Wybór typera

Nie jesteś zadowolony ze swoich typów? Chciałbyś rozwinąć swoją wiedzę o zakładach? Warto rozważyć obstawianie typów innych graczy. Idealnie by było, gdyby typy były podawane z komentarzem. Ten artykuł pomoże Ci się przygotować.

Obrazki siedmiu mężczyzn w garniturach ułożonych z liderem na przodzie na białym tle

Wybór typera jest trudny.

1. Kilka słów o selekcji typów

1.1. Kiedy powinienem grać typy innych graczy?

Jeśli nie osiągasz zysków z grania swoich typów, i czujesz, że nie do końca wiesz jak to robić, warto rozważyć granie typów bardziej doświadczonych graczy.

Jak w ogóle sprawdzić jakim jestem typerem? Jak rozpoznać przysłowiowego jubilera, który pomoże Ci się rozwinąć?
Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste i nie każdy zna odpowiedź.

Aby móc porównywać osiągnięcia poszczególnych typerów, warto sprowadzić wyniki tych typerów do “wspólnego mianownika“:

 1. Najważniejszym współczynnikiem jakości typów jest yield (nie czytaj dalej, jeśli nie rozumiesz czym jest yield).
 2. Stawki zakładów nie powinny się znacząco wahać. Idealną sytuacją do porównywania typerów jest sytuacja, gdy typer gra wyrównane kursy i wyrównane stawki, ale często tak nie jest. Wtedy można przyjąć grubsze założenie, że stawki nie różnią się od średniej wartości więcej niż x4 i nie są mniejsze niż razy 1/4. Obstawianie niższych kursów za wyższe stawki uważa się za bardziej rozsądne niż obstawianie niższych kursów za niższe stawki. W drugim przypadku mamy do czynienia z manipulacją wynikami.
 3. Odrzucamy wszystkich typerów, którzy mają niewystarczającą liczbę typów, by byli wiarygodni (np. poniżej 50-100 typów). Jednocześnie trzeba pamiętać, że im większa liczba typów, tym współczynnik yield zazwyczaj maleje, ale staje się bardziej wiarygodny, jak chodzi o umiejętności typera.
Jeśli nie masz pojęcia o diamentach, to poznaj jubilera.
/Warren Buffett/
Ręka wybiera jednego ludzika z kolejki ludzi

Wybór właściwego typera jest równie ważny jak dobór typów ShutterStock

1.2. Jak rozpoznać dobrego i słabego typera?

Nie każdy gracz, który zarabia, to dobry typer. Komuś może dopisywać szczęście (fart) i będzie zarabiał. Czy to oznacza, że jest dobrym typerem?
Można też odwrócić to rozumowanie: jeżeli ktoś traci pieniądze, to nie oznacza że jest złym typerem.

Określenie czy ktoś jest dobrym czy słabym typerem ma sens dopiero po bardzo dużej liczbie typów, która potrafi wyeliminować czynniki szczęścia: statystyka nadaje wiarygodności uzyskanym wynikom.

1.3. Wstępna selekcja typerów

Do grubszej selekcji przyjąłbym takie założenia:

 • min. yield 15% po co najmniej 100 typach
 • min. yield 12% po co najmniej 200 typach
 • min. yield 10% po co najmniej 500 typach

1.4. Ilu typerów powinienem wybrać?

Oczywiście nie ma sensu korzystać z każdego znalezionego typera.
Zacząłbym od darmowych typerów, w ilości nie większej niż 5:

 • Przy większej liczbie można się trochę pogubić i zostanie za mało czasu na analizę jakości typerów.
 • Przy za małej liczbie możemy nie osiągnąć wystarczającego poziomu zaangażowania i wystarczającej ilości danych do analizy jakości typerów.

Takie podejście do sprawy pomoże ci się zorientować w rynku darmowych typerów, a będzie to konieczna wiedza, jeśli w przyszłości miałbyś korzystać z płatnych typerów (czego nie polecam, zanim nie opanujesz solidnie fundamentów).

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Pomiar umiejętności typera

Poskręcany metr krawiecki

Oceny typera można dokonać, na podstawie cech mierzalnych, ShutterStock

2.1. Historia typów musi być

Aby cokolwiek analizować trzeba najpierw zebrać dane. Początkującym graczom polecam rozpoczęcie od sporządzenia historii swoich typów.

Niezależnie od tego czy będziesz obstawiał swoje typy, czy typy innych graczy potrzebujesz historii typów. Bez historii typów nie będziesz miał czego analizować. Bez analizy nie będziesz wiedział co powinieneś poprawić. Bez poprawy zostaniesz na poziomie na którym teraz jesteś, a czytasz to pewnie dlatego, że nie jesteś z tego zadowolony i chciałbyś się rozwijać.

W przypadku typerów, których nie znasz bezpośrednio, konieczna jest weryfikacja wiarygodności historii typów, zanim zaczniesz cokolwiek analizować. Bo co ci przyjdzie ze znakomitych wyników, skoro zostały przez kogoś wymyślone?

2.2. Jak przygotować się do analizy typów?

Do analizy typów potrzebujesz przynajmniej 50-100 typów. Mniejszej ilości typów nie ma sensu analizować, bo nie mają wartości statystycznej.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bukmacherką, to wybierz obstawianie płaską stawką (tyle samo na każdy zakład). Inne systemy stawkowania (np. progresja) mogą utrudniać interpretację, a nawet wypacza wyniki. Może się okazać, że obstawianie systemem progresywnym przyniesie ci zysk, a obstawienie płaską stawką nie. W pierwszej chwili wydaje się, że progresja jest korzystna dla gracza, ale w długiej perspektywie, doprowadzi to do sytuacji, w której nagle pojawi się ogromna strata w systemie progresji i cały wypracowany z zostanie oddany z nawiązką!

Dlatego zaczynamy od najbezpieczniejsze go modelu stawkowania. Jeśli obstawianie płaską stawką nie będzie ci dawało zysku, to tym bardziej inne systemy stawkowania nie przyniosą korzyści w długim okresie czasu. W krótkim okresie możesz liczyć na czynniki szczęścia i bonusy od bukmacherów. Wtedy możesz rozważyć inne systemy stawkowania, ale tak jak powiedziałem, będą one działały tylko na krótką metę. Będziesz miał zysk, ale twoje umiejętności typowania pozostaną na niskim poziomie.

2.3. Jakie współczynniki decydują o umiejętnościach typowania?

Najważniejszymi współczynnikami określającymi umiejętności typera jest yield (rentowność) oraz liczba typów (wiarygodność statystyczna).
Warunki te są spełnione przy założeniu, że poszczególne stawki nie różnią się znaczącą między sobą. Warunek ten jest spełniony na prawie wszystkich stronach, które oferują darmowe i płatne typowanie.

Wielkość zysku nie ma znaczenia, bo sam osiągnięty zysk nic nie mówi o graczu. Dopiero yield coś mówi.

Dodatkowymi parametrami mogą być:

 • średni kurs
 • procentowa skuteczność typowania
 • wiarygodność statystyczna wyrażona za pomocą testu chi-kwadrat lub testu t-Studenta, ale nie widziałem jeszcze strony, która wprowadziłaby tą nowinkę

Często prezentuje się wyniki typerów z podziałem na poszczególne dyscypliny.

3. Kryteria wyboru dobrego typera

Mężczyzna skreśla symbol jednego z kandydatów

Przy wyborze typera do grania trzeba być bardzo wybrednym, ShutterStock

Jeśli jesteś początkującym graczem, to ilość typerów jakich grasz powinieneś uzależnić od posiadanego kapitału. Graj tych z najlepszymi parametrami.

Dobry typer spełnia jednocześnie wszystkie z wymienionych niżej warunków:

 • ma yield min. 10%
 • jego historia zawiera przynajmniej 100 typów (im więcej typów zawiera historia, tym jej wyniki są bardziej wiarygodne)
 • specjalizuje się przynajmniej w jednej dyscyplinie
 • trzyma się swoich zasad i wyznaczonej strategii (wykres jego wyników rośnie stabilnie, a serie porażek nie są długie)
 • typuje przynajmniej rok

Im mniej typów, tym większego yieldu powinieneś wymagać od danego typera. Wartość yieldu spada zwykle wraz z ilością podanych typów i dąży do pewnej wartości “docelowej” (przy założeniu liczby typów dążącej do nieskończoności).

UWAGA:
Topowe płatne typy są z przedziału yield 10-25%. Nie ma sensu płacić za typy z yieldem <10%. Z kolei jeśli ktoś proponuje Ci płatne typy z yieldem>30% po ponad 200 typach, to najprawdopodobniej jest oszustem.

4. Co musisz wiedzieć o typerach?

Rosnący wykres słupkowy z zaznaczonymi dwoma falistymi trendami

Każdy typer miewa słabsze momenty w typowaniu, ShutterStock

4.1. Poznaj siebie samego

Zanim zaczniesz korzystać z typów osób trzecich, warto sobie zadać pytanie: czy na pewno dobrze znam samego siebie?

Zazwyczaj nie jesteśmy wystarczająco krytyczni wobec samych siebie. Za to doskonale potrafimy dostrzec wady i niedociągnięcia u osób trzecich, prawda?
Z tego powodu być może korzystanie z typów innych graczy może być dla niektórych dobrym wyborem!
Łatwiej zobaczyć błędy, jakie popełniają inni gracze, i tym samym zastosować je do poprawienia schematu własnych typów, własnego zachowania.

Obstawiając typy osób trzecich, gracze często chcą ściągnąć z siebie odpowiedzialność:

 • jeśli znajdą typera, który przyniesie im zysk, to będą mogli sobie przypisać znakomite umiejętności znajdowania dobrego typera
 • jeśli znaleziony typer będzie przynosił straty, to będą mieli na kogo zrzucić winę za swoje decyzje

W obu przypadkach ego gracza nie ucierpi, ale czy na pewno będziemy zadowoleni z takiego podejścia do sprawy?
Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie: czy korzystanie z typów innych graczy jest dla mnie?

4.2. Typer też człowiek

Wiemy już, że obstawianie typów innych osób jest mniej obciążające psychicznie.
Zanim postawimy własne pieniądze na cudze rekomendacje, warto poznać podstawowe w zależności, które kierują zachowaniem i typami typerów:

 1. Typer też człowiek, z wszystkimi tego konsekwencjami – może ulegać emocjom, może być podatny na czynniki psychologiczne, może mieć problemy rodzinne, może być narażony na stres itp. (czego nie zobaczymy w analizie typów, a raczej w słabszych wynikach), dlatego pierwszeństwo powinni mieć typerzy, z którymi możesz mieć stały kontakt.
 2. Typer dostarcza więcej tego, co jest mierzone:
  jeżeli strona najbardziej eksponuje zyski, to będzie dostarczona największy zysk. Jeśli strona eksponuje najbardziej yield, to będzie się skupiał na najwyższym yieldzie. Jeśli typer jest nagradzany w cyklu miesięcznym, to pod koniec miesiąca możesz się spodziewać bardziej ryzykownych/nieprzemyślanych typów.
 3. Każdy typer podaje typy, aby zaspokoić jakąś potrzebę. Może to być chęć sprawdzenia siebie, chęć nauki pisania dobrych komentarzy, prestiż, chęć reklamy swojej osoby, chęć zarobienia dodatkowej gotówki itp. Niektóre czynniki są silne,  a niektóre łatwo wygasają. Kiedy potrzeba zostaje osłabiona (albo znika), wtedy wyniki typera słabną (albo typer przestaje typować).
 4. Zazwyczaj nie wiesz jak długo typer będzie jeszcze typował. Czy będzie to jeden miesiąc, pół roku czy kolejne 2 lata? Warto to uwzględnić w swoim planie działania.
 5. Każda seria się kiedyś kończy – dobra i zła.

4.3. Jakich wyników mogę oczekiwać?

Założenia:

 • K(0) = kapitał początkowy = 1000j
 • S = stawka na każdy zakład = 10j
 • Y = yield typera = 10%
 • T = ilość typów = 100
 • Z = wartość oczekiwana zysku = +100j (spodziewany średni zysk po 100 typach z yieldem 10%)
 • EX = wartość oczekiwana kapitału (po 100 typach z yieldem 10%) = 1100j
 • obliczone odchylenie σ=500% (obliczone w moim excelu, z wykorzystaniem metod statystycznych; arkusz nie jest dostępny)

A ile wyniesie realna wartość po zagraniu tych 100 typów w rzeczywistości??
Tego nie wiemy, ale możemy to oszacować, na podstawie danych historycznych, które nie gwarantują uzyskania podobnego wyniku w przyszłości.

Odchylenie standardowe mówi nam jakich wyników możemy się spodziewać w przyszłości.

Wartości kapitału po 100 typach będzie w odległości +/- 3σ (czytaj plus, minus 3 sigma), czyli +/- 1500%, czyli +/- 15x na zakład, czyli +/- 150j od wartości oczekiwanego budżetu z prawdopodobieństwem 99,73%. Oznacza to, że z prawdopodobieństwem 99,73% nasz budżet po kolejnych 100 typach tego typera będzie w granicach od 950j do 1250j:

K (+100T) = (1100j-150j , 1100j+150j) = (950j , 1250j)

Po kolejnych 100 typach będzie

K(+200T) = (950j-150j , 1250j+150j) = (900j , 1400j) itd. czyli całkiem atrakcyjnie.

To wszystko będzie spełnione pod warunkiem, że jakość typowania nie zmieni się znacząco w czasie (trudne do spełnienia założenie i można go oczekiwać tylko od typerów zawodowych).

Statystycy powiedzą, że w odległości 3 sigm znajdzie się 99,73% wyników końcowych. Naszym wynikiem końcowym jest kapitał. 0,27% wyników będzie poza wyznaczonymi powyżej przedziałami (kwestia pomijalna, którą można określić jako “pech” albo niespełnienie założeń i warunków modelu).

5. Popularne błędy przy wyborze typów

Dwa plus dwa równa się zamazane cztery

Złamanie podstawowych zasad jest często bolesne dla kieszeni, ShutterStock

Oto lista popularnych błędów, jakie popełniają gracze przy wyborze typów / typerów:

 1. Granie płatnych typów zanim zrozumie się podstawy wybierania odpowiedniego serwisu, zarządzania kapitałem i wybierania typów do grania.
 2. Granie typerów stawiających tylko niskie kursy (poniżej 1,50).
 3. Brak konsekwencji. Jeśli znajdziesz już dobrego typera bądź konsekwentny w stawianiu. Opuszczone zakłady, których nie zagrałeś będą cię irytować. Potraktuj to jak inwestycję w wiedzę i umiejętności.
 4. Nie ulegaj efektowi utopionych kosztów. Jeśli widzisz, że coś ewidentnie stało się z typerem, a jego wskaźnik yield “wypadł” poza przyjęte przez ciebie kryteria, to przestań z niego korzystać.
 5. Stawianie po niższych i już nieopłacalnych kursach niż podane przez typera kursy, może nie przynieść profitu. Jeśli notorycznie będziesz grał typera z yieldem 10%, ale “do złapania” będą kursy niższe np. o 10% (w stosunku do tych, które podał), to wyjdziesz mniej więcej na zero.
 6. Tracenie czasu na granie typów graczy z małym yieldem. Ważna jest też ilość typów w danym okresie czasu. Yield 5% może przynosić takie same zyski co yield 10%, jeśli typów 5% jest 2x więcej. Nie uwzględnia to procentu składanego, ale mniej więcej taka zależność.
Lupa skierowana na klawiaturę laptopa

Znalezienie dobrego typera to trudne zadanie, ShutterStock

6. Gdzie szukać typów?

SureBety.pl skupiają się na edukacji teoretycznej (wynikającą z mojej praktyki), bo w tym jesteśmy najlepsi.
Dajemy wędkę zamiast ryb :)

Największym serwisem z typami jest blogabet.com (rejestruj się proszę u bukmacherów z linków SureBety.pl, a nie od nich).

Więcej informacji i linków do stron z typami znajdziesz tu:

7. Studium przypadku — za duża ilość typerów

Tak, jak napisałem powyżej, lepiej zacząć od za małej ilości obserwowanych typerów niż od za dużej.
Co się stanie, kiedy wybierzesz zbyt dużą ilość typerów? Przeczytaj poniżej.

14 stycznia 2016 otrzymałem email z rozterkami dot. za dużej ilości obserwowanych typerów:

Witam ponownie Panie Krzysztofie.

Grając wraz z innymi graczami, przez miesiąc nasunął mi się pewien pomysł, lecz nie jestem co do niego w pełni przekonany. Mianowicie typując miesiąc (połowa grudnia – połowa stycznia) na koniec grudnia odnotowałem zysk w wysokości ~300 zł. Nie jest to zadowalający wynik, jeżeli stawkowanie jest na poziomie od 10-100 zł w bardzo niewielu przypadkach 200zł na jeden zakład. Natomiast w miesiącu styczeń na obecną chwilę wynik ten wynosi niestety, ale blisko 400 zł straty, a co za tym idzie suma summarum, można powiedzieć, że zysku nie ma, a jest nawet niewielka strata. Oddaję na prawdę wiele typów i spędzam masę czasu, aby moje bety były jeżeli nie takie same, to bardzo zbliżone do tych oddawanych przez innych typujących. Oddałem ok. 740 typów. Stawkowanie od 10-100 zł. Śledzę obecnie 14 osób, w grudniu było to nawet 18-19 osób, oddając oczywiście wszystkie bety.

Nie wiem czy nie jest na to za wcześnie, po tak krótkim okresie, czas na zmiany? Myślę, czy nie odrzucić większości typujących i skupić się jedynie już nie na 15 czy 19, a raczej na dosłownie kilku osobach. Mam tutaj na myśli 4-5  typujących? Albo nawet 2-3?

Mam pewną osobę, dzięki której zysk wypracowany w grudniu wyniósł 580 zł. W styczniu już 612 zł, lecz co mi po tym, jak w ostatecznych rozrachunku odnoszę stratę? Oczywiście nie ukrywam, że grając z nim moje stawki też nie są oczywiście na niskim poziomie, ale nie odbiegam też od zasad. W tym wypadku wynoszą odpowiednio minimum 50 zł, a maksymalnie 100 zł.

Chciałbym poznać Pana zdanie. Myślę, że próba jaką jest 740 typów jednak daje do myślenia. Proszę o Pańską opinię odnośnie utrzymywania dalszej subskrypcji, z tak wielką ilością typerów, czy też zawężeniu grona.

Podoba mi się zaprezentowany tok myślenia. Jest problem? → szukam rozwiązania.
Moja odpowiedź:

Wszedł pan na wyższy poziom, bez opanowania niższego. Stąd problemy.
Trzeba rozłożyć tą sytuację na składowe i poszukać, gdzie może być błąd.

Ustalmy fakty:
1. Strategia polega na obstawianiu wszystkich typów 14-19 typerów.
2. Stawki 10-100 PLN / zakład.
3. Strata ~100 PLN po ok. miesiącu gry po ~740 typach (średnio 50 typów/typera).
4. System jest bardzo czasochłonny.
5. Pomysł na rozwiązanie: ograniczenie liczby typerów do kilku (właściwie sam pan znalazł rozwiązanie).

Mój komentarz:
System jest zbyt czasochłonny w stosunku do efektów. Propozycja rozwiązania jest dobra – trzeba się ograniczyć do najlepszych typerów. Nie ilość, ale jakość typów jest kluczowa. Mniej znaczy więcej.

Warto zacząć od małej ilości typerów, a potem ewentualnie zwiększać liczbę typerów czy stawki. Nie warto zaczynać od dużej ilości, gdy podstawy nie są “poukładane”.

Każdy typer powinien mieć osobną zakładkę w excelu – ciężko złapać ten sam kurs, który typer podał. Zatem nie można się opierać na statystykach podawanych na stronie www, które są trudne lub niemożliwe do przeanalizowania. A analiza jest niezbędna do optymalizacji przyjętej strategii.

Niektórzy lubią zaczynać “szeroko”: od dużej ilości typów i małych stawek (najlepiej na papierze), co pan uczynił. Wydaje się to logiczne i pomaga szybciej poznać rynek (oszczędzamy czas). Niestety często odbywa się to kosztem niższej jakości (wyniki gorsze od oczekiwanych). Po zorientowaniu się w “szerokim rynku”, warto być coraz bardziej wybiórczym, aby docelowo ograniczyć się do typerów najwyższej jakości.

Wraz ze wzrostem kapitału można zwiększać stawki. Gdy pojawia się problem z zyskami, trzeba znaleźć główną przyczynę strat.

8. Podsumowanie

Jeśli jesteś początkującym graczem, to mam nadzieję, że znalazłeś tu potrzebne wskazówki.
Zdaję sobie sprawę, że nie odpowiedziałem na wszystkie twoje pytania.
Jeśli po przeczytaniu powyższych artykułów nadal coś jest niezrozumiałe, to napisz do mnie.

Proponuję zadanie domowe dla zaawansowanych matematyków:
Który z podanych typerów jest bardziej atrakcyjny do obstawiania, jeśli ich miesięczna ilość typów jest podobna?

 • Typer nr 1: yield 10% po 100 typach
 • Typer nr 2: yield 9% po 200 typach

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.