Komputer jest Twoim narzędziem pracy. Od tego jak dobrze go chronisz zależy bezpieczeństwo Twoich pieniędzy.

Aby skutecznie chronić się przez wirusami i innymi złośliwym oprogramowaniem należy przestrzegać kilku zasad.

Animowana tarcza obok laptopaOchrona komputera, ShutterStock

Zainstaluj program antywirusowy

Program antywirusowy ma za zadanie chronić przed wirusami, koniami trojańskimi, oprogramowaniem szpiegującym, rootkitami czy keyloggerami. Zwłaszcza te 2 ostatnie są szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą spowodować zdobycie haseł do posiadanych kont bukmacherskich czy bankowych.

Ranking najlepszych programów antywirusowych ciągle ulega zmianie. Musisz we własnym zakresie wybrać jakiś dla własnych potrzeb.

Używaj antymalware’a

Należy przeskanować dokładnie komputer, najlepiej nie tylko antywirusem, ale również jakimś antymalwarem, bo czasem nawet bardzo dobry antywirus nie wykryje malware’a.

Dobrym, darmowym programem tego typu (ale bez ochrony w czasie rzeczywistym dla wersji darmowej) jest Malwarebytes Free. Jest popularny i na bieżąco aktualizowany.

Zaawansowanym użytkownikom polecam Spybot Search & Destroy.

Włącz zaporę systemową

Kielnia i młotek nad częściowo zbudowanym muremZapora systemowa, ShutterStock

Na komputerze powinien być włączony tzw. Firewall. Jest to oprogramowanie chroniące przed bezpośrednimi atakami z sieci. W nowoczesnych systemach operacyjnych (począwszy od Windows XP SP2) FireWall jest częścią systemu operacyjnego. Występuje pod nazwą „Zapora Systemowa” i jest dostępny z Panelu Sterowania.

Używaj Google Chrome, Firefox lub Opery

Z tego co się orientowałem w środowisku informatycznym, poleca się głównie 3 przeglądarki: Google Chrome, Mozilla Firefox i Opera. Zbyt ubogą przeglądarką jest już IE (Internet Explorer).

Aktualizuj oprogramowanie znajdujące się na komputerze i system operacyjny

Zawsze należy aktualizować także przeglądarki i flash playery do najnowszej wersji. Nieaktualny flash player może stanowić lukę bezpieczeństwa. Np. przy otwieraniu strony ze streamingiem, albo na której jest video – w przypadku gdy taka strona jest zainfekowana, ryzyko zainfekowania jest bardzo duże.

Pracownik tłumaczy coś koledze na laptopiePorozmawiaj z domownikami,
ShutterStock

Porozmawiaj z domownikami

Jeśli z komputera korzysta więcej niż jedna osoba, należy uczulić pozostałe osoby przed przestrzeganiem polityki bezpieczeństwa (np. unikanie wchodzenia na podejrzane witryny).

Nie klikaj linków niewiadomego pochodzenia

Przed wejściem na niepewną stronę można ją sprawdzić skanerem na VirusTotal lub na UrlVoid. Możesz otrzymywać na pocztę e-mailową dużą ilość takich linków, których pod żadnym pozorem nie powinieneś klikać jeśli adresat jest podejrzany.

Zmień system operacyjny?

Fachowcy używają darmowego systemu operacyjnego LINUX, zamiast Windows, przez co większość problemów dotyczących bezpieczeństwa praktycznie ich nie dotyczy. Niektórzy twierdzą jednak, że czas poświęcony na instalację i skonfigurowanie systemu, a następnie jego naukę, nie rekompensuje zerowego kosztu systemu.

Używaj dobrego klienta FTP

Jeśli masz stronę www, warto używać klienta umożliwiającego szyfrowanie połączeń (na serwerze można aktywować SSH).

Popularny program Total Commander (tzw. klient FTP), za pomocą którego możemy się połączyć z serwerem plików, jest często źródłem wirusowych ataków (wykradanie hasła, dopisywanie kodu do plików itp.). Programiści proponują FileZilla lub WinSCP.

Literatura

[1] 10 sposobów na zabezpieczenie nowego komputera

[2] Cert Polska – strona wydająca darmowy Newsletter nt. bezpieczeństwa pt. Ouch!; w magazynie są takie informacje jak: siła haseł, ochrona danych w podróży, kopie zapasowe, oszustwa mailowe, bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, złośliwe oprogramowanie; polecam także prosty test sprawdzający wiedzę – ja uzyskałem tylko 46% bez czytania artykułów 🙂

[3] Hasła ponad 10 milionów polskich kont email dostępne do pobrania w sieci – Zaufana Trzecia Strona to bardzo rzetelny, a zarazem bardzo ciekawy blog poświęcony szeroko rozumianej tematyce bezpieczeństwa

Zobacz też:

Jak chronić hasła i dane?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020