Middle bet to zaawansowany termin zakładów bukmacherskich. Stosowany jest zwykle do handicapów i linii under/over. Jego znajomość nie jest bardzo istotna, ale może przynieść wymierne korzyści.

Zielony kwadracik pomiędzy trójkątem czarnych kulek po lewej i trójkątem białych kulek po prawej skierowanych spicem w stronę kwadratu

Middle bet pozwala Ci odzyskać większość kapitału, niezależnie od wyniku, a gdy padnie sprzyjający wynik, wygrasz oba postawione kupony. fot. Shutterstock (112878529)

1. Co to jest Middle Bet?

1.1. Definicja

Middle bets (ang. zakłady środkowe) – jest to seria zakładów, w których każda z możliwości rezultatu powoduje wygranie przynajmniej jednego kuponu, a sprzyjający rezultat powoduje wygranie więcej niż jednego kuponu.

Serię zakładów tworzącą middle bet stawia się tak, aby pewien przedział wyników był pokryty przez więcej niż 1 kupon. Jeśli sprzyjający rezultat nie wystąpi, traci się zwykle kilka procent sumy stawek.

W praktyce tylko doświadczeni gracze potrafią szybko znaleźć zyskowne middle bety. Muszą się przy tym wykazać zdolnościami szybkiej kalkulacji i chłodnej analizy szans powodzenia.

1.2. Przykład middle betu

Chalon – Nancy, koszykówka

Kurs na over 143.5 (OT = wliczając dogrywkę) wynosi @1.96 u bukmachera M, zaś na under 146.5 wynosi @1.85 u bukmachera T.

kurs-middle-under-over.jpg

rys.1. Przykład 3-punktowego middle betu z kursem 18,71.

Jeśli suma punktów w meczu, z uwzględnieniem dogrywki, wyniesie 144, 145 lub 146, to wygrywamy oba zakłady. Jeśli suma punktów będzie inna, to przegrywamy 4,83% sumy stawek (przy ustawieniu równej wygranej dla obu kuponów). Gdy policzymy stosunek możliwej wygranej do ryzykowanej kwoty, to wyjdzie nam kurs @18.71 na to, że w meczu padnie 144, 145 albo 146 punktów.

Jest to tzw. 3-punktowy middle bet (są trzy sumy punktów sprzyjających najwyższej wygranej):

zobrazowanie-middle-os-punktow.jpg

rys.2. Zobrazowanie 3 punktowego przedziału, przy którym oba kupony są trafione. Źródło: SureBety.pl

2. Parametry middle betów

2.1. Wielkość straty i kurs

Są 2 istotne parametry, które określają jakość granych middle betów:

  1. Strata middle betu.
  2. Kurs middle betu.

Strata middle betu występuje w przypadku, gdy nasz przedział punktowy nie zostanie trafiony. Stratę tą wyrażamy w procentach tak samo jak w przypadku surebetów.

Kurs middle betu to stosunek potencjalnego zysku do ryzykowanej kwoty.

Z kalkulatora middle betów (rys.3) widzimy, że możemy stracić 4,83% sumy stawek lub zyskać 90,34% zainwestowanej kwoty. Warto zaokrąglać stawki, aby nie narazić się na limit stawki.

kalkulator-middle.jpg

rys.3. Przykładowy kalkulator do obliczania stawek middle betów. Źródło: SureBety.pl

2.2. Kurs wypadkowy middle betu

Ten middle bet jest równoważny postawieniu jednego zakładu na ilość punktów w przedziale 144-146 po kursie @18,71. Stawkę gracz ustala sobie sam przy pomocy kalkulatora middle betów. Minimalna szansa zajścia tego zdarzenia musi wynosić 1/18,71=5,2%, aby ten middle bet był valuebetem.

3. Gdzie szukać middle betów?

Ręczne szukanie middle betów może być uciążliwe. W praktyce szuka się ich w zakładach na żywo lub w porównywarkach kursów.

4. Moja opinia o middle betach

Middle bety występują we wszelkiego rodzaju handicapach punktowych czy zakładach na sumę punktów. Sprowadza się to zwykle do grania wysokich kursów na wąski przedział punktowy (ale zwykle wysoko prawdopodobny). Czasem uda się uzyskać freebet z surebetem, jeśli kursy middle beta są odpowiednie (np. przy kursach @1,95 na under 150,5 i @2,10 na over 149,5), co się jednak bardzo rzadko zdarza.

Trzeba się wystrzegać grania middle betów bez analizy opłacalności. Traktuj je jak każdy inny zakład, kalkulując czy opłaca się go postawić.

Zobacz też:
Dlaczego warto grać wysokie kursy?
System cover, czyli system pokrywania wyników

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna