Legalny bukmacher (duża stawka)Zagraniczny bukmacher internetowy
1. Stawka100 PLN1000 PLN1000 PLN
2. Kurs3.03.03.0
3. Podatek obrotowy12%12%0%
3. Podatek dochodowy0% (wygrana<2280 PLN)10% (wygrana>2280 PLN)0%
4. Wygrana netto264 PLN2376 PLN3000 PLN
5. Realny kurs postawiony przez gracza2.642.3763.00
UWAGA:
Jeśli grasz u legalnych bukmacherów, to staraj się “rozbijać kupony” tak, by wygrane nie przekraczały kwoty 2280 PLN.

Motyw “rozbijania kuponów” jest możliwy tylko u bukmacherów, gdzie nie ma tego typu zapisu w Regulaminie bukmachera:

Kiedy Klient zawiera wielokrotnie ten sam zakład, wszystkie te zakłady mogą być traktowane jako jeden. W takiej sytuacji wszystkie zakłady, za wyjątkiem pierwszego zawartego zakładu, mogą zostać anulowane a wpłacone stawki zwrócone. Wiele zakładów zawierających to samo zdarzenie może być również potraktowane jako jeden. W takiej sytuacji STS zastrzega sobie prawo do anulowania wszystkich takich zakładów, za wyjątkiem pierwszego zawartego zakładu. (STS).

3. Obstawianie bez podatków

raj-podatkowy.jpg

Raj podatkowy,
fot. ShutterStock

W Polsce, według ustawy hazardowej, zakłady można stawiać jedynie u bukmacherów, którzy posiadają licencję do przyjmowania zakładów w Polsce. Żaden z bukmacherów internetowych jej nie posiada.

Bukmacherzy internetowi mają siedziby w rajach podatkowych (np. Malta, Curacao). Gracze korzystający z usług tych firm płacą 0% podatku.

Dostęp do zagranicznych bukmacherów jest łatwy i dlatego w latach 2009-2017 aż 90% obrotów rynku bukmacherskiego należało do zagranicznych bukmacherów. Po wejściu ustawy hazardowej w 2017 roku, szacuje się, że wielkość szarej strefy spadła do ok. 40-50%, co nadal jest ogromną wartością. Na każdy zakład legalny przypada taka sama stawka zakładu za granicą.

Dlaczego tak wielu graczy wciąż obstawia za granicą skoro polskie przepisy tego zabraniają?

  1. Jeśli gracz gra dla zysku, to nie ma wyboru. Musi grać za granicą, bo z dużymi podatkami nie zarobi sensownych pieniędzy.
  2. Polskie organy nie mają metod wyegzekwowania przepisów ustawy hazardowej. Wystarczy  dowiedzieć się jak bezpiecznie wpłacać do bukmacherów zagranicznych.

4. Rozliczenie PIT

zatkanie-ust-pytajniki.jpg

Deklaracja podatkowa,
fot. ShutterStock

Jeśli obstawiasz zakłady w Polsce, NIE musisz się przejmować podatkami. Bukmacher odprowadza za ciebie wszystkie podatki na bieżąco i to on będzie z tego rozliczany.

Przychodów z zakładów bukmacherskich NIE musisz zatem uwzględniać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Urzędzie Skarbowym.

W teorii, jeśli wygrana padła za granicą (np. w Wielkiej Brytanii), według prawa polskiego powinieneś uwzględnić wygraną w deklaracji PIT i zapłacić podatek według skali podatkowej (zapewne 19% od przychodu w rubryce “przychody z zagranicy”). W takim przypadku należy zapoznać się z umową między Polską a danym krajem celem uniknięcia podwójnego opodatkowania.[2]

W praktyce będziesz działał na własną szkodę, bo jeśli twoje zakłady pochodzą od bukmacherów, którzy mają swoje siedziby w rajach podatkowych, NIE WOLNO ci uwzględniać tych przychodów na rozliczeniu PIT! Gra u zagranicznych bukmacherów jest niezgodna z polskim prawem i jeśli z nich korzystasz, to lepiej się tym nie chwal publicznie. Skromność to dobra cecha.

Jednym z zadań Izby Celnej jest bowiem: “rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych”.[4] Urząd Skarbowy może zatem współpracować z Izbą Celną.

Polskie organy skarbowe nie mają wpływu na zagraniczne banki czy portfele internetowe. Z tego co się dowiedziałem, musiałyby wystosować pismo z konkretnymi zarzutami popełnienia przestępstwa, aby uzyskać dostęp do historii transakcji konkretnego gracza. Nie słyszałem jeszcze o takim przypadku.

5. Potwierdzenia wygranych

Warto brać każde potwierdzenie wygranej od bukmacherów naziemnych celem legalizacji pieniędzy:

32.1. Fortuna (…) ma obowiązek wystawić na żądanie wygrywającego zaświadczenie o uzyskanej przez niego wygranej. Zaświadczenie może być wystawione najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym uzyskano wygraną, lub po dniu w którym nastąpiła wypłata (wydanie) wygranej.

Uchroni Cię to przed ewentualnymi problemami z Urzędem Skarbowym, który może Cię oskarżyć o nieujawnione źródło przychodów. Nadmiar wygranych kuponów (przegrane pewnie wyrzucasz) da Ci większą poduszkę bezpieczeństwa.

6. Nieujawnione źródła przychodów

6.1. Przychody z zagranicznych bukmacherów

Jeśli któryś bukmacher pyta Cię o źródło Twoich przychodów, to najlepiej zaznaczyć “oszczędności”. Unikniesz wtedy zbędnych formalności dot. przesyłania skanów faktur, rent itp.

Wielu profesjonalnych graczy żyje z zakładów bukmacherskich, obstawiając zakłady za granicą. Zgodnie z ustawą hazardową z 2017 roku nie mogą oni ujawniać tych źródeł. W przypadku większych kwot warto skorzystać z doradcy podatkowego:

Warto znać kilka podstawowych informacji na temat nieujawnionych źródeł przychodów[5]:

  1. W celu ustalenia czy podatnik uzyskał w danym roku podatkowym przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach, a jeśli tak to w jakiej wysokości, porównuje się z jednej strony wartość wydatków poniesionych przez niego w roku podatkowym oraz wartość zgromadzonego w tym roku mienia (sumę wartości tych składników) do wartości mienia zgromadzonego w roku podatkowym oraz w latach poprzednich, pochodzącego z przychodów, które zostały opodatkowane lub były wolne od opodatkowania.
  2. W toku postępowania podatnik winien wykazać, że wydatki badanego roku podatkowego znalazły pokrycie w mieniu zgromadzonym w tym roku podatkowym oraz w latach poprzednich, pochodzącym z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania. Także mienie, na które podatnik powołuje się jako na źródło finansowania wydatków kontrolowanego roku podatkowego musi pochodzić z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.
  3. Jeśli jednoznaczne ustalenie stanu faktycznego nie będzie możliwe, pamiętać należy o zasadzie rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario).
  4. W sytuacji, gdy podatnik w postępowaniu dotyczącym nieujawnionych źródeł przychodów nie jest w stanie wylegitymować się dowodami wskazującymi na źródła i wysokość uzyskanych dochody, organ podatkowy może ustalać te elementy przy pomocy wszelkich dostępnych środków dowodowych. Niekiedy zmuszony jest oprzeć się na danych szacunkowych.
  5. (…) stawka podatkowa od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wynosi 75% dochodu.

Przeczytaj o zagranicznych bukmacherach bez podatku

6.2. Abolicja podatkowa 2022

Rząd PiS szykuję abolicję podatkową, która jest zaplanowana na lipiec 2022. Jest to jednak oferta dla tych, którzy chcą skończyć z przychodami z nielegalnych źródeł, bo po realizacji preferencyjnego opodatkowania można się spodziewać wzmożonych kontroli. Co więcej, wniosek nie musi zostać zaakceptowany, a należy w nim podać m.in. sposoby transferu środków za granicę.

Nie polecam więc współpracować z organami podatkowymi, a już na pewno nie podawać im prawdziwych sposobów przepływów pieniężnych.

Przeciwnicy pomysłu widzą tu opcję legalizacji łapówek, które przez lata zostały nagromadzone przez polityków.
W Polsce podstawową zasadą wciąż pozostaje: jeśli rząd chce Ci coś dać, to trzymaj się za kieszeń.

7. FAQ – najczęstsze pytania dotyczące podatków w zakładach

7.1. Czy powinienem zgłaszać w PIT do Urzędu Skarbowego przychody z zagranicznych zakładów / pokera / kasyna?

Większość graczy nie zgłasza przychodów z zagranicznych bukmacherów (którzy nie mają licencji w Polsce) w rocznym rozliczeniu PIT.

Jeżeli środki pieniężne, które znajdą się na zagranicznym portfelu internetowym, pochodzą z zysków od nielegalnych bukmacherów, to przychody z takiej działalności są nielegalne z punktu widzenia polskiego prawa. Jest to działanie w tak zwanej szarej strefie (zakłady u bukmacherów zagranicznych są nielegalne w Polsce, ale legalne za granicą).

Zgłaszanie nielegalnych przychodów w PIT może spowodować, że Urząd Skarbowy wyrazi większe zainteresowanie źródłem pochodzenia tych środków (im większe, tym większa szansa). Może to rozpocząć procedurę zbierania dodatkowych informacji od podatnika, a te mogą skutkować ujawnieniem źródła nielegalnych przychodów. W takim przypadku Urząd Skarbowy może nałożyć karny podatek 75% kwoty nieujawnionych przychodów.

Zgłaszanie nielegalnych przychodów podnosi ryzyko wykrycia działalności niezgodnej z polskim prawem. Z drugiej strony brak takiego zgłoszenia zachowuje status quo i pozostawia inicjatywę wykrycia źródła przychodów po stronie polskich organów.

W praktyce druga strategia nieujawniania źródła przychodów z gry u zagranicznych bukmacherów jest statystycznie bardziej opłacalna, gdyż Urząd Skarbowy nie ma łatwych narzędzi do pozyskania danych z zagranicznych portfeli internetowych czy zagranicznych banków (wiąże się to z kosztownymi działaniami i skomplikowanymi procedurami, które są nieopłacalne zwłaszcza przy małych kwotach), a roszczenie o niezapłacone podatki przedawnia się z upływem 5-6 lat.

Dlatego prawie wszyscy gracze wybierają strategię niekorzystania z polskich kont bankowych, do których polskie organy mają dużo łatwiejszy dostęp niż do zagranicznych kont finansowych.

Łączenie przelewów pomiędzy zagranicznym portfelem/kontem a kontem bankowym nie jest optymalnym rozwiązaniem. Jeżeli gracz wpłacił na zagraniczny portfel 1000 PLN z konta bankowego, to kwotę 1000 PLN może śmiało wypłacić z powrotem. Duże nadwyżki ponad tą kwotę 1000 PLN gracze najczęściej realizują w formie płatności online/stacjonarnych kartą ecoPayz
lub poprzez wypłatę w bankomatach różnych banków (także w Polsce). Tak rozproszone mikropłatności powodują, że zagraniczne przychody są dużo trudniejsze do wykrycia.

Niestety polskie organy nie dają wyboru graczom: albo gracz gra u legalnych bukmacherów i nie ma szans zarobić (z powodu ogromnego podatku obrotowego) albo będzie grał u zagranicznych operatorów, narażając się na podatek 75% z mikroskopijną szansą nałożenia go.

7.2. Czy mieszkając za granicą mam płacić podatki od wygranych w Polsce?

“Zasada 183 dni” mówi, że jeśli przebywasz w Polsce w sumie więcej niż 183 dni (nie musi być to okres ciągły) w danym roku kalendarzowym (nie w okresie ostatnich 12 miesięcy), to powinieneś rozliczyć się z podatków w Polsce (to będzie twoja rezydencja podatkowa w danym roku kalendarzowym). Jeśli nawet przebywasz w Polsce przez krótszy okres, ale w Polsce jest twoje centrum interesów osobistych lub gospodarczych, to także powinieneś rozliczyć podatki w Polsce.

W praktyce, z powodu ustawy hazardowej, przychody z bukmacherów zagranicznych są w Polsce nielegalne, więc nie możesz się do nich przyznać w zeznaniu podatkowym.

Jeśli chcesz kupić w Polsce coś przekraczającego kwotę 10.000€ i nie wiesz jak to bezpiecznie zrealizować, to skontaktuj się z doradcą podatkowym.

 

Jak bezpiecznie wpłacać do bukmacherów zagranicznych?

Literatura

[1] Podatek od gier hazardowych w Polsce – Wikipedia.org

[2] Podatek dochodowy od wygranych i nagród – egospodarka.pl

[3] Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego – Wikipedia.org

[4] Zadania Izby Celnej – Wikipedia.org

[5] Nieujawnione źródła przychodów okiem Skarbiec.biz – jednej z najbardziej renomowanych kancelarii prawnych w Polsce

[6] Deklarowana pożyczka czy prostytucja nie są lekarstwem na nieujawnione dochody – kancelaria-skarbiec.pl

[7] Mechanizm wymiany informacji o rachunkach finansowych – podatki.gov.pl, dotyczy rachunków bankowych w głównej mierze i skupia się na przypadkach nie mających pokrycia w ujawnionych źródłach

[8] Wykaz umów o wymianie informacji w sprawach podatkowych – mf.gov.pl

[9] Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – mf.gov.pl

[10] Raporty roczne podatku od gier 1999-2017 – finanse-arch.fm.gov.pl

[11] Głos podatnika – zgłoś swoją propozycję ulepszenia prawa podatkowego w Polsce