Po wprowadzeniu ustawy hazardowej 2017, wielu bukmacherów przestało być dostępnych dla Polaków. Dowiedz się jak utrzymać dostęp do najbardziej atrakcyjnych bukmacherów.

Symbol rozdzielającej się drogi ze znakami plan A i plan B z zieloną trawą i niebem

Możesz korzystać z legalnych bukmacherów albo odblokować bukmacherów zagranicznych (tutaj trzeba się dowiedzieć jak to zrobić bezpiecznie), fot. Shutterstock

1. Dlaczego bukmacherzy są blokowani?

1 kwietnia 2017 weszła w życie nowa ustawa hazardowa 2017, która miała na celu między innymi blokowanie stron bukmacherów, którzy świadczą usługi dla Polaków bez posiadania polskiej licencji Ministra Finansów. Aby zrealizować ten cel został stworzony Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, który zaczął działać 26 kwietnia 2017.

W wyniku tego, coraz więcej stron bukmacherskich jest blokowanych przez dostawców Internetu, którzy muszą się dostosować do wymogów ustawy. W praktyce oznacza to cenzurowanie Internetu przez twojego dostawcę, podobnie jak to ma miejsce w komunistycznych Chinach.

Niektórzy zagraniczni bukmacherzy oferują swoje usługi z nowych domen. Gdy oryginalna domena typu nazwabukmachera.com została zablokowana, bukmacher oferuje usługi pod nowym adresem z cyferkami typu nazwabukmachera75.com. Tam funkcjonuje sklonowana strona aż do czasu zablokowania także tej. Wtedy uruchamiany jest inny adres domeny.

Nie wszyscy zagraniczni bukmacherzy omijają blokadę domen. Wtedy potrzebne jest działanie po stronie gracza, jeśli ten chce zobaczyć ofertę i aby mógł obstawiać na własny rachunek.

Ominięcie cenzury jest możliwe poprzez zmianę ustawień na komputerze.

2. Metody omijania blokad bukmacherów

Z dniem 1 lipca 2017 dostęp do zagranicznych bukmacherów ma być blokowany przez dostawców Internetu. Blokowanie dostępu do stron www można łatwo ominąć. Gorzej z rejestracją u zagranicznych bukmacherów, którzy na dobre wycofali się z Polski.

Aby móc nadal obstawiać u zagranicznych bukmacherów, gracze mają kilka rozwiązań:

Jeśli strona zagranicznego bukmachera ładuje się bez przeszkód, to nie trzeba stosować VPN. Te mają główne zastosowanie, jeśli obstawiasz w ramach konta, które nie należy do ciebie. W innych przypadkach nie ma konieczności ich używania, chyba że strona bukmachera/betbrokera ci się nie ładuje po zmianie DNS.

Portfele internetowe blokują płatności na podstawie domeny www bukmachera (sprawdzają czy jest na liście bukmacherów blokowanych w Polsce) i na podstawie adresu zamieszkania gracza. Zmiana IP czy użycie VPN nie pomoże zrealizować płatności, jeśli twój adres zamieszkania jest z Polski.

2.1. Jak odblokować DNS-y na komórce?

W przypadku telefonu i zagranicznego bukmachera, to ja nic nie robiłem na komórce z
DNS-ami i wszystko działa. Zarówno przez Wi-Fi (łączy się przez komputer, gdzie DNS-y nie są cenzurowane) jak i przez sieć
komórkową LTE.

Sprawdź czy u Ciebie ładuje się strona jakiegoś zagranicznego bukmachera, np. 22bet.com (tego akurat nie polecam). Jeśli nie działa, daj mi znać pisząc jaki system masz w telefonie, jakieś sieci komórkowej używasz i na jaką stronę www wchodziłeś.

Niestety nie wiem jak to wygląda w przypadku innych bukmacherów, ale się dowiem.
Zakłady obstawiam tylko z komputera i polecam takie podejście.
Szybsze i efektywniejsze. Chyba, że śledzisz jakiegoś płatnego
typera, ale wtedy zwykle pograsz “po spadkach”, bo inni
obserwujący Cię wyprzedzą :/

3. Zmień DNS by ominąć cenzurę

Kiedy łączysz się z Internetem, to tak naprawdę twój komputer tworzy połączenie komunikacyjne z wieloma komputerami. Jednym z nich jest serwer DNS (Domain Name Server), którego zadaniem jest zamiana adresu słownego (np. SureBety.pl) na adres cyfrowy zrozumiały dla maszyn (np. 94.152.214.18).

Jeśli korzystasz z polskiego serwera DNS, który blokuje niektóre adresy www, twoja działalność podlega cenzurze. Co więcej, może on widzieć wszystkie strony, które odwiedzasz.

Jeśli chcesz uniknąć cenzury, wystarczy zmienić DNS: z tych domyślnych od dostawców Internetu na niezależne DNS Google 8.8.8.8 (adres alternatywny 8.8.4.4). Każda strona www będzie za ich pośrednictwem dostępna.

8.8.8.8 turecki mur

Google’owskie adresy DNS na tureckim bloku mieszkalnym w ramach protestu przeciwko cenzurze Internetu, Źródło: mic.com

Zmiana DNS dla Windows wygląda tak:

  1. Wejdź w StartPanel Sterowania (ang. Control Panel).
  2. W zakładce Sieć i Internet i znajdź na górze Wyświetl stan sieci i zadania (ang. Network and Sharing Center).
  3. Wybierz po lewej Zmień ustawienia karty sieciowej (ang. Change adapter settings). Wyświetlą się wszystkie połączenia internetowe jakie znajduje komputer.
  4. Wybierz Internet, z którego korzystasz (np. Połączenie lokalne Ethernet Connection) i kliknij na niego prawym przyciskiem, wybierając Stan (ang. Status). Zwróć uwagę czy używasz Połączenia IPv4 czy IPv6.
  5. Kliknij w lewym dolnym rogu Właściwości (ang. Properties).
  6. Kliknij lewym przyciskiem Protokół internetowy w wersji 4 (chyba, że twój Internet używa już IPv6) i kliknij Właściwości po prawej.
  7. Zaznacz na dole “Użyj następujących adresów DNS” (ang. Use the following DNS server addressess) i wpisz
    Preferowany serwer DNS: 8.8.8.8
    Alternatywny serwer DNS: 8.8.4.4.
    Listę serwerów DNS, której możesz użyć znajdziesz w dalszej części artykułu.
  8. Zaznacz “Sprawdź przy zakończeniu poprawność ustawień” i kliknij OK.
  9. Zbadaj czy strony ładują się prawidłowo. W szczególności czy cenzurowane strony się ładują.
  10. Jeśli po tej zmianie DNS Internet NIE działa prawidłowo, zresetuj połączenie z Internetem i ewentualnie wypróbuj inny serwer DNS. Serwer google powinien na pewno działać.

Zmiana DNS dla MAC OS X wygląda tak:

  1. Na Macu wybierz polecenie z dolnego menu Preferencje systemowe (ang. System Preferences)
  2. Kliknij ikonkę Sieć (ang. Network).
  3. Zaznacz po lewej połączenie internetowe, z którego korzystasz. (np. Ethernet).
  4. Kliknij po prawej Zaawansowane (ang. Advanced).
  5. Wśród górnych zakładek wybierz DNS.
  6. Kliknij “+” na dole okna, aby dodać nowe dane.
  7. Wpisz adres 8.8.8.8 (bez kropki na końcu). Będzie to adres główny (Primary DNS), który znajdzie się na górze listy.
  8. Kliknij “+” dopisując adres alternatywny: 8.8.4.4 (gdyby główny uległ awarii, co się bardzo rzadko, ale się zdarza).
  9. Kliknij OK. Zobaczysz wprowadzone wartości w linijce “DNS Serwer”.
  10. Kliknij “Zastosuj” (ang. Apply) i sprawdź czy Internet działa prawidłowo (w szczególności czy cenzurowane do tej pory strony się ładują).

4. Alternatywne serwery DNS

Jeśli z jakiegoś powodu nie ufasz serwerom google (8.8.8.8), możesz użyć innego darmowego adresu DNS z poniższej listy.
Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i prywatność.

Niektórzy z dostawców idą krok dalej i blokują niechciane reklamy (pamiętaj, by reklam SureBety.pl nie blokować 🙂 ).

Najlepsze Darmowe i Publiczne serwery DNS
DostawcaPrimary DNSSecondary DNS
Google8.8.8.88.8.4.4
Cloudflare1.1.1.11.0.0.1
Quad99.9.9.9149.112.112.112
OpenDNS Home208.67.222.222208.67.220.220
CleanBrowsing185.228.168.9185.228.169.9
Verisign64.6.64.664.6.65.6
Alternate DNS (blokuje reklamy)198.101.242.7223.253.163.53
AdGuard DNS (blokuje reklamy)176.103.130.130176.103.130.131

Czytaj następny:
Podatki od wygranych zakładów bukmacherskich