Lekcja 2: Szybka wygrana — Procedury

Wyznaczymy dzisiaj cel ogólny i ułożymy plan działania. Dowiesz się jak wejść na ścieżkę stabilnego rozwoju i jak małe kroki pomogą ci utrzymać motywację do działania. Na koniec wejdziesz w buty nauczyciela, aby doradzić początkującemu graczowi.

Naszkicowany piłkarz strzela z przewrotki po lewej a po prawej napisy Sztuka zakładów oraz Krzysztof z SureBety.pl

Na SureBety.pl znajdziesz ponad 400 wartościowych artykułów. Podcast ma na celu pomóc ci uporządkować te informacje i umożliwić ci edukację w samochodzie, czy podczas biegania.
Źródło fot. Shutterstock

Informacje o nagraniu

Data publikacji: 21.XI.2022
Czas trwania: 57 minut

Posłuchaj

 1. Lekcja 2 — Szybka wygrana — Procedury.mp3 (aby pobrać kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz “Zapisz link jako…“)
 2. Odsłuchaj na Apple Podcast (wcześniej iTunes)
 3. Odsłuchaj na Spotify
 4. Odsłuchaj na Google Podcasts

Plan podcastu

Plan odcinka:

 1. Jedna, najważniejsza rzecz – procedury.
 2. Dzielenie słonia na kawałki.
 3. Ograniczone zasoby.
 4. Wyznaczanie CELU: punkt A (gdzie jesteś?) punkt B (dokąd zmierzasz?).
 5. Nauka = małe kroki (Teoria + Praktyka + iteracja).
 6. Szybkie wygrane. Narzędzia. Procedury.
 7. Case study: początkujący gracz z dużą $ na live. Drabina poziomów.
 8. Podsumowanie: rozpoczęcie podróży.

Treść lekcji 2

1. Jedna, najważniejsza rzecz – procedury

Def. Procedura – algorytm postępowania, który sprawdza się przy powtarzających czynnościach.

Wymaga systematyczności i odpowiedzialności od osoby wykonującej.

Schemat blokowy rysowany na szkle przez kobietę w białej koszuli

fot. ShutterStock

Ogólne założenia budowania procedury:

 • przegrałeś
 • zauważasz, że możesz coś poprawić
 • poprawiasz (założenia)
 • znowu próbujesz
 • widzisz efekty zmian
  • pogorszyło się? – sprawdzasz dlaczego i poprawiasz
  • jest lepiej? – sprawdzasz czy można poprawić coś jeszcze “przy okazji”
 • powtarzasz aż stwierdzisz, że procedura dobrze już działa
Pamiętaj, że nie każdy kierunek rozwoju jest warty wysiłku. Staraj się wybierać takie, które charakteryzują się długim okresem ważności oraz takie, które będziesz w stanie wykonywać mimo upływającego wieku i sił. Zwróć też uwagę, czy jest to kierunek, który będzie pozwalał Ci na dostatnie życie.

2. Dzielenie słonia na kawałki

Dzielenie słonia na kawałki to moje porównanie, do sposobu w jaki powinniśmy rozwiązywać duże, złożone zadanie. Jeśli mamy do wykonania takie zadanie, powinniśmy „podzielić słonia na kawałki”, czyli podzielić je na mniejsze zadania a wtedy łatwiej będzie nam je wykonać. Dodatkowo będziemy lepiej widzieli efekty naszej pracy i zdobędziemy motywację.  

Dodam, że podzielone kawałki słonia mogą nam się szybko popsuć, gdy nie włożymy ich do lodówki.
Co mam przez to na myśli?
Jeśli mamy możliwość to warto podzielić się nimi z innymi osobami. Często przynosi to nam szybsze i lepsze efekty. Wykonamy zadanie szybciej, podzielimy się swoimi doświadczeniami. Dzieląc zadanie na 2 osoby możemy wykonać je powiedzmy nawet 3 razy szybciej zamiast 2 razy. Powodem może być większa motywacja poprzez wspólną pracę, a także mniejsze zmęczenie wykonywaną czynnością.

3. Ograniczone zasoby

Zaczynając grę u bukmachera musimy wypracować naszą procedurę, którą będziemy wykonywać. Aby stworzyć taki algorytm postepowania powinieneś przyjrzeć się jakie zasoby masz do dyspozycji.

Ograniczonymi zasobami są:

 • pieniądze – nikt z nas nie ma nieskończenie dużo pieniędzy; nie dają przewagi nad bukmacherem (mogą dać przewagę w grze przeciwko innym graczom zakładów)
 • czas – zasób nieodnawialny! nie można go kupić, pomnożyć ani odzyskać
 • wiedza know-how – decyduje o sukcesie lub porażce
 • kontakty – mentorzy, inni gracze, pracownicy bukmacherów
 • ciało – służy do przemieszczania umysłu, sprawne ciało to warunek konieczny efektywności
 • umysł – najważniejszy zasób, to tutaj gromadzimy naszą wiedzę oraz tutaj powstają nasze decyzje

4. Wyznaczanie CELU: punkt A (gdzie jesteś?) → punkt B (dokąd zmierzasz?)

W zakładach bukmacherskich naszym celem będzie regularne zarabianie na zakładach sportowych. Aby to zrobić musimy przejść naszą drogę z punkt A, czyli z miejsca w którym jesteśmy, do punktu B, czyli naszego celu. Punkty podróży mają 4 wymiary, podobnie jak miejsca na mapie mają 2 wymiary (długość i szerokość). Warto je poznać, aby znać kierunek i nie błądzić.

Wymiarami będą:

 1. Miejsce = strona bukmachera/płatności, na której trzymasz pieniądze
 2. Czas
  1. etap cyklu: sezon ligowy w piłce nożnej ma różne cechy na początku, w środku i na końcu rozgrywek
  2. wiek: na jakim etapie życia jesteś? jak długo już grasz? ile jest warta godzina twojego czasu?
  3. zmiany w czasie: zmieniają się bukmacherzy – coś co przynosi zyski dziś, może za rok przynosić straty
 3. Generał (gracz) = ciało + umysł + relacje z innymi generałami
 4. Strategia = wiedza know-how

Punkt A ma te cztery wymiary. Możesz się w nich poruszać w górę (sukces) lub w dół (porażka).

Każdy z tych elementów możesz poprawiać. Możesz poznać lepiej miejsce (czyli bukmacherów), poznać lepiej jak działa czas, poznać lepiej siebie i jak działa Twoje ciało. Zaobserwować swój umysł oraz poznać lepiej strategię, czyli wiedzę know-how. W międzyczasie możesz sobie oczywiście rozwijać kontakty z innymi ludźmi. Bo skądś te informacje potrzebujesz wziąć.

Całość daje nam „Tao”, czyli równowagę w osiągnięciu celu. Ważne jest, aby wszystkie nasze elementy rozwijać równomiernie. Efektem tego będzie zarabianie u bukmacherów, nawet kiedy nie będziesz miał rozwiniętych poszczególnych umiejętności w pełni. Dobrym przykładem będzie tutaj ćwiczenie na siłowni tylko jednej ręki. Efekty będą wyglądać komicznie, a dany ciężar podniesiemy w krótszym czasie niż gdybyśmy mieli silną tylko jedną rękę.

5. Nauka = małe kroki (Teoria + Praktyka + iteracja)

Aby obstawiać zakłady i wygrywać nie możemy liczyć na gotowce. To niestety tak nie działa. Należy się tego nauczyć poprzez małe kroki. Dzięki nim będziemy widzieli efekty naszej pracy i zdobywali motywację. Będziemy musieli nauczyć się praktyki, czyli tego co Ci przedstawiam wraz z praktyką. Doświadczenia ludzi pokazują, że nauka poprzez połączenie teorii z praktyką jest najbardziej efektywna.

Robiąc więc pierwszy krok. Poznaliśmy teorię i robimy jakieś pierwsze zadania. Możemy wtedy zobaczyć tego wyniki, wyciągnąć wnioski i poprawić przemyślane błędy. Następnie ponownie robimy zadania i ponownie wyciągamy błędy. Jest to nasza iteracja, czyli powtarzanie czynności i doskonalenie jej. Tak tworzymy własną procedurę, która pozwoli nam regularnie zarabiać.

Pozwoli to nam nie być zaskoczonym, gdy sytuacja w świecie bukmacherki będzie się zmieniała. Będziemy wiedzieć, co robić dalej, na co zwracać uwagę, jak wypracowywać kolejne procedury. Dlatego gotowce nie są naszą najlepszą receptą na regularne wygrywanie.

6. Szybkie wygrane. Narzędzia. Procedury

Początkujący gracze, często na starcie mają szybki wzrost, ale potem też szybki szczyt i następuje spadek. Takie osoby zwłaszcza, gdy na początku wygrywają łatwo są nadmiernie pewne siebie. Rzeczywistość to szybko koryguje. Trzeba kontynuować naukę i nauczyć się pokory. Będziemy wypracowywać procedury, w którym pomogą nam odpowiednie narzędzia. Właśnie na końcu tej lekcji Ci je przekazuję.

Są nimi:

 • Historia typów – ogromne narzędzie. Pozwoli Ci po kilku zagranych kuponach odrzucić typy, które przynoszą straty. Mogą to być zakłady przedmeczowe, zakłady na żywo, zakłady na koszykówkę, piłkę nożną itd.
 • Podręcznik typowania – tutaj będziesz spisywał swoje notatki, przekonania, np.: nie graj po alkoholu.

7. Case study: początkujący gracz z dużą gotówką. Drabina poziomów

Chciałbym przedstawić Ci pewną historię, którą poznałem poprzez godzinną rozmowę telefoniczną. Niech to będzie dla Was taka lekcja pokory oraz przykład, że dużo pieniędzy nie gwarantuje sukcesu.

Gracz już na początku przekazał mi informacje, które zapaliły mi czerwoną lampkę:

 • zaczął grać przed 18. rokiem życia
 • tracił kilka-kilkanaście tysięcy miesięcznie
 • obstawiał zakłady na żywo

Na szczęście zrozumiał, że potrzebuje pomocy a to jest już połowa sukcesu. Jak myślisz, co doradzić takiej osobie? Jeśli powiemy mu, aby przestał grać to nas wyśmieje. To bardzo trudna sytuacja.

Starałem się wytłumaczyć mu na naszym przykładzie drogą z punktu A do punktu B poprzez miejsce, czas, generała i strategię, że wskoczył na zbyt wysoki szczebel drabiny. Przeskoczył niższe poziomy, nie odrobił lekcji, zaczął w zakładach „na żywo”. Skutkiem było to, że z niej spadł i nie miał na czym się oprzeć. Spadł na samo dno.

Dlatego postaraj się nie omijać poszczególnych poziomów.

Nie mam niestety odpowiedzi zwrotnej od tej osoby. Nie wiem jak to się wszystko potoczyło, ale mam nadzieję, że rozumiesz dlaczego o tym mówię.

8. Podsumowanie: rozpoczęcie podróży

Czas na rozpoczęcie naszej podróży z zakładami bukmacherskimi. Zastanów się przez chwilę co będzie Twoim celem, co byś chciał osiągnąć. Może to być obstawianie dla przyjemności i emocji, większe pieniądze będą nam to bardziej gwarantowały. W większości przypadków będziesz grał raczej dla zysków. Zakłady czyli nasza podróż powinni być w takim razie nudne. Stawki powinny być niskie, a nasze zajęcia powtarzalne i monotonne. To jest Twoja podróż i Twoja decyzja. Możesz ją sobie uatrakcyjnić, zwiększyć stawki. Podróż będzie wtedy droższa. Będziesz miał wiele dróg do wyboru (zakładów). Mam nadzieję, że dzięki lekcjom będziesz podążał w dobrym kierunku. Skup się teraz na przygotowaniach do podróży. Spakuj plecak w odpowiednie narzędzia. Poznaj swoje mocne i słabe strony. Kieruj się wybranymi drogami do celu.

Otrzymujesz ode mnie mapę. Zrób pierwszy mały krok do wielkiej podróży.

 

Zadanie

Załóż swój Podręcznik typowania:

Podręcznik typowania

 

Jeśli chcesz już zacząć grę, to załóż także własną Historię typów:

Historia typów

 

Wszystkie podcasty znajdziesz na stronie https://surebety.pl/podcast

Literatura

[1] Checklista (lista kontrolna) w firmie przy pomocy Google Docs

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.