Jak chronić komputer?

Komputer jest Twoim narzędziem pracy. Od tego jak dobrze go chronisz zależy bezpieczeństwo Twoich pieniędzy. Aby skutecznie chronić się przez wirusami i innymi złośliwym oprogramowaniem należy przestrzegać kilku zasad.

Ikonka tarczy po prawej stronie nad otwartym laptopem

1. Zainstaluj program antywirusowy

Program antywirusowy ma za zadanie chronić przed wirusami, koniami trojańskimi, oprogramowaniem szpiegującym, rootkitami czy keyloggerami. Zwłaszcza te 2 ostatnie są szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą spowodować zdobycie haseł do posiadanych kont bukmacherskich czy bankowych.

Ranking najlepszych programów antywirusowych ciągle ulega zmianie. Musisz we własnym zakresie wybrać jakiś dla własnych potrzeb.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Używaj antymalware’a

Należy przeskanować dokładnie komputer, najlepiej nie tylko antywirusem, ale również jakimś antymalwarem, bo czasem nawet bardzo dobry antywirus nie wykryje malware’a.

Dobrym, darmowym programem tego typu (ale bez ochrony w czasie rzeczywistym dla wersji darmowej) jest Malwarebytes Free. Jest popularny i na bieżąco aktualizowany.

Zaawansowanym użytkownikom polecam Spybot Search & Destroy.

3. Włącz zaporę systemową

Kielnia i młotek nad częściowo zbudowanym murem

Zapora systemowa,
fot. Shutterstock

Na komputerze powinien być włączony tzw. Firewall. Jest to oprogramowanie chroniące przed bezpośrednimi atakami z sieci. W nowoczesnych systemach operacyjnych (począwszy od Windows XP SP2) FireWall jest częścią systemu operacyjnego. Występuje pod nazwą “Zapora Systemowa” i jest dostępny z Panelu Sterowania.

4. Używaj Google Chrome, Firefox lub Opery

Z tego co się orientowałem w środowisku informatycznym, poleca się głównie 3 przeglądarki: Google Chrome, Mozilla Firefox i Opera. Zbyt ubogą przeglądarką jest już IE (Internet Explorer).

5. Aktualizuj oprogramowanie znajdujące się na komputerze i system operacyjny

Zawsze należy aktualizować także przeglądarki i flash playery do najnowszej wersji. Nieaktualny flash player może stanowić lukę bezpieczeństwa. Np. przy otwieraniu strony ze streamingiem, albo na której jest video – w przypadku gdy taka strona jest zainfekowana, ryzyko zainfekowania jest bardzo duże.

Pracownik tłumaczy coś koledze na laptopie

Porozmawiaj z domownikami,
fot. Shutterstock

6. Porozmawiaj z domownikami

Jeśli z komputera korzysta więcej niż jedna osoba, należy uczulić pozostałe osoby przed przestrzeganiem polityki bezpieczeństwa (np. unikanie wchodzenia na podejrzane witryny).

7. Nie klikaj linków niewiadomego pochodzenia

Od czasu do czasu otrzymujesz email z nieznanym adresem strony www albo linkiem, który jest skrótem (np. bit.ly/costam), który przekierowuje zapewne do innej strony. Kliknięcie tego linku może zarazić twój komputer złośliwym oprogramowaniem i nie powinieneś tego robić.

Przed wejściem na podejrzaną stronę www (którą mimo wszystko chcesz sprawdzić) warto sprawdzić ją skanerem na VirusTotal (dodaj sobie do ulubionych w przeglądarce skrótem klawiszowym ctrl+D) lub na UrlVoid.

Zachowaj szczególną nieufność wobec osób i adresów email, których nie znasz. Pamiętaj, że wyświetlanego nadawcę emaila można zmanipulować. Podejrzane emaile poznasz po tytule wiadomości i treści.

8. Zmień system operacyjny?

Fachowcy używają darmowego systemu operacyjnego LINUX, zamiast Windows, przez co większość problemów dotyczących bezpieczeństwa praktycznie ich nie dotyczy. Niektórzy twierdzą jednak, że czas poświęcony na instalację i skonfigurowanie systemu, a następnie jego naukę, nie rekompensuje zerowego kosztu systemu.

9. Używaj dobrego klienta FTP

Jeśli masz stronę www, warto używać klienta umożliwiającego szyfrowanie połączeń (na serwerze można aktywować SSH).

Popularny program Total Commander (tzw. klient FTP), za pomocą którego możemy się połączyć z serwerem plików, jest często źródłem wirusowych ataków (wykradanie hasła, dopisywanie kodu do plików itp.). Programiści proponują FileZilla lub WinSCP.

Literatura

[1] 10 sposobów na zabezpieczenie nowego komputera

[2] Niebezpiecznik.pl – moi guru od bezpieczeństwa komputerowego

Zobacz też:
Jak chronić hasła i dane?

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.