SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Obsługa betfair

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,8/5
  Głosów: 5
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  W życiu każdego gracza, który chce zarabiać na zakładach przychodzi taki moment, w którym musi poznać zasady działania giełdy zakładów. Opanowanie tej umiejętności nie jest łatwe, ale jest niezbędne do dalszego rozwoju.

  Problemy z obstawianiem

  Ten artykuł opisuje zasadę działania najbardziej popularnej z giełd zakładów: Betfair. Analogicznie działa to na innych giełdach takich jak Matchbook czy Smarkets.

  Gdy byłem jeszcze początkującym graczem, ciężko mi było zrozumieć działanie Betfair. Oswojenie się z nowymi pojęciami zajęło mi około pół roku. Wiem, że wielu graczy spotka się z podobnym problemem. Poniżej najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Betfair.

  Jeśli nie masz konta to zarejestruj się na Betfair. Następnie zaloguj się i zobacz jak to wygląda.

  Wygląd strony Betfair

  Kategoria Sports na Betfair

  Poniżej wygląd działu Sport w wersji English-UK, bo wersja w języku polskim jest już niedostępna:

  Wygląd sportowej strony głównej giełdy zakładów betfair
  Strona główna betfair w 2013 roku - kliknij aby powiększyć

  Zaznaczyłem najistotniejsze elementy. Oto one:

  1. Sports - po kliknięciu w tą zakładkę zobaczysz wyżej wyświetloną stronę główną zakładów bukmacherskich Betfair
  2. A - Z - lista wszystkich sportów, możesz wybrać które dodasz do ulubionych Favourites
  3. Multizakłady - jest to opcja stawiania kuponów AKO lub przeciw nim. Przyjmującym jest tu Betfair. Nie ma możliwości zakładania się z innymi graczami, dlatego kursy nie będą tak wysokie jak na normalnym rynku Betfair dla zakładów pojedynczych. Za to nie są obciążone marżą od profitu.
  4. Wyszukiwarka zakładów - rzecz często przydatna
  5. Zakłady LIVE - zakładka do zakładów na żywo, a poniżej popularne rynki
  6. Moje konto - kliknij, aby poznać szczegóły konta, zrobić depozyt, wypłatę, zobaczyć aktualne zakłady itp.
  7. Odświeżanie salda - kliknij ten znaczek, aby odświeżyć stan konta
  8. Przywróć stary wygląd - opcja przywrócenia starego wyglądu w końcu zniknie, ale koło zębate umożliwia personalizację ustawień.

  Wybrany rynek na betfair

  Poniżej przykładowy rynek meczu tenisa ziemnego na stronie Betfair. Aby go zobaczyć trzeba po lewej stronie kliknąć co nas interesuje.

  Rynek meczu na betfair Del Potro - Dodig 08.08.2013
  Kursy na betfair meczu tenisa Del Potro - Dodig

  1. Match Odds - aby znaleźć kursy na wyświetlony mecz należało kliknąć kolejno: Tennis, nazwę turnieju, nazwę rundy, nazwę meczu i Match Odds
  2. Fixed Odds - oferta stałych kursów jak u bukmachera wystawiana przez Betfair, po więcej szczegółów kliknij obok "Find out about Fixed Odds"
  3. Najwyższe oferty kursów - obecnie można zagrać na Del Potro po kursie 1,16 (kwota do 2551€ zostanie przyjęta od razu) lub na Dodiga po 6,8 (kwota do 9€ zostanie przyjęta od razu)
  4. Rules - zasady i regulamin rozliczania zakładów na wyświetlonym rynku
  5. Favourites - opcja dodania meczu do ulubionych
  6. Betslip - miejsce do zarządzania zakładami, na obrazku kliknięto w kurs "1.16" który pojawił się w Betslip (miejsce po prawej do stawiania zakładów); "Cancel all selections" anuluje wszystkie nieprzyjęte zakłady, "Confirm bets before placing" dodaje lub usuwa potwierdzanie zakładów po kliknięciu "Place bets", "Show % Book" wyświetla prawdopodobieństwo odpowiadające wybranemu kursowi

  Obstawianie zakładów WYGRA na Betfair

  Aby obstawić zakład na Betfair należy wybrać rynek. Mamy 2 typy zakładów: WYGRA (ang. BACK - kliknij kurs niebieski po lewej stronie) i NIE WYGRA (ang. LAY - kliknij kurs różowy po prawej stronie).

  Zajmijmy się najpierw zakładem typu WYGRA, który jest niemal równoznaczny ze zwykłym zakładem u bukmachera. Niemal, ponieważ na giełdzie jest prowizja od zysku.

  Aby obstawić zakład WYGRA należy znaleźć rynek, który Cię interesuje, kliknąć na niebieskie pole i po tym jak się pojawi okno w Betslip, wpisać stawkę. Ofertę można anulować klikając czerwony krzyżyk przy nazwisku Juan Martin Del Potro. Niepotwierdzony zakład wygląda tak:

  Kurs BACK 1.16 na Del Potro
  Przygotowanie zakładu o stawce 100€ po kursie 1.16

  Warto zwrócić uwagę, że na rynku NIE wyświetliła się wartość potencjalnego zysku 16.00€, a tylko 15.25€. Wartość ta zależy od wielkości prowizji, pobieranej tylko od zysków, jaką ma dany gracz (im więcej i częściej się gra, tym niższa prowizja).

  Z drugiej strony system wyświetlił potencjalną stratę, która jest wielkością podejmowanego ryzyka. Jeśli potem zagrasz w przeciwną stronę, na Dodiga, wartość ryzyka się zmniejszy po stronie Dodiga, a zwiększy po stronie Del Potro.

  Po kliknięciu "Place Bets" Betfair poprosi nas o potwierdzenie zakładu i wyświetli czy zakład został przyjęty czy nie.

  Jeśli gracz postawiłby więcej niż 2551€ na Del Potro, pozostała część oczekiwałaby na zaakceptowanie przez innych graczy, a 1.16 zmieniłoby kolor na różowy i przeszło na prawą stronę w miejsce 1.18 a 1.18 przesunęłoby się na prawo, podobnie jak 1.19 (będzie to widać w poniższych przykładach). Na powyższym screenie właśnie wartość 1.18 oczekuje na zaakceptowanie.

  UWAGA:
  Gracze początkujący powinni klikać TYLKO niebieskie pola dopóki nie zrozumieją do czego służą różowe.

  Dodawanie i anulowanie zakładu na Betfair

  Załóżmy, że chciałbym postawić 100€ na Del Potro, po wyższym kursie niż oferowany jest na rynku. Np. po kursie 1.17, a nie jak to jest zaoferowane po kursie 1.16. Żeby wystawić taką ofertę, która zostanie przyjęta albo nie, trzeba zrobić tak:

  1. Klikam na niebieski kurs 1.16.
  2. W Betslip po prawej pojawi się okno z kursem 1.16 bez wpisanej stawki.
  3. Zwiększam kurs do 1.17 oraz wpisuję stawkę 100.
  4. Klikam "Place Bets" i "Confirm bets".

  Po prawej stronie jest komunikat, że mój zakład NIE został jeszcze przyjęty. Natomiast kwota na różowym tle przy kursie 1.17 zwiększyła się, po odświeżeniu rynku kursów, o 100€ (i system pokazał 101€ oczekujące na przyjęcie). Kurs 1.18 i 1.19 zostały przesunięte do tyłu na prawo:

  Kurs BACK 1.17 na Del Potro oczekujący na akceptację
  Zakład BACK po kursie 1.17 oczekujący na przyjęcie przez innych graczy

  Po chwili ktoś przyjął mój zakład za 88.34€. Kliknąłem "Cancell all unmatched" anulując pozostałą stawkę. Po kliknięciu "Go to my bets" (lub zakładka "Open Bets" w Betslip) mogę zobaczyć, że zakład za 88.34€ pojawił się w sekcji zatwierdzonych zakładów (Placed):

  Kurs BACK 1.17 częściowo przyjęty na Del Potro
  Zakład BACK po kursie 1.17 częściowo przyjęty przez innych graczy

  Gdyby jednak nikt nie przyjął mojego zakładu do rozpoczęcia spotkania, wszystkie nieprzyjęte zakłady zostałyby anulowane (chyba że zaznaczyłbym opcję "Keep" pozostawienia go na rynku na żywo i potwierdził klikając "Update"). Informacja o tym, czy mecz będzie w ofercie na żywo, jest podana na każdym rynku (poszukaj gdzie).

  UWAGA:
  Czas rozpoczęcia rynku na żywo nie jest ściśle określony, a zależy od operatora betfair, który ręcznie uruchamia i zamyka rynek. Jeśli zatem mecz jest opóźniony, to rozpoczęcie rynku na żywo się zwykle opóźni. Może się zdarzyć, że operator się "zagapi" i rynek przedmeczowy będzie otwarty przez kilka minut po rozpoczęciu spotkania.

  Podsumowanie zakładów WYGRA na Betfair

  Jeśli chcesz obstawić na zdarzenie WYGRA, należy kliknąć NIEBIESKIE pole obok zdarzenia, na które chcesz postawić. 

  Jeśli nie odpowiada Ci kurs, możesz go zwiększyć i poczekać czy ktoś go przyjmie. W takim przypadku mówi się, że stawiasz back na betfair, zająłeś pozycję back, wziąłeś kurs lub kupiłeś kurs. W żargonie bukmacherskim najczęściej używa się "back na betfair".

  Nieprzyjęty zakład może czekać na przyjęcie nawet po wylogowaniu. Jeśli zapomnisz o jakimś nieprzyjętym zakładzie, to system przy próbie wylogowania zapyta czy pozostawić ofertę nieprzyjętych zakładów.

  Sugeruję poznać również inne dostępne opcje. Gdy na przykład klikniesz małą ikonkę przy nazwisku Del Potro, zobaczysz historię zakładów na tym rynku. Wykres pokazuje wielkość kursu na Del Potro z upływem czasu, a pionowe słupki to wolumen (wielkość) przyjmowanych zakładów po danym kursie w danym momencie.

  Obstawianie zakładów NIE WYGRA na Betfair

  Doszedłeś do najtrudniejszej rzeczy, jaka jest do zrozumienia w zakładach bukmacherskich. Bardzo ważne jest, abyś przestudiował dokładnie wszystko co jest napisane o kursie LAY.

  Jeśli chcesz postawić, że dany zawodnik NIE WYGRA, to kliknij na różowe pole zamiast na niebieskie. W naszym przykładzie kliknąłem różowy kurs 1.18, obniżyłem go do 1.17 i wpisałem stawkę 88.35. Gdybym go nie obniżył, mój zakład zostałby natychmiast przyjęty po kursie 1.18. Wolę zaoferować niższy kurs i zobowiązać się mniej wypłacić.

  Teraz przyjąłem rolę bukmachera i zobowiązuję się do wypłacenia 0.17*88.35€ (kurs dziesiętny minus 1 razy stawka) w zamian za możliwość wygrania 88.35€. W czasie wpisywania stawki system pomaga, pokazując jaki będzie zysk/strata w przypadku każdej opcji wyniku.

  Z czasem mój zakład LAY został częściowo przyjęty za 41.79€ (zostało do przyjęcia 46.56€):

  Kurs LAY 1.17 częściowo przyjęty przeciw Del Potro
  Zakład LAY po kursie 1.17 częściowo przyjęty przez innych graczy

  Ciekawostką jest, że w wyniku zaokrągleń system pokazuje (błędnie), że mam szansę wygrać 0.01€, jeśli mecz wygra Dodig mimo tego, że postawiłem kurs 1.17 i wystawiłem kurs 1.17.

  Przejęty kurs BACK i LAY na Del Potro
  Zakłady BACK i LAY po kursie 1.17 przyjęte przez innych graczy

  W praktyce okazało się, że straciłem -0,01€ na wygranej Del Potro. Widać, że system nie jest idealny, ale dobrze że nie preferuje "kombinatorów". Zatem lepiej stawiać "okrągłe kwoty" i nie kombinować. 

  UWAGA:
  Zauważ, że aby na nowym rynku wystawić zakład 1000€ po kursie 1.16 (słowo wystawić sugeruje "zaoferować zakład", czyli jest to przyjęcie roli bukmachera i wystawienia kursu LAY), nie muszę mieć 1000€ na koncie. Wystarczy mi w tym przypadku "jedyne" 160€. Dlaczego tyle? Bo tyle ryzykuję (zobowiązuję się wypłacić), że przegram przyjmując od kogoś 1000€ po kursie 1.16 na LAYu (przyjmuję 1000€ i jeśli przegram muszę zwrócić 1160€).

  Ryzykowana kwota NIE wynosi 1000€ a 160€. Do wygrania NIE jest 160€ a 1000€.

  Natomiast gdybyś wystawił na Dodiga kurs 6.80 za 1000€, to ryzykowana kwota wyniosłaby aż 5800€! O ile miałbyś tyle środków na koncie, bo betfair nie puszcza na rynek zakładów, które nie mają pokrycia.

  Podsumowanie

  Jeśli chcesz obstawić na zdarzenie NIE WYGRA, należy kliknąć NIEBIESKIE RÓŻOWE pole obok zdarzenia, na które chcesz postawić. 

  Jeśli nie odpowiada Ci kurs, możesz go zmniejszyć i poczekać czy ktoś go przyjmie. W takim przypadku mówi się, że stawiasz lay na betfair, zająłeś pozycję layoddałeś kurs lub sprzedałeś kurs. W żargonie bukmacherskim najczęściej używa się "lay na betfair".

  Zakłady typu LAY są jedną z najtrudniejszych rzeczy do zrozumienia w całej bukmacherce, gdyż wymagają postawienia się w niecodziennej roli - roli bukmachera.

  Podstawą jest to żebyś eksperymentował SAMEMU na małych kwotach (minimalna stawka BACK lub LAY to 2€). Zapoznaj się stopniowo z opisanymi ikonkami i poznaj jak działają poszczególne ustawienia. Tak jak z jazdą samochodem z czasem poczujesz się swobodnie i wszystko stanie się łatwe.

  UWAGA:
  Przy mniejszych kursach LAY zobowiązujesz się mniej wypłacić klikając różowe pola. Dlatego na początku najlepiej klikaj tylko w niskie kursy LAY, gdy będziesz się uczył ich działania. W przypadku gdy się pomylisz twoje straty nie będą duże.

  Zadanie domowe

  Dowiedzieć jak działa opcja cash-out i dlaczego zwykle nie opłaca się z niej korzystać. Czas na zdobycie informacji: 7 dni.

  Zobacz też:
  Opis Betfair
  Kalkulator do surebetów
  Co to jest trading?

  Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,8/5
  Głosów: 5
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (13)  • (1)
   23-02-2017 15:58 (czw)

   Jest możliwość sprawdzenia który jestem w kolejce do sprzedazy kursu????

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (269)
   24-01-2016 14:14 (nd)

   To proste. Jesteś zobowiązany wypłacić 1150 EUR, ale z tej sumy 1000 EUR dostaniesz od gracza, który zaakceptuje Twój zakład (bo Ty jesteś bukmacherem, a on klientem), więc w razie Twojej porażki wypłacasz 1160 EUR (1000 gracza, który zainwestował i 160 dodatkowo od Ciebie), gdzie Twój wkład wynosi jedynie 160 EUR.

   W razie porażki klienta jego wkład (wspomniane 1000 EUR) zostaje u Ciebie. Tak więc wtedy wygrywasz 1000 EUR. Inna sprawa, że przy takim kursie prawdopodobieństwo wygranej bukmachera (czyli Twoje) jest niskie (dlatego ryzykujesz stosunkowo niewielką przegraną - 160 EUR).

   62 55 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 77.182.**.**
   22-01-2016 16:11 (pt)

   Zauważ, że aby na nowym rynku wystawić zakład 1000€ po kursie 1.16 (słowo wystawić sugeruje "zaoferować zakład", czyli jest to przyjęcie roli bukmachera i wystawienia kursu LAY), nie muszę mieć 1000€ na koncie. Wystarczy mi w tym przypadku "jedyne" 160€. Dlaczego tyle? Bo tyle ryzykuję (zobowiązuję się wypłacić), że przegram przyjmując od kogoś 1000€ po kursie 1.16 na LAYu (przyjmuję 1000€ i jeśli przegram muszę zwrócić 1160€).

   Ryzykowana kwota NIE wynosi 1000€ a 160€. Do wygrania NIE jest 160€ a 1000€. Wytłumaczy mi to ktoś. .

   59 57 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 89.69.***.***
   30-12-2015 14:12 (śr)

   do Admin  Cash Out" i dlaczego zwykle nie opłaca się z niej korzystać  prosze o odpowiedz :--)

   78 85 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 89.69.***.***
   29-12-2015 11:56 (wt)

   Witam mam pytanie dla czego nie oplaca sie "Cash Out" ???

   82 85 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 89.69.***.***
   18-11-2015 11:02 (śr)

   ok dzieki

   92 102 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1417)
   18-11-2015 10:57 (śr)

   Ściągnij sobie proszę program Podporka z działu Narzędzia -> kalkulator surebetów i znajdź odpowiedni formularz do kursów LAY.

   Na filmiku opisującym program Podporka masz opisaną zakładkę do betfair od momentu 03:55 ;)

   96 112 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 89.69.***.***
   18-11-2015 10:00 (śr)

   nie dokonca to rozumiem  :--)   jak mam zagrac surbeta nma lay????   naprzyklad mam kurs w bet 365    3,2   to jaki na LAY ?  albo 2,1 to jaki szukam na l

   95 103 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top