Już w czasach starożytnych dowódcy wojsk zakazywali stosowania przesądów. W zakładach bukmacherskich też niczego dobrego one nie przyniosą, a ci którzy w nie wierzą, kończą zwykle na minusie.
Stojący mężczyzna w niebieskiej koszuli i poluzowanym krawacie patrzy z niepokojem na laptopa ze splecionymi palcami obu dłoni

Sylwestka czarnego kota z podniesionym grzbietem i ogonem oraz odwróconą od widza głową

Czarny kot jest symbolem przesądów.

1. Co to jest przesąd?

Def. Przesąd (inaczej zabobon) to bezpodstawna wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami.

Na pewno słyszałeś o pechu, gdy czarny kot przebiegnie Ci drogę, przejdziesz pod drabiną, nie przysiądziesz na chwilę w domu przed wyjściem czy zbijesz lustro (7 lat nieszczęścia!).

Na pewno słyszałeś też o tym, że złapanie się za guzik, gdy widzisz kominiarza przynosi szczęście. Podobnie jak pojawienie się w domu mężczyzny jako pierwszego w nowy roku.

Dlaczego ludzie wierzą w tak głupie związki przyczynowo-skutkowe?

2. Powstawanie przesądów

Zauważmy, że nie ma uniwersalnej recepty, aby przewidzieć wynik każdego spotkania. Gracz podczas prawie każdego meczu jest w sytuacji niepewności. To sprzyja powstawaniu przesądów. Ponieważ nie potrafimy przewidywać zdarzeń losowych, doszukujemy się zależności przyczynowo-skutkowych. Doszukujemy się fałszywych korelacji i wiązania pewnych sygnałów z podejmowanymi decyzjami.

Jeśli jakieś zdarzenie kilka razy się potwierdzi, działamy na zasadzie odruchu warunkowego:

dana reakcja = zysk

Potem często przychodzi rozczarowanie, bo przecież zrobiliśmy wszystko jak trzeba, a nie zadziałało!

3. Przesądny gołąb

W poniższym eksperymencie gołąb szybko uczy się, że po przyciśnięciu przycisku pojawia się jedzenie (nagroda). Ale kiedy dźwignia zostaje zmieniona na otwieranie co każde 20 sekund, gołąb się zastanawia “czym sobie na to zasłużyłem?”. Jeśli w momencie otwarcia machał skrzydłami, to potem macha cały czas przekonany, że to jego machanie otwiera dostęp do jedzenia!

Ten eksperyment nazwano “Przesądny gołąb“. Autorem eksperymentu jest Burrhus Skinner.

Jakże wielu graczy zachowuje się jak ten gołąb, nie tylko w kwestii zakładów.

Siedzą z zaciśniętymi kciukami, w ulubionej czapce przed telewizorem z przekonaniem, że teraz ich drużyna musi wygrać! Jeśli to nie pomaga, to obracają czapkę daszkiem do tyłu dotąd, aż ich ubiór znów zacznie działać! Tak jakby mieli wpływ na to czy Lewandowski przez to strzeli bramkę czy nie.

Doszukując się powiązania między skutkami a przyczynami możemy popełnić dwa rodzaje błędów:

  • nie zauważyć, że jakaś przyczyna wywołuje określony skutek
  • doszukać się jakiejś przyczyny, która wcale nie wpływa na skutek

Odpowiedzialna za ten stan rzeczy jest ewolucja. To ona skontruowała nas tak, byśmy szybko się uczyli. Po spotkaniu z lwem mogłeś nie dostać drugiej szansy, by nauczyć się, że to nie jest zwierzę, które można pogłaskać. Czasy i zagrożenia się zmieniły, ale sposób uczenia pozostał podobny.

4. Podświadomość a przesądy

Podświadomość to temat rzeka. Napisano na ten temat już mnóstwo książek i gorąco zachęcam, abyś przeczytał chociaż jedną. W Internecie także znajdziesz wiele informacji na ten temat.

Masz dostęp do fenomenalnego narzędzia. Lepszego niż najlepszy komputer na świecie. To Twój umysł!

To czy będziesz zarabiał na zakładach zależy nie tylko od Twojej wiedzy, ale także nastawienia, zaangażowania. W tym także od przekonań i przesądów w jakie wierzysz.

5. Samospełniająca się przepowiednia

Samospełniające się proroctwo to sytuacja, w której oczekiwania wpływają na zachowanie lub zdarzenia w taki sposób, że oczekiwania się realizują.

Sytuacja ta ma miejsce, gdy informacja o zdarzeniu pochodzi z wiarygodnego dla odbiorcy źródła. Pod jej wpływem ludzie realizują podświadomie przepowiednię wierząc, że jest ona prawdziwa, zgodnie z “prawem oczekiwania”.

PRZYKŁAD:

Powstała plotka o upadłości banku, w wyniku której wszyscy panicznie wyciągają z niego swoje oszczędności spełniając przepowiednię. Nie ma tu znaczenia czy bank miał kłopoty czy nie.

Podobnie w przypadku informacji, że drużyna gości zastosowała nowy trening mocno wzmacniający graczy przed nadchodzącym meczem. W świadomości piłkarzy gospodarzy może zostać ta informacja i sądząc podświadomie, że są gorsi, przegrają mecz. Tutaj również nie ma znaczenia czy informacja jest prawdziwa czy nie.

Głównym czynnikiem zwiększającym moc przepowiedni jest plotka. Prawdziwość informacji nie ma tu zwykle znaczenia. Może być ona pozytywna (sugerowanie swoim graczom wzmocnienia) lub negatywna (sugerowanie, że przeciwnik się wzmocnił). Wynik końcowy jest realizowany zazwyczaj poprzez owczy pęd i podawanie informacji z ust do ust.

Gracz zakładów powinien być świadomy, że działanie innych osób (typowanie, stawkowanie, dobór strategii) nie zawsze jest prawidłowe i, o ile nie ma ku temu solidnych podstaw, nie należy go naśladować bez poznania faktów.

6. Percepcja świata

Nie widzisz rzeczy, które są. Widzisz to w co wierzysz. Twoje przekonania kreują Twoją rzeczywistość i wpływają na nią czy tego chcesz czy nie.

Jeśli uważasz, że członkowie jakiejś partii politycznej są źli, będziesz uważał, że każda z osób tego ugrupowania jest zła, choćby w rzeczywistości było zupełnie inaczej.[1]

Podobnie jest z przesądami. Jeśli będziesz wierzył w przesądy i spodziewał się, że przydarzy Ci się coś złego, Twoja podświadomość sprowokuje takie decyzje, że stanie się to prawdą.

7. Zrozum swój rozum

Jesteś umysłem, z dołączonym ciałem, a nie ciałem z dołączonym umysłem. Ciało służy jedynie do przemieszczania i multiplikacji.

Dlatego tak ważne jest, abyś poznał jak działa Twój umysł i jak możesz to wykorzystać w zakładach i w życiu. Warto obejrzeć np. film “The secret” np. na Netflixie, który dobrze wprowadza w temat podświadomości.

8. Podsumowanie

Jeśli wierzysz w przesądy, to mocno zachęcam Cię abyś przestał. Tylko sobie tym szkodzisz. Potraktuj przesądy jak wierzenia ubogich ludzi, którym nie udało się w życiu. Którzy chcieli sobie jakoś wyjaśnić porażkę, że to nie ich wina, tylko “siły wyższej”, aby ich “ego” nie ucierpiało.

Ja wierzę, że wszystko mi sprzyja (dzięki Bogu). I odkąd zacząłem tak myśleć, naprawdę tak jest! Weź swój los w swoje ręce! Tylko od Ciebie zależy co zrobisz ze swoim życiem. Zachowuj się odpowiedzialnie. Jeśli zawalisz, to bierz winę na siebie, a nie zrzucaj na przesądy.

Literatura

[1] Brian Tracy – Psychologia osiągnięć.
Zdecydowanie polecam książki i audiobooki tego autora do osobistego rozwoju. Moim zdaniem do najlepszych należą: “Maksimum osiągnięć“, “Zjedz tę żabę” i “Zarządzanie czasem“.

[2] Drs. Robert Epstein & BF Skinner with Pigeons – Part 1 (video) – program opisujący wyniki doświadczeń na gołębiach, mających wyjaśnić proces twórczości i zachowania, 1982 rok

Zobacz też:
Strach i obawy
Stres w zakładach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 (piątek)

Polecany bukmacher:
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna