Gracz zawodowy jest kompetentny, lubi rywalizację, ma umysł analityczny, szybko podejmuje decyzje i jest odporny psychicznie. W tym artykule poznasz zestaw cech osobowości gracza zawodowego.

Zacieniona głowa mężczyzny z torsem z której wychodzą cztery inne twarze

Gracz zawodowy musi umieć panować nad emocjami.
fot. Shutterstock

1. Osobowość gracza zawodowego

Def. Gracz zawodowy to osoba, która wykorzystuje do obstawiania zakładów nie tylko własną wiedzę i intuicję, ale także zaawansowane narzędzia i metody wspomagające osiąganie nadzwyczajnych rezultatów.

Po 10 latach w świecie zakładów, zauważyłem że nie wszyscy nadają się do tej “roboty”. Oczywiście można nauczyć prostytutkę ekonomii, dać jej najlepsze narzędzia, ale czy to naprawdę wystarczy do jej sukcesu? Nie ma to wiele wspólnego z efektywnym i optymalnym działaniem.

Warto więc sobie zadać pytania:

  • jak bardzo pasuję do profilu gracza zawodowego?
  • czy tracę czas, bo zakłady bukmacherskie nie są dla mnie?

Zakłady bukmacherskie to trudna rywalizacja, z której zwycięsko wychodzą tylko najlepsi! Z moich badań wynika, że w latach 2010-2014 ok. 13% Czytelników SureBety.pl zarabiało regularnie na zakładach. Procent zarabiających czytelników innych stron bukmacherskich szacuję na 1-5%. Po roku 2017 ten procent drastycznie spadł. Szacuję, że nawet 5-10 krotnie.

Przygotowałem mój subiektywny zestaw cech, które są i nie są pożądane u zawodowego gracza. Zostały one opracowane na podstawie moich wieloletnich obserwacji, z pomocą literatury [1] i [2], co nie oznacza że jest to kompletny i bezbłędny zestaw. Dlatego liczę na Twój komentarz pod artykułem :)

Moja hipoteza:
cechy główne + cechy pomocnicze + kompetencje = gracz zawodowy
  1. Cechy główne to absolutnie niezbędne elementy osobowości gracza zawodowego.
  2. Cechy pomocnicze są bardzo pomocne w uzyskaniu tego statusu.
  3. Wystąpienie choć jednej cechy dyskwalifikującej uniemożliwia uzyskanie lub utrzymanie statusu gracza zawodowego.
CECHY CHARAKTERU GRACZA ZAWODOWEGO
Cechy główne Cechy pomocnicze Cechy dyskwalifikujące
lubi rywalizację ambitny nie lubi rywalizacji
zdeterminowany zdecydowany ma słomiany zapał
jest racjonalistą inteligentny jest uczuciowcem
odporny psychicznie
(zrównoważony)
twardy słaby psychicznie
  zdyscyplinowany niezorganizowany
  cierpliwy niecierpliwy
  odpowiedzialny beztroski
  rozważny nierozważny
  krytycznie myślący naiwny
  pewny siebie ma niskie poczucie własnej wartości
  precyzyjny niewymagający
  skoncentrowany ma kłopoty z koncentracją
  odważny lękliwy

Wymieniony zestaw cech, moim zdaniem powinien sprawdzić się także dla następujących zawodów:

  • wyższa kadra zarządzająca
  • biznesman
  • handlowiec
  • makler giełdowy
  • pokerzysta

Chciałbym skomentować jeszcze 3 cechy:

  1. Agresywny – zdrową agresję, w sporcie jak i w zakładach, uważam za zaletę, o ile poziom agresji nie będzie zbyt wysoki.
  2. Impulsywny – działanie bez namysłu jest szkodliwe, jednak okiełznanie impulsywności może przynieść bardzo dobre efekty, przekładając się na rozważne i szybkie działanie.
  3. Nietowarzyski – wszystkie cechy zestawu nie sprzyjają bogatym relacjom towarzyskim. Jeśli chcesz, aby Twoje relacje międzyludzkie nie ucierpiały, zadbaj o nie. Jeśli jednak stronisz od bezpośrednich kontaktów z ludźmi, będzie to zaletą w zakładach bukmacherskich z uwagi na większą ilość wolnego czasu. Zawsze coś za coś.

Niektóre z tych cech mogą być wrodzone. Inne mogą zostać nabyte. Wielu można się wyuczyć.

Na podstawie powyższej analizy, doszedłem do następujących wniosków:

  1. Jeśli nie masz którejś z cech głównych typera doskonałego, albo zadbaj aby rozwinąć ją w pierwszej kolejności, albo daj sobie spokój z zakładami i skieruj swoje wysiłki tam gdzie Twoje preferencje będą atutami.
  2. Jeśli uważasz, że nie uda Ci się wyeliminować którejś z cech dyskwalifikujących, patrz punkt 1.
  3. Kompetencję, odporność psychiczną i zdecydowanie da się na pewno wytrenować.
  4. Jeśli natężenie cechy głównej/pomocniczej będzie dużo ponad normę, cecha ta może stać się słabością, np. osoba zbyt ambitna może zatracić z oczu cele życiowe, skupiając się za bardzo na celu głównym.
  5. Praca nad cechami pomocniczymi powinna przynieść owoce także w życiu osobistym. Jeśli tak nie jest, coś robisz źle.

2. Ewolucja mojej osobowości

Gdy rozpoczynałem swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi, brakowało mi kompetencji, nie byłem w pełni odpowiedzialny, miałem naiwne zachowania, trudno mi było sobie poradzić z porażkami i spędzałem przed komputerem dużo więcej czasu niż powinienem, co odbijało się na moim samopoczuciu, koncentracji, jakości pracy i relacjach towarzyskich. Pozostałe “zalety” miałem w wystarczającej ilości.

Do tego działałem impulsywnie, ale była to niezdrowa impulsywność. W życiu i w zakładach podejmowałem za szybko decyzje, pod wpływem pierwszego impulsu. Częściej kończyło się to dla mnie niekorzystnie. Przemyślałem to i przedyskutowałem z najbliższymi. Teraz impulsywność uważam za moją zaletę. O podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji możesz doczytać w Internecie[3].

Z czasem każdą negatywną cechę wyeliminowałem i czuję się dziś pełnowartościowym graczem, który już zawsze poradzi sobie nie tylko w zakładach, ale także w życiu. Uważam, że dbałość o rozwój osobisty bardzo pomaga w osiągnięciu regularnych zysków w zakładach i w życiu.

Jestem analitykiem krótkoterminowego ryzyka inwestycyjnego. Dobrze, że już skończyłeś z tą bukmacherką.

#8. U cioci na imieninach, Źródło: SureBety.pl

3. Problemy interpretacji

W psychologii osobowości pojawia się często problem z nazewnictwem cech. Np. niektóre terminy w psychologii naukowej mają inną pojemność znaczeniową niż w języku potocznym. Co gorsza w języku potocznym różni ludzie różnie je rozumieją, np. twardy, odważny itp.

Aby dobrać najbardziej uniwersalne cechy typera, opierałem się na modelu Wielkiej Piątki, który jest najbardziej popularnym.

4. Podsumowanie

Każdy musi sam rozpoznać swoje prawdziwe preferencje.
/Isabel Briggs Myers/

To jak postrzegasz świat i jakie wnioski wyciągasz zależy od Twojej osobowości. Bardzo ważne jest, abyś swoje preferencje czy predyspozycje wykorzystywał na swoją korzyść i unikał sytuacji, w których są ci one przeszkodą.

Może pora sprawdzić czy dobrze wykorzystujesz swoje zalety i jakie cechy osobowości powinieneś jeszcze w sobie rozwinąć, by stać się lepszym graczem/człowiekiem?

Literatura

[1] Mądrość psychopatów – Kevin Dutton, Warszawa 2015, str. 58-67; lekcja życia pobrana od świętych, szpiegów i morderców; gorąco polecam tą lekturę umysłom analitycznym

[2] Psychologia i życie, Philip Zimbardo, Warszawa 2012, str. 566-577

[3] Making decisions – o procesie podejmowania decyzji

[4] Test MTBI online wraz z opisami typów (eng.)

[5] 16 typów osobowości – 47 pytań po polsku

[6] Cechy dobrego menedżera

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.