Zakłady na MMA

MMA to wszechstylowe walki wręcz. Jest to sport bardzo brutalny, ale i widowiskowy, szczególnie dla osób mających podstawową wiedzę dotyczącą aspektów technicznych.

Pochylony zawodnik w czerwonych spodenka uderza pięścią w twarz odrzuconego zawodnika w białych spodenkach

MMA to bardzo brutalny sport

1. Co to jest MMA?

MMA czyli Mixed Martial Arts to dosłownie Mieszane Sztuki Walki.

Mieszane sztuki walki (MMA) to sport walki z pełnym kontaktem, który pozwala na wykorzystanie w zawodach szerokiej gamy technik i umiejętności pochodzących z mieszanki innych sportów walki takich jak:

 • boks — umiejętność walki na pięści, najczęściej w wyściełanych skórzanych rękawiczkach; bokserzy określani jako „słodka nauka” używają skomplikowanych manewrów stopą i szybkich uderzeń rękami; uderzenia nogami są w boksie zabronione
 • brazylijskie Jiu-Jitsu — w połowie lat 20. XX wieku Carlos Gracie otworzył Gracie Jiu-Jitsu Academy w Rio de Janeiro w Brazylii; uczył umiejętności, których nauczył się od japońskiego mistrza judo Esai Maedy; umiejętności zostały później zmodyfikowane, aby zużywały mniej siły i były bardziej skuteczne przeciwko większym przeciwnikom; reputacja brazylijskiego jiu-jitsu rozprzestrzeniła się dzięki sukcesom jego praktykujących w zawodach bez ograniczeń
 • Jiu-Jitsu — starożytna japońska sztuka walki obejmująca rzucanie, zamki na stawy, uderzenia i trening broni
 • judo — sportowa japońska sztuka walki założona w 1882 roku przez Jigoro Kano i wywodząca się z Jiu-jitsu; judo jest obecnie sportem olimpijskim, w którym kładzie się nacisk na rzuty; uderzanie jest zabronione
 • karate — nazwa używana do określenia wielu japońskich i okinawskich sztuk walki; chociaż znane są z potężnych, liniowych technik, wiele stylów karate zawiera również bardziej miękkie techniki okrężne; niektóre z popularnych stylów karate to Kyokushinkai, Shotokan, Goju-Ryu, Shorin-Ryu i Kenpo – które jest pierwszą „zamerykanizowaną” wersją karate
 • kickboxing — sportowa sztuka walki łącząca ciosy bokserskie i kopnięcia; istnieje wiele różnych stylów z różnymi zasadami, takich jak Muay Thai, karate full contact i Asian Rules Fighting
 • kung fu — nazywany również Gung Fu, chiński boks czy Wu Shu; istnieją setki stylów Kung Fu; wiele z nich jest wzorowanych na ruchach zwierząt; niektóre dobrze znane style Kung Fu to Wing Chun, Praying Mantis, Pau Kua, Tai-Chi-Ch’uan i Shuai Chiao
 • TaeKwonDo — koreański styl znany z efektownych technik kopania; jedna z najczęściej uprawianych sztuk walki na świecie
 • wrestling (zapasy) & freestyle — prawdopodobnie najstarszy sport na świecie, w którym zawodnicy walczą wręcz, próbując rzucić lub powalić przeciwnika bez zadawania ciosów; niektóre style zapaśnicze obejmują styl wolny, grecko-rzymski i złap-jak-złapać-umiesz

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Zasady walki

Zawodnicy walczą w małych rękawicach i ochraniaczach na zęby.

2.1. Przebieg walki

Zabronione są zachowania zagrażające życiu zawodników. Logiczną konsekwencją tego zapisu jest zakaz:

 • uderzeń w krocze, kręgosłup, tył głowy
 • uderzeń głową
 • nie można wkładać palców do oczu i uszu
 • nie można gryźć
 • nie można kopać leżącego
 • łamania stawów

Dozwolone są uderzenia łokciami i kolanami.

Przebieg walki przebiega zazwyczaj w dwóch płaszczyznach:

1. Stójka – stosowane są kopnięcia, ciosy czy rzuty.

2. Parter – stosuje się głównie dźwignie, duszenie i uderzenia.

Walka toczy się na punkty (zwykle 3 rundy po 5 minut) albo do nokautu (poddanie się albo przerwanie walki przez sędziego).

2.2. Wynik walki

Sposoby rozstrzygnięcia walki:

 1. Poddanie się (odklepanie w matę, przeciwnika lub słowne poddanie).
 2. Nokaut (zawodnik traci przytomność w wyniku uderzenia, duszenia lub innego wpływu).
 3. Nokaut techniczny TKO (sędzia kończy walkę).
 4. Decyzja przez karty wyników, w tym:
  • Jednogłośność: wszyscy sędziowie wygrali tego samego zawodnika jako zwycięzcę
  • Podział: jeden sędzia wybiera jednego sportowca. Pozostali dwaj sędziowie wybierają innego sportowca.
  • Większość: dwóch sędziów wybiera tego samego sportowca, a trzeci orzeka remis.
  • Remis: jednomyślny, większościowy lub podzielony.

Tutaj znajdziesz pełne zasady walki MMA. Krótkie i proste.

Na uwagę zasługuje system punktowania każdej rundy od 10-10 do 10-7 oraz zasady dotyczące fauli.

2.3. Klatka

Charakterystycznym akcentem MMA jest ośmiokątna klatka (tzw. oktagon), która zabezpiecza zawodników przed wypadnięciem z ringu poza matę, a także ogranicza przestrzeń do walki.

mma-klatka.jpg

Klatka MMA na KSW

Za czasów brazylijskiego Vale Tudo rzeczywiście zawodnicy nie posiadali rękawic, nie było kategorii wagowych, a walki często trwały dopóki jeden z zawodników nie został znokautowany lub się nie poddał.

Jednak taka formuła miała niewiele wspólnego ze współczesnym sportem. MMA gęsto obrosło regułami, a nad zdrowiem zawodników i przepisami czuwają niezależne komisje sportowe jak: Nevada State Athletic Commission czy brazylijska CABMMA.

Oktagon (ośmiokątny ring z siatką) wyparł typowy ring, ponieważ jest znacznie bezpieczniejszy dla zdrowia zawodników. Zdarzało się, że zawodnicy wypadali za ring, co kończyło się poważnymi kontuzjami. Istnieją zawodnicy, którzy w boksie czy kickboxingu opanowali “sztukę wypadania z ringu”. Klatka nie daje takiej możliwości, co pozytywnie wpływa na dynamikę walki.

Gale numerowane UFC (te ekskluzywne) mają dużą klatkę (przekątna 9.1m , wysokość 1.80m). Z kolei gale z cyklu fight night mają najczęściej małą klatkę. Większe sprzyjają fighterom, którzy lubią walkę w pełnym dystansie i dużo pracują na nogach. Mniejsze lubią grapplerzy (zawodnicy wykorzystujący chwyty, przyzwyczajeni do zakazu uderzeń), którzy brylują na ziemi lub w klinczu.

3. Organizacje MMA

3.1. Największe organizacje MMA

Do grona 10-ciu czołowych organizacji MMA zrzeszających zawodników, możemy zaliczyć:

A tak wygląda jedna z zapowiedzi SureBety.pl z okazji KSW 16 w 2011 roku:

Nie wymieniam Invicta FC (2012), ponieważ kobiece MMA, choć mocno promowane, jest nadal w powijakach.

Polskie MMA rośnie w siłę dzięki organizacji KSW i początkowej trampolinie medialnej za sprawą Mariusza Pudzianowskiego. Nie bez kontrowersji, gdyż w walce Pudzianowski – Thompshon Polak był wyraźnie faworyzowany (tak wynika z ruchu kursów przed meczem i tego co się działo na ringu). Zawodnicy nie mają kontroli antydopingowej przed zawodami.

MMA nadal wydaje się dla większości Polaków egzotyczne i obce, ale już gdzieś sam termin tli się w zakamarkach świadomości, a to dużo!

3.2. UFC

Organizacja Ultimate Fighting Championship (UFC) braci Fertitta stanowi centrum wszechświata MMA. Nadaje całej reszcie kierunek rozwoju. Z roku na rok podbija kolejne kraje i kontynenty. W jej barwach walczy światowa elita, ponieważ dziecko spółki Zuffa wysysa najbardziej perspektywicznych zawodników pomniejszych organizacji świata. „Odpady” z UFC trafiają do Bellatora i WSOF. W dalszej kolejności do mniejszych organizacji.

mma-ekspansja-ufc.jpg

Ekspansja UFC, Źródło: ReviewJournal.com

Dla wielu synonimem MMA są walki w ramach UFC, która to organizacja w znacznej mierze wykuwa współczesny wizerunek tego sportu. Dlatego na UFC skupię się w tym artykule.

4. Dominacja organizacji UFC

 1. 80% informacji płynących z portali branżowych i blogów pasjonatów dotyczy UFC.
 2. Organizacja ta skupia największą ilość zawodników mających dłuższą historię walk: bardzo trudno właściwie ocenić i wyodrębnić profil sportowy fightera, który stoczył 3-4 zawodowe walki. A właśnie tacy zawodnicy są produktem mniejszych organizacji. Jeżeli uda im się „wyhodować” niepokonaną gwiazdę, która przyciąga publiczność, szybko zgarnie ją UFC i zweryfikuje jej rzeczywistą wartość.
 3. Ponad 50 gal rocznie i liczba ta wciąż rośnie.
 4. Największa oferta wśród bukmacherów i najwyższe limity.
 5. Płatna platforma UFC fight pass: największa Biblioteka MMA, oprócz UFC zawiera również pełną historie gal wielu innych organizacji („wymarłych i nadal żyjących”).
 6. Fight metric: niezwykle przydatne narzędzie – oficjalnie statystyki z walk każdego zawodnika UFC.
 7. Obstawianie mniejszych gal niezależnych od UFC, wymaga wysokiej specjalizacji i dostępu do informacji, które płyną z małych, lokalnych środowisk.

5. Kto powinien typować MMA?

MMA to przede wszystkim sport walki. Kto może go typować?

 1. Dla ludzi, których nie przeraża brutalność – zdarzają się walki, że zawodnik złamie nogę, nos, a nawet kręgosłup. Po zakończeniu walk matę oktagonu spowija nuta wyrazistej czerwieni.
 2. Dla tych, których irytuje sezonowość danej dyscypliny sportowej, walki trwają cały rok w zadaszonych halach, stadionach (zdarza się!) czy innych obiektach sportowych.
 3. Dla fanów zakładów przedmeczowych – podstawa.
 4. Dla preferujących rozstrzygnięcia dwudrogowe (remisy zdarzają się rzadko i znaczna większość bukmacherów w takiej sytuacji zwraca stawkę). Kursy na remisy oscylują często wokół 100 i więcej.

MMA już teraz jest sportem międzynarodowym. W przeciwieństwie do NFL czy innych sportów amerykańskich, wystarczy rzut oka i człowiek niezależnie od płci, kultury czy wykształcenia, pojmie zasady. Nawet jeżeli ogląda coś podobnego pierwszy raz: dwóch sportowców walczy w klatce i jeden zwycięży. Proste i intuicyjne.

 1. MMA jest dynamiczne, jeden cios diametralnie zmienia przebieg walki, niejednokrotnie kilkanaście sekund przed końcem rundy/walki.
 2. Z uwagi na dynamikę MMA, obstawianie na żywo wymaga pancernej siły woli i sporego doświadczenia (prawdopodobnie większego niż np. w piłce nożnej, bo napięcie prawie nie spada, a pojedynki trwają czasami kilkadziesiąt sekund).
 3. Walka trwa do 15 min, więc nawet jeżeli nie jest porywająca, to da się wytrzymać do kolejnej, a na gali jest ich przynajmniej 10.
 4. Sport dla lubiących noc: większość gal rozgrywa się w USA, KANADZIE i BRAZYLII. Gala zaczyna się najczęściej z soboty na niedzielę między 00:00-02:00 w nocy polskiego czasu i trwa do rana. Dlatego polscy fani czują się tak nietypowo jak np. leci transmisja z australijskiej gali koło południa, tak dziwnie jasno i oczy nie są przekrwione…
 5. Sport dla mających czas: na niemal każdej gali pojawiają się debiutujący zawodnicy. Poznanie ich i znalezienie walk z gal, które rozgrywały się w jakichś mniejszych miastach, bywa niezmiernie uciążliwe i czasochłonne. To szansa dla poszukiwaczy informacji. Im mniej wiadomo o zawodniku X, tym większe szanse niepoprawnego kursu i znalezienia value.

6. Sędziowie i przepisy

Sędziowie to jeden z najpodlejszych aspektów MMA. Panowie w garniturkach niejednokrotnie przekreślają kariery zawodników i typerów, o ich psychikach nie wspominając.

mma-decyzje.jpg

Decyzje sędziów, Źródło: MMA OddsBreaker

Sędziowie mają ogromny wpływ na ostateczny wynik walki. Jeżeli zawodnik nie zwyciężył przez poddanie (odklepanie lub słownie), nokaut, techniczny nokaut lub dyskwalifikację, werdykt pozostaje w rękach trzech sędziów.

Wykres po prawej stronie dokładnie to obrazuje: split decisions (decyzje, które teoretycznie mogą iść w dwie strony – sędzia A opowiedział się za zawodnikiem X, a sędziowie B, C za zawodnikiem Y).

MMA ewoluuje. Epoka Pride’owskich killerów, którzy za wszelką cenę dążą do zakończenia walki, niestety przemija. Zawodnicy od najmłodszych lat są trenowani przekrojowo (boks+zapasy+parter+profesjonalne zbijanie wagi+dieta+aspekty wydolnościowe).

Nowe pokolenia szkolone w duchu taktycznym, stawiają na wyrachowanie – liczy się zwycięstwo, więc zawodnicy sięgają po właściwe narzędzia i mniej ryzykują. To zjawisko będzie sprzyjać eskalacji bardzo wyrównanych pojedynków, trudnych do oceny i również skandalicznych decyzji sędziowskich. Trzeba to znosić, choć boli niemal zawsze tak samo. Czy jesteś początkujący czy zaawansowany :]

7. Porady dla typerów

7.1. Miejsce walki

Uważaj na miejsce, w którym rozgrywa się gala. W szczególności groźna jest Brazylia. Pewien gracz na jakimś forum użył trywialnego komentarza: „Brazylijczycy na swoim podwórku mają +2 do skilla”. Zapadło mi to w pamięć.

Brazylia jest specyficzna bo:
1) Inna strefa klimatyczna, konieczność lotu w dalszy zakątek świata, inne jedzenie, stres zawodnika związany z logistyką tego wszystkiego.
2) Brazylijczycy dopingują swoich zawodników jak opętali: przypominają rozwścieczoną hordę… fanatycznych patriotów, mikroklimat takiej gali potrafi wstrząsnąć psychiką zawodnika, który walczy tam pierwszy raz
3) Mówi się, że jeżeli wpadasz na dopingu w Brazylii, to musiałeś mieć sporo w organizmie, Brazylijczycy mogą sobie pozwolić na znacznie więcej, przepisy i kontrole nie są aż tak restrykcyjne jak w USA [ale to trudny temat na inny artykuł]

Meksyk jest specyficzny, bo to miasto położone na wysokości 2240 m n.p.m, a to sprawia, że czasami przeciętni Meksykanie tam trenujący, wygrywają z lepszymi technicznie zawodnikami, którzy po dwóch rundach „wypluwają płuca”, mimo standardowo nienagannej kondycji.

7.2. Ważenie

Uważaj na ważenie: zawodnik nie robi wagi w przeddzień walki: „wiedz, że coś się dzieje”.

Kontuzja, choroba, słaby obóz przygotowawczy, a może samo podejście? [np. zawodnik Jorge Masvidal uwielbia w dniu ważenia zjeść burgera, nie robi wagi i zbija w ostatniej chwili w doliczonym czasie] A w dniu walki prezentuje się dobrze…

7.3. Ruchy kursów

Największe ruchy kursów są na kilka godzin przed galą między 15:00 a 23:30 polskiego czasu i oczywiście w trakcie trwania gali.

UWAGA:
Czasami nasz osąd jest przesiąknięty chęcią wygranej, warto wtedy sprawdzić jaki wynik typują czołowe portale branżowe, np. MMAdecisions.com

7.4. Uważaj na kobiety

To dosyć uniwersalna porada. Kobiety są nieprzewidywalne, mają spore wahania formy, ich poziom techniczny jest żenujący (nie wliczam tych najwybitniejszych), mają znacznie uboższą historię walk. Kobiece MMA rośnie w siłę i pewnie za kilka/kilkanaście lat poziom się znacznie bardziej wyrówna. Jednakże jest to proces trudny i powolny, ponieważ baza potencjalnych zawodniczek jest znacznie skromniejsza niż w przypadku mężczyzn.

7.5. Młodzi zawodnicy

Zawodnicy 20-letni rozwijają się znacznie szybciej niż oszlifowani zawodnicy po 30. roku życia. Jedna walka może być ogromnym przeskokiem w umiejętnościach. Zawodnik 40-letni jest dziadkiem: garstka fighterów w historii UFC była w stanie rywalizować w tym wieku na najwyższym poziomie.

mma-40-lat.jpg

Wyniki 40-letnich wojowników, Źródło: MMA OddsBreaker

8. Bukmacherzy do MMA

MMA to jeden z najbardziej kontuzjogennych sportów. Bierz pod uwagę, że zawodnicy dosyć często wypadają z gal przed startem. Nie wszyscy bukmacherzy zwracają wtedy pieniądze postawione na takiego zawodnika.

Najwyższe limity i bardzo często najwyższe kursy ma najlepszy bukmacher dla zawodowych graczy pochodzenia amerykańskiego. Największa giełda zakładów o dziwo nie przoduje w MMA. W tej dyscyplinie przoduje druga co do popularności giełda zakładów na świecie.

Notowany na szwedzkiej giełdzie bukmacher ma szeroką ofertę nietypowych gal, np. fińskich Cage. Zdarza mu się wystawić kursy wcześniej niż reszta i wtedy można złapać okazje.

Rosyjscy bukmacherzy dotychczas fatalnie wystawiali kursy na M-1 Challenge i niektóre zdarzenia MMA. Od 2015 roku raczej kopiują kursy.

Ciekawych kursów i promocji można też szukać u bukmacherów, którzy jako swoich ambasadorów mają zawodników MMA.

Poproś o listę najlepszych bukmacherów do MMA

albo przejrzyj listę bukmacherów:

Bukmacherzy dla Polaków

 

Literatura

[1] Mieszane sztuki walki – Wikipedia
[2] UFC.com – oficjalna strona UFC
[3] Skąd wywodzi się MMA – MMARocks.pl
[4] How every UFC fight went down through the years – MMA OddsBreaker (archive.org)
[5] The Brazil effect: a home cage advantage – MMA OddsBreaker (archive.org)
[6] This is 40 in the UFC – MMA OddsBreaker (archive.org)

Pomocne w typowaniu:

[1] BestfFightOdds.com – kursy z amerykańskich bukmacherów tylko pod MMA
[2] LowKing.pl – absolutnie najlepszy polski blog o MMA, prowadzony przez fachowców; sporo analiz i wartościowych artykułów (np. 7 grzechów stójki), ciągle aktywnie rozwijany
[3] MMARocks.pl – polski kombajn o MMA, w tym słowniczek terminów anglojęzycznych
[4] Fight24.pl – newsy w przystępnej formie
[5] forums.sherdog.com – kopalnia wiedzy o MMA, choć przebić się przez to nie jest łatwo
[6] MMADecisions.com – decyzje MMA
[7] Tapology.com – pokazuje trendy odnośnie typowania walk, ale populacja jest specyficzna i liczy ok. 500-1000 wpisów na galę, podchodzić ze sporą dawką sceptycyzmu
[8] FightMatrix.com – wstępne narzędzie WSTĘPNEJ diagnozy walki – jeżeli różnica pomiędzy zawodnikami jest ogromna, a kursy na to nie wskazują, to warto się zainteresować pojedynkiem
[9] UFCstats.com – święty Graal, statystyki
[10] MMA-portal.com – przegląd MMA

Zobacz też:
Baseball
Futbol amerykański

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.